Snipperdagen voor ouders basisschool B533 Verdwijning Sybine houdt Maarn in zijn greep CDA wil opheldering over koopkrachtcijfers Binnenland Herdenking in Apeldoorn De ANWB kan maar beter haar mond houden (iG22 JANUARI 1999 GPD Geassocieerde Pers Diensti Directeur geeft twee dagen vrij voor uitstapjes De openbare basisschool Wessels Boer in het Drentse Dalen voert 'snipperdagen' in voor ouders en kinderen. Ze mogen twee dagen per jaar buitengewoon verlof opne men, bijvoorbeeld voor een lang weekeinde. Tot nu toe gaf directeur Geerts geen toe stemming als ouders hun kinderen een dagje van school wilden houden in verband met een uitje. Er komen echter zoveel verzoeken dat de school nu heeft besloten de Leerplichtwet vrijer te interpreteren dalen gpd Volgens Geerts staat de Leer plichtwet tien vrije dagen per jaar toe voor sterfgevallen, jubi lea en dergelijke. „Wij maken daar acht dagen van. De overige twee dagen mogen de ouders zelf invullen, zonder een reden op te geven." Volgens Geerts neemt de behoefte aan snip perdagen toe doordat steeds meer ouders flexibele werktij den hebben. Ze kunnen daar door makkelijker een dagje weg buiten het weekeinde. Daar naast vindt hij dat ouders ver antwoordelijk genoeg zijn om zelf te beslissen of ze hun kind een dagje van school houden. Voorzitter Backers van de Landelijke Vereniging van Leer plichtambtenaren noemt de verlofregeling in strijd met de wet. „De wet geeft alleen vrij in geval van gewichtige omstan digheden. Opa en oma van Schiphol halen valt daar bij voorbeeld niet onder." De rege ling leidt volgens Backers tot veel schoolverzuim, terwijl de kinderen toch al zoveel vrij zijn. Het Openbaar Ministerie zoekt inmiddels uit of er reden is voor vervolging van de school. Het gemeentebestuur van Coevorden, waar Dalen on der valt, besluit volgende week of het de snipperdagen tole reert. Schooldirecteur Geerts is niet bang voor vervolging. „Ik weet dat ik ruim met de Leer plichtwet omga. Maar dat doen directeuren van scholen die leerlingep voor dagje Efteling vrijgeven ook. Die houden zich ook niet aan de wet. Ik vind dat ik zorgvuldig handel. Ik regel zaken goed en houd alle verlof dagen keurig bij. Ze mogen al les inzien." Als een ouder in Dalen voor zijn kind een extra dag vrij wil, moet hij dat een week van te voren schriftelijk aanvragen. De twee snipperdagen kunnen in een keer of per dag worden op genomen. En een kind kan op elke dag vrij krijgen, behalve op de laatste dag voor de zomerva kantie en de eerste dag van het 'Het komt zo dichtbij, het had net zo goed mijn kind kunnen zijn maarn gpd Afgesloten wegen. Overal politie en drukte. Mariniers staan op wacht bij de bosingangen. Wandelaars moeten hun hond elders uitlaten. Moeders van mid delbare scholieren staan bij de super markt angstig te praten over fietsroutes. De vermissing van de 13-jarige Sybine Jansons, die dinsdagmiddag niet uit school thuiskwam, houdt de bewoners van Maarn in een angstige greep. Dagelijks fietsen er tientallen Maarnse scholieren op het fietspad langs de Amersfoortseweg naar de Revius Scho lengemeenschap in Doorn, de school van Sybine. En elke dag fietsen tiental len Maarnse kinderen langs de bosrijke fietspaden naar scholengemeenschap pen in Zeist. Maar sinds dinsdagmiddag is bij de ouders van middelbare scholie ren de schrik om het hart geslagen. „Ik vind het vreselijk, echt vreselijk," zegt de boodschappendoende mevrouw Jansen. „Het komt zo akelig dichtbij, het had net zo goed mijn kind kunnen zijn." Het drama is volgens haar niet alleen te wijten aan het heuvelachtige fietspad, dat Sybine en andere Revianen elke dag nemen. „Iedere ouder weet dat die fiets paden zo vlak langs de bosrand een be paalde onveiligheid met zich meebren gen, maar je moet toch op klaarlichte dag je kinderen gewoon op de fiets naar school kunnen sturen." Boos conclu deert ze dat dat dus niet meer kan. Een andere moeder valt haar bij. „Ik zeg al tijd wel: fiets nooit alleen naar huis, maar altijd met klasgenootjes. Met die verschillende lesroosters is dat echter niet altijd mogelijk." Ongeloof en ver bijstering is van hun gezichten af te le zen. Mevrouw Jansen, wier kinderen in Zeist naar de middelbare school gaan, (ook via fietspaden langs de bosrand) zegt dat ze vanaf nu alleen nog maar met de trein naar school mogen. Die mogelijkheid hebben de Reviusscholie- ren helaas niet. Voor hen is de enige mogelijkheid de auto of de fiets. Ouderen vinden zichzelf niet vergeetachtig groningen gpd Ouderen vinden zichzelf veel minder vergeetachtig dan in het algemeen wordt aangenomen. Dat blijkt uit een promotieon derzoek onder 392 mensen tus sen de 45 en 98 jaar van de psy chologe Iris Schmidt, universi tair docent bij de afdeling neu ropsychologie van de Rijksuni versiteit Groningen. In vergelijking met vroeger menen de meesten dat er spra ke is van achteruitgang van het geheugen. Geen van de oude ren gaf echter aan een sterke achteruitgang te ervaren. Tij dens het onderzoek werd ook gevraagd naar het oordeel van de ouderen over hun lichame lijk functioneren. Ook hier gold dat men de lichamelijke condi tie als zeer goed beoordeelt ten opzichte van zowel leeftijdsge noten als jongvolwassenen. De resultaten sluiten volgens de onderzoekster aan bij de zo geheten sociale vergelijkings theorie, die zegt-dat veel men sen geneigd zijn hun eigen situ atie positiever in te schatten dan die van anderen. Zo vinden de meeste mensen zichzelf ten opzichte van het gemiddelde een betere chauffeur, een bete re echtgenoot, eerlijker, gezon der, socialer etc. Apeldoorn In gedachten verzonken staart deze man naar de zojuist neergelegde bloemen bij het monument Het Apeldoomse Bosch. In de oorlog werden 1500 patiënten en personeelsleden van deze psychiatrische inrichting door de bezetters 'afgevoerd'. Jaarlijks wordt op 21 ja nuari de deportatie plechtig herdacht. foto anp martin hollering den haag anp CDA-Kamerlid Balkenende wil opheldering van het ka binet over een berekening van de vakbond MHP dat de koopkracht voor met name gezinnen dit jaar dreigt te gen te vallen. Reden zijn vooral de hogere premies van ziektekostenverzekeringen. De CAO-lonen zouden met 2,5 procent moeten stijgen om koopkrachtverlies te voorkomen, stelt de MHP. Balkenende wijst erop dat de stijging van de ziekte kostenpremies hoger is dan het kabinet op prinsjesdag heeft aangegeven. Hij verwijt het kabinet 'geen fair beeld' te hebben gepresenteerd. „In de verkiezings campagne hebben de paarse partijen lastenverlichting beloofd. Dit jaar gaan de lasten echter met 1,5 miljard gulden omhoog om de tekorten in de sociale fondsen weg te werken. Eind vorig jaar bleek dat die tekorten hoger uitvallen dan was voorzien. Dat zou kunnen be tekenen dat er volgend jaar weer een lastenverhoging komt." Naast het CDA is ook de Socialistische Partij be zorgd. De SP heeft besloten vanaf donderdag een spe ciale telefoonlijn te openen. Daar kunnen mensen met hun klachten over de stijging van premies terecht. De partij hoopt zo inzicht te krijgen in de gevolgen voor de koopkracht van individuele gezinnen. De coalitiepartij en PvdA en D66 zien vooralsnog geen reden tot onge rustheid. De WD zegt vorig jaar al gewaarschuwd te hebben voor hogere ziektekostenpremies. De Kamerleden Bakker (D66) en Van Zijl (PvdA) heb ben nog geen signalen gekregen dat burgers ongerust zijn over hun koopkracht. Bij de WD'er Kamp is over nieuwe schooljaar. „Deze rege ling is een proef', zegt Geerts. „Ze geldt voor dit en volgend jaar. Dan kijken we hoe we ver der gaan. Maar als we tussen tijds merken dat er misbruik van wordt gemaakt, dan behou den we ons het recht voor on middellijk te stoppen. Als een leerling met een snipperdag vrolijk over het schoolplein fietst, is het snel gedaan met de proef, want daarvoor is onze re geling niet bedoeld." dit onderwerp een beperkt aantal telefoontjes binnen gekomen. Dat was vorig jaar wel anders. Toen werden Kamerleden overspoeld met verontwaardigde reacties, omdat de voorspelde koopkrachtvooruitgang op de loonstrookjes van januari niet werd waargemaakt. Het kabinet zag zich toen uiteindelijk genoodzaakt tot een koopkrachtreparatie van 800 miljoen. Volgens Bakker was het bekend dat de ziektekosten premies dit jaar hoger uitvallen. „We moeten ook niet hypocriet doen. Iedereen wil meer geld voor de ge zondheidszorg. Dan moeten we niet gaan piepen als de premies omhoog gaan." Bakker ziet evenmin als Kamp en Van Zijl aanleiding voor het kabinet om maatregelen te nemen. Ook Balkenende zal daar niet op aandringen. Hij wijst erop dat daar geen geld voor Directeur Geurkink van de christelijke scholengemeenschap Revius probeert het normale schoolleven zo goed en zo kwaad als het gaat door te laten gaan. De medeleerlingen van Sybine Jansons van klas gymnasium 2 zijn gisteren in een aparte ruimte opgevangen. Ze kun nen net als de overige scholieren reke nen op extra begeleiding. Vanwege de onderwijsstaking waren de lesroosters van gisteren aangepast. De helft van de leraren zou afreizen naar de actiebijeenkomst in Utrecht, maar volgens Geurkink zijn er maar weinig Corruptie vermoed in gevangenissen ruswuk anp De Rijksrecherche wil een onderzoek instellen naar corruptie van gevangenis personeel. Er zijn genoeg aanwijzingen om een der gelijk onderzoek te recht vaardigen, vindt directeur Pijl. Hij heeft het dan over zaken als het verrichten van diensten voor gevange nen, het naar binnen smokkelen van illegale wa ren als drugs en drank. Pijl zegt dat in het van daag verschenen blad Op portuun, een tijdschrift van het Openbaar Ministerie. Hij wil het gevangeniswe zen niet stigmatiseren, maar „de kat wordt daar natuurlijk wel op het spek gebonden. Er zitten daar mensen met grote financië le mogelijkheden langdurig achter de tralies en die worden bewaakt door mensen met salarisschaal vier of vijf. Dan moet je heel sterk in je schoenen staan." Zalm: Kabinet moet miljarden gaan bezuinigen Het kabinet zal dit jaar tussen de drie en vijf miljard gulden moeten bezuinigen om het be grotingstekort in toom te hou den. Volgens minister Zalm van financie"n hoeft dat niet tot 'paniekvoetbal' te leiden, zegt hij vandaag in een vraaggesprek met De Telegraaf. „Dat zou ook de kwaliteit van het bestuur niet ten goede komen", aldus de bewindsman. In het regeerakkoord was overeengekomen dat het kabi net dit jaar veel extra uitgaven zou doen en pas in volgende ja ren zou bezuinigen. De water overlast en de enorme stroom asielzoekers zorgen echter elk voor een tegenvaller van een miljard gulden. Daarnaast neemt de economische groei af, waardoor ook de belastingin komsten lager worden. In het regeerakkoord is overeengeko men dat het begrotingstekort iets mag oplopen zonder dat er wordt ingegrepen, maar vol gens Zalm wordt die 'vrije ruimte' overschreden en moet er dus worden bezuinigd. Zalm maakt duidelijk dat wat hem betreft *geen enkel beleids terrein, dus ook zorg en onder wijs niet, wordt ontzien. „We hebben afspraken in het regeer akkoord. Die zijn hard. Het wordt heus geen revolutie, maar ik heb de plicht me aan de afspraken te houden." Wat Zalm betreft blijft het helemaal wegwerken van het financie ringstekort aan het einde van deze kabinetsperiode het doel. OPINIE TREKKING 26 JANUARI U' be kans kunt u niet laten lopen! Een Jackpot van 17,5 miljoen belastingvrij, de logste ooit! Plus 750 extra prijzen van ƒ1.000,-. Maar zorg wel dat u er snel bij bent! Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. - haarlem sjaak smakman Gaat u wel eens -al of of niet met de au to - op zondagmiddag naar het bos? En is u daarbij ook wel eens opgevallen dat het in bos waarvoor je een toegangs kaartje moet kopen, stukken rustiger is dan in de bossen waar je voor nop in mag? Hoe zou dat komen, denkt u? Pas sinds ministers hun kinderen naar school brengen en zelfs naar hun ver jaardagen gaan, komen ze blijkbaar ook wel eens op zondagmiddag in het bos. Het zou in elk geval verklaren waarom het zo ontzettend lang heeft geduurd totdat de vonk oversloeg: als het in het bos rustiger is als je yoor de toegang moet betalen, geldt dat misschien ook wel voor het in de spits zo overbelaste vaderlandse wegennet. Afgelopen zomer kwamen PvdA, WD en D66 zelfs over een om de daad bij het woord te voegen. De ANWB is het daar niet mee eens, nooit geweest ook. Consequentie kun je hoofddirecteur Nouwen wat dat betreft niet ontzeggen. Kunnen we straks be taald in de file gaan staan, is kort gezegd het standpuntWant, stelt de voormali ge wielrijdersbond, veel automobilisten hebben geen alternatief. Trein en bus zitten in de spits al afgeladen vol en ze moeten toch op tijd op hun werk zijn. Is dat waar? Voor een groot aantal men sen ongetwijfeld wel. Of ze er nu voor moeten betalen of niet, onder hun dage lijkse retourtje spits op de A2, A4 of een ander A-nummer kunnen ze niet uit. Maar waar de ANWB heel makkelijk aan voorbijgaat, is dat er ook spitsrijders zat zijn voor wie dat niet geldt. Die kunnen best hun werktijden iets verschuiven, af spraken een half uurtje later plannen, wat later naar opa en oma te gaan, niet per se om negen uur bij de poort van de Efteling willen staan of gewoon op de fiets naar het werk gaan. Waarom ze dat niet doen en liever in de file gaan staan? Talloze onderzoeken later weten we ei genlijk alleen dat de menselijke geest hier merkwaardige kronkels maakt. Meer asfalt lost het fileprobleem niet op, dat is genoegzaam bekend. De vraag is natuurlijk of rekeningrijden dat dan wel doet. Een wondermiddel is het in elk ge val niet. Op grond van ervaringen in het buitenland leeft op het ministerie van verkeer en waterstaat slechts de hoop dat rekeningrijden een spitsdrukte ople vert die vergelijkbaar is met de zomerva- kantietijd. Maar op zich is dat een niette verontachtzamen winst. Natuurlijk is er een groep werknemers die op de auto blijft aangewezen en de tol niet van de werkgever vergoed krijgt. Die automoilisten moeten zich tevreden stellen met het feit dat ze voor hun vijf gulden per dag straks wat minder lang in de file staan. Maar pijnloos aanpak ken van het fileprobleem is nu eenmaal onmogelijk. Als rekening rijden bij nie mand pijn doet, helpt het niet. No pain, no gain, is een gevleugeld gezegde in economenland. Het is opvallend hoe flinterdun de argu menten van de ANWB tegen het reke ningrijden zijn. Om er een paar te noe men: het werkt niet (maar waarom werkt het in het buitenland dan wel?), de tarieven gaan straks verder omhoog (hoe weten ze dat?), het systeem kost de belastingbetaler 1,5 miljard (fout, want het geld gaat grotendeels terug via las tenverlichting). Het belangrijkste is ech ter dat de bond geen alternatief heeft voor het rekeningrijden. De ANWB noemt de betaalstrook, waarbij je auto mobilisten de keuze geeft tussen in de file staan of tegen betaling langs de file rijden. Maar die stroken moeten dan wel extra langs de bestaande wegen komen, anders creëer je alleen langere files op de gratis stroken. De ANWB-oplossing komt dus neer op nog meer asfalt. Niet alleen heeft Nederland - op België na - het meeste asfalt van de westerse wereld en is er bij tal van knelpunten niet eens ruimte voor extra stroken, inmiddels is wel duidelijk dat extra asfalt alleen maar voor meer verkeer zorgt. Bovendien is er ook nog zoiets als het milieu, dat óók grenzen stelt aan de groei van de auto mobiliteit. De actie van de ANWB komt neer op het frustreren van een van de weinige mo gelijkheden die momenteel voorhanden lijken om het fileprobleem nog enigszins beheersbaar te houden. Kritiek op reke ningrijden is gemakkelijk. Maar het is ook goedkoop. Zolang de bond geen re- eel alternatief heeft, kan ze beter haar mond houden. Oók in het belang van de filerijders. re Ikert ook tegen langere A4 [isten PvdA-fractieleider Melkert meent dat een besluit over geen [jgg Van de A4 tussen Delft en Rotterdam voorlopig niet te worden genomen. De 430 miljoen gulden die is gereser- voor deze weg, kan beter worden besteed aan de aanleg 8ewi en treintunnel in Delft, heeft hij gisteren gezegd tijdens as ijeenkomst met PvdA-wethouders en raadsleden uit dam, Vlaardingen, Delft en Schipluiden. Hiermee voert hij druk uit op zijn partijgenoot minister Netelenbos om de uit te voeren die zijn partij onlangs indiende. In de motie :zijn fractiegenoot Van Heemst voor het schrappen van De motie kreeg midden december steun van de meerder- 's va4van de Tweede Kamer, jen! d™ :rnetactie tegen geweld slaat aan b De Internetactie tegen zinloos geweld van provider h 1 Online (WOL) is een groot succes, zegt hoofdredacteur ^v- Df Irikx, Medio vorige week bracht zijn WOL een 'online-peti- t, die inmiddels 10.000 reacties heeft opgeleverd. „Er ko- nu nog tien tot twintig inzendingen per half uur binnen. n k° ;rvooral uit blijkt, zijn de roep om sterker op te treden en rstelling over Den Haag." Rond de zevenhonderd bedrij- ebben ook het WOL-banner tegen zinloos geweld (een digitaal spandoekje) overgenomen op hun eigen home- ïnge zegf Hendrikx. De actie blijft tot en met maandag opval- tstaa 0p je homepage en zal daarna een vast plekje op de site ezU ital WAO'ers groeit minder snel ID w wg_j Het aantal WAO'ers neemt weer minder snel toe. Vo- -nin ar juli, augustus en september kwamen er gemiddeld 1.300 de oaand bij in de WAO. In de zes maanden daarvoor waren ie' rnog gemiddeld 2.000, meldt het Landelijk Instituut Socia- tenti [zekeringen (Lisv). Het instituut heeft geen reden voor de mP'1 gHet Lisv, dat de uitvoeringsinstellingen in de sociale ze- ïid aanstuurt, meldt verder dat de WAO-keuringen wel de- "~Sj [strenger zijn uitgevoerd de laatste jaren. :j ët gaat naar Algemene Rekenkamer uc*e11 kag_ï Rechter Briët staat als eerste op de aanbevelingslijst een nieuw lid van de Algemene Rekenkamer. Daar ontstaat racature door het vertrek per 1 april van de huidige presi- Koning. De WD'er Briët (55) was tot september 1998 lid - iJiet Gerecht van eerste aanleg van de Europese Gemeen- -'W ppen in Luxemburg. Eerder was hij vice-president van de tbank in Rotterdam. Per 1 februari dit jaar keert hij terug in del C [motie. Naast Koning (WD) bestaat de Rekenkamer mo-' Pig? leel uit mevrouw Stuiveling (PvdA) en oud-burgemeester 'ge* Den Haag Havermans (CDA). Na een benoeming van een daan iV yd van je Rekenkamer, wijst de regering uit het college zon? nieuwe president aan. De Algemene Rekenkamer is een je College van Staat dat controle uitoefent op de uitgaven en isten van het Rijk. ;5sli d-Kamerlid Van Dam overleden 3JK_i Oud-CDA-Kamerlid Van Dam is naar nu pas bekend is orden dinsdag op 76-jarige leeftijd in zijn woonplaats Leid- menl ndam overleden. Van Dam zat van 1971 tot 1986 in de Dntó ede Kamer, eerst voor de ARP-fractie, vanaf 1977 voor het biogi LDe in Bleskensgraaf geboren oud-politicus studeerde van len aan de Universiteit van Amsterdam, waarna hij onder ewM rwerkzaam was als secretaris van het Verbond van Protes- et Cl sChristelijke Werkgevers in Nederland. Begin jaren zeventig liij algemeen secretaris van het Nederlands Christelijk „kgeversverbond. Van Dam wordt morgen begraven. ides afoot waakt over Henkie yatiDAM De eerste foto van Henkie, het girafje dat afgelo- insdag in Artis werd geboren. Moeder Grena waakt zeer vallig over haar jong. foto anp hans steinmeier

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3