)PORT Favoriet laat zich verrassen Geesink moet zelf conclusies trekken' Grote schoonmaak vooral materieel bittere noodzaak iNDAG 25 JANUARI 1999 jfl willem spierdijk, 071-5356464, plv -chef janet van dijk, 071-5356463 nits: twee jaar voor 38,5 miljoen ianapolis Basketballer Rik Smits heeft voor twee seizoenen nd bij Indiana Pacers, tegen een totaal salaris van 20,5 joen dollar (zo'n 38,5 miljoen gulden). Indiana Pacers wilde lts graag houden, maar vond een driejarig contract kennelijk liskant, gezien de fysieke gesteldheid van de nu 32-jarige Ne- e dj. dander. Alle behandelingen en rustperiodes ten spijt, heeft nog altijd last van zijn voeten. In zijn nieuwe contract is dan (een clausule opgenomen, waarin staat dat hij het afgespro- salaris alleen ontvangt, wanneer hij het hele seizoen (dit r50 en volgend jaar 82 wedstrijden) speelt. Lukt dat niet dan hij worden gekort op zijn salaris. Daar tegenover staat een ;e - niet nader omschreven - bonus gebaseerd op de presta- van het team. [ees de Best voorzitter Quick Boys Kees de Best wordt de nieuwe voorzitter van Quick De huidige vice-voorzitter volgt Arie Guyt op, die in de- Jnber aftrad na kritiek van de sponsorgroep op het beleid van jflclub. De Best blijft in elk geval twee jaar voorzitter, maar sluit p langere periode niet uit. ,,Je moet niet aan z'n klus begin- pmet het voorbehoud het maar twee jaar te doen", aldus De kt. De ledenvergadering van Quick Boys moet de benoeming I De Best op 5 februari bekrachtigen. Er zijn geen tegenkan- jroenendijk nog een jaar bij Utrecht Leiderdorper Alfons Groenendijk heeft zijn contract Et FC Utrecht met een jaar verlengd en zal ook in het seizoen )9/2000 voor de club uitkomen. Een woordvoerder van FC Jrecht heeft dat maandag laten weten. De linkermiddenvelder ■te zondag zijn handtekening onder de nieuwe verbintenis tij- jhs het trainingskamp van FC Utrecht in Zuid-Spanje. Groe- pdijk (34) verliet vorig jaar Sparta en tekende voor een jaar bij ïecht. ilander nieuwe trainer RCL perdorp Wim Eilander volgt komend seizoen Paul van der [aan op als trainer bij RCL. De huidige FC Lisse-trainer heeft Jn contract voor één jaar getekend bij de Leiderdorpse zater- toderdeklasser. «erce schakelt Koernikova uit ibqurne Mary Pierce heeft de kwartfinales van de Australian Jen bereikt. De als zevende geplaatste Frangaise versloeg in ■vierde ronde haar Russische opponente, de als twaalfde ge patste publiekslieveling Anna Koernikova, met 6-0 6-4. In de lijd om een plaats bij de laatste vier moet Pierce het opnemen ken de Zwitserse Martina Hingis. Spadea schakelt Agassi uit De weg naar roem in Melbourne lag open voor André Agassi. De hoogste overgebleven geplaatste speler ver zuimde echter te profiteren van de uitschakeling en af wezigheid (Sampras) van zijn concurrenten. De favoriet voor de overwinning in de Australian Open liet zich in de vierde ronde verrassen door landgenoot Vicent Spadea. De nummer 44 van de wereld versloeg Agassi met 6-1 7- 5 6-7 6-3. melbourne anp Australian Open. Mannen, derde ronde: Martin (VSt/15)-Korda (Tsj) i4-6 7-6 5-7 6-4, Agassi (VSt75)-Novak (Tsj) 6-3 6-2 6-1, Kafelnikov i'10)-Courier (VSt) 5-7 6-4 6-2 3-0 opgave Courier wegens kramp, Haas Nestor (Can) 7-5 4-6 6-3 6-4, Spadea (VSt)-Damm (Tsj) 6-3 6-4 6-4, San- i(Fra)-Kiefer (Dui) 7-6 6-1 6-3, Wayne Black (Zim)-Pozzi (Ita) 6-3 4-6 7-5 Pavel (Roe)-Goldstein (VSt) 3-6 6-3 2-6 7-5 6-3. Achtste finales: Kucera )-Ferreira (ZAf) 6-3 6-1 7-5, EnqvisttZw.el-Philippoussis (Aus/14) 6-2 6- •7 4-6 6-2, Lapentti (Ecu)-Ilie (Aus) 6-4 6-2 4-6 6-, Rosset (Zwi)-Ulihrach 6-3 6-4 6-2. Spadea (VSt) - Agassi (VSt/5) 6-1 7-5 6-7 6-3, Haas (Dui) - (Fra) 6-2 6-3 7-5. Dubbelspel, tweede ronde: Galbraith/Haarhuis (VSt- Ö-Byron Black/Ferreira (Zim/ZAf) 6-2 6-4, (en, derde ronde: Hingis (Zwi/2)-Dokic (Aus) 6-1 6-2, Seles (VSt/6)-Appel- s (Bel) 6-3 3-6 6-4, Pierce (Fra/7)-Grande (Ita) 6-2 6-2, Graf (Dui/10)-Fer- lez (VSt) 4-6 6-3 6-4, Koernikova (Rus/12)-Glass (Dui) 4-6 6-2 6-3, Testud 14)-Serena Williams (VSt) 6-2 2-6 9-7, Coetzer (ZAf/16)-Lee (Tai) 6-3 7-5, itt (Oos)-Likhovtseva (Rus) 6-4 6-4. Achtste finales: Davenport (VSt/U-Dra- lan) 6-1 6-3, Venus Williams (VSt/5)-Rubin (VSt) 7-6 6-4, Van Roost '11)-Sanchez Lorenzo (Spa) 6-2 6-3 Muresmo (Fra)-Loit (Fra) 6-0 7-5. Graf '10) - Schett (Oos) 6-16-1, Seles (VSt/6) - Testud (Fra/14) 6-0 6-3, Hingis i/3) - Coetzer (ZAf/16) 6-3 6-7 6-1, Pierce (f\ra/7)-Koernikova (Rus/12) 6-0 n gJ,. Dubbelspel, derde ronde: Arendt/Bollegraf (VSt/Ned)-Appelmans/Oremans l/Ned/15) 6-2 6-3. Gemengd dubbel, tweede ronde: Albano/Bollegraf (Arg- ?t'n d)-Tramacchi/Sugiyama (Aus/Jap) 6-3 6-4, Oremans/Kulti (Ned/Zwe) - Rodi- y lild (Mex/VSt) 6-3 6-2. M Kamerlid en KNWU-voorzitter Atsma vindt dat Nederland voortouw moet nemen in 'olympische revolutie' dvo Spadea speelde de wedstrijd van zijn leven. Fanatiek en be wegelijk, ondanks een tempra- tuur van zo'n veertig graden, zette hij Agassi onder druk. Dit leidde tot fouten bij 'The Las Vegas Kid', die eerder dit toer nooi nog geen set had afge staan. De nummer vijf van de lijst, hervond zichzelf enigszins in de derde set. Hij brak Spadea al vroeg, maar moest later ook weer een servicebeurt inleve ren. In de tiebrak wist Agassi toch een set te pakken. Spadea bleef ondanks dit set- verlies kalm en geconcentreerd spelen. In de vierde set serveer de hij de wedstrijd uit en beslis te de partij op het derde match- punt. ,,Dit is zeer teleurstel lend", zei Agassi na afloop. „Bij een Grand Slam krijg je de kans iets groots te laten zien. Ik heb deze kans laten liggen. Het liep gewoon niet." Spadea moet het in de kwart finales opnemen tegen Tommy Haas. De Duitser zette zijn ster ke optreden bij de Australian Open voort. Hij bereikte voor het eerste in zijn loopbaan de laatste acht van een Grand Slam door de Fransman Fabri- ce Santoro te verslaan, 6-2 6-3 7-5. In de derde set liet Haas zijn tegenstander nog wel te rugkomen van 5-2 naar 5-5, maar met 7-5 wist hij de set toch nog naar zich toe te trek ken. Bij de vrouwen maakten de favorieten de verwachtingen wel waar. Titelverdedigster Martina Hingis nam met een zwaar bevochten zege revanche op Amanda Coetzer. De Zuid- Afrikaanse schakelde de Zwit serse in 1996 uit in de kwartfi nales. Nu bereikte Hingis ten koste van Coetzer de laatste acht, 6-3 6-7 6-1. Beide speelsters konden met hun opslag niet overtuigen. Coetzer verloor haar service beurt dertien keer. Hingis liet zich acht keer breken. De Zwit serse kreeg in de tweede set bij een stand van 5-2 de kans de wedstrijd te beslissen. Hingis faalde en liet Coetzer terugko men in de partij, 6-7. In de der de set besliste ze het duel als nog, 6-1. Het kostte Steffi Graf en Mo nica Seles aanmerkelijk minder moeite de volgende ronde te bereiken. De Duitse, viervoudig kampioene in Melbourne, was veel te sterk voor haar Oosten rijkse opponente Barbara Schett. In 47 minuten liet Schett zich met twee keer 6-1 overrompelen. Seles won eveneens overtui gend van de Fran9aise Sandrine Testud. De Amerikaanse verze kerde zich binnen iets meer dan een kwartier van de eerste set. De winnares van de Austra lian Open van 1991 tot 1993 en in 1996 kon zich in de tweede set een aantal fouten permitte ren. Ondanks een serie ballen in het net, zegevierde ze met 6- André Agassi slaat een volley in zijn wedstrijd tegen Vincent Spadea. 'The Las Vegas Kid', die alom als titelfavoriet werd beschouwd, verloor van zijn landgenoot. foto ap De rivalen Seles en Graf ont- vrouwentennis in de late jaren moeten elkaar nu in de kwartfi- tachtig en begin jaren negentig, nales. Het duo domineerde het Wegens blessures en de lange afwezigheid van Seles wegens weer tegen over elkaar in een moet, maar ik zal zorgen dat ik een steekpartij, staat het tweetal Grand Slam. „Ik weet dat voor er sta", keek Seles vooruit naar nu voor het eerst sinds 1996 deze partij mijn niveau omhoog de confrontatie met Graf. jij berisping van het IOC heeft irel on Geesink zeker niet uit benarde positie bevrijd, feit dat het Nederlandse •lid door zijn bestuur op de gers is getikt, zou zijn positie ie: ial te veel kunnen ondermij- zegt Joop Atsma, Tweede nerlid voor het CDA en rzitter van de Koninklijke ierlandse Wielerunie. „Hij zelf de conclusie moeten leen wat zijn positie en ge- J ht in de wereld van sportbe- orders nog zijn. Hij is er in er geval niet brandschoon lekomen." alfa evergeefs wachtte Atsma leren voor de televisie op de ils van Geesinks zonden, p basis waarvan hij die beris- -anl ig heeft gekregen, is niet hel- Ik neem aan dat het gaat h die 5000 dollar die zijn hting heeft gekregen, maar oun ang ik niet weet waar het om ileni it, wil ik Geesink nog niet i ide schandpaal nagelen. An- moet nog wel zelf de kans om te vertellen wat er is leurd. Dat hij bij het IOC kan ven, is misschien een indi- naa) ie dat er nog onduidelijkheid 1 aver de aard van de overtre- I lok miste Atsma een duide- antwoord van Samaranch de vraag hoe het IOC denkt leven te kunnen beteren, wat ik heb begrepen, gaan jnaatregelen niet ver genoeg van het IOC een democra- opgebouwde organisatie aken. De periode tot het af- en van Samaranch, dat zal ZOOI zijn, moet worden be- om dat proces te voltooien, moet bijvoorbeeld niet kunnen dat IOC-leden eigen collega's benoemen. IOC zou moeten bestaan vertegenwoordigers van alle ationale olympische rtbonden en daarnaast uit IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch is in gedachten verzonken tijdens de persconferentie in het Olym pisch Museum in Lausanne. foto epa vertegenwoordigers van elk na tionaal olympisch comité, die dus ook verantwoording moe ten afleggen aan hun achter ban. Dan kom je op een olym pisch parlement van ongeveer 150 leden. Dat is bestuurbaar." Als het aan Atsma ligt, neemt Nederland het voortouw bij het ontketenen van die olympische revolutie. „Dat past in de tradi tie van Nederland als democra tisch land." Atsma wil niet zo ver gaan om het gehele IOC over één kam te scheren met het beperkte aantal corrupte le den. „Ik heb het gevoel dat een aantal goeden met een onbe sproken gedrag het ook moet ontgelden. Het IOC staat wat mij betreft niet ter discussie." Daarom is Atsma ook geen tegenstander van de voordracht van Prins Willem Alexander tot IOC-lid. „Nederland moet juist overwegen om hem een rol te geven bij de democratisering van het IOC. De discussie of hij het wel zou moeten doen, is niet nodig. Hij staat boven alle partijen, heeft een hart voor de sport en het zou goed zijn als juist hij zich sterkt maakt voor veranderingen binnen het IOC." Het laatste wat het IOC vol gens Hein Verbruggen zou moeten doen is de olympische moederbond democratiseren. „Laten we alstublieft met twee benen op de grond blijven staan en daar in godsnaam niet aan beginnen", reageert het tweede Nederlandse IOC-lid fel op de suggesties van Atsma. „Het sterke punt van het IOC is juist dat er geen vertegenwoor digers inzitten. Er is geen enkel democratisch instituut, zelfs de Verenigde Naties niet, dat zo goed functioneert als het IOC, ook al hebben we nu wat pro bleempjes. Maar die hebben ze bij de VN ook." Dat het IOC coöpteert en zijn leden niet via een democrati sche weg de stokjes overdragen, vindt Verbruggen 'een zegen'. „Ik zit uit vrije wil bij het IOC en kan zeggen wat ik wil. Coöp tatie gebeurt in het Nederland se bedrijfsleven ook." Atsma heeft geen enkel begrip voor wat er over de grenzen gebeurt. Dat is een grote fout die Neder land altijd maakt. Altijd maar dat Nederlandse wijzende vin gertje. Als het IOC-bestuur zou bestaan uit vertegenwoordigers van groeperingen of landen, dan slaat de organisatie lam. Dan had het IOC bijvoorbeeld nooit die boycots overleefd. Ik heb niets tegen het Nederland se democratische systeem, maar laat dat vooral in Neder land blijven en dat niet in het IOC introduceren. Het enige dat het IOC moet doen, is zor gen dat het leden met een on besproken gedrag coöpteert." Piet van der Molen, voorzitter van de KNAU en voormalig NOC-lid over de berisping van Anton Geesink: „Het is lelijker dan helemaal niks. Maar ook niet zo erg dat hij eruit moet." Kijkt Van der Molen voortaan toch anders naar de persoon Geesink? .Absoluut niet. Als het echt om fraude gaat, dan is het afgelopen. Maar hierbij niet. Het is vervelend, maar Geesink is geen crimineel. Wat hij heeft gedaan, had hij niet moeten doen. Maar het is geen mis daad." Van der Molen zegt niet te kunnen doorgronden welke motieven een rol spelen bij de politieke discussie rond de vraag of de kroonprins wel lid kan zijn van het IOC. „Ik zou zeggen dat je op basis van zo'n incident niet het besluit moet nemen hem terug te trekken. Misschien is het juist wel goed dat hij in dat bestuur komt. Was nu een groot deel van de olympische organisatie fout. Maar het gaat om zes, mogelijk negen mensen die fout zaten, niet een hele organisatie. Ik heb dertig jaar bij de politie gezeten en ook daar gingen mensen zo nu en dan in de fout. Daarmee kun je niet een hele organisatie diskwalificeren. Nu de rotte ap pelen uit de organisatie worden gehaald, maakt dat het IOC sterker. Tenzij het niet hier bij blijft." lausanne henk stouwdam gpd-verslaggever Het imago van de Olympische Spelen is gered. En misschien ook de Spelen zelf, al blijft dat een speculatief vraagstuk. Het Internationaal Olympisch Co mité heeft in ieder geval zijn dure plicht gedaan door cor ruptie in eigen gelederen hard aan te pakken. De schoonmaak in eigen huis was moreel ge wenst en materieel bittere noodzaak. Er moesten miljoe nen dollars van sponsors wor den veilig gesteld. De financie"le basis van het IOC ligt in de Verenigde Staten. Uit dat land komt minstens 85 procent van de inkomsten. De televisierechten, die tot en met 2008 voor 3,5 miljard dollar zijn verkocht aan de Amerikaanse zender NBC, zijn alleen al goed voor 50 procent van het budget. Daar bovenop komt nog eens 36 procent aan inkomsten van de elf hoofdsponsors, waarvan negen uit de Verenigde Staten. Het elftal betaalt elk voor een periode van 4 jaar 50 miljoen dollar. En als de Olympische Spelen dan ook nog in een Amerikaanse stad worden ge houden, loopt het percentage rap op richting 90 procent. Bij de urenlange beraadslagin gen afgelopen weekeinde op het IOC-hoofdkantoor in Lau sanne speelden de belangen in de Verenigde Staten een voor name rol. Voor alles moesten de sponsors behouden blijven. En dat kon alleen volgens de Amerikaanse moraal: met har de maatregelen dus. Want het IOC heeft de afgelopen weken nadrukkelijk gemerkt, dat het omkopingsschandaal in de Ver enigde Staten een etisch item is. In onze ogen mogen de Ameri kanen misschien naïef op schandalen reageren en er een dubbele moraal op nahouden, het is een ondubbelzinnig feit waaraan niet voorbij kan wor den gegaan. Zie de Clinton-af- faire, waar buiten de Verenigde Staten de meeste mensen geen snars van begrijpen. Sedert de beerput in Salt Lake City is opengetrokken, staan de bedrij ven die het IOC sponsoren in toenemende mate onder druk van de publieke opinie. Zij wensen namelijk niet te worden geassocieerd met corruptie schandalen. En voor bedrijven van die omvang is het geen be letsel om de miljoenen richting basketbal, baseball of American football te laten stromen. De elf hoofdsponsors zijn overigens: Coca Cola, IBM, John Hancock, Kodak, McDonalds, Sports Ilustrated/Time, UPS, Visa en Xerox uit de Verenigde Staten en Panasonic uit Japan en het Zuid Koreaanse Samsung. Michael Payne, de directeur marketing van het IOC, ontken de afgelopen weekeinde dat er sprake was van paniek in de olympische gelederen. Deson danks was hij vorige week wel hoogst persoonlijk hals over kop naar New York afgereisd om de hoofdsponsors te infor meren over het corruptieschan daal, maar bovenal over de op handen zijnde harde maatrege len. Hij deed het reisje af als een normale periodieke bijeen komst met de sponsors, maar vertelde wel dat hij iedereen ge rust had moeten stellen. En dat was hem gelukt met de verzeke ring, dat het IOC de onderste steen boven zal laten komen. De wrange gevolgen van de Amerikaanse invloed is met na me merkbaar op het Afrikaanse continent. Niet minder dan vier Afrikanen moeten hun IOC-ze- tel inleveren. Zonder hun han delwijze goed te praten, valt er best begrip voor de Afrikanen op te brengen. Bij hen zit niet de macht van het geld en zij kij ken in veel gevallen genuan ceerd tegen giften aan. Wat in westerse ogen corruptie heet, wordt naar Afrikaanse maatsta ven veel eerder als een vrien dendienst beschouwd. Boven dien komen zij uit een cultuur waar het principe 'voor wat, hoort wat' vrij gangbaar is. Neem de Congolees Jean-Clau- de Ganga. Hij had van alle ver dachte IOC-leden de langste lijst met aanklachten. Deson danks bleef hij volhouden niets fout te hebben gedaan. Nu moesten de Afrikanen ook wel stevig in hun schoenen staan om niet te zwichten voor de verlokkingen. Olympische steden als Atlanta, Salt Lake Ci ty en Sydney maakten het win nen van Afrikaanse IOC-stem- men tot een belangrijk onder deel van hun strategie. Daar viel nog wat te halen. Zie het schandaal dat afgelopen week einde rond Sydney naar buiten is gekomen. Nu blijkt dat de Ugandees Nyangweso en de Keniaan Mukora op de avond voor de stemming zijn ingepakt met een gift van 35.000 dollar. Niet voor hen persoonlijk,, wordt beweerd, maar voor hun nationale olympische comités. Het verhaal gaat dat John Coa- tes, de voorzitter van het Au stralisch olympisch comité, tij dens een bezoek aan Mali er op curieuze wijze van overtuigd raakte om de Sydney-invloeden uit te breiden naar Afrika. Coa- tes zou het niet hebben kunnen verkroppen dat hij daar over geasfalteerde wegen reed die waren bekostigd door concur rent Peking. En dat misdaad loont bleek naderhand, want Sydney won in de laatste stem ronde de tweestrijd van Peking met een verschil van twee stemmen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17