'Er is behoefte aan het belijden van schulis 1 r; Limburgse parochies moeten weer rond de kerk begraven Kerk Samenleving Pinkstergemeenten zoekt originele narrig TC WOENSDAG 27 JANUARI 1999 REDACTIE DICK VAN DER PLAS.o Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t a v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken de Leidsch Dagblad A11CII IK VKIV ANNO 1899 ANNO 1974 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F Wegman, chef redactie Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a.i. red, Duin en Bollenstr W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr E Straatsma, chef red Regio Leiden Redactie. Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot °7'" rig ja ketir 071: ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Afjon Abonnees die ons een machtiging vwl het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1,-1 betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bira* 1 worden verzonden geldt een toeslag* a n portokosten per verschijndag. Istrij om LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTi Q] Voor mensen die moeilijk lezen, sled M hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenv e van het regionale nieuws uit het Lei( nJijk Dagblad op geluidscassette beschikb f jaj infnrmatip OARR-AftRAftR bec leve Auteursrechten voorbehoude om Dagbladuitgeverij Damiate p chur N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. et re BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Barendrecht (bui tengewone wijkgemeente): M. Aangeenbrug te Barneveld; te Leeuwarden (Grote of Jacobijner- kerk): dr. A.C. Kooyman te Schoonhoven (Herv. Adventge- meente). GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Roden: Jac Ophoff te Siegerswoude-Frieschepalen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Emmeloord: J.J. Ta ms te Middelburg-Centrum; te Nieuw-Beijerland; C. Sonnevelt te Veenendaal. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEEN TEN Aangenomen: naar Hoogezand Woldwijck: H.W. Wieringa. kan didaat uit Sappemeer. Paus aangekomen in VS saint-louis Paus Johannes Paulus II is gisteren in Saint-Louis, Missouri, aangekomen voor een bezoek van twee dagen aan de Verenigde Staten. De Paus sprak na zijn aankomst op het ter rein van de luchthaven met president Clinton en diens vrouw Hillary. Het is hun vierde ontmoeting sinds Clinton in 1993 pre sident werd. Clinton noemde de paus tijdens de welkomstcere monie een onvermoeibaar strijder voor een wereld van vrede en naastenliefde. Later spraken de paus en de president nog onder vier ogen met elkaar. Clintons woordvoerder had tevoren al meegedeeld dat de president en de paus het zouden hebben over Irak, Cuba en de mensenrechten. foto ap Proces tegen frauderende predikant st. petersburg De vooraanstaande zwarte baptistenpredikant Henry Lyons is door een aanklager in Florida beschuldigd van diefstal van miljoenen dollars. Hij zou het geld hebben gebruikt om het dubbelleven dat hij leidde, te financieren. De voorgan ger van de baptistengemeente in St. Petersburg (Florida) ver duisterde jarenlang geld van de Unie van Baptisten (NBC), waarvan hij voorzitter is. Volgens de officier van justitie leidde Lyons twee levens. Aan de ene kant was hij voorganger en voor zitter van de NBC, aan de andere kant hield hij er een verkwis tende levensstijl op na, zei de aanklager aan het begin van het proces tegenover de jury. „Hij leek zo oprecht, maar was zo glad.'' De advocaat van Lyons zei in zijn verdediging dat de pre dikant geen enkele wet heeft overtreden. Er zouden alleen maar enkele zakelijke transacties mislukt zijn. Hoofd rk-kerk Wales verdacht londen De rooms-katholieke aartsbisschop van Cardiff. John Aloysius Ward, is gisteren aangehouden op verdenking van sek sueel misbruik van een meisje in de jaren zestig. Na verhoor is hij op borgtocht vrijgelaten. Hij moet zich op 9 maart weer bij de politie melden. Ward, die als hoofd van de Rooms-Katholie- ke Kerk in Wales een van de prominentste katholieken in Groot- Brittannië is, zei na zijn vrijlating dat hij zich beslist niet schul dig heeft gemaakt aan seksueel misbruik. Hij zei dat zijn aan houding kennelijk het gevolg is van onjuiste berichtgeving in de sensatiekrant News of the World. Zingend geloven in de Vredeskerk katwuk Dominee A.B. Wolters gaat op zondag 31 januari voor in de meditatie-zangdienst in de Vredeskerk aan de Voorstraat 35 in Katwijk. De dienst begint om 17.00 uur. De liedkeuze voor de gemeente is samengesteld uit bekende psalmen, gezangen en geestelijke liederen, begeleid door organist Rob van Efferink. Medewerking verleent "Vocalis'uit Leiden onder leiding van Ab van Kapel. Diensten over toekomstverwachting alphen aan den run De Baptistengemeente Alphen aan den Rijn houdt vier avonddiensten over het thema 'Bijbelse toekomst verwachting'. Op 31 januari wordt begonnen met 'Tekenen van de eindtijd', op 7 februari staat 'De opname van de gemeente' op het programma, op 21 februari 'De grote verdrukking' en op 28 februari wordt besloten met 'Het komende vrederijk'. Spre ker is steeds evangelist/voorganger Theo Niemeijer uit Mij drecht. De diensten worden gehouden in de aula van de scho lengemeenschap Groene Hart Lyceum aan de Henry Dunant- weg 1 in Alphen aan den Rijn. Aanvang: 18.30 uur. Begraafplaatsen rond rooms-katholieke kerken moeten weer opengesteld worden voor begrafenissen. Uit sociaal en pasto raal oogpunt is het belangrijk dat paro chies over een eigen kerkhof beschikken. Het bisdom Roermond schrijft dat aan de parochies in Limburg. Het bisdom wijst er op dat de herzie ning van de wet op de lijkbezorging in 1991 nieuwe mogelijkheden biedt voor de kerkelijke begraafplaatsen. Het is volgens het bisdom voor parochi anen prettig om het graf van een dierbare naast de kerk te hebben. Bovendien zijn de gelovigen daar „baas in eigen tuin", be argumenteert de woordvoerder van het bisdom. Niemand kan hen daar verhinderen rooms-katholieke rituelen, zoals de zege ning van het graf, uit te voeren. „Het ver dient daarom de voorkeur de eigen capa citeit te benutten. Een aardige bijkomstigheid is de finan ciële kant van de zaak. Het is algemeen bekend dat parochies steeds meer moeite hebben om hun jaarlijkse begroting slui tend te krijgen. Een goed beheerd kerkhof kan een positieve bijdrage leveren aan de parochie-exploitatie, aldud de verklaring van het bisdom. Om de schijn van concurrentieverval sing met algemene begraafplaatsen te voorkomen, moeten de tarieven van de kerkelijke begraafplaatsen overeenkomen met die van algemene. Dat betekent ech ter dat parochies waar nog rond de kerk wordt begraven, de tarieven moeten ver hogen. Volgens de woordvoerder is er rond de meeste kerken voldoende ruimte, omdat oude graven geruimd worden. Van de circa 320 parochies in Limburg beschikken er ongeveer tweehonderd over een begraafplaats bij de kerk. Het groeiende aantal pink stergemeenten in Brazilië stelt de kerkleiders voor een ongebruikelijk vraagstuk; hoe vinden we nieuwe en originele namen voor onze gemeenten? Het Braziliaanse magazine Vinde ontdekte meer dan zestig kerken met hoogst on gebruikelijke namen: Pink stergemeente De kleine bloem van Jezus, Pinksterge meente De trompet God, Pinkstergemeent roep van God, De plaats van de Allerho en de Pinkstergem lligt Tongen van vuur. In de afgelopen jaren ieuws in Brazilië veel nieuwe rismatische- en pinks meenten opgericht. Ze den inmiddels twee driemaal zoveel leden ben als de traditionele testantse kerken in het Amerikaanse land. bevvo f. De jppeli naam' institu [schill anuar tming voor staa oma e Predikant Johan Weij overstelpt met reacties op pleidooi voor biecht voor inlijk I „Ondanks de ontkerkelijking is het religieus bewustzijn bij veel mensen nog ontwikkeld. Bij de psychiater kun je schuldgevoe lens uitspreken, maar hij draagt geen oplossing aan. Zodra God ter sprake komt, haakt hij af. Dat is zijn terrein niet. Maar de reli gieuze mens, al dan niet kerkelijk gebonden, beseft dat hij niet al leen tegen mensen maar ook te gen God heeft gezondigd. En dan kan het verlenen van abso lutie (vergeving der zonden, red) een enorme opluchting beteke nen." Drs. Johan Weij, gereformeerd predi kant in het Noord-Overijsselse Sint Jansklooster, stond aanvankelijk per plex van de enorme belangstelling van de media voor z'n pleidooi om in de protestantse kerken de persoonlijke biecht in te voeren. „Ik wist niet wat me overkwam. Ik kwam net terug van ziekenbezoek, toen Radio 1 mij om een reactie vroeg. De dagen daarna heeft de telefoon roodgloeiend ge staan. Vanuit alle delen van het land kreeg ik journalisten aan de lijn. Het was echt een gekkenhuis." Nu de publicitaire storm wat is geluwd en hij even de tijd heeft gehad om alles te laten bezinken, is hij niet meer zo verrast door al die interesse in de biecht. „Hoe gek het ook klinkt: het past in de tijdgeest. Programma's als TV-biecht van Veronica en 'Het spijt me' trokken veel kijkers. Er is dus blijk baar behoefte aan het belijden van schuld." Voor de 40-jarige Weij, die zich via avondstudie 'opwerkte' van timmer man tot dominee, is biechten niet vaag, maar toegesneden op het bijbel se begrip zonde. En zonde is in zijn ogen, populair gezegd, 'God verdriet doen'. Zorgvuldig formulerend zegt hij in z'n studeerkamer: „Zonde is in mijn beleving niet het overtreden van aller lei wetjes en regeltjes. Nee, het gaat om een verstoorde relatie met God. Die verhouding staat onder druk." Daarom is overspel wel en een simpele verkeersovertreding geen zonde. „Ver keersregels, hoe nodig ook, zijn door de overheid ingesteld. Met het plegen van overspel bedrieg je niet alleen je gjr\ ;*C. 3verJ nui mo in he :mee ige a vee ruud rei m Biechten was 'een plicht geworden'. „Voor Pasen stonden de gelovigen in de rij voor het biechthokje. Dat werkt natuurlijk niet erg bevorderlijk." foto united photos de boer partner, maar overtreed je ook Gods geboden." Andere vormen van zonde zijn: liegen, seksueel misbruik, maar ook geweld en stelen. „Voor een christen vormen de Tien Geboden een leidraad voor het leven. Daar moet hij zich, vaak met vallen en opstaan, aan proberen te houden." Maar, waarschuwt hij, dat betekent niet dat we door moeten slaan naar de andere kant. Hij kent gelovigen die worstelen met schuldgevoelens, terwijl daar geen reden toe is. „Ook dan kan een gesprek heel verhelderend werken. Sommige mensen gaan gebukt onder schuld, terwijl ze leven zoals God dat bedoeld heeft." Eerlijk gezegd heeft hij, naar eigen zeg gen, zelf ook met die problematiek ge worsteld, zonder dat hij daar dieper op in wil gaan. „Ik heb met grote schuld vragen rondgelopen. Maar ik wist niet bij wie ik m'n gevoelens kon uiten." Overigens is z'n voorstel om de biecht een plaats te geven in het protestantse leven, geen oprisping, geen luchtfiet serij. Op dit onderwerp is hij namelijk afgestudeerd aan de Theologische Ho geschool in Kampen. Tijdens z'n stu die aan de hogeschool Holland in Die- men raakte hij gefascineerd door een boekje van de Duitse theoloog Dietrich Bonhoeffer, die zei dat 'met het af schaffen van de biecht één van de le vensaders van de kerk is afgesneden'." Die uitspraak is hem altijd bijgebleven en resulteerde uiteindelijk in de docto raalscriptie over de biecht. Het toeval wil dat die scriptie in handen kwam van het Boekencentrum in Zoeter- meer, dat eerder een boekje van zijn hand over rouwverwerking binnen het gezin had uitgegeven onder de titel: "Verliezen en toch winnen'. Hierin gaat hij in op het overlijden in 1992 van z'n oudste dochter Hanneke op 11 leeftijd. „Dat zet een stempel o ven. Maar ondanks alle verdrie P" ben we veel kracht van God on gen. Die Goddelijke steun gaf hemi om door te gaan. „Hanneke isi maanden heel erg ziek geweest er voor haar, maar de studie en werk hebben er niet onder ge Door de kracht die we als ges ten ontvangen, bleven we ovi Het Boekencentrum vroeg nut een populaire versie van z'n do scriptie wilde maken. Het man onder de titel 'Mijn zonden hel gebiecht', ligt inmiddels bij dei ker, maar het 101 pagina's telle boekje zal pas in februari in de winkel te koop zijn. Een persbe ig van de uitgever deed echter alli gekn rinkelen in medialand, vooraio het pleidooi voor eerherstel vai persoonlijke biecht niet uit roo tholieke, maar uit onverdachte tantse hoek komt. Drs. Weij heeft een apart hoofd gewijd aan de teloorgang vand biecht in de katholieke kerk. „1 een plicht geworden. Voor Pase den de gelovigen in de rij voorli, biechthokje. Dat werkt natuurlit erg bevorderlijk. Daarom werd alles verzonnen, zoals: 'Ik heb' suikerpot gesnoept Van een kille biechtstoel wil hi] niets weten. 'Het moet gebeure verlengde van een pastoraal ge al of niet met handoplegging. N mag nooit sprake zijn van dwaï De biecht mag, waarschuwt hij geen 'goedkoop verhaal wordei51 moet een vervolg komen'. Hij noemt in dit verband de dei dige man of vrouw die opbiech of zij overspel heeft gepleegd, buitenechtelijke relatie moet ee komen. Pas dan kan er absolutir a den verleend." De vraag of dep ook op de hoogte moet worden van het overspel, laat hij in heti den. „Ik denk het wel, maar het wel heel tactvol gebeuren. Niet 'pats, boem'." Hoewel in zijn optiek in princip '5l ut christen een mede-christen del kan afnemen, zal het er in de pi mar toch op neerkomen, dat de biet ,"ier handen van de predikant wordt aar legd. „De dominee heeft een heim. Dat is heel belangrijk. Me er voor honderd procent op kur vertrouwen dat het besprokene nenskamers blijft. Er moet een van wederzijds vertrouwen zijn. essentieel. komt twee Volk Vrijdag 27 Januari ADVERTENTIE Ondergeteekende gevoelt zich ge drongen openlijk zijn diepgevoelden dank te brengen aan den Hooggeleerden Heer Prof. Dr. Veit, voor het verrichten eener moeitevolle operatie aan zijne Echtge- noote, waardoor zij, naast God aan Z.H.G., haar leven dankt; ook zijn bijzonderen dank aan Heeren Assisten ten van Z.H.G., aan Dokter Van Walsem, te Rijnsburg, en inzonderheid aan de Pleegzusters voor al de liefde en toewijding, aan zijne vrouw bewezen. P. van der Meij Pz., Rijnsburg, 25 Jan. 1899. ADVERTENTIE Plaats voor Kweekelingen bij het on derwijs. Aan de Kweekschool voor Bewaarschoolhoude- ressen is nog plaats voor eenige Meisjes van 12 a 16 jaren, die goed kunnen leeren en graag bij het onder wijs vooruit willen. Wie de lagere school met vrucht heeft doorloopen, kan zich aanmelden aan de Kweek school, Steenschuur 133 of Vliet 12. HILLEGOM Gistermiddag te ruim halfvijfjuist toen de stoomtram van Leiden het hotel van den heer D. i Sistermans genaderd was, kwam op datzelfde oogen- blik van de andere zijde een motor-rijtuig, waarin eeni- ge personen gezeten waren, in woeste vaart aanrijden. Het scheelde heel weinig, of eenige kinderen, die daar liepen te spelen, uitweken voor de tram en het toeteren van den hoorn niet hadden gehoord, waren door dit rij tuig overreden geworden. Kan, zoo vraagt men, de poli- tie het te roekeloos rijden met dergelijke machines niet verhinderen? WASSENAAR Op 31 December 1898 bedroeg het aantal ingeschrevenen als houders van een hondenkar 26, het aantal hondenkarren eveneens 26. Maandag 28 januari LEIDEN Met twee taktische remises in de derde en laatste ronde van het jeugdkampioen schap van de Leidse schaak bond voor jeugdschakers tot de leeftijd van 13 jaar heeft de ne genjarige Roe! Piket overtui gend beslag weten te leggen op de titel. Op uiterst geraffineerde wijze wist Roel zijn tweede en laatste partij tegen Joost Rigter binnen een mum van tijd tot re mise te maken, daarbij bijge staan door zijn vader, de Phili- dor-crack Theo Piket. De trofee werd na afloop door tweede jeugdleider Verbiest aan Roel Piket uitgereikt. Eindstand van deze dubbel- rondige vierkamp: 1. Roel Piket (4,5 punt uit 6 partijen), 2. Gert Jan Goedhart (3,5 uit 6), 3. Pe ter Verboon (3 uit 6), 4. Joost Rigter 1 uit 6. Al met al een uiterst geslaagd geheel, ofschoon wel de vraag rijst of het reeds nu zo intensief beoefenen van het schaakspel door dergelijke zeer jeugdige spelers wel aangewakkerd moet worden; een punt waar nog wel wat woorden over zullen vallen. De deuren van de Oranje Nassau-mavo aan de Asserstraat stonden gisteravond wijd open voor iedereen die wil de zien wat de leerlingen zoal hadden vervaardigd tijdens de teken- en handvaardigheidslessen. Op de foto een overzichtje van de drukbezochte expositie. foto anp DEN HAAG Een 52-jarige Turkse arbeider die nog geen jaar in ons land werkzaam is, had kans gezien 15,- te spa ren. Het geld naaide hij in een onderbroek, verstopt onder zijn bed in een huis aan de Van Ra- vesteinstraat in Den Haag. De man is van 8 tot 24 janua ri ziek geweest en was geduren de die tijd op een ander adres. Toen hij een vriend vroeg naar zijn kamer te gaan kijken of zijn „spaarpot" er nog was moest de vriend rapporteren dat het geld was verdwenen. De man heeft inmiddels aangifte gedaan bij de Haagse politie.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14