,eiden Regio Leiden: veel geld voor brede school 'Hij lijkt me geen man voor een 'Een echte skollenkop wordt nooit een Leidse' roenLinks twijfelt aan cit sloop 'Elisabeth' 'Antiek is een kwestie van vertrouwen' Sporen van nederzettingen gevonden in Oostvlietpolder 13 lersing bij het station Jn8 JJ'tg Een groepje jongeren heeft in de nacht van zaterdag op een 17-jarige inwoner van Wassenaar afgeperst. De Was- irder stond op het punt om met zijn brommer weg te rij- loen de jongens zijn sleuteltje afpakten. Ze wilden dit pas 'ge teke teruggeven als hij 25 gulden gaf. De afpersers namen uit- :ompos lijk genoegen met een tientje, omdat het slachtoffer niet zo IT k'' z'ch hac*- De P°'itie heeft de jongen die volgens haar de 'ising leidde, een 18-jarige Amsterdammer, aangehouden. ia tveldplegers aangehouden wo 10-j ;S *JDAG 25 JANUAR11999 ,1M WEGMAN. 071 -5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071 -5356430 Winkelhof sl De eigenaren van I I de appartementen bij de Winkelhof hebben hun rechtszaak tegen We- reldhave opgeschort. Confrontatie o In Waddinxveen is I J het afgelopen weekeinde opnieuw tot een confrontatie gekomen tussen burgers en politie LEIDEN ROBBERT MINKHORST De politie heeft vrijdag op zaterdag aan de Roosevelt- idrie Leidenaars en een Leiderdorper aangehouden. De nannen, in leeftijd variërend van 19 tot 22 jaar, waren naar Davy Ak ustvlietweg bij de Vliedanden gereden om daar homoseksu- grafieki lastig te vallen. Zij gaven zich uit voor politieagenten en n 4/2,i ielden de ruit van een auto. De politie kwam in actie na een een verder onbekend gebleven beller. In de auto van de lSjtlesv ichten trof de politie messen en een flesje traangas aan. ven krijgen pak rammel Een 34-jarige Leidenaar mepte in de nacht van vrijdag iterdag flink van zich af nadat twee jongens hadden gepro- lhem te bestelen. Het tweetal vroeg hem in de Janvossen- n groepfom Toen man niet reageerde, begonnen ze hem te Mariani e Koddi vee jongens hadden echter allerminst een willig slachtoffer 9e en kozen. De Leidenaar liet zich namelijk niet onbetuigd en Kt tweetal een flink pak rammel. Hij waarschuwde vervol de politie. Die heeft de twee jongens niet meer aangetrof- de omgeving. Een bleek zonnetje laat zich zaterdagmiddag op de Leidse warenmarkt maar even zien. „Hij heeft wel wat van Duisenberg, de president van de Eu ropese bank", zegt I. Stouten, terwijl hij de foto van Leidens nieuwe eerste burger Jan Postma on derzoekend bekijkt. „Hij komt een stuk vriende lijker over dan Goekoop", vindt zijn echtgenote. Het echtpaar Stouten woont al weer enige jaren in Zoeterwoude. Bijna wekelijks brengen ze nog een bezoek aan de markt. „Leiden krijgt nu een wat zakelijker burgemeester", schat Stouten in. „Dat is misschien wel goed. Deze kan hopelijk de wethouders in toom houden en op hun plaats zetten. Vooral meneer Van Rij is iemand die nogal hoog van de toren blaast." De animo onder de mensen om hun mening te geven over de aanstelling van Jan Klaas Tjipke Postma blijkt op deze kille marktdag niet groot. Een aantal aangesprokenen loopt onverstoorbaar door, anderen 'kennen hem niet' en sommigen durven niets te zeggen. ,,U kunt dat maar beter aan een Nederlander vragen", zegt een alloch toon. W. Brandt wil best wat vertellen, maar weigert alleen om voor de fotograaf te poseren. De man houdt even stil bij de 'fijne waren voor uw huis dier'. „Hij moet de stad veiliger maken. Het is nu een puinhoop. In de straat waar ik woon, de Ma- rijkestraat, zijn twee drugspanden." Brandt heeft dat al twee keer bij de politie gemeld, 'maar die heeft er niets aan gedaan'. „Ik ben geen watje, maar ik durf 's avonds niet meer weg. Als je maandag de krant open slaat, lees je alleen maar ellende. Maar ja, zo is het in heel Nederland." De Leidenaar die samen met zijn echtgenote tussen het kattenvoer en de hondenkluifjes neust, heeft opbeurende woorden voor Brandt. „Postma is een consciëntieus, betrouwbaar man", zegt hij. De marktbezoeker weet dat omdat hij op het mi nisterie van Financiën in Den Haag werkt. Post ma is zijn baas en de Leidenaar spreekt hem ge regeld. „Ik denk dat Leiden een hele goede aan hem heeft. Hij kent het Haagse circuit erg goed. Lei den heeft veel problemen, ook financiële. Postma weet van de hoed en de rand. Bovendien is het een aardige man, prettig in de omgang ook. Ja, Leiden heeft een prima burgemeester gekregen." „Volgens mij mot het ook een vlotte kerel we zen", zegt F. Fielemon, die samen met zijn vrouw in de binnenstad op stap is. „En hij moet eerst maar naar de rotzooi op straat kijken." Zijn vrouw: „De Hogewoerd was vroeger een heel mooi straatje." Hij: „Nu is het enorm verpauperd. Bakken met puin laten ze dagen staan." Even verderop passeren hand in hand Joke Krijgsman en Matthijs Leenheer. Zij woont al vijf jaar in Leiden, hij is er net een paar maanden ge leden komen wonen. Leenheer recht zijn rug en spreekt dan officieel: „Wij van de Blauwe Schuit hopen dat de nieuwe burgemeester ook oog voor de studentenzeilsport zal hebben." En dan, kij kend naar de foto: „Hij lijkt me geen man voor een seksschandaal." Krijgsman herkent Postma niet van de foto, en heeft zijn benoeming maar zijdelings meegekregen. „Ik wist dat er een on derweg was. Een advies aan hem? Ik weet niet. Dat hij maar net zo in de smaak mag vallen als Goedkoop." „Goekoop was een feestbeest", zegt W. Kis- man. Op de vismarkt helpt hij zijn echtgenote W. Kisman-Bink bij het omdoen van haar nieuwe horloge. Zij zegt: „Over hem waren we altijd wel enthousiast." Hij: „Als Postma maar zichzelf blijft en als hij maar met zijn jatten van de buurge meenten af blijft. We zijn echte Leidenaars, maar we wonen nu in Zoeterwoude-Rijndijk." ROBBERT MINKHORST Els We inks twijfelt sterk of van het hoofgebouw van oormalige Elisabeth-zie- wel een goede oplos- De partij betwijfelt de -16 uu^aak ervan en heeft daar- ragen gesteld aan burge er en wethouders. De hui- ilannen zijn te kort door 4.I61 :ht, aldus GroenLinks. december hebben om- s T/m nden een nieuwbouwplan iet complex gepresenteerd gen. Naar aanleiding daar- ekt de collegepartij aan de eldend lat plan gaat namelijk uit oop van het hoofdgebouw de Hooigracht. Daarover partij opheldering, is niet serieus naar andere traat2 gekeken", vindt fractie- Jk- Vat jtter Paul Duijvensz. „In geval moet hergebruik onderzocht worden. Pas jkt dat dat niet haalbaar is, 4, 'Tu egaan slopen." de brief aan het college nert de fractie B en W aan iken uit 1992. Toen kwam acht 7 ilitiek overeen dat 'groten- behoud van het pand' uit- punt voor het toekomstige ik is. Omdat bewoners openbaar groen wensten, Ie kapel worden gesloopt, er een toegang zou ko- lot de binnentuin van het lex. middels ligt er een plan '2~ 10 p nieuwe eigenaar dat dui- afwijkt van bovenstaande ïgspunten", schrijft de De overeenkomsten zijn /m 201 T/m 1' lat 12 dat er maximaal tachtig appar tementen komen, een onder grondse parkeervoorziening en openbaar groen in het binnen- gebied. Het bestaande complex wordt echter geheel gesloopt en vervangen door nieuwbouw. De projectontwikkelaar en In- bo Adviseurs, die in opdracht van de ontwikkelaar een studie deden naar de. mogelijkheden om duurzaam te bouwen, stel len dat sloop en nieuwbouw duurzamer is. Bovendien heeft het hoofdgebouw een onprakti sche indeling, wat de bouw van appartementen bemoeilijkt. GroenLinks meent dat de ei genaar te makkelijk over het al ternatief (hergebruik) is heenge stapt. In het rapport klaagt Inbo Adviseurs bijvoorbeeld over milieubelasting omdat in het oude ziekenhuis bij een verbou wing extra isolatie nodig is en er nieuwe binnenmuren, installa ties en sanitaire voorzieningen moeten worden gebouwd. „Het is voor ons moeilijk in te zien hoe dit tot meer milieubelasting zou kunnen leiden dan bij tota le nieuwbouw. Ook dan zijn iso lerende maatregelen, sanitaire vöbrzieningen, binnenwanden en installaties vereist." GroenLinks kan op steun re kening van de SP. Ook fractie voorzitter Cor Vergeer wil weten waarom moet worden afgewe ken van de oorspronkelijk af spraken. „Zomaar een plannetje om te slopen, gaat ons te ver. De mogelijkheden voor behoud moeten goed worden onder zocht." LEIDEN SUZANNE BARBIER Met een beetje verbeelding lij ken de jaren tijdens de antiek beurs in de Groenoordhallen te hebben stilgestaan. Canapés, kroonluchters en dressoirs ge ven de toeschouwer het gevoel in een tableau van schrijver Couperus terecht te zijn geko men. Dat gevoel wordt versterkt door de massieve houten kas ten, tafels en bureaus die decor stukken lijken in een roman tisch verhaal. Serviezen, zilver werk en kristal maken het plaat je helemaal af. Meubelantiquair J. van Rijn uit Aalsmeer heeft de Leidse beurs al vaker bezocht en ver wacht zondagavond tevreden naar huis te gaan. „Al weet je dat nooit. In het westen willen de mensen 'veel hout voor wei nig geld'. Deze beurs wordt be zocht door een doorsnee pu bliek met een doorsnee porte monnee. De prijs is hier belang rijker dan de kwaliteit. Daarom gaan wij liever naar België of Duitsland, daar mag het wat meer kosten." Krijgt de bezoe ker in dat geval nog wel echte antiek? Van Rijn: „Bij ons staat geen kopie, alles wat de bezoe ker ziet is meer dan een eeuw oud. Ik beloof eerlijke handel met een echtheidscertificaat, verzekering en aflevering thuis. Niks contant betalen, je krijgt later een rekening. Antiek is een kwestie van vertrouwen" De Maastrichtse antiquair R. van Dort sluit zich daar van har te bij aan, met dit verschil dat hij zelf geen echtheidscertificaat levert. „Ik hou niet van toeters en bellen. Al pratende met de klanten zie je wat je aan elkaar hebt. Geïnteresseerden verne men van mij persoonlijk de re gionale herkomst en het ge boortejaar van hun aankoop." Volgens Van Dort, die gespecia liseerd is in zeventiende-, acht tiende- en negentiende-eeuwse antiquiteiten, wordt het aanbod Vervlogen tijden leken te zijn teruggekeerd tijdens de antiekbeurs in de Groenoordhallen. foto henk bouwman goede, handgemaakte meubels steeds minder. „Fabrikaat van twee maanden oud wordt ver kocht als authentiek. Van dat soort 'originele Chinese of kolo niale kasten' krommen mijn te nen." Twijfelen aan de echtheid is er bij de Haagse standhoudster D. Hokke voor zilverwerk niet bij. Gewapend met het letterte- kenboek voor Nederlands zilver en een vergrootglas kan ze po tentiële kopers het bewijs van authenticiteit leveren. En verko pen doet ze wel, maar niet over dreven. J. Booij, de enige klok- kenman in de Groenoordhallen, maakt zich niet zo druk over de echtheid. Sommige zijn hand gemaakt en sommige vroeg-in- dustrieel, aldus Booij. En voor wie de proef op de som wil ne men heeft de klokkenman maar een advies: koop een kunstboek bij de standhouder aan de over kant. irtigtJ child foont al veertig jaar in Lei- ?enmaar ze zal zich nooit één !en met de Leidenaars. Al int ze er nóg veertig jaar. denief ien beschouwt ze slechts als 39 pplaats. Ze is 68 jaar gele- igeboren in Katwijk. Geto- i in de duinen en op het arsl'vi nd in de tijd dat je op zon- in het dorp geen ijs kon ;en en ook niet mocht ..schg mnien. „Ik ben een haring- Fa' kop of skollenkop, zoals ze hier ook wel zeggen. Een echte skol lenkop wordt nooit een Leid se." Corrie Souverijn heette ze in Katwijk. Van der Burg is er veertig jaar geleden bij en voor gekomen. Kees, nu 66. Een Lei denaar. „Toen ik m'n man leer de kennen, ben ik met hem meegegaan. Toen vond ik het niet moeilijk om weg te gaan De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad uit Katwijk. Thuis had ik het arm. Vader was een schuiten- losser. Moeder had elf zielen. Die was al lang blij dat ze er een kon ruimen." Al gauw begon echter het 'grote missen'. „Daarom ben ik op een gegeven moment ook au torijles gaan nemen. Ik dacht, ik moet autorijden, anders kom ik nooit meer terug in m'n dorp. Gelukkig haalde ik m'n rijbewijs meteen. Ik liet een pilsje op tafel achter voor m'n man en ging er vandoor." Sindsdien is ze elke dag in Kat wijk te vinden. Op de fiets of met de auto en met haar man, met wie ze 36 jaar strijd moest leveren. Lange tijd wilde hij niets van verhuizen weten. Een Leidenaar wordt immers nooit een skollenkop. Dacht hij. In middels is ook hij in de ban van haring, zilt, duinen en strand. „We staan al vier jaar inge schreven, maar het is moeilijk om aan een woning te komen. We hebben geen binding met Katwijk. Bovendien zijn de hui zen duur." Geen binding? Dat geldt dan toch alleen voor Van der Burg. Corrie Souverijn is Katwijk. Dat blijkt bijvoorbeeld als ze met haar mem op een bankje op de boulevard zit, daar waar de Voorstraat eindigt. Als een ko ningin wuift ze naar bijna ie dereen die voorbijkomt. „M'n hele familie woont hier zo'n beetje en verder ken ik ook heel wat mensen." Of zoals Van der Burg opmerkt over Souverijn: „Haar zusters wonen in Kat wijk, maar ze weten minder dan zij." Een bijnaam heeft ze niet, in tegenstelling tot degenen die in de volksmond worden aange sproken met bijvoorbeeld 'De Prak, De Ezel, De Poemes, De Geldzak en hoe heet nou die ene die in Engeland zit? O ja, De Knijp'. Haar moeders vader was een Spreeuw, een Noord- wijker. „In m'n jeugd ben ik een keer stiekem naar Noord- wijk geweest. Op een zondag. Dat mocht natuurlijk helemaal niet. Een vriendin van m'n moeder verklapte het Mijn moeder wilde het eerst niet ge loven. Dat kon toch niet. Een dochter van haar? Wie dan? Nou die witte. Dat was ik dus. Het was meteen van dik hout zaagt men planken. De hele week werd op me gescholden. Ik had liever gehad dat ze me één keer had geslagen." Inmiddels beschouwt Corrie Noordwijk ook als 'Sodora en Gomorra'; „Toen mijn moeder nog leefde zei ze: de wereld is aan z'n eindje. Dan had ze het dus over Noordwijk. Het gaat er ruwer aan toe. Hier zie je het kerkelijke leven nog. We gaan hier al 25 jaar naar de hervorm- Kees en Corrie van der Burg: „We staan al vier jaar ingeschreven, maar het is moeilijk om aan een woning te komen." foto de kerk. Hoe ik tegen het bloot op het strand aankijk? Liever niet. In de zomer liep ik hier met m'n oudste zus over het strand. Kwamen we allemaal halfblote vrouwen tegen. Ik zei tegen m'n zus: hier horen we niet. Of het verloedert? Nee hoor, dat valt wel mee. Het zijn allemaal mensen van buiten. Katwijkers lopen niet zo." JAN PREENEN 'De school wordt het jonge hart in de wijk' De Leidse basisschool is over een paar jaar geen echte school meer, maar een plek waar kinderen de hele dag in touw kunnen zijn. Van 's ochtends acht tot 's avonds zes uur. Ze leren rekenen, tekenen en schrijven, en daarnaast kunnen ze in en om het schoolgebouw voetballen, tui nieren, spelen en hun huiswerk maken. Leiden is bereid dit jaar een ton en vanaf 2001 elk jaar 300.000 gulden in de brede school te investeren. LEIDEN ROBBERT MINKHORST „De school wordt het jonge hart van de wijk", vertelt onderwijs wethouder Hans Baaijens in een toelichting op de discussie nota. De omvorming van de ba sisscholen tot jeugdsoos, huis werkinstituut, kinderdagverblijf, muziekschool en sport- en acti viteitencentrum tegelijk vergt veel van de schoolbesturen en de ouders. Zo veel, dat Baaijens bereid is er een fors bedrag in te investeren. „De brede school is enorm in grijpend. Het is niet verant woord om de veranderingen er even bij te doen", vindt Baaijens. Brede steun van de gemeente is onontbeerlijk. De brede school staat of valt bij het enthousiasme van de scholen zelf en van de ouders. De ge meente mag het dan graag wil len, zegt Baaijens, als degenen om wie het gaat er niet warm voor lopen, gaat het wat de wet houder betreft ook niet door. „Niemand wordt ergens toe ge dwongen. Als het draagvlak en het enthousiasme er niet zijn heeft het geen zin om er aan te beginnen." Mocht een deel van de basis scholen liever willen dat de 'omscholing' aan hen voorbij gaat, dan weet Baaijens niet hoe de gemeente daar mee omgaat. „Ik durf daar nu helemaal niets over te zeggen." In de discussienota ontvouwt de gemeente haar ideeën over hoe de brede school vorm zou moeten krijgen. Baaijens bena drukt dat de visie van het ge meentebestuur niet heilig is: als alle scholen, de Leidse Welzijns organisatie, sportverenigingen en andere instanties die er be lang bij hebben hun bijdrage aan de nota hebben geleverd, maakt de gemeente een defini tieve nota. De brede school gaat verder dan de verlengde schooldag, die bijvoorbeeld de Viersprong in Leiden-Noord al kent. Doel van de nieuwe rol van de scholen in de wijken is om het kind beter te laten presteren doordat het zich beter ontwikkelt. Baaijens: „Te vaak moeten kinderen op straat rondzwerven, omdat ze geen gebruik kunnen maken van allerlei voorzieningen. Op school kunnen ze straks moge lijk sporten en muziekles ne men." Voor ouders hoeft straks de naschoolse opvang geen pro bleem meer te zijn. Zelf kunnen ze zich, in de beleving van de wethouder, ook bijscholen. Vol wasseneducatie verdient ook een plaats in de brede school. Maar, zegt Baaijens, niet de ou der, niet de wijk en niet de school is het middelpunt, het kind en zijn ontwikkeling staan centraal. De wethouder verwacht dat dit voorjaar op papier staat hoe een brede school vorm moet krijgen. Hij hoopt dat aan het eind v an dit jaar de eerste drie scholen een begin maken. „We doen het stapje voor stapje. Dit is niet voor een paar jaar, maar voor altijd. Als het wiel voor de Leidse situatie is uitgevonden, kunnen we in de toekomst kij ken: dan blijkt of de formule die we hebben bedacht, geschikt ga's zijn tegengekomen. De onderzoekers hebben met handboren materiaal uit ver schillende grondlagen naar bo ven gehaald. Zo vonden ze mi nuscule botresten en aardewerk en stukjes verbrand hout „Met het blote oog vallen de sporen tussen de grond nauwelijks te ontdekken", aldus Dolmans. Toch staat vast dat het mate riaal ouder is dan zo'n duizend jaar. „Dat onderscheid is heel makkelijk te maken. Aardewerk uit de late middeleeuwen is bij voorbeeld heel anders." Of de vondsten in de Oost vlietpolder verrassend zijn. durft de archeoloog nog niet te zeggen. „We zijn er niet voor niets gaan boren. We verwach ten er alleen niet zoveel van als in Roomburg." Daar vonden onderzoekers in 1997 bij opgra vingen een puntgaaf Romeins masker. „Wat de exacte waarde en kwaliteit van de vondsten is. moet nog blijken. Tot op heden was echter niets bekend over bewoning van de Oostvlietpol der." LEIDEN ROBBERT MINKHORST In de Leidse Oostvlietpolder hebben vermoedelijk in de Ijzertijd of in de Romeinse tijd mensen gewoond. Onderzoe kers van de gemeente hebben sporen van nederzettingen ont dekt en vermoeden dat dezé uit die tijd afkomstig zijn. Bij borin gen zijn botresten, aardewerk en ander materiaal gevonden. Op acht plekken in de polder woonden, wellicht tussen 500 voor en 400 na Chr., mensen bij elkaar. Hoe groot de nederzet tingen zijn geweest, hoeveel mensen er hebben geleefd en uit welke periode ze precies stammen, kan alleen worden bepaald als er een diepgraven- der onderzoek komt. En of dat er komt, staat nog helemaal niet vast, zegt archeo loog Maarten Dolmans van de gemeente. Die beslissing is niet alleen aan hem. Bovendien wacht hij nog op de rapportage van de onderzoekers. Dolmans heeft alleen nog maar globaal te horen gekregen wat zijn colle-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9