Leiderdorp laat Vliko rust met N Voorschoten massaal in actie voor asielzoekers Roeivereniging Asopos moet weg fauwelijks wijzigingen in Centrumplan Oegstgeest Is ondernemer moetje vooruit blijven kijken' Jlté- U) CLA<t Regio ISDAG 27 JANUAR11999 chef ernastraatsma, 071 -5356437,plv.-chef judy nihof, 071-5356416 tie zoekt getuigen overval woude» De politie zoekt getuigen van de zaterdagavond jgde, gewapende overval op een snackbar in Zoeterwoude. graag in contact komen met personen die tussen 21.00 en uur op de Kerklaan of in de directe omgeving zijn geweest, ackbar werd even na tienen overvallen door twee mannen ivakmutsen, van wie één een vuurwapen tegen het hoofd j-jarige eigenaar zette. Hij haalde een paar honderd gul- it de kassa. Het tweetal verdween vervolgens lopend in de ag van de Ambachtsherenweg. |raak woning Leiderdorp Uit een woning aan de Torenwacht in Leiderdorp is [en een computer en een geluidsinstallatie gestolen. De leur van de woning is 's ochtends of 's middags opengebro- lermoedelijk met een koevoet. ling over geschiedenis Schoolstraat jchotenOnder de titel 'De Schoolstraat, van Achterweg hkelpromenade' geeft de Voorschotense dorpshistoricus Ihoof zondag 7 december weer een lezing. Ditmaal over de llstraat van het dorp die onlangs een grote opknapbeurt l-ging. Schoof blikt in zijn rede terug op de geschiedenis van laat. Die maakte deel uit van de verkeersader Heerweg ■werd in het dorp de Achterweg genoemd. Als tegenpool Ie Voorstraat. Kort voor de Tweede Wereldoorlog kwamen lrste winkels in de straat. De lezing, in de serie 'Ambachts- lljuwhuis op zondag' begint om 12.30 uur en de toegang in nd aan de Voorstraat 12 is gratis. lder reikt sportprijzen uit Irwoude» Jan Mulder, een visueel gehandicapte deelnemer ie Paralympics, reikt zaterdag in Don Bosco in Zoeterwou- lorp de sportprijzen over het jaar 1998 in Zoeterwoude uit. rier uur 's middags overhandigt hij de prijzen aan de sport - I -vrouw en -ploeg van het jaar. Ook wordt de beste vereni- len het grootste talent uitgeroepen. Tijdens het sportmati- Inaken initiatiefnemers voor een nieuwe tak van sport in Irwoude hun plannen bekend. Jan Mulder uit Twello pro- I volgend jaar met meervoudig sportman van het jaar |n Straathof als stuurman op de tandem deel te nemen aan iralympics in Sydney. (npionnenoptocht door Leyhof al, ljtporp De traditionele lampionnenoptocht voor de Leider- l jijse jeugd is dit jaar op zaterdag 30 januari en voert ditmaal lem de nieuwe wijk Leyhof. Start- en eindpunt zijn bij basis- ?n inbl De Hobbit. Vanaf 18.00 uur kunnen kinderen en ouders ien Hdaar verzamelen. Wie nog geen lampion heeft, kan er eentje orgajn bij de kraam van de Oranjevereniging. De grootste auto tveekde brandweer rijdt voorop in de stoet, die om 18.15 uur ver- nde ?nken de Jrlichtingscontroles politie Ageest/warmond De politie heeft gisterochtend in Oegst- entt en Warmond gecontroleerd op fietsverlichting. Op de in Oegstgeest kregen zes fietsers een bekeuring, omdat Verlichting niet werkte. Op de Wasbeeklaan in Warmond pn slechts twee fietsers van in totaal vijftig póssanten een voor het niet hebben van en goede fietsverlichting. voorschoten dimitri walbeek Voorschoten maakt zich deze dagen massaal op voor de opvang van vijftien asielzoekers. Tweehonderd vrijwilli gers hebben zich al beschikbaar ge steld voor de opvang van de zogeheten 'Dublin-claimanten'; vluchtelingen die moeten wachten op een asielprocedu re in een ander Europees land. Morgen komen de eerste bedden van het Rode Kruis naar zalencentrum Het Pluspunt aan de Jan Evertsenlaan. Zaterdag is Het Pluspunt, eigendom van de hervormd-gereformeerde kerk in Voorschoten, volledig ingericht voor de vijftien gasten. De huidige huur ders, diverse verenigingen, maar voor namelijk de kerk zelf, is gevraagd drie maanden elders onderdak te vinden. Over drie maanden houdt de opvang in Voorschoten zeker weer op. „Dan hopen we dat andere kerken in Neder land het asiel overnemen. Als dat dan nog nodig is", aldus J.P. van Berkel, die in het zevenkoppige coördinatieteam zit, dat de opvang regelt. Maandag staan deze gevluchte bui tenlanders op de stoep van zalencen trum Het Pluspunt aan de Jan Evert senlaan. Kort dag dus voor de geza menlijke kerken. Van Berkel: „Ja, we hebben nog maar weinig tijd. En we moeten nog zo veel doen. Per etmaal zitten straks minstens twee Voorschotenaren klaar voor de asielzoekers. Van Berkel: „We willen continu aanspreekpunten voor die mensen hebben. Ze komen uit een an der land en spreken onze taal niet. Als er problemen zijn moeten ze geholpen kunnen worden. De hele dag door." De vrijwilligers hebben ook een keur aan vertalers tot hun beschikking. Veel diensten zijn al aangeboden. „We kunnen beschikken over een ta feltennistafel en een biljarttafel. Crea tief therapeuten bieden cursussen aan om kleden te maken. Mensen willen voetbalwedstrijden organiseren. En meer van dat soort aanbiedingen krij gen we binnen. Maar we zullen ze ui teraard eerst vragen wat ze zelf in die drie maanden willen doen. Het zijn tenslotte volwassen en waarschijnlijk intelligente mensen. Sinds oktober vorig jaar vangt de Nederlandse regering de zogeheten Dublin-claimanten niet meer op. Deze asielzoekers, vernoemd naar het Ver drag van Dublin, zijn wel legaal in Ne derland en wachten dakloos tot hun asielaanvraag in behandeling wordt genomen in het Europese land waar ze als eerste aankwamen. Een tekortko ming van de overheid, vindt men ook in Voorschoten. „Het is tegenstrijdig en vreemd dat de overheid niets meer voor ze doet", zegt Van Berkel namens de Voorschotense kerken. Die kwamen met hun tijdelijke opvang tegemoet aan een oproep van de landelijke Raad van Kerken, die zich het lot van de Du blin-claimanten aantrekt. „Die men sen hebben in die tijd hier, die dagen maar ook weken of maanden kan du ren, niets. Ze krijgen ook geen geld. En dat terwijl wij geen reden kunnen vin den waarom de overheid stopte met de opvang van deze mensen." Om het kerkasiel te verzorgen heb ben de Voorschotense kerken nog één probleem: de opvang kost veel geld. „We weten van enkele donaties van honderden guldens. Maar er is nog ze ker niet genoeg, want we hebben 60.000 gulden nodig." De Voorscho tense kerken hebben een bankreke ning geopend ter ondersteuning van de actie: 3680.52.117 ten name van 'tij delijke opvang vluchtelingen Voor schoten.' leiderdorp afke van der toolen De Leidse universiteit is in ge sprek met Leiderdorp over ver plaatsing van roeivereniging As opos De Vliet, Levitas en de Blauwe Schuit. Leiderdorp wil dat de sportverenigingen weg gaan van hun plek aan de Dwarswateringkade op Driega- tenbrug, vanwege nieuwe plan nen met dit gebied. „We zijn genegen mee te werken aan dat idee, maar dan moet Leider dorp wel zorgen voor een ande re goede plek", zegt woordvoer der D. Hogenelst van de univer siteit. Ook botenverhuurder Van Egmond vormt nog een obsta kel voor de plannen. Volgens wethouder A. Roest (economi sche zaken) kan de botenver huurder wellicht naar de jacht haven aan de Does. Eigenaar C. van Egmond is hier kort over: „We zijn de zaak aan het over denken." Volgens Roest 'kan de zaak dit jaar nog worden be klonken'. Leiderdorp wil op het gebied je tussen de Zijl, de Boterhuis- polder en de provinciale weg een nieuwe uitvalroute voor be drijventerrein de Baanderij ma ken, en denkt verder aan een woontoren. Nog maar heel kort Molkenboer praat voor zijn beurt Het gebied Driegatenbrug, dat Leiderdorp het liefst helemaal leeg wil hebben. geleden kocht de gemeente het aan het oude Mepaco-gebouw vastzittende pand van Schrama, om er zeker van te zijn dat de plannen niet door een nieuwe eigenaar worden gedwars boomd. De gemeente is inmid dels op zoek naar een tijdelijke huurder van dit karakteristieke pand, om te voorkomen dat dat verkrot. Op dit moment verdwijnt in snel tempo een ander obstakel: het oude pand van metaalwa- renbedrijf Mepaco, dat aan de achterkant van het pand van Schrama Diervoeders zit aange bouwd. Dit markeert het einde aan acht jaar geharrewar tussen de gemeente en Mepaco over vervuilde grond. Het metaalbe drijf gaat nu het leeuwendeel van de sanering betalen. Volgens wethouder A. Roest (milieu) gaat de schoonmaak Mepaco meer dan een half mil- FOTO HIELCO KUIPERS joen gulden kosten. Hij ver wacht dat het saneringsplan binnen 1 a 2 maanden klaar ligt. Het terrein is zwaar vervuild met oplosmiddel, benzeen en olie. Mepaco heeft al die jaren bestreden de schoonmaak te moeten betalen. Het bedrijf stelde dat de vervuiling net zo goed kon zijn veroorzaakt door de verffabriek die er eerst was gevestigd. geest aaaarten keulemans ;n«f at Nieuwe passagegebouw dat aan de Lange >ers moet komen, wordt iets aangepast. Dat ;antj wethouder M. Smitsloo gisteravond be de temaakt op een besloten bijeenkomst van angsjneenteraad. de nieuwste tekeningen worden de bo- heefle verdiepingen van de omstreden hoog- zaaij aan de Lange Voort in vier blokken huizen Deze 'woontorens' worden vervolgens vedeer zes meter verplaatst, zodat er wat meer komt tussen de nieuwbouw en de Lange wat-flat. Op deze manier hoopt Oegstgeest te- Pasjet te komen aan de klachten van buurtbe- 1 gejrs die na de verbouwing van het winkelcen- el trum direct uitzicht hebben op de nieuwbouw. Diverse andere omstreden onderdelen van het plan blijven gehandhaafd. Zo houdt het college vast aan nieuwbouw in het Irispark, waar een rij winkels moet komen. Ook de wegomlegging van de Lange Voort langs de Aert van Nesflat blijft, hoewel iets verlegd, gehandhaafd. De komende tijd bezint het college zich op een definitief verbouwingsvoorstel. Smitsloo zou daarbij nog overwegen of de zestien meter brede doorgang tussen de Lange Voortflat en het nieu we passagegebouw niet alsnog kan worden voor zien van een autovrij 'winkelplein'. Diverse raads leden dringen aan op zo'n winkelplein, om te voorkomen dat de Lange Voort een 'saaie, ouder wetse winkelstraat' wordt, zoals een van hen het uitdrukt. Het nieuwe plan betekent ook dat het college voorlopig niet van plan is echt grote wijzigingen in het centrumplan aan te brengen. Eerder liet wethouder M. Smitsloo doorschemeren dat de Schoutenburgstraat-kant van het winkelcentrum misschien kon worden voorzien van een 'brug' met woningen over de Lange Voort. In de nieuwe tekeningen is van zo'n 'woonbrug' echter niets terug te vinden. Dat de raad achter gesloten deuren heeft verga derd vindt Smitsloo niet meer dan logisch. „Er is nog altijd geen officieel collegebesluit waarover de gemeenteraad moet vergaderen. Er kunnen bijeenkomsten zijn waarbij we er behoefte aan hebben om even onder elkaar te zijn. Zodat de raadsleden gezamenlijk op de hoogte kunnen ra ken van de ontwikkelingen." Oud-raadslid en buurtbewoner G. Wuisman vindt de beslotenheid niet terecht. Hij hoopte de discussie in het gemeentehuis te kunnen volgen, maar stond voor een dichte deur. „Een beetje vreemde gang van zaken. Als er op deze avond inderdaad hoofdlijnen worden besproken, vind ik het jammer dat ik en andere burgers daar geen kennis van kunnen nemen. Ook collegepartij Progressief Oegstgeest is te gen de beslotenheid. „We moeten iedere indruk vermijden dat we achter gesloten deuren iets met elkaar zitten te doen", zegt fractievoorzitter M. Noort. „Dit soort bijeenkomsten mogen ei genlijk niet nu er al zoveel in de openbaarheid is geweest. Ik heb dat gisteravond ook gezegd. Maar helaas heb ik daar weinig steun in gekregen." ik,.-» den Ameele naar Rijnsburgerweg jgeest maarten keulemans Speetje moeilijk zal hij het er nee hebben als zijn bedrijf II juni voor het laatst de en sluit. „Tja, daar ben ik k in", zegt Bart van den ïle. „Ik ben nu 44 jaar, mijn leven ligt hier. Maar aan de re kant: als ondernemer je vooruit blijven kijken, oet toch iets gebeuren." 'iets' staat er inderdaad te uren. Van den Ameele en vrouw Corrie zijn druk ide hun bedrijfscomplex de Oegstgeestse Rhijngees- 8eraatweg te verkopen. Als neezit, verhuist het bedrijf de gele takelwagens ko- de zomer naar een leeg- ïd pand aan de Rijnsbur- reg, schuin tegenover de Buitenlust. 1 vole simpele reden", vertelt on?ie van den Ameele, „is dat n juli een 'vloeistofdichte moeten hebben, ga je afvragen: moet ik hier jaren blijven en enorm investeren, of is het beter weg te gaan? We hebben het laatste gekozen. Ach, is hier ook gewoon idioot Sl0t. En bovendien: het ge- "V is dusdanig oud dat het sscr Qüjk helemaal tegen de "te moet." hun bedrijf opnieuw op- iven is iets waar het echt- niets voor voelt. „Nee zeg", ist Bart van den Ameele. „Ik geen projectontwikkelaar, in maar een gewone onder- er. Ik wil 's maandags wak- worden met een blij ge- r ik erdi Bart en Corrie van den Ameele: „Zoals het gebouw er nu uitziet, kan het gewoon niet meer." ;n historische stap is de ver ing wel. Het familiebedrijf werd immers in 1864 door opa kers die hun auto langs de kant Van den Ameele opgericht. Wat van de weg hebben achtergela- ooit begon als een 'wagenmake- ten. rij' voor houten karren, is gaan- En al gaan de wasstraat en de deweg uitgegroeid tot een flore- autoverhuur mee naar de Rijns- rend sleepbedrijf voor auto's, burgerweg; het tankstation van met een wasstraat, een tanksta- Van den Ameele wordt voor tion en een bescheiden ver- goed opgedoekt. Wat weer bete- huurbedrijfje voor weggebrui- kent dat de familie een vast per soneelslid en vier deeltijd-me dewerkers heeft moeten ont slaan. Het gezicht van Corrie van den Ameele betrekt. „Nee, dat doe je niet met plezier. He lemaal niet. Maar gelukkig heeft iedereen er best begrip voor. We gaan niet met ruzie uit el kaar." FOTO DICKHOGEWONING Wat er verder met het terrein gebeurt? Macobouw BV en Jo- rissen Holding, de kandidaat kopers van het terrein, hebben plannen voor woningbouw met op de bovenverdieping een aantal bescheiden kantoren. Al leen de twee panden op de hoek van de Deutzstraat blijven Wethouder V. Molkenboer (PvdA) is te hard van stapel gelopen in zijn voornemen om de uitbreiding van afval verwerkingsbedrijf Vliko te dwarsbomen. Burgemeester M. Zonnevylle en wethouder A. Roest (CDA) vinden zijn plan te ver gaan, zo lieten ze gisteren weten. Het is vol gens Roest 'niet fatsoenlijk' om direct 'handhavend' op te treden tegen Vliko. „Molkenboer heeft iets te enthousiast gesproken", luidt het oordeel van burgemeester M. Zon nevylle. portefeuille van Molkenboer (ruimtelijke ordening) als Roest (milieu). „Nee hoor, er zit geen gat tussen mij en de rest van het college. Het wordt nu allemaal te ingewikkeld voor ons, daarr om hebben we er eerst een ju rist van buiten opgezet." Op dit moment loopt nog de bodemprocedure tegen de uit breiding van Vliko. De gemeen te wilde niet wachten op de uit komst daarvan, omdat ze bang was dat Vliko inmiddels zou be ginnen met de uitbreiding. Daarom werd bij de Raad van State schorsing van de milieu vergunning aangevraagd. Molkenboer verwees met zijn waarschuwende woorden naar de troef die Leiderdorp nog achter de hand heeft: zodra Vli ko de uitbreiding heeft voltooid past het bedrijf niet meer in het bestemmingsplan. Daarmee heeft de gemeente een wapen om in te grijpen zodra Vliko uit breidt. Maar op die manier het bedrijf klemzetten wil de ge meente dus nog niet. „Let wel: nóg niet", aldus Molkenboer. leiderdorp afke van der toolen Direct nadat de Raad van State weigerde de nieuwe milieuver gunning van het bedrijf te schorsen, constateerde Molken- boer dat de bal daarmee bij Lei derdorp zelf was gelegd. „Daar gaan we dan ook naar hande len. Zodra Vliko meer afval gaat verwerken, dus meer dan vol gens de nu nog geldende ver gunning mag, gaan wij handha vend optreden", zei hij twee weken geleden. Maar Roest laat nu weten dat daar vooralsnog geen sprake van is. „Er is geen kwestie van dat we nu al gaan handhaven. Het is niet fatsoenlijk om een bedrijf dat er al zo lang zit op die manier te behandelen. Onze belangrijkste doelstelling is om het bedrijf te verplaatsen. Bo vendien hebben we juridisch nog niet alles op een rijtje." Molkenboer ontkent dat er in het college onenigheid is over de aanpak van Vliko. De kwestie rond het overlast veroorzakende afvalbedrijf valt zowel onder de Zesde tennisbaan Overbos op veld handbalclub Warmunda volgens de eerste ruwe plannen Bart van den Ameele neemt dergelijke verhalen ter kennis geving aan. Hij haalt de schou ders op: „Ach, ik moet het alle maal nog zien, ik heb geen idee wat ze hier van plan zijn. Ik ben er al een beetje aan gewend ge raakt dat er de meest gekke ver halen de ronde doen over m'n bedrijf. Ik schijn zelfs op Cura sao te wonen. Nou, ik zit hier toch echt." Hoe jammer de Van den Ameeles het ook vinden: begrip hebben ze er wel voor dat de gemeente en de ontwikkelaars hun familiepand willen slopen. Want al duidt de familie het ter rein graag aan als 'het eiland van Van den Ameele', Bart en Corrie van den Ameele weten maar al te goed dat er nog een andere, minder gezellige bij naam voor het complex in om loop is: de 'rotte kies van Van den Ameele'. „Nee, een fraai gezicht is het hier niet", geeft Bart van den Ameele toe. „Ze hebben net die hele Jelgersmakliniek gerestau reerd en het gemeentehuis erin ondergebracht. Als je dan op weg naar het nieuwe gemeente huis eerst langs een paar ouwe autowrakken moet, tja, dan kan ik me best voorstellen dat je daar als gemeente niet blij mee bent. Zoals het gebouw er nu uitziet, kan het gewoon niet meer." Of hij gaat kijken tijdens de sloop, weet Van den Ameele nog niet. „Het ligt toch een beetje gevoelig. Maar aan de andere kant: we wonen in Wou- brugge, ik kom er toch langs. Dus ik zal wel moeten." WARMOND JUDY NIHOF Tennisvereniging Overbos in Warmond krijgt toch een nieuwe, zesde baan op een veld dat nu nog wordt gebruikt door handbalvereniging War munda. Dat betekent dat War munda, dat al kampt met ruimtegebrek, wellicht ver huist naar Koudenhoorn of de omgeving van de ijsbaan. Dat zijn de beide clubs en de gemeente enkele dagen ge leden overeengekomen. De zogeheten 'Kwestro-variant' is tijdens dat overleg wel ter sprake gekomen, maar heeft het niet gehaald. WD-raadslid J. Kwestro opperde tijdens een commissievergadering op 8 ja nuari om parkeerplaatsen in sportpark Overbos weg te ha len, zodat meer ruimte ont staat voor de handbalvereni ging. Clubs en gemeente rea geerden aanvankelijk zeer en thousiast op die suggestie. Bij nader inzien vinden ze de 'ou de' oplossing echter toch de beste. De gemeente gaat er van uit dat de kogel nu defini tief door de kerk is. Al heeft de gemeente na het laatste over leg wel weer een brief gekre gen van handbalvereniging Warmunda met opmerkingen. Noch voorzitter J.van Gerven van Warmunda, noch voorzit ter W. Stigter van de tennis club was vanmorgen bereik baar voor commentaar. Labello rose of classic De verzorging voor je lippen. Per stick van 3.79/3.29 v dit oixdj

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17