Steijn Sports vaart op drie golven (J J ïi wc5 Bh Van den Doel heeft uitzicht op nog hogere berg Sport SLOOS sport lANDAG 25 JANUAR11999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071 -5356463 TRAINER van de WEEK Marco van den Berg r{ is een club met stijl", vindt U-jarige squash-trainer i7£\ nco van den Berg. „Inde V alf jaar dat ik speel, ben ileal ieel wat verschillende njMth-clubs in Nederland ge- Ll ft. maar dit is toch wel één **de mooiste.Toen zijn oude n uit Warmond een aantal ite sb rgeleden uit elkaar viel, was 3 zijn! tttize russen daar blijven spe- n een of lid worden van Steijn irts in zijn geboortedorp dan niet moeilijk, alve speler van het eerste he- team werd hij trainer en denj istrijdleider. „Dat betekent ik de contacten met de bond zorg en de competitieteams nenstel. Daarbij is het erg be- g. Bij fijk dat de spelers goed bij het f aar passen. Dat is dus een Deeldi tstie van veel met mensen iassie, s hela )k pro antke e baa "ïïJS ini/K 'lijke de e, >tekei ps, e larco van den Berg, naast speler es i wedstrijdleider ook squash-trai- )edii ^ei'n ^P0^- lijder, litein 7-15 Naam: Squashvereniging Steijn Sports Ipgericht: 1 september 1993 ts Ledenaantal: 250 jaarleden Contributie: larlidmaatschap prime time ƒ535,- (senioren), ƒ475,- (studenten) en ƒ425,- junioren).laarlidmaatschap J daluren: ƒ325,- (senioren), 'njf275,- (studenten) en ƒ225,- (junioren) Ledenaanmelding: 071- 5611906 Hoogtepunt- De jaarlijkse Steijn Sports Supernight y 1 Dieptepunt: Het opheffen are[ van Dames 1vorig jaar des dit OPVALLEND X AANWEZIG pJI! am: Remco Visser eftijd: 21 jaar roep: salarisadministrateur UVS r mcootje wordt hij liefko- nd genoemd. Gezien zijn ogte van 1,70 meter een voor hand liggende bijnaam. Dat jmet het hoofd weet te sco- OYt n, mag dan als opmerkelijk jrden beschouwd. Het was ■^li ivieso een prima dag voor sser. Met twee doelpunten im hij de hele productie van l'S-2 voor zijn rekening om 's IJ iddags als invaller bij de ^ofdmacht wederom tot sco- te komen. Visser, die in de c rste helft van de competitie ie keer in de basis van de udi I'S hoofdmacht stond, is één op: n de twee spitsen in het daan eede van UVS. ft was gisteren een vroeger- den om kwart over acht moesten r a t verzamelen voor de uitwed- deb ijd tegen Slikkerveer in Rid- iloej rkerk. Dat was best zwaar zo n f* neg." gea I va ft vroege tijdstip ging niet ten zelf oste van je spel? tegei Vee, niet echt. We wonnen met Oen ik scoorde beide doelpun- bleel n. Na tien minuten de eerste. in links kwam een voorzet op \iehoogte. Ik stond ongeveer bets naif meter van de goal nog 8-6 tor de eerste paal. Ik schiet de il met een volley in de kruising, het was een wereldgoal. ut tl "I het tweede doelpunt... jn t< Wijn tweede doelpunt u veer in 65ste minuut. Van stall lies wordt voorgegeven. Ik kom nkei tor mijn man. De bal komt op lerdi lijn hoogte, dus niet echt hoog. noe ij jou zou dat een vervelende ta d oogte zijn geweest. Ik scoor ver- eigens met het hoofd de 0-2. leek irnd it was waarschijnlijk één van ii b< f eerste keren dat je met je bi) oofd scoorde? d. I Vee. Ik heb vaker met een kop- unij tl gescoord. Bij Oegstgeest heb er in in de voorbereiding tegen nspi 11NO eentje met het hoofd ge nen tinkt. Dat was de laatste keer hui br ik me het kan herinneren. dep praten om er zo achter te komen bij welk team een nieuwe speler het beste past. Een beetje aftas ten. Het trainen van het eerste da mesteam en het derde, vijfde en zevende herenteam doet Van den Berg 'puur voorde lol'. Want dat vindt -ie het belang rijkste in de sport, het hebben van plezier. „En het is gewoon leuk om je ervaring over re bren gen op andere spelers. Ik krijg er dan wel wat geld voor, maar dat is net genoeg om m'n rekening hier te betalen", lacht hij. „De echte kick is toch wel als je merkt dat de spelers door de trainingen vooruit gaan." Het lijkt erop dat de Voorschote naar zijn ervaring goed weet over te brengen, want drie van de vier door hem getrainde teams staan op het punt kampioen te worden in hun divisie. Alleen het derde he renteam zal het volgende sei zoen in dezelfde klasse blij ven spelen. 'Klasbakken noemt Van den Berg ze. Donderdagavond is de com petitie-avond voorde spelers van Heren 1. Van den Bergen zijn teamgenoten spelen in de landelijke competitie en dus is het nog wel eens een stukje reizen naar een uitwedstrijd. „Maar dit seizoen hoeven we gelukkig meestal niet verder dan Hoofddorp of Den Haag. Dat was vorig seizoen wel an ders, toen we wel eens wed strijden hadden in Veldhoven of Breda." Tegen het team van Estec vo rig seizoen was het trouwens haasten. „Daargaat 's avonds om elf uur de bar dicht en de kleedkamers op slot en Arthur Smit moest om kwart voor elf zijn partij nog spelen. En dat kan soms wel een uurtje duren. Binnen tivaalf mi nuten had-ie met 3-0 gewonnen en stond -ie weer buiten!" Ondertussen heeft Van den Berg door de jaren heen al heel wat mensen van andere clubs leren kennen, die soms dus de concur rentie vormen. „Maar bij squash kennen we geen hfiaten nijd. Je maakt zelfs nieuwe vrienden, met wie je eens afspreekt om bij hun club een partijtje te gaan spelen.Hij raadt spelers dan ook aan om niet jarenlang tegen dezelfde partner te spelen. „Op een gegeven moment ken je het spelletje van je tegenstander wel. Het is goed om eens van partner te wisselen. Tenminste, wat squash betreft. Squash {Eng.}; 1. verbrij zelen, pletten, indeuken. Welke betekenis je het woord ook geeft, zachtzin nig wordt er bij deze sport in ieder geval niet met het kleine speelballetje omge gaan. De meeste slagen te gen het rubber lijken be doeld om het dwars door de roodbelijnde muur te laten verdwijnen. Maar el ke keer weer komt het ei genwijze ding terug en zal het een volgend pak ram mel krijgen. En steeds als het de muur raakt, hoort de speler de naam van de sport over het speelveld sissen. Terwijl het racket naar achter wordt geslin gerd, valt een zweetdrup pel zijn einde tegemoet. Van het squashcomplex van Steijn Sports, zoals dat sinds september 1993 aan de Voor- schotense Industrieweg ligt, had het stelletje kostschooljongens uit het Engelse Harrow zo'n honderdvijftig jaar geleden niet durven dromen. Zij stonden ge woon op een binnenplaatsje een balletje tegen vier blinde muren te slaan. Alleen maar om de tijd te doden, terwijl ze ston den te wachten om te kunnen tennissen. Toen een paar schoolgenoten dit tijdverdrijf tot een apart spel hadden ge maakt, was de geboorte van squash een feit. Pas jaren later maakte de rest van de wereld bevolking er kennis mee, toen Engelse piloten op hun door de hele wereld verspreide vliegba- ses squashbanen aanlegden. De snelle sport bleek namelijk ui terst geschikt voor het vergroten van het reactievermogen en het uithoudingsvermogen van de RAF-vliegers. „Je loopt je in drie kwartier helemaal lek. Het zijn de woorden van Rob bert Steijn, oprichter en eige naar van Steijn Sports en zelf al vijftien jaar een fanatiek squas her. „Een paar jaar geleden wil de ik voor mezelf beginnen en ik dacht dat er in de regio Voor schoten wel behoefte was aan een squash-club. Dat bleek te kloppen want we gingen gelijk goed van start. Binnen een jaar zaten we al op tweederde van het huidige aantal van 250 le den. Daarnaast hebben we mo menteel nog zo'n zelfde aantal 'losse' spelers, mensen die af en toe een baan huren.'' Zo op zondag in de voormiddag noemt Steijn het complex 'een lekker drukbezette tent'. En dat is niets te veel gezegd: de mees te van de zes squashbanen zijn constant bezet en terwijl een aantal uitgebluste spelers aan de bar van een AA'tje geniet, kruipt en rent hun kroost door de barruimte achter elkaar aan. Een rondje door het gebouw maakt duidelijk dat Steijn er waarde aan hecht dat de leden van de club de ruimte hebben. Letterlijk, want naast de forse ontmoetingsruimte zijn ook de kleedkamers, het fitness-gedeel te en de aerobicruimte boven van behoorlijke omvang. Deze laatste is met 225 vierkante me ter zelfs één van de grootste van de regio. „Er waren al genoeg kleine centra. Ik wil het de men sen naast het sporten zo veel mogelijk naar de zin maken, 's Avonds squashen moet echt een avondje uit zijn. Dat was vanaf het begin mijn doelstel ling, omdat ik dat zelf ook altijd zo heb gedaan. Vanaf een uurtje of zes binnenkomen, even een krantje lezen, sporten, onder de zonnebank, naar de sauna of in h et stoombad. En daarna lekker nog even wat drinken aan de bar. Het anti-stress-effect is dan optimaal." Voor het grootste deel van de leden is Steijn Sports dan ook meer dan een plek waar je even drie kwartiertjes kan squashen. „Natuurlijk zijn er mensen die slechts willen sporten. Maar zo n driekwart van de leden heeft wel degelijk een clubge voel. Van maandag tot en met donderdag moeten we om half éér;, de tent meestal geforceerd team staat aan kop in de eerste klasse regionaal. Die spelen vol gend seizoen waarschijnlijk in de regionale promotieklasse. Een squash-seizoen loopt van oktober tot en met februari en duurt dus relatief kort. Daarom worden er buiten het seizoen om veel toernooien georgani seerd en is er een zogeheten mini-league in het leven geroe pen waarbij spelers worden ver deeld in poules van acht. Via het winnen van onderlinge wedstrijden kunnen punten worden vergaard voor een inter- CLUB van de WEEK Steijn Sports en het weer tijd vinden om te gaan bewegen." Eind maart wordt voor de derde keer de Steijn Sports Supernight gehouden. Deze avond, of beter gezegd sportnacht, is een com binatie van een squashtoernooi, fitness-oefeningen en een aero bic-marathon. „Een avond met eten en drinken en waarin het conditionele aspect wordt afge wisseld met spierversterkende oefeningen", licht Steijn toe. „Vorig jaar was het met zo'n honderd deelnemers een groot succes. En dat zal het deze keer ongetwijfeld weer worden." tekst raymond grimbergen foto's henk bouwman sluiten. De mensen kennen el kaar goed en de combinatie sport en gezelligheid loopt lek ker. Maar dat betekent niet dat we in slaap zullen dommelen." Ook op sportief gebied gaat het de jonge club voor de wind, want rijf van de acht teams van Steijn Sports bezetten de eerste plaats in de competitie. „Vooral toen Marco van den Berg in het tweede jaar hier kwam spelen, gingen we flink vooruit. Heren 1 is twee keer gepromoveerd en staat nu bovenaan in de tweede divisie. Ook het eerste dames- ne club-ranking. „Daarom is het altijd lekker druk op de club. Maar over een jaar gezien zijn er eigenlijk drie golven waarin het echt druk is. Eén in januari, als de goede voornemens zijn gemaakt en er besloten is in het nieuwe jaar meer aan sport te gaan doen. Vervolgens een golf in april, als de zomervakantie nadert en de badpakken en zwembroeken binnen korte tijd weer moeten passen. En de laatste is meestal na de vakan tie, in september, als de mees ten een tijd niks hebben gedaan DE CLUB VAN DE WEEK krijgt I sportmaieriaal san^eboden I Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 ER TUSSENIN De jongste Nederlandse grootmeester aller tijden is een titel om trots op te zijn. Maar het houdt ook een belofte in. Een belofte om ooit door te breken naar de top en wellicht in de voetsporen te treden van Max Euwe of Jan Timman. Erik van den Doel behaalde dit jaar in Dieren tijdens het Open Ne derlands kampioenschap zijn derde grootmeestemorm en werd bevorderd tot de adel stand van het schaken. Nu ac teert hij in Groep B bij het Hoogovens Schaaktoernooi. En het valt tegen. Bitter tegen. Het is als het beklimmen van een hoge berg. Eenmaal op de top is er opluchting en trots, maar tegelijktijd doemt ineens een nieuwe, nog hogere berg op. Dat is het lot van die 19-ja- rige schaker uit Leiden. Hij heeft het er moeilijk mee. „Na het behalen van de groot meesternorm had ik het gevoel dat er iets van me afviel. Maar tegelijkertijd kwam ik ook te recht in een soort leegte, een vacuüm. Het is lastig om de draad weer op te pakken. Ik wist even niet meer hoe het verder moest. Ik bevind me, denk ik, in een tussenfase." Van den Doel probeerde een studie rechten, maar gaf die er 'aan snel aan. Nu doemt een loopbaan als profschaker voor hem op, maar welke richting die op moet is nog onduidelijk. „Ik ben niet zo'n studiehoofd", bekent hij. „En dat moet wel als je de top wilt halen." De gemakzucht komt toch een beetje voort uit de omstandig heden in Nederland. „Je kunt al gauw rondkomen van een schaaksalaris en dan hoeft al die inspanning eigenlijk ook al niet meer. Er zijn zoveel andere leuke dingen te doen hier. Kijk, iemand als Kramnik heeft er geen moeite mee om acht uur per dag te studeren. Zoveel moet je wel investeren om mee te kunnen met de wereldtop. Dat is mij gewoon teveel. Ik moet eerlijk toegeven dat ik daar ook een beetje te lui voor ben. Bovendien is het bestude ren van openingstheorieën ta melijk saaie stof. Dat doe je niet voor je plezier. Noem het maar gezapigheid. Ik vind het lastig om alles te geven voor een kunstje." Erik van den Doel aan zet tijdens het Hoogovens schaaktoernooi. Van den Doel verdient het da gelijks brood door competitie te spelen voor twee clubteams, in Breda en in Duitsland. Dat zijn twee partijen in de maand. Verder is er tijd voor toernooi en en andere schaakactivitei ten. „Ik woon nog thuis, dus ik heb niet veel nodig. In alle sporten wordt aanleg ge stimuleerd en gesteund door bonden of begeleiders. In het schaken niet. In feite wordt Van den Doel aan z'n lot overgela ten. Ook tijdens een toernooi als Hoogovens is er niemand die zich verder om hem be kommert. Niet dat hij daar be hoefte aan heeft, maar het schetst wel de situatie in de schaakwereld. „Iedefeen gaat zo n beetje z'n eigen gang." Hij traint wel eens met Jan Timman. maar dat is fragmen tarisch. Er wordt in ieder geval niet stuctureel aan zijn loop baan gewerkt. „Ik heb eigenlijk een succesje nodig. Misschien breekt dat de ban." Zijn rating staat nu op 2505. Tenminste, volgens de laatste telling. De FIDE, de wereld schaakbond, is er in geslaagd drie keer op rij verkeerde cijfers aan de spelers te verstrekken. Dat leidde bijna tot oproer in schaakland. Want ELO-cijfers zijn heilig; wie daaraan komt, komt direct aan de portemon nee van de spelers. Zelfs Van Den Doel bleef er niet onberoerd onder. „Ik baalde er wel stevig v.m toen ik die lijst onder ogen kreeg. Ze hebben me twee keer 25 punten te wei nig gegeven, maar nu is het eindelijk goed. Bij mij althans. Er lopen nog altijd spelers te klagen dat het niet klopt. Mijn doel voor de komende jaren is natuurlijk die rating op te krik ken. Maar dat is een lange en moeizame weg." Het is de tweede keer dat hij aan 'Hoogovens' deelneemt. En het prikkelt. „Ik vind het fascinerend om naast de groten te mogen spelen. Ze werpen af en toe een blik op mijn partij en dan ben ik eerlijk gezegd FOTO UNITED PHOTOS DE BOER wel een beetje trots. Alleen; het gaat een beetje stroef. Ik heb drie keer remise gespeeld en dat valt me tegen. Niet vanwe ge die remises, maar vooral omdat ik winstkansen heb la ten liggen." Vorig jaar werd hij nog zesde. Dit jaar heeft Erik van den Doel zich geen doel gesteld. „Daar doe ik niet aan mee. Ik zie wel waar ik eindig." andre hooceboom gpd-verslaggever GESPROKEN Raymond van Bar- neveld in Voetbal International: „De sport hielp me een tikkie van mijn frustraties af. Ik vond mezelf een lelijke man, voor wie niemand aandacht had. Maar door het winnen verandert dat. Idem: „En ik blijf ook mesjogge van Van Basten. Die laat zich door niemand interviewen, maar voor mij en over mij heeft hij toch wat gezegd bij SBS6. Roy Makaay van Tenerife in Voetbal International: „Nikos Machlas werd vorig jaar Europees topscorer met 34 doel punten. Dat aantal wordt hier niet serieus genomen. Dan zeg gen ze: 'Roy, als jij er al twintig in Nederland kan maken, kan iedereen dat'. Idem: Verdedigers krijgen hier een zo ne toegewezen. Daarvoor is hij, en hij alleen, verantwoordelijk. En dat vatten ze hier letterlijk op, ze schoppen je lachend door de brievenbus. Ulrich van Gobbel in Voetbal International: „Ik maak nog steeds te veel fou ten, er zijn nog steeds te veel mo menten dat ik er in het veld te makkelijk over denk. Kernploeglid Andrea Nuyt in Sportweek: „Ik weet dat Marianne Timmer uit de ploeg is weggegaan, om dat ze Peter Mueller af en toe te seksistisch vond, maar Peter moet zichzelf kunnen zijn. Zijn dolletjes zijn ook zijn uitlaat klep. Martin Simek in Sportweek: „Praten over tennis is praten over liefde. Ik heb leren vrijen op de tennisbaan. Want als je een bal - een dood voorwerp dus - met liefde kunt benaderen, dan kun je dat zeker met een levend, mooi en aanlokkelijk wezen als een jonge vrouw. Idem: „Vroeger ging je kijken of je van God mócht tennissen. Had hij je talent gegeven en was het ge noeg? Dat geniale van tennis zat in de houten rackets. Geen gratie om de gratie, nee een speler móest gracieus bewegen om ef fectief te spelen. Idem: „McEnroe kon zo prachtig pis nijdig worden. Vaak was hij kwaad op zichzelf. Een andere keer, als hij een bal invoelde, maar die uit werd gegeven, werd hij pas echt woedend: WatJij blind paard! Jij durft een bal, die ik in voel, uit te zien?" Jean Paul van Gastel in Sport week: ,Als je tegenslag hebt. moet je als een team aan elkaar hangen. We doen eigenlijk herzelfde als het publiek. Feyenoord is een club die het gevoel moet hebben dat we tegen de rest van de we reld strijden. De supporters te gen de KNVB. Wij tegen Heer en- veen met dat volkslied. Natuur lijk is het voor ons een kleine moeite om even stil te staan. Toch maken we er een principe zaak van, omdat we vijftiendui zend man tegen ons krijgen. En dan zijn we op ons best. Tjisse Wallendal, manager van Heerenveen in Vrij Nederland: „Weschommelden tussen de ere- en eerste divisie. We wilden groter worden. Maar hoe? We zijn gaan roepen dat we het bes te publiek van Nederland had den. We herhaalden dat zo vaak dat we er zelf in gingen geloven. Onze supporters ook. De am biance in ons stadion werd steeds leuker. Daar kwamen weer sponsors op af. Zo is de nnen. Jari Litmanen in De Telegraaf: „Ooit heb ik tegen een Finse Harley-dealer gezegd dat ik er pas een zou kopen, als ik met voetballen zou stoppen. Uit eindelijk hebben we met zijn drieën één Harley Davidson ge kocht. Die handelaar schrok zich kapot toen ik bij hem bin nenstapte. Hij dacht serieus dat ik wilde stoppen, maar ik vertel de dat ik een goed compromis met mezelf had gesloten. Idem: „Weet je trouwens dat ik ooit voor30.000 mensen in Lahti heb opgetreden?Ik wasgastzanger bij Leningrad Cowboys, een beetje maffe rockband. Die jongens vroegen of ik een keer met ze op wilde treden. Stond ik daar tijdens een openluchtcon cert, van onder tot boven in het zwarte leer, m'n haar steil achterovergekamd en een zonnebril op m'n kop."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25