Protest tegen komst probleemjongeren Studiehuis komt iets te laat voor Jan Zwarts Milieudefensie kwijnt weg *%jpwetering en Oud Ade gehouden de bibliobus ca; (Vlkemade positief over egionaal tuinbouwplan Rijn Veenstreek Shuttles eindelijk te water Protest Huize Ursula Leerlingen Ashram College Alphen maken kennis met het bedrijfsleven JENSDAG 27 JANUARI 1999 oorlichtingsavond over opvoeden tfLOFARENDSVEENOuders die meer willen weten over de op- t er zo allig in men [ten it. Als iad ft e brod f ling, kunnen op dinsdag 2 februari extra informatie krijgen, is er een voorlichtingsavond van de Stichting Aktieve Ge- iheidszorg Plassengebied met het thema Opvoeden (g)een ;t in De Alkeburch in Roelofarendsveen. De pedagoge Mar- nne Bontje leidt de avond om 20 in. De toegang is gratis. ogels kijken bij de Zegerplas j phen aan den run Kinderboerderij Zegersloot dient als uitvals- mss< erbod laakt bean d slav Ojo' seerd heeft n zM an. M er nii zoeken tten maal )1 al risten (jjfcsis voor een winteractiviteit van het IVN. De vereniging voor ituur- en milieu-educatie organiseert op zaterdag 6 februari 10.00 tot 12.00 uur een dubbel programma voor de groepen 7 en 8 van de basisschool. De ene helft begint met het kijken iar wintervogels rondom de Zegerplas. De andere blijft aan- nkelijk in de kinderboerderij. Opgave bij Tineke Stekelenburg Cljl72-416285). uto volledig uitgebrand fhen aan den run Een personenauto die geparkeerd stond de Diamantstraat in Alphen aan den Rijn is gisteravond jlledig uitgebrand. De brandweer bluste de fik die iets voor ilf elf 's avonds ontstond. Van de auto bleef weinig over. Van- ïag gaat het restant naar de sloop. Waardoor de auto vlam vat- is nog onduidelijk. inelkrakers eerder actief in Alphen phen aan den rijn De vier verdachten uit Dordrecht die in de 0 acht van 24 januari door de Alphense politie werden opgepakt verband met een snelkraak in de Raadhuisstraat, zijn van- jaag voorgeleid aan de officier van justitie. De vier verdachten in 18, 19, 21 en 27 jaar hebben belastende verklaringen afge- over de inbraak in de kledingzaak. Tijdens deze verhoren leek ook betrokkenheid bij eerdere snelkraken in kledingbe- rijven aan de Raadhuisstraat en in winkelcentrum De Aarhof. verdachten gebruikten voor deze inbraken vier gestolen au- et. De t je heavy dt 8« en. DyzJromfietser gewond na aanrijding niets? heel loede Dod t haai Pool Vani lan iaden t is ipweteringOp de Oud Adeselaan in de richting van Rijpwete- is gistermiddag een 16-jarige bromfietser gewond geraakt r een aanrijding met een auto. De jongen uit Oude Wetering ed over het fietspad toen een auto uit de tegenovergestelde chting wilde afslaan de inrit op van het parkeerterrein van het 1(j lortpark. De bromfietser stopte maar kreeg doordat de auto- lobilist, een 75-jarige man uit Rijpwetering, vaart minderde de n ïdruk dat hij mocht voorgaan. Hij trok op en werd vervolgens "ra angereden door de auto. Ondanks de lage snelheid van beide j( aertuigen moest de bromfietser met een beenwond naar het lijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. ientallen hardrijders op de bon ■m de "i, LV( ipweterinc Op de provinciale weg N445 bij Rijpwetering zijn isteren 41 auto's bekeurd die de snelheid van 80 kilometer per ur overtraden. De politie deed de radarmeting tijdens de zwa- regenval tussen 20.45 en 22.00 uur. 260 Auto's passeerden de De hoogst gemeten snelheid was 121 kilometer per uur. een alternatief voor dure voorziening bibliobus blijft Rijpwetering Oud Ade het komende jaar zanaf ndoen. Wel wordt in Rijpwe- 5 ing de statijd van de bus, als raad daarmee akkoord gaat, it een half uur teruggebracht een uur. Burgemeester en ch iq houders van Alkemade plei- i m, voor het behoud van de rij- aakte nc^e bieb omdat afschaffing v n hoop boekenleners tekort iet. Uit onderzoek blijkt dat el van de gebruikers van* de )liobus in dat geval niet naar n andere bibliotheek in de ïgeving gaan. iur 'dg jaar stelden de leden van commissie welzijn de vraag de gemeente wel moet door- an met de relatief dure bi- ïobus van ProBiblio. De dis- iur E issie resulteerde in een klein Oscai iderzoek naar het gebruik van voorziening. Daaruit blijkt )e Ac it in Rijpwetering 12,4 p ro il nt van de 1561 inwoners ge giste! uikmaakt van de bibliobus. In is opi ud Ade ligt dit percentage la- ;isseu r. In deze dorpskern, waar de f is een half uur per week staat, enflizoekt 7,3 procent van de 770 it< woners de bus. Het landelijke heefl jfer ligt met 15 procent een gei uk hoger. Hoewel het aantal bezoekers Rijpwetering en Oud Ade re- lief laag is, vindt het college e ziel UT- mgnj kemape marun kramp et Integraal Ontwikkelings ;nro an (IOP) voor de tuinbouw ii js jj, i Rijn- en Veenstreek is in arjscj lede aarde gevallen bij de ge- eenteraad van Alkemade. )or de gemeente houdt het lan in dat een deel van het |las)tuinbouwgebied, dat enst aan de bebouwde kom, de toekomst plaatsmaakt oor woningbouw en recreatie, gjle overige tuinbouwgebieden jt i de gemeente moeten juist laats orclen verbeterd. De politici eaonden zich in deze voorstel ij" p„ og vinden. Wel betwijfelden zij f het plan financieel haalbaar oor 2 adra roblemen Verhoef, voorzitter van Sti- ïen (stichting tot verbetering idezian agrarische structuur in Veen en Rijnstreek) en pre^ intator van het plan, voorziet ïen financiële problemen. Een eel van de opbrengst van wo- lingbouw en bedrijventerrei- tim brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef a kroft, 071-5356411 alphen aan den run» De Shuttles staan eindelijk in de vijver bij het Raoul Wallenbergplein. Bezwaar makers hebben de komst van het kunstwerk jaren lang uitgesteld. Zij vonden het onbegrijpelijk dat het zes meter hoge kunstwerk geplaatst moest worden op één van de laatste mooie stukjes van het oude centrum: in de vijver met het wandelpad achter de Bonifaciuskerk langs. De Utrechtse kun stenaar Johan Wagenaar betoogde steeds dat het frame met de shuttles één wordt met de treurwilg, wanneer zijn twijgen het kunstwerk raken. foto hielco kuipers De bewoners van de Oudshoornseweg in Alphen willen geen huisvesting voor zeer moeilijk opvoedbare kinde ren in hun omgeving. Ze reageren furieus op een plan van de Stichting Rijnhove om schuin tegenover café De Heul twee woningen te bouwen voor deze doelgroep. De bewoners zijn bang dat ze overlast in de omgeving ver oorzaken, zo maken ze duidelijk in een brief aan de ge meenteraad. hun kon garanderen dat hun pupillen de omwonenden geen overlast zouden bezorgen. De bewoners zeggen de over last van de jeugd aan den lijve te hebben ondervonden. In het inmiddels gesloopte pand op dezelfde plek verstoorden jon geren volgens het comité gere geld de rust in de buurt. De po litie kwam er nogal eens aan te alphen aan den run» marieta kroft De Stichting Rijnhove stelde het comité verontruste bewoners Oudshoornseweg op 9 novem ber tijdens een informatie avond op de hoogte van de bouwplannen. De omwonen den schrokken hevig, te meer daar niemand van Rijnhove pas. Uiteindelijk leidde het er toe dat het pand werd ont ruimd en gesloopt. ,,Nu de rust eindelijk is teruggekeerd, lopen we opnieuw het risico op over last. Juist wij willen dit niet nog eens meemaken." Ook wijzen de verontruste bewoners op het verstrekkings- punt van methadon dat op zo'n honderd meter van de te bou wen huizen op 10 februari wordt geopend. „Dit in combi natie met het tegenover gelegen café De Heul lijkt ons dit een volkomen verkeerde combina tie." De brief staat donderdag op de agenda van de gemeente raad. Bij Rijnhove was niemand bereikbaar voor commentaar. ven procent van het budget be steden aan niet-permanente manieren van opvang van ver standelijk gehandicapten, zoals logeerhuizen of weekendop- vang. De directie is daarvan in september pas op de hoogte gesteld." Argumenten van de directie om banen te schrappen als de invoering van de euro en het millenniumprobleem zijn, aldus De Waard, minder door slaggevend geweest. Juist deze redenen riepen weerstand en onbegrip op onder het perso neel. Voordat de reorganisatie zijn beslag krijgt, wil de OR bij de directie aandringen op een beleidsplan. Daarin moet onder meer worden aangegeven of er nog meer bezuinigingsopera ties zijn te verwachten. Ruim tachtig personeelsleden van Huize Ursula in Nieuwveen hebben gisteren met spandoe ken geprotesteerd tegen het voorgenomen besluit van de di rectie om tien formatieplaatsen te schrappen. De protestactie ging vooraf aan een gesprek dat de ondernemingsraad had met de directie en de raad van toe zicht. Volgens OR-voorzitter R. de Waard was het een open en eerlijk gesprek. De OR raakte ervan overtuigd dat de instel ling voor bijna 500 verstandelijk gehandicapten moet bezuini gen. „Dat komt vooral als ge volg van de zeven procent-rege ling", zegt De Waard. „Ursula moet dit jaar voor het eerst ze- Ron Zandvliet fractievoorzitter van de PvdA alphen aan den run» Ron Zandvliet volgt Leo Kleingeld op als fractievoor zitter van de PvdA. Vice-frac- tievoorzitter is Joost Korver, Nel Dijkhuis wordt fractiese cretaris. Dat heeft de partij gisteravond besloten. De veranderingen zijn een ge volg van het vertrek van Kleingeld wegens ziekte. Carla Ros schuift nu als vier de raadslid aan. Kleingeld heeft laten weten dat hij, wanneer hij beter is, zich weer beschikbaar stelt voor de raadsfractie. Hij komt dan op de reservebank te zitten; zodra er een vacature ont staat, is hij de eerste opvol ger. alkemade/runwoude dat de bus voor deze kernen behouden moet blijven. De bieb in Roelofarendsveen, De Bloemlezer, is weliswaar goed bereikbaar met het openbaar vervoer, maar uit onderzoek blijkt dat dit geen goed alterna tief is voor een rijdende voor ziening in de eigen dorpskern. Met name voor jonge lezers is Roelofarendsveen te ver weg, denkt J. Smulders van de afde ling welzijn. ,,Als zij afhaken is dat in strijd met ons taalstimu- leringsbeleid." Kinderbrug Als alternatief heeft de gemeen te bekeken of ze geen vaste bieb kan onderbrengen in basis school De Kinderbrug in Rijp wetering. De directeur heeft echter te kennen gegeven dat de school daarvoor geen ruimte heeft. Daarbij zou deze biblio theek nooit zo veel boeken be zitten hebben als de bibliobus. Want naast de collectie in de bus kunnen ook boeken wor den besteld bij de centrale voorziening van Probiblio. De gemeente, zo stelt het col lege voor, kan wel bezuinigen op de bibliotheekvoorziening door de statijd in Rijpwetering met een half uur terug te bren gen. De jaarlijkse kosten zak ken, mede doordat de tarieven van ProBiblio lager zijn gewor den, van ruim 24.000 gulden naar ruim 16.000 gulden. alphen aan den run Leerlingen van het Alphense Ashram College doen mee met het project 'Ondernemen, iets voor mij?' van de Hogeschool Rotterdam. Ze ko men op die manier in contact met de praktijk van het zelfstandig ondernemerschap, met de nadruk op het midden- en kleinbedrijf. Ze stellen zelf een mini-ondememingsplan op. Van eind januari tot april gaan 22 leerlingen met bedrijfseconomie in hun vakkenpakket aan de slag. Het Ashram College is de enige school buiten het Rijnmondgebied die meedoet aan het project van de Hogeschool. PvdA-Kamerlid Marleen Barth is aanwezig bij het begin van het project op vrijdag 29 januari. ivo pommerel Na de regionale afdeling Al kemade van de vereniging Mi lieudefensie verdwijnt nu ook de afdeling in Rijnwoude. G. Boiink van de kerngroep Rijnwoude laat weten dat zijn reguliere werk en een gebrek aan animo in Rijnwoude de re denen zijn om ook in deze ge meente te stoppen. Hij was één van de twee actieve leden. Vol gens woordvoerder A. Hagen doorn van het hoofdkantoor in Amsterdam was de kerngroep de laatste tijd nog nauwelijks actief in de regio. „Op de hausse van nieuwe vrijwilligers midden jaren ne gentig volgt nu een leegloop. Veel groepen in de regio rond Leiden waren opgericht tijdens de campagnes tegen gif in de bollenteelt en veel van deze af delingen hielden zich daar vrij wel uitsluitend mee bezig. Ze kregen onze steun, maar onze vereniging richt zich op veel meer misstanden", aldus Ha gendoorn. Volgens de woordvoerder wa ren de afdelingen uiterst klein. De vrijwilligers zouden zijn doorgestroomd naar grotere or ganisaties als Milieu en Natuur en hebben er hun werk van ge maakt. R. Kalker, voormalig voorzitter van de afdeling Al kemade, bevestigt dit verhaal. „De laatste tijd nam het animo steeds meer af. De meeste men sen wensen het milieu het beste toe, maar als ze gevraagd wor den actief te zijn, dan hoor je weinig meer. Mensen willen zich ook niet vastleggen aan een groep. Bij ons waren vijf mensen actief. Eén werd zwan ger, een ander kreeg elders werk en ik ben recentelijk ver huisd buiten de regio. Zo blijft er nog weinig over." Geldgebrek speelde ook een grote rol volgens Kalker. „Vorig jaar wilden we nog de groene trofee uitreiken aan een tuin der. Ook zouden we nog een milieugidsje voor onze ge meente samenstellen. Maar door geldgebrek ging dat niet door. Op een gegeven moment zijn we er maar mee opgehou den." Kalker bestrijdt overigens dat de afdeling zich alleen maar met bollengif bezighield. „Ook Schiphol en de HSL hadden on ze aandacht." Afscheid van Groene Hart Lyceum na 36 jaar alphen aan den run nen dient om tuinbouwers die met hun bedrijf willen stoppen, uit te kopen. Voor deze vorm is, aldus Verhoef, gekozen op aan geven van gedeputeerde staten van Zuid Holland. Hij gaat er dan ook vanuit dat de provincie de komende jaren meer wo ningbouw toestaat in het Groe ne Hart. Op aanraden van burgemees ter A. Meerburg leggen de raadsleden van Alkemade zich niet vast voordat de provincie en de regering zich aan het plan hebben gebonden. Want wo ningbouw op plekken waar nu nog tuinbouw is mag niet ten koste gaan van andere gemeen telijke bouwplannen. Mocht het plan slagen, dan moet er langs de oever van de Braassem, ter hoogte van de Galgekade, meer ruimte komen voor natuur en recreatie. Ten westen van dit gebied, bij de Noorderhemweg en het Noord einde, ontstaat dan plaats voor woningbouw en bedrijven. saskia buitelaar Niet alleen het voortgezet on derwijs in Nederland is toe aan de tweede fase, (het zogenoem de studiehuis) ook voor locatie leider Jan Zwarts van het Groe ne Hart Lyceum breekt een nieuwe periode aan. Na 36 jaar zegt hij de Alphense scholenge meenschap vrijdag vaarwel. „Ik ben 62 jaar en mag eruit. Niet dat ik dat dringend noodzake lijk vind, het was een moeilijke beslissing. Maar je moet een volgende fase van je leven dur ven ingaan." Zwarts, begonnen als schei kundeleraar, heeft het lyceum zien groeien van een klein schooltje in het Burgemeester Visserpark tot een scholenge meenschap met 3500 leerlingen verspreid over vier vestigingen: aan de Tolstraat, de prinses Beatrixlaan (het oude 'Bospark' en de Immanuelmavo), de voormalige Ichthusmavo en het Lyceum tegenover het Rijn- oordziekenhuis en de Hazers- woudse Haduardmavo. Ondanks het duizelingwek kende leerlingenaantal is het Groene Hart geen leerfabriek, betoogt Zwarts. „Flauwekul. De locaties hebben hun eigen cul tuur behouden, want de docen ten zijn merendeels gebleven op de plek waar ze zaten. Je kunt ook niet verwachten dat je hun cultuur kunt veranderen. De leraren op de Tolstraat zijn hbo of universitair opgeleid, terwijl op de andere locaties vbo-onderwijs wordt gegeven. Die docenten zijn heel andere types, heel trouw, heel direct." Het pendelen van de leraren, nu tot een minimum beperkt, riep daarom in het begin veel weerstand op. „Het is alsof je een jas aantrekt die niet lekker zit." Er is nog een reden om de Jan Zwarts was blij verrast toen vorige week het naambord van de nieuwe mediatheek werd onthuld. „Maar", reageert hij bescheiden op de eer- en dankbetuigingen", het is wel eens een beetje te veel. Je doet het niet alleen hè." foto marklamers school niet het stempel leerfa briek te geven. „Je draagt als school niet alleen zorg voor cij fers en prestaties, maar voor de leerling als geheel. Die moet zich er geborgen voelen." Naast de gebruikelijke mentorbegelei ding heeft de scholengemeen schap een 'counselor' in dienst. „Een professional, iemand die tussen de mentor en de externe psycholoog in staat." Die extra zorg voor het gees telijk welzijn van de leerlingen kunnen docenten immers niet op zich nemen. Het leraarschap is tegenwoordig geen sinecure, vindt Zwarts, alhoewel het urenaantal behoorlijk is terug gelopen sinds hij als leraar be gon. „Ik werkte 34 uur en zater dags tot half twee. Als je dat te genwoordig zegt, vallen ze flauw. Maar inhoudelijk is er veel veranderd. Leerlingen vra gen veel van docenten, komen met problemen naar hen toe, zijn consumptief." Toch waarschuwt hij voor de term 'de jeugd van tegenwoor dig'. „Je kunt niet zeggen dat die er een zooitje van maakt, want je kan leerlingen niet over één kam scheren. Natuurlijk 'zijn er akkefietjes, hebben we wel eens met diefstal te maken, maar dan heb je het over een enkeling op honderden leerlin gen. De meesten hebben een enorme power. Als ze eenmaal ergens warm voor lopen, zijn ze niet te stoppen." Hoewel het contact met de leerlingen door zijn leidingge vende functie behoorlijk is af genomen, probeert Zwarts nog steeds om de leerlingen méér mee te geven in hun schoolcar- rière dan een berg theorie. „Eerlijkheid naai- anderen en jezelf, respect voor je mede mens. Dat zijn uitgangspunten die je van een christelijke school mag verwachten. Ik wil dat leerlingen openstaan voor eikaars cultuur en mening. Dan kun je daar best over van ge dachten verschillen." Zwarts verlaat de school aan de vooravond van grote veran deringen. Volgend schooljaar start het Groene Hart Lyceum met het studiehuis, waarbij van leerlingen uit klas vier en hoger een zelfstandiger leerwijze wordt verwacht. „Er breekt voor hen een ander tijdperk aan. Ze vertegenwoordigen een enorme hoeveelheid energie. Maar het enige waar ze die nooit in hebben gestoken is hun eigen leerproces: hoe doe ik wat en wanneer? Dat kun je hen niet verwijten, in het oude systeem trekt de docent de kar. Straks loopt die alleen nog ach ter de kar aan om te kijken of die niet ontspoort." Ook voor de leraren betekent dat een omschakeling. Zwarts verwacht dat zij er meer moeite mee krijgen dan de flexibele jongeren. „Je kunt niet van alle leerlingen evenveel zelfstandig heid verwachten. Je moet ze niet loslaten, maar op een an dere manier vasthouden. Dat hoorde ik laatst iemand zeggen en zo is het ook." De beslissing om op te stap pen op dit moment van grote veranderingen, viel hem zwaar. Vooral omdat hij nauw betrok ken was bij de voorbereiding en begeleiding van de nieuwe les methode. Maar om nog drie jaar te blijven ziet hij niet zitten. „Dat zijn drie hele kostbare ja ren. Ik wil wel wat meer van de wereld zien. Niet letterlijk hoor, maar ik wil tijd maken voor me zelf, voor de verbouwing van mijn huis. En voor mijn hobby: antiek. Ik ben enorme een lief hebber van oude dingen, die le ven tenminste."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19