Topjaar in arbeidsvoorziening VI genoemd als partner ir South African Airways Economie Nieuw energiebedrijf ziet vooral inkoopvoordelen k ga voor een CAO waar we over vijf jaar ook nog achter staan' Onderwijsbond stapt uit federatie met Abvakabo Nieuwe regels teruggave bedrijfsruimte te koop Toornend Partners J22 JANUARI 1999 elsmann op Nederlandse markt ■■'"'El Bertelsmann, een van de grootste mediaconcerns van gaat Nederlandse boeken verkopen via Internet. Via de Bol komt het Duitse bedrijf naar Nederland. Bol gaat ólgende maand de Duitse en Franse markt bewerken. In iriaar volgen het Verenigd Koninkrijk en Nederland. Ber- in heeft grote plannen met het verkopen van boeken via t Afgelopen najaar kochten de Duitsers de helft van de >n van Barnesandnoble.com, de op een na grootste boe- ioper-via-Internet in de Verenigde Staten. aler-Chrysler praat met Nissan DaimlerChrysler voert in Japan besprekingen over sa cking met Nissan, de op een na grootste autofabriek van d, DaimlerChrysler zou bereid zijn de door de Aziatische ihet nauw gekomen Japanse autofabriek een fikse kapi- ïtie te geven. Volgens de krant Asahi vraagt Nissan 200 miljard yen (3,38 tot 5,07 miljard gulden), wat zou neer een belang van twintig tot dertig procent. Ei containerverkeer EU zwakt af «AA Het Éuropese containerverkeer is vorig jaar iets af- tdoor de crisis in Rusland. Ook de crisis in het Verre liet zich merken. In Rotterdam werden minder contai- et diepzeeschepen aangevoerd. Toch noteerde het voor- isbureau Shortsea Shipping in de Rotterdamse haven lei van elf procent. Vorig jaar groeide de containerkust- ogmet veertien procent. delstekort VS flink toegenomen ton Het tekort op de handelsbalans van de Verenigde is met veertien procent toegenomen van 13,6 miljard in oktober tot 15,5 miljard dollar (29,5 miljard dollar) in ber. Het tekort viel hoger uit dan de meeste analisten verwacht. De Amerikaanse import bereikte voor de achtereenvolgende maand een recordniveau. Er was oei met 0,4 procent tot 94,1 miljard dollar (178,8 miljard), b iort daarentegen verminderde met twee procent tot 78,7 Idollar (149,5 miljard). erkoopt reclamedochter Alrecon De Nederlandse Spoorwegen hebben reclamedochter n, specialist op het gebied van buitenreclame, verkocht, tlamebedrijf TDI, onderdeel van het Amerikaanse CBS heeft alle aandelen Alrecon van de NS overgenomen. Al- ;xploiteert buitenreclame van treinen, vastgoed, NS-stati- abri's in veel gemeenten. Op de markt voor buitenrecla- :ft Alrecon een marktaandeel van dertig procent. De om- lAlrecon stond al enige jaren onder druk. iO positief over België De komende jaren zien er voor de economie van België k gunstig uit. België heeft niet al te veel banden met de idie op het ogenblik in een financiële crisis verkeren, met olg dat die crises niet al te veel gevolgen zullen hebben, dien worden die gevolgen al opgevangen door de betrek- terke economie van de landen die de euro hanteren, één van is, zo schrijft de OESO, de Organisatie conomische Samenwerking en Ontwikkeling, in zijn jaar- apport over België. rudolf kleun is in Zuid-Afrikaanse genoemd als gegadigde belang in de nationale altmaatschappij South Airways (SAA). De Ne- Ise maatschappij zou ge leerd zijn in 25 a 30 pro- de aandelen van SAA. irdvoerder van de KLM geruchten echter beves- ach ontkennen. ,,We kij- ijd en overal naar inte- investeringsmogelijk- SAA wordt op het k geprivatiseerd. In april duidelijk worden met lartner de maatschappij in zee gaat. Lufthansa laarbij overigens ook als langrijke kandidaat ge- werkt nu al samen ifthansa, dat overigens met het Scandinavische nited Airlines, Thai Airli- Air Canada de 'Star Al- heeft gevormd. Dat sa- irkingsverband is een di- oncurrent van de allian- KLM, Northwest Airlines alia. T. Nzima, manager van SAA, zegt niet te we op nu de belangrijk- ïn zijn voor een in de maatschappij. ,,Er Door bemiddeling vier procent meer mensen aan het werk Arbeidsvoorziening Nederland heeft vorig jaar 211.588 mensen aan het werk geholpen. Dat is vier procent meer dan in 1997. Voorzitter L.J. Bugter van het Centraal Be stuur Arbeidsvoorziening concludeert op basis van de voorlopige cijfers dat 1998 een 'topjaar' was. zoetermeer gpd Naast de bemiddelingen door Arbeidsvoorziening zelf, kwa men 17.668 mensen via het on derdeel Arbeidsbureau Arbeids integratie aan een baan. Dit is een stijging van zeven procent ten opzichte van 1997. Voor de 'arbeidsgehandicap ten', om wie het hier om gaat, werd bemiddeld op kosten van verzekeraars en het ministerie van sociale zaken. Bovendien vonden bijna 18.000 mensen werk in het ka der van het samenwerkingsver band ASV, waarin naast Ar beidsvoorziening de uitzendbu reaus Start en Vedior participe ren. Hierbij gaat het voor de helft om mensen die moeilijk bemiddelbaar zijn. Deze positieve tendens werd voor een belangrijk deel in de hand gewerkt door het gunstige economische tij vorig jaar. Voorzitter Bugter van Ar beidsvoorziening is verder goed te spreken over de vorig jaar be gonnen samenwerking met uit zendbureaus. ,,Dat is veel ver standiger dan de concurrentie slag aangaan." Verder toonde Bugter zich erg tevreden over de toename van het aantal minderheden dat 'geplaatst' kon worden. Waar Arbeidsvoorziening in 1997 nog voor 24.613 allochto nen een werkgever vond, lukte dat in '98 voor 26.450 van hen, een stijging van zeven procent. Ook langdurig werklozen en vrouwen kregen vaker een baan dan in het voorgaande jaar, al bleef de stijging voor deze groe pen achter bij de gemiddelde toename. In de cijfers van 1998 is voor het eerst terug te vinden hoe veel ouderen (boven 39 jaar) in het bestand van Arbeidsvoor ziening voorkomen. Dat blijkt 42 procent van het totaal van 863.000 te zijn. De voorzitter vindt dit aan de hoge kant. „Er zijn teveel mensen die potenti eel tot de beroepsbevolking ge rekend kunnen worden, maar aan de kant staan", zegt hij. Door middel van speciale projecten voor veertigplussers moet hierin verandering ko men. „De problemen met werk voor jongeren zijn de afgelopen jaren met inzet van extra geld en instrumenten opgelost. Nu wordt met verschillende partij en gesproken. Daarna blijft een kleine groep serieuze gegadig den over die een bod uit kun nen brengen." SAA maakte eerder deze week bekend dat volgende maand de rechtstreekse vluchten tussen Johannesburg en Kaapstad en Schiphol -na dertig jaar- wor den stopgezet. Dat is het direc te gevolg van de samenwerking met Lufthansa. Er komt een nieuwe rechtstreekse verbin ding met Frankfurt voor in de plaats. Rassagiers voor die lijn worden vanaf Schiphol door Lufthansa ingevlogen naar Frankfurt. Met British Midlands zijn afspraken gemaakt voor het invliegen van reizigers van en naar Londen. Er blijven wel rechtstreekse vrachtvluchten tussen Schiphol en Zuid-Afrika. Volgens Nzima blijft het kan toor van SAA in Hoofddorp niettemin gewoon bestaan. „We worden een 'off-line-stati onzoals andere maatschappij en die niet rechtstreeks op Schiphol vliegen ook hebben." De alliantie met Lufthansa heeft volgens Nzima dan ook geen gevolgen voor de banen van de dertien werknemers van SAA in Nederland. halsteren In de nieuwe kas van de familie Blijvenburg is afgelopen week hard gewerkt. De eerste tomatenplantjes zijn gisteren en eergisteren geplant in het gloednieuwe complex van 25.700 m2 kassen in Halsteren (NB). Steeds meer glastuinders in de Randstad wijken net als de Blij- venburgs uit naar andere lokaties in het land. Het gebied tussen Halsteren en Steenbergen wordt volgebouwd met kassen. Vrijwel elke vier kante meter wordt benut. foto anp wim van vossen utrecht gpd nieuwsanalyse De fusie tussen Edon en de Pnem Mega Groep (PMG) is vooral ingegeven door de in koopvoordelen die de bedrijven kunnen bereiken. Vooral voor de inkoop' van elektriciteit is het belangrijk een flinke omvang te hebben. Dat juist Edon en PMG met elkaar fuseren, komt verder door de strategische overeenkomsten tussen de bedrijven. Dat maak ten de beide directies gisteren beleend tijdens een toelichting op de fusieplannen. De energiesector is flink in beweging. Vorige maand maak ten Nuon, ENW, Gamog en RWE al bekend te fuseren tot een energiedistributeur met een omzet van 6,7 miljard gul den. De groep verklaarde zich alleen bezig te gaan houden met de distributie van stroom, gas en water. Nuon verkocht deze week nog de kabelactivi teiten aan UPC en kondigde aan haar belang van 50 procent in elektriciteitsproducent Epon van de hand te willen doen. Edon-PMG, er is nog geen nieuwe naam bedacht, wil zich juist op allerlei activiteiten naast de energiedistributie rich ten. In energie zet de nieuwe groep, inclusief stroomprodu- cent EPZ, ruim 7,3 miljard gul den om. Aan telecomactivitei- ten, Edon-PMG heeft 25 pro cent van de kabelaansluitingen in Nederland in handen, zet het bedrijf een kleine 300 miljoen gulden om. Daarnaast is men actief in afvalverwerking en dat levert nog eens 400 miljoen gul den omzet op. W. Wiechers, de nieuwe voor zitter van Edon-PMG verklaar de dat de fusie niet tot extra ontslagen zal leiden. Er lopen al reorganisatieplannen die in to taal 800 banen gaan kosten. In totaal werken er 10.000 mensen bij de bedrijven, inclusief stroomproducent EPZ. De voorzitter van de onderne mingsraad van het Limburgse Mega sprak juist zijn zorg uit over de werkgelegenheid. Hij is bang dat de nieuwe fusie, eer der fuseerden Pnem en Mega al, honderden arbeidsplaatsen zal gaan kosten. Wiechers ziet de kracht van het nieuwe bedrijf vooral in de waaier van activiteiten. „Wij willen bijvoorbeeld niet alle stroom inkopen, maar ook een deel zelf produceren. Ten eerste maak je je dan niet afhankelijk van andere stroomaanbieders en ten tweede kan het de ene keer voordelig zijn zelf stroom op te wekken en de andere keer kan stroom inkopen goedkoper zijn." Het belang dat PMG in elek triciteitsproducent EPZ heeft zal worden aangehouden. Het belang van Edon in producent Epon zal worden verkocht. „Er is veel belangstelling voor van uit het buitenland. De verkoop zal dus geen probleem zijn", al dus C. Witvliet, de directeur van Edon. De concurrentie van buiten landse aanbieders heeft de Ne derlandse energiesector het af gelopen jaar al acht procent omzet gekost. Buitenlandse le veranciers hebben zich vooral via een lage prijs de Nederland se markt binnengevochten. Om ook stroom tegen een lage prijs te kunnen verwerven gaan Edon en PMG hun handelsacti viteiten bundelen en uitbrei den. Met een omzet in energie, naast elektriciteit ook gas, van 7,3 miljard gulden is Edon- PMG een partij die meetelt. „Europees staan we op de elfde plaats. Dat lijkt misschien niet veel, maar er zijn 1900 energie bedrijven in Europa, dus we zit ten in de kopgroep", aldus Wie chers. Personeelsman Kees Blokland nieuwe onderhandelaar voor Hoogovens iterste van zijn tong laat hij niet 'tegendeel: Kees Blokland, de aanvoerder van de CAO-on- idelaars van Hoogovens, houdt de vlakte als hem op de man af gevraagd welke loonsverhoging rhet Hoogovens-personeel in „Ik voer onderhandelin- - bonden, niet met de pers." [5 fbuut als chef van de Hoog- onderhandelingsdelegatie is op uari, tenzij er op die dag toeval- Elfstedentocht is. Want dan laat nd verstek gaan. „Dat heb ik al 2 1 itevoren aangekondigd. Schaat- mijn grote hobby", aldus Blok- liebij Hoogovens werkzaam is icteur corporate personeelsza- lorganisatie. (51) was na zijn studie socia- logie verbonden als perso- inctionaris aan het papiercon- m|NP BT. Van 1994 tot 1997 werk- enè k directeur personeel en orga- ■voor het Duitse chemiebedrijf Hij noemt zichzelf een 'echte leelsman'. „Een brur^enbou- atben ik. Naast het eigen belang ook goed naar de andere kant." de collectieve arbeidsovereen- loopt 1 april af. FNV Bondgeno- voorbeeld eist 3,5 procent tërhoging en wil een arbeids- 23l} barden pakket afsluiten voor een -evan vijf jaar. Blokland wil kwijt dat hij inzet op een fair en 2 a. - Ir doorzichtig salarisbeleid. „We zitten in zwaér weer. Vooral het laatste kwartaal van 1998 zijn de marktomstandighe den - dalende staalprijzen, stagneren de afzet - aanzienlijk verslechterd. Nog niet duidelijk is of het dieptepunt al is bereikt. Maar, wij zijn er niet op uit om deze situatie op te blazen tot een giga-probleem. Dat zou onterecht zijn." Hoogovens is van oudsher een con- juctuurgevoelig bedrijf. „Slechte pe riodes worden, dat hoort bij onze be drijfstak, door goede afgewisseld. Wij hebben als taak door die cyclus heen te kijken, wij moeten de lange termijn in de gaten houden. Daarom ga ik voor een CAO waar we over vijf jaar ook nog achter staan." De productiviteit per werknemer/ton staal is bij Hoogovens heel hoog. „Door technologische en organisatori sche vernieuwing kan onze organisatie nog efficiënter worden. Maar natuur lijk houden we ook oog voor de werk gelegenheid. Ik weet het, uit eerdere onderhandelingen kwam het getal 8.500 medewerkers in 2002 naar boven drijven. Terwijl we nu ruim 10.000 mensen hebben. Eén ding: dat getal van 8500 is een eigen leven gaan lei den en moet dus van tafel." Hij zegt dat gedwongen ontslagen niet aan de orde zijn bij de komende on derhandelingen. Trouwens, massaal oudere werknemers laten afvloeien en ze met een premie naar huis sturen, dat wijst Blokland vierkant van de hand. „Afgezien van de prijs die je dan moet betalen, ik vind het collectief wegzetten van oudere werknemers ka- pitaalvernjeting." In de bedrijfskrant van Hoogovens zegt hij: „Ik accepteer niet als mensen, ouder en grijzer, als minder inzetbaar worden afgeschilderd. Ik ben er mor dicus tegen omdeze categorie af te schrijven." In de toekomstige CAO moet het be grip employability extra accent krijgen, vindt hij. Employability is, volgens Hoogovens het vermogen tot blijvende inzetbaarheid en duurzame werkgele genheid. Blokland in de bedrijfskrant: „Bij employability gaat het er om dat individuele medewerkers via scholing en opleidingen steeds breder inzet baar zijn". Blokland gelooft heilig in het investe ren in een loopbaan zodat de markt waarde van een medewerker - intern of extern - fors toeneemt. „We moeten er voor waken dat mensen in een pro bleemsituatie raken. Brede inzetbaar heid betekent ook dat je geen mensen hoeft in te huren op een bepaalde af deling, terwijl er op andere afdelingen mensen over zijn. We streven naar een verantwoorde omvang van de bezet ting, maar verder moeten de units dat zelf invullen. Dat kun je niet centraal regelen." De vakbonden wijzen naar de sterke kostenpositie van Hoogovens en stel len dat het eigen vermogen van het staal- en aluminiumconcern is geste gen tot 44 procent van het balansto taal. Ook concluderen ze dat door de inzet van alle werknemers de bedrijfs resultaten recordhoogten bereikt heb ben. Kortom, er moet toch wat extra's in het vat zitten voor het personeel? Blokland: „Ik ken de concrete voor stellen van de partners niet. Ik weet ook niet hoe ver onze standpunten uiteen liggen. Ik weet wel dat de on derlinge verhoudingen goed zijn. Dat betekent echter niet dat de onderhan delingen een voorspelbaar karakter zullen hebben." wordt het tijd om onze speciale aandacht op de -ouderen te richten", aldus Bugter. De in oktober '98 aangetre den voorzitter liet zich bij de presentatie van de cijfers ook uit over een eventuele privatise ring van Arbeidsvoorziening. Harde uitspraken vermeed hij echter. „Privatiseren kan maar één keer, dus dan moet je wel heel goed nadenken over de structuur waarin je het giet. We mogen daarbij niet vergeten dat de discussie wordt gevoerd in een economisch gunstig kli maat. Daardoor lijken nu mis schien dingen mogelijk die niet blijken te werken als het wat minder gaat." 'Een potje voor alle werklozen' zoetermeer anp Arbeidsvoorziening vindt dat alle geld voor de aanpak van de werldoosheid in één pot gestopt moet worden. De nieuwe Cen tra voor Werk en Inkomen (CWI) zouden dit geld moeten verdelen. De nieuwe voorzitter van het Centraal Bestuur Ar beidsvoorziening (CBA), L.J. Bugter, ontvouwde gisteren dit idee tijdens de presentatie van de voorlopige jaarcijfers. Bugter gaat verder dan het kabinet dat een deel van het geld naar de CWI wil sluizen. In deze centra, waarvan er 215 ko men, werken arbeidsbureaus, sociale diensten en uitvoerings organisaties sociale zekerheid (uvi's) nauw samen. Uitkerings gerechtigden hebben dan één loket waar ze voor geld, scho ling en werk terecht kunnen. zoetermeer anp De onderwijsbond Aob stapt uit de federatie met de Abvakabo FNV en de politiebond NPB. Een week voor de feestelijke start van de samenwerking ziet de onderwijsbond onoverko melijke hobbels. De onderwijs bond blaast met dit besluit de hele federatie op. Een federatie zit er niet meer in, samenwerken nog wel. Het idee was dat door sa menvoeging van de kantoren van de bonden de ledenservice en de collectieve belangenbe hartiging goedkoper en beter zou worden. De drie verenigin gen zouden blijven bestaan zo dat politieagenten lid konden blijven van de politiebond en de leraren van de onderwijs bond. Voor de Aob zou de samen voeging van de werkorganisa ties betekenen dat er minder mensen voor de leden zouden werken. „En dat kan niet", zegt voorzitter J. Tichelaar. BELASTING BELICHT Wie veel aftrekposten heeft als hij zijn inkomstenbelastingbil jet invult, krijgt aan het eind men deze ook meteen maande lijks direct van de belasting dienst op de bank of giroreke- van het jaar belastinggeld terug, ning ontvangt. Het is dus niet Met name belastingbetalers die meer zo dat men de teruggave een eigen woning hebben en dus vaak aftrekbare hypotheek- via de werkgever ontvangt door middel van een lagere inhou- rente als aftrekpost kunnen op- ding van loonbelasting. Men voeren krijgen de nodige belas ting terug. De wet gaf de mogelijkheid dat met deze teruggave van belas- hoeft dus ook niet meer met een door de belastingdienst af gegeven beschikking langs de werkgever om zo de maande- ting al elke maand bij de maan- lijkse teruggave veilig te stellen, delijkse loonbetaling rekening Dit is eigenlijk het enige echte werd gehouden. De werkgever mocht dan elke maand minder loonbelasting over het loon in houden zodat het voordeel ge spreid over het jaar werd uitbe taald en men niet hoefde te wachten tot ruim na het einde van het jaar. Deze voorlopige te ruggaafregeling is vanaf 1 juli van het afgelopen jaar ver anderd. Vroeger deed men een ver zoek bij de belas tingdienst om ver mindering van loon belasting. Vervol gens kreeg men een 'beschikking ver mindering loonbe lasting' waarmee men vervolgens weer naar de eigen werkgever moest. Deze werkgever wist dan dat er toestem ming van de belastingdienst was om minder loonbelasting in te houden op het loon. Vanaf ljuli 1998 is dus de nieu we regeling van kracht. Voor diegenen die voor het jaar 1998 al een 'beschikking verminde ring loonbelasting' hebben ge kregen (en dit is het overgrote deel van de belastingbetalers) DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht nieuwe aan de nieuwe regeling: de werkgever heeft niets meer te maken met de belastingte- ruggave van zijn werknemers. Dat scheelt de werkgever admi nistratieve rompslomp, maar heeft ook voor de werknemer een voordeel. Zijn baas weet nu namelijk nooit meer hoeveel hij maandelijks aan belastinggeld te rugkrijgt en hoe hoog zijn aftrek posten zijn. Zoals gezegd geldt de regeling met name voor belas tingbetalers met hoge aftrekposten. De hypotheekren te is hier een be kend voorbeeld van, maar het kan bijvoorbeeld ook gaan om aftrekba re ziektekosten of om alimentatie. Ook de onge huwd samenwonenden die de basisaftrek willen overdragen aan de partner met het hoogste inkomen (welke daardoor een belastingteruggave krijgt), kun nen gebruik maken van de te- ruggaveregeling. Wie al snel is geweest en het verzoek nog voor 1 december verandert er pas vanaf 1 januari van verleden jaar heeft inge- 1999 iets. In de nieuwe regeling stuurd krijgt een dezer dagen al krijgen men geen vermindering bericht over het bedrag van de van loonbelasting meer, maar moet men direct bij de belas tingdienst een verzoek om een voorlopige teruggaaf. Doet men het verzoek nu dan moet men ongeveer twee maanden wach- voorlopige teruggave van belas- ten voordat men de eerste be ting aanvragen. Het grote verschil met de oude regeling is dat als de belasting dienst de teruggaaf goedkeurt lastingteruggave op de bank- of girorekening kan verwelko- IZAAC ENSCHEDEWEG 20 HAARLEM - bedrijfshal van ca. 450 m2 - oppervlakte 653 m2 - erfpacht vast tot 2039 - vrije hoogte hal ca. 6 mtr. - grote overheaddeur - ligging industrieterrein Waarderpolder - geen detailhandel toegestaan - nabij uitvalswegen - voldoende parkeergelegenheid Vraagprijs 490.000 kosten koper Projectmanagers Makelaars O.G. Adviseurs

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9