Grote reorganisatie bij NS Zaktelefoons worden steeds goedkoper Economie Koelkasten in snippers GVB maakt na jaren weer miljoenenwinst Horeca zou sociale functie meer vorm moeten geven DAG 25 JANUARI 1999 EOF jotheekrente opnieuw omlaag ju» gDAMDe hypotheekrente gaat vandaag voor de tweede J leze maand omlaag. Deze keer zet Delta Lloyd het mes in leven. De verzekeraar verlaagt de rente voor hypotheken en looptijd van vijf en tien jaar met 0,2 procent en die van en met dertig jaar met 0,3 procent. De verlaging heeft al- maken met de daling van de rente op de kapitaalmarkt. iagste tarief, die voor een hypotheek met een looptijd van aar, bedraagt 4,3 procent. Bij het Amsterdamse verzeke- toncern komt het rentepercentage voor levenhypotheken en vaste looptijd van vijf jaar en nationale hypotheekga- io op 4,4. De rente voor een hypotheek van tien jaar is na de verlaging 4,7 procent. 55 M-kaart met fout uit de handel 150 Een serie belkaarten, nodig voor sommige draagbare ons, blijkt fraudegevoelig. Sommige GSM's werken met 2^ if betaalde kaarten in plaats van met abonnementen. De kan daarbij over een beltegoed beschikken door een ge- ecode in te toetsen, die op de kaart vermeld is onder een 03 lagje. In de serie die vorige week is geproduceerd, is het te dun. Met een felle lamp kan de geheime code worden rhaald zonder het laagje weg te krassen. Sommige klanten 8!so ten het tegoed op en leverden hun kaart later bij de winke- ongebruikt. Een volgende klant kreeg daardoor een in handen die waardeloos is. KPN Telecom probeert de ffende kaarten terug te halen. s PWN voor boren waterleidingen 24 «jjlENDAALï Het Noord-Hollandse Waterleidingbedrijf PWN een prijs gekregen voor het boren van een ruim negen ki- ter lange leiding onder dertig kruisingen met auto-, spoor- iterwegen in de regio Zuid-Kennemerland. De No-Dig '99 werd vorige week uitgereikt op de vakbeurs Infra- liek en was bedoeld voor het totale project Zuid dat voor de bouw van een waterfabriek in Heemskerk, een distri- 26,oo pompstation in Hoofddorp, uitbreiding van productiebe- Vim Mensink en tal van leidingnetten. PWN werkt al sinds met horizontaal gestuurde boringen bij de aanleg van lei- n om milieu, natuur en verkeersstromen zo min.mogelijk storen. PWN zegt het eerbetoon te delen met de meewer- bedrijven LMR Drilling GmbH/Ludwig Freytag, A.Hak, i Nederland, Visser Smit Hanab, S.van Baarsen en dmechanica. O beroepsgoederenvervoer rond 2,20 4ac Vakbonden hebben zaterdag met de werkgeversorga- ie Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) een akkoord be over een nieuwe CAO. De vrachtwagenchauffeurs krijgen april een loonsverbetering van 2,95 procent, waarna per 1 volgend jaar nog eens een verhoging van 2,75 procent De nieuwe arbeidsovereenkomst, die met terugwerkende it per 1 januari van dit jaar ingaat, heeft een looptijd van 27 iden. Verder zijn afspraken gemaakt over nachttoeslagen 5'5® ugdlonen. Ook beginnen beide partijen een studie naar 1,85 ilijkheden voor flexibele pensionering. De CNV-vakgroep zich zaterdag tevreden over het bereikte resultaat. De ïldt voor de truckers van vooral grotere bedrijven. Eerder net Transport en Logistiek Nederland (TLN) al een ak- d bereikt voor de ruim 100.000 truckers bij kleinere bedrij- jierwinkel bemoeiüjkt concurrentie rdam Uit een enquête onder 520 bedrijven van de Com- ie Administratieve Lasten die het kabinet eind vorig jaar in- blijkt dat de administratieve rompslomp hen zwaar op aag ligt. Bijna viervijfde van de ondervraagde ondernemers dat de administratieve lastendruk de concurrentiepositie iet Nederlandse bedrijfsleven aantast. De kosten die ge- 6 00 d gaan met het invullen van wettelijk verplichte formulie- rijn volgens hen niet door te berekenen in de prijzen. De erwinkel tast in dat geval het resultaat aan. Met name klei- middelgrote ondernemingen hebben moeite met de pa- >n rompslomp. Gemiddeld zijn bedrijven elf uur per week met het invullen van verplichte formulieren. anken- en hapjes Coberco samen Het zuivelconcern Friesland Coberco Dairy Foods heeft de iteiten van zijn verschillende merken op de 'buitenshuis- 1 gebundeld. In Ede is zaterdag de nieuwe afdeling Fries- Coberco Out of Home van start gegaan. Vanuit één kan- worden de producten van Riedel Drankenindustrie, Cober- aivel en Friesche Vlag Nederland verkocht. Op scholen en ijven, bij benzinestations en in fecreatieparken worden meer broodjes, snacks en frisdranken verkocht. In de VS de consument 45 procent van zijn eet- en drinkwaren in )ort gelegenheden. In Nederland is dat nu twintig procent, ieuwe poot start met een omzet van 'tussen 100 en 200 mil- gulden per jaar. buikspekjes op Grüne Woche Li Minister Haijo Apotheker van landbouw heeft het start- gegeven voor een flink agrarisch offensief op de Duitse it. Hij opende een website op Internet waar de Duitse con- ent informatie uit kan putten over de Nederlanse land- en bouw. Dat offensief is nodig omdat de export van land- ivproducten naar onze grootste klant haperingen begint te inen. De minister verrichtte die hahdeling op de Grüne in Berlijn. Nederland is daar nog nooit zo prominent rezig geweest als nu. Zo is er een collectieve stand in de en ecohal. Daar staat bio-kaas broederlijk naast bio-buik- blokjes, eco-roggebrood en bio-bratwurst. „Je moet de Se consumenten per slot van rekening pakken met produc- ivaar ze van ouds gek op zijn", aldus Harm de Boer van de Ibouwraad. !M bundelt bedrijven Amerika hg Het voedingsconcern CSM gaat vier dochters op het ge lvan bakkerij-ingrediënten in Noord-Amerika (drie in de VS én in Canada) bundelen tot de nieuwe onderneming Bake- k Ingredients. Er ontstaat een organisatie met 32 distribu- sntra en tien productielocaties. BakeMark gaat een breed irtiment bakkerij-ingrediënten leveren aan kleine en grote kerijen. De naam BakeMark zal ook als merknaam voor de lucten van de diverse ondernemingen worden gebruikt. 1 neemt binnenkort ook Frank A. Serio Sons in Jessup, yland over. Serio heeft met zijn bakkerij-ingrediënten een omzet van 247 miljoen gulden. Het is de bedoeling dat Serio wordt opgenomen in BakeMark Ingredients, dat daardoor organisaüe wordt met een jaaromzet van meer dan 1,2 mil- ders IHC Caland voor 350 miljoen IHC Caland heeft flinke buitenlandse orders in de ht gesleept, uit Griekenland, Frankrijk, Zwitserland en de inigde Arabische Emiraten. In totaal is met de opdrachten miljoen geboekt. Zij betekenen een volledige bezetting van 11351 ferven van de onderdelen Van der Giessen-de Noord, de svede en IHC Holland in Sliedrecht. Van der Giessen gaat r de Griekse reder Strintzis een grote veerboot bouwen. De wede kreeg uit Frankrijk opdracht voor een roll on-roll off- voor het vervoer van speciale lading en uit Zwitserland de levering van een Rijn-Donau-passagiersschip. IHC Hol- I levert een snijkopzuiger naar de Verenigde Arabische Emi- eer geld Wereldbank naar Pakistan jjingtonDe Wereldbank heeft er mee ingestemd dat aan istan een krediet van 350 miljoen dollar (665 miljoen gul- I wordt verleend. Daarmee heeft de,internationale organisa- le hulpverlening aan het Aziatische land hervat. De krediet- ening was opgeschort na de reeks nucleaire proeven van Pa an in mei vorig jaar. Volgens de Wereldbank zal de lening de ring in Islamabad helpen de gang van zaken bij de belastin ning, de nutsbedrijven en de banken beter te controleren. 'Het aantal vertragingen moet worden gehalveerd' De NS hebben alle ruim 10.000 werknemers van het be drijfsonderdeel NS Reizigers gemobiliseerd om groot scheepse veranderingen door te voeren. In maart en april wordt een hal in Utrecht afgehuurd, waar de top met het personeel gaat discussieren over de toekomst. utrecht anp Een van de belangrijkste veran deringen voor het personeel is een wijziging in het 'productie- model'. Momenteel rijden ma chinisten en conducteurs het hele land door, afwisselend op intercity's, stoptreinen en inter nationale treinen. Dat is verve lend bij vertragingen. Een inci dent, zoals een botsing op een overweg, heeft direct gevolgen voor grote delen van het land, omdat het personeel zelf ook vertraagd is. De spoorwegen willen daar om personeel zoveel mogelijk inzetten op vaste lijnen, aldus bronnen rond het bedrijf. Op die manier blijven de gevolgen van een incident beperkt tot één gebied. Zoals al eerder be kend is gemaakt, wil het spoor bedrijf fors groeien. Mede met behulp van de HSL denken de NS in 2010 ruim veertig procent meer reizigers te kunnen ver voeren. Daarvoor moeten de treinen veel beter op tijd rijden. Nu heeft het spoorbedrijf al moeite met de eigen norm dat hooguit dertien procent van de treinen vertraagd is (alleen vertragin gen van meer dan drie minuten tellen mee). „NS kiezen voor een aanzienlijke groei en een verbetering van kwaliteit en punctualiteit", schrijft de top in een brief aan het personeel. Het aantal vertragingen moet wor den gehalveerd. Personeel niet langer door het hele land laten rijden, is al langer een wens van de NS-top. De werknemers beschouwen het als een verworven recht en hebben alle pogingen van de directie om het werk minder af wisselend te maken tot nu toe succesvol bestreden met een stakingsdreiging. De bonden staan nu echter niet direct af wijzend tegenover de ideeën, die overigens voor een deel nog ontwikkeld moeten worden. Overigens is het inzetten van personeel op vaste lijnen al sluipenderwijs ingevoerd. De Thalys-trein naar Parijs heeft eigen personeel; de nieuwe trein naar Keulen en Frankfurt die over ruim een jaar gaat rij den, krijgt ook eigen mensen. Door aanbesteding van regio nale boemellijnen is binnenkort ook daar de actieradius van het personeel zeer beperkt. amsterdam anp Het Amsterdamse Gemeentelijk Vervoerbedrijf (GVB) heeft 1998 afgesloten met een winst van drie miljoen gulden. In 1997 krabbelde het bedrijf voor het eerst sinds jaren uit de rode cij fers met ruim 19.000 gulden winst. De cijfers zijn nog niet definitief. Maar de exploitatie van het openbaar vervoer speelde quitte terwijl nevenac tiviteiten drie vier miljoen winst opleverden. Op de nieuwjaarsbijeenkomst zei directeur A. Testa zaterdag dat de kaartverkoop met acht procent (vijftien miljoen gul den) steeg. Ér waren meer reizi gers en door verbeterde kaart- controle daalde het aantal zwartrijders. De gemeente wil nog dit jaar een principebesluit nemen over verzelfstandiging van het GVB. Directeur Testa, die terugkijkt op een bewogen jaar vol con flicten met personeel, voorziet door de privatisering en veran derende werkwijzen ook voor 1999 de nodige strijd. Het eer ste voorbeeld deed zich deze maand voor. Toen won de di rectie een kortgeding dat de OR had aangespannen tegen de in zet van uitzendkrachten voor de kaartcontrole in tram en me tro. Testa had de OR niet om advies gevraagd. Deze vond dat de veiligheid van personeel en passagiers in het geding was, omdat uitzendkrachten geen opsporingsbevoegdheden heb ben. Het GVB garandeerde dat zij begeleid zouden worden door iemand met de vereiste Het GVB is van plan om sa men Flevo Ferries nieuwe ver bindingen tussen Lelystad, Al- mere en Amsterdam op poten te zetten. Naar verwachting zul len catamarans met een capaci teit van 200 plaatsen in 45 mi nuten passagiers overzetten voor de prijs van een tweede klasse treinkaartje. einhoven Bij het verwerkingsbedrijf Cooltec worden dit jaar op zijn minst 400.000 koel- en vrieskasten ge recycled. Sinds de op 1 januari van dit jaar van kracht geworden wettelijke regeling mogen er geen grote elektrische en elektronische apparaten meer op vuilnisbelten worden gedumpt. Cooltec heeft een landelijke order voor de recycling van dit bruin- en witgoed in de wacht gesleept. Zo'n duizend inzamelvoertuigen rij den door het hele land om de afgedankte apparaten op te halen en naar de vestigingen in Eindhoven en Dor drecht te brengen. Daar worden de kasten - na te zijn ontmanteld - 'versnipperd'. FOTO ANP Directeur Peters van bedrijfsschap: de inkomsten. „Die afhankelijk heid vormt een risico, ook om dat de rendementen in deze sector laag zijn." Een bedreiging voor de hore ca vormt de mogelijkheid om te eten en te drinken bij de bak ker, de slager, in warenhuizen, in tuincentra en supermarkten. De moderne consument wil volgens Peters eten en drinken op de plaats die hij zelf kiest. De omzet van deze 'facilitaire horeca' bedraagt nu acht pro cent van de totale horeca-om- zet. De verwachting is dat dat binnen enkele jaren stijgt naar tien procent. Peters vindt dat horeca-on- dememers hun functie als soci aal ontmoetingspunt meer vorm moeten geven. „Gast heerschap is het allersterkste punt van de horeca." De horeca zou moeten streven naar het creëren van een huiselijke sfeer. Peters wees op de mogelijkheid seniorenmiddagen met kaarten en sjoelen te organiseren. „Laat uw gasten desnoods halen en brengen." maastricht anp Cafés en restaurants moeten hun toekomst veilig stellen door veel meer in te spelen op de wensen van de consumen ten. Veel horecabedrijven zijn te veel gericht op de producten die zij verkopen en hebben te weinig oog voor de markt die ze bedienen. Dat blijkt uit een onderzoek dat het bedrijfsschap Horeca en Catering heeft gehouden. Di recteur Peters maakte de resul taten vanochtend bekend tij dens de horecavakbeurs BBB in Maastricht. Peters hield zijn branchege noten een serie suggesties voor hoe ze „de moderne consu ment" kunnen plezieren. „Or ganiseer bijvoorbeeld karaoke- middagen, dansfeesten op de zondagmiddag of een Tiroler avond. En wat te denken van een dinnerparty in Carribean sfeer?" Cafés zijn volgens Peters veel te afhankelijk van het avondje stappen. Dat bepaalt zeventig tot tachtig procent van Dutchtone verwacht prijzenslag op leven en dood tussen telecomaanbieders den haag jan van der nat/gpd Dutchtone, dat vandaag als vierde mobiele telefoonnet de lucht in ging, verwacht dit jaar een prijzenslag op leven en dood onder de GSM-aanbie- ders. De zaktelefoon wordt daardoor volgens Dutchtone bijna even goedkoop als een ge wone huisaansluiting van de PTT. Marktonderzoekers voorspellen komend jaar 1,7 miljoen nieu we GSM-gebruikers. Het afgelo pen jaar kocht ruim een mil joen mensen een zaktelefoon. Eind december zullen er vijf miljoen zaktelefoons in gebruik zijn, een marktdekking van der tig procent. De telecomsector gaat ervan uit dat de groei pas over een jaar of acht stopt, wanneer negen a tien miljoen Nederlanders een mobiele tele foon hebben. Nu heeft KPN Te lecom 7,8 miljoen vaste aan sluitingen. In Scandinavië, waar de prijzen al veel lager zijn, ge bruikt meer dan de helft een zaktelefoon. Dutchtone, voor 86 procent ei gendom van France Telecom en verder bezit van de Rabo bank en ABN-Amro (elk 7 pro cent), is na KPN, Libertel en Telfort, de vierde aanbieder van mobiele telefonie in Nederland en daar komt met Ben over twee weken nog een vijfde bij. Jéröme Rémy (links) en Johan Mees van Dutchtone weten zich in de rug gesteund door acteur Leslie Nielsen: het kartonnen beeldmerk van de nieuwe telefoonaanbieder. FOTO ANP ED OUDENAARDEN van de aanbieders. Libertel maakt sinds vorig jaar winst en is met inmiddels 1,2 miljoen abonnees te sterk om aan de kant te blazen. Dutchtone wil uitgroeien tot het tweede telecombedrijf van Nederland na KPN, door een mix aan te bieden van mobiele en vaste telefonie alsmede In ternet via de kabels van Casema Dutchtone rekent erop 150.000 tot 200.000 van die 1,7 miljoen nieuwe gebruikers naar zich toe te trekken. „De prijzen gaan dit jaar sterk dalen en daardoor zal er op korte termijn één van de aanbieders verdwijnen", denkt commercieel directeur Eric Huygen. Zonder Ben bij de naam te noemen, verwees Huy gen naar dat bedrijf als kleinste en Intemetprovider Euronet, die vorig jaar zijn aangekocht. Volgens algemeen directeur Jé- róme Rémy zullen alleen be drijven die een 'totaalpakket' aanbieden overleven. Dutchtone zegt met zijn mobie le telefoonprijzen tien tot vijf tien procent goedkoper te zijn dan de voordeligste concurrent, Telfort, dat in november is be gonnen en inmiddels 50.000 abonnees heeft. Dat wordt vooralsnog waargemaakt met het pakket, dat vanaf vandaag te koop is. Voor 299 gulden heeft de koper een toestel en kan hij bellen/gebeld worden zonder abonnement, zonder aansluitkosten en heeft hij een beltegoed van 20 minuten per maand. Het bedrijf zoekt bo vendien 10.000 'belpioniers', die tegen een beloning van 100 gulden korting op het startpak ket, de zaak willen testen. Ten opzichte van de andere aanbieders is er bij Dutchtone geen sprake van een abonne ment, zijn de gesprekskosten in de piekuren flink lager dan bij KPN en Libertel (99 cent tegen respectievelijk 1,50 gulden en 1,29 gulden) en belt men in de daluren altijd nog een dubbeltje per minuut goedkoper. Er zijn, net als bij Libertel, geen aan sluitkosten. Bij KPN bedragen die ruim honderd gulden en Telfort rekent 88 gulden. De laatstgenoemde is met een kwartje per minuut, ongeacht piek- of daluren, het goed koopst om mee te bellen, maar daar tegenover staat weer een maandtarief van 25 gulden. Overigens zijn de daluren bij Dutchtone ruim en gemakkelijk te onthouden. Commercieel di recteur Eric Huygen: „Daluren bij ons zijn de uren dat je vrij bent. Dus van vijf uur 's mid dags tot de volgende morgen negen uur en in de weekein den. Op de andere uren zitje op je werk en gebruik je een ge wone telefoon." Daarin ver schilt de nieuwkomer aanzien lijk met KPN, dat juist per 1 ja nuari de daluren naar achter heeft geschoven, waardoor goedkoop bellen pas om 8 uur 's avonds kan, terwijl 's morgen om 6 uur het piektarief al weer geldt. Dutchtone is eigenlijk nog niet helemaal klaar voor de lance ring, omdat het voorlopig al leen binnen de lijn Alkmaar, Al- mere, Utrecht, Breda, Rotter dam, Den Haag, Amsterdam en in Brabant over zendmasten beschikt. Over de reden kan geen twijfel bestaan. De con currentie op de markt van mo biele telefonie is moordend en wie zich daarin een positie wil veroveren, moet elk beetje tijd winst dat er te halen is, met bei de handen aangrijpen. Athlon sterker op de Franse markt hoofddorp anp Athlon Groep, een bundeling van ondernemingen op het ge bied van autoverhuur, autolea se en dealerbedrijven, heeft twee Noord-Franse autover huur- en leasebedrijven overge nomen. De overnames betreffen So- cieté Douaissiene de Location (SDL) met 18 vestigingen rond Parijs en een autopark van 1.700 stuks, en Selmat, dat met 580 auto's zeven vestigingen heeft tussen Lille en Parijs. De ze bedrijven zullen worden sa mengevoegd met Athlon-doch- ter Autop Location, waarna een Franse tak ontstaat met veertig vestigingen, 5.500 leaseauto's en 3.400 huurauto's. Door de samenvoeging van de Franse bedrijven hoopt Ath lon schaalvoordelen, onder an dere op de inkoop, te realise ren. Athlon is op het gebied van autoverhuur en autolease nu actief in de hele noordelijke helft van Frankrijk. In de nabije toekomst mikt Athlon op nieu we overnames in de zuidelijke helft van Frankrijk. Bonden gaan schoonmakers raadplegen amersfoort anp Omdat de vijfde onderhande lingsronde in de schoonmaak- sector in de ogen van de vak bonden nagenoeg geen verbe tering opleverde, worden de le den geraadpleegd over mogelij ke acties. Bonden en werkge vers treffen elkaar over tweeën- eenhalve week nog één keer. Onderhandelaar Hubert van CNV Schoonmaak is daarover niet hoopvol gestemd. Hij vree st dat acties onvermijdelijk zijn als de bedrijven niet met betere voorstellen komen. De werkgeversorganisatie OSB legde vrijdag een structu rele loonsverhoging van 4,25 procent over twee jaar op tafel. Daarmee bleven ze ver verwij derd van de eis van 3,5 procent op jaarbasis. Ook over het toeslagensys teem bleven de bonden onte vreden. De OSB opperde dit keer de huidige regeling van di ploma-, functiejaren- en jubile umtoeslagen te vervangen door één ervaringstoeslag. Die valt evenwel lager uit dan alle vorige bij elkaar opgeteld, aldus FNV Bondgenoten. De organisatiegraad in de be drijfstak is laag. Maar dat hoeft geen belemmering te zijn, aldus FNV Bondgenoten. ,,Als drie kwart van onze leden actie wil voeren, dan gaan wij actie voe ren." Hoop dat beide partijen als nog tot een CAO-akkoord oor de rond 150.000 werknemers komen, heeft de werkgeversor ganisatie nog wel. De OSB noemde het jongste overleg constructief. Vooral op het punt van de werkdruk is volgens al gemeen secretaris Davelaar vooruitgang geboekt. Het nieuwe bod bestempelde ze als 'helemaal niet zo gek, als je naar andere CAO's kijkt'. In clusief de gewijzigde toeslagen regeling komt die uit op 5,0 of 5,5 procent in twee jaar afhan kelijk van het loonniveau van de werknemer. Gunstiger regeling voor afkoop levensverzekering den haag anp Het Verbond van Verzekeraars adviseert zijn leden, de verzeke ringsmaatschappijen, de af- koopwaarde van levensverzeke ringen flink te verbeteren. Flier- door moeten polishouders een hoger eindbedrag in handen krijgen dan nu. Het voordeel vloeit voort uit een nieuwe berekeningswijze van het Verbond van Verzeke raars. Na veelvuldig aandringen van de Verzekeringskamer, de consumentenbond en de Om budsman van het levensverze keringsbedrijf adviseert het ver bond zijn leden de kosten uit te smeren over tien jaar. Nu schrijven verzekeraars de kosten af over vijf jaar, terwijl de looptijd van een levensver zekering minimaal vijftien jaar is. Het opzeggen van de levens verzekering, bij de huidige sys tematiek, is dan ook zeer on voordelig voor de polishouder. Een woordvoerster van het Verbond van Verzekeraars wijst erop dat maatschappijen hier van kunnen afwijken. „Maar het draagvlak onder verzeke raars is groot", voegt zij er snel aan toe. Volgens het verbond neemt de waarde van een 15-jarige po lis, die de klant na een jaar af koopt, met vijftien tot twintig procent toe. Behalve deze her ziening adviseert het verbond verzekeraars ook de klant aan het eind van elke jaar inzicht geven in de afkoopwaarden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7