Optimisme over snelle afloop Clinton-proces Buitenland In afwachting van klanten Hard gevecht om extra Europese steungelden VN en Hun Sen oneens over proces Rode Khmer Roemeense president dreigt met uitroepen van noodtoestand Golf 'nieuwspraak' overspoelt Servië Mégret: fascistische pygmee die Lilliput verovert Uitzetting OVSE-chef 'bevroren' jjDAG 22 JAN UARM 999 raakse troepen richting Koeweit stuurt grote aantallen soldaten en tanks in de rich- 1 j jgvan de grens met Koeweit. Dit heeft een BBC-correspon- U jjt gisteren vanuit de regio gemeld. Volgens de Britse omroep n er een constante stroom van troepenbewegingen op de weg jf de zuidelijke stad Basra. Ook worden er tientallen stellin- uitgerust met luchtafweergeschut. Irak viel Koeweit in 1990 juien, omdat Bagdad het buurland als onderdeel van zijn ei- n grondgebied beschouwt. Een internationale coalitie ver- ?ef de Irakezen in 1991 uit Koeweit. jcalan vraagt asiel aan in Rusland 0» De leider van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK), Ab- I jjiah öcalan, heeft in Moskou politiek asiel aangevraagd. Dat ieft de PKK-vertegenwoordiger Walat gisteren voor de Itali- mse televisie bekendgemaakt. Het bericht is in Moskou niet fljcieel bevestigd. De 49-jarige öcalan verliet Italië op 16 janu- li Turkije beschouwt Öcalan als leider van een terroristische ganisatie die verantwoordelijk is voor 30.000 doden. De PKK- jder arriveerde op 12 november vanuit Moskou in Rome en erd op het vliegveld aangehouden. Ankara vroeg om zijn uitle- ering, maar Italië kon daar niet op ingaan omdat Turkije de jodstraf kent. (rieven van Titanic-passagiers geveild (vues Op een veiling in het Britse Devizes heeft de brief van to passagier van de Titanic over haar ontsnapping aan de theepsramp woensdag ruim 25.000 gulden opgebracht. In de lief, gedateerd na het zinken van de Titanic op 15 april 1912, gschrijft Nellie Walcraft het leven aan boord, de evacuatie na il de Titanic op een ijsberg was gebotst en de redding door het thip Carpathia. De Titanic zonk voor de kust van New Found- indop haar eerste reis van Southampton naar New York. Meer sn 1.500 van de 2.224 opvarenden verdronken. )an Quayle is presidentskandidaat jwiNGTONDe voormalige Amerikaanse vice-president Dan juayle wil in 2000 namens de Republikeinen intrek nemen in et Witte Huis. De vroegere tweede man achter president Bush jaakte gisteravond in een televisieinterview bekend dat hij impagne gaat voeren om de Republikeinse kandidatuur. Maar moet rekening houden met sterke concurrenten. De Texaan- igouverneur Bush jr., zoon van de voormalige president, over legt zich kandidaat te stellen en geldt als kansrijkste kandi- iat. Ook Elizabeth Dole, de vrouw van de Republikeinse uitda- :rvan Clinton in 1996, wordt genoemd als kandidaat. ierlusconi hoort zestien maanden eisen üaan Een hoofdaanklager in Milaan heeft gisteren zestien iaanden gevangenisstraf geëist tegen Silvio Berlusconi, leider rechtse partij Forza Italia. De voormalige premier wordt leschuldigd van belastingfraude en valselijk boekhouden bij «(verkrijgen van land rond zijn villa. De 61-jarige oppositielei- leren dertien andere personen onder wie functionarissen van jn consortium Fininvest worden ervan beschuldigd de aan- ooprijs van het land rond zijn villa te laag te hebben opgege- en. De aanklager eiste aan het slot van het proces, dat begin orig jaar begon, tevens een boete van 7.500 gulden. luitsiand neemt kernafval terug ONNDuitsland heeft gisteren toegezegd afgewerkte brandstof 3ii kerncentrales terug te nemen als de opwerkingscontracten iet Frankrijk en Groot-Brittannië worden opgezegd, maar blijft ij zijn weigering om de opwerkingsfabrieken schadeloos te lellen. Minister van milieu Trittin stelde deze week Frankrijk en Iroot-Brittannië op de hoogte van de plannen van de Duitse ood-groene regering om het transport van afgewerkte brand- lofstaven met ingang van 1 januari te verbieden. Duitsland ivaardt de verplichting die daaruit voortvloeit om de nog niet ^gewerkte brandstofstaven terug te nemen, zei hij. 'asgeboren baby ontvoerd wnchengladbach Uit de kraamafdeling van een ziekenhuis in lliinchengladbach in Duitsland is gisteren een één dag oude üby verdwenen. Zoekacties van de politie in de directe omge- ling van de kliniek leverden tot dusver niets op. De Turkse ou- lers van de baby hebben de dader of daders via de televisie op roepen het kind ongedeerd terug te geven. Het meisje is het 191 ierde kind van de jonge moeder; de twee vorige kinderen stier- 199S ren enkele weken na de geboorte. Volgens het ziekenhuis was 19SS bontvoering klaarblijkelijk een gerichte actie. Waarschijnlijk is 23S 'ebaby in dekens of in een tas uit de zuigelingenafdeling en het iekenhuis gesmokkeld. iii (liegtuigbotsing kost vier levens onden Bij een botsing tussen een bommenwerper van de Brit- 23J5 «luchtmacht en een eenmotorige Cessna zijn gisteren vier 27| aensen om het leven gekomen. Beide toestellen hadden twee 2759 fizittenden. Het ongeluk gebeurde boven Everton, 265 kilome- 6.9S er ten noorden van Londen. Ooggetuigen verklaarden dat het 154S bagvliegende Tornado-gevechtsvliegtuig de Cessna vol raakte M m vervolgens explodeerde. Brokstukken van de Cessna kwa- aen op enkele meters van een school neer, de Tornado vijf ki- meter verderop bij het dorp Everton. Op de grond raakte nie- and gewond. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets be- ;nd. leense hacker treft net de verkeerde iNHAGENEen 19-jarige Deense computerkraker koos het wkeerde slachtoffer toen hij besloot de thuiscomputer van Ar- 31SS1 leGammelgaard te doorsnuffelen. Gammelgaard is hoofd van ®jjj| fe speciale Kopenhaagse politie-eenheid tegen computercrimi- aliteit. Een simpel antivirusprogramma waarschuwde de re- ju'jj tnercheur dat er een ongewenste bezoeker was geweest en stel le hem in staat meer over de indringer te weten te komen. Een kverancier van internetdiensten hielp de 'cybercop' verder bij ajn onderzoek totdat de hacker in de kraag kon worden gevat. Republikeinen zoeken een uitweg zonder gezichtsverlies President Clinton heeft de wind weer enigszins in de zei len. Zijn advocaten leverden de afgelopen drie dagen een sterke presentatie in de Senaat. Gewapend met fei ten en getuigenverklaringen braken zij de aanklacht te gen de president steen voor steen af. In het Democrati sche kamp groeit dan ook de hoop dat de rechtszaak te gen de president binnen afzienbare tijd kan worden af gewikkeld. Washington «john wandersgeschrokken van de reacties in correspondent het land op Clintons 'State of the Union'-rede van afgelopen De Republikeinen, de gangma- dinsdagnacht. De jongste opi- kers van dit historische proces, niepeilingen wijzen uit dat 75 zijn intussen naarstig op zoek procent van de bevolking van naar een uitweg zonder ge- oordeel is dat Clinton zijn pre- zichtsverlies. De partijleiding is sidentschap uitstekend vorm geeft. De Republikeinen daar entegen vallen steeds verder te rug in de peilingen. Van de advocaten die de af gelopen dagen Clintons zaak verdedigden in de Senaat, sprongen vooral Cheryl Mills en Dale Bumpers in het oog. De 33-jarige Mills ontpopte zich als een begenadigd spreekster. Net als haar collega's deden, nam zij de senatoren bij de hand om ze stap voor stap langs de hia ten in het betoog van de aan klagers te loodsen. Bumpers' speech was er een met emotie en humor. De De mocratische oud-senator voel de perfect aan waar de honderd senatoren behoefte aan hadden na twee weken van gedetailleer de juristerij. Hij liet ze bulderen van het lachen. De Senaat zal begin volgende week waarschijnlijk besluiten tot het oproepen van getuigen. Als de getuigen weinig tot niets toevoegen aan hun eerder on der ede afgelegde verklaringen, zal de druk op de Republikei nen om de zaak snel af te ron den verder toenemen. De Se naat is vandaag en morgen doende met het stellen van vra gen aan de aanklagers en ver dedigers. Commissie hanteert nieuwe regels brussel gpd-anp Nederland maakt zich op voor een hard gevecht over extra geld uit de Europese steunfondsen voor achter gebleven regio's. Nederland dreigt door de plannen van de Europese Commissie op de veertiende (één na laat ste) plaats te eindigen als het gaat om het incasseren van steungeld. Volgens de regels die de Commissie voorstelt, komt de steun voor Nederland neer op 414 gulden per in woner. Een welvarender land als Duitsland krijgt van de Commissie negenhon derd gulden per inwoner toebedeeld, België ruim 530 gulden. De magere resultaten voor Nederland vloeien voort uit de gehanteerde re gels om steun te ontvangen, waarbij wordt gekeken naar de welvaart per regio. Om dat Nederland niet echt ar me regio's kent - de wel vaart is relatief eerlijk ver deeld - blijft de steun uit. Nederlandse diplomaten proberen nu de regels zo te verfijnen dat ook achter standswijken of kleinere probleemgebieden in aan merking komen voor steun. Op die manier moet de veertiende plaats worden omgezet in een zesde of ze vende. Nederland houdt er ook rekening mee dat er pas bij uitbreiding van de Europese Unie, vanaf 2003, een limiet komt aan zijn EU-bijdrage. Nederland zet al tijden in op een lagere bijdrage aan de Europese Unie in de vol gende eeuw. Per hoofd van de bevolking zou Nederland bij ongewijzigd beleid an ders het meest betalen, ter wijl het gemiddelde inko men niet het hoogst is. Eind maart moet een besluit val len over de toekomstige fi nanciering van de Europese Unie. Nederlandse bronnen in Brussel gaan ervan uit dat de Haagse EU-bijdrage niet meteen vanaf volgend jaar aan een limiet wordt gebon den. Daarvan kan pas op zijn vroegst sprake zijn in 2003 of 2004, als de Europe se Unie wordt uitgebreid met landen uit Oost-Euro pa. Premier wil berechting in groter verband dhaka In de rivier Buriganga vlakbij de hoofdstad van Bangladesh, Dhaka, wachten bootjes op passagiers. De meeste stadsmensen zijn ech ter nog steeds op het platteland om de afsluiting van de Ramadan te vieren. foto reuters rafiqur rahman phnom penh «ap Een voorstel van de Cambod jaanse premier Hun Sen om een eventueel proces tegen de Rode Khmer uit te breiden tot de dertigjarige periode van op komst en ondergang van de gu errillaorganisatie is gisteren van de hand gewezen door de Ver enigde Naties. De VN onder zoeken de mogelijkheden om Rode-Khmerleiders te berech ten voor de misdaden die tij dens hun bewind van '75-'79 zijn begaan. Thomas Hammarberg, bui tengewoon VN-gezant voor Cambodja, zei dat wat de VN betreft alleen een proces over die periode, waarin naar schat ting tussen de twee en drie mil joen Cambodjanen lieten, aan de orde is. Het voorstel van Hun Sen om een proces te laten beginnen bij de vernietigende Amerikaanse bombardementen op vermeende schuilplaatsen van de Vietcong in Cambodja en te laten doorlopen tot de huidige periode, kan een po ging van de premier zijn om een proces tegen de Rode Kil mer op de lange baan te schui ven. Liet is vrijwel zeker dat de Verenigde Staten en China in de Veiligheidsraad een veto zouden uitspreken over zo'n uitgebreid proces. Zo'n proces zou de rol belichten van de grootmachten die tijdens de Koude Oorlog bewust of onbe wust hebben meegeholpen het regime van de Rode Khmer in stand te houden. Oproerpolitie kan woedende kompels niet tegenhouden ramnicu valcea hans gertsen correspondent De confrontatie tussen de auto riteiten en mijnwerkers in Roe menië loopt steeds verder uit de hand. Als de muitende mijn werkers hun mars op Boekarest niet staken, treedt de noodtoe stand vanmiddag om 13.00 uur in, zo verklaarde president Constantinescu vanmorgen. Het uitroepen van de nood toestand geeft de regering de mogelijkheid gedurende een periode van dertig dagen het le ger in te zetten om de orde te herstellen. De Roemeense tele visie liet vanmorgen beelden zien van tanks en pantserwa gens die in de richting van Boe karest reden. Het was bij het sluiten van de krant nog onduidelijk of de mijnwerkers zullen buigen voor het dreigement van de regering en of de noodtoestand inder daad is uitgeroepen. Premier Vasile deed vanmorgen in di recte onderhandelingen met een groep stakingsleiders nog een laatste poging de mijnwer kers te bewegen hun protest mars té staken. Voor de vierde opeenvolgende dag is gebleken dat noch metershoge barrica des noch duizenden met traan gas en wapenstok bewapende politieagenten de mijnwerkers tegen weten te houden. Duizenden met knuppels, stokken en stenen bewapende mijnwerkers leverden gisteren middag uren verbeten slag met de ruim tweeduizend man ster ke oproerpolitie die ter hoogte van het dorp Costesti, ruim tweehonderd kilometer ten noordwesten van Boekarest, een blokkade had opgeworpen. De eerste aanvalsgolven van de mijnwerkers wist de politie te weerstaan. Toen de mijnwer kers even later weer een aanval op de fronten openden, zagen ze kans door het politiekordon te breken. Tijdens de gevechten raakten 138 mensen gewond, onder wie 130 politiemannen. Minister Dejeu van binnen landse zaken trok onmiddellijk zijn conclusie uit het hernieuw de falen van de politie en nam ontslag. Hij wordt opgevolgd door Constantin Ionescu, een vroegere staatssecretaris van defensie. De stakers eisen 35 procent loonsverhoging. Bovendien wil len zij dat twee onrendabele mijnen in de Jiu-vallei open blijven. De regering wil die mij nen sluiten. pristina vervolg van voorpagina Terwijl de buitenlandse media altijd worden beschuldigd van het publiceren van leugens, wordt plotseling een artikel uit de Franse krant Le Figaro inte graal vertaald op de voorpagina van de grootste Servische krant Politica. Een journalist van Le Figaro had namelijk in een 'ex clusieve reportage' geschreven dat er een luchtje zat aan het bloedbad, dat de Albanezen met lichamen hadden lopen zeulen. Koren op de molen van Politica: „Franse krant zegt dat er geen sprake is van een bloed bad", staat er in hoofdletters op de voorpagina. De keuze gisteren voor de Joegoslavische persfoto van het jaar paste in deze golf van 'nieuwspraak'. De eerste prijs ging naar een foto uit Kosovo. Hierop is te zien hoe een zwaar bewapende Servische politie man een plastic fles water geeft aan een oude Albanese man die een kleine buiging maakt, ter wijl op de achtergrond een auto en een huis branden. Flet laatste media-incident had trouwens weinig betrek king op de situatie in Kosovo, maar ging om een ruzie tussen Serviërs onderling. Marko Milo sevic, de zoon van de Joegosla vische president, stormde giste ren met getrokken pistool de burelen binnen van de krant Glas Javnosti. Ze hadden vol gens hem op een negatieve ma nier bericht over hem en de re cente geboorte van zijn kind. Marko, kort geblondeerd haar en een liefhebber van sportwa gens, disco's en wapens, ver trok pas weer nadat hij de ver antwoordelijke journalist niet kon vinden. „We beginnen steeds meer op Irak te lijken", klaagde een kleine Servische oppositie partij. Zeker veertig oden op Ambon' parus cees van zweden correspondent Als het Front National dit weekeinde voor een buitengewoon congres in het Zuid- Franse Marignane bijeenkomt, ontbreekt de leider. Maar dit congres is dan ook geor ganiseerd, zo zei Jean-Marie Le Pen vorige week, door 'een stelletje dieven en bedrie gers'. De bedriegers in kwestie staan onder de bezielende leider van Bruno Mégret, de chef-scheurmaker. Zelf spiegelt Mégret zich gaarne aan Napoleon, maar zoals Le Pen ooit zei: „Bruno vergeet dat zich onder Napoleon altijd een paard bevond." Mégret stelt zich komend weekeinde niet alleen kandidaat voor het Front bij de Eu ropese verkiezingen, maar tevens als voor zitter van de partij. Voor de oprichter van het Front en de officiële partijleider Le Pen betekent het een aantasting van zijn abso lute greep op 'zijn' partij. Le Pen mag graag de nadruk leggen op het schlemielige voorkomen van Mégret. „Je kunt geen grote politieke carrière maken als je maar 1.30 meter bent", zei hij ooit. En toen de leider, zelf 1.84 meter, vorige week werd gevraagd of hij naar het congres in Marignane zou gaan, antwoordde hij: „Ik maak geen bedevaart naar Lilliput." Maar de harde waarheid voor Le Pen is dat Mégret 1.58 meter is, en zich van een hoop steun binnen de ultrarechtse partij heeft verzekerd. Mégret kreeg zonder veel moeite de handtekeningen bijeen die hij volgens de statuten nodig had om het congres te mogen organiseren, en ruim de helft van de gekozen fascisten (leden van gemeente en regionale raden) heeft zijn kant gekozen. Tot de 'mégretisten' behoort zelfs ene Ma rie-Caroline, de oudste dochter van Le Pen. Geconfronteerd met deze paleisrevolutie heeft Le Pen alle registers opengetrokken. Hij vergeleek Mégret met Brutus, die op laaghartige wijze Cesar ombracht, maar sprak: „Wat mij van Cesar onderscheidt, is dat ik mijn zwaard uit de schede trek en Brutus doodt alvorens hij mij doodt." Hoe serieus dat dreigement is, weet nie mand, maar Mégret zou geregeld de rem men van zijn dienstauto laten nakijken. De 'kleine Göbbels' herinnert zich nog hoe Sti- rbois, die in de jaren tachtig Le Pen naar de kroon stak, omkwam bij een duister ver keersongeluk. Om de aanval op Mégret een extra dimen sie te geven, heeft Le Pen zich omringd met een aantal lieden die gemakkelijk uit de heup schieten. Eén van hen is Jean-Claude Martinez, een hoogleraar die bekend staat om zijn fysieke walging van Mégret. Toen op een eerder congres twee buitenlandse correspondenten hem voor Mégret aanza gen zei deze Martinez ooit: „Mégret? Dat ben ik niet. Maar u herkent hem gemakke lijk. Hij is kleiner dan ik en ook fascisti- scher." Voordat hij door Le Pen werd afgedankt, had Mégret gepoogd het Front National een respectabeler imago te geven. Om het fascistische woordgebruik van partijleden wat bij te stellen, had Mégret voor hen een boekje met correcte uitdrukkingen vervaar digd. In plaats van 'alle nikkers de zee in' adviseerde Mégret te spreken van 'de te rugkeer van immigranten uit de derde we reld'. Le Pen heeft echter altijd volgehouden dat Mégret de grotere fascist van hen beiden was. Hij mocht graag grappen maken over Mégrets uiterlijk, zoals toen hij eens de arm om de man heen legde en zei: „Hij is groot, hè, voor een pygmee?" Maar zodra het ging om Mégrets ideeën, werd de toon ernstiger. Een woordvoerder van Le Pen zei ooit: „Mégret is de man die de neonazi's en de adepten van Hitier binnen de partij de hand boven het hoofd houdt." Hoewel Le Pen nog populair is onder de vaste kiezers van het Front National, kan de fascistische pygmee hem aardig wat ellen de bezorgen. De verdienste van Le Pen is geweest dat hij van het Front een partij heeft weten te maken die goed is voor vijf tien procent van de stemmen, zo zei Mé gret. Maar om uit 'het getto van de 15 pro cent' te komen, moet het Front National nu worden hervormd. En daarvoor kan Le Pen, die gematigd rechtse kiezers afschrikt, niet worden gebruikt. Zoals Mégret zei: „De toekomst van Le Pen ligt achter hem." De Servische politie doorzoekt het Kosovaarse dorpje Vraganica. De politie was op zoek naar leden van het Kosovo Bevrijdingsleger, U£K. foto anp srdjan ilic belgrado-den haag-brussel AFP-DPA-ANP-AP-Rtr De chef van de OVSE-missie in Kosovo, William Walker, kan voorlopig in de Servische pro vincie blijven. De regering van Joegoslavië heeft gisteravond het bevel dat Walker het land moet verlaten 'bevroren'. Dat betekent dat de maatregel van kracht blijft, maar voorlopig niet wordt uitgevoerd, zolang volgens de regering in Belgrado 'de gevolgen van zijn gedrag niet helemaal zijn verduide lijkt'. Walker heeft steeds gewei gerd gehoor te geven aan het uitzettingsbevel. Hij had uiter lijk gistermiddag het land moe ten verlaten. De Joegoslavische autoriteiten zijn er verbolgen over dat Walker afgelopen za terdag, meteen na de ontdek king van het bloedbad van Racak, de Servische veiligheids troepen verantwoordelijk stelde voor de dood van de 45 Albane zen. Een groep Finse lijkschou wers is gisteren in Pristina gear riveerd om sectie te verrichten op de lichamen die bij Racak zijn gevonden. De onafhankelij ke groep Finnen moet staven of ze inderdaad in een executie stijl om het leven zijn gébracht. De NAVO gaat ondertussen door met voorbereidingen voor eventuele militaire actie tegen Joegoslavië. Het bondgenoot schap heeft tweehonderd voor namelijk Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen in gereedheid gebracht die vooral op bases in Italië zijn gestationeerd. Rus land sprak zich opnieuw uit te gen het gebruik van geweld te gen Joegoslavië. Voor Moskou is alleen een politieke oplossing aanvaardbaar. In Kosovo werd gisteren nog sporadisch gevochten. Het Joe goslavische leger meldde dat een soldaat gewond was ge raakt bij gevechten in de omge ving van Racak.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7