'Van brommen in de cel knapt niemand op' Blues- en Jazzweek zit op een doodlopende w Meningen Mulder slaat in zijn column 'Onderbuik' de plank mis Plannenmakers hebben oog voor wijk als Hoge WOENSDAG 27 JANUARI 1999 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen I met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc UITGELICHT 'Alle Turken heten Ali en zijn moordenaars(2) Vorige week beschreef ik op deze plaats hoe de schietpartij in Gorinchem onder journa listen de discussie over het vermelden van de afkomst van verdachten en daders in een stroomversnelling heeft ge bracht. Als verhoudingsgewijs meer van oorsprong buiten landse dan Nederlandse jon geren zich aan criminaliteit schuldig maken, wordt het dan niet tijd dat de media hun op privacy-regels gebaseerde berichtgeving aanpassen? Henk Blanken, minderhe- denjoumalist van de Volks krant, sprak gisteren op de opiniepagina van zijn krant de vrees uit dat de Nederlandse samenleving daar nog niet aan toe is. Hij verwijst bijvoor beeld naar de uitslag van de recente enquête van het dag blad Trouw, waarin meer dan de helft van de Nederlanders een causaal verband legt tus sen meer vreemdelingen en meer misdrijven. Daar kun je van schrikken, maar als je je lezers op andere gedachten wilt brengen, is de vraag inte ressant hoe mensen er toe zijn gekomen dat causale verband te zien. Het kan niet anders of de media hebben daarin een hoofdrol gespeeld. En dan niet door alle feiten te geven, maar door sommige feiten uit de wereld te houden. In een tamelijk zeldzaam gelegen- heidsverbond hebben media en politiek de afgelopen de cennia veel te terughoudend bericht over de problemen bij het asielbeleid en rond de in burgering van buitenlanders in de Nederlandse samenle ving. Dat klimaat is langzaam aan het veranderen en daar door is er eindelijk een pu bliek debat gaande over toe komstig beleid. Ie zou zeggen dat de kwaliteit van het beleid, en het draagvlak daarvoor in de samenleving, daar alleen maar mee gediend zijn. Op dit punt ben ik het totaal oneens met de in mijn ogen bevoogdende opstelling van Henk Blanken. Natuurlijk is een journalist meer dan een doorgeefluik en moet hij da gelijks afwegen welke infor matie wel en welke niet ge schikt is voor publicatie. Maar het achterhouden van infor matie, zoals in het minderhe den- en asieldebat wel is ge beurd. leidt eerder tot merk waardige opvattingen bij de lezer dan genuanceerde jour nalistiek. Dat betekent dat af komst in berichtgeving over criminaliteit wordt vermeld als die relevant is. Volgende week. in de derde en voorlo pig laatste Uitgelicht oveï dit onderwerp, de vraag hoe die relevantie vast te stellen is. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Context ontbrak in weergave van GroenLinks' mening over Schiphol In de krant van vrijdag 15 janu ari doet het Leidsch Dagblad verslag van een commissiever gadering van de gemeente Lei den over Schiphol. Hierin komt naar voren dat GroenLinks ak koord is met het zijn gang laten gaan van Schiphol. Duidelijk is hier de context verdwenen die ik heb aangebracht in de dis cussie. GroenLinks is uit mi lieu-oogpunt absoluut geen voorstander van onbeperkte groei en is van mening dat op de korte afstanden de trein ab soluut de voorkeur verdient. GroenLinks vindt verder dat het kabinetsstandpunt van én groei én beperking van de milieuge volgen niet houdbaar blijkt te zijn. Steeds duidelijker wordt bij voorbeeld de aantasting van de ozonlaag door het vliegverkeer. Verder heb ik eerder gewezen op andere negatieve effecten zoals uitbreiding van de A4. In de commissie heb ik wel naar voren gebracht dat de Leidse invalshoek zich met name moet richten op het tegengaan van de negatieve effecten voor de Leidse burgers. Het gaat dan om geluidhinder, veiligheid en volksgezondheid. Ik vind het belangrijk dat dit onderscheid duidelijk over het voetlicht blijft komen. Paul Duijvensz, raadslid GroenLinks, Leiden. Het lijkt wel of het goed gebruik is ge worden om je over de Leidse Blues- en Jazzweek te beklagen. De negen tiende aflevering werd over ons uitge stort alsof het net als de winter een onvermijdelijk natuurverschijnsel is geworden. Natuurlijk valt er flink op de programmering en de organisatie van flPIIUIP Leidens grootste mu- UrllwlC ziekgebeuren af te dingen, maar de ontwikkeling die de Jazzweek heeft doorgemaakt is ook symptomatisch voor de situatie rond de live muziek in Leiden. Inmiddels zijn er stemmen opgegaan om een al ternatief festival te organiseren. De or ganisatie van de Blues- en Jazzweek overweegt zelfs om het woordje 'jazz' helemaal te schrappen. De Jazzweek begon aan het begin van de jaren tachtig als een vriende lijk, onpretentieus initiatief van de ei genaar van Jazzcafé The Duke, Dick Wansink, om in Leiden wat leven in de brouwerij te brengen. Naar voor beeld van wat er in veel middelgrote steden gebeurde en gebeurt, moest vooral drankomzet - dus niet de en treeprijzen - de zaak rendabel maken. Oude stijl en bedaagde swing voerden de boventoon in De Waag, toen de jazzmarathon nog een echte mara thon was die minstens een heel et- maal doorging. Het aantal sponsors was nog beperkt, subsi die was er niet of i r Ken Vos is jazzcriticus van het Leidsch Dagblad. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de Leidse Blues- en Jazzweek. nauwelijks en je mocht blij zijn als De Waag af en toe flink gevuld was. In de Stadsgehoorzaal was er op de laatste zaterdagavond het Keytown Jazz Festival, waar ook veel oude stijl te horen was, maar vooral ook veel beschaafd amusement uit de oude Pirn Jacobs-Rita Reys-doos. Een waar incrowdfeest in meerdere zalen, als een mini-North Sea Jazz Festival voor de geblondeerde en zonnebankge- bruinde middenstand die werd gelokt met lage entreeprijzen en schappelijk drinkgelag. Is dat nu jazz?, vroegen enkelen zich af die in de veronderstelling ver keerden dat er ook na 1955 wel enige ontwikkelingen hadden plaatsgevon den in dat ondergeschoven genre. Af en toe mocht er een van tv bekende persoonlijkheid (waar natuurlijk bar weinig jazz te zien is) aan het pro gramma worden toegevoegd, maar de kritiek werd door de programmeurs van de voorloper van Jazzin' Leiden gepareerd door nog meer van hetzelf de neer te zetten. Erger nog, de pro grammering van deze avond waaierde uit naar hotelfestivals in Noordwijk en Alphen. Intussen groeide het aantal spon sors en werd de Jazzweek de Blues- en Jazzweek die tijdens de stille januari dagen een motor werd voor de Leidse horeca. Dat er meer sponsors werden gestrikt, werd niet aangegrepen als een mogelijkheid om in een artistiek, origineler programma te investeren. Ook niet in een behoorlijke zaalver sterking. Die sponsors wilden kenne lijk vooral veredelde personeelsfees- tjes of VIP-kaarten in plaats van naamsbekendheid verbonden aan cultuur. Laagdrempelig moest het vooral zijn, zonder riskante investe ringen in wat het publiek in de war zou kunnen brengen. Leiden heeft dan nu de rekening ge- The Bloose Brothers tijdens Jazzin' Leiden: blues, disco, country, soul rock. presenteerd gekregen. In De Waag en tijdens de kroegentocht was er dit jaar weinig jazz te horen en menigeen zou zijn wenkbrauwen fronsen als er eens geen oude bekenden aangekondigd werden voor optredens in de Stadsge hoorzaal of de Hooglandse Kerk. Dat de Blues- en Jazzweek buiten de Leid se regio helemaal geen uitstraling heeft, hoeft dan ook niet te bevreem den. Gevangen door de drogreden dat zo'n muziekfeest alleen kan slagen als het steeds laagdrempeliger wordt, heeft de organisatie daarmee zelf het bestaansrecht van een dergelijk festi val aangetast. Als het streven een gro te omzet is voor de horeca, dan is de jazz of zelfs de blues een wel erg moeizaam en onhandig instrument om dat voor elkaar te krijgen. Tegelijkertijd boet Leiden als cul tuurstad alleen maar aan reputatie in. Gelukkig heeft de gemeente dienaan- gaand geen enkele visie. Daardoor blijft elke substantiële investering om structureel enige verandering te bren gen in de Leidse muziekwoestenij - of het nu om pop, klassiek, jazz of bui- ten-Europese muziek gaat - achterwe ge. In de bekrompen provinciale gees ten van de Leidse cultuurpausen kan alleen datgene serieus genomen wor den wat overbekend is, liefst nog als het de zegen heeft van de platenbon- zen. Artistiek risico moet maar iets ver derop in de randstad worden geno men. Dat Leiden door zijn overzichte lijke middelgrote schaal, bevolkingssamenstelling jiise ji vruchtbare voedingsbodem de ten zijn voor een rijk en Lnlol C cultureel leven ontgaat hen ijdaa Het is goed dat de orgamb van de Blues- en Jazzweekjlefc dat ze op een doodlopende en er hard over nadenken Jazzweek een zachte dood sterven om daarvoor in de jjTil andersoortig muziekfestijn a ten. Ik heb al een voorstel"^ naam: De Leidse Drank- en*611 heidsweek Met Een Beetj#^ (Geeft Niet Welk Soort). rer Columnist Han Mulder slaat in zijn bijdrage 'Onderbuik' in het Leidsch Dagblad van 13 januari de plank toch lichtelijk mis. Die jonge bezorger van de in Mul ders ergernis genoemde "Va kantiegids 1999', heeft op vrij willige basis en tegen betaling - vergoeding, zo u wilt - op zich genomen deze gidsen in een bepaalde wijk in de respectie velijke brievenbussen te stop pen. Wanneer Mulder daar, om voor hem moverende reden, niet van is gediend, dan plakt hij op zijn brievenbus een gratis sticker die daar speciaal voor is bedoeld. In het vervolg blijft hij dan zeer waarschijnlijk van der gelijke verspreiding gevrij waard. Nu gaat Mulder de jonge be zorger als het ware prijzen voor diens verzaken van een aange nomen taak. Hoe gaat deze co lumnist reageren, als de bezor gers van zijn dagelijkse kranten er ook zo over denken en af en toe een pak kranten bij de pa pierbak dumpen, in de overtui ging: ach, waarom zal ik die dingen bij Mulder c.s. bezor gen? Morgen pakt hij er allerlei afval in, of moet hij weer naar de 'papieren' onderbuik in zijn buurt? Nee. Han Mulder, waar de huidige maatschappij, gelet op de ultieme ontwikkelingen, meer en luider roept om terug keer van verantwoordelijkheid en plichtsbesef, heeft het goed keuren van het onderhavige niet mijn instemming. Nic. Sluis sr., Noordwijkerhout. Zo'n tweehonderd Urkers namen afgelopen weekeinde het huis van een plaatsgenoot onder handen. De man was veroordeeld wegens een zedenmisdrijf en kreeg van de rechter een alternatieve werkstraf. Een taakstraf is geen straf, stelde de woedende menigte: op Urk zijn ze immers gewend om hard te werken. De belagers eisten dat de man alsnog de cel in zou gaan. Burgemeester Sijko Veninga keurde de strafexpeditie af, maar kon wel begrip opbrengen voor de gevoelens van zijn dorpsgenoten. In Nederland is het zo geregeld dat celstraffen van zes maanden of minder kunnen worden omgezet in dienstverlening. Zes maanden cel staat gelijk aan 240 uur arbeid ten nut van de gemeenschap. Moet het fenomeen 'werkstraf opnieuw ter discussie worden gesteld? En hoe belangrijk is het element 'vergelding' in het opleggen van straffen? De Katwijkse advocaat mr. L. de Milliano: ,,Een taakstraf dient twee doelen. Eén: vergel ding. Twee: de veroordeelde moet worden ingepeperd dat herhaling uit den boze is, zeg maar het opvoedkundige facet. De bekendste 'taakgestrafte' van Nederland, Marco Bakker, wordt bij de rechtbank belaagd door fotografen. FOTO DIJKSTRA Over het Urkse voorbeeld kan ik niets zeggen. Ik zou daarvoor het dossier moeten inzien. Daarin zijn alle nuances te vin den die de rechter niet maar die boze jongeren wél zijn ontgaan. De verontwaardiging van het publiek komt meestal voort uit onwetendheid. Dat kijkt alleen maar naar het gepleegde feit. Mensen baseren zich op De Te legraaf en daarin staan geen nuances. Heeft die man een ge zin dat hij moet onderhouden? Wie sleurt hij allemaal mee de afgrond in? Dat soort zaken. Ik heb eens een aantal jongeren als cliënt gehad, die in de cel ja ren achtereen helemaal niks za ten te doen. Laat ze toch lekker werken, dacht ik toen. Nee, taakstraffen zijn niet bedacht om celruimte en dus geld uit te sparen. Er is geen rechter die zich daardoor laat leiden." Persrechter E. Numann: ,,Hoe ik er zelf over denk, doet er niet toe. Ik zit hier om de standpun ten van de rechtbank naar bui ten te brengen. Maar als er meer van dit soort signalen uit de maatschappij komen, on- staat er waarschijnlijk een dis cussie over de lengte van werk straffen. Misschien verandert er iets aan de omrekeningsfactor: méér dan 240 uur werkstraf voor zes maanden cel. De Ur kers gaven afgelopen weekein de te kennen dat ze een alterna tieve straf geen straf vonden. Maar daar hebben ze het mis. Uit onderzoeken is gebleken, dat iemand die dienstverlening moet gaan verrichten, dat zeker wél als straf ervaart. Zanger Marco Bakker, kreeg 240 uur dienstverlening opge legd nadat hij in Amsterdam een dodelijk ongeluk veroor zaakte: „Een groot deel van mijn taakstraf heb ik er inmid dels op zitten. Ik heb ergens in het land in de bossen moeten werken. Eerlijk gezegd, viel me dat niet altijd mee. Het laatste deel van mijn straf bestaat uit het meehelpen op een kwekerij. Als blijk van waardering voor de steun die ik van de mensen al daar heb gekregen, zal ik straks voor hen een concert geven. Ik ben niet opgehouden met zin gen zoals sommige mensen wel denken. Er is enige tijd wat minder belangstelling voor mij geweest, maar de laatste tijd is mijn agenda weer aardig vol." Pastoor G. Claassen uit Ha- zerswoude: „Een straf zou als doel moeten hebben dat hij bij de man of vrouw, die hem moet ondergaan, een mentaliteitsver andering teweeg brengt. Vol gens mij zijn alternatieve straf fen voor dat heilzame effect een goed middel, al vraagt ze om een heel goede begeleiding. Mensen worden meestal niet veel beter van celstraf. In België hebben ze een jaar of tien gele den de pelgrimage opnieuw in gevoerd als alternatieve straf: lopen naar Santiago de Com- postella. Daar zou ik ook voor willen pleiten in Nederland." Agnes Gielen van Slachtoffer hulp: „Veel slachtoffers hebben zelf het idee dat daders niet als een beter mens uit de gevange nis zullen komen. Zij zijn soms blijer met een vorm van thera peutische behandeling van een dader, zodat de kans Ideiner wordt dat hij nog eens iets ie mand aandoet wat hij hen heeft aangedaan. Natuurlijk, ook ver gelding is voor veel slachtoffers belangrijk. We komen ook mensen tegen die de straf, die de rechter heeft uitgedeeld, te laag vinden. Maar écht heel be langrijk voor slachtoffers blijft vooral dat er een straf wordt opgelegd die efficiënt is, die herhaling voorkomt. Vaak heb ben ze niet zo'n probleem met een alternatieve straf. Maar wil len ze wel dat - bijvoorbeeld - die veroorzaker van een dode lijk verkeersongeval zijn werk straf uitvoert in een revalidatie- kliniek en niet bij de plantsoe nendienst." De Leidse ambtenaar Edith van Middelkoop, chef van Stadsdeel Zuid, waarvan de plantsoenendienst binnenkort - tijdelijk - wordt versterkt met vijf 'taakgestraften': „Onze er varingen met mensen met een alternatieve werkstraf zijn goed. Ik vind de keuze die een veroor deelde krijgt waardevol. Ie mand die na zes maanden brommen de cel verlaat, komt daar echt niet beter uit dan dat hij diezelfde periode nuttig werk heeft verricht. Op deze wijze kan hij die de maatschap pij iets hebben ontnomen, iets terug voor die samenleving. Soms gaat het om mensen met weinig kansen op de arbeids markt die na hun taakstraf zich op werkervaring kunnen bogen. Zij die roepen dat het element vergelding ontbreekt, roepen te snel. De beste stuurlui staan aan wal. Zelf zou ik niet graag in het openbaar iets alternatiefs staan te doen. Dat is wel dege lijk een straf. Of de straf zwaar genoeg is, laat ik aan de des kundige bij uitstek, de rechter, over." Mr. A Strien, wetenschappe lijk medewerkster van de uni versitaire vakgroep algemeen straf- en strafprocesrecht: „Taakstraffen zijn zinvol mits aan de voorwaarden wordt vol daan. Er zijn gevallen bekend van veroordeelden die gewoon niet kwamen opdagen, zonder dat daar adequaat op werd ge reageerd. Taakstraffen zijn te verkiezen boven celstraf. Daar knapt niemand van op en bo vendien bestaat in gevangenis sen het gevaar van 'besmetting' door andere gedetineerden. Wel vind ik dat er moet worden gekeken naar de zwaarte van het werk. Tijdens een excursie zag ik een veroordeelde thee schenken in een bejaardenhuis terwijl een ander zeer arbieds- intensief schoonmaakwerk in een hondenkennel verrichtte." ANNET VAN AARSEN EN WIM KOEVOET De afgelopen tijd hebben veel bewoners van Leiden die langs het spoor naar Den Haag wo nen, veel te maken gekregen met ernstige geluidsoverlast. Dit komt doordat de NS hun project Rail 21 heeft ingevoerd: verdubbeling van het treinver keer. De rijksoverheid, de gemeen te Leiden, de woningbouwver eniging (WBL) en de NS hebben geen rekening gehouden met de bewoners die langs het spoor wonen. Een zéér slecht voorbeeld geven deze instan ties. Ik beschuldig hen dan ook van grote onverschilligheid en - met name de NS - van machts misbruik. De NS waren reeds lang bezig met deze verdubbeling van dit spoor en de genoemde instan ties hadden toen toch maatre gelen kunnen treffen, zoals iso lerende overkapping van het spoor of dubbele beglazing voor de woningen. Een tijdje geleden stelde de Kamer van Koophandel voor rijksweg A4 te overkappen. De gemeente Leiden is van plan om de Leidse binnenstad te verbouwen voor 200 miljoen. De plannenmakers hebben geen oog voor een wT Hoge Mors. Daar v^iei slotte maar sloebers rn misch oninteressant j wi Zo beginnen de Hoge Mors die langs^ staan ernstig te verloi verhuurder - Woninl eniging Leiden - heeft onderhoudswerkzaai uitgevoerd, die besliilei kelijk waren, in vei{re, bijvoorbeeld betonrot 1 afgelopen zomer waj.flj gaten te zien, die pasLt jaar weer werden ge|rs i der heeft iedereen e{ bel gekregen, maar! dusdanige kwaliteit weer spoedig moesf? C vervangen. Voor een heuse opl van onze flat is geen waardeloze situatie, bedenkt dat de woit" vereniging een enon heeft van maar liefst gulden. De vorige dir er een puinhoop van Ik hoop nu maar dat nabije toekomst we goede spoor komt. Aa eJr Onheilsprofeten over vliegvel zee moeten met argumenten k( In de afgelopen maanden heeft het Leidsch Dagblad nogal wat artikelen geplaatst over de voorgenomen aanleg van een vliegveld in zee. Het laatste be richt, van 20 januari, meldde dat prof. di'. ir. A. Berkhout van de TH Delft lawaaiproblemen verwacht bij westelijke winden, omdat geluid over water harder klinkt dan over land. In een eerder bericht werd gemeld dat de provincie Noord-Holland op den duur al le start- en landingsbanen wil verplaatsen naar een locatie op 30 kilometer voor de kust bij de IJmond. Kwaadwillenden kop pelen daar een perspectief aan vast van een uitgestorven strand omdat je elkaar niet meer kunt verstaan van de her rie, en omdat de horizon 'ver vuild' zal raken met de hoge obstakels die een vliegveld nu eenmaal met zich meebrengt. Laten we eens zien welke mensen thans op 30 kilometer ten oosten van Schiphol wo nen. Je komt dan uit in Huizen, Almere, Lage Vuurse, en maakt u zelf de cirkelboog maar af. Hoeveel de waardedaling van de huizen in genoemde ge meenten, als gevolg van het Schiphollawaai, bedraagt is me niet bekend, maar ik op nihil. Laten we ten prof. Berkhout op 20 gaan zitten. Dan kom in Muiderberg, Loene sen, Holysloot enzov altijd zeer gezochte meenten. Natuurlijk is het vo L tistiek wel aardig omje hqidshalve ook een tl lawaaimodel te makei lometer uit de kust. het dan tegelijk met ai tingen, zodat het platj, nodig wordt vertraagd Men zou trouwens bouwen aan de oost het eiland kunnen siti|j dat deze als een - overbodig - geluidsset jj nen functioneren. Ei e horizonvervuiling betr lometer uit de kust 1^, en beneden de horiz de exploitanten van ve op de boulevard er ge brood aan zullen verdi Jammer voor de or,, feten, maar men zal eens met echte arg moeten komen. de

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16