Publiek wil rock 'n roll en soul Trompettist Nico Schepers wint finale VSB Music Award ousefeest op een olifantenkerkhof Wie klappen wil of stampen, moet dat vooral doen want 'We are in church' Cultuur&Kunst IAG 25 JANUAR11999 CHEF JAN RIJSDAM, 071-5356444, PLV CHEF ANNET VAN AARSEN 071 -5356443 ntino herleeft op Valentijnsdag am» Voor filmliefhebbers die Valentijnsdag romantisch ieginnen draait theater Tuschinski in Amsterdam zondag ïari om 10.30 uur de stomme film 'Blood and Sand' met h Valentino in de hoofdrol. De film, vol warmbloedige werd in 1923 gemaakt. Joost Langeveld begeleidt de rol- p het Wurlitzer bioscooporgel. Om in de stemming te ko er een bioscoopjournaal uit 1920 en een live-act, die spe- lor deze Valentijnsdag werd geschreven. Daarna kan men iet genot van een glas champagne in de loge van de grote ir de hoofdfilm kijken. ur Paul Cammermans overleden De Belgische acteur en regisseur Paul Cammermans is 'estei op 77-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Zemst •Hij i helen. Cammermans speelde in de jaren zestig voor de 'kkei andse Comedie in Amsterdam. Daarnaast vertolkte hij tal Nederlandse televisieseries, zoals het populaire rtje en Peppi en Kokki. ermans begon in 1941 „Ik ger in de Folies Bergè- het v Irussel. Na een conser- inde miopleiding werkte hij 10§ üjte acteur voor de to- zelschappen KVS in 1 en KNS in Antwerpen, iren zestig trok hij naar and, waar hij ook re- 'en 81 zich nam. Later werk- gke n|0k als regisseur in Con- n en Zuid-Amerika. In ere jaren legde Cam- r vaf ms zich steeds meer ïtstri televisie en film. Daar- derslgde hij nog cursussen (merikaanse regisseur nheie II You zegt concerten af Jrt IeDe populaire Nederlandse meidengroep Close II You noodgedwongen tot eind februari een adempauze. ,,De i zijn aan het einde van hun latijn", zegt een woordvoer- e radio-, tv- en zaaloptredens in binnen- en buitenland ezegd. Volgens een woordvoerster van Endemol, dat de L1,ci gen voor de band regelt, zijn de vier groepsleden „over- ^n en ziek." Een hardnekkig griepvirus zou de dames al jd in hun greep hebben. din eert James Taylor in Carré Ik\f iam» De Amerikaanse zanger James Taylor geeft op 24 tl eenmalig concert in Carré in Amsterdam. De zan- steri ïgwriter. cfie ooit getrouwd was met Carly Simon, scoorde get* 'Fire and Rain' en You've got a friend', twee ice Susan Strasberg overleden a*s,e rk. De Amerikaanse actrice Susan Strasberg is op 60-jari- et ijd overleden. Strasberg was de dochter van Lee Stras- ove e oprichter van de befaamde Actor's Studio. Susan Stras- iaakte in 1955 haar debuut op Broadway in de rol van An- 1P" ik. Tot de speelfilms waarin ze is te zien behoren Picnic' P33' en Stage Struck' (1957). Ze was nauw bevriend met Mari- RECENSIE KEN VOS Finale van de VSB Music Award met Jonas Filtenborg, Tim Eij- maal en Nico Schepers. Gezien 23/1de Waag. Leiden Drie van de zeven kandidaten van vorige week werden uitgekozen om afgelopen zaterdag te strijden om de VSB Music Award. Conservatoria was gevraagd om veelbelovende leerlingen voor te dragen voor dit concours. Vreemd genoeg was niet alle deelnemers bekend dat de prijs gegeven zou worden aan de ingeschreven muzikant in plaats van zijn band. Maar goed, de inzet was er niet minder om, hoewel ook nu weer de slordige zaalversterking roet in het eten gooide. Musici konden elkaar niet goed horen, soli verdronken in het ensemblegeluid, kortom de omstandighe den waren niet voor iedereen gelijk. Wederom beet het kwintet van drummer Jonas Filtenborg het spits af, met deels dezelfde stuk ken als vorige week. Ook nu valt de vlotte presen tatie van zijn groep op dankzij vooral zangeres Charlotte Coppola, die met haar krachtige, lage stem snel de aandacht op zich weet te vestigen. In het hoog gaat het wat minder subtiel, maar dit wordt deels gecamoufleerd door de zuivere uithalen van Willem Hellbreker op zijn saxen. Fil tenborg is een slagwerker met een verzorgd ge luid, maar die ondanks de vloeiende inzet van pianist Ton Feinig en contrabassist Han Slinger zelf nauwelijks swingt. Wel maakt hij indruk met een polyritmische solofeature. De fusion van gitarist Tim Eijmaal maakt ook deze keer indruk door de ambitieuze, complexe arrangementen op eigen stukken in op Weather Report geïnspireerde stijl die helaas maar deels uit de verf komen door een slechte communicatie op het podium, veroorzaakt door de versterking. Vooral de bijdragen van toetsenspeler Marcus Ol- gers zijn daar het slachtoffer van. Tenorsaxofonist Tom Beek krijgt ook nauwelijks de kans om op te vallen, terwijl de unisono-passages met Eijmaal slordig klinken. Gelukkig vormen basgitarist Jeroen Vierdag en drummer Martijn Vink nog een redelijk strak ritmetandem. Als solist valt de leider minder op, vooral doordat een duidelijke dyna miek in zijn improvisaties ontbreekt. Martijn Vink speelt ook in het kwartet van trompettist en bugelspeler Nico Schepers waarin hij laat zien ook in de hardbop goed uit de voeten kunnen. Misschien is het omdat de formatie de kleinste is of omdat er alleen akoestische instru menten gebruikt worden, maar de collectieve presentatie is bij deze band het meest overtui gend. Schepers improviseert hard en veel op standards, waaronder het razendmoeilijke Buggy Ride van Wynton Marsalis, en heeft met Vink, Jasper Soffels op piano en Guus Bakker op bas een echt swingende groep. De 23-jarige Schepers heeft zowel op trompet als op de bugel een tref zekere articulatie. Harmonisch en stilistisch is al les ook dik in orde, maar de trompettist heeft wel de neiging om alles vol te spelen, zodat de span ning op den duur weg kan vallen. Dat de jury weinig tijd nodig had voor het be raad en de prijs van vijfduizend gulden enkele uren later tijdens Jazzin' Leiden in de Stadsge hoorzaal aan Schepers toekende, lag dan ook ge heel in de lijn der verwachtingen. Artistiek was dit concours een van de meest geslaagde onderdelen van de Leidse Blues- en Jazzweek. Eerste JazzinLeiden heeft formule die werkt: niks intellectuele jazzmuziek rste oplagen 'Het Bureau 5' grotendeels verkocht dis rer Van Oorschot is al sch door de eerste opla- j ,je m de nieuwe Voskuil, 'Het e o0 ii 5', heen. De verkoop be- /er c rijdag officiéél. Veel men- adden al een exemplaar PPjgic hadden een eerste druk enei '00 gebonden exemplaren insu]n tweede druk van 15.500 aaide exemplaren. Een ietv ngsoplage dus van 20.000 in totaal. We zijn zo goed aldus W. van Oorschot, heeft al diverse boekhan- n aan de telefoon gehad neer exemplaren. „Zelfs handelaren die goed hadden in gekocht, mede op basis van de verkoopcijfers van de vorige de len, schoten vrijdag en zaterdag door hun voorraad heen. Ik had hier nog 75 boeken, dus ik kon er nog wel een paar helpen. Ik kwam bij een boekhandel hier in Amsterdam en terwijl de nieuwe boeken werden uitge pakt, zag ik het nog in de winkel aanwezige stapeltje reduceren tot nul." De derde druk van dui zend gebonden boeken en 5000 paperbacks volgt op 2 februari. In totaal zijn nu al 160.000 Bu reau-boeken verkocht. Van het eerste deel gingen ruim 50.000 over de toonbank. Al na één nummer spat het zweet van zijn hoofd en moet de handdoek eraan te pas komen. De harmonica man van Mr. Boogie- Woogie the Firesweep Blues Band doet wat hij be looft. „Let the good times roll', schreeuwt hij. Mr. BoogieWoogie zelf pro beert intussen met zijn enorme oorbel een gat in zijn al even indrukwekken de hoed te slaan. De snelle bewegingen van zijn hoofd doen vrezen voor een wi- plash. LEIDEN ANNET VAN AARSEN Geen bandlid staat stil op het podium in de Catharina Zaal. Een muur van geluid, spette rend en swingend. En het pu bliek van het eerste internatio nale gala Jazzin' Leiden? Dat moet zo vroeg op de avond nog even wennen, warm draaien. Voorzichtig veert een enkeling op de maat van de muziek door de knieën om vervolgens weer op te wippen. En daar waar de drank gehaald kan worden, oe fenen wat heren en dames in het barhangen. Maar de zaal is binnen een mum van tijd vol. Verkwikkend, vinden de meeste toeschouwers. Een dergelijke band trof je een paar jaar gele den nog niet aan tijdens de Key- town Jazzgala's in de Stadsge hoorzaal. In vijf zalen muziek, voor elk wat wils. Het is een formule, die werkt. Wie even genoeg heeft The Bloose Brothers zoeken een 'chick' in het publiek. Zweten en swingen tijdens Jazzin' Leiden. Leiöse Blues Jazzweek van de bigband muziek van het orkest van Frits Landesbergen, loopt gewoon door naar boven, waar Deborah J. Carter haar 'omni-jazz' ten gehore brengt. Of naar de Comelis Schuyt Zaal voor een riedeltje Swing door Philip Paar. Je kunt je natuurlijk ook aansluiten bij het leger van 'netwerkers', dat zich in de gan gen ophoudt om nieuwe con tacten op te doen en oude ban den aan te halen. Muzieknootje Het publiek, ja, dat wekt toch enigszins bevreemding op. Veel heren in corporate blue en da mes in mantelpakjes. Een grote schare mensen met een mu zieknootje op de revers gespeld, cadeautje van een verffabrikant. De sponsors stuurden bij elkaar honderden toegangskaarten naar hun relaties en dat is te zien. Tussen de keurige heren en dames door huppelen dan weer hoogblonde dames in strakke spijkerbroeken met zil ver- en goudglinsterende bloes jes. Aan hun zijde mannen met leren hesjes of rugby-shirts. Maar het kan allemaal, nie mand voelt zich er écht onge makkelijk bij. Nee, Jazzin' Leiden kent een ander probleem: de noodzaak om te kiezen. Blijven we na een optreden van publieksfavoriet Madeline Bell hangen in de gro te zaal voor de spektakelshow van de Bloose Brothers Revue? Of steken we toch maar even door naar de EWR-zaal voor een wat rustiger optreden van Bart Wirtz en zijn mannen, de Leidse winnaars van de VSB Music Award 1998? Het programma boekje brengt uitkomst: de te genvoeters van Jake en Elwood spelen in de kleine uurtjes nog een keer. Tegen die tijd is de menigte in de grote zaal helemaal los. Zwe tend storten hele horden zich op de dansvloer, met liters tege lijk wordt het bier aangerukt. FOTO HENK BOUWMAN Niks intellectuele jazzmuziek. Het publiek wil op dit tijdstip Blues, Rock 'n Roll en Soul, vet te disco en - ja - zelfs country. Geen probleem voor The Bloose Brothers Revue. 'Jake' en 'El wood' zingen van 'Lola' aan de 'Copa Cobana' en maken met 'Rawhide' een ommetje naar het wilde westen. 't Is prima allemaal. Maar als na het einde van het eerste Jazzin' Leiden de laatste men sen vermoeid naar de gardero be wankelen, doemt toch een vraag op. Moet dit nieuwe gala voor een tweede editie volgend jaar niet een naamswijziging ondergaan? Als je niet oud wilt worden, moet je je jong opknopen', zei mijn moeder altijd als iemand weer eens zat te zeuren over het onbarmhartig voortschrijden van de tijd. Die zegswijze heeft me tijdens de gehele Leidse Blues- en Jazzweek door het hoofd gespeeld. Niet zo gek. Want het sleutelwoord in deze week was toch wel oud. Er werd een te belegen repertoire ge speeld, de meeste muzikanten hadden een retourtje Huize Avondrood op zak, het jonge ta lent kreeg geen kans, de organi satoren leden aan aderverkal king, noem maar op. Dat mag dan misschien alleniaal zo zijn, maar de jongelieden die ik op het podium heb gezien, speelden stevige maar 'oude' blues of rock of ze haalden weer eens enkele jazzstandards van stal. De enige die echt voor vuur werk heeft gezorgd, was een ou dere jongere, een man met de kaaklijn van een strijkijzer. Juist ja, u raadt het al: Hans Dulfer. De Dick Bos onder de saxofonis ten. Hij bewees afgelopen zater dagavond in De Waag maar weer eens dat het 'm niet zit in de leeftijd. He's got sparks in his blood, heet zoiets geloof ik. Waar bij anderen dikke, stroperige, ranja door de aderen vloeit, is het bij Hans Dulfer een razende stroom lava. Voeg daarbij nog eens een gastoptreden van de nerveus gesneden Saskia Laroo en de Harvey Wallbanger is op juiste smaak. Tja, die Dulfer. Hij mag zijn haar dan steeds meer één kant op gaan kammen, het elke mor gen teder als een Japanse bloe- menschikster over zijn schedel leggen, met de longinhoud en de funk zit het nog wel goed. Ade men is spelen voor die man. Met van die breed uitgesponnen kunstidtingen als de Leidse Blues- en Jazzweek is het toch altijd zo dat er maar bepaalde fragmenten blijven haken. En bij een zeven-gangen-diner is de laatste gang toch altijd weer de stoelgang, hoe mooi en lekker het allemaal ook was. Daarom mag Leiden wat mij betreft nu een weekje worden gewatteerd of dichtgestopt met kranten. Even een weekje luisteren naar het water en het eenzame gelal van een student in de nacht. B. Bob ^Bzzmarathon met Robin Koerts JHand me the Keys en Future Express Gehoord: 23/1, de Waag. muziek veel gezegd en geschre- er het leeftijdsprobleem Leidse Blues- en Jazz- long talent en dito pu- uuden niet aan hun trek- imen en de ouwe lullen maar niet van wijken we- in drijfveer om muziek te zou slechts nostalgie lp de een na laatste dag week' heeft Hans Dulfer lat krachtig afgehamerd, juist de oude saxofonist ;rde de stampvolle Waag set die tot ver in het vol- millennium zal natrillen, en trompettist Saskia La- e onaangekondigd kwam azen, schetterden als tij en housefeest op het oli- kerkhof. en oud dansten schou- n schouder op de eigen- :t eens zo feestelijke mu le prachtige, soms volvet- weer ijle klanken die La- Dulfer uit hun toeters n, riepen associaties op nistere taferelen. Met on- ring, dreiging en een- leid. Wat de mondharmo- ïit Ennio Morricone's or- oet met de beelden van de n 'Once upon a time in Pst', deden de twee met de in je hoofd. Dat er toch al werd gedanst, was lo- De elektronische beats alsmaar vriendelijk glim- ide dj. Mr. Melle, in het jks leven fiscaal-jurist, de in mitrailleerde, dwongen ibliek daartoe. Future Groove Express, ïrder een grijzende per- RECENSIE SABINE VAN DEN BERG Gospelconcert door Loud Proud! m.m.v Madeline Bell Gehoord: 24/1, Lu therse Kerk, Leiden Het geschetter uit de toeters van Saskia Laroo en Hans Dulfer zal tot diep in het volgende milliennium natril len. FOTO HENK BOUWMAN cussionist en Jazz D. op key boards, maakte het type muziek waarmee Miles Davis, als hij nog zou hebben geleefd, de jazzpuristen anno 1999 ander maal tot wanhoop zou hebben gedreven. Want ook Davis was zijn tijd ver vooruit, werd dikwijls (te) laat begrepen en bleef bij elk nieuw pad dat hij insloeg volkomen herkenbaar. Houdt Dulfer zijn blik op de toekomst gericht, het Leidse Robin Koerts Kwartet, met vier muzikanten die allen zijn kin deren hadden kunnen zijn, kijkt zo hevig terug dat nekverrekkin- gen ni^t kunnen uitblijven. De duimen van de basbeesten Stanley Clarke en Mark King herinnert bijna niemand zich meer. Koerts, de zoon van de gi tarist en oprichter Chris van Earth Fire, probeert die tijden te laten herleven. Over bassen hoef je hem niets te vertellen maar over podiumpresentatie des te meer. Al bij het tweede nummer stak hij een sigaret op. Net toen hij vanwege al die rook in zijn gezicht, de stinkstok wil de weggraaien, moest hij pluk en trekwerk aan zijn snaren ver richten. Wat zo 'cool' moest overkomen, werd clownesk. De meeste van.de composi ties waren niet meer dan door zichtige excuses voor Koerts' es capades op bas. De Waag was te klein voor het ego van dit bas sende baasje. Ook de gitarist kwam niet veel verder dan spierballenvertoon. Het meest opzienbarend aan het kwartet waren de tot aan haar kuiten rij- kende haren van de percussio- niste. Maar die weelde kregen we ook pas aan het einde te zien, toen ze zich voorover boog om haar trommels in te pakken. Toch is er hoop op lokale mu zikale successen. Tussen het Robin Koerts Kwartet en Dulfer in speelde Hand me the Keys, de Leidse band van de gitaristen en zangers Edwin en Heyn Lin ger. Niet dat het zelfgemaakte songmateriaal, overwegend rhy thm blues, nu direct nieuwe muzikale wegen opent, maar bij dit viertal staat al het vakman schap tenminste in dienst van de liedjes. En daar hebben ze er veel van, heel gevarieerde ook. Sterkste troef is de samenzang van de twee donkere broers. De debuut-cd is in de maak, gepro duceerd door Chris Koerts. Als op de laatste middag van de Leidse Blues- en Jazzweek een surprise-act wordt aangekon digd, een speciale gaste die de geprogrammeerde gospelgroep komt versterken, haal je je schouders op. Je verwacht im mers niet dat jazzsinger Made line Bell onverwacht uit een van de kerkbankjes oprijst, een mi crofoon grijpt en vervolgens haar mond opentrekt om daar gewoon ontspannen wat gospels te beginnen. Daarom was de verrassing tijdens het jaarlijkse, gratis gospelconcert des te groter. Loud Proud! een multicul turele gospel- en soulgroep uit Amsterdam brengt een onge dwongen concert van een uur. Zeven zangeressen en drie zan gers worden door twee toetse nisten bijgestaan op orgel en piano. Deze sobere begeleiding laat de eenheid van stemmen goed tot haar recht komen. Om dat de zangers uitstekend naar elkaar luisteren klinken cres cendo en decrescendo soepel. De blonde zangeres in het ge zelschap heeft een machtige stem net als een van haar don kere collega's met een ingeni eus ingevlochten kapsel. Maar het leukste aan deze groep is het gebrek aan ijdelheid. Ze zin gen hun gospel zoals het moet: ze beginnen tegelijk en eindigen gelijk waar dat nodig is. De so lopartijen zijn verdeeld over on geveer de helft van de leden. Ook het publiek dat aan de zij kant zit, wordt bij het concert betrokken. In zo'n ambiance van saamhorigheid komen tek sten: 'Get together' en 'Never alone' oprecht over. De dame met het vlechtkap- sel kondigt Bell in het Engels aan en dan schieten grote ogen van verbazing naar de achterste rij: ze is het echt. Ze draagt 'tig kleine vlechtjes en een jas met glittertjes. Moedigt de luiste raars aan: wie klappen wil of stampen, moet dat vooral doen want 'we are in church'. Ze heeft er lol in: „It's nice to be here on a Sunday. I don't al ways have time to go to church." Ze verontschuldigt zich voor haar 'spiekmuziek' maar is vooral thuis in het jazzrepertoi re waarmee zij afgelopen 'week' al optrad in de Hooglandse Kerk en de Stadsgehoorzaal. Op zo'n moment maakt het niet uit dat iemand van die kwaliteit op een papier kijkt, omdat het spon taan gebeurt. Ze is toch in Lei den en neemt een aantal solo's die normaal door leden van de groep worden gezongen voor haar rekening. Loud Proud! en Bell besluiten met een lied dat deze grootheid al zong toen ze net in Nederland kwam; 'centuries ago' naar eigen zeg gen. Ze kent het uit haar hoofd. Dit intieme concert blonk uit in eenvoud. Een cadeautje. Loud Proud! zingen hun gospel zoals het moet. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29