kwaliteit verhogen' Ter Aar strikt in recordtijd drie afdelingschefs met lef 'oen ik die duimstok zag, was ik gelijk verkocht' Rijn Veenstreek Ook in Alphen lopen ze met vuurwapens9 ^ÏTllCip fl Politie opnieuw slaags met jongeren in Waddinxveen Agenten botsen op tegenligger IDAG 25 JANUARI 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef marieta kroft, 071-5356411 q, Ikrakers aangehouden [aan den rijn De politie Rijn- en Aarlanden heeft zater- :htend in Alphen aan den Rijn vier verdachten van een Uraak aangehouden. Kort voordat de vier rond vijf uur 's nds werden opgepakt, was bij een bedrijf aan de Raad- traat ingebroken. De pui van de winkel was door een auto l uik id en uit de zaak waren diverse spullen gestolen. Even la- w een getuige dat de verdachten de gestolen waar over- n< iten naar een andere auto. De eerste wagen bleek een lek- I lid te hebben. De dieven sloegen vervolgens op de vlucht je politie die snel ter plaatse was. In de Wielewaalstraat peri e politie de wagen aan. De twee inzittenden waren te voet gegaan. De politie vond hen kort daarop in de bosjes. Ie andere twee verdachten pakte de politie snel op. De va dien in de leeftijd van 18 tot 27 jaar en afkomstig uit Dor- zitten nog voor verhoor op het politiebureau. De politie gf rzoekt of zij iets te maken hebben met snelkraken eerder inaand in Alphen. ii ui 1 nielingen aan Pius X kerk aan den rijn In de Pius X kerk aan de Van Nesstraat in Al fa bei aan den Rijn zijn de afgelopen nacht vier ruiten ingegooid sseiiintenbakken vernield. Een getuige hoorde rond half drie 's 'ent is glas rinkelen en waarschuwde de politie. De politie stelt n hejnderzoek in naar de dader. tmt eft to's bij botsing zwaar beschadigd P_ Bij een aanrijding in Ter Aar zijn zaterdag twee auto's wW r beschadigd. Op de Oostkanaalweg moest een 19-jarige uit Ter Aar remmen in verband met het overige verkeer, haar reed een 18-jarige plaatsgenoot, die niet op tijd e. Een aanrijding was het gevolg. De vrouw is met nek- iten naar de dokter gebracht. nwoudenaren naar Engeland oude De VEB Rijnwoude (Vereniging Europese Betrekkin- j irengt eind april een bezoek aan de Engelse gemeente ish. Het doel van de driedaagse reis is om eikaars gewoon- culturen te leren kennen. Uit Rijnwoude gaan zo n vijftig en mee, die met de inwoners van Dawlish discussies voe der maatschappelijke zaken. „Het belangrijkste is dat aan :ht komt wat de gewone man ervan vindt", zegt secretaris hils van de VEB. „Wij nodigen voor deze reizen vaak men- it met een minimumloon, want we zijn geen elitevereni- Rijnwoude stelt een aanmoedigingssubsidie van 1000 n beschikbaar. Daarnaast krijgt de VEB een onkostenver- ng uit Brussel, op voorwaarde dat de reis geen snoepreis t. De gemeente Dawlish onderhoudt al vriendschapsban- net Roemenië en via deze weg wil de VEB in contact ko rnet Oost-Europese landen. De vereniging heeft al officiële en met het Duitse Waldkappel en het Franse Carhaix. ïnitief ontwerp stadhuis te zien rej{ n aan den run Het definitieve ontwerp van het nieuwe Al- stadshuis is te bezichtigen in het informatiecentrum h iet stadskantoor. Architect E. van Egeraat heeft, binnen het ,p e( et van zestig miljoen gulden, het vorige ontwerp op kleine n aangepast. Het vele glas in het gebouw blijft gehand- Een hangdak verbindt het hoofdgebouw met het achter- e ni 'deelte, waardoor het geheel de vorm van een zadel krijgt. e ta dat de overkappinging nauwelijks kolommen heeft, kan de rid( te voor het Service Centrum Overheid flexibel worden ge- In de raadszaal ontbreken de pilaren eveneens. Door de len naar twee naastgelegen commissiekamers te verwijde- ntstaat een grote vergaderruimte. De ondergrondse par arage omvat in het definitieve ontwerp 285 parkeerplaat - n een extra commissievergadering, komende woensdag, n de politieke partijen over het ontwerp. Bij een positief s stelt de gemeenteraad het ontwerp donderdag 28 januari De Europese aanbesteding volgt daarop, zodat de bouw in ajaar kan beginnen. Volgens planning wordt het stadhuis laatste kwartaal van 2001 opgeleverd. rokkaanse ouders en de school aan den run Marokkaanse ouders uit Alphen aan den >raten vanavond over het belang van hun betrokkenheid t onderwijs van hun kind. De Marokkaanse stichting Hori- jrganiseert deze avond die begint om 20.00 uur in gemeen- pscentrum De Bron aan de Troubadourweg. Wethouder F. licht toe op welke manier de gemeente ouderbetrokken- stimuleert. Een afgevaardigde van het Scala College gaat in verwachting van de school ten aanzien van ouders. B. af, Marokkaanse vader uit Alphen, belicht de invalshoek le ouders. Vervolgens kunnen de aanwezigen in discussie om de betrokkenheid van de ouders bij het onderwijs van onderen te vergroten. ositie Meten en Wegen in Benthuizen ter aar tim brouwer de koning De gemeente Ter Aar heeft in recordtijd drie af delingshoofden met lef gevonden. Nog geen maand na een opvallende personeelsadvertentie in het blad Binnenlands Bestuur benoemde de gemeente drie 'chefs met lef die de nieuwe afde lingen per 1 mei moeten leiden. Volgens waarne mend burgemeester L. Lyklema zijn zij kwalita tief zeer hoogwaardig. „Zelfs de tweede keus vond ik nog heel goed." Lyklema is opgetogen over de gekozen van adverteren. Op de opvallende advertentie reageerden zestig personen. „Uitsluitend telefo nisch", zegt Lyklema, „want dat was de enige mogelijkheid. Toch beschikten niet alle kandida ten in mijn ogen over voldoende lef. Mensen die pas na twee weken bedenktijd opbelden, vielen meteen af." Van de zestig serieuze kandidaten mochten er veertig hun cv opsturen. Vijftien van hen kregen een uitnodiging voor een gespek en zes kandida ten bleven over voor de laatste ronde. Hoofd van de afdeling sociale zaken en burgerzaken wordt mevrouw H. Bakhuis uit Gouda. A. van Dijk uit Zeewolde krijgt de afdeling met ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting onder zijn hoede. Op de afdeling financiën, automatisering en interne za- ken komt J. van Tuijl van de gemeente Hilver sum. De ongewisse toekomst van de gemeente Ter Aar speelde nauwelijks bij de kandidaten. Lykle ma: „Wie zenuwachtig wordt van de dreigende herindeling valt af voor deze functie. Maar de meeste kandidaten begrepen dat een gemeente lijke herindeling ook kansen biedt." Overigens moet Lyklema nog met de provincie om tafel om verder te praten over de bestuurlijke toekomst van Ter Aar. Dat agendapunt kwam vo rige week niet ter sprake tijdens een bijeenkomst van het dagelijks bestuur van het Rijnstreekbe- raad met gedeputeerde staten van Zuid-Holland. „De gedeputeerden vinden dat een zaak tussen de provincie en de gemeente Ter Aar. Met onze uitwerking van het plan van aanpak zitten we op schema. Dat komt morgen in het college, gaat naar de ondernemingsraad en komt volgende week in de gemeenteraad." Horecapersoneel voert T-shirtactie tegen zinloos geweld Maatschappelijk werk wil krachten bundelen alphen aan den rijn' saskia buitelaar Kwam het door de bedrukte T-shirts ('Is er wel zinvol ge weld?') die het horecapersoneel dit weekeinde droeg, of valt het mee met het geweld in het Al- phense uitgaansleven? Moeilijk was het in elk geval niet om de zaterdagavond geweldloos door te komen. Uitvoerend teamchef Weerd Meester van de Alphense politie vindt dat uitgaan in Alphen rus tiger verloopt sinds politie, ho recaondernemers en de ge meente het horecaconvenant vorig jaar ondertekenden. Ook de portiers hebben daaraan bij gedragen. „Je had er een paar met losse handjes", zegt Mees ter. Door de nieuwe gedragscode en verplichte trainingen voor de 'uitsmijters' worden proble men volgens hem vaker zonder geweld opgelost. De twee poli- tie-agenten die standaard in het weekeinde op straat rondlo pen, zorgen ervoor dat wie de kroeg moet verlaten, buiten de deur geen scène schopt. Gedurende zijn vijftien minu ten durende uitleg voor de deur van Choises, worden drie be zoekers het danscafé uitgezet. Onverstoorbaar vervolgt Mees ter zijn verhaal over de verbe terde samenwerking tussen po litie en portiers. De serie vloe ken van een zojuist buiten ge zette bezoeker („ze zoeken hier agressiviteit man") doet hij af met een kort gesprek of een be vestigende opmerking. Want om half drie 's nachts een dis cussie met een boze bezoeker aangaan, dat is pas zinloos. Confrontatie uit de weg gaan, is ook voor Jacqueline, bezoek ster van Alle Hens, een beproef de tactiek. Geweld, waar dan ook, vindt ze belachelijk en on nodig. „Ik word wel eens boos aangekeken als ik tegen iemand opbots. Dan zeg ik gelijk sorry en loop door." Toch komt ze, tijdens haar wekelijkse avonden uit, veel ongeduldige mensen tegen. „Sommigen worden door de drank dan gelijk ge welddadig. Maar als je er niet tegen kunt, moet je niét drin ken." Haar vriend Mark heeft waar dering de actie van veertien Al phense horecaondernemers Het horecapersoneel van veertien cafés in het Alphense centrum veroordeelde zaterdag openlijk het geweld in het uitgaansleven. Buiten verliep de avond rustig, binnen had het personeel, hiervan Alle Hens aan Dek, de handen vol aan het (tap)werk voor de dorstige bezoekers. foto annette lameijer om een avond de witte T-shirts met tekst te dragen. Geweldda dige ongelukken zoals in Gorin- chem hebben zich in Alphen de afgelopen jaren niet voorge daan. „Maar het is naïef om te denken dat zo iets hier niet kan gebeuren", zegt Mark. In Al phen lopen ook mensen met vuurwapens rond." Hij werkt bij Alle Hens en draagt het shirt zelf ook, net als zijn collega's achter de bar en bij de deur. De voor het overige in zwart geklede, breedge schouderde portiers maken ie dere potentiële onrustzaaier in het krappe halletje bij voorbaat kansloos. In De Natte, verderop in de Julianastraat, gaat het er anders aan toe. De medewerker bij de deur is nauwelijks als zo danig te herkennen. Hij spiedt niet met zijn armen gekruisd voor zijn lichaam de zaal rond, maar hangt ontspannen aan de hoek van de bar een praatje met klanten. Dimphia vertelt, vanachter de tap aan de andere kant, dat het een van de rede nen is dat zich in deze kroeg zelden problemen voordoen. „Het is maar hoe je er tegen over staat. Met woorden los je meer op dan met geweld." Volgens de medewerker, hij wil zijn naam niet in de krant bekendmaken, ligt het ook aan het publiek dat De Natte be zoekt. „Dit is een praatcafé. Hier komen geen jongemannen die vrouwen willen imponeren. Haanjesgedrag, noem ik dat." Hij draagt het T-shirt tegen ge weld niet, omdat het een rare situatie zou opleveren in het geval hij toch iemand de deur zou moeten uitzetten van avond. Maar een shirt met de opdruk van het symbolische lieveheers beestje had hij wel willen aan trekken. Alhoewel het insect, dat symbool staat voor de ver oordeling van zinloos geweld, volgens hem in de natuur bij zonder wreed is. „Het doodt luizen voor de lol, zonder ze op te eten." :ermaat van melkboer Qualm waarmee hij des voor zijn klanten een of kannetje melk tapte zal de oudere Benthuizena- ivallen. Maar ook voor de generatie is er veel bij- irs te zien bij de expositie en wegen in het Molen- Benthuizen, tentoonstelling is inge- loor de Historische Kring, ekker van de expositie is zameling duimstokken en atten van de 47-jarige Groen. De Benthuizenaar een flinke collectie duim- maar ook de zoge- !anj de ellestokken en rekenli- ;kla, Leen Groen: „Het wordt steeds moeilijker om een leuke oüde duimstok te vinden." se, Amsterdamse, Groningse, Utrechtse en Haarlemse voeten en duimen. „Soms bestonden er zelfs .binnen een regio nog afwijkingen. In Delft bestond een andere lengte dan in ons gebied, terwijl het in beide ge vallen over Rijnland ging. Zulke opvallende zaken licht ik graag toe aan geïnteresseerden. Daar om vind ik het ook zo leuk om mijn verzameling hier te laten zien", zegt Groen. De Benthuizenaar 'spaart' al zo'n jaar of 35. In 1972 kocht hij op een veiling in Den Haag zijn eerste oude duimstok. „Als bouwer heb je, althans dat er vaar ik zo, wat met die ouwe ge reedschappen. Vandaar dat ik gelijk verkocht was, toen ik die duimstok zag liggen. Al duurde het nog zo'n jaar of vijftien voordat er aanvulling kwam. Toen kocht ik er een stuk of vijf in een keer. Vanaf die tijd kreeg de verzamelwoede mij te pak ken en dat duurt nog steeds voort. Jaarlijks loop ik wat rom melmarkten, beurzen en veilin gen af om mijn verzameling aan te vullen. Dat lukt nog steeds aardig, al wordt het wel foto engel lameijer moeilijker om iets leuks te vin den. Een timmerman die stopt met werken neemt zijn duim stok mee en gebruikt hem thuis. Zo gaat dat al eeuwen." Volgens de Benthuizenaar zijn er maar weinig verzame laars met hetzelfde interessege bied. „Dat is een nadeel, maar ook een voordeel. Soms zie ik een prachtige duimstok met De stichtingen voor maatschappelijk werk Midden Hol land en Leiden oriënteren zich op een fusie. Om de kwa liteit van de dienstverlening aan de klant te kunnen waarborgen, is schaalvergroting noodzakelijk, meent waarnemend directeur R. Vlam van Midden Holland. Hij verwacht dat een grotere organisatie beter op de ontwik kelingen in het maatschappelijk werk kan inspelen en fi nancieel gezonder is. De vraag naar maatschappelijk werk is groot en Vlam vreest dat de kleine stichting over vraagd wordt. alphen aan den run/leiden saskia buitelaar De Leidse stichting heeft be langstelling voor samenwer king. Vorig jaar besloot de ge meenteraad in Leiden om de stichting jaarlijks vier ton meer subsidie te geven, met de bood schap om te zoeken naar sa menwerking in de regio. Vol gens directeur P. van Kampen van de Leidse stichting komen de fusiegesprekken overeen met de landelijke tendens voor meer samenwerking binnen het maatschappelijk werk. Hij denkt dat een grote stichting bovendien het regionale over leg met de geestelijke gezond heidszorg en de gemeenschap pelijke gezondheidsdient (GGD) vereenvoudigt. „Nu moeten we bij wijze van spreke met elke gemeente apart af spraken maken." Het verzorgingsgebied van Midden Holland omvat de ge meenten Alphen aan den Rijn, Leiderdorp, Rijnwoude, Ja- cobswoude, Zoeterwoude, Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer. Er wonen 160.000 mensen. De Leidse stichting verzorgt het maatschappelijk werk voor 117.000 inwoners van Leiden en Alkemade. Een betere dienstverlening is voor Midden Holland niet de enige reden om te fuseren. De stichting kampte vorig jaar met geldproblemen en vroeg de ge meente Alphen toen om een extra subsidie van 80.000 gul den. De gemeente wilde de helft daarvan betalen. De aan vraag voor 1999 is nog niet be handeld, maar bedraagt bijna 100.000 gulden meer dan vorig jaar. Behalve met Leiden, is Mid den Holland ook in de race voor een plek binnen de Al phense welzijnskoepel. De ge meente wil daarin verschillende kleine welzijnsorganisaties, waaronder zorgcentra voor ou deren en het jongerenwerk sa menvoegen. Of het maatschap pelijk werk voor deelname aan die koepel in aanmerking komt, moet nog blijken. De organisa tie wordt binnenkort doorge licht. Vlam wil geen uitspraken doen over waar de voorkeur van de stichting voor samen werking met Alphen of Leiden. Over de welzijnskoepel zegt hij wel dat het gevaar bestaat dat de stichting onzichtbaar wordt tussen het welzijnswerk van de andere organisaties. „Het moet voor mensen duidelijk blijven wat het maatschappelijk werk doet." een hoge vraagprijs. Een jaar la ter ligt hij er nog en is dan veel goedkoper om dat ze die stok aan de straatstenen niet kwijt raken. Een kwestie van geduld hebben dus. Al gaat dat niet al tijd op, het is me ook wel eens overkomen dat ik een dure duimstok liet liggen in de ver onderstelling dat hij er volgend jaar nog wel zou liggen. Een week later, ik had spijt gekre gen, was hij verdwenen." Op de expositie zijn behalve duimstokken, ook een flink aantal ellestokken te zien van Groen. Een el was de lengte van de elleboog tot aan de top van de middelvinger. Deze stok werd vooral gebruikt in winkels waar stof werd verkocht voor het maken van kleding. Nu wordt dat per meter verkocht, maar toen per el. Ook die el was er in diverse lengten. Grappig is ook een peilstok van een Dako ta. „Nu kun je op het instru mentenbord zien hoeveel branbdstof er nog is. Vroeger werd dat met een stok geme ten", legt Groen uit. Verder bezit de Benthuize naar ook een originele portpipe, die afkomstig is uit Lissabon. „Dat heeft dan niets met duim stokken te maken, maar ik ben er wel trots op. Dat is dan ook de vervuiling die optreedt bij een verzameling, maar dat mag." Behalve materiaal van Groen, zijn er ook weegschalen, gewichten en inhoudsmaten uit eigen bezit en uit de verzame ling van Gerrit Schellingerhout uit Voorschoten te zien. Ook is er een ijzeren gewicht dat tijde lijk is afgestaan door het Neder lands Meetinstituut in Delft. Het Molenhuis is geopend op zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. waddinxveen* anp In Waddinxveen is het afgelo pen weekeinde opnieuw tot een confrontatie gekomen tussen burgers en politie. Dit gebeurde nadat de politie had ingegrepen bij een opstootje tussen twee groepen jongeren nabij het treinstation. Nadat de politie de jongeren uit el kaar had gehaald en hen had verzocht weg te gaan, keerde de groep zich eensgezind te gen de agenten. Ze uitten be ledigingen en bedreigingen. Een 18-jarige en een 19-jarige Waddinxvener zijn aangehou den. Vorig weekeinde gingen zes Waddinxveners met de politie op de vuist Ook beschadig den zij enkele politiewagens, nadat ze door agenten waren aangehouden na een ruzie in het centrum van Waddinx veen. Bij de aanhouding raak te een aantal agenten gewond. Eén moest met zwaar hoofd letsel naar het ziekenhuis. Mede naar aanleiding van dit incident werkt de korpslei ding van Hollands Midden aan een protocol om het ge weld tegen agenten aan te pakken. In het stuk worden de tolerantiegrenzen voor beledi ging en geweld, de snelrecht- procedures, de dwangmidde len, de hoogte van de eis ter terechtzitting en van de trans acties vastgelegd. De korpslei ding verwacht het protocol in aprü klaar te hebben. De politie van Waddinxveen hield afgelopen weekeinde ook veertien jongeren aan, in de leeftijd van veertien tot achttien jaar, die worden ver dacht van openlijke geweld pleging en grootschalige ver nielingen tijdens de jaarwisse ling. Twaalf van hen hebben bekend. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt. Ook moe ten zij de schade betalen die zij aan trein- en busstations, telefooncellen en enkele scho len in de directe omgeving aanrichtten. Twee agenten van de politie Rijn- en Braassem zijn zaterdagavond op een tegenligger gereden bij de kruising van de N446 en de oprit naar de A4 bij Hoogmade. De betrokkenen kwamen met de schrik vrij. De twee agenten wilden collega's assiteren bij een achtervol ging- Met zwaailicht en sirene togen zij met htm auto van Leiderdorp naai- Leimuiden. Bij de kruising van de N446 en de oprit van de A4 gingen de agenten naar links. De verkeerslichten op het kruispunt stonden te knipperen. Een tegemoetkomende auto die rechtdoor wilde, knalde vervolgens op de afslaande politieauto. De twee in zittenden, een 74-jarige man uit Leidschendam en een 73-jarige vrouw uit Den Haag, werden voor controle naar het Rijnland zie kenhuis overgebracht. Ook de agenten werden daar nagekeken op letsel. De vier konden het ziekenhuis snel verlaten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13