Seles is ook Graf de baas Wennemars woedend na 'perfecte' dag aS™6" I Kasparov kan niet -tegen zijn verlies BV Leiderdorp mag duel tegen Jolly Jumpers overspelen Sport rjtesultaten van Frans Onderzoek 'schrikbarend' Haarhuis uit het toernooi goed als rond Voetbal-CAO nog ver weg De Vreugt komt op stoom op Hoogovens JENSDAG 27 JANUAR11999 chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv -chef janet van dijk, 071-5356463 ilogna Juventus is gisteravond door Bologna uit het Italiaans ikertoernooi gestoten. 'De Oude Dame' won de uitwedstrijd igen Bologna wel met 1-0 door een raak afstandsschot van Ed- ir Davids, maar het resultaat van de eerste wedstrijd woog te n^öoivaar- Turijn was het 2-1 voor Bologna, dee De earch adrid» Het protest van Valladolid tegen de reglementaire ne- tserl erlaag van 3-0 tegen Betis Sevilla heeft niets uitgehaald. De paanse bond heeft laten weten dat de oorspronkelijke eind- heti and (2-1) in het voordeel van Valladolid blijvend in een neder- er. V, ag van 3-0 wordt veranderd. Tijdens de wedstrijd bracht trai- er Kresic de Colombiaan Lozano in het veld. Daarmee had Val- oblee dolid echter vijf spelers van buiten de Europese Unie in het ïpwij >id. In Spanje bedraagt het maximum vier. ui rati i. Lai ndsv TOUY r 'rotest Valladolid haalt niets uit owler langer bij Liverpool zerpool» Robbie Fowler heeft een nieuw vijfjarig contract bij jn Engelse voetbalclub Liverpool getekend. Daarmee maakt de Der ^entv0^e aanvaller een einde aan de speculaties over zijn toe leg omst. De 23-jarige Fowler, die als schooljongen in dienst trad ij Liverpool, weigerde de voorbije weken in te gaan op de astro- omische aanbiedingen van de clubleiding. De international reeg 26 miljoen gulden voorgehouden als hij tekende. Fowler et de club lang in spanning. Zijn huidige verbintenis liep nog nderhalf jaar door. uventus uit Italiaanse beker Yson zegt wedstrijd tegen Schulz af Biet j deK arco t Roe edag envc eei d ;rlun« Mike Tyson heeft de partij tegen Alex Schulz afgezegd, h /ilfried Sauerland, de promotor van de Duitse bokser, heeft dit isteren verklaard. Het duel tussen de twee zwaargewichten Robiond gepland voor 26 april. Een abonneezender in de VS had M een interesse in Schulz als tweede tegenstander van Tyson, beh aarop het management van de Amerikaan de zaak afblies. Ty- in komt nu op 24 april uit tegen de Canadees Donovan Rud- ock. Cort geding over voetbalwedstrijd Kooij Gro dekti rRECHT» De bedrijven die in het stadion Galgenwaard van voet- 1lalclub FC Utrecht zijn gevestigd hebben gisteren de hulp van e rechter ingeroepen om te voorkomen dat het bekerduel FC Itrecht-Feyenoord op donderdagmiddag 4 februari wordt ge peeld. De ondernemers zijn anders die dag vrijwel onbereüc- iaar voor klanten en leveranciers. De tegenpartij FC Utrecht is .liet van zins vrijwillig aan dat verzoek gehoor te geven. Recht- or> ^lankpresident D. Slump laat vrijdagmiddag weten of het duel ky loor mag gaan. .rdai ««hoek Helder naar ROAC'79 iiDENLoek Helder wordt de nieuwe trainer van ROAC'79. Hij Voet olgt in Rijpwetering Peter Ciere op die naar Oegstgeest vertrekt, o leider tekende een contract voor een jaar. Dit seizoen is Helder i daj rainer van KRV. 'ti Yisser kandidaat chef de mission iuswuk Oud-schaatser Leo Visser is de belangrijkste kandidaat im Ard Schenk op te volgen als chef de mission van de Neder- Jaa andse ploeg bij de Olympische Winterspelen in Salt Lake City 2002). De 33-jarige piloot van de KLM heeft van het NOCNSF ledenktijd gevraagd en gekregen. Hij verwacht binnen een paar naanden uitsluitsel te kunnen geven. ia Tegelijk met de Franse renners worden deze maand ook de Schrikbarend", noemt profes- coureurs uit andere landen on- ir Lon Schattenberg de resul- derworpen aan de eerste van ten van de eerste gezond- een feeks van vier jaarlijkse on- tidsonderzoeken onder wiel- derzoeken. nners in Frankrijk, die uitge- Volgende maand komen de ezen dat een groot deel van resultaten binnen bij de UCI in et peloton met ziekteverlof zou Lausanne. Over wat er dan gaat loeten worden gestuurd, gebeuren, wil Schattenberg niet Schrikbarend, maar niet alleen vooruitlopen. Helemaal nieuw inwege de uitslagen, ook van- is de extreme mate waarin ren ege het feit dat dit in de krant ners ijzer slikken niet. De UCI imt. Waarom ligt dit nu alweer onderkent dit als langer als een straat?" probleem. Schattenberg: „De renners Schattenberg, de Limburgse verbruiken enorm grote hoe- Dorzitter van de medische veelheden calorieën. Die moe- Bloe jmmissie van de internationa- ten allemaal weer aangevuld wielerunie UCI, verblijft dezer worden, anders kunnen ze de agen in het Slowaakse Poprad, prestaties niet leveren. Het is 8 ehalve het WK veldrijden net als bij het bouwen van een rs-Fo ordt daar deze week een aan- huis. Ook daarbij heb je meer vergaderingen van de medi- nodig dan alleen stenen. Zie de :he commissie van de UCI ge- toediening van ijzer als de spe- ouden. cie. Wellicht dat ook de hoe- Schattenberg is de architect veelheid ijzer door ons straks an de gezondsheidscontroles aan een maximum wordt ge- oals die na de Tour de France bonden omdat het slecht is voor in vorig jaar zijn ingevoerd, de gezondheid." juk aan zee «gpdmentaar op deze onthutsende nederlaag. „Ik heb je zeven da- )f iedereen nu gelukkig was? gen niet gezien en nu wil je we- iari Kasparov liet zich gisteren ten hoe ik speelde?", beet de -ji Wijk aan Zee van zijn slecht- Rus hem toe. Op zich een ver- te kant zien. Zowel schaak-bluffende constatering, die het tchnisch als sportief. Gari de genie van de wereldkampioen 'erschrikkelijke. Al ruim een onderschrijft. De betreffende ieek houdt de wereldkampioen journalist was inderdaad nog tiuis in Wijk aan Zee. Hij leek niet eerder in Wijk aan Zee ge- inverslaanbaar, de ene na de signaleerd. n' i2 ndere 'scalp' werd aan zijn wa- Vervolgens verdween hij in de lenriem gehangen. Maar giste- nacht, nagezeten door een ca- en bleek de Rus toch ook ge- m'eraploegCje) van de Neder- mon een mens van vlees en landse televisie. Kasparov ten loniloed. Sokolov bouwde met wit voeten uit. Tot gisteren was hij orgvuldig z'n stelling op en na het zonnetje in huis, liep vrolijk 3 zetten hield Kasparov het door persruimte en catacomben oor gezien. Hij had niet eens en nam de tijd voor de analyses, len half uur gespeeld. Iedereen mocht meegenieten Wat volgde was een theater- van zijn briljante spel. Gisteren tuk in de perskamer van De geen analyse. Hij beende de Horiaan. Kasparovs eerste zaal uit, op weg naar z'n hotel, voorden waren: „Is everybody voor niemand aanspreekbaar, lappy now?" Vervolgens ging voor niemand bereikbaar, lij in het Russisch verder tegen De koploper mocht nog van enna Sosonko. Die deed er geluk spreken dat er vandaag (6 'erder het zwijgen toe, repte een rustdag is in Wijk aan Zee. Tg net geen woord over wat er Hij kan zijn wonden likken en pussen hen werd besproken, zich ruimschoots voorbereiden ■Hij was tamelijk rustig", con- op de finale van 'Hoogovens itateerde Sosonko. 61'. Een journalist van de VPRO Want feitelijk is er natuurlijk rok de stoute schoenen aan en nog niets aan de hand. Nog al- lenaderde Kasparov voor com- tijd staat hij een punt los van De vrouwen van BV Leiderdorp zijn door de Nederlandse Basketball Bond in het gelijk gesteld naar aanleiding van de gebeurtenissen rond de uitwed strijd op 16 januari tegen lolly Jum pers. Het protest dat de eredivisionist aantekende na het krappe verlies (65- 64) in Tubbergen, werd gisteren geho noreerd. Voor 23 februari moet de wedstrijd worden overgespeeld. BV Leiderdorp begon destijds met slechts vijf speelsters aan de wedstrijd, doordat de drie overige speelsters bij een auto-ongeluk betrokken waren. Ook coach Martin Feitsma en scout Ed de Kier zaten in de auto. Hoewel de vijf overige speelsters van Leiderdorp, drie senioren en twee junioren, aanvanke lijk niet aan de strijd wilde beginnen, deden zij dat toch onder druk van de scheidsrechters. In de laatste seconde scoorde Jolly Jumpers de beslissende treffer. Coach Martin Feitsma toonde zich tevreden over de uitspraak.Jolly Jum pers kan natuurlijk nog wel dwars gaan liggen. Het is overigens niet zo dat we ze nu eventjes gaan oprollen." Dat voorgevoel van Feitsma is te recht, want Jumpers-coach Rob Steen berg, die overigens nog niet van de bondsuitspraak op de hoogte was, gaat zeker in beroep. „Ik zeg niet dat de spelers van BV Leiderdorp bewust hun gezondheid in de waagschaal hebben gesteld, maar de bond kan niet op de wedstrijd terugkomen. Dit is een heel kwalijke zaak. Leiderdorp zou namelijk nooit hebben gereageerd op het mo ment dat die ploeg had gewonnen. Dan had niemand er over gepraat. Nu krijgt de ploeg een kans om te herstel len." Leiderdorp won gisteren in Utrecht van Prisma College (86-63) en maakte daarmee een eind aan een serie van twee nederlagen tegen Grasshoppers en Den Helder. De ploeg zakte (mede door het resultaat in Tubbergen) naar de vierde plaats. Feitsma: „Die twee verliespartijen waren ingecalculeerd. Maar dat we nu de kans krijgen om twee punten in te lopen, is mooi mee genomen." Leiderdorp had geen kind aan Prisma College. Al bij rust was een grote marge bereikt tegen de nummer voorlaatst uit de eredivisie (48-22), zo dat de tweede helft als een training werd afgewerkt. Lonneke Bransz en Mariska van Zeg veld waren letterlijk en figuurlijk de grote vrouwen bij de bezoekers. Het center-duo scoorde beiden 22 punten en pakte samen 29 rebounds. De zus jes Renske en Birthe van der Voort kwamen beiden tot 13 punten. Ook Steffi Graf heeft de Seles-express niet tot stoppen kunnen dwingen. De 29-jarige Duitse, die droomde van een vijfde titel in de Australian Open, ging in Melbourne in een partij voor de kwartfinale met 7-5 6-1 ten onder. De Amerikaanse treft morgen in de halve eindstrijd de Zwitserse titelverdedigster Martina Hingis, die de Fran- gaise Mary Pierce met 6-3 6-4 versloeg. Melbourne rtr/dpauit na haar nieuwe triomf. „Steffi geeft je nooit een punt Er was troost voor de Duitse cadeau", zei ze. „Zelfs bij 5-0 tennisfans. Daar zorgde de on- 40-0 in de beslissende set zou ik geplaatste Tommy Haas voor. me nog niet zeker hebben ge- Hij bereikte de halve finales wel voeld. Een partij tegen haar is ten koste van de Amerikaanse pas over na het laatste punt. reuzendoder Vince Spadea: 7-6 Het was vandaag de dood of de 7-5 6-3. Haas werd de derde gladiolen. Ik ben ontzettend blij speler zonder beschermde sta- dat ik nog steeds leef in dit toer- tus die in de historie van het nooi." Grand Slam-toernooi down un- In het begin leek Graf, die der tot de laatste vier is doorge- zichzelf tevoren goede kansen drongen. Zijn volgende tegen- had toebedacht, Seles onder stander komt voort uit het tref- druk te zetten. Op 5-4 kon ze fen tussen de Rus Kafelnikov en voor de winst in de eerste set de Amerikaan Martin. serveren. De Amerikaanse ging Seles (25) denderde voort in echter ineens beter spelen. Ze Melbourne Park. Ze bleef voor won de volgende drie games en de 33ste maal achtereen onge- de set. Daarna stoomde Seles slagen in het evenement om de door naar 5-0. „Ik werd moe en open Australische titels. Het nerveus", gaf Graf toe. „Ik kon was de vijftiende keer dat de maar niet begrijpen waarom het speelsters tegenover elkaar ineens zo n stuk minder ging. stonden en pas de vijfde maal Het lukte me niet me te concen- dat Seles zich de beste toonde, treren, ik kon de partij niet De ex-Joegoslavische won de ti- meer naar mijn hand zetten." tel in 1991, '92 en '93, sloeg De 18-jarige Hingis, die haar twee jaar over om te herstellen zinnen heeft gezet op een derde van de vooral mentaal diepe achtereenvolgende titel, had wonden, die een waanzinnige niet veel problemen met Pierce, Graf-fan met een messteek in die het toernooi in 1995 won. In Hamburg had toegebracht en verzengende omstandigheden maakte een emotionele rentree domineerde ze de gehele partij, in '96 met opnieuw toernooi- Ze serveerde het duel uit op het winst. De laatste twee jaar ont- vierde matchpoint. Pierce had brak Seles opnieuw in Melbour- in de aanloop naar de kwartfi- ne. nale geen set uit handen gege- De Amerikaanse jubelde het ven. melbourne «afp/anp Paul Haarhuis is tijdens de Australian Open in de kwartfinale van het dubbel spel blijven steken. Met zijn nieuwe Amerikaanse partner Patrick Galbraith, die zijn ge stopte maatje Jacco Eltingh opvolgde, verloor Haarhuis met 7-5 6-2 6-4 van de Zuid- Afrikaan Ellis Ferreira 'en de Amerikaan Rick Leach. Het koppel gevormd door de Australiër Pat Rafter en de Zweed Jonas Björkman (vorig jaar met Eltingh winnaar van het dubbel toen Haarhuis niet beschikbaar was), haalde zonder te spelen de laatste vier. Nicolas Lapentti, die met de Braziliaan Gustavo Kuerten een duo vormde, trok zich terug wegens de vermoeienissen in het enkel spel. De Ecuadoriaan heeft daar in de halve finale bereikt na het afwerken van maar liefst 24 sets in vijf partijen. „Mijn benen en mijn rug doen zeer. Ik heb een beetje rust hard nodig", zei hij na een bezoek aan de toernooiarts. In het gemengd dubbel stond tevoren vast dat er een Nederlandse in de halve fina le zou komen. Het werd de ervaren Manon Bollegraf. Ze versloeg met de Argentijn Pa- blo Albano landgenote Mi riam Oremans, die met de Zweed Niklas Kulti dubbelde. Het werd een spannende af faire: 6-7 7-5 6-4. collalbo anp Ziedend stapte hij van de baan. Erben Wennemars vloekte en tierde in Collalbo na afloop van de 1000 me ter op „de eerste dag van de wereldbekerwedstrijden sprint. De schaatser had de vierde tijd gereden, maar wond zich ontzettend op over een manoeuvre van een voorganger, die zijn start verziekte. „Hij ging vol in de remmen, heel mijn concentratie was weg." De 23-jarige stond klaar voor zijn race toen een uitrij dende schaatser om hem heen reed en pal voor Wen nemars' oranje schaatsen tot stilstand kwam. „Om me heen, dat doe je toch niet? Het valt me mee dat ik nog vierde ben geworden, dat had ik niet verwacht." Na een half uurtje was de woede alweer bekoeld. „Morgen pro beren een goeie 1000 te rijden. Verder was het een per fecte dag." Daarmee doelde Wennemars op zijn tweede plaats op de 500 meter. Alleen leider in de wereldbekerstand Jeremy Wotherspoon uit Canada was sneller (35,51). De rijder uit Dalfsen had wel zijn eigen persoonlijke toptijd behoorlijk aangescherpt, van 35,96 naar 35,69. „Mooi, leiderdorp Universidad Catolica is zo goed als zeker de nieuwe club van Wim Rijsbergen. Bij die club is Feyenoorder Fernando Picun op proef. De Uruguayaanse ver dediger van Feyenoord krijgt enkele weken de tijd de clublei ding van zijn kwaliteiten te overtuigen. „We hebben niet exact een datum afgesproken, maar wachten geduldig op een telefoontje uit Chili. Dan horen we wel wat de bedoeling is", weet een woordvoerder van Feyenoord. Leiderdorper Rijs bergen zegt met de transfer van Picun niets te maken te hebben. „Toen ik in oktober in Chili was heb ik alleen de namen laten vallen van de Zuid-Amerikaanse spelers die hier niet aan spelen toekwamen." Kasparov en Piket kijken mee bij de partij tussen Anand en Kramnik. foto united photos de boer zijn eerste achtervolger, Vis- wanathan Anand. De Indiër hield het gisteren tegen Kram nik, de nummer drie van de we reld, op een remise en liep daardoor slechts een half puntje in. Anand heeft wel weer zicht op de koppositie, al moet hij na de rustdag voor een klein won der zorgen om Kasparov van de troon te stoten. Alles hangt af van het incasseringsvermogen van 's werelds nummer één. Anand moet met zwart van Kasparov zien te winnen. Dat is heel moeilijk, bijna onmogelijk. Anand had zelf niet gezien hoe Kasparov had verloren. „Het is zo snel gegaan. Ik zal die partij later nog wel eens bekijken." De partij. Wit: Sokolov. Zwart: Kasparov 1-0 Tijd: (1:05/0:24) 1. d4 Pf6, 2. c4 e6, 3. Pc3 Lb4, 4. e3 O-O, 5. Ld3 d5, 6. P13 c5, 7. 0-0 Pc6, 8. a3 Lxc3, 9. bxc3 Dc7, 10. Dc2 dxc4, 11. L\c4 e5,12. Ld3 Te8, 13. e4 exd4. 14. cxd4 Lg4, 15. e5 Lxf3, 16. exf6 Pxd4, 17. Lxh7 Kh8, 18. fxg7 Kxg7, 19. Lb2 Tad8, 20. gxf3 Th8, 21. Kill Txli7. 22. Tgl Kh8, 23. Tg3 De5, 24. Tagl Th4, 25. Del Kh7, 26. Dbl Kh8, 27. Dfl De6, 28. Dg2, 1-0. leiden «willem spierdijk Plankenkoorts kende Dennis de Vreugt niet bij zijn eerste optreden in de grootmeester- groep B van het Hoogovens Schaaktoernooi. „Maar het is wel speciaal", vind de 18-jari- ge 'internationaal meester' uit Lisse, die na een moeizame start nu na twee gewonnen partijen op rij in de midden moot staat. Speciaal was het zeker voor De Vreugt toen hij maandag tegen Giek speelde en plotse ling Gary Kasparov over z'n schouder stond mee te kijken. „Ik stond al vrij snel heel goed. Kasparov bekeek toen mijn notatie van de partij. Mis schien heb ik er nog wat aan, moet-ie hebben gedacht", zegt de Lissenaar lachend. Na de zege op Giek haalde De Vreugt gisteren weer een overwinning op de Fransman Bauer. „Over deze partij ben ik zeer tevreden. Ik heb positio neel zeer goed gespeeld en mijn voordeel langzaam in een overwinning kunnen omzet ten." Het begin van het toernooi verliep moeizaam voor De Vreugt. In de eerste vijf partij en scoorde hij alleen tegen Erik van den Doel een half punt. „Het begon er al mee dat ik in de eerste partij tegen Ruud Janssen door m'n vlag ging, anders was het waar schijnlijk remise geworden. Tegen Leiato en Vén der Wiel heb ik kansen laten liggen, al leen tegen Nijboer heb ik echt slecht gespeeld." De Vreugt moest wel wen nen aan de hectiek in speel zaal De Morriaan in Wijk aan Zee. „De schakers lopen veel heen en weer, er is nogal wat publiek. Maar intussen lukt het me goed me te concentre ren." Van de doelstelling om voor een grootmeesterresultaat te spelen (zeven punten uit elf partijen) kwam dus weinig te recht. „Ik probeer nu gewoon zoveel mogelijk punten te ha len, nog een paar goede partij en te spelen." breda «anp Ook de vierde onderhandelings ronde over een voetbal-CAO heeft geen resultaat opgeleverd. De Federatie Betaald Voetbalor ganisaties (FBO) en de spelers vakbond WCS spraken gisteren in Breda urenlang over een ar beidsovereenkomst voor prof voetballers, maar de partijen konden het over een aantal punten niet eens worden. Een CAO lijkt nu ver weg, maar volgens FBO-delegatielid Wil Dols is er nog wel een sprankje hoop. „er zijn breek punten waarover we geen over eenstemming kunnen bereiken. Dat betreft arbeidsvoorwaarde lijke zaken, waarover ik niets kan en mag zeggen. Of er nog een CAO komt? Dat weet je niet, maar een eitje is het zeker niet. Met de CAO proberen de par tijen de gevolgen van de 1 janu ari ingevoerde flexwet op te vangen. Volgens de nieuwe wet kunnen profvoetballers hun club na drie jaar zonder afkoop som verlaten, met een opzeg termijn van een maand. De WCS was niet voor com mentaar bereikbaar. man. Maar 't moet nog veel sneller kunnen. In Calgary bij de WK sprint moet het een lage 35'er kunnen wor den. Een heel lage." In de Italiaanse wintersportplaats had de wind in vloed op het wedstrijdverloop. De kracht was wisse lend, de werking steeds remmend. Jakko Jan Leeuwangh ondervond er ogenschijnlijk weinig hinder van. Door een lieskwetsuur werd hij dit seizoen in trai ning ver teruggeworpen. Maar in Collalbo stond hij er met twee persoonlijke seizoentoptijden: 36,52 en 1.11,67. Met de laatste tijd pakte hij op de kilometer het zilver. „Maar hij kan goed rijden in wind", meende Wennemars, „dat is niet mijn sterkste punt." „Beetje onsportief', antwoordde Leeuwangh later. „Je moet ook kunnen verliezen. Erben heeft pech gehad met de start, maar hij heeft gewoon langzamer gereden." Leeuwangh voelde zich op de Italiaanse buitenbaan wel degelijk in zijn element. „Het was lekker koud en dan voel je geen pijn. Ik weet niet wat het is, een soort pijnstiller of zo. Maar als het koud is, kun je blijven doorgaan." Op de 1000 meter moest hij toestaan dat slechts Jan Bos voor hem eindigde. De wereldkampioen deed dat met een baanrecord: 1.11,33. Daarmee nam hij revanche voor de nederlaag op de kortere afstand, waar hij slechts zevende werd. „Op de 500 meter was ik de eerste honderd meter traag als dik ke stront in een trechter", legde hij uit. „Ik was abso luut niet zenuwachtig vooraf. Een slecht teken. Ik was niet scherp, niet gretig." In de korte pauze tussen de twee afstanden liet hij de woorden van zijn coach Peter Mueller maar langs zich heen gaan. „Hij probeerde het weer naar het positieve te draaien, maar zelf wist ik het wel. Ik was behoorlijk 'pissed off, was ook meteen wakker geschud." Bij de vrouwen sprong Andrea Nuyt er op de 500 me ter uit. De schaatsster uit Gouda pakte met 39,20 behal ve een persoonlijk record ook brons en was daar dolblij mee. Op het moment dat olympisch kampioene Catrio- na LeMay-Doan in de laatste rit met 39,39 over de fi nish gleed, stond Nuyt aan de kant volop te juichen. „Voor de eerste keer op het podium, en de olympisch kampioene achter me. Te gek, toch? Een persoonlijk re cord. Zoiets rijd je niet zomaar op een buitenbaan." Lissenaar in middenmoot B-groep

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21