ruijt geeft ertraging olkshuis toe Leiden in Schappen vullen bij Albert Heijverdient beter'' 1( De Zijlbedrij ven wil juist graag minder personeel Leiden Regio 'Ark van Noach' rands is te snelle oei weer te boven LEIDS SUCCES Labruyère apetrots op Stadsparkeerplan ISDAG 27 JANUAR11999 ,071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 ina Bio-Research ontkent agressieve werving studenten voor geneesmiddelenonderzoek St BARBIER n jaret lieuwe pinkst ht. Ze twee leden ionele n het 1 X\ op: npelo 'erdrie T rOdon meenti De tllerho ergeni lliger en toch betaald? Doe mee aan genees- \enonderzoek!' In drie weken tijd vielen ieuwsbrieven met deze kop in de bus bij bewoners van studentencomplex De Peli- De brieven zijn afkomstig van een we- appelijk instituut uit het Drenthse Zuidla- naamd Pharma Bio-Research (PBR). instituut roept studenten op deel te nemen [schillende van zijn onderzoeken. Zo staan anuari onderzoeken naar een middel ter iming van hartritmestoornissen en een Ivoor de behandeling van aids gepland. In staan er onderzoeken naar middelen te- uma en ontstekingsreacties als gevolg van iekte op de rol. lewerking aan de onderzoeken levert, af- lijk van het project, zo'n 150 tot 250 gulden ig op. In het geval van het reuma-onder- tvaar een verblijf in de kliniek van negen voor nodig is, loopt de beloning op tot ierduizend gulden. ieen instituut dat op zoek is naar proefper- voor geneesmiddelonderzoek, mensen zo inlijk benaderen? En bovendien studenten, die altijd geldgebrek hebben, zulke bedragen voorhouden? President-directeur van Pharma Bio-Research, professor J.H.G. Jonkman, maakt heftige bezwa ren tegen de verdenking dat hij vrijwilligers met geld lokt. „De vergoeding die wij bieden is niet hoog: hij is gebaseerd op het minimumloon. Dat is in alle onderzoeksinstituten in Nederland het zelfde. We betalen dus niet veel, minder kan niet. Voor dat geld verblijven vrijwilligers dagen intern en worden ze van zeven uur 's ochtends tot twaalf 's nachts beziggehouden met metingen. Iemand die bij de Albert Heijn schappen vult ver dient beter. Er is sprake van een redelijke vergoe ding." Jonkman vindt ook niet dat Pharma Bio-Re search een agressieve recruteringsmethode toe past door bij potentiële vrijwilligers een folder in de bus te stoppen. „PBR plaatst in eerste instan tie advertenties zonder bedrag en in tweede in stantie gebruiken we de directe benadering. Dat is niet raar omdat deelnemen aan geneesmidde lenonderzoek een volstrekt normaal bijbaantje voor studenten is. Dat wees een onlangs gepubli ceerde lijst van NRC Handelsblad naar meest voorkomende bijbanen ook uit. Daarom vind ik het niet raar om meteen te vertellen wat er tegen over staat. Agressief zou het zijn als vrijwilligers in één keer moeten beslissen. Dat is geenszins het geval. Geïnteresseerden krijgen uitvoerige mon delinge en schriftelijke uiüeg en de kans om er goed over na te denken. Tot slot tekenen ze een bereidverklaring waarmee ze aangeven allés te hebben begrepen. Stappen De vraag of de hoogte van de vergoeding te ma ken heeft met de risico's die deelnemers nemen, beantwoordt Jonkman negatief. „Er is volstrekt geen relatie. Het is gevaarlijker om een avondje in Amsterdam te gaan stappen. Daarmee bedoel ik dat het risico erg beperkt is. Voordat een genees middel aan mensen wordt toegediend, is er al veel aan vooraf gegaan. Eerst wordt er vier jaar onderzoek bij dieren gedaan. Vervolgens moet de Medische Ethische Commissie haar goedkeuring geven voor onderzoek bij mensen. In die eerste- fasestudie krijgt de deelnemer één procent van de dosis die veilig was bij dieren. Op die manier pro beer je complicaties uit te sluiten. Ik heb noch in Nederland noch in het buitenland van bijwerkin gen gehoord die onomkeerbaar waren." Directeur van het Leidse Centre for Human Drug Research en professor klinische farmacolo gie, A. F. Cohen wijst ook van de hand dat er een verband is tussen de hoge vergoeding en eventu ele risico's. Wel laat hij desgevraagd weten het oneens te zijn met de manier van werven die PBR toepast. „Persoonlijk vind ik dat de bedragen te vroeg worden genoemd. Als je studenten zo'n groot bedrag voorhoudt, maak je een eigen, wel overwogen beslissing heel moeilijk. Je moet niet aan de autonomie van mensen komen. Meewer ken aan geneesmiddelenonderzoek moet een keuze blijven. Daar hoort een vergoeding bij, maar zodanig dat de student die ook op een an dere manier had kunnen verdienen. Om die re den noemen wij in onze advertenties in Mare geen bedragen." Professor Jonkman deelt de bezwaren van Co- hen niet. „Ik ben het niet met hem eens dat onze manier van werven de autonomie van het indivi du aantast, omdat deelnemers daarna nog op verschillende momenten een keuze hebben. Bo vendien heeft het niveau van de vergoeding de instemming van de Medische-Ethische Commis sie en keurt de Nederlandse overheid deze recru teringsmethode en bedragen goed. Op de website van professor Cohen worden ook de bedragen genoemd." ins dat het Volkshuis aan de Apothekersdijk bij de ig van het honderdjarig bestaan in oktober volledig ter all< geknapt, wordt steeds kleiner. Ook wethouder H. moest gisteravond toegeven dat hij toenemende in heeft over het halen van de geplande oplevering, meenteraad nam gisteren nog geen besluit over de ige aan het 2,6 miljoen kostende project, omdat er e vee^ onduidelijkheid bestaat over de financiering. opjagen. „Dat ze al gaan verhui zen voordat er tot de verbou wing is besloten, is voor hun ei gen risico", aldus Vos. Volgens Kruijt heeft het uitstel alleen te maken met onduide lijkheid, en niet met onenig heid. „Ik kan zelf nog wel met moeite begrijpen hoe de finan ciering is geregeld. Maar als ik vervolgens niet in staat ben om het aan anderen duidelijk te maken, dat wordt het tijd om de zaak helderder op papier te zet- vil hij anciering van de verbou- komt er grofweg op neer Stichting Beheer van het luis ongeveer de helft be de Leidse Welzijnsorgani- (LWO) 250.000 gulden op beuié 'e^ voor achterstallig on- ud, en de gemeente de °v ijpast. Maar omdat er over ''^■ecieze verdeling van de nog te veel onduidelijk 'ordei s'oten burgemeester en I iuders gisteren om het van de agenda van de ge- leraad af te voeren. De komt nu op zijn vroegst twee weken in de raad. dat is echt het meest op- ische scenario. Het kan jebeuren dat het langer liet Kruijt weten. Volkshuis wil zo snel mo rnet de verbouwing begin- en is deze week al begon- j aet de verhuizing naar j I ijk onderkomen aan de imarkt. De WD'er B. Vos impnina Hat Hp apmppntp biec wordt Omdat de voltallige raad er tijdens de begrotingsbehande ling vorig jaar op aandrong om de renovatie van het Volkshuis zo snel mogelijk te regelen, is er volgens de wethouder wat on zorgvuldig gehandeld. „Ja, haastige spoed is zelden goed. We gaan nu een duidelijk voor stel maken, en dat kost helaas tijd. DeTcans dat we in oktober niet klaar zijn, neemt daardoor toe. Maar we vinden het be langrijker om het nu allemaal goed te regelen." leiden Als een soort 'Ark van Noach' steekt de nieuwbouw van de Leidse Hogeschool het bio-science park Leeuwenhoek in. Het betreft hier de collegezaal met de hoofdingang daar onder, gereed in maart 1999. Het totale project - renovatie en nieuw bouw - moet klaar zijn voor het nieuwe stu diejaar een aanvang neemt, dus net na de bouwvak. Vanaf dat moment is de centralisa tie een feit en concentreert de Leidse Hoge school zijn opleidingen en activiteiten einde lijk onder één dak. Tot nu toe opereert de school, met 2800 leerlingen allang geen kleintje meer, vanuit verschillende plaatsen in de stad en daarbui ten. Tot aan Heemstede en Rotterdam toe. FOTO HENK BOUWMAN WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax; 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl BOS- EN GASTHUIS WijkverenigingAktief houdt vrijdag een alge mene kaart- en sjoelavond. Aanvang 20.00 uur in het wijkgebouw aan de Berlagestraat 2. Deelname kost 2,50 gulden. ROODENBURGER Voor de cursus 'In de put, uit de put. Zelf uw somberheid overwinnen' zijn nog plaatsen vrij. Maandag 22 febru ari staat de eerste bijeenkomst op het programma. De cursus is be doeld voor 55-plussers, die last hebben van lichte tot matige de pressieve klachten. Somberheid en het gevoel 'nergens zin in heb ben' zijn daarbij de meest voorkomende klachten. Tijdens de tien wekelijkse bijeenkomsten worden vaardigheden aangeleerd, die kunnen helpen de sombere gevoelens te overwinnen. Voor het cur susmateriaal wordt een bijdrage gevraagd van zestig gulden. Plaats van handeling is het Riaggg-gebouw aan de Lammenschansweg 15. Voor meer informatie en inschrijving: I. Theunissen bij GGZ Rijn land sector ouderen (5323039). BOS- EN GASTHUIS In ouderencentrum Rijn en Vliet wordt vrijdag een feestelijke maaltijd geserveerd aan 55-plussers. Vanaf 17.00 uur kunnen de ouderen aanschuiven in een sfeervol aangekleed restau rant. Accordeonnist en pianist Harry Lakenman zorgen voor de muziek. De kosten bedragen 21,50 gulden. Reserveren kan tot woensdag bij de receptie van Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorde- wierlaan 1 (5793600). MEERBURG Voor de cursus 'Arabisch voor kinderen' worden vrij willigers gezocht. Gezocht worden klasse-assistenten die de docent bijstaan tijdens de cursus. Voor de vrijwilligers is kennis van de Arabische taal niet vereist. De cursus, waarin kinderen Arabisch le ren lezen, schrijven en spreken, begint zondag 21 februari in buurt huis Matilo. Met uitzondering van schoolvakanties is de les van 8.00 tot 10.00 uur. Voor informatie of aanmelding als vrijwilliger: Annamarie Neijman in buurthuis Matilo, Zaanstraat 126 (5412515). BINNENSTAD Het Sint Elisabeth Gasthof is op zoek naar vrijwilli gers, die zich willen inzetten voor de oudere bewoners. Het ver pleeghuis aan de Caeciliastraat 16 kan vooral op donderdagoch tend hulp gebruiken. De taken bestaan uit het voorlezen van de krant en het inschenken van een kopje koffie en thee. Bij die laatste taak moet de vrijwilliger goed ter been zijn, aangezien de bewoners gehaald en gebracht worden van hun kamer. Dat geldt ook voor de vrijwilligers, die op donderdagmiddag de activiteiten-begeleiders een helpend handje bieden. Meer informatie wordt verstrekt door coördinatrice vrijwilligerswerk Hageman (5171234). BINNENSTAD De Leidse Volksuniversiteit-K&O begint een aantal nieuwe Hatha Yoga-cursussen die door Ajana Fokkema worden ge geven in het K&O-gebouw aan de Oude Vest. Deze cursussen zijn geschikt voor zowel beginners als gevorderden. Deelnemers kun nen kiezen uit cursussen op donderdagochtend, woensdagmiddag en woensdagavond. Ze bestaan alle uit twaalf bijeenkomsten. De avond- en middagcursus beginnen op 3 februari, de ochtendcur sussen op 4 februari. Yoga leeft mensen hoe ze kunnen omgaan met conflicten en hoe ze lichaam en geest in evenwicht kunnen houden. Bij Hatha Yoga gebeurt dat door middel van strekoefenin gen en oefeningen die zijn gericht op een betere ademhaling. Be langstellenden kunnen zich oppgeven bij K&O. MORS Fitclub 50-plus verzorgt morgen een nieuwe proefles calla- netics-plus. Fitclub 50-plus is bedoeld voor mensen, die door over gewicht of andere fysieke problemen beperkt zijn in hun sportieve mogelijkheden. De proefles is van 11.00 tot 12.00 uur in buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan 19. MORS In buurthuis Morschwijck begint volgende week maandag een cursus bloemschikken. Tijdens de vier bijeenkomsten van 20.30 tot 22.00 uur leren de deelnemers het bloemschikken. Deel name kost zestig gulden. Informatie en inschrijving: buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan 19 (5765656). DORITH LIGTVOET Brands, Brands for ad Communications. „Een mgrijke reden om met het Is Succes mee te doen is de dat we een moeilijke pe- 023- ete boven zijn gekomen", 071- elt directeur Hyuk Brands. °71' tig jaar is mijn reclame- en iketingbureau bijna ten on- gegaan. De groei verliep te Overal lagen stapels dos- voor administratieve ta- nam ik de tijd niet. Alleen met z'n allen heel hard te ken zijn we er weer boven- ekomen." rands for Brand Commu- ig vent ^ons richt zich op de au- atiseringsbranche. Micro- en CMG zijn grote klan- Lokale opdrachtgevers de 28-jarige directeur Vandaar dat Hyuk' de Istrijd ook als een manier om in contact te komen ondernemers uit de regio, et reclame- en marketing- eau bestaat vier jaar, maar letLeit nlijk houdt Hyuk zich pas jaar fulltime bezig met bedrijf aan de Morsweg. zeven werknemers richten onder meer op het ont- pen van huisstijlen en chures, ze ontwerpen cd's, 's en briefpapier. De kracht van ons bedrijf ^^in de goede combinatie diensten die we kunnen iren. Als een productmana- een bepaald evenement organiseren kunnen wij oorbeeld in een noodtem- brochures, uitnodigingen mailings verzorgen. We inen bedrijven snel veel uit handen nemen." 30 tot I Hyuk is de problemen vorig jaar de baas geworden door rustig te bekijken hoe hij de zaken anders moest organise ren. „Een voorbeeld. We docu menteren onze opdrachten nu duidelijk volgens bepaalde standaardmethoden in ord ners. Dat is belangrijk, omdat je bij een volgende opdracht uit die dossiers moet kunnen putten. Voorheen belandde al les te veel op stapels." Brands heeft praktisch alle 'administratieve rompslomp' van zijn bedrijf uitbesteed en dat bevalt goed. „Ik kan nu ook extra mensen aannemen. Vorig jaar pakte het bedrijfsre sultaat heel slecht uit terwijl we het erg druk hadden. Nu leid ik de hoeveelheid werk die binnenkomt in goede banen. Wat dat betreft leer je van je fouten. Structuur aanbrengen in een jong bedrijf is heel be langrijk." De ondernemerswedstrijd Het Leids Succes beleeft dinsdag 2 februari haar eerste voorronde. De wedstrijd is een vervolg op de Leidse Start en bedoeld voor bedrijven die ten minste twee jaar actief zijn in de regio en zichzelf als succesvol bestempel en. Per ronde presenteren drie bedrijven zich in het Leidse Holiday Inn Hotel. De winnaar gaat dinsdag 8 juni naar de fi nale waarin wordt gestreden om de titel 'Meest succesvolle on derneming'. Voorafgaand aan de wedstrijd worden de deelne mers in de krant voorgesteld. Tijdens de eerste ronde doen mee: sociale werkvoorziening De Zijl Bedrijven, het Leidse re clame- en marketingbureau Brands for Brand en de Stichting Stadsparkeerplan Leiden. LEIDEN DORITH LIGTVOET Peter Labruyère, Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SSL) „Een bedrijf dat pas vier jaar geleden begon, nu 35 man in dienst heeft en vorig jaar 120.000 automobilisten verwel komde. Dat mag je toch wel een succes noemen." Labruyè re, voorzitter van de stichting, is apetrots op wat in korte tijd is bereikt. Daarom doet de SSL mee met het Leids Succes. Het project waarbij automo bilisten voor vijf gulden hun wagen een dag lang mogen neerzetten op het parkeerter rein aan de Haagweg en met een busje naar de binnenstad worden gebracht, voorziet in een behoefte. Inmiddels kun nen automobilisten op zater dag ook hun wagen achterlaten op het EWR-terrein aan de Langegracht en bij het station Lammenschans. Volgens Labruyere heeft het Haagwegterrein met zijn 950 parkeerplaatsen een positieve invloed gehad op het winkelbe stand. In de Haarlemmerstraat staan minder winkels leeg dan vier jaar geleden. Winkeliersverenigingen in het centrum zijn (opnieuw) ac tief en middenstanders durven weer te investeren in evene menten die de stad aantrekke lijker maken. De activiteiten van de Stichting Stadsimpuls bij de Hooglandse Kerk zijn een voorbeeld. Toch zijn er plekken waar de middenstand het moeilijk heeft, de Nieuwe Rijn bijvoor beeld. „Daar heeft de gemeen te te rigoureus parkeerplaatsen geschrapt", bromt Labruyère. Maar wat dit gebied betreft vestigt hij zijn hoop op de ont wikkeling van het Aalmarktge bied. Door dit project, dat voorziet in de komst van een aantal grote publiekstrekkers, zullen ondernemers zich ook een of twee parkeergarages met minimaal 2000 plaatsen. Maar of er zoveel parkeerruim te komt ais het terrein straks gedeeltelijk wordt bebouwd, is onzeker. Terwijl een florerende middenstand staat of valt met het bereikbaar houden van de binnenstad. Dat zal het bestuur de jury dinsdag nog eens onder ogen brengen. ,Als je weet dat er in Leiden maar vier kleine garages zijn waar je de auto kwijt kan, dan kies je voor een bezoek aan een van die moderne winkelcentra. Maar als je overal aan de rand van het centrum plekken in richt waar mensen hun auto kwijt kunnen en ervoor zorgt dat ze gemakkelijk de stad in kunnen, dan trek je extra be zoekers. Want Leiden is een elders in het centrum vestigen, oude stad met een meer dan Dat is tenminste de verwach- duizend jaar oude cultuur. Die ting van de voorzitter. sfeer vind je niet in moderne De SSL wil aan de Haagweg winkelcentra." LEIDEN DORITH LIGTVOET De Zijl Bedrijven is in de voor rondes van het Leids Succes een vreemde eend in de bijt. Het bedrijf is met 1500 volledi ge arbeidsplaatsen een van de grootste werkgevers van Lei den, maar zou het aantal per soneelsleden graag zien dalen. ,Als WAO'ers uiteindelijk bij gewone bedrijven terecht kun nen, dan zijn wij in onze doel stelling geslaagd. Door nieuwe wetgeving is dat ook een stuk eenvoudiger geworden", zegt directeur Gerard Bovens van De Zijl Bedrijven (DZB). Om dat verhaal voor het voeüicht te brengen, doet DZB mee met het Leids Succes. „Bij De Zijl Bedrijven zit eep schat aan talent. Anders waren we ook niet zo'n leuk draaiend bedrijf. Het is onvoorstelbaar dat zoveel werkgevers altijd kij ken naar wat WAO'ers niet meer kunnen en niet naar wat ze nog wel in huis hebben." DZB is onder meer actief in de catering, het onderhoud van groen, de schoonmaakbranche, de metaal, het grafisch bedrijf en de industrie. „Af en toe roept er nog wel eens een bedrijf dat we bezig zijn met concurrentieverval sing, omdat wij worden gesub sidieerd. Nou, die zak met geld kunnen ze van mij zo krijgen. Wat wij doen kunnen andere bedrijven namelijk ook." Bovens doelt hiermee op nieuwe wetgeving speciaal ge richt op arbeidsongeschikte werknemers. Nieuwe wetten voorzien in loonkosten- en scholingssubsidies Bovendien hoeft de werkge ver vijf jaar lang niet voor de kosten op te draaien als de werknemer onverhoopt op nieuw arbeidsongeschikt wordt. Ook de bureaucratische rompslomp rond het aanne men van een (gedeeltelijk) ar beidsongeschikte noemt Bo vens minder dan voorheen. De Zijl bedrijven zou werkgevers die arbeidsongeschikten een baan willen bezorgen graag op weg helpen. Een video over vrouwen die chocolaatjes inpakken, zo lang zamerhand het meest gefilmde bedrijfsonderdeel van de DZB, krijgt de jury volgende week niet te zien. „We willen iets an ders laten zien. We zijn inmid dels actief in zoveel sectoren, doen ook nog eens de bemid deling voor tweehonderd Melkertbanen. We hebben het idee dat niet iedereen dat be seft."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15