(3) Huiseigenaren Winkelhof schorten rechtszaak op Oegstgeest komt in actie tegen woninginbraken 'Er is helemaal geen sprake van een omslag' Regio Wassenaar peilt omzet in autovrije Langstraat Q Wassenaar installeert cliëntenpanel ,NDAG 25 JANUAR11999 Instituut voor figuurverbetering en schoonheidsbevordering Figurella filialen: Alkmaar tel. (072) 511 86 15 Den Haag (070) 365 42 90 Haarlem (023) 531 83 88 Leiden (071) 532 33 22 Purmerend (0299) 43 53 63 illei igl' fGEESTUit een woning aan de Clematislaan in Oegstgeest afgelopen zaterdag geld en sieraden gestolen. In het portiek 's ochtends de voordeur opengewrikt en is vervolgens de woning doorzocht, en wil i ;se in £g ijeks inbraken in Leiderdorp idorpInbrekers zijn het afgelopen weekeinde actief ge- Brussf 5t in Leiderdorp. Uit een huis aan het Bijdorp werden zater- een laptop en een videorecorder gestolen. Op de Van der Boumanweg was het zowel zaterdag als zondag raak. Uit ene huis verdween geld, uit het andere een tv en een audio- Sieraden en video-aparatuur vormden de buit bij een in- r ik aan de Wagenmaker. Uit een huis aan de Heinsiuslaan •oorzii wenen een fototoestel en waardepapieren. Een getuige >ost-E ft zaterdag twee vrouwen en een man zien inbreken in een aan de Santhorst. Toen de politie arriveerde, waren ze ech- J gevlogen. Het is nog niet bekend wat er uit het huis weg is. erval in snackbar erwoude Een snackbar aan de Kerklaan in Zoeterwoude- ld en sieraden gestolen is zaterdagavond overvallen. De 45-jarige eigenaar wilde na tienen afsluiten, toen een man met een bivakmuts bin- kwam. De overvaller zette de eigenaar een vuurwapen tegen hoofd en dwong hem de kassa te openen. Hij haalde een honderd gulden uit de geldla. Een tweede man, ook met bivakmuts op, bleef in de deuropening staan. De overvallers ;en er lopend vandoor in de richting van de Ambachtsheren- formatie-avond inbraakpreventie Dankzij Figurella centimeters eraf én zelfvertrouwen erbij 'Na mijn zwangerschap was ik 17 kilo te zwaar. Daar zit je dan als jonge moeder", vertelt Anja (33 jr.) Anja zag kans om in 6 maanden 20 kilo gewicht te verliezen en 130 cm. slanker te worden. Ik voel me er fantastisch bij', zegt ze. Door de ozon zuurstof-behandelingen blijft mijn huid mooi slank en mijn cellulitis is een stuk minder. En dat dankzij de T.F.M.-methode I van Figurella: plaatselijk afslanken op een 1 veilige en verantwoorde wijze. Bel ook 1 vandaag voor de GRATIS figuuranalyse! wassenaar erna straatsma Burgemeester en wethouders van Wassenaar zijn bereid de verkeersmaatregelen in winkel centrum Langstraat te 'herover wegen' als na een jaar blijkt dat de omzet van de winkeliers daalt. Een jaar na de herinrich ting van de Langstraat peilt de gemeente de stand van zaken peilen en vergelijkt die met de situatie op 1 maart 1998, toen het werk begonnen. Het autovrij maken van de Langstraat tussen Gravestraat en Molenstraat vormt een on derdeel van plannen om het winkelcentrum aantrekkelijker te maken. De Langstraat krijgt een mooier uiterlijk, er komen meer winkels, een parkeerkel der en de straat wordt autoluw. In totaal verdwijnen zo'n 25 parkeerplaatsen. Veel winkeliers vrezen dat het autoluw maken van de Lang straat klanten wegjaagt, omdat ze niet meer voor de deur kun nen parkeren. Bovendien wordt het verlies van de parkeerplaat sen niet geheel gecompenseerd. Met de toezegging van de ge meente zijn de winkeliers wél blij. „Met dit gemeentebestuur valt te praten", zegt winkelier A. Notenboom, namens de 'groep van 21' die tegen het verdwij nen van de parkeerplaatsen is. „Deze toezegging is heel posi tief." De 105 eigenaren van de appartementen bij de Winkel hof hebben hun rechtszaak tegen eigenaar Wereldhave opgeschort. De partijen proberen de eigendomskwestie rond de uitbreiding van het winkelcentrum nu onderling op te lossen. Vorige week verloren de bewoners het kort geding waarin zij stopzetting van de uitbreiding eisten. leiderdorp afke van der toolen ben tegengestemd, maar zij vor- De Winkelhofbewoners wilden komende woensdag naar de kantonrechter om schorsing te vragen van het besluit tot de uitbreiding van het winkelcom plex. Dat besluit is begin de cember door de vereniging van eigenaren van de Winkelhof ge nomen. De huiseigenaren heb- men een minderheid in deze vereniging. De bewoners stemden tegen, omdat hen niet duidelijk is wat de gevolgen van de uitbreiding zijn. Als mede-eigenaar zijn zij medeverantwoordelijk voor het hele gebouwencomplex, ook fi nancieel. Wereldhave zegt dat deze constructie niet geldt voor het nieuwe winkelgedeelte, maar daar zijn de bewoners niet zeker van. Dat willen zij eerst uitgezocht hebben. Het liefst willen de huiseigenaren dat de winkels juridisch helemaal los komen te staan van de de ap partementen. „Als dat op een reële manier is te regelen, dan willen we dat zeker doen", zegt directeur J. ten Holter van Wereldhave. Het punt is echter dat de nieuwe splitsingsakte die daarvoor no dig is tonnen zou kunnen kos ten. Vlak na het kort geding van vorige week bood Wereldhave aan de kosten op zich te ne men. Maar toen bleek dat de akte zo duur was, kwam de ei genaar daarop terug. De partij en proberen nu de kwestie op een goedkopere manier op te lossen, bijvoorbeeld door een aanhangsel aan de bestaande splitsingsakte. Als dat niet lukt komt de zaak alsnog binnen vier weken voor de kantonrech ter, zegt advocaat G. Seelen van de huiseigenaren. De bouwactiviteiten bij de Winkelhof zijn deze maand be gonnen. Naar verwachting is het nieuwe deel van het winkel centrum in oktober klaar. Er komt 2600 vierkante meter win kelruimte bij. ommige mensen kunnen niet goed te- W J gen hun verlies. En dat is best lastig. Zeker, als je ook nog eens bij de politie van Wassenaar werkt. Nu had de politie deze week in Wassenaar ook wel een behoorlijk akelige tegenslag te verwer ken. Woensdagochtend in alle vroegte dachten twee agenten een waar mirakel te zien. Er kuier de een vos met twee koppen over de sportvelden aan de Buurtweg, ze wisten het absoluut zeker. Helaas voor de agenten verdwenen biologen on der de tafel van het lachen toen ze het nieuwtje hoorden. Het ging om een tot over de donzige oortjes ver liefd vossenpaar, dat onder de nachtelijke ster renhemel nipte aan de hoorn der liefde, zeiden de biologen. De politie had een stel krikkende vossen achtervolgd, zeg maar. Helaas ziet de politie er de humor niet van in. Hoe spraakzaam hij aanvankelijk ook was, een dag later kan politiewoordvoerder Hans Merx het woord 'vos' niet meer horen. „We gaan het toch niet weer over vossen heb ben, he?", is het eerste dat de woordvoerder zegt als hij de volgende ochtend de krant aan de lijn krijgt. „Over die kwestie hebben we niets meer te melden." Pardon, niets te melden? Het hoge woord komt eruit: „Ik heb het zelf niet gelezen hoor, maar het schijnt dat u mij in de krant heeft geciteerd Ik doe dus nu geen uitspra ken meer." Wat op zich natuurlijk best lastig is voor iemand die 'woordvoerder' is. En de Siamese vos? „Ik zei u al: aan die kwestie hebben we niets meer toe te voegen", klinkt het gepikeerd. Ach, we kunnen wel raden hoe het met de vos senjacht is afgelopen. De twee agenten die getui ge waren van het natuurwonder zijn zo uitgela chen door hun collega's, dat ze nog steeds elke avond eventjes de duinen in gaan, in de hoop het enige levende wezen op aarde tegen te ko men dat hun onschuld kan bewijzen. Als ze hem vinden, ik beloof het u, dan komt deze redacteur hoogstpersoonlijk naar het Wassenaarse politie bureau om daar een dag de afwas te doen. Wilt u intussen niet al te vreemd opkijken als u in de duinen een politieman tegenkomt met Het Wezen van Wassenaar. twee hoofden en vier armen? Dat is geen Sia mese agent; het zijn gewoon twee surveillanten die op zoek zijn naar de tweekoppige vos van Wassenaar. Pijnlijk Gelezen: ijzersterke oneliner in het ledenblaadje van GroenLinks Leiderdorp. „Toch jammer dat de WD geen wethouder heeft." Dat is nog eens de lachers op je hand weten te krijgen! Immers, wie heeft zich niet flink achter de oren gekrabd toen de grootste partij van Leiderdorp alle zware portefeuilles aan zich voorbij liet gaan? Had Pau line Kolman nou daérvoor Herbert Zilverentant - de eigenlijke wethouderkandidaat van de WD - opzij gebulldozerd? Erg aanwezig is Kolman sinds vorig voorjaar in derdaad niet geweest. Is misschien ook moeilijk naast Victor 'Ik heb daar nog een aanvulling op' Molkenboer. Aan de andere kant, je zit niet in een collegestoel voor het mooi. De anonieme schrijver van bovenstaande inkopper scoort dan ook beslist een punt. Maar eh, hoe ging dat spreekwoord ook alweer? Wie zonder zonde is... Elders in hetzelfde Groen- oegstgeest maarten keulemans Oegstgeest gaat meer doen om de inwoners van het dorp te be schermen tegen inbrekers. Door extra voorlichting en overleg met de bewoners hoopt de ge meente de toename van het aantal inbraken een halt toe te roepen. Zo krijgen Oegstgeestenaren die bij de gemeente een vergun ning vragen voor een verbou wing voortaan folders mee met informatie over inbraakpreven tie. Daarnaast wil de gemeente dat er meer buurtbijeenkom sten komen waarbij de politie van de partij is. Zulke bijeen komsten moeten bijvoorbeeld worden georganiseerd als er in een bepaalde buurt een in- braakgolfis. Bovendien bezint de gemeen te zich op een nieuw 'buurtpre ventieproject', waarbij de veilig heid van een hele wijk onder de loep wordt genomen. Een der gelijk preventieproject werd eerder met succes gelanceerd in de Schildersbuurt. De buurtver enigingen van Haaswijk hebben al eens geopperd dat het een goed idee is ook in Haaswijk zo'n preventieproject te begin nen. De maatregelen volgen op een stijging van het aantal in braken in Oegstgeest. Tot vorig jaar nam dat aantal gestaag af. In 1998 bleek het echter scherp gestegen: van 36 inbraken in de eerste helft van 1997 tot 64 in de eerste heïft van 1998. De maatregelen maken deel uit van een groot pakket be leidsvoornemens, waarmee Oegstgeest de veiligheid in het dorp groter wil maken. Zo moet er meer met buurtbewoners worden gepraat over zaken als jeugdoverlast en vandalisme. Ook de verkeersveiligheid moet beter, onder meer door 'de par- keermogelijkheden in sommige wijken nader te analyseren', zo schrijft de gemeente. Opvallend is verder dat er een speciaal beleidsstuk over drugs moet komen, waarin nog eens heel duidelijk wordt opgeschre ven dat er in Oegstgeest geen vestigingsmogelijkheid is voor coffeeshops. Wethouder J. Hupkes installeert vrijdag in raadhuis De Pauw in Wassenaar een cliëntenpanel. Het panel bestaat uit mensen met een bijstandsuitkering, die 'weten hoe het is om van een minimuminkomen rond te ko men'. Zij gaan de gemeente ad- riseren over minimabeleid. Vo rig jaar besloot de gemeente raad tot het installeren van een cliëntenpanel. Uit de mensen die reageerden op een oproep is nu een panel van vijf leden ge selecteerd. Oud-rciadslid Petra Wuisman van LO naar de WD Links-blaadje staat wat dat aangaat een pijnlijk stukje bekentenisliteratuur. „Na de algemene beschouwingen op 30 oktober hebben wij het gevoel echt begonnen te zijn", schrijft Ria Mans handen in haar stuk 'Waar zijn we nou helemaal mee bezig'. Hoezo, echt begonnen op 30 okto ber? Da's dus bijna zeven maanden na de beëdi ging van de fractievoorzitster en haar kornuiten. Inderdaad: waar zijn we nou helemaal mee be- zig? Doet onvermijdelijk denken aan de woorden die Manshanden maar al te vaak klaar heeft als ze wordt gebeld over de een of andere heikele poli- tiéke kwestie. „Ik zit er nog niet zo lang", zegt ze dan, om erop te laten volgen: „Ik weet daar dus nog niet zoveel van." Klinkt weinig doortastend van de kant van een leider van de grootste oppo sitiepartij. Of, om het anders uit te drukken: toch jammer dat Leiderdorp geen oppositieleidster heeft... Hoogste tijd dus voor beide dames om hun koudwatervrees van zich af te schudden. Kan het eindelijk eens knallen worden in de raadszaal. maarten keulemans afke van der toolen oegstgeest maarten keulemans Ze kan zich het moment nog goed voor de geest halen. Het was tijdens een studiedag van haar werk in Nijmegen, dat het politieke vuur weer in haar op- wakkerde. De politiek doet maar, kreeg ze van een van de sprekers te horen. De politiek doet maar, en de maatschappij wacht af, hopend op de juiste politieke beslissing. „Ik ben ontzettend van dat beeld geschrokken", herinnert Petra Wuisman zich. „Ik zie de politiek nog steeds als een ver tegenwoordiging van de maat schappij. De politiek mag nooit een apart bedrijf worden. Toen ik thuiskwam van die dag was ik echt ontdaan. Ik dacht: nee, dit nooit. Een week later heb ik ac tie ondernomen en ben ik weer lid geworden van een politieke partij. Ja, van de WD." Voor de 48-jarige Wuisman is het op zijn zachtst gezegd een opvallende overstap. Tot vorig jaar was ze raadslid voor Leef baar Oegstgeest. Eerder was ze actief bij de partij waarvoor haar echtgenoot al eens raadslid was, D66. Eh... De WD? De 'liberale gedachte', zegt Wuisman zonder aarzeling. Ze plaatst haar hand als een muur tje op het tafelblad. „Als raads lid heb ik goed naar het functio neren van de andere partijen kunnen kijken. Ik heb toen ge merkt dat er bij de WD echt wordt geluisterd naar de achter ban. Dat vind ik wezenlijk. Ik zit zelf in het onderwijs, ik zie een heleboel om me heen. Ik wil de gene die ik heb gekozen daar over kunnen informeren." Goed bestuur Ze glimlacht plagerig. „Ja, jij hoopt natuurlijk dat ik nu ga vertellen dat ik een enorme om wenteling heb gemaakt. Maar je moet goed begrijpen dat er he lemaal geen sprake is van een omslag. Ik ben voor goed be stuur. En of dat nu via rood of blauw of geel is maakt me ei genlijk niet uit. Het is de geest in een partij die inspirerend moet zijn. En bij de WD is die aanwezig." De open discussie, de politi cus als praatpaal van de burger. Het zijn precies die trefwoorden die haar vijf jaar geleden naar de toen net opgerichte dorps partij Leefbaar Oegstgeest die ven. „Ik vond dat de gemeente raad de verkeerde kant opging. De politiek werd blind voor de ontwikkelingen onder de Oegst- geestse bevolking. Daarnaast is het zo dat je de landelijke stem verhoudingen steeds terugziet bij plaatselijke verkiezingen. Ik hoopte dat een plaatselijke par tij die trend kon doorbreken. Het leek me een mooie manier om de burger bij het bestuur te betrekken. En dat hebben we dan ook flink geprobeerd." Toch viel de praktijk tegen. De grote bestuurlijke vernieu- wingsgolf waar Wuisman op hoopte bleek uiteindelijk niet veel meer dan een rimpeling in de politieke vijver. Leefbaar Oegstgeest en D66 zijn 'oude partijen' geworden, verzucht Wuisman. „De maatschappij is voortdurend in beweging. De politiek moet dat ook zijn. Maar in de praktijk zie je dat veel par tijen zich vastklampen aan stel lingen die ze eenmaal hebben betrokken. LO en D66 vormen daarop geen uitzondering. Ja, ik vind dat erg vreemd. Vrije discussie En de gemeenteraad? Wuisman zoekt lang naar de juiste woor den. „Ik miste toch de echte, vrije discussie. Dat was mijn grote frustratie: dat je als raad partijen, die gefrustreerd waren geraakt door de enorme verkie zingswinst van LO. Het bleek een klimaat waarin de raad zich veelvuldig verloor in gekissebis. „Ik heb altijd gezegd: LO moet laten zien dat het anders kan. Maar als je steeds roept: dit is fout en dat deugt niet, dan raak je achterop, dan mis je je functie. We hadden vaker een positieve aanpak moeten kie zen: het gaat wel goed, maar het kan nog beter. Wat dat betreft vind ik dat het experiment niet is gelukt. Niet mislukt, maar niet gelukt. Het ging niet zoals het had kunnen gaan. En de open discussie? Wuis man stelt keer op keer vast dat ze hem bij de liberalen heeft ge vonden. Hoe opmerkelijk dat ook moge zijn voor iemand die zich vier jaar lang ontpopte als een behoorlijk 'links' politicus. Maar in de politiek gaat het niet om termen als 'links' of 'rechts', is de les die Wuisman heeft ge leerd. „Neem nu het debat over de asielzoekers. De WD hoeft daar maar iets over te zeggen, of het is meteen 'die rechtse partij'. Het is een volledig verboden onderwerp, je mag er niet over praten. Intussen hebben we vo rig jaar 1,2 miljard gulden uitge geven aan de opvang van asiel zoekers. Met dat soort bedragen moet je toch vrijuit kunnen di- cussiëren over de vraag: wat willen we nu eigenlijk?" Geen politieke dogma's of hoogdravende idealen dus - maar pragmatisch denken en Hollandse nuchterheid. Of ze het naar haar zin blijft hebben, daar bij de liberalen? Wuisman kan het onmogelijk zeggen. „Lukt het niet, ach, dan zien we wel weer verder." Ze grijnst. „Nou ja, je kunt natuurlijk niet blijven schuiven. Tja, zo is het wel." Petra Wuis man in haar woning, het oude Oegst- geestse raad huis aan de Wijttenbach- weg. „Met Leefbaar Oegstgeest ging het niet zoals het had kunnen gaan." FOTO DICK HO- GEWONING papier aan het verplaatsen bent. Het ging vaak over notulen, over punten en komma's. En als het om échte zaken ging, dan bleek daar geen ruimte voor. Jammer, jammer." De ruimdenker Wuisman trof het dan ook niet. De gemeente raad bleek verdeeld langs een politieke scheidslijn, met aan de ene kant oppositiepartij LO en aan de andere kant de college jeeldii pmmelmarkt in Alettahof Gebruikte spullen en kleding zijn vrijdagmiddag Alettahof in Voorschoten. De rommel- en wordt gehouden van 13.00 tot 16.00 uur. Wie een huren voor verkoop van spullen kan contact opnemen pier TheaTepper (071-5610607) of Corry van Beekveld (071- jjc.-nARVoor een potje klunen heb je geen ijs nodig. Dat be ien de 22 schaatsers die zaterdag deelnamen aan een kluun- ,or, Istrijd in het centrum van Wassenaar. De winkeliersvereni- g Winkelcentrum Langstraat had een parcours uitgezet van meter, tussen twee groentewinkels. Spruitjesteler Henk An ient, winnaar van de Elfstedentocht 1997, gaf het startschot, deelnemers ontvingen een zak spruitjes. Vincent Nijenhuis bereikte als eerste de finish en won een paar noren. De inwedstrijd is volgens N.-Mooyman van de winkeliersvereni- bedoeld 'als lokkertje om de consument vast te houden', zijn hier met nieuwbouw bezig en de consument heeft daar li probleempjes mee. Tot medio 2000 zullen we regelmatig soort dingen organiseren." FOTO »DICK HOGEWONING Het mysterie van de 'siamese vos' wordt waarschijnlijk nooit opgelost, want de Wassenaarse politie heeft een radiostilte afgekondigd. In de Leiderdorpse politiek blijft het rondom twee raadsleden ook opvallend stil. De politie geeft woensdagavond in Zoeterwoude over inbraakpreventie bij woningen. De bijeenkomst gehouden in het multifunctioneel centrum De Eenden- begint om 20.00 uur. Tijdens de bijeenkomst komen di- zaken aan de orde en kunnen bezoekers vragen stellen aan van winkel naar winkel

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11