e 1. Leidsch Dagblad positie kroonprins in OC weer ter discussie 7 (alkenburg dicht irinkman: CDA moet raitern geraas staken eidenaar schiet vijf keer i de lucht bij familieruzie Ballonnen in Zwitserse kou Urkers bekogelen huis ontuchtpleger Hyde wekt beroering met dagvaarding Lewinsky Geesink: geen basis meer in Nederland zon en regen Esso verbiedt mobiele telefoon bij pomp Treinverkeer gehinderd door obstakels op rails I TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X ANDAG 25 JANUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 esprek van de Dag Herrie moderne samenleving stoort vogels Economie Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst NS: Aantal vertragingen halveren Katholieken kussen heilige botten Thérèse van Lisieux Eerste Jazzin' Leiden heeft formule die werkt mité sluit zes leden uit Spelen blijven in Sydney en Salt Lake City Haagse politiek reageert rmee op het bekend wor- gisteren, van de resultaten een intern IOC-onderzoek mogelijke corruptie. Bij de fratie Schone Handen kreeg Nederlandse IOC-lid Anton iink een waarschuwing, iet IOC zal op 17 en 18 irt aan de algemene leden- paarse partijen in de Tweede Kamer (PvdA, WD en i) willen van premier Kok duidelijkheid of kroonprins |em-Alexander definitief lid kan worden van het In- nationaal Olympisch Comité (IOC). De oppositiepar- d CDA en GroenLinks gaan nog een stap verder: zij den dat hij zich moet terugtrekken. haag/lausanne gpd-anp vergadering zes leden voordra gen voor definitieve uitsluiting: Canga (Congo), Keita (Mali), Gadir (Soedan), Mukora (Ke nia), Santander (Chili) en Ar royo (Ecuador). Drie leden wacht nader, nog diepgaander, onderzoek: Kim (Zuid-Korea), Smirnov (Rusland) en Guirand- ou (Ivoorkust). Drie anderen traden al vrijwillig terug: Si- bandze (Swaziland) sloot zich haag hans jacobs GS REDACTEUR ensie rekent op sluiting van ;amp Valkenburg. Voor de ine Luchtvaartdienst (MLD) :dt gezocht naar een alterna- locatie. Met Duitsland rdt bekeken of vergaande sa- mwerking of zelfs integratie de luchtvaartdiensten van ie diensten mogelijk is. Val- ïburg komt daarmee vrij huizenbouw. linister F. de Grave maakte vanmiddag bekend bij de sentatie van de zogeheten ifdlijnennotitie voor de De- sienota 2000. Daarin meldt bewindsman zowel de be- ïigingplannen als de plan- die de regering met de wsmacht de komende jaren :ft. Defensie legt de nadruk een grotere inzetbaarheid, n je ibiliteit, mobiliteit en inter n-u ionale inpasbaarheid van iheden. i het kader van die voome- ïs is besloten de MLD te re miseren. Het aantal marine- rouillevliegtuigen, Orions, rdt verkleind van dertien tien, waarvan er zeven rden gemoderniseerd. De ittu J CDA moet zijn 'interne ge- Ijjkf s' staken en zich weer op de Qenleving richten. Dat advies ft Leidenaar Elco Brinkman idaag in deze krant aan de tij die hem onverminderd aan het hart ligt. De gewezen IA-leider doorbreekt met het erview een periode van stilte riSC i zes maanden. Zo veel tijd hij nodig om te herstellen irzittershamer van het Alge- StU «n Verbond Bouwbedrijf 'EN ROBBERT MINKHORST 'politie heeft gisteravond een jarige man uit Leiden na een de hand gelopen vechtpartij l zijn tien jaar oudere broer gesloten in het bureau. De vuurde vijf schoten met pistool af, zonder dat de aer daardoor gewond raakte. De twee broers kregen rond f acht ruzie in café De Ouwe in de Herenstraat. Buiten Istond vlakbij de giromaat vechtpartij. Uit woede sloeg van de broers een stuk uit regenpijp. De vechtpartij 1 digde in de Leliestraat. Daar 4irde de 26-jarige man vijf loten af in de lucht. De ou- broer meldde zich daarna een bebloed gezicht bij de lenaar van shoarmazaak Mat 's, op de hoek van de Lelie gisteren aan bij Haeggman (Finland) en Attabulsi (Libië). Een is inmiddels overleden: Es- somba (Kameroen). Alle dertien wordt verraad van de olympische idealen en het breken van de olympische eed aangewreven. Ze zijn niet aangeklaagd voor omkoping. Door de terugtredingen en schorsingen loopt het aantal IOC-leden terug naar 105. Juan Antonio Samaranch, die zijn slotverklaring na een week einde van geheim overleg be gon met een reeks excuses, ver wacht dat de schuldigen zullen opstappen voor de ledenverga dering hen in maart royeert. De IOC-voorzitter is vastbesloten zelf aan te blijven tot het einde van zijn mandaat in 2001. Het IOC besloot verder de verkiezingsprocedure voor de toewijzing van de organisatie van de spelen drastisch te wijzi gen. IOC-leden mogen niet lan ger kandidaatsteden bezoeken of vertegenwoordigers van die steden ontvangen. In de toe komst zal een klein, exclusief gezelschap (hooguit vijftien mensen) beslissen over toewij zing van de Olympische Spelen. Hoewel Sydney intussen ook gevangen zit in het olympisch corruptieschandaal zal de stad de Olympische Spelen van 2000 organiseren. Salt Lake City be houdt de Olympische Winter spelen van 2002. Premier Kok heeft laten we- Prins Willem-Alexander, vorig jaar in Nagano gefotografeerd aan de zijde van IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch. archieffoto ten eerst het IOC-rapport te willen lezen, alvorens toe te ko men aan een beoordeling van het lidmaatschap van kroon prins Willem-Alexander. Dit vraagt een grote mate van zorg vuldigheid, zo liet hij gisteren via zijn woordvoerder weten. De kroonprins is nu nog kandi daat-lid van het IOC. In juni zal hij officieel worden beëdigd. CDA-fractievoorzitter De Hoop Scheffer wil morgen tijdens het vragenuurtje premier Kok en staatssecretaris Vliegenthart (sportzaken) aan de tand voe len over de kwestie. De laatste reageerde vanmorgen geschokt op de bevindingen van het IOC. Grave presenteert defensieplannen toestellen werden gebruikt voor de onderzeeboothestrijding bo ven het noordelijk deel van de Atlantische oceaan. Nu er van die kant geen dreiging meer is, kan Nederland met minder toe vindt de minister. De Grave praat sinds begin december met zijn Duitse colle ga over de mogelijkheid om de MLD geheel of gedeeltelijk sa men te voegen. Beide landen hebben daartoe een werkgroep gevormd die in mei verslag moet uitbrengen. Defensie gaat er van uit dat het vliegkamp bij Valkenburg, waar negenhon derd mensen werken, dicht gaat. Dat is ook afgesproken in het regeerakkoord, aldus De Grave. Een datum voor de slui ting is nog niet genoemd. Een Kamer-meerderheid heeft zich eerder al uitgespro ken voor bebouwing van Val- kenburg, dat in Katwijk, Wasse naar en de gemeente Valken burg zelf zeer omtstreden is. Minister Pronk (vrom) geldt als warm voorstander. Volgens on bevestigde bronnen heeft het koninklijk huis zich altijd tegen sluiting verzet. De koningin maakt regelmatig gebruik van het vliegveld. (AVBB) weer ter hand geno men. Brinkman kwam vorig jaar in het nieuws door toe doen van Ruud Lubbers, die in spraakmakend interview met Paul Witteman zijn analyse gaf over de val van het CDA in 1994. Lubbers liet in die tijd zijn 'kroonprins' Brinkman vallen als een baksteen door een stemadvies op Hirsch Ballin uit te brengen. Brinkman heeft een verzoek om zijn kijk op de za ken te geven, naast zich neerge- chateau d'oexDe Zwitserse stad Chateau d'Oex staat deze week in het teken van de heteluchtballon. Zaterdag kozen in deze plaats tiental len ballonnen het luchtruim. Het is de eenentwintigse keer dat het festival wordt gehouden. foto ap 'Mensen zien taakstraf als lachertje straat. De uitbater belde vervol gens de politie. Omdat voor de recherche en de agenten onduidelijk was waar de schutter zich kort na de schietpartij ophield, werd de buurt afgezet. Aanvankelijk vermoedde de politie dat de schutter zich in de Leliestraat bevond. Uitein delijk belde de politie hem op zijn mobiele telefoon en raadde hem aan zich op het bureau aan de Langegracht aan te ge ven. Aan die oproep gaf hij ge hoor. De man wordt vandaag verder verhoord. De reden van de ruzie is bij de politie niet be kend. De eigenaar van Matzen's zegt 'nog nooit zoiets te hebben meegemaakt'. „De Ouwe Stal is een ontzettend gezellig café. Het is heel raar dat dit ge beurt." Burgemeester Veninga ver wacht dat de Urkse samenle ving de rellen van zaterdag nacht, waarbij zo'n tweehon derd jongeren het huis van een voor een zedenmisdrijf veroor deelde man belaagden, niet goedkeurt. Hij is van plan de jongeren aan te spreken op hun gedrag. „De samenleving, de politie en de kerken gaan hier zeker over praten", liet Veninga gisteren weten. De Urker jongeren vonden de taakstraf die de politierechter de man onlangs oplegde te laag en gooiden zaterdagavond met bierflesjes en stenen de ruiten van zijn woning in. De politie moest extra mensen en honden inzetten om de menigte te ver spreiden. Een 18-jarige Urker werd aangehouden en de poli tie probeert nog meer vernie lers te achterhalen. De bewo ners van het belaagde huis zijn elders ondergebracht. Veninga ontkent dat hij be grip heeft voor de actie, zoals op de televisie te zien en te ho ren was. „In het interview voor het NOS-Journaal is geknipt. Daar klopt niks van", aldus de burgemeester. „Een werkstraf op Urk heeft niet zo veel effect. Het zijn hier allemaal hardwer kende lieden. Een taakstraf wordt op Urk niet gezien als straf, maar als lachertje. Dat kan ik wel begrijpen. Maar de rechter heeft gesproken en het is niet correct om voor eigen rechter te spelen." De eerste burger van Urk kreeg vorig jaar zelf te kampen met Urker jeugd, toen jongeren zijn tuin bezetten uit protest te gen het alcoholbeleid. In maart vorig jaar ontstond op Urk een massale vechtpartij toen onge veer vijfhonderd jongeren een shoarmazaak belaagden met honkbalknuppels. De proble men begonnen nadat een me dewerkster van de eetzaak aan gifte had gedaan van aanran ding door een van de eigena ren. Wegens gebrek aan bewijs kwam het niet tot vervolging. Pagina 2: Commentaar Tandartsbezoek VS gevaarlijk voor kinderen washington anp Bij de tandarts in de Verenigde Staten gebeuren meer ongeluk ken met kleine kinderen dan bij andere medische ingrepen. Al leen al in Californië stierven de afgelopen zeven jaar vijf kleine kinderen bij het vullen van gaatjes. Nog eens tweehonderd patiëntjes liepen blijvend letsel op. Tandartsen en tandchirurgen in de VS neigen naar gehele of gedeeltelijke verdoving van de patiënt, omdat zij bang zijn dat ouders een schadevergoeding eisen als zij verkeerd boren door een onverwachte bewe ging van het kind. washington john wanders correspondent Op last van een Amerikaanse federale rechter heeft Monica Lewinsky gisteren een informele ontmoeting gehad met drie aanklagers van het Huis van Afgevaardig den in het afzettingsproces tegen presi dent Clinton. Aan de hand van het ge sprek willen deze beoordelen of het nodig is dat de voormalig stagiaire in het Witte Huis voor de Senaat komt getuigen. De meningen over het gesprek liepen uiteen. Volgens een van de aanklagers, Bill McCollum, was het 'productief en zeer constructief. Een ander geluid kwam van Lewinsky's advocaat, Plato Cacheris. Hij vond dat het gesprek niets nieuws had opgeleverd en haar getuigenis niet nodig was. De Democraten spuwden vuur over de onverwachte actie. Senator Tom Harkin uit Iowa diende zijn beklag in bij opper rechter William Rehnquist. Deze moet er op toezien dat de rechtszaak tegen Clin ton volgens het boekje verloopt. „Het kan niet zo zijn dat de aanklagers eigenhandig besluiten, met inschakeling van een lagere rechter, om Lewinsky op te roepen voor een verhoor. Die lagere rech ter heeft in deze zaak geen enkele be voegdheid. Dit is het exclusieve terrein van de Senaat", aldus Harkin. Ook aan Republikeinse zijde begreep niet iedereen de actie. Vandaag zal de Senaat stemmen over een motie om de rechtszaak tegen de pre sident simpelweg te staken. Deze motie, afkomstig van de 81-jarige Democratische senator Robert Byrd, zal vrijwel zeker worden verworpen. Morgen besluit de Se naat tot het horen van getuigen, onder wie mogelijk Lewinsky, Clintons secreta resse Betty Currie en Clintons vertrouwe ling Vernon Jordan. lausanne anp Zodra hij terug is van zijn win tersportvakantie in de Franse Alpen zal Anton Geesink aan Joop van der Reijden, interim voorzitter van NÓCNSF, laten weten niet langer meer te kun nen functioneren in Nederland. „Ik oriënteer me internationaal in de paar jaar die ik nog te le ven heb", zei de voormalige ju doka gisteravond. „Ik wil niet langer negentig procent van mijn tijd besteden aan het van mijn lijf houden van mensen." Het IOC gaf Geesink gisteren een waarschuwing in het cor ruptieschandaal rond Salt Lake City. Dit wegens de acceptatie van een cheque van vijfduizend dollar, die overigens was be stemd voor de Stichting Vrien den van Anton Geesink. Geesink herhaalde gister avond na de uitspraken van de onderzoekscommissie van het corruptieschandaal dat hij nooit verdachte is geweest. „Een waarschuwing is accepta bel, maar onterecht. Ik ben er voor mezelf van overtuigd, en het IOC is dat ook, dat ik abso luut geen kwade bedoelingen heb gehad", aldus Geesink. „De Stichting Vrienden van Anton Geesink bestaat twaalf jaar, is opgezet door een respectabele notaris en is beheerd door res pectabele Nederlanders. Nooit van zijn leven is er aandacht besteed aan die stichting. Nu er een schandaal is valt heel Ne derland over mij heen. Als er een fatsoenlijk NOC was ge weest in Nederland en later een fatsoenlijk NOC*NSF was die stichting helemaal nooit nood zakelijk geweest." HONDERD JAAR DE WERELD OM JE HEEN. Een unieke tweemaandelijkse bijlage. 2 februari deel 1: de periode 1900 -1916. HET WOORD IS AAN Roger Allen In een skioord is een nieuwe organisatie in het leven ge roepen: het Bont en Blauwe Kruis. V temperatuui 2750 r/7 T/go ^Pg 50% 50% 30% SSmSg? 30% 20% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina4 VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur .28,29 Economie6,7 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Strips12 Uitgaan8 Hongaarse volksmuziek in Cultureel Centrum de X door Muzsikas Sebestyén, waarvooreen kortingsbon. den vastgesteld, vermoedt Esso dat die ligt bij een van de vele mobiele telefoons die ten tijde van de knal in gebruik waren. Producenten van mobiele te lefoons tonen begrip voor de maatregel, maar zijn verbaasd over het verband dat is gelegd tussen explosiegevaar en de hoogfrequente straling van gsm-telefoons. „Zoals alle elek trische apparaten kan ook een zaktelefoon gevaarlijk zijn in de buurt van vluchtige stoffen", zegt Philips-woordvoerster M. van Hooren. „Maar wij kennen geen enkel geval waar het is misgegaan." den haag/antwerpen gpd Oliemaatschappij Esso verbiedt wegens ontploffingsgevaar het gebruik van zaktelefoons bij zijn pompstations binnen een straal van tien meter. Het ver bod geldt wereldwijd. „De schakelaars in zaktelefoons zijn niet vonkvrij en we willen de ri sico's zo klein mogelijk hou den", zegt Esso-zegsman B. van der Zwan van Esso-Benelux. Rechtstreekse aanleiding voor de maatregel is de explosie van een benzinestation in Ma leisië. Hoewel de oorzaak van deze ontploffing niet kon wor- In alle drie de gevallen betrof het een passagierstrein. Nie mand raakte gewond. Volgens de spoorwegen zijn er geen aanwijzingen dat de drie inci denten met elkaar in verband staan. Het treinverkeer werd het af gelopen weekeinde ook ontre geld door een sein- en wissel storing bij Arnhem. Door deze storing lag het treinverkeer van en naar Arnhem enige tijd hele maal stil. Later op dag reed een klein deel van de treinen weer. Het treinverkeer heeft zaterdag avond ernstige problemen on dervonden doordat vandalen zware obstakels op de rails had den gelegd. De schade aan de treinstellen loopt in de tonnen. Op de lijn Hoogeveen-Beilen botste een trein op een beton blok, op het traject Klarenbeek- Apeldoorn lag het betonnen onderstel van een parkbank op de rails en tussen Roosendaal en Breda ging het op twee plek ken om grote pvc-kokers. Postcode: 'Tel: (I.v.m. controle bezorging] Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lO Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) i automatisch (F. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. tvelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1