Amateur Taken laat profs hielen zien op JIL huttlewoude en Apollo 2 oor het oog van de naald Sport Voor Pecos gaat de strijd om lijfsbehoud moeilijk worden Handbalsters dicht bij kwalificatie WK GP-Argentinië geschrapt NDAG 25 JANUAR11999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF kser en coach okkelen 'coke' Azuiwu en zijn trainer e Madubuku hebben ge- :erd twee kilo cocaïne van ago naar Johannesburg te kelen. Het duo had het poeder in plastic zakjes pt en doorgeslikt. Na in- jig onderzoek vielen ze op V liegveld van de Chileense 0 Jstad door de mand. gad-Gaur 13de Göppingen ïlo 34 HNGEN ANP Springruiter uit Epse wint Grote Prijs van Lisse Angad-Gaur is bij een we- tekerwedstrijd in de Duitse Göppingen als dertiende idigd. De beste Nederland- watt oretschermster moest op naar de laatste acht haar jdere erkennen in de Itali- i iR°3 e Giovanni Trillini, de AZC8-mer twee van de wereld- lijst. Het toernooi leverde ie ge op voor de Italiaanse ntina Vezzali. Ze versloeg landgenote Trillini in de fi- na verlenging met 15-14. Ifeltennisters eerste categorie Vederlandse tafeltennisters terdan en ook volgend seizoen in VJautl1' erste categorie uitkomen, ije won zaterdag in Weert 4-2 van Polen en had aan punten voldoende voor Ihaving op het hoogste ni- Diana Bakker won twee s-Dwiijen in het enkelspel. Gerdie en Melissa Muller teken voor één zege in het enkel- it Poolse team dankte de len door een overwinning et dubbelspel van Narkie- en Molik op Bakker en er. Narkiemicz won ook enkelspel van Keen. FELTENNIS'JOB DE KRUIFF De Nederlands kampioen stond er wat onwennig bij, ter wijl de winnaar van de Grote Prijs van Lisse een minza me glimlach niet kon onderdrukken. Leopold van Asten liet zich tijdens Jumping Indoor Lisse (JIL) kronen tot Na tionaal Indoorkampioen en had daar drie dagen hard voor moeten werken. Uriel Taken had het heel wat kal mer aangedaan, maar ging wel met de grootste geldprijs aan de haal. leggen, haalde hij een anecdote over Hugo Simon aan. „Hem werd eens zeven miljoen gebo den voor een paard, maar hij deed hem niet van de hand. An ders zou hij er toch maar auto's van kopen, terwijl hij nu met dat paard auto's wón", aldus Taken. Dat hij zich tijdens JIL niette min staande kon houden in het geweld van de profs, kwam door een combinatie van routi ne en geluk. Met zijn ruin Eve rest T. („Je moet het juiste paard zoeken en opleiden en dan maar hopen dat het wat wordt") reed hij de eerste dagen in de anonimiteit mee. Donder dag veroverde hij tijdens het jachtconcours een 44ste klasse ring. Vrijdag bereikte hij na de barrage tijdens het klassieke springconcours de 16de plaats. Daarmee was hij kansloos voor de nationale titel. Die had ook niet zijn prioriteit. „Ik heb het rustig aan gedaan. Ik bleef wel steeds foutloos, maar ik wilde opbouwen. Want er is maar één proef die echt telt en dat is de Grote Prijs van Lisse." Taken verdiende met zijn overwinning op het konings nummer 1750 gulden, vijf tien tjes meer dan Van Asten. De Nederlands Indoorkampioen, die als professional zo'n 46 we ken per jaar van huis is, reikte donderdag tot de vierde plaats en won vrijdag de tweede wed strijd. In eerste instantie zou de derde proef - een progressief springconcours - eveneens meetellen voor het NK. Door het overgrote aantal inschrijvin gen werd die wedstrijd als LISSE GERTJAN VAN GEEN De glimlach van Taken was be grijpelijk. De inwoner van Epse was tijdens het vijfdaagse eve nement in de Bakker-hallen slechts amateur tussen de pro fessionals. Waar Taken zich nog zijdelings met de paardensport bezighoudt, is Van Asten naar eigen zeggen zesenhalve dag per week met stijlsprongen en oxers in de weer. „De anderen springen elk weekeinde", aldus Taken. „Ik zoek een aantal con coursen uit. Op nationaal ni veau rijd ik zo'n vijftien wed strijden per jaar. Ik heb geen tijd om naar het buitenland te gaan", zei Taken, in het dage lijks leven tussenpersoon in ver zekeringen. Taken was ooit ook zo'n vaki dioot, maar had alle reden om de springsport op een lager pitje te zetten. De 30-jarige Epsenaar bereikte al vroeg een hoog ni veau als springruiter. Negen jaar geleden kwam een einde aan zijn carrière. Hij kreeg een riant aanbod voor zijn paard, Voila T. en hoefde niet lang na te denken. Via topruiter Jan Tops verkocht hij Voila T. aan een Canadees. „Zo'n paard kun je niet aanhouden. Van het ver koopbedrag kan ik mijn hele le ven eten. In deze sport moet je of een sponsor hebben, of uit een heel rijke familie komen. Wil je echt als prof meedoen, dan heb je zes paarden nodig. Je praat dan over anderhalf a twee miljoen gulden per jaar. Dat heb ik niet." Om het verschil tussen hem en de meer vermogenden uit te 'troostronde' aangemerkt. Zo kregen de toppers - slechts 25 van de in totaal 67 combinaties werden toegelaten tot de finale - een dag rust. Welverdiend, zo meende Van Asten. „Vier dagen springen is wel erg veel. Ik kon nu vrijdagavond naar huis en heb 'op stal' nog wat gereden." Van Asten, die vorig jaar top vijfklasseringen reed bij de GP's van Eindhoven, Berlijn en Tokyo, was niet met zijn favo riete paard Icoon naar Lisse ge togen. Het 22-jarige hippische talent bereed Baghera, een 12- jarige ruin uit de stal van Henk Nooren. Met een straatlengte voorsprong op naaste belagers Toon Holtus (negen punten) en Bert Romp (17 punten) kon hij relaxed aan de laatste proef be ginnen. Beiden zag hij niet fout loos rondgaan. Romp scoorde één balk, terwijl Holtus kansloos werd door drie hindemissen om te stoten en straf te krijgen voor tijdsoverschrijding. Niettemin maakte Van Asten het zichzelf moeilijk met twee balken. Hij weet het aan con centratieverlies van Baghera. „Ik denk dat hij werd afgeleid door het publiek", aldus Van Asten. „Het was wel een beetje een domper. Een barrage rijden was leuker geweest. Hoewel de schrik hem door zijn onfortuinlijke race even om het hart sloeg, was Van Asten al voor aanvang van de barrage zeker van zijn titel. Hij kaapte hem voor de neus van de 'grote' namen weg. Piet Raymakers, Wout-Jan van der Schans, Emile Tacken, Emile Hendrix; ze kwa men in de uitslag pas in de ach terhoede voor. Het bewijst dat de springsport in Nederland op een hoog niveau staat. Parcoursbouwer Rob Jansen kreeg zo een zware taak toe beeld. Hoewel de wedstrijd te boek stond als 1.40 meter, zag hij zich genoodzaakt oxers van 1.55 meter te plaatsen. „Dit is internationaal ook een zware proef. Normaal is het zo dat een kwart van de deelnemers in de prijzen valt." Gisteren gingen negen com binaties foutloos rond. Jansen: „Het is raar dat een aantal com binaties dat de barrage mag rij den, toch geen prijs krijgt. Maar ik kan het ook weer niet té moeilijk maken. Dan beledig ik de paarden. En dit mag dan een nationaal kampioenschap zijn, volgende week moeten ze weer lopen." Voor Piet Raymakers en Wout-Jan van der Schans was het in ieder geval te veel van het goede. Van der Schans, die met Broere Hadine zaterdag wel het jachtconcours won, verliet met Broere Corland zelfs tussentijds de ring. Emile Tacken, met Gor don tweevoudig winnaar van de GP Lisse, reed de eerste twee dagen teleurstellend. In de fina le was hij bijna als vanouds. Met bijna-naamgenoot Taken bleef hij op de merrie Miss Montana in de barrage foutloos. Zijn tijd (43.63 seconden tegenover de 28.98 van Taken) verwees Tac ken evenwel naar de tweede plaats. „Dit paard is wat minder snel, ja", zei Tacken. Piet Kramer, voor de eerste keer als voorzitter van de stich ting JIL hoofdverantwoordelijke van het evenement, keek tevre den terug op het vijfdaagse fes tijn. Het negende JIL kende za terdag een topdag met 3000 be zoekers. Gisteren viel de be langstelling licht tegen. „We zijn een volwassen evenement als het gaat om de wedstrijdsport. Maar de mensen komen niet al leen om de hele dag naar het springen te kijken. Dus moet er meer showelement komen. De clinic op donderdag met Emile Hendrix was een succes. Voor de zaterdag denk ik aan een re lais-wedstrijd, waarbij twee par- coursen zijn uitgezet en twee paarden tegelijk in de ring ver schijnen. Dat is spectaculair voor het publiek." Oegstgeester tafeltennistrio met 6-4 onderuit tafeltennissers van Pecos igonnen zaterdag aan een Rod oeilijke competitie. Het ld« egstgeester trio hoopt zich iJwj mieuw in de eerste divisie te Vidhaven, maar zit in een (el zwaardere poule dan vorig ir. Hotak was in de openings- edstrijd met 6-4 te sterk. Er zat echt niet meer in", jz/Zuind Roald van der Landen, llian' e na een achillespeesoperatie ;er op zijn oude niveau is, aar toch geen potten kon eken. Voor René Waterreus ild hetzelfde, terwijl Marco in der Meijden drie knappe 'ges op zijn naam bracht. Ook 'J 'gradatie op het laatst afgewend MINTON PETER KLEIN het dubbel was voor de Oegst- geesters. Een klasse lager kreeg De Treffers bij Swift Deventer met 7-3 klop. Hans Smit, Ron van Veen en Rico van Veen verdeel den de buit eerlijk. Ook De Treffers heeft beperkte ambi ties. „We zijn heel blij als we .erin blijven", aldus Rico van Veen. „Maar dat zal moeilijk worden." Pecos 3 verloor in dezelfde poule met 2-8 van kampioenskandidaat Red Stars. Het gepromoveerde Avanti ging in de tweede divisie van start met een 4-6 nederlaag te gen Integer Groep 2. Het com mentaar van Ronald Peeters, die zelf vanwege rugklachten aan de kant bleef: „Kampioen worden in de derde divisie ging op een gegeven moment van zelf. Dit is wel een beetje een omslag." De tegenstander uit Krommenie miste zijn kopman Cornelissen, maar trok toch aan het langste eind doordat Jasper van der Heiden en Jaap Schilperoort respectievelijk twee en zeven matchpoints verspeelden tegen Sabajo. Bei den kwamen niet verder dan één zege. Invaller Patrick van Meverden liet met twee winst partijen zien dat hij niet in team 4 thuishoort. In dezelfde poule zijn de re serves van Scylla favoriet. Zij benadrukten dat door het uit de eerste divisie afkomstige Cosmos 2 via een 9-1-score tot hekkensluiter te bombarderen. Jesse Bremmer en Martin van Rijn zagen aan de Leidse Brahmslaan alleen Lars Witte brood eenmaal onderuitgaan. Rijnsoever liet in de derde divisie een remise noteren te gen promovendus Slagvaardig. Tegenvallend, vond Marco Cecchi dat. De Katwijkse kop man klopte zelf zijn drie oppo nenten, maar zag teamgenoten Johan van Meurs en Thijs Groeneveld sneuvelen tegen twee verdedigers. Een potje van Van Meurs en winst in de dub bel bezorgden de Katwijkers vijf punten. Cecchi houdt de moed erin, nu de vermoedelij ke concurrent voor het kam pioenschap Good Luck zater dag slechts één punt meer pak- Play Fair kende in de vierde divisie een zwakke start. Shot'65 was in Zwijndrecht met 10-0 te sterk voor Fred Mollers, Björn van der Voort en Dick Hogeboom. De vrouwen van Pecos be landden bij hun debuut in de eerste divisie meteen onder aan. Tegen het bezoekende GTTC Groningen trok alleen Iris Sjaardema één partij naar zich toe. Janine Huiden en Mi randa Karsdorp maakten nog geen indruk op het op een na hoogste niveau. Rijnsoever kwam in de derde divisie voorbeeldig uit de start blokken. José Cecchi, Marieke van Duivenvoorden en Miran da de Haas klopten de reserves van het Deventerse Swift met maximale cijfers. Zij hopen hun koppositie dit seizoen te behouden en de tweede divisie te bereiken. Op hetzelfde ni veau begon Docos met een 7-3 overwinning op Hercules. Wu bleef ongeslagen, Duyn en Slagter verloren ieder eenmaal. Het dubbelspel ging naar de Terborgse bezoeksters. 0.2 ittlewoude en Apollo 2 hadden voor de laatste van de landelijke badmintoncompetitie uoi n bloedstollender scenario kunnen bedenken, in de laatste partij van hun laatste competi- luel ontsnapten de regioteams uit Zoeterwou- en Roelofarendsveen aan de dreigende degra- 2, su 'e uit de vierde divisie. Voor de hoofdmacht Apollo, dat de streekderby tegen Veglo 3 met verloor, wordt het afwachten of de winnende denaars ook het afgebroken en uitgestelde du- lij Duinwijck 6 ook in winst om kunnen zetten. iuttlewoude moest van Bavio winnen om afhankelijk te zijn van de uitslag van de ont- eting van mededegradatiekandidaat US uit ai isterdam. Bavio moest om dezelfde reden van formatie uit Zoeterwoude winnen, deed dat en werd tenslotte de dupe, omdat de hoofd delingen de laatste strohalm grepen en Huizen iet 5-3 versloegen. )e tegenstanders van Shuttlewoude, afkomstig Purmerend, beschikten over een sterke kop- ar Jaco Lemmerzaal in drie games van loor. Vaste reserve Rob Burgerjon nam de k van Danny Plug over en herstelde na 1, Ki (e snelle games het evenwicht. Ilse Spielings, zyijievreden over haar matige seizoen, laadde zich vanouds op en won in drie games. Invaller In- Lemmerzaal (voor de grieperige Danny van ort) redde het in de single niet, maar kon door affineerd, kort serveerwerk en uitgekiend net- met Spierings wel het vrouwendubbel voor uttlewoude binnenslepen, lok het vertrouwde koppel Burgerjon met Plug de' kte in drie games de winst, zodat uit beide 3ten nog een punt veroverd moest worden. 2( Der en zus Lemmerzaal slaagden daarin niet, ar het eveneens voormalige koppel van de idse club Merenwiek, Spierings en Plug, haalde drie lange games het beslissende winstpunt ^fnen. Apollo 2 en Hyundai/PIP ging het erom te- de koplopers de schade te beperken. De re- bertsVes uit Roelofarendsveen gingen in Amstel veen echter met 7-1 bij Van Zijderveld 6 ten on der. Alleen Stefan Oomen scoorde, een single- punt, achteraf bezien misschien wel het belang rijkste winstpuntje uit de competitie. PIP (Pluimpje Is Pleite) uit Berkel en Rodenrijs verloor het slotduel bij Conquesto 2 met 6-2, waardoor beide degradatiekandidaten zowel in punten als in gemiddelde gelijk eindigden. Slechts het onderling resultaat was in het voor deel van het. team uit Roelofarendsveen (5-3 thuiswinst, een gelijkspel uit). Het vlaggenschip van Apollo speelde met liefst drie vervangers een verloren streekderby tegen Veglo 3. Van de vervangers won Peter van Velt- huyzen het mannendubbel met Michiel Zwaan en de mixed met Lyda Schuurbiers. Veglo 1 de gradeerde vorige week reeds, maar sloot de com petitie met een draw bij Voorburg toch voor vijf tig procent positief af. De Leidse reserves redden het afgelopen zon dag niet. Zelfs bij winst op BCR '917 was Veglo 2 gedegradeerd, omdat medekandidaat Drop Shot 2, volgestopt met invallers, tegen Delft 4 uithaal de. Voor kopman Stefen van Giezen, die na zijn rentree geen single meer verloor, toch een zure Kampioen Flair sloot de competitie af met een gelijkspel bij Weesp. Bianca Dijkstra (single en mixed), Bas van Zeist (dubbel en mixed) en Cees- Jan van Vliet (dubbel en mixed met Sandra Kroon) scoorden twee uit drie. Hetzelfde gold voor Sonja Idzerda en Anita Verstraete (beiden single en dubbel) voor Flair 2 bij DKC 4. Spotvogels klopte ESPE/Papepdrechtse 2 met 7-1. Corinne Kortekaas en Jerry Versluijs verloren hun mixed. Voor BC Lisse en Wassenaar sloten de competitie met een 5-3 nederlaag. Paul van de Hulst (single en dubbel) en Rogier Moorman (dubbel en mixed met Debby Emmanuels) waren bij Lisse tegen Velo 4 goed voor twee punten. John van Egmond (single en dubbel met Frank van Leeuwen) evenaarde dat voor Wassenaar te gen Duinwijck 6. Monique Hilgeman won haar single. Nederland plotseling de te kloppenj SAEVSJOE» ANP Het Nederlands vrouwenhand- balteam heeft in ruim een maand tijd een ware me tamorfose ondergaan. Na de tiende plaats van het EK in ei gen land was er sprake van een mineurstemming. Na twee wedstrijden in de WK-kwalifica- tie is het zelfvertrouwen her vonden. Zaterdag werd in Savsjö met 21-20 gewonnen van Zweden, dat woensdag in Zwol le al met 25-23 was verslagen. De eindronde van het WK, eind dit jaar deels in Denemar ken, deels in Noorwegen, is bin nen bereik. In maart staan nog twee interlands tegen Litouwen op het programma. Nederland is plotseling de te kloppen ploeg. „Ook voor ons is dit een verrassing, maar wel een posi tieve", zei bondscoach Bert Bouwer. „We zijn altijd in onze mogelijkheden blijven geloven. Dat is nu ingevuld. Zweden schat ik hoger in dan Litouwen, maar dat moeten we nog even afwachten." Nederland verloor vorig na jaar twee oefenwedstrijden te gen Zweden met ruim verschil. In de WK-kwalificatie volgde de revanche. „Vooral in de eerste helft hebben we heel sterk ge speeld", zei Bouwer. Onder lei ding van uitblinkster Monique Feijen voerde oranje vrijwel constant de boventoon. Bij de rust was de stand gelijk (11-11), halverwege de tweede helft leek de overwinning voor Nederland bij een voorsprong van 17-13 zeker. Toen echter twee aanvallen mislukten, nam Zweden het ini tiatief over. „We werden onno dig angstig", aldus Bouwer. Het gastland leidde bij 20-18, maar in de slotfase herpakte het Ne derlands team zich. „Op basis van een uitstekende discipline. Dat is toch het voordeel van meer ervaring, we kunnen dan de rust en de ontspanning op brengen." Een halve minuut voor tijd zorgde Olga Assink, topscorer met vijf treffers, met een snoeihard schot voor de be slissing, 21-20. BUENOS AIRES SID Rob Burgerjon boekte voor Shuttlewoude twee belangrijke winstpunten. Daardoor de club uit Zoeterwoude op de laatste speeldag van de competitie alsnog aan degradatie ontsnapte. foto loekzuyderduin De Grote Prijs van Argentinië op 28 maart in Buenos Aires gaat niet door. Dat maakte het ministerie van Sport zaterdag in de Argentijn se hoofdstad bekend. Volgens een woordvoerder van Bernie Eccle- stone, de grote baas van de Formule I, is de wedstrijd financieel niet haalbaar. Door het wegvallen van Argentinië staan dit seizoen vooralsnog zestien races op de agenda. China is echter bereid de plaats van Argentinië in te nemen. Het Formule I-seizoen begint op 7 maart met de Grote Prijs van Australië, in Melbourne. Uriel Taken en Everest T. stijgen naar grote hoogten in Lisse. foto loekzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27