Justitie kleunt mis in zaak van Urka Politieke koorts ontbreekt voor Statenverkiezingen Binnenland Pronk verwerpt kritiek op RIVM-rapportages Vogelflats edia verzetten zich tegen beslagname van videobanden Bij uitzondering beelden afstaan aan justitie ÜG22 JANUARI 1999 late b ipAM Op de Dam in Amsterdam was gisteren deze ^peuwe tram te bewonderen. Het Gemeente Vervoer Be- Jnderwerpt het voertuig, de 'Combino' de komende weken ;n grondige test. De tram, gemaakt bij Siemens, heeft een [loer. Dat maakt het instappen gemakkelijker. FOTO WFA MARIO NAP jtse jongens aan de waterpijp Het drugstolerante Amsterdam bleek deze week op Fjuitse, weggelopen dertienjarige jongens een grote aan- ri I4(lngkracht uit te oefenen. De politie trof het duo woensdag- Taan op de De Ruyterkade, sabbelend op een waterpijp en Wijinvloed van softdrugs. De ouders van de twee, afkomstig ^lulusheim en Hockenheim, waren al naar Amsterdam af- luidop zoek naar hun jongens. De twee hadden bij het weg- 120.000 Duitse marken (circa 24.000 gulden) meegeno- Het leeuwendeel van het geld hadden ze nog in hun bezit, met hun ouders zijn ze weer naar Duitsland gereisd. =^uwe kans gevluchte Iraniërs Justitie gaat mogelijk bekijken of enkele honderden die al enkele jaren in Nederland verblijven, alsnog een lente verblijfsvergunning moeten krijgen. Zij hebben nu irlopige verblijfsvergunning. Staatssecretaris Cohen van overweegt om de asielverzoeken van deze groep Iraniërs te bezien. De Iraniërs zouden mogelijk in aanmerking voor een permanente verblijfsvergunning, omdat hun ivraag destijds niet grondig is bekeken. Vandaag be lt het kabinet de veiligheidssituatie in Iran. Vorige maand rnabekend dat Cohen in de ministerraad zal voorstellen om K«j ieuwe' Iraanse asielzoekers geen voorlopige verblijfsver- j ng meer te verstrekken. Ook zouden de voorlopige ver- ergunningen van uitgeprocedeerde Iraanse asielzoekers in ingetrokken. Momenteel verblijven een paar duizend is in de asielcentra. j!Ï enslang voor vrieskistmoord irc» De twee daders van de zogenoemde vrieskistmoord - liedam zijn gisteren in Duisburg veroordeeld tot levens- gevangenisstraf. Het is de zwaarste sanctie die het Duitse uwec ®ysteem kent- Volgens het Landesgericht in Duisburg rast dat de verdachten, een 25-jarige en een 32-jarige man ilDg jaar op 30 mei in Schiedam op gruwelijke wijze een 37-ja- mdgenote hebben vermoord. De vrouw werd op»2 juni politieagenten aangetroffen in een niet-aangesloten vries- )at gebeurde op aanwijzing van twee maniien die samen 1i et slachtoffer en haar drie kinderen een woning deelden 3 iedam-Oost. De mannen werden direct na de melding cht van moord. De vrouw werd vermoord omdat zij haar ren (twee dochters van 12 en 11 en een zoon van 4) wilde len voor een rol in kinderpornofilms. tig jaar voor moord op kind J?sch Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 49- iNijmegenaar veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf jns seksueel misbruik en het doden van een 7-jarig jonge- rwas twaalf jaar en TBS met dwangverpleging geëist. Het .j/fkgde geen TBS op omdat de man een onderzoek naar zijn (vermogens heeft geweigerd. Het slachtoffertje verdween in J993 en werd later dood in het Maas-Waalkanaal gevon- '*J|)e man was eerder voor soortgelijke delicten veroordeeld, irbleef jaren in een TBS-kliniek. gutter disco Arnhem gepakt De politie in Arnhem heeft gisteren twee mannen ;houden die zaterdagmorgen*waren betrokken bij de [ipartij op een portier van megadiscotheek Luxor in Am- De politie zoekt nog naar een derde verdachte. De twee ';houden Arnhemmers zijn 21 en 28 jaar oud. De politie is jker van dat één van beiden heeft geschoten, maar weet nog vie. Bij huiszoekingen trof de politie vier pistolen en een (ver aan. De verdachten zouden eerder mensen met vuur- is hebben bedreigd. Ze zijn daar nog niet eerder voor aan- iden volgens de politie. Het is nog niet bekend of het za- gebruikte vuurwapen gevonden is. Een bewakingscame- ide toegangsdeuren van Luxor registreerde de schietpartij, fcrdachten stonden herkenbaar op de beelden. De drie ten waren boos, omdat zij geen toegang kregen tot de dis- ik. De portiers weigerden hen toen zij zich niet wilden la- builleren. ifjspraak gevraagd voor Evenhuis Harden Tegen voormalig WD-staatssecretaris van Econo- iie Zaken A.J. Evenhuis is gisteren in het hoger beroep van ïaire rond de Groninger kredietbank GKB vrijspraak geëist, 'luis (57) werd verdacht van oplichting en belastingfraude, volgens de procureur-generaal is er onvoldoende bewijs [oplichting. De inspecteur heeft de aanklacht voor belas- pude is door ingetrokken, na een bezwaarschrift van Even- |De rechtbank in Groningen sprak Evenhuis in juni 1997 al oplichting. Wel kreeg de voormalige bewindsman toen [oete van 7500 gulden wegens belastingfraude. De officier ititie eiste in Groningen 1,5 jaar cel tegen hem. Evenhuis In medeverdachte zouden de GKB voor 6,5 miljoen hebben «licht. Uitspraak: 4 februari. ANP Algemeen Nederlands Persbure Getuigen zwakken verklaringen af den haag anp amsterdam anp Het horen van twee getuigen die een belastende verkla ring tegen Etienne Urka zouden afleggen, hebben de zaak van het openbaar ministerie geen goed gedaan. De eerste getuige krabbelde terug na een aanvankelijke be lastende verklaring. De tweede had volgens het gerechts hof „geen concrete wetenschap van de feiten die Urka ten laste zijn gelegd." Dit kwam bovenop deze tot nu toe voor justitie teleurstellend verlopen zaak. te garanderen dat hun identiteit geheim zou blijven uit veilig heidsoverweging. „Er is minder uitgekomen dan gedacht. Er is inderdaad geen nieuw bewijs bijgeko men", analyseerde de teleurge stelde procureur-generaal na de zitting. „Maar met de inzet van zulke getuigen loop je risi co's. Dat weet je." De eerste getuige verklaarde aan het begin van het verhoor dat een voormalig zakenpartner hem had gezegd dat Urka fi nanciële belangen had in het mega drugsschip Great Alexan der. Van dit schip betrok een ander schip in mei 1996 een partij van 15.000 kilo hasj, voor Het openbaar ministerie nam gisteren bewust risico met het laten getuigen van deze twee mensen uit de Verenigde Sta ten, in een poging de zaak toch nog een goede wending te ge ven, gaf procureur-generaal mr. P. Brilman na afloop toe. Want de getuigen uit Amerika zijn in formanten in grote drugsonder zoeken, die nog steeds voor de Amerikaanse overheid werken en een crimineel verleden heb ben. Daarom waren zij voor het hof in Amsterdam ook ver momd en zaten zij in een grijze geluidscel, waarin hun stem men werden vervormd. Dit om verder vervoer naar Florida. De Amerikaanse autoriteiten sne den de Orcadia de pas af en na men de lading in beslag. Tijdens de ondervraging van de advocaat van de van drugs handel verdachte Urka, mr. C. Korvinus, zwakte de eerste ge tuige zijn verklaring flink af. Het verhoor van de tweede getuige werd door het gerechtshof al snel afgebroken en afgedaan als waardeloos. Deze man zei dat een zakenpartner hem in 1997 vertelde dat Urka op dat mo ment een leidende rol bij 'een te organiseren hasjtransport' speelde, toen hij in de gevange nis zat. Dat terwijl de Urka ten laste gelegde feiten in deze zaak tot eind 1996 lopen. Ook zou Urka volgens die zakenrelatie hasjtransporten 'verloren heb ben' in Afrika, Canada, Europa en Florida. Maar verdere infor matie wilde hij niet geven. Daarom was hij volgens het hof niet geloofwaardig. De zaak wordt 4 februari voortgezet. De milieurapportages van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) zijn volgens minister Pronk (Milieu) goed genoeg om belangrijke beslissingen over milieubeleid op te baseren. Volgens Pronk kan het RIVM niet altijd alles precies meten, maar geven de berekeningen van het instituut een trend aan. Pronk verwerpt daarmee de kritiek van senior-statisticus De Kwaadsteniet van het RIVM, die zijn organisatie heeft beschul digd van leugens en bedrog. Pronk schrijft de Tweede Kamer dat het RIVM onzekerheden over metingen en berekeningen 'uitdrukkelijk' moet vermelden. Hij gaat met het RIVM overleg gen over de juiste balans tussen meten en rekenen. De Kamer had Pronk woensdag om een reactie op de beschuldigingen Volgens De Kwaadsteniet meet het RIVM te weinig, en toetst het zijn berekeningen op basis van modellen niet. Boven dien zou het RIVM dat niet melden. Als voorbeeld heeft De Kwaadsteniet de jaarlijkse Mi lieubalans genoemd, waar de stand van het milieu wordt be schreven en de effecten van mi lieumaatregelen. Het RIVM heeft laten weten dat het onze kerheden duidelijker zal ver melden. Pronk stelt dat op prijs, schrijft hij. De minister wijst er op dat het RIVM zelf eerder meldde dat het een verkeerde voorspelling had gedaan over de hoeveelheid ammoniak in het milieu. Pronk neemt het in stituut in zijn brief in bescher ming. Hij erkent dat het RIVM veel berekent in plaats van meet, en daarom geen absolute zekerheid kan bieden. Maar meten is soms gewoon niet mo gelijk, en het is erg duur. Het instituut 'is zich bewust van on zekerheden' en houdt daar in zijn advisering over het beleid ook rekening mee, aldus Pronk. De PvdA reageert gerustge steld op de brief van Pronk. Woensdag noemde het sociaal democratische Kamerlid Feen- stra de uitspraken van De Kwaadsteniet 'nogal schok kend'. Na de reactie van Pronk stelt Feenstra dat het RIVM voortaan in ieder geval duide lijk moet aangeven wanneer het met metingen komt en wan neer berekeningen zijn ge bruikt. Ook moeten de marges worden aangegeven waarbin nen eventuele berekeningen zijn uitgevoerd, meent de PvdA'er. -ï~ rll-ji- -.Li JL -1* Apeldoorn In de Amerikahal in Apeldoorn zijn honderden vogelkooien opgestapeld tot een soort flatwijk voor kanaries, parkieten en ander tjilpend of fluitend gezelschap. De 11.500 vogels doen mee aan de jubileumwedstrijd van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. Ze zijn tot en met 24 januari in Apeldoorn te bewonderen. FOTO ANP MARTIN HOLLERING Staatssecretaris Cohen pareert kritiek CDA den haag anp Staatssecretaris Cohen van Justitie verwerpt de stelling van oppositiepartij CDA dat hij alleen maar waarschuwt dat het asielbeleid uit de hand loopt en verder niets doet. „Dat verwijt werp ik verre van mij", zei de PvdA-bewinds man gisteren tijdens een spoeddebat in de Tweede Ka mer. De CDA-fractie wilde dat debat over Cohens uitlatingen in het weekblad Vrij Neder land dat het asielbeleid 'ont ploft', als er dit jaar echt 65.000 asielzoekers (20.000 meer dan vorig jaar) naar Ne derland komen en maatrege len uitblijven. CDA-woordvoerder Wijn verweet de staatssecretaris het vooral bij woorden te laten en geen concrete voorstellen te doen. „Wel woorden maar geen daden." Hij wreef Cohen ook aan dat deze de media heeft uitgekozen om zijn boodschap voor het voetlicht te krijgen. Op die manier on dergraaft de staatssecretaris het draagvlak voor het asielbe leid, aldus de CDA'er. De PvdA-bewindsman som de een reeks van maatregelen op die dit kabinet heeft geno men om de problemen het hoofd te kunnen bieden, zoals opvang weigeren aan zoge noemde Dublin-claimanten en aan vluchtelingen die voor de tweede of derde keer een asielverzoek indienen. Vol gens de staatssecretaris heeft hij in het weekblad ook niet veel nieuws verteld. Hij wees erop dat hij de Kamer in okto ber heeft laten weten dat de zaak 'uit de rails' dreigt te lo pen. Cohen liet hij doorscherme- ren geen actieve rol te zien voor de overheid om asielzoe kers daadwerkelijk over de grens te zetten. .Asielzoekers hebben een eigen verant woordelijkheid om Nederland te verlaten." Verder werkt Co- hen aan een voorstel om de asielprocedure te verkorten tot tien maanden. Een asiel zoeker moet binnen die tijd een eerste uitspraak hebben over zijn asielverzoek. De coa litiepartijen PvdA, WD en D66 spraken allemaal hun steun uit voor Cohen. Ook volgens de coalitie heeft de bewinds man niets nieuws gezegd, maar zich alleen wat 'ongenu anceerder uitgedrukt'. Wel rie pen zij hem op snel met aan vullende maatregelen te ko men om 'ontploffing van het asielstelsel' te voorkomen. Cohen heeft in Vrij Neder land een voorzet gegeven, en hij zal deze ook zelf moeten inkoppen", constateerde WD'er Kamp. Hij en zijn col lega's Middel (PvdA) en Dit- trich (D66) pakten CDA- woordvoerder Wijn hard aan. Middel verweet Wijn zich „gretig, bijna hijgerig op het asielbeleid te storten". den haag hans jacobs theo van der kaau Op woensdag 3 maart zijn er verkiezingen voor de Provinciale Staten. Met slechts vijfeneenhalve week voor de boeg is van politieke koorts nog geen sprake: aansprekende thema's ontbreken. De per definitie kleurloze provincies trokken al tijd al minder kiezers dan de gemeenteraad of de Tweede Kamer. Maar misschien heeft de Haagse annexatie-oorlog een verrassend positief effect op de opkomst, althans in Zuid-Holland. In Noord-Holland heeft de burger op 3 maart de keus uit elf partijen. De termijn voor het in dienen van de kieslijsten is inmiddels verstreken. Noord-Holland kent twee nieuwe partijen. De lijstcombinatje Noord-Holland Anders/de Groe nen is de provinciale variant van Amsterdam An ders/de Groenen. Die partij van oud-provo Roel van Duijn heeft drie zetels in de Amsterdamse raad. Ook Nederland Mobiel is een nieuwe deel nemer. De kleine christelijke partijen SGP, RPF en GPV vormen een lijstcombinatie. Op volgorde van lijstgrootte volgen hier de po litieke partijen die zullen proberen zoveel moge lijk van de 79 beschikbare zetels in provinciale staten van Noord-Holland te bezetten. WD, PvdA, CDA, D66, Groenlinks, AOV/OU55 RPF/GPV/SGP, Socialistische Partij, Centrum democraten, Noord-Holland Anders/De Groe nen en Nederland Mobiel. In Zuid-Holland nemen waarschijnlijk dertien partijen aan de provinciale stemmenstrijd deel. Onder de partijen die in Zuid-Holland zetels wil len bemachtigen, bevinden zich drie nieuwe par tijen. De Onafhankelijken Zuid-Holland is een samenwerking van lokale partijen. Nederland Mobiel wil ook in Zuid-Holland iets doen aan het in de ogen van een groep automobilisten auto- onvriendelijke beleid. De Islamitische Partij Nederland leverde wel een lijst in, maar daarbij ontbraken nog de nodi ge ondersteuningsverklaringen. De partij heeft tot vanmiddag 16.00 uur om die alsnog in te leve ren. Groen Links doet in tegenstelling tot vier jaar geleden weer apart mee. De lijstverbintenis met De Groenen is verbroken. De Groenen doen nu zelfs niet zelfstandig mee. Nieuw zijn Nederland Mobiel, dat tegen het rekeningrijden is, Unie55+ en de Onafhankelijken Zuid-Holland. De liberalen krijgen als grootste partij in de huidige Zuid-Hollandse staten de eerste plaats. De volgorde is: WD 1, CDA 2, PvdA3, D66 4, SGP 5, RPF/GPV 6, SP 7, CD 8, AOV/Senioren 2000 9, Groen Links 10, Nederland Mobiel 11, Unie55+ 12, Onafhankelijken Zuid-Holland 13. Het hoofdstembureau van Zuid-Holland be kijkt vandaag of de kandidatenlijst van de Cen trumdemocraten, en de daarbij behorende on dersteunende dertig handtekeningen, voor de verkiezingen van provinciale staten geldig zijn. De CD kwam dinsdag in opspraak omdat ze zou hebben geprobeerd om handtekeningen te ver garen door er geld voor te bieden. Enkele uren voor sluiting van de inschrijftermijn raakten CD'ers die bij het Leidse stadhuis op zoek waren naar medestanders, slaags met tegenstanders. Als alles in orde is dan kan de CD op 3 maart in de hele provincie deelnemen aan de verkiezin gen. Maandag lost minister Peper (binnenlandse zaken) in het gezelschap van de twaalf commis sarissen van de koningin in Den Haag het start schot voor de verkiezingscampagne. Lokale par tijen werken in een groot deel van het land sa men om zetels in de Provinciale Staten te be machtigen. Alleen in Flevoland ontbreekt zo'n samenwerkingslijst bij de Statenverkiezingen. De extreemrechtse partijen doen nog maai- in drie provincies mee. De Centrumdemocraten hebben alleen in Gelderland een kandidatenlijst inge diend, in Utrecht en Friesland doet het Neder lands Blok een gooi naar een zetel. In Friesland heeft die partij zich echter te laat ingeschreven en voldoet daardoor waarschijnlijk niet aan de voorwaarden voor deelname. De leden van Provinciale Staten kiezen op 25 mei de nieuwe Eerste Kamer. ein Amsterdam heeft terecht aanspraak ge- op beelden van SBS6 en fotopersbureau an rellen op 20 december op het Museum- jp n mag die ook bekijken. Volgens de recht- in Amsterdam rechtvaardigt het feit dat bij ten twee agenten gewond raakten, de inbe- me. den van SBS van rellen op 14 december in tdam-Oost, waarbij een groep jongeren de uding van twee vermeende autodieven te voorkomen, mag de politie niet bekij- ongeregeldheden waren niet dusdanig .dat het inbeslagname rechtvaardigt, aldus thtbank. advocaat van SBS mr. H. Doeleman kondig- dat de zender in cassatie gaat bij de Hoge Ook voor de Nederlandse Vereniging van disten (NVJ) is de kwestie een principe- Media vinden dat ze door het verplicht af- Van beelden een verlengstuk van de politie p. Journalisten worden bedreigd als rel- pers weten dat de beelden in handen van Ikomen, aldus Doeleman. [rechtbank memoreerde in haar uitspraak [levering van journalistiek materiaal uitslui tend is toegestaan indien dat een rol kan spelen bij het aantonen van 'misdrijven die de rechtsor de ernstig aantasten'. De mishandeling van twee agenten op het Museumplein tijdens een de monstratie tegen de aanval op Irak was, in tegen stelling tot de rellen in Oost, volgens de rechters ernstig genoeg om de videobanden en foto's op te eisen. Volgens Doeleman, en ook de NVJ, legt de rechtbank de lat daarmee te laag. „Ik vind dat beelden alleen afgestaan mogen worden bij hals zaken, moord en doodslag. Voor mishandeling gaat dat wat mij betreft niet op. De politie heeft bovendien zichzelf in de problemen gebracht door tijdens de rellen zelf geen opnames te ma ken." H. Verploeg (NVJ) voegt toe: „Journalisten mogen niet het slachtoffer worden van manke menten van het opsporingsapparaat. Desnoods zullen we de zaak voorleggen aan het Europees Hof." AT5 hoeft zelf geen beelden af te staan aan jus titie. De rechtbank verklaarde justitie, die ook beelden van de Amsterdamse zender wilde, in die zaak niet ontvankelijk omdat de officier for meel niet in beroep had kunnen gaan. De officier van justitie wilde de beelden gebruiken om rel schoppers op te sporen en te vervolgen. Journalisten, persfotografen en camera mensen hebben moeten buigen voor een dwangbevel om beelden van rellen en openbare geweldpleging af te staan aan justitie. Vergeefs hebben SBS6, foto persbureau WFA en de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) ge protesteerd tegen de inbeslagname van opnamen van een vechtpartij tussen Marokkaanse jongeren en de politie bij het Amerikaanse consulaat in Amster dam op 20 december vorig jaar. Volgens de Amsterdamse rechtbank was het bevel van de rechter-commissa- ris om de beelden over te dragen recht matig. Zonder deze opnamen kon het bewijs van geweldpleging tegen de poli tie niet worden geleverd. Conclusie: in beslagname van journalistiek beeldma teriaal mag, maar alleen op rechterlijk bevel en op grond van een zwaarwegend maatschappelijk belang. Dus niet om bijvoorbeeld overtredingen op het voet balveld te bewijzen. Het komt regelmatig voor dat de poli tie journalisten verzoekt foto's of televi siebeelden van opstootjes af te staan om verdachten te identificeren of bewijs te aal ter beschikking van justitie te stellen verzamelen. Daar maken de media, meestal terecht, bezwaar tegen. Fotogra fen en cameramensen mogen geen ver lengstuk van politie en justitie worden. Zij zijn geen onbezoldigde dienders. Bovendien komt de nieuwsgaring in de knel als fotografen of camera mensen door geweldplegers voor handlangers van de politie worden aangezien; SBS6 heeft al te maken ge kregen met bedreigingen. Toch zijn er ook journalis ten die hun schouders op halen over alle opschud ding. Is er eigenlijk wel prin cipieel verschil tussen beel den die wel en beelden die niet zijn uitgezonden of ge publiceerd? Ook de niet-uit GUSSCHREUDERS juridisch medewerker in strijd is met het recht van journalisten hun vertrouwelijke nieuwsbronnen te beschermen. Twintig jaar hebben jour nalisten en justitie tegenover elkaar in de loopgraven gelegen voor dat de Hoge Raad de kant van de media koos. Uitein delijk gaf het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in 1996 de doorslag. Bescherming van bronnen is essentieel voor de in een democratie vitale rol van de media als publieke waak hond, aldus het Hof. In het algemeen weegt de infor matievrijheid dus zwaarder dan het belang van opspo ring van strafbare feiten, tenzij het om ernstige delic ten gaat, waar geweld tegen gezonden beelden waren bedoeld voor de politie kennelijk toe wordt gerekend, openbaarmaking, zo luidt het tegenar- Het recht van journalisten om niet te gument. SBS6 en de andere Magers hoeven getuigen over vertrouwelijke voerden voor de Amsterdamse recht- nieuwsbronnen wordt aangeduid als bank aan dat de verplichting om materi- 'het journalistieke privilege'. Volgens een bij de Tweede Kamer aanhangig wetsvoorstel omvat dit 'privilege' ook het recht van journalisten om te weige ren materiaal ter beschikking van justitie te stellen. Dit geldt mede voor opnamen die 'met het oog op openbaarmaking op een voor het publiek toegankelijke plaats' zijn gemaakt. Ook al is het voor stel nog geen wet, justitie en politie moeten toch uiterst terughoudend zijn met pogingen fotojournalisten en came ramensen voor him karretje te spannen. Intussen weten de media niet waar zij aan toe zijn. Waarom kregen SBS6 en fo topersbureau WFA een rechterlijk bevel om beelden af te staan, maar het ANP en de lokale TV-omroep AT5 niet? In het tweede geval vond de rechter-commis saris een bevel te ver gaan. Misschien niet toevallig: deze rechter-commissaris, W. Korthals Altes, geldt als de geestelijke vader van het 'journalistieke privilege'. Volgens hem komt het te vaak voor dat journalisten het werken onmogelijk wordt gemaakt. Ook op dit punt zal óf de wetgever óf de Hoge Raad de knoop moeten doorhakken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5