Door mijn ziekte sta ik wat losser in het leven' 'Grimmige sprookjes': de zoektocht naar het goede Postbank Spaarrentes Cultuur Kunst Nieuw Joods Museum Bridget Fonda gast bij Rotterdams filmfestival POSTBANK )AU 1 MAANDAG 25 JANUAR11999 n rijsdam, 071-5356444, plv chef annet v ntn h Vali werd p het er eer lorde iet ge Elco Brinkman is weer aan het werk Elco Brinkman (50)sinds drie jaar voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (A\"BB), alweer zijn achtste functie, oogt ont spannen. Op een comfortabele bank in de lobby van Hotel Holiday Inn laat hij zijn gedachten gaan over allerlei onderwerpen die hem na aan het hart üggen. Zijn handen wapperen op karafoeristieke wijze, om zijn betoog kracht bij te zetten. Even zit daar weer de even doorgewinterde als bevlogen politicus. Maar terugkeren naar de politieke arena van het Binnenhof is niet zijn ambitie. „Zo wer ken die dingen niet. Er zit een nieuwe generatie en de vorige heeft afgedaan". zegt hij zonder een spoortje spijt of bitterheid in zijn stem. Brinkman ziet er goed uit. Zijn haar is iets grijzer geworden aan de slapen maar verder is er geen spoor zichtbaar van zijn ziekte die hem vorige zomer zo plotseling velde. „Mooi kuifje, hé', toont hij zich tevreden met de terugkeer van z'n haar. Zes maanden geleden kreeg hij last van zijn keel en van zijn stem. „Ik dacht aan een on schuldige verkoudheid, maar het ging niet over. Ook niet met peni cilline. Uiteindelijk bleek dat ik Non-Hodgkin had. een vorm van kanker. Het zat in mijn amandelen en was gelukkig niet uitgezaaid. Ik ben poliklinisch behandeld. Bestraald en chemotherapie. „Je staat ineens aan de kant en bent alleen nog met je lijf bezig. Het was een intensief en beklemmend proces, een in belangrijke mate psychisch gevecht. Lange tijd was de televisie mijn enige venster op de wereld. Dat was wel raar, ja. Zeker als je bedenkt dat ik zelf re gelmatig zichtbaar was op dat scherm." De voormalige CDA-leider werd behandeld in het Leids Universi tair Medisch Centrum. „Gelukkig vlakbij." Hij moest wel wennen aan thuis zijn. „In het begin ben je veel met jezelf bezig: met kuren. De dagen vliegen door je vingers. Ik heb veel gelezen en het huis opgeruimd. Er lag nogal wat papier, ja. Op een gegeven moment had ik zóveel opgeruimd dat ik weer snakte naar nieuw papier", zegt hij lachend. „Op een gegeven moment komen de muren op je af. Ik was blij dat ik op 1 januari weer aan het werk kon, hoewel werk geen therapie is. Maar je kunt je aandacht op iets anders richten, je gedachten verzetten. Ik pieker nog wel 's, af en toe. Zoiets verdwijnt natuurlijk niet meer uitje leven." Terugblikkend op zijn vorige baan. als CDA-leider. lijkt Brinkman niet rancuneus. Hoewel zijn vertrek in augustus 1994. na een flinke verkiezingsnederlaag van zijn partij, niet zonder emoties was. Oud- premier Ruud Lubbers die zijn 'kroonprins' liet vallen door een stemadvies op een ander uit te brengen, komt hij nog regelmatig tegen. „Gisteravond nog. op een discussiebijeenkomst. Hij heeft het televisie-interview met Lubbers, onlangs in het pro gramma Buitenhof, ook gezien. „Waar twee kijven, hebben er twee schuld zegt hij over zijn confrontaties met Lubbers in het verle den. „Het waren vervelende aanvaringen, maar we zijn grote men sen en het leven gaat verder. Wat ik belangrijk vind, is dat de partij niet door de goot gaat." „Laat iedereen zijn eigen beeld maar houden van wat er toen ge beurd is. Ik heb geen zin om erin te roeren. Na afloop van de tv-uit- zending met Lubbers lag er meteen een fax van Paul Witteman bij mij thuis: een uitnodiging voor een interview. Maar ik heb er geen behoefte aan. Datzelfde geldt voor een biografie: ik heb veel koste lijk en kostbaar materiaal thuisliggen, maar ik begin er niet aan." Terugkijkend op de roerige gebeurtenissen in 1994, heeft het hem vooral pijn gedaan dat hij ervan werd beticht 'asociaal te zijn' ten tijde van de debatten over de bezuinigingen op de AOW en de WAO „En dat terwijl ik had voorgesteld om de AOW wèl aan de in komens te koppelen en het minimumjeugdloon niet. Jongeren hebben immers nog kansen op de arbeidsmarkt. Maar ik heb me loyaal achter de fractie geschaard die een ander standpunt had. Loyaliteit gaat boven alles." Hij voelt zich nog steeds betrokken bij het CDA. Vindt het jammer dat zijn partij zich niet méér profileert. „Het lijkt me beter dat het CDA zijn intern geraas staakt en zich meer op de samenleving richt. De kiezer op de Breestraat wil toch ook weten wat het CDA van verschillende maatschappelijke problemen vindt?! Destijds zei ik onze partij dat je in die Breestraat niet zo maar met een begrip als rentmeesterschap zwevende zieltjes kon winnén. Hier en daar "werd dat opgevat alsof ik partijtradities overboord wilde zetten. Mij ging het erop dat een nieuw jasje op z'n tijd beter staat en dat oude vertrouwde opvattingen aan de nieuwe tijd moeten worden geijkt." Zijn overstap naar de wereld van de bouwondernemers ging hem na zijn politieke bliksemcarrière niet moeilijk af. zegt hij. „Het was geen volstrekt vreemde wereld. De ontwikkeling van een land is ook in de politiek een fors thema. Ik was als politicus ook al bezig met de vraag: hoe gaat Nederland eruit zien? Wat me ook aan spreekt, is dat het om heel concrete, tastbare dingen gaat: de bouw van een tunnel of een huis. Net als een bejaardenoord of een bi bliotheek heel tastbaar was in de tijd dat ik minister van WVC was." „In de bouwwereld lopen doenerige mensen rond en dat ben ik ook. Ik ben een ongeduldig mens, dat weet ik ook wel. Ik wil op een Hij is blij dat hij zijn aandacht weer op iets anders kan richten. Een ernstige ziekte hield Elco Brinkman zes maanden thuis. Inmiddels is hij weer aan het werk gegaan. „Als je een bezigheid hebt, een bestemming, kun je zo'n periode letterlijk en figuurlijk achter je laten." Brinkman is hersteld van kanker. „Ik heb de afgelopen maanden vooral een psychisch gevecht geleverd tegen een onzichtbare vijand." De oud politicus is weer vol ondernemingslust en heeft allerlei plannen. Niet in de laatste plaats met Leiden, de stad waar hij nu al meer dan 25 jaar woont. foto hielco kuipers de A4 en de aanleg van de HSL. Dan hoefje niet het Groene! ir de gegeven moment iets realiseren. Na een tijdje praten besluiten: maken we het rond of vierkant? En dat heeft ook wel verwantschap met het werk in de politiek, hoewel ik nu als vertegenwoordiger van een maatschappelijke organisatie aan de andere kant van de tafel zit. Het is in mijn voordeel dat ik weet hoe het toegaat in politiek Den Haag." Hij heeft het minder druk dan toen hij minister van WVC was. en later, fractieleider van het CDA. Neemt geen tassen vol paperassen meer mee naar huis. „Van die beruchte loodgieterstassen ben ik nu af. In Den Haag was er ook elke dag kak aan de knikker. Mijn werk is nu veel minder hectisch. Ik heb meer tijd voor andere dingen." Brinkman heeft geen ambities om burgemeester te worden. Ook berlun» In Berlijn is afgelopen weekeinde het Joods Museum, ont- het museum wordt de geschiedenis van het Duitse jodendom belicht, worpen door de Amerikaanse architect Daniel Libeskind, geopend. Het Het gebouw moet nog worden ingericht. Pas in de herfst van 2000 gebouw heeft van bovenaf gezien de vorm van een bliksemschicht. Li- gaat het Jüdisches Museum open voor publiek, beskind heeft daarmee een verwrongen jodenster willen uitbeelden. In foto ar/hans edinger niet van Leiden. „Nee, hoewel ik het na mijn studie wèl ambieerde. Het zat in mijn bloed: mijn vader en grootvader waren ook burge meester. Leiden is een prachtige stad waar nog veel te doen is en ik heb er wel serieus over nagedacht. Maar laat een ander het maar doen. Wel vindt hij dat er iets moet gebeuren in Leiden, dat er een bedrijventerrein ontwikkeld moet worden in Roomburg en dat het groen zoveel mogelijk in tact moet blijven. „Leiden is opgesloten: er is weinig mogelijkheid voor nieuwe werk gelegenheid vanwege een tekort aan bedrijfsterreinen. Daar moet je iets aan doen. Waarom graven we bij JVC niet een stuk grond uit en overkappen we dat? Je kunt zo een stapeling van bedrijven ma ken. Er wordt daar straks toch gegraven vanwege de verbreding van rotterdam cpd Actrice Bridget Fonda is een van de aandachttrekkende gasten van het woensdag beginnende International Film Festival Rot terdam. De dochter van de be roemde Jane Fonda speelt de hoofdrol in de film "A Simple Man' van regisseui Sam Raimi. Andere belangrijke gasten zijn de acteur Bruno Ganz, de com ponist Luciano Berio en de re gisseurs Hou Hsiao-hsien, Sa- mira Makhmalbaf, Todd Hay- nes, Hal Hartley, Vincent Gallo en Larry Clark. De laatste maak te twee jaar geleden diepe in druk op het Rotterdamse film festival met vertoning van zijn provocerende jeugdportret 'Kids' en neemt nu zijn nieuw ste film Another Day in Paradi se' mee. Mr. Ivo Opstelten, de nieuwe burgemeester van Rot terdam, is in allerijl uitgenodigd voor de opening van het festi val. De telefoons van het film festival staan intussen rood- jeugdtheater Assepoester is een grauw meisje. Ze lacht nooit, want haar stiefmoeder re geert als een dictator en laat haar boe nen, dweilen en vegen. Haar twee stiefzussen houden liever hun dure jurken schoon. Op een dag besluit de koning dat zijn zoon moet trouwen en hij organiseert een groot bal. Terwijl ieder meisje uit het land naar het feest gaat, raapt Assepoester erwten en lin zen die in op de grond zijn gevallen. 'Assepoester' is een van de zes sprookjes uit de voorstelling 'Grimmi ge sprookjes' van Jeugdtheaterschool Zuid-Holland. Behalve bekende verha len zoals 'Hans en Grietje' worden er ook minder bekende sprookjes ver toond zoals 'De gouden gans' en 'IJze ren Hans'. In deze wervelende voor stelling met veel dans (choreografie van Ingrid Dalmeijer) mixt DJ Jair Stranders de muziek. Regisseur Theo Ham kiest met 'Grimmige sprookjes' .voor sprookjes in hun oorspronkelijke vorm. Hiermee maakt hij van de sprookjes echte oer- verhalen. Ze gaan over algemene erva ringen, verlangens en angsten van de mens. Assepoester wordt bijvoorbeeld zwaar beproefd door haar stiefmoeder en -zusters, om daarna lang en geluk kig met haar prins te leven. En Grietje overwint haar angst door de heks in de oven te duwen. 'Grimmige sprookjes' is hiermee de reis van het groter worden en de zoek tocht naar het goede. In een dyna misch spel waarbij vertellingen en be levenissen elkaar abrupt afwisselen, heerst een voortdurende spanning die aanstekelijk werkt. Dit wordt versterkt door het volwassen en veelzijdige spel van de jonge acteurs. Prachtig ge speeld zijn de heks uit 'Hans en Grietje', Assepoester, IJzeren Hans en de jager in datzelfde sprookje. Ook de tails zijn met liefde uitgewerkt. De heks die in vlammen opgaat, haar ake lige stemgeluid dat door vier spelers synchroon wordt gekrijst, de domkij- „Maar het lijkt wel of de drive ontbreek en er steeds ruzie is 1 buurgemeenten. Dat vind ik jammer. Het ontbreekt in de str aan kracht om in gezamenlijkheid wat meer uit te stralen. H< toch een beetje een verdeeld huis." De nieuwe burgemeestei Leiden heeft een belangrijke rol in Den Haag, vindt hij. „Hij i helei druk uitoefenen. Iedereen komt daar immers duwen, trekkei andst doen." Brinkman is opgegroeid in de polders van de Alblasserwaard hij als kind schaatste of, in de zomer, in het gras of tussen de stengels speelde. Inmiddels voelt hij zich thuis in Leiden. „Ik hier al 25 jaar met veel plezier met een mooi uitzicht op hetv |°russi Onze jongste dochter woont nog thuis, de andere twee kinde miop studeren inmiddels. Ik kom graag in de stad, was laatst nog ij [t schouwburg voor de voorstelling Wilhelmina. Prachtig. „Ik denk wel 's aan verhuizen naar de Leidse binnenstad, we :ur op 7. len ir •rtjee erma ger ir ie act zelscl en F wel 's rond, maar er is geen haast bij. We zouden graag een o ^en bouw op ons huis in de Merenwijk hebben, maar dat mocht and. zegt hij lachend, verwijzend naar de opschudding die jaren g zjch in de gemeenteraad ontstond toen zijn echtgenote Janneke r 0k a atelierruimte wilde hebben. Brinkman houdt van groen, van weidse polderlandschappen ere jc acht hij niet in tegenspraak met zijn functie als voorzitter van ms zj telev ilgde riner ,eE bouwondernemers. „We zijn niet alleen asfalt- en cementstri We kunnen groen en waterpartijen toevoegen en ook onder i grond kun je mooie dingen doen. Er kunnen tunnels worden maakt. In de toekomst zie ik in de Randstad een ondergronds zan. van buizen en metroverbindingen tussen Rotterdam en Amsi dam komen. Dat is dé oplossing." Over de Leidse plannen met een nieuw winkelcentrum in h( bied rond de Aalmarkt, is hij hoopvol gestemd. „Er gebeurt iel Het kan best mooi worden, als je de oude binnenstad respect en een ondergrondse garage bouwt. En waarom bij Molen de gene ondergrondse garage en een bovengrondse verlevendigi van dat plein?" Brinkman is naar eigen zeggen rustiger dan vroeger. „Ja, men ook 50 geworden, je gaat wat dingen relativeren." Hij lacht. D eJ serieuzer: „De spanning en sensatie wordt iets minder. Rustij heeft zijn charme. Niet meer steeds op het puntje van je stoel1 om toe te slaan of toe te happen. Dat geeft zielerust. Door mi ziekte sta ik wat losser in het leven en zie ik dat sommige dinj inderdaad betrekkelijk zijn. Maar ik wil nog wel heel veel. Ik v energie in dingen stoppen die ook echt tot iets leiden. Ben mi »am» doenerig, wil niet alleen maar eindeloos overleggen." n eei De werkgever Brinkman maakt zich sterk voor meer investeri igwi in de economie. De burger Brinkman is bezorgd over het gew 'Fin straat en op televisie. De stille mars in Gorinchem nadat twee jes waren doodgeschoten, heeft veel indruk op hem gemaakt. heb een dochter in dezelfde leeftijd die elke zaterdag de stadi gaat. Haar kan het zelfde overkomen. Ik zie die mars ook als e RK noodkreet van de burgers. 'Doe iets', roepen ze. 'Nou moet hi c palaver ook tot iets leiden. Neem je verantwoordelijkheid ove e op horeca, ouders...'" aaj£, „We moeten als gemeenschap iets ondernemen en er niet pu -j dividualistisch naar kijken. Waarom geen camera's op bepaal en plekken? Waarom geen gesprek met de omroepverenigingen; |nrCM er voor 20.00 uur geen geweld meer wordt uitgezonden op tel sie? Vrijheid van meningsuiting of de roep om privacy zijn elii en filosofische benaderingen als het om dit soort dingen gaat hoeft de kwaadwillenden toch niet te beschermen?!rc j Brinkman is nog steeds regelmatig bezoeker van de kerk, maa wel iets van de sfeer van vroeger. „Ik kom uit de traditie van v zingen, een stevige preek. Ik ben een sfeermens. Kerken moei 5* toch ook iets anders zijn dan een buurtzaal in de welzijnssecti Het klinkt nostalgisch, maar er hoort voor mij iets indrukwekl bij. Het moet niet te vlak zijn. Kijk naar de Breestraat of de dis daar heb je toch ook het gevoel: ik moet erbij zijn, want daar beurt het. ich „Met onze thuiswonende dochter hebben we voortdurend de in d' ten over de kerk. Ze wil andere dingen doen. Ik vind dat ze 00 u moet willen. We moeten er ook weer niet te dramatisch over Als kinderen het huis uit gaan, wil ik ze wel een pakketje aan sustantiële dingen in het leven ter overpeinzing meegeven, zo ze niet ineens in een groot gat tuimelen. Zonder kader kom jed a ver in de grote mensenwereld. Ik bespeur dat de jongste genei3"0 een beetje aan het terugkomen zijn van die overdreven consu tiedrang." laid Brinkman hecht aan sociale contacten, met zijn familie, met v den. „Je wortelt in je omgeving en ik hecht daar ook aan. Ik hi met mijn zoon flink wat tochtjes met zijn boot gemaakt. Jaren leek het er wel eens op dat ik in Leiden alleen maar kwam slap 'iee Nu kan ik toch meer genieten van een wandeling of fietstocht de Kaag." gloeiend. Ruim vijftienduizend kaartjes werden al besteld. De onderhandelingen tussen bestuur en directeur Simon Field over contractverlenging zijn op initiatief van de laatste vervroegd en afgerond. Field wilde zo graag nog twee jaar langer blijven dat hij geen nieu we salariseisen stelde. De openingsfilm van het festi val, 'A Leaf on a Pillow' van de Indonesische regisseur Garin Nugroho, zal de dorst en de eet lust van de genodigden die na de vertoning naar Hilton gaan niet bevorderen. Het is een ui terst schokkende documentaire over het vermoorden van zwerf kinderen in Jakarta. Field zei gisteren dat hij met de keuze van de openingsfilm een welbe wuste politieke keuze heeft ge maakt. „Het is altijd moeilijk om te kiezen tussen een vrien delijke film voor een feestelijk openingspubliek of een film die staat voor wat het Rotterdamse festival eigenlijk wil zijn. Ik heb gekozen voor het laatste." Met ingang van 25 januari 1999 gelden voor onderstaande spaarvormen de volgende rentepercentages: GIROSPAREN Renterekening Plusrekening Sterrekening Leeuwrekening Kapitaalrekening vanaf f 5.000,- vanaf f25.000,- 1,5% (was 2%) 2,25% (was 2,5%) 2,4%' (was 2,75%; 2,7%2 (was 3%) 3,25% (was 3,5%) 3,5% (was 3,8%) JEUGDSPAREN Groeirekening 3% (was 3,25%) Special Blue Rekening 2,5% (was 3%) OVERIG SPAREN Spaarboekje 1,5% (was 2%) In een razend tempo zet de Jeugd theaterschool zes verschillende verha len neer. Als toeschouwer krijg je am per tijd om relaties tussen de verhalen te leggen. En daarmee worden de sprookjes een beetje geïsoleerd. Toch geeft dat niet, omdat de verhalen zelf veel kracht bezitten. Bovendien ver geet je niet gauw de overtuiging daar mee de Jeugdtheaterschool 'Grimmige sprookjes' speelt. Beleggingsrekening 3 en 6 maands 12 maands 24 maands 36 maands 1% (was 1,5%) 1,25% (was 1,75%) 1,5% (was 2%) 2,3% (was 2,8%)

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 28