/F.TPF.N Regio Binnenkort renovatie Meelfabriek OPHEFFINGS UITVERKOOP urks warenhuis in Meelfabriek' .ast van discoënde vuilniswagens Duithuis Vinkeliersverenigingen positief Burgemeesterskamer asbestvrij MEEN VERGUNNINGHOUDERS LICENSEES ONiï )AG 27 JANUARI 1999 vegman, 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071 -5356430 Vliko 1 "7 Leiderdorp laat af- I valwerkingsbedrijf Vliko met rust, zeggen burgemeester Zonnevylle en wethouder Roest. Probleemjongeren /t q Bewoners van de I 27 Oudhoornsewegin Alphen zijn tegen de komst van probleemjon geren. it jaar voor doden vrouw gse rechtbank heeft de 36-jarige Leidenaar weken eerder terecht ior het doden van zijn ot acht jaar gevange- yeroordeeld. De recht - cht geen geloof aan de ling van de man. De ;elijk aan de eis van de van justitie. Volgens het openbaar ministerie bracht de man in de nacht van 12 op 13 juli vorig jaar zijn vrouw in hun woning aan de Willem de Zwijgerlaan met meerdere messteken om het leven gebracht. Advocaat A. Moszkowicz had om vrijspraak gevraagd. Volgens hem waren er aanwij zingen dat een ander de vrouw had vermoord. Huurders moeten complex verlaten nalarm' op Visser 't Hooft Visser 't Hooft college ijf Meilaan is vanoch- noodgebouwtje ont- Idat een verdacht pak- de deur was gevon- politie vertrouwde het ïaalde de Explosieven gsdienst erbij. Van bij het ter perse gaan krant, was nog niet be- het ook daadwerkelijk om een bom ging. De klas die in het gebouwtje les had, is ver huisd naar het hoofdgebouw. De lessen daar gingen verder gewoon door. Wel zette de poli tie de straat af. Een woordvoer der van de school verwachtte vanochtend dat het allemaal wel mee zou vallen. „Er zit een klokje in, maar de tijdstip waar op het was afgesteld was al met een half uur overschreden zon der dat er wat is gebeurd." Eigenaar VOF Meelhattan wil een aantal panden van de Meelfabriek binnenkort grondig opknappen. Renovatie van het oude kantoorgebouw en de loodsen is hard no dig volgens directeur R. Proper, om te voorkomen dat de panden uiteindelijk volledig onbruikbaar zijn. Alle huur ders - ongeveer 25 bedrijven, kunstenaars en particulie- ren - hebben inmiddels mondeling te horen gekregen dat zij moeten vertrekken. Onder sommigen van hen is grote onrust ontstaan, omdat ze twijfelen aan de goede bedoe lingen van Meelhattan. het goed is voor hergebruik." Vooral het oude kantoorgebouw aan de kant van de Oosterkerk straat verkeert volgens Proper in bijzonder slechte staat. „Het dak lekt, de plafonds komen zo wat naar beneden; alles daar verkeert in bijzonder matige staat van onderhoud." En hoe wel het met de conditie van de herman joustra „Het gaat ons om het meest doelmatige gebruik van de Meelfabriek", luidt de toelich ting van R. Proper, een van de directeuren van Meelhattan. „En in dat verband doen we datgene waarvan we denken dat loodsen iets beter is gesteld, is ook daar een opknapbeurt hard nodig. „Om te voorkomen dat alles verloedert. Er is sprake van groot achterstallig onderhoud. De plannen voor renovatie van de gebouwen staan volgens Proper in elk geval los van de uitlating van wethouder Van Rij dat de gemeente binnenkort waarschijnlijk zou besluiten tot behoud van grote delen van het fabriekscomplex. „Het hele pro ces rond de Meelfabriek duurt al een jaar of acht, negen", zegt Proper. „Het besluit van de ge meente over de fabriek ver wacht ik echt niet binnen een half jaar. Dat kon ook wel weer eens een tijd gaan duren. Bo vendien, de discussie over de Meelfabriek ging bijna niet over het kantoorgebouw en de lood sen, maar met name over de toekomst van de grote betonko- los, de silo's en de pakhuizen. Zolang daar nog geen beslissing over is genomen, blijven we daar ook met onze handen van af. Maar het kantoorgebouw en de loodsen moeten nu echt worden opgeknapt. Voordat het te laat is." Over een mogelijke terugkeer van de huurders na de verbou wing is nog niet gesproken, maar Proper zegt niet uit te slui ten 'dat we ooit nog om de tafel gaan zitten'. Naast de in hun huurcontract genoemde opzeg termijn van een maand krijgen de huurders in elk geval nog eens twee maanden extra respijt van Meelhattan. De eigenaar streeft er zelf naar op 1 mei met de renovatie te kunnen begin nen. Onder die huurders is deson danks flinke beroering ontstaan. Sommigen van hen zeggen de mondelinge toelichting op de plannen van Meelhattan 'heel duister te vinden. „Het is name lijk niet echt nodig om de boel op te knappen", zo zegt een woordvoerder van deze veront ruste groep. „Zeker niet in de loodsen. Ja, misschien hier en daar een likje verf. Maar niet zo veel dat de huurders er tijdens die opknapbeurt uit zouden moeten." De woordvoerder zegt te vre zen dat Meelhattan heel andere bedoelingen heeft met de ge bouwen. „Het is niet ondenk beeldig dat ze de boel juist zo kapot maken en daarna zo lang leeg laten staan, dat afbreken nog de enige optie is. Van der Wiel (mededirecteur van Meel hattan, red.) kwam niet voor niets een paar jaar geleden al met een plan op te proppen voor nieuwbouw op de plek van de Meelfabriek" „Ik kan pertinent garanderen dat sloop niet ons doel is", rea geert Proper op zijn beurt. „Ik kan me wel voorstellen dat er enige aversie bestaat bij de huurders over het opzeggen van de huur, maar als ze menen dat sloop daarvoor de reden is, is dat is een verkeerde inschat ting." Wethouder T. van Rij reageert positief op de plannen van Meelhattan. „Opknappen is al tijd mooi. En als zij zeggen dat ze de zaak aan gaan pakken, dan ga ik daarvan uit. Tot het tegendeel bewezen is." Direc teur Van der Wiel was niet be reikbaarvoor commentaar. nemersvereniging TUOR: zanne barbier nlandse ondernemers- ig TUOR is heel geluk- j e gemeente open staat «■komst van een Turks ■is in Leiden. Secretaris |aMih<pokur: „Dat is wat l^ln horen. De volgende P n met wethouder Kruijt ische zaken) aan tafel zitten. Ik ben ervan dat we het vanwege iede verstandhouding en worden." heeft het oog laten val- ïiden, vanwege de cen- ing in de randstad. Tur- ken die wonen in Den Haag of Amsterdam kunnen hier ge makkelijk komen shoppen. Het is verder niet de bedoeling dat louter Turkse ondernemers deel uitmaken van de hypermarkt. Ook Nederlandse ondernemers kunnen volgens voorzitter Tu- ran Gürgay meedoen. Een idee voor een locatie heeft TUOR al: de Meelfabriek. „Daar heeft het bestuur het wel eens over gehad. Waarom ook niet. Voor een warenhuis is het de perfecte plek yanwege de centrale ligging en de vele ver diepingen. Dan wordt het geen mega- maar een gigaproject. Wethouder Kruijt: geef ons de Meelfabriek." Niet alle Turkse ondernemers in het Rijnland toonden zich gisteravond even enthousiast over het warenhuis. Winkeliers die geen lid zijn van de vereni ging zijn bang dat het plan ten koste van hun handel gaat. Vol gens secretaris Mihgiokur is dit geheel ten onrechte. „TUOR houdt alle Turkse ondernemers in het Rijnland op de hoogte van haar plannen, ook de niet- leden. Sommigen wisten deson danks niet dat het een collectief plan betreft, waarbij iedereen zich alsnog kan aansluiten. Het iersverenigingen in de binnenstad staan tegenover de komst van een Turks wa in Leiden. „Wordt het een soort V&D? an klinkt professioneel. Zoiets is er nog Leiden. Het kan een aardige aanvulling op het winkelbestand in de binnen- zegt R. van Leeuwen, secretaris van de ersverenigingBreestraat. abruyére, woordvoerder van de winke- eniging van de Haarlemmerstraat en buis van de Samenwerkende Winkeliers en (SOL) is wat voorzichtiger.Als er be is aan zo'n warenhuis, vind ik zo'n plan Iedereen moet vrij zijn om te ondeme- vraag me alleen af hoe ze het plan gaan invullen. Nu zijn er allerlei kleine buurtwinkel- tjes in de stad. Gaan die ondernemers straks met elkaar concurreren binnen dat warenhuis? Of concurreert het warenhuis met kleine onder nemers? Sommigen hebben nu hun eigen vaste klantjes en raken straks misschien onderge sneeuwd. Maar goed, als ze de centjes hebben om zoiets op te zetten, wie ben ik dan om iets tegen het plan te hebben." N. van der Horst, woordvoerder van de win keliersvereniging Doezastraat, heeft geen enkele moeite met het plan. ,Als er onder de Turkse bevolking behoefte is aan zo'n warenhuis, waar om niet? Je hebt toch ook Chinese toko's. En waarom niet in de Meelfabriek? Hoe groot de behoefte is, kan ik niet overzien. Ik denk dat in eerste instantie vooral de Turkse bevolkings groep er zal komen." bestuur denkt niet aan haar ei genbelang, maar het gezamen lijke belang." De belangenvereniging TUOR is twee jaar geleden opgericht door twintig ondernemers. Het initiatief daarvoor kwam van de Stichting Vriendschap Leiden die de integratie van allochto nen in de stad nastreeft. Het doel van de vereniging is om beginnende ondernemers be kend te maken met instellingen zoals de Kamer van Koophan del. Ook helpt de vereniging starters bij het opstellen van een bedrijfsplan. Op die manier wordt de drempel naar het on dernemerschap lager. Voor on dernemers die in financiële nood verkeren, beschikt de ver eniging over een steunkas waar uit renteloze, kortlopende le ningen worden verstrekt, In twee jaar tijd is de Rijn landse vereniging met vijftig le den uitgegroeid tot de grootste georganiseerde groep Turkse ondernemers in Nederland. Tachtig procent van de Turkse ondernemers in de Leidse regio is bij TUOR aangesloten. Behal ve levensmiddelenwinkeliers: slagers, bakkers en eetgelegen- heden, vertegenwoordigt TUOR zakenmensen uit de meest uit eenlopende bedrijfstakken. Op de lijst staan onder andere on dernemers uit het bouwbedrijf, de reiswereld en het bewakings bedrijf, maar ook een sport school- en een rijschoolhouder, caféeigenaren en kappers. leiden Leidens nieuwe burgemeester Jan Postma was gisteren al even present op het stadhuis, waar hij lunchte met de wethouders. In zijn eigen kamer kon hij nog niet terecht. Na het vertrek van burge meester Cees Goekoop benut de gemeente de weken tot de installatie van Postma (op 11 februari) om de burgemeesterskamer asbestvrij te maken. Het isolatiemateriaal tegen de convectorkast van de centrale verwarming wordt vervangen. Dat gebeurt in alle kamers op de twee de en derde verdieping van het stadhuis. foto loek zuyderduin )ltheten zit achter het Nee, niet in uitdagende e en met opengeschoven ïen, maar met de vitrage dicht. De Leidse zit iede- achter haar bureau, tele- n computer binnen ereik. En dat bureau oevallig onder het raam. uitzicht dan zo mooi, voor die plek koos? Nee, zicht vanuit haar woning Sumatrastraat komt tot niet voor in de top-10 idse uitzichten. Ze zit mdat er in de rest van zoning geen ruimte is en werkplek. Samen met nan verhuurt ze namelijk enten. het zo dat ze niet echt zit, daar achter dat raam. steenworp afstand van keerslichten op de krui sing met de Lage Rijndijk, dat kan niet rustig zijn. Maar echt druk maakt ze zich daar niet om. „Dat weet je, als je zo'n huis accepteert. Ik vind het on zin om daar ophef over te ma ken. Dan moetje hier niet gaan wonen." Wat is dan het probleem? Je belt tenslotte niet zomaar met De Steen. Oltheten moet er zelf eigenlijk wel om lachen. „Waar ik hier last van heb, dat zijn nog niet eens al die optrekken de auto's of de bijbehorende autoradio's. Ik zit hier vlakbij het terrein van Milieu Beheer aan de Admiraal Bankertweg, en daarom komen er veel vuil niswagens voorbij. En die heb ben zo'n-ellendige toeter ach terop." Een wét? „Een toeter. Het ziet er uit als een megafoon, en De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. daar komt knalharde muziek uit. Muziek kun je het eigenlijk niet meer noemen, want die dingen hebben de kwaliteit van een megafoon, dus het geluid is heel slecht. Maar het is ook hard. Zo hard, dat ik mijn eigen radio niet meer hoor als er één voor het stoplicht staat te wachten. En als ik een zakelijk telefoongesprek voer, kan ik beter vragen of ik kan terugbel len." Daarom pakte ze de afgelopen twee jaar een keer of tien de te lefoon en draaide het nummer van de klachtenambtenaren van Milieu Beheer. „Zonder resultaat. Ze schrijven je klacht op en doen er vervolgens niks mee." Als je denkt dat dat kwaad bloed zette bij Oltheten, dan heb je het mis. Ze kan er nog steeds om lachen. „Je wordt niet afgescheept, ze doen het heel subtiel. Als ze zouden zeggen: 'mens, maak je niet druk', dan zou ik kwaad worden. Maar je hoort gewoon niets terug." En ze blijft lachen. Bij de klachtenambtenaren van Milieu Beheer is haar klacht inderdaad bekend. „Ja hoor, en die hebben ze steeds doorgege ven aan de jongens", laat voor lichter Ruud van Beek weten. „Ze hebben de opdracht gekre gen dat ze de speaker niet hard mogen zetten als ze rijden. Hij is alleen bedoeld om te com municeren met de bestuur der." Binnenkort zal hij de klacht weer eens laten doorge ven. Maar veel maakt het niet meer uit. De speaker zit alleen aan de oude wagens, die nog een tijdje blijven rijden voor het grofvuil. Op termijn worden die ook vervangen door de moder ne MSTS-wagens. Dan is voor Petra Oltheten het leed gele den. En kunnen de vuilnisman nen niet meer de rijdende dis co spelen. Nieuwjaarsfeest Drie loslopende leeuwen, riksja's, vuurwerk en 400 lam pionnen bepalen op zaterdag avond 20 februari de sfeer op de Beestenmarkt. Het plein staat dan in het teken van Chi na - het Chinese Nieuw jaarsfeest om precies te zijn. Overigens zijn de leeuwen menselijke dansers. Om 17.00 uur begint het festijn met vuurwerk. Hiermee wor den de drie leeuwen uit hun slaap gehaald, die vervolgens de traditionele Chinese leeu- wendans uitvoeren. Dit 'Dou ble Dragon Kwoon Lion Dance Team' uit Waddinxveen laat een dans uit het zuiden van China zien. Het is een ceremo nie voor het brengen van geluk, voorspoed en vrede, een eeu wenoud gebruik. Vervolgens geven 25 leerlingen van de school van Sifu Rene Scharff een Kung-Fu-demon- stratie. Kinderen krijgen een gratis lampion en er rijden riksja's rond waar de kinderen gratis in mee kunnen rijden. Ter afsluiting van het festijn om 19.00 uur wordt de lucht boven de Beestenmarkt kleur rijk verlicht door spectaculair Chinees vuurwerk. janneke de jonge. Hoogheemraadschap bundelt middeleeuwse bestuursregisters leiden» marc vlek Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft zijn middeleeuw se bestuursregisters in boek vorm gebundeld. De dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Rijnland, E. baron van Tuyll van Serooskerken, reikte gister middag het eerste exemplaar uit van het nieuwe geschiedenis boek aan hoogleraar archivis- tiek F. Ketelaar, de voorzitter van de 'Stichting tot uitgaaf der bronnen van het Oud-Vader landse recht'. Prof. dr. C. Dekker, eveneens bestuurslid van deze stichting, hield ter inleiding een lezing over de ontstaansgeschiedenis van de hoogheemraadschap pen. Dekker wees op het belang van dit werk voor de vaderland se rechtsgeschiedenis. „Het hoogheemraadschap is het eni ge zuiver Nederlandse rechtsin stituut, ontstaan uit het ge woonterecht uit de twaalfde eeuw." Het boek geeft een inzicht in het beleid van de dijkgraven en hoogheemraden in de periode 1444-1520. Dijkgraaf Van Tuyll van Serooskerken merkte op dat zijn voorgangers vooral uit 'kla gerige typjes' bestonden. „Op iedere bladzijde mopperen ze wel een paar keer over de toe stand van de dijken." De sa mensteller van het boek is J. Sloof, medewerker van de ar chiefdienst van het hoogheem raadschap. Het boek is bij Rijn land te koop voor 40 gulden. Een bord waarmee je alle kanten op kunt, zo lijkt het op het eerste gezicht. Maar de schijn bedriegt, want uitgerekend op die plek kun je naast geen kant op. Dit curieuze samenspel van pijlen staat namelijk op de parkeerplaats achter de flat aan het Stationsplein en is voorna melijk gericht op vergunninghouders. Voor overigen lijkt vooral het bordje in het midden van toepassing: wegwezen - daar is de uitgang. Dat is natuurlijk niet helemaal waar, wantje kunt er ook betaald par keren, als je even verder zoekt. Maar verwarring wekt het wel, zeker als je ter plekke niet bekend bent. Dan krijg je daar achter de Mors singel toch een beetje de idee dat je door parkeerbeheer het bos in wordt gestuurd. foto loekzuyderduin Door gebrek aan opvolging gaan wij sluiten. waaronder Bench - Giorgetti - Koekoek - Bielefelder - Lumiere - Marioni en vele andere wordt verkocht MET KORTINGEN VAN 5 TOT 50 Onze hele voorraad wordt verkocht. Profiteer hiervan. II bent van harte welkoi -■EXCLUSIEVE I INTERIEURS Schoolstraat 32 2251 BJ Voorschoten Telefoon 071 - 5613609

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13