Ook vogels spreken dialect? WEER Het Gesprek van de Dag Massale trouwpartij Verhuisde kat loopt 200 terug naar oude woning g Hond neemt de treirs MAANDAG 25 JANUARI 1999 152 COMMENTAAR Alternatieve straffen Het was een opmerkelijk moment: een burgemeester die op de te levisie begrip toont voor mensen die het recht in eigen hand ne men. Zowel wat de actie van de Urkse jongeren als de vergoeilij- king daarvan door burgemeester Veninga betreft, past echter maar één reactie: dit kan niet door de beugel. Nederland is een rechts staat en dat is een verworvenheid die verdedigd dient te worden. 'Eigenrichting' slaat de bijl aan de wortel van de rechtsstaat. Van een burgemeester mag je als eerst verantwoordelijke bestuurder voor openbare orde en veiligheid verwachten dat hij van dat besef is doordrongen. Maar waar de rechtsstaat het schild voor de zwakkeren bij uitstek hoort te zijn, is hij dat in de beleving van de burgers vaak niet. Zware criminelen huren voor veel geld gehaaide strafpleiters die elk hoekje en gaatje uitbuiten om hen uit handen van de wet te houden. Soms lukt hen dat, gelukkig vaak ook niet. De onevenre dige media-aandacht voor zaken als die tegen drugsbaron Urka vertekenen wat dat betreft het feitelijke beeld. Daarnaast is er een kentering geweest in het denken over de vraag wie de zwakkere eigenlijk is. Na jaren waarin er vooral aandacht was voor de dader en zijn mogelijkheden om uiteindelijk weer te rug te keren in de maatschappij, is de nadruk de afgelopen jaren meer komen te liggen op genoegdoening voor de slachtoffers, hun naasten en/of hun nabestaanden. Tenslotte voelen veel burgers zich bedreigd door het redeloze geweld. Wij zijn de zwakkeren en eisen de bescherming op die de rechtsstaat ons en de onzen be looft, zeggen ze. De rechterlijke macht is daar niet doof voor. Er worden veel meer en veel langere celstraffen uitgedeeld dan tien jaar geleden. Maar tegelijkertijd was er de opmars van de alternatieve straf. De Kamer praat binnenkort over uitbreiding daarvan, zonder dat de twijfels bij veel burgers daarover ooit zijn weggenomen. Worden taakstraf fen niet al te gemakkelijk toegepast? Kwamen bijvoorbeeld Patrick Kluivert en Marco Bakker er niet wat al te makkelijk van af toen ze mensen hadden doodgereden? En spelen oneigenlijke motieven geen grote rol? Een volwassen gevangene kost immers 240 gulden per dag en de gevangenissen moeten de komende jaren 115 mil joen bezuinigen. De eigenrichting in Urk is op geen enkele manier goed te praten. Maar het geeft waarschijnlijk heel goed weer hoe veel burgers den ken over de huidige praktijk van alternatieve straffen. Als de Kamer binnenkort over de verdere uitbreiding daarvan praat, doet ze er goed aan zich daarvan rekenschap te geven. -t. w De kip is klaar Zo'n tweehonderd 'taalbiolo- gen' en geïnteresseerden debat teerden afgelopen zaterdag in diergaarde Blijdorp in Rotter dam over het verschijnsel die- rentaal. Tijdens de jaarlijks ge organiseerde 'taaldag' van de K.L. Poll-stichting voor Onder wijs Kunst en Wetenschappen (OKW) trok een 'fabeltjeskrant' van pratende dieren over de diaschermen. Uit geluidsboxen klonk het aanzwellende geluid van een bronstige sprinkhaan die slechts zes maanden heeft te leven en dus moet opschie ten als hij nog voor nageslacht wil zorgen. „En als het vrouwtje niet gelijk toehapt, stapt de sprinkhaan over op de balts- zang. Zo probeert hij haar als nog over te halen", verklaart bioloog Boudewijn Ode, die binnenkort zijn tweede cd vol sprinkhanengekrakeel op de markt brengt. Zijn betoog ont lokte een achtjarige toehoorder de vraag of de sprinkhaan altijd eerst met het rechterpootje aan Je schuift een braadkip in de oven, zet twee bekende mensen aan een keukenrafel en laat die met elkaar praten over het leven in het algemeen en zichzelve in het bijzonder rot het alarm afgaat. En dat programma noem je dan: De kip is klaar. Alweer zo'n geweldig idee van de Endemolletjes. Ze hebben het idee nog weten te slijten ook. De kip is klaar is al een tijdje te zien bij de commerciële zender Fox. Daar vinden ze elk idee dat bijna niks kost prachtig. En een praatprogramma zónder pre sentator is natuurlijk goedkoper dan met. In plaats van een presentator schuift er wel steeds een man in een stofjas door de keuken om voorwerpen aan te reiken. Op het aan recht staat een televisie waarop, aangekondigd door een paar blieb- jes, om de haverklap filmpjes worden vertoond. En als de bus klep pert, ligt er voor een van de gasten een brief. Gisteravond werden acteur Peter Faber en vice-premier Annemarie Jorritsma in de modelkeuken losgelaten. En wat waren ze verrast dat ze elkaar daar tegenkwamen.Oh, Annemarie, nou, daar ben ik effe stil van, zeg", kakelde Faber. Hij nam meteen het heft in han den. „Wil je wat drinken? Vind je 'terg als ik rook?" De vice-premier was nog maar net aan het vertellen dat zij haar conditie op peil houdt met trimmen en golfen, of daar kwam een man in een stofjas een golfclub en een nep-putje brengen. En juist op het moment dat Jorritsma een demonstratie wilde geven, ging de deur alweer open, deze keer om een man in een oranje soepjurk binnen te laten die een boek voor Faber bij zich had. Over shakra's enzo. Van een presentator kun je nerveus worden, maar dit was helemaal erg. Zat Faber te vertellen dat zijn moeder zo rustig is geworden sinds de doktoren haar hebben 'opgegeven', kwamen er tivee kerels binnen om een bok neer te zetten. En daar huppelde dan een meisje in een turnpakje achteraan, dat een bokkensprong maakte en met de stofjassen weer achter een deur verdween. Jorritsma had net kunnen vertellen dat zij vanwege haar postuur altijd zo'n hekel luid aan gym en daar lag weer een brief op de mat. En nog voor ze die uit luid begon op het aanrecht een filmpje van Peter Faber met zijn drie jaar oude dochtertje. „Goh, is dat je klein kind", vroeg Annemarie. „Nee, dat is mijn dochter", zei Peter. Na een hele trits van die in de kiem gesmoorde gesprekjes schoof op eens het schilderij aan de muur weg. En daarachter klonk uit een box de stem van André Hazes. Het klokje van de oven bliepte. „Het is tijd", zong Hazes. Tsja, en dat zat ik nou ook al een tijdje te denken. Hadden ze maar een paar kwartels in die oven gedaan. Die zijn drie keer zo snel klaar. Minder zacht en buien 'Op Sint-Paulus (25 januari) stijgt de winter te paard, of hij breekt zijn nek met een reuzenvaart' bedachten onze voorouders. Van daag is het evenwel zeer zacht weer geweest (om 7 uur op Schip hol al 12 graden) en te breken valt er niet veel want de winter van 1998-1999 heeft geen ruggengraat. Ook tijdens de laatste week van januari, een week die hoort te 'knappen van de kou', blijft serieus winterweer achterwege. Neder land komt gedurende de tweede helft van de week wel terecht in het overgangsgebied tussen zeer koude luchtmassa's boven Scan dinavië en zachte lucht boven de Britse eilanden. Dat zou enige sneeuw tot gevolg kunnen hebben maar de meeste kou stroomt waarschijnlijk oostelijk van ons land naar het zuiden (het Britse at mosfeermodel oogt kouder) en in het weekeinde dreigt opnieuw verzachting. Buitensporig koud is het de laatste dagen in delen van Lap land en het noorden van Rusland. Gisterochtend rappor teerde het Russische Pecora -48,5 graden, vanochtend was het daar met -49,4 zowaar nog een fractie ijziger. In het Fin se Ivalo werd -45,5 gemeten. Zo ijskoud is het deze winter nog niet geweest. De komst van minder zachte lucht gaat morgen gepaard met buien. Vooral morgenmiddag en avond dreigen deze uit te groeien tot een groter neerslaggebied onder invloed van een naar Denemarken trekkende storing. De wind waait uit westelijke richtingen en is matig bo ven land, krachtig langs de kust. De temperaturen ko men overdag nog uit op zo'n 7 graden. In de nacht van dinsdag op woensdag dringen koudere luchtmassa's Nederland binnen. Dat gebeurt met een naar west tot noordwest ruimende wind. Afgelopen zaterdag was het na een vorstige nacht (Bloe- mendaal -3,1, Valkenburg -2,4 graad) eerst nog erg mistig. In de loop van de ochtend verdween de mist maar het bleef meestentijds bewolkt. De temperaturen liepen op tot omstreeks 6 graden. Gisternacht en zondagochtend passeerde een frontaal systeem (Schiphol ving 3 mm op) en aan de achterkant van het front werd het zacht. Op Schiphol werd het gistermiddag 9,1 en op Valkenburg bij Leiden 9,0 graden. On-line hulp voor verslaafden aan Internet Ervaart u een gevoel van euforie als u uw computer aanzet om in te loggen op het internet? Lukt het u niet om binnen acht uur weer af te haken, beginnen uw re laties daaronder te lijden en ruikt u tegenwoordig ook vaak wat muf? Dan lijdt u naar alle waarschijnlijk heid aan een internet Ad diction Disorder (IAD) of wel een internet versla- vingsstoomis. Maar geen nood, één muis klik kan een einde maken aan de sores. Kimberley Young, hoogleraar psycho logie aan de Universiteit van Pittsburgh en uitvind ster van het gevreesde IAD, heeft nu een hulpkliniek opgestart om de aandoe ning te behandelen. Het beste nieuws is dat de verslaafde niet eens de elektronische snelweg af hoeft. Het Center for On-li ne Addiction is een zoge naamde virtuele kliniek. Van de kostbare log-in-tijd gaat dus niets verloren. Youngs werkwijze heeft iets weg van „het organiseren van een bijeenkomst van Alcoholics Anonymous in een café", zo stellen critici. Maar de therapeute wijst erop dat de slachtoffers langs conventionele weg vaak geen hulp hebben kunnen vinden. Bovendien constateerde ze dat ernstig verslaafden in e-mails vaak een veel eerlijker verslag geven van hun problemen dan ze geneigd zijn te doen in een persoonlijk gesprek. Wekelijks bezoeken enkele honderden IAD-patiënten Youngs virtuele kliniek op site netaddiction.com (ge- interesseerden weten wel wat daarvoor moet). De zwaarste gevallen krijgen persoonlijke begeleiding in een afgesloten babbelbox, de virtuele pendant van een discreet therapeuten kamertje. Goedkoop is het niet. Antwoord per e-mail kost ruim drie tientjes, prij zen voor een directe sessie beginnen bij ongeveer hon derd gulden. Mobiele telefoon, claxon en autoalann ontregelen dierenfainilies Ze maken geen afspraken met muggen, zoals prinses Irene, noch praten ze met honden, iets wat de Belgische prins Laurent goed lijkt af te gaan. Wel kunnen de biologen die gespecialiseerd zijn in de taal der dieren urenlang gefascineerd luisteren naar de tsjilpende tjiftjaf, een bronstige sprinkhaan, een warmbloedige zeemeeuw of een happige dolfijn. En ze maken zich zorgen: de moderne samenleving ontregelt vogelfamilies. In Engeland is al gebleken dat er vogels zijn die hun lied vergeten door het gerinkel van mobiele telefoons, het getoeter van claxons en het geloei van een autoalarm. Daardoor kunnen ze geen partner meer vinden en worden ze met uitsterven bedreigd. zijn gekrakeel begint of dat er afwisseling met de linkerpoot plaats vindt. Afwisseling dus. Wetenschapper Van Rijn hield zich ook als klein jongetje al be zig met vogelgezang. Groot ge worden met fabels uit de 16e eeuw, de fameuze Dr. Doolittle met zijn Engelssprekende pa pegaai Polynesia en het ken- nersboek 'Ik sprak met viervoe ters, vogels en vissen' is Van Rijn nu een serieus weten schapper. Hij weet dat de nach tegaal fluit in een soort gram matica en combinaties van to nen. De zeemeeuw evenzo. Op die manier wordt een bood schap uitgedragen die door soortgenoten wordt begrepen. Verschillen zijn er ook. Hoewel de tjiftjaf, de fitis en de Noorse boszanger uiterlijk sprekend op elkaar lijken, 'verstaan' ze el kaar toch niet. Ze spreken hun eigen dialecten, zodat alleen de eigen soort de boodschappen begrijpt. En neem de vink. Papa leert het kleintje het liedje, maar denk maar niet dat een vink uit "Verweggistan' het dia lect van een Europese vink ver staat. De waarde van taal in woord en klank moet volgens de Utrecht se vergelijkend fysioloog W. van de Grind vooral niet worden overschat. „De mens heeft wel iswaar taal tot z'n beschikking, een prachtig gereedschap, maar dat maakt ons niet uniek." Wat betreft de algemene communi catie verschilt de mens volgens Van de Grind slechts weinig van de andere diersoorten. Ook de mens zendt, net als dieren, be doelde en onbedoelde informa tie uit door het gebruik van li chaamstaal. „Daarnaast heeft de mens een complex symbolensysteem dat met recht taal genoemd kan worden." Een unieke speciali satie weliswaar, maar het die renrijk kent ook vele specialisa ties. „Wij kunnen niet klimmen als een aap, vliegen als een vo gel of zwemmen als een dolfijn. De navigatieprestaties van die ren zonder gebruikmaking van have el ge se kompas of vuurtorens zijn slim. Dat kunnen wij allen niet, dus is het niet zo'n 'b deal' dat wij taal hebben.' fn z\ gens Van de Grind schatte!e? mensen dan ook de slimhi de emoties en het oplossiier^ vermogen van dieren veel laag in. „Wij onderschatte waarneming, maar het isc 'K€ looflijk ingewikkeld om bij beeld te weten welke plani1 baar is en welke niet.'-' oeI Dieren bezitten bovendieiD degelijk een bepaalde von 'taal', aldus Van de Grind 3' „Tsjilp tsjilp is niets meeri minder dan een signaal di jVO mannetjesvogel iets wil va vrouwtje. Het vrouwtje ho - dat en bedenkt of zij ookiy[e* of het mannetje wel stoer; j" noeg is. Zij maakt een af\v 'orr en besluit dan: 'ja ik wil'.f *en mens die passeert en heit c weet van niks. Die denkt d een vrolijk vogeltje fluit." PETER DE KNEGT de i I ;ebr Katten die zijn verhuisd kunnen behoorlijk last hebben van heimwee naar hun oude ver trouwde plek, zo bleek onlangs weer eens in Emmen. Ze heb ben een uitstekend instinct om hun vroegere woning weer te rug te vinden, hoe ver die ook weg is. Ellen van den Berg uit Emmen verhuisde enkele maanden ge leden met haar kat Potter naar Rotterdam, maar Potter bleek het in de Maasstad niet naar z'n zin te hebben. Onlangs zegde hij het nieuwe huis dan ook vaarwel en maakte een voet tocht van ruim 200 kilometer, terug naar Emmen. Toen Van de kerg haar kat al enkel dagen miste miste, leek het of ze een voorgevoel had van de reis die haar huisdier ondernam, want ze belde voor de zekerheid met de Dierenbe scherming in Emmen in de hoop dat de poes daarheen was gevlucht. Bij de Dierenbescher ming keek men eerst raari n; van het verzoek om het si; v~ ment van Potter op te neni ijze maar omdat je het met kaï sdst maar nooit weet werden to c de gegevens van het dierg iet teerd. Het bleef maanden stil toi echtpaar uit Emmer-Com| flg cuüm zich bij de Dierenbe scherming melde omdat a 9SL sterk vermoeide en verma| ich in hun straat rondzwierf. I Dierenbescherming keeki eg' gevens na en inderdaad: h iew bleek om Potter te gaan. Vi De week haalde Ellen van den Vol haar lieveling op. Ze is no; r steeds ondersteboven van vondst. „Wonderbaarlijk! had er niet meer op gerekt [|C hem nog terug te zien." Ht dier moet het nog even rus üi aan doen, want een van zij ïtd' pootjes moet nog herstelle van de 'wereldreis'. De spoorwegpolitie heeft vrij dagavond in Amersfoort een opmerkelijke zwartrijder uit 't Harde aangehouden. Het ging om een hond die in z'n uppie op de trein was gestapt. Bij de politie in 't Harde kwam eerder die avond het verzoek binnen om uit te kijken naar een loslopende hond. Het M zou zich ophouden langst M spoorlijn in 't Harde. Een speurtocht leverde echten op. Later op de avond blee de hond op eigen houtje di trein naar Amersfoort had ::i Onder het toeziend oog van burgemeester Rutten van Breda heeft Robert ten Brink zaterdag 250 bruidspa ren in het gerestaureerde Bredase stadhuis hertrouwd. De paren waren door het Bredase gemeentebestuur uitgenodigd om op deze manier het stadhuis te heropenen. Op hun eigenlijke huwelijksdag moesten ze we gens de restauratie naar andere locaties in de stad uitwijken. Een lange, zeer gemêleerde stoet bruidsparen trok in vol ornaat vanuit de Grote Kerk over een rode loper naar het stadhuis waar de huwelijkvoltrekking in drie groepen plaatshad. Bruidsparen van jong tot ver op leeftijd, homoparen, hoogzwangere bruiden en bruidsparen met pasgeboren baby's werden in aanwezigheid van alle ambtenaren van de burgerlijke stand toegesproken. Het oorverdovende jawoord werd door de aan wezige pasgeborenen niet altijd in dank afgenomen. Namens de gemeente Breda mochten de bruidegoms hun bruid een trouwring met daarin het logo van Bre da om de vinger schuiven. Daarna ging de stoet onder grote publieke belangstelling weer terug naar de Gro te Kerk. Hier werd het gezelschap toegezongen door zangers en zangeressen van de Groot Bredase Revue en konden enkele paren zich de winnaar noemen van een tweede huwelijksreis. foto anp De 40-jarige Britse NICOLA PRIDHAM verwacht in mei haar twintigste kind, meldde News of the World gisteren. Volgens de Engelse krant heeft zij het devies: „Fik jaar een baby." Pridham en haar 38-jarige echtgenoot Kevin, een timmerman, hebben een wo ning met acht slaapkamers moe ten huren. Elke week zijn zij 400 pond (meer dan 1320 gulden) kwijt alleen al aan levensmidde len voor het gezin met nu nog ne gentien kinderen. De Pridhams, die wonen in het Oost-Engelse Lincoln, maken nog lang geen kans op een vermelding in het Guinness Book of Records. Het wereldrecord is in handen van een Russische boerin, die vol gens de overlevering in de 18e eeuw 69 kinderen baarde.Ook voor een landelijk record komt Ni- cola Pridham nog niet in aanmer king. Tussen 1676 en 1720 baarde de Engelse Elizabeth Mott namelijk al eens 42 kinderen. Hoe schrijf je begrafenis? 'Opa dood', noteert ze met de hanenpoten van een 6- jarige op zondag 17 janiuiri in haar bureaukalender. Dan draait ze zich om. „Hoe schrijf je begrafenis?" Het woord wordt gespeld en krijgt, letter voor letter, een plaats in het vakje van vrijdag 22 januari. 'Niet naar school', voegt ze daar op eigen kracht nog aan toe. Het is een paar uur nadat we haar van het overlijden van haar opa hebben verteld. Hij is die nacht totaal onverwacht gestorven, in zijn slaap, enkele uren na dat hij als feestredenaar nog de show had gestolen op de 65-ste verjaardag van zijn broer. De sta dia van verbijstering, ontzetting en verdriet die we zelf na het eerste telefoontje doormaakten, zien we nu ook bij haar. De tranen lopen door de handen die ze voor haar gezicht heeft geslagen. Als het ritme van je leven wordt ontregeld door zoiets verschrikkelijks als de dood, is het belangrijk om er weer structuur in te brengen. Als ze wat later de data op haar ka lender schrijft, is dat voor haar belangrijk; als ritueel, als houvast, als teken dat her leven doorgaat. De dag daarop gaan we met de drie kleinkin deren in het rouwcentrum naar opa kijken. Een beetje schuchter schuifelen ze de kamer in waar de kist - geflankeerd door twee grote brandende kaarsen - staat opgesteld. Wij hebben al eerder vastgesteld dat opa er bijligt zoals we hem gekend hebben, zelfs de milde glimlach om zijn mond ontbreekt niet. Maar DICK VAN DER PLAS kinderen zien toch vooral een lichaam waar al het le ven uit geiveken is. 'Beetje eng', zegt de kleinste (2 jaar), terwijl hij zich aan zijn moeder vastklemt. Pas na een tijdje beiveegt hij zich vrijer door de ruimte, vooral aangezet door zijn nichtje (3) dat zonder enige schroom de overledene over zijn buik en zijn handen streelt en op een bepaald moment oma bij de hand pakt: „Kom eens kijken hoe lief hij was." Vanaf het moment dat hij overleed spreekt geen van de kleintjes nog in de tegenwoordige tijd over opa. We schuiven de tekening die onze dochter heeft ge maakt naar de zijkant van de kist. Het is een psyche delisch werkstuk, dat ze tussen de middag samen met een vriendinnetje heeft gemaakt. Tussen afbeeldingen van vallende sterren, harpspelende engelen en de beer van de Teletubbies staat een kleurrijk vierkant, met de tekst: 'Lieve opa u bent nu dood dit is voor u van de heelen famielie'. Met opgeplakte watten zijn wolkjes nagebootst. Het gelwei maakt een wat gehaast in elkaar gestoken in druk. Maar dat is niet erg, stelt ze nuch ter vast. Opa ziet het toch niet meer. Pas bij het verlaten van het uitvaartcentrum kruipt ook de kleinste weer uitzijn schulp. Hij zingt een lof lied uit de bundel van Annie M.G. Schmidt: 'M'n opa, m'n opa, m'n opa. In heel Europa is er niemand zoals hij'. Hij kent zijn klassieken van de cd van Beertje Pi- peloentje. Opa is dood. Hij ligt in een kist", vertelt hij de rest van de week aan iedereen die het horen en niet horen wil. Vooral bij de doe-het-zelf-zaak kijken ze enwi op. De begrafenis zegt hem niets: hij associeert het begrip met de graafinachines die hem in vervoering kunnen brengen. „Opa gaat naar de engeltjes", proberen we hem een beeld te geven van wat er gaat gebeuren. Zijn zusje gaat wel mee naar de uitvaart. Onder de in druk is ze, van de rit in de verlengde Mercedes, de sfeer in de dienst, het gezang en het orgelspel. Stapvoets rij den de wagens daarna naar het kerkhof, waar we voor de ingang een paar minuten stilhouden. De dragers ontfermen zich eerst over de bloeinstukken die bij het graf een plaatsje krijgen en komen daarna terug om de kist op te halen. De zon breekt door de mist en doet de omgeving oplichten. In januari wordt het even len te op de dodenakker. Door de zwarte vitrage van de volgiuagen kijken we naar de haag van familieleden, irienden en collega's die meteen indrukwekkende waardigheid de handelingen volgen. Ook in de wagen is al een paar minuten geen woord meer gesproken. Wat valt er te zeggen? Een week lang hebben honderden mensen geworsteld met die vraag, om ons iets van troost en bemoediging te geven. Maar alleen als je zes bent kan je het beklem mendste stilzwijgen uit een mensenleven doorbreken: 'Mam, wat eten we vanavond?' Als de engel fes over gevoel voor humor beschikken, zullen ze met opa hebben mee gelachen. MENSELIJK s. Prinses CAROLINE van Mor is zaterdag voor de derde kes je trouwd, ditmaal met prins ERNST AUGUST VON HAN NOVER. Het huwelijk in helfJ. selijk paleis in Monaco vond tij besloten kring plaats, maak! eJ roline's vader, prins Rainier zaterdagavond in een schrift - verklaring bekend. Opvallen wezige was Caroline's jonge zuster, de 33-jarige Stephi De 44-jarige Ernst Augus een kleinzoon van Willem II] laatste Duitse keizer. De hi van Braunschweig en Lünet tevens een nazaat van de koning George 111 en voert d;| hertog van Cumberland. Hijl de Duitse en de Britse natie teit en is evenals Caroline zaat van Francesco Grimaldij in 1297 de rots van Monacol overde en het prinsdom stiel Caroline huwde zaterdagc haar 42e verjaardag. Van 19 tot 1980 was zij getrouwd m financieel adviseur Philippe not. In 1983 trouwde Caroli met de Italiaanse industrieel fanoCasiraghi, die in 1990t een ongeluk om het leven ktf Uit dat huwelijk heeft Carolin drie kinderen: Andréa (14),' lotte (12) en Pierre (11). Ernst August is sinds oktol 1997 gescheiden van de Zw se Chantal Hochuli. Hij twee zoons uit zijn eerste hm lijk. De prins heeft een moeil verhouding met de pers. Zofc hij in het nieuws toen hij een tograaf met een paraplu te lij ging, waardoor deze een gebfl ken neus opliep.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2