'Dylan weet ook niet waarover hij zingt Dorrestijn zorgt voor feestelijk dieptepunt Cultuur Kunst Snoeiharde gitaren en uitdagende poses van Garba^ Zelfportret van Rembrandt in Mauritshuis blijkt kopie Meesterklas:Het gaat om sfeer van het stuk Ere-Osca voor Kaz WOENSDAG 27 JANUAR11999 U2 schrijft nummer met Rushdie dublin» De Ierse popgroep U2 heeft samen met Salman Rushdie een nieuw nummer geschreven. Zowel de titel, 'The ground be neath her feet', als de tekst van de popsong is ontleend aan Rus hdies gelijknamige nieuwe roman. Het is vrij algemeen bekend dat U2-voorman Bono en Salman Rushdie al geruime tijd dikke vrienden zijn. In de periode dat de Brits-Indiase schrijver zich schuil moest houden in verband met het religieuze doodvonnis (fatwa) dat de Iraanse ayatollah Khomeini over hem had uitge sproken, vertoefde hij geregeld op het landgoed van de Ierse rockzanger. 'Een goede man slaat soms zijn vrouw' leiden Naar aanleiding van zijn boek 'Een goede man slaat soms zijn vrouw', houdt Joris Luyendijk zondag 14 februari om 14.00 uur een lezing in de Leidse Centrale Bibliotheek. Aan de hand van zijn verblijf in Egypte en zijn ervaringen als correspon dent Midden-Oosten verhaalt Luyendijk over de geschiedenis, theorie en praktijk van de Islam. Aanvang: 13.30 uur (toegang 7,50 gulden, leden 5 gulden). Mega Van Gogh in Los Angelos los angeles 'Groter dan God' torent Vincent van Gogh uit boven de City of Angels. Het niet te missen reclamebord verwijst naar zeventig Van Gogh-schilderijen, die nu in het Los Angeles Coun ty Museum of Art te zien zijn. De doeken zijn uitgeleend door het Van Gogh Museum in Amsterdam, dat momenteel wordt verbouwd. Eerder trok de expositie duizenden bezoekers in Washington en Chigago. foto ap theater recensie gert-jan onvlee Hans Dorrestijn viert oud en nieuw met Frans Ehlhart Onvervuld verlangen, pro gramma van en door Hans Dorrestijn en Frans Ehlhart. Regie: Ane Kant. Gezien: 26/01schouwburg Leiden In de schouwburg klinkt de sire ne van een ziekenwagen. ..Eindelijk iemand die er beroer der aan toe is dan ik", zegt Hans Dorrestijn. En hij verhaalt van zijn trip met een ziekenwagen, in 1997, noodzakelijk geworden door een verwaarloosde blinde darmontsteking. Een ritje waar hij zich vooruit op heeft ver heugd („Ik ben altijd jaloers ge weest op mensen die in een zie kenwagen werden vervoerd"), maar dat in de praktijk tegen valt. „Ik begrijp werkelijk niet waarom je zo behoedzaam in een ambulance wordt gescho ven, terwijl zo n ziekenwagen bijna geen vering heeft." Dor restijn heeft nu al zijn hoop ge vestigd op z'n allerlaatste tocht: in een lijkwagen moet je echt lekker rustig kunnen liggen: 'Mijn laatste illusie. Het klinkt als de Dorrestijn zoals hij nu al ruim 25 jaar in de theaters bekend staat. Iemand die 'aan het leven lijdt'. Maar de Hans Dorrestijn anno 1999 is wel degelijk anders dan toen. Het bastion brokkelt af. Het harnas van de man die bekend staat als de somberste van thea termakend Nederland, begint scheurtjes te vertonen. Goed, ook in zijn nieuwste program ma trekt de ene na de andere depressie voorbij, zijn de anek dotes over de gebruikelijke on derwerpen die hem droevig stemmen en de zaal vrolijk niet te tellen. Maar toch kun je je niet aan de indruk onttrekken dat er een andere Dorrestijn op neurenberg afp/anp Een zelfportret van Rembrandt in het Mauritshuis in Den Haag is een kopie van een portret dat in het Germaans Nationaal Mu seum in het Duitse Neurenberg hangt. Dat hebben deskundigen met infraroodtechnologie en andere uiterst moderne hulp middelen vastgesteld. Tot dus ver werd het schilderij in Neu renberg als een kopie van dat in Den Haag beschouwd. De directeur van het museum in Neurenberg,Ulrich Grossmann, en Jorgen Wadum, hoofdconservator van het Mau ritshuis, maakten de ontdekking gisteren tegenover de pers be kend. Het portret dateert uit N RIJSDAM, 071-5356444, PLV CHEF ANNET VAN AARSENG Dyzack, een postmoderne Nikkelen Nelis, zaterdag in het LVC „Neeeee geen singer/songwriter. Singer/noisewriter dat komt dichter in de buurt." Maar de term 'Postmoderne Nikkelen Nelis' die muziekkrant Oor voor Dyzack (24) heeft verzonnen vindt hij nog het meest op zijn plaats. Ooit ambieerde hij een carrière als straatmuzikant. Maar na een blik in een straat vergeven van de unplugged ro mantiek in Avignon, besloot hij het maar anders aan te pakken. Nu heeft hij koud een week zijn eerste cd uit en is de gedreven eenmansgitaarband al te vinden op alle poppodia in Nederland. Het LVC is aanstaande zaterdag aan de beurt. 0g leiden pablo cabenda het toneel staat. Een - merk waardig woord wellicht als het op hem betrekking heeft - vro lijker Dorrestijn. Eentje die re gelmatig laat blijken dat hij het eigenlijk ook wel grappig vindt wat hij heeft bedacht en die zijn programma zowaar van een happy-end heeft voorzien. Nog niet zo lang geleden toch een ondenkbaar gegeven. Dat verschil moet welhaast door Frans Ehlhart komen. Ehl hart is in 'Onvervuld verlangen' veel meer dan een begaafde pianist. Hij zingt volop mee in fraaie duetten en doet dat even aanstekelijk beroerd als de stuntelende verpersoonlijking van de grote treurigheid zelf. Ehlhart neemt zelfs hier en daar een solootje voor zijn rekening en staat er ook in de dialogen. Het levert een pakkende com binatie op die naar meer doet smaken. En dan mogen beide heren zich die volgende keer opnieuw ophouden in dat ho telletje in de Ardennen. In dat 'Dartele Varkentje' wordt in de oudejaarsnacht van 1999 hard gewerkt aan een nieuw pro gramma, waarin een onzichtba re hoofdrol wordt gespeeld door Bemadette ('bruine ogen, blond haar'). En waarin ook met regel maat 'Russische' liederen ten gehore worden gebracht. Een land dat toch het hart van Dor restijn blijkt te hebben gestolen. 'Russen zijn echt de vleesge worden zwaarmoedigheid. Ze vinden mij daar een vrolijke jongen.' Met 'Onvervuld verlangen' én Frans Ehlhart heeft Dorrestijn na 'Gesmolten Ijsberen' op nieuw een meer dan onderhou dend programma neergezet. Weer een feestelijk diepte punt, om met Dorrestijn te spreken. Halverwege het gesprek rom melt hij even in zijn rugzak en vist daar een flinke doos gitaars- naren uit: 'D'addario x strings for acoustic guitar'. Dyzack is een grootverbruiker. Als je hem op het podium bezig hebt ge zien weet je waarom. De vrien delijke Hagenaar geselt zijn gi taar in iets dat nog het meest lijkt op een uiterst geconcen treerd delirium. Ogen dicht, koortsachtige zang die on heilspellend zweeft boven een gejaagd ritme waarover menige snaar al is gestruikeld. „Ik speel op drie werkgitaren. Een aparte, hele mooie voor in de studio of op het podium kan ik me nog niet veroorloven." Dus moet Dyzack voorlopig blij ven werken in de Haagse hore ca waar iedereen hem kent als Erik Hofland. Hij woont in Loosduinen, een uithoek van Den Haag ver verwijderd van al les dat naar het ruige rockleven ruikt. En, ook al niet echt rock 'n roll-fahig, woont nog bij moeders. En dat terwijl hij reeds een indrukwekkende staat van dienst heeft. Bejubelde optre dens op Noorderslag, Crossing Border '97 en een nominatie voor de prestigieuze NPS Cul tuurprijs '97. „Ik heb nog het conservatori um gedaan. Klassiek gitaar en beeld en geluid. En in een ver licht moment besefte ik ineens Pollock vernield Een van Italië's meest vast houdende kunstvandalen heeft gisteren een schilderij van Jackson Pollock bescha digd door er met een grijze stift op te schrijven. De ver dachte bleek Piero Cannata (52) te zijn, die in 1991 een teen afbrak van de linkervoet van Michelangelo's David in Florence. Twee jaar later be kladde hij een fresco van Fi- lippo Lippi in de kathedraal van Prato. Na beide inciden ten is Cannata enige tijd op genomen in psychiatrische ziekenhuizen. wat de ultieme combinatie van die twee was: ik op een podium met alleen mijn akoestische gi taar. Toen heb ik heel bewust voor mijn muziek gekozen." En die wordt vergeleken met deltablues. Tim Buckley, Luka Bloom, John Martyn zijn namen die ook steevast opduiken. Hij ziet de overeenkomsten niet zo. Als zijn debuut-cd 'The Ratdan- ce Refizz' ('betekent niets, klinkt gewoon leuk') kippenvel ver oorzaakt vindt hij het al best. „Het is niet meer dan een visi tekaartje met een opgefokt de mobudget. Die cd heeft zo wei nig gekost dat hij bijna niet kan floppen." Ratdance is op major-label Polydor uitgekomen, wat op merkelijk is voor een debuut-cd. „Maar dat komt ook omdat klei ne labels er niks mee konden. Ik ben geen Junkie XL, ik ben geen techno, ik ben geen R&B. Ik ben een te groot risico voor een in dependent label met een klein budget. Ik ben een jongen die muziek maakt voor iets te depri blanke mensen. Dat bleek ten minste bij de opening van het Nederlandse Pop Instituut in Amsterdam. Ik mocht optreden na dat R&B meisjesgroepje Dig nity. Dacht ik van: ha. even een nieuw publiek aanboren. Zie ik al die zwarte gasten na het eer ste nummer weglopen met open mond. Ik weet niet of er echt een markt is voor de mu ziek die ik maak. Het schijnt len. Iedereen doet er zo over. Ik ben toevallig ij ziek terechtgekomen q Bjfü ontzettend lui ben en dj makkelijkst was in bakken had ik n 10 goed waanzinnige brod 7 nen maken." Maar uitleg is missel 172- helemaal een overbod als je nummers maakt als 'From the blue beau machine', 'Wacked slav moon' en 'Mal de Ojo' slave' blijkt gebaseerd artikeltje dat hij heeft ;,ut PHEN ngs' :wi If el over de op handen zijn ia« nisatie van de maan. M de rest? „Je moet er nu betekenis achter zoekt meer het neerzetten bepaalde sfeer. Ik maai 0 ne A lH A Dyzack: „Ik ben een te groot risico voor een independant label met een klein budget." foto gpd niet echt commercieel te zijn, reiking voor de NPS cultuurprijs pretentieus promotieverhaal. hè." „Ik hou er niet van als alles vorig jaar hadden al die andere Dat verwachtten ze ook van mij. zo opgeblazen wordt. Bij de uit- genomineerden een waanzinnig En ik wilde gewoon gitaarspe middelbare school al t waarvan ze niet wisten een vier of een acht voo ten geven. Ach Bob E ook niet waarover Maar dat geeft niet. De tie is zo heftig dat je di :;ve het wel iets heel heavy e v£ betekenen. Je wordt ge« s dwongen te luisteren. Dus de naam Dvzai |fC kent ook helemaal niets! „Nou dat heeft heel iets Pools. Mijn moede n81: namelijk na de dood v oma erachter dat haai1' gische vader een Pool ic"11 de naam YVoyzeck. Van< Maar waarom dan 1 l°"1 Hij moet even nader giechelt: „Nou het is ra geintje hoor. Maar de id ?,erl als je over een tijdje T popencyclopedie aan ken bent, je mij vindt, i der Dylan." Dyzack staat in het vir— gramma van Bloem de1 zaterdag 30 januari, LV( straat 66, Leiden, a j 22.00 uur, zaal open oi recensie» juliette schneuderberg Garbage, Gehoord: 26 januari, Ahoy' Rotterdam. Ongetwijfeld behoort Garbage tot de po pulairste rockgroepen van dit moment. Sinds het titelloze debuutalbum uit 1995 gaat het de met elektronica stoeiende popgroep goed af. Erg goed. Enthousiast ontvangen op Pinkpop en Lowlands, met als blikvanger de bezielde en ex pressieve zangeres Shirley Manson. Met de nummers 'Queer', 'Stupid Girl' en 'I'm only happy when it rains' heeft de Amerikaanse groep een plekje weten te veroveren in de harten van puberende tieners en trendy twintigers. Na drie jaar stilte kwamen ze met hun nieuwe plaat Version 2.0, die onmiddel lijk gretig werd ontvangen door de me dia. Version 2.0 bevat veel emotionelere en extremere songs dan de vorige. Hij is steviger en zit beter in elkaar. Dat bleek ook gisteravond in Ahoy'. Manson be speelde het publiek vol overgave. En het publiek liet zich gewillig bespelen door de krolse Schotse poes. Lange uithalen die door de immense, maar slechts drie kwart gevulde zaal galmden. Snoeiharde gitaren en rollende bassen bepaalden het geluid verder. De gitaristen Duke Erikson en Steve Marker zorgden ervoor dat in de songs elk gaatje werd dicht geplamuurd door de vette gitaamoise. Soms werkte deze strategie en werd je omvergeblazen ('I think I'm paranoid', 'Push It'). Andere keren bleef er van de dynamiek van het album weinig over. Tijdens 'Queer', één van de toppers van de vorige, naamloze cd, liet Manson werkelijk het achterste van haar tong zien; hard en direct, maar vooral rijk aan emoties. Butch Vig, die in het verleden naam maakte als producer van het legendari sche Nirvana-album Nevermind, ver zorgde de drum en loops. Deze basis zorgde op het podium voor een even wichtig maar te strak keurslijf. Zo kwa men in de overigens perfecte geregis seerde show de hits als 'Stupid Girl' en de nieuwe single 'When I grow up' van de lopende band rollen. 1629, toen de schilder 23 jaar oud was. Het toont hem terwijl hij zijn blik op zijn eigen spie gelbeeld gericht houdt. Volgens Wadum ontdekten de deskun digen onder het portret in Den Haag een ondertekening van Rembrandt. Omdat deze nooit schetsen maakte, moet het schilderij in Nederland de kopie zijn. Het ongeveer dertig bij veer tig centimeter grote schilderij is het eerste in een reeks zelf- prortetten die de schilder in de ze houding tonen. In 1982 schrapte het Rembrandt Re search Project in Amsterdam het schilderij in Neurenberg of ficieel uit de lijst van echte wer ken van Rembrandt. Pas toen de samplers uitginga |0 band zich kwetsbaarder opsteld rustiger akoestische nummer? 'Medication' en de Big Star 'Thirteen', hoorde je dat Manson had om de juiste toon te vinden. Het publiek maalde daar ech om want Garbage speelde vanaf gin een gewonnen wedstrijd enj vlak voor tijd met de onverrai treffer 'I'm only happy when itet e Ahoy* at uit haar hand. Logisch, 1 e( Schotse zangeres voelde zich ki *h( zoals ze meerdere malen mt1 V( schattige accent duidelijk maakte te dit tevens door het publiek te vn nen met zes toegiften. Goed werk. )lic alphen aan den run» connie van uffelen Dinsdagavond acht uur. Een piano in zaal 1 van Streekmu- ziekschool Alphen aan den Rijn dicteert: „Er was eens een schone jonkvrouw. Zij was heel alleen. De jonkvrouw zat te wachten op een ridder' De toonladder stijgt. „Ze gaat de trap op. De toren in. Komt hij?' De tonen worden abrupt lager. „Neé\ klinkt het uit zes kelen. „Verbeelding kun je gebruiken om muziek leuker te maken", houdt pianodocent Henk van Dijk zes fluitleerlingen voor. Sa men met dwarsfluitdocent Ve ronica Steinbach geeft hij een meesterklas in het kader van de week van de blazers. De stu denten werken aan voordracht Ofwel: hoe vertel je het verhaal dat in een muziekstuk zit? Ver beelding voedt de dynamiek. De docenten proberen toon ladders meer karakter te geven. „Emma kun je dat octaaf even proberen?" De pas twaalf jaar oude Emma van Ginkel hapt naar adem en doet haar best. „Laatje adem doorgaan", moe digt Steinbach haar jongste leerling aan. Ze legt haar hand op het middenrif van Emma en duwt haar hoofd een beetje omhoog. „Hoe meer je je kin omhoog doet, hoe makkelijker je de tweede octaaf pakt. Je moet de lucht omhoog duwen. Prima! Kun je wel wat dunner eindigen?" De overige leerlingen luiste ren geconcentreerd naar elkaar. Hier en daar tikt een voet op de maat mee. Om en om fluiten de leerlingen een stukje. Van avond staan Charles Koechlin en Gabriel Fauré op het pro gram. Begeleid op piano. Henk van Dijk staart stoïcijns in het niets als hij zijn spel begint. Met een lichte vering door haar knieën zet Steinbach met Em- Veronica Steinbach probeert jonge fluitistes 'karakter1 in hun muziek te laten leggen. ma in. Het klinkt een tijdje „Dit is een E met een B", legt wagen zich ten slotte nog aan goed totdat Emma opeens een Steinbach uit. Oh ja. Na het Fantasie van Fauré. Het 'echte' heel andere toonladder fluit. Ze stuk gaat de tiener met rode werk. „Bij deze les ging het om stopt acuut. Kijkt verschrikt konen aan de kant zitten. Ze de sfeer van het stuk', vertelt naar Steinbach. Wat doet ze vindt het wel weer genoeg voor Steinbach na afloop tevreden, nou? vandaag. De overige leerlingen „Door dynamiek van Henks foto annette lameijer spel kon hij de leerlingen op zwepen en afzwakken. Ik hoor gewoon dat ze ontzettend graag muziek maken. Dan vind ik het ook niet zo belangrijk als ze fouten maken." los angeles gpd Hc el 'IV ob De 89-jarige regisseur E ssi zan zal tijdens de Oscaide king op 21 maart een er« v krijgen uitgereikt. De Ac i Of Motion Pictures, J n Science maakte dat gistel uil1 kend. De bekroning is opi ud lijk omdat de regisseu r. 1 films als A Streetcar Desire, East Of Eden en Waterfront jarenlang uiti wo tie is geweest. Kazan hi jaren vijftig namen l toen hij moest getuigen een commissie van comfRi tenjager McCarthy. Kazan ontwikkelde zid vankelijk als theateractei ook regisseren en raakte bevriend met prominer neelschrijvers als Arthur en Tennessee Williams. maakte hij zijn eerste spe A Tree Grows In BrooWj werd vooral belangrijl medeoprichter in 1947 v Actors Studio waar ond vloed van Stanislavski technieken werden ontv j111 die naam maakten als U thod. Tot de legendariscl e( teurs die daar werden ge1 PP en die hij later ook in zijl rollen gaf behoren Brando, Karl Malden, gomery Clift en Rod Steigi Sinds The Last Tycoon Robert De Niro in 1976) Elia Kazan niet meer g< seerd. Kazan ging schrijn een poging om zijn laats man Beyond The Aeget jaar geleden als film in p tie te nemen, leed schipbi Met de ere-Oscar voorzi tale oeuvre wil de Acaden zan de erkenning uitdi die Elia Kazan voor zijn ei artistieke verdiensten toef Eerdere winnaars van d< ciale onderscheiding zijn Fred Astaire, Buster Keato son Welles, Cary Grant en Garbo.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18