Evacuatiepoging weer mislukt GOED KOOP '99 w Buitenland Mordechai leidt Centrumpartij Iraakse raketinstallatie bestookt Tweede Front National opgericht Sluiting kerncentrales debacle van Duitse regering 2i' JAG 25 JANUARI 1999 [publiceert dossier Mata Hari De Britse geheime dienst MI5 zal voor het eerst oude over personen publiceren. Door die beleidswijziging volgende week onder meer de dossiers van Mata Hari ar. De Nederlandse danseres Mata Hari, die eigenlijk jtha Geertruida Zelle heette, vestigde zich in 1903 in Pa- pe Franse hoofdstad vierde zij triomfen als naaktdanse- ad minnaars in invloedrijke kringen. Daarom werd zij Duitse geheime dienst als spion gerecruteerd. In 1916 in Londen door de Britse geheime dienst aangehouden, ird en weer wijgelaten. De Fransen arresteerden haar een ir en executeerden haar als spion. citere >uk in Italiaanse regeringspartij' het aftreden van partijvoorzitter Francesco Cossiga is in onmogelijk onherstelbare breuk in de liberaal-christelijke niliemse regeringspartij Democratische Unie voor de Repu- UDR) Premier Massimo D'Alema heeft de UDR nodig jn parlementaire meerderheid. Cossiga dreigde enkele geleden met een regeringscrisis omdat hij het niet eens iet de voordracht van ex-premier Romano Prodi voor de ting van de Europese commissievoorzitter Jacques Santer. tdat Cossiga met de crisis vervroegde verkiezingen ris- gnj wiel niet in goede aarde bij de secretaris-generaal van de lastella. Zaterdag erkende Cossiga dat Mastella de over- jieerderheid van de UDR achter zich heeft en trad af. Ison zocht aansluiting bij VS' De vroegere Britse premier Harold Wilson heeft in de estig met de gedachte gespeeld om het Verenigd Konink- 51ste staat te laten aansluiten bij de Verenigde Staten, eft een voormalige persvoorlichter van de premier, sir tLloyd-Hughes, zaterdag voor de BBC gezegd. Wilson had /jl gelijkheid twee keer besproken met de Amerikaanse pre- ^Lyndon Johnson. De 'serieuze gesprekken' hadden plaats en 1967, vlak voor en direct nadat de Franse president de Gaulle zijn veto had uitgesproken over de toetreding oot-Brittannië tot de Europese Economische Gemeen- De Labour-politicus Wilson was premier van 1964 tot van 1974 tot 1976. Hij overleed in 1995. 5 li doorzoekt terrein Duitse sekte soDe politie heeft zaterdag in het zuiden van Chili huis- ig gedaan op het terrein van de Duitse sekte Colonia Dig- De naar schatting zeventig agenten zochten naar graven insen die tijdens het regime van generaal Pinochet zijn men. De beruchte geheime dienst Dina had tijdens de Pi- :-dictatuur, van 1973 tot 1990, op het 1300 vierkante ki- grote terrein van Colonia Dignidad, niet ver van de Parral, tegenstanders van het militaire bewind gemarteld, ïnrechtenactivisten vermoeden dat er 112 mensen zijn jord. De afgelopen dagen zijn op de begraafplaats van de stoffelijke resten van twee vermoorde linkse activisten raven. Zij waren kort na de putsch van Pinochet om het gebracht. Er bestaan aanwijzingen dat zij op Colonia Dig- zijn gedood. tig Angolezen in hinderlaag gedood In het binnenland van Angola zijn zaterdag 30 men- nder wie enkele politiemannen, in een hinderlaag ge- Overlevenden stelden de rebellenbeweging UNITA ver- wrdelijk voor de beschieting van de twee voertuigen waar- leisden. Verdere bijzonderheden over het incident waren ekend. De UNITA maakte zaterdag bekend dat ze haar •n met de Portugese regering verbreekt nadat Portugal, de nalige koloniale machthebber in Angola, de rebellen ver- rm (ordelijk had gesteld voor de recente heropleving van de lewo roorl°g het land. nezen plegen vaak zelfmoord China kent het hoogste percentage zelfmoorden onder ten ter wereld. Volgens berekeningen van enkele gere- neerde internationale instituten maken per dag ongeveer Kli ouwen een einde aan hun leven - dat is 56 procent van VJ tale aantal suïcides onder vrouwen in de wereld. Traditio- M omt zelfmoord meer voor onder mannen dan onder vrou- en meer onder stedelingen dan bewoners van het platte- In het Westen is bovendien vaak een verband met geestes- i, depressies of alcoholisme. Maar niet in China. Bijna is er een duidelijke voorgeschiedenis. Meestal blijkt een jjling chaotisch familiedrama - ben ruzie, ziekte of slecht m3 is - de aanleiding te zijn geweest, dar 391 tten openen dossiers misbruik n_» Britse organisaties die beroepshalve met kinderen te tl hebben, moeten voortaan kunnen nagaan of sollicitan- oit zijn veroordeeld wegens kindermisbruik. De dossiers lergelijke mensen, die tot dusver geheim zijn, worden on- ïeer opengesteld voor scholen, opvangtehuizen en aller- vrijwilligers- en liefdadigheidsorganisaties als bijvoor- Ide padvinderij. Een commissie van hoge ambtenaren zal mentariërs vandaag namens de regering op de hoogte gen van deze voornemens. Verwacht wordt dat groeperin- ie zich inzetten voor burgerrechten felle protesten zullen horen. In de praktijk zou het betekenen dat een veroorde- emand levenslang zou kunnen uitsluiten van een hele ivan beroepen en bezigheden. ielzoeker weg met privé-vliegtuig' ELi België wil uitgeprocedeerde asielzoekers het land uit- nmet kleine privé-zakenvliegtuigen. Minister Van den Bos- van binnenlandse zaken hoopt daardoor problemen op luchten met zich hevig verzettende asielzoekers te voorko- Van den Bossche zegt hiervoor te willen samenwerken Nederland. Van den Bossche zegt privé-vliegtuigen vooral üen gebruiken voor asielzoekers, waarmee moeilijkheden -vachten zijn of die zich in het verleden al hevig verzet 'n tegen een uitwijzing. Het probleem van zich hevig ver- nde asielzoekers werd oktober vorig jaar actueel, na de Ivan een Nigeriaanse asielzoekster. De vrouw verzette zich dat twee rijkswachters haar met een kussentje verstik- ir dl K den en gewonden bij busongeluk zwaar ongeluk met een bus gisteren in Zuid-Oos- jk zijn achttien personen om het leven gekomen, 32 inzit - en raakten gewond. In de bus zaten Hongaarse tieners en kt en begeleiders die zojuist aan een skivakantie waren be- t, (en. De trip was financieel ondersteund door een kinder- organisatie. Een groot deel van de gewonden is in kritieke tistige toestand overgebracht naar ziekenhuizen. De bus le bij Deutschlandsberg nabij Graz in de provincie Stier ven fen van de weg, stortte enkele meters naar beneden en je |d ;een paar keer over de kop. De meeste passagiers werden lébus geslingerd of raakten beklemd. De oorzaak van het luk is nog niet bekend. 0 rste conferentie in Antarctica ÜChurch Op initiatief van Nieuw-Zeeland wordt de minis- onferentie van de ondertekenaars van het Verdrag inzake rctica voor het eerst op het koudste continent zelf gehou- —(jMinisters en hoge ambtenaren uit 24 landen kwamen gis- TÉ chtend in het Nieuw-Zeelandse Christchurch bijeen om lakken en stropdassen in te ruilen voor speciale kleding, lelnemers worden vandaag overgevlogen. Het Verdrag in- SE! ^Antarctica trad in 1961 in werking. Nederland sloot zich in erbij aan. Het verdrag bepaalt dat territoriale geschillen in luidpoolgebied worden bevroren, dat Antarctica uitsluitend vreedzame doeleinden mag worden gebruikt en dat er nucleaire explosies mogen plaatsvinden. De lidstaten mo- ir wetenschappelijk onderzoek doen en beschermen de flo- n fauna. Toestand op Ambon stuk minder gespannen Een tweede poging om een groep Nederlandse Moluk- kers uit het door geweld getroffen Indonesische ei land Ambon te evacueren, is vanochtend vroeg mis lukt. Er was geen militaire escorte naar het vliegveld beschikbaar. Inmiddels is de toestand op het eiland wat minder gespannen. De mensen gaan de straat weer op en het verkeer be gint wat op gang te komen. De autoriteiten hebben de bevolking opgeroepen aan het werk te gaan. JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Volgens de Nederlandse pater C. Böhm, die in opdracht van de Nederlandse ambassade de evacuatie regelt, komt ook het vliegverkeer weer op gang. Van daag en morgen zouden weer normale vluchten worden uit gevoerd. Een aantal Nederland se Molukkers dat vandaag niet weg kon, zou besloten hebben de toestand nog enige dagen aan te zien omdat de spanning wegebt en ze zich minder on veilig voelen. De Nederlandse Molukker N. Tuhehay reageerde teleurge steld op het niet doorgaan van de evacuatie. ,,We stonden om zeven uur vanochtend klaar met onze koffers en toen ging het weer niet door. Ik heb niet de indruk dat de Indonesische autoriteiten echt hun best doen ons weg te krijgen." Indonesische soldaten brengen bewoners van Ambon in veiligheid. Afgelopen week kwamen ruim 50 mensen c christenen en moslims. Zo'n 5000 soldaten patrouil leren nog volop door de straten van Ambon-stad en controleren op wapens. Samen met burgers wordt gezocht naar slachtoffers die in de verbrande gebouwen zijn achtergebleven. Het officië le dodental beweegt zich tussen de vijftig en de zestig, maar een hulporganisatie op het eiland meent dat het er wel twee keer zoveel zijn. Er zouden 260 hui zen zijn verbrand, negen ker ken en zeven moskeeën. Zo'n 20.000 mensen zijn dakloos ge raakt. Gisteren is een soldaat ver moord, door relschoppers die weigerden hun wapens in te le veren. De krant Indonesian Ob server zei dat moslims in het weekeinde in de buurt van Ja karta een varkensboerderij had den aangevallen en tientallen dieren hadden gedood. De PT Kember Jaya boerderij werd het doelwit nadat plaatselijke mos limleiders bij de autoriteiten hadden geklaagd over de stank die de dieren zouden versprei den. De boerderij werd deels in brand gestoken. Druk op Kosovo wordt opgevoerd BRUSSEL-BELGRADO AFP-Rtr De internationale gemeen schap gaat de komende da gen de druk op de conflict partijen in de opstandige Joegoslavische provincie Kosovo verhogen. De wes terse machten vinden dat zowel de Joegoslavische machthebbers als de Albane se opstandelingen conces sies moeten doen in de kwestie over zelfbestuur. Beide partijen lieten afgelo pen weekeinde gevangenen vrij. De westerse bondgenoten binnen de Contactgroep voor Joegoslavië willen deze week overeenstemming be reiken over een keiharde strategie van slikken of stik ken. Zij hopen dat ook Rus land, de traditionele partner van de Serviërs in Joegosla vië, met de plannen kan in stemmen. De regering in Belgrado moet akkoord gaan met meer autonomie voor de Al banese meerderheid in Kos ovo. Anders zijn bombarde menten op Joegoslavische stellingen in de provincie niet uit te sluiten. Maar van hun kant moeten de etni sche Albanese rebellen hun eis voor zelfstandigheid in de ijskast zetten. Anders hoeven zij niet meer op westerse bij stand te rekenen. De schetsmatige plannen komen, om te beginnen, vandaag aan de orde op een reguliere vergadering van de Europese ministers van bui tenlandse zaken in Brussel, waar Kosovo de agenda do mineert. Minister van defensie door Netanyahu ontslagen Doden en gewonden na Amerikaanse aanval TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Jitschak Mordechai maakt van avond officieel bekend dat hij de Likud verlaat en de nieuwe Israëlische centrumpartij gaat leiden. De centrumpartij streeft onder meer naar een compro mis-oplossing voor de bezette Golan-hoogte en naar een ver dere uitvoering van de Oslo-ak koorden. Oud-generaal Sha- chak wordt kandidaat vice-pre mier. Mordechai heeft lang getwij feld. Het was uiteindelijk pre mier Benjamin Netanyahu die voor hem de knoop doorhakte. Zaterdagavond kreeg Morde chai te horen dat hij was ontsla gen als minister van defensie. Het ontslag was volgens de pre mier onvermijdelijk geworden, omdat de minister onderhan delingen voerde over toetreding tot de oppositie. Netanyahu heeft Moshe Arens gevraagd tot de verkie zingen van 17 mei het minister schap van defensie waar te ne men. Arens lijkt daartoe bereid, maar hij wil met een definitief antwoord wachten tot na de in terne Likud-verkiezingen, die vanavond beginnen. Hij zal het daarbij als enige opnemen te gen Netanyahu in de strijd om het partijleiderschap. Arens zei gisteren dat de Likud de ern stigste crisis sinds 25 jaar door maakt. Volgens hem was de uit tocht van een groot aantal vooraanstaande figuren uit de Likud voorkómen als hij partij leider was geweest. Toch is de verwachting dat Netanyahu de WASHINGTON Rtr In de zuidelijke Iraakse stad Basra zijn vandaag doden en gewonden onder de burgerbe volking gevallen door toedoen van een Amerikaans-Britse ra- ketaanval. Dit meldt het Iraakse persbureau INA. Hoeveel slachtoffers er zijn gevallen bleef onvermeld. Wel zei INA dat vooral vrouwen en kinderen waren getroffen. Een Amerikaanse gevechts vliegtuig heeft gisteren een Iraakse raketinstallatie in de noordelijke 'no-fly-zone' be stookt. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van defensie in Washington be kendgemaakt. Het was de twee de keer binnen twee dagen dat de Amerikaanse luchtmacht te gen Irak in actie kwam. De woordvoerder zei dat de F-15 in actie was gekomen na dat toestellen die het vliegver bod boven Noord-Irak contro leren waren 'aangestraald' door een Iraakse radarpost. Er was geen schade aan Amerikaanse toestellen door het incident, al dus de woordvoerder. De Amerikaanse luchtmacht zal blijven toezien op de nale ving van de noordelijke no-fly- zone, benadrukte de woord voerder. De zone is in 1991 op gericht om de Koerdische min derheid te beschermen tegen de troepen van de Iraakse pre sident Saddam Hussein. Bagdad daagt Amerikaanse en Britse gevechtsvliegtuigen in het gebied uit sinds de reeks luchtaanvallen op doelen in Irak en de hoofdstad in decem ber. Irak is gisteren boos weggelo pen van een ministersvergade ring van de Arabische Liga, om dat die niet bereid bleek de eco nomische sancties tegen Irak en de Amerikaans-Britse lucht aanvallen van vorige maand krachtig te veroordelen. Jitschak Mordechai bracht gisteren na zijn ontslag als minister van de fensie een bezoek aan de Klaagmuur in Jeruzalem. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om Netanyahu met bijbelteksten te bestoken. „Here, redt mij van de leugenlippen, van de bedrieglijke tong", citeer de hij uit psalmen. FOTO ANP LAURENT REBOURS voorverkiezing met grote over- gepaard met veel drama. Hij macht zal winnen. omschreef Netanyahu met een Het vertrek van Mordechai van woede verbeten stem als uit de regering en de Likud ging 'een kleinzielige politicus'. Rtr-AFP-DPA-GPD Een opstandige fractie van het extreemrechtse Franse Front National heeft Bruno Mégret giste ren op een partijvergadering in Marignane bij Marseille gekozen tot voorzitter van de partij. Daarmee is de splitsing van de partij definitief. Om zich te onderscheiden van het deel van de partij dat nog altijd trouw is aan leider Jean-Ma- rie Le Pen noemt de Mégret-trouwe fractie zich Front National-Nationale Beweging (FN-MN). Le Pen zei woedend dat 'dit geen congres was en niet de FN'. „De regels zijn overtreden. Dit was een complot, een putsch", zei hij voor de Franse televisie. Le Pen noemde zijn voormalige steun en toeverlaat Mégret onlangs een 'psycho paat'. Volgens hem hoort Mégret net als anderen die zich Napoleon wanen in een inrichting. Het gevolg is dat Frankrijk nu zit met twee riva liserende groeperingen die zich Front National noemen. Beide zijn bovendien ook vastbesloten mee te doen aan de verkiezingen voor een Euro pees parlement op 13 juni. Waarnemers verwachten dat er vele rechtzaken over en weer zullen worden aangespannen om de naam van de partij, de partijsymbolen, hoofd kantoor en financiën. Bovendien zullen beide groepen elkaar nu te lijf gaan in de strijd om de extreemrechtse Franse kiezers, al jaren goed voor ongeveer 15 procent van het electoraat. Volgens opiniepeilingen zullen de meeste kiezers trouw blijven aan Le Pen. Mégret zei op het congres dat hij zou 'breken met de nazi-stijl' van Le Pen. Bij veel congresgan gers bleef dit weekeinde echter het bloed kruipen waar het niet gaan kon. Jean-Yves Le Gallou, tweede man achter Mégret, sprak van een 'inva sie van Chinezen, zigeuners, Noord-Afrikanen en Albanezen' die van Europa een verlengstuk van de Derde Wereld maakt. Bondskanselier en minister van milieu jagen iedereen tegen zich in het harnas BERLIJN PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT Als ooit het handboek 'Politiek in de praktijk' wordt geschreven, kan de stof voor het hoofdstuk 'Hoe het niet moet' bij de huidige Duitse regering worden afgehaald. De door de rood-groene coa litie van bondskanselier Schroder voor genomen sluiting van kerncentrales is zo slecht doordacht en voorbereid dat het met 'amateuristisch' nog mild wordt beoordeeld. Schroder (SPD) en zijn minister van mi lieu, Trittin (Groenen) zijn er in geslaagd vrijwel alle betrokkenen tegen zich in het harnas te jagen: de energiebedrijven, Frankrijk en Engeland, twee door Schrö- ders partijgenoten geregeerde deelsta ten, een vakbond en - de ironie ten top - de militante milieuorganisaties. Je kunt bij belangrijke beslissingen nooit ieder een te vriend houden, maar de lijst van ontvredenen is nu wel erg lang. Morgen beginnen de onderhandelingen tussen de regering en de elektriciteitsbe drijven over een 'vrijwillige' sluiting en de kansen op succes worden niet hoog aangeslagen. Dat de negentien centrales gesloten zul len worden, is het enige punt waarover iedereen het eens is. Maar over de be langrijkste vragen, 'het hoe en het wan neer', heersen onduidelijkheid en ver warring. De Groenen willen dë centrales liefst binnen de komende vijfjaar uit schakelen. Schröders sociaal-democrati sche SPD denkt aan minstens twintig jaar en de energiebedrijven willen deze termijn zo lang mogelijk rekken. De kerncentrales die ongeveer een derde van de elektriciteit leveren, zijn hun bes te inkomstenbronnen. Schroder en Trittin zorgden daarnaast voor een extra complicatie door hun verschil van opvatting op te blazen tot een prestigezaak. De Bondskanselier moest zelfs met een kabinetscrisis drei gen om de obstinate collega tot de orde te roepen. Twee weken geleden leek de zaak echter in de minne te zijn geschikt met een compromis over het verbod van de opwerking van Duits kernafval in Franse en Engelse opwerkingsfabrieken. Dit compromis zorgt nu voor grensover schrijdende consternatie. Het besluit de opwerking per 1-1-2000 te verbieden is volgens de energiebedrijven niet te reali seren. Ze zouden het afval zelf 'tijdelijk' moeten opslaan en de capaciteit van hun depots is bij lange na niet voldoen de. Ze vrezen dat Trittin hen door het creëren van een afvalprobleem wil dwingen de centrales te sluiten. De Franse en Britse opwerkingsfabrie ken in La Hague en Sellafield eisen vele miljarden schadevergoeding wanneer de lang lopende opwerkingscontracten eenzijdig en voortijdig worden opge zegd. Trittin meent dat de contracten een ontsnappingsclausule hebben, maar die opvatting wordt door steeds minder juristen wordt gedeeld. Trittin werd naar Parijs en Londen ge stuurd om het standpunt van zijn rege ring te verkopen en deed dat met zoveel charme dat de Franse premier Jospin waarschuwt voor een verslechtering van de Frans-Duitse betrekkingen en de Britten beklaagden zich over de arro gantie van de groene minister. In Parijs en Londen had Trittin beloofd het in La Hague en Sellafield liggende Duitse kernafval terug te rjemen. Dat lag voor de hand, want je kunt de Fransen en Engelsen niet opzadelen met een Duits probleem. Maar het betekent ook nog meer transporten naar Gorleben en Ahaus, waar de Duitse opslagplaatsen zich bevinden. Deze dorpen zijn elk voorjaar het toneel van een bloedige en miljoenen verslindende lenterite, die wordt opgevoerd door tienduizenden actievoerders en ME-ers en het leven van de dorpsbewoners al jaren ont wricht. En niet alleen de tegenstanders van de transporten zullen de straat op gaan. Ook de werknemers van de atoomstaat dreigen met demonstraties en acties. Volgens berekeningen van de diverse ondernemingsraden zullen met de slui ting van de kerncentrales naar schatting 40.000 banen verdwijnen. Een 'zakelijke' oplossing van het pro bleem is gezien de tegenstrijdige belan gen al moeilijk genoeg. Maar de situatie wordt nog gecompliceerd doordat de sluiting voor de Groenen een ideologi sche halszaak is. De partij komt voort uit de protestbeweging tegen kernenergie en kernwapens uit de zeventiger jaren en de sentimenten uit die periode zijn nog altijd springlevend. Dat verkleint de manoeuvreerruimte van Trittin en Schroder, ook al blijft de laatste steeds blijmoedig verkondigen dat een 'ge meenschappelijke oplossing mogelijk RUNDERGEHAKT 500 gram 9 NU y HAK POTGROENTEN diverse soorten pot 370 ml. NU ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5