Bondscoach Wilf O'Reilly is nooit tevreden Igor Kornejev vindt het weer heerlijk om moe te worden Het Surinaamse voetbal zit volledig op dood spoor Sport Turkse kranten: 'Beroving Feyenoord is groot schandaal' apt j ®ner -ent VRIJDAG 22 JANUAR11999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 07|j Nederland met jonge ploeg naar EK shorttrack De ogen van Wilf O'Reilly zijn toegeknepen. De bondscoach van de natio nale shorttrackploeg zit op het terras naast het schaatscentrum van Oberstdorf, waar vanaf vandaag de EK shorttrack wordt gehouden, en geniet van de felle winterzon. Hij oogt zeer tevreden, maar die schijn bedriegt. ,,Ik ben nooit verbaasd, maar ook nooit tevreden", klinkt het nuchter. Het zegt iets over het karakter van een per fectionist. De voorberei dingen op de EK mogen dan prima zijn verlopen - ,,Dave Versteeg is in vorm en tijdens de trainingen is er nog nooit zo snel gere den" - in O'Reilly's ogen kan het altijd beter. OBERSTDORF PETER VAN DER HULST De Engelsman, die prima Ne derlands spreekt, spiegelt zich graag aan de Canadezen. Ten tijde van de Olympische Spelen van Calgarv stelde het lange baanschaatsen in het Noord Amerikaanse land weinig voor. Alleen Gaetan Boucher hield zich staande. ,,Na die Spelen hebben ze daar een goede structuur opgezet en schaatsers alle gelegenheid geboden om op de snelle baan van Calgary te trainen. Tien jaar later, in Naga no zijn de resultaten gekomen Catriona LeMay-Doan, Susan Auch, Jeremy YVotherspoon en Kevin Overland mochten het erepodium betreden. Met dat voorbeeld voor ogen is Wilf O'Reilly - of Willy, het is hem om het even - aan een nieuwe olympische cyclus be gonnen. Op termijn moet een veranderde structuur leiden tot meer toprijders en een hogere klassering dan de zesde plaats die Dave Versteeg in Japan be haalde. „Al had hij vorig jaar op die 500 meter een medaille kunnen pakken. De rol van Versteeg lijkt een beetje vergelijkbaar met die van Boucher. Hij is voorlopig de enige shorttracker die de con currentie met de internationale top aankan, en moet ondertus sen de weg effenen voor een nieuwe generatie. Om de aanwas van nieuwe talenten te bevorderen heeft O'Reilly de bezem door de ver tegenwoordigende ploegen ge haald. ,,In de kernploeg zitten alleen degenen die de selectie- norm voor de Olympische Spe len hebben gehaald. Naast Ver steeg zijn dat Ellen Wiegers, Da nielle Molendijk en Maureen en Melanie de Lange. Hiervoor be stond die groep uit acht vrou wen en acht mannen." Oudere rijders die de limiet niet haalden, zijn overgeheveld naar een B-ploeg. „Maar, zij krijgen wel dezelfde trainin gen." De bondscoach hoopt zo die rijders te motiveren om als nog een plek in de kernploeg te veroveren. Gelijktijdig wil hij bereiken dat de gelouterde schaatsers hun kennis en erva ring op de jongeren overdragen. Talent dat gevormd wordt in Jong Oranje (12 tot 15 jaar) en de kerngroep opleidingen (15 tot 19 jaar). „Rijders in Jong Oranje weten nu al waar ze aan toe zijn als ze naar de Spelen van Salt Lake City willen. De eerste resultaten van die nieuwe opzet zijn voor O'Reilly al zichtbaar. „Op de zaterdag ochtenden trainen de groepen samen. In het begin keken de rijders van Jong Oranje tegen Dave Versteeg op. Hij is tijdens Nagano op de televisie geweest, was vorig jaar tweede op het EK en even wereldrecordhouder op de 500 meter. Maar nu is het al zo dat ze op hem af stappen en vragen: „Dave ik deed dit en dat, maar hoe rnoet ik het ei genlijk doen". Voor Dave is dat ook een hele verandering. Er wordt veel meer op hem gelet; op wat hij doet en zegt." Tot voor kort hoefde Versteeg zich niet om de jongeren te be kommeren. Bijna alle aandacht was toen op de nationale top pers gevestigd. Zij slokten het grootste deel van het budget op. Mede door de steun van NOC *NSF konden de Olympiagan- gers zich zo'n drie maanden voorbereiden in Oberstdorf. Nu is alles minder, omdat veel meer geld naar de opleiding van talenten gaat en de promotie van het shorttrack. Zo worden de gewesten nadrukkelijk bij de ontwikkelingen betrokken. „Dat alles heeft zijn conse quenties voor de topsport", be seft O'Reilly maar al te goed. „Ik kan me voorstellen dat het voor Dave Versteeg vrij frustrerend is, maar de bond moet niet naar een persoon kijken. Ondertus sen is het mijn taak om Dave ervan te overtuigen dat zijn prestaties niet lijden onder die verminderde mogelijkheden. Voorlopig zijn de trainingstij den sneller dan ooit. En lijken talenten als Daniëlle Molendijk en Cees Juffermans klaar voor het grotere werk. Beiden reden vorig weekeinde een goed ju- nioren-WK in Montreal en star ten tijdens het EK van Oberst dorf op de individuele num mers. „Hun ontwikkeling heeft te maken met het beleid dat je probeert uit te voeren." De gemiddelde leeftijd van de EK-equipe is daardoor laag. O'Reilly beseft daarom dat hij moeilijk dezelfde resultaten als vorig jaar kan verlangen. In Bu dapest veroverde Nederland vijf medailles en reed Versteeg het wereldrecord. Nu zijn twee me daillewinnaars er niet bij. Anke Jannie Landman is gestopt en Ellen Wiegers kampt al tijden met een zeer hardnekkige rug kwetsuur. „Bovendien rijdt de Bulgaarse Evgenia Radanova dit jaar heel erg sterk." Stijver Maureen en Melanie de Lange moeten de leemte opvullen. „Maureen - en dat geldt ook voor Melanie, het is toch een tweeling - kan tijdens wedstrij den moeilijk met druk omgaan. Ze rijdt stijver dan anders. Lukt het haar om daarmee om te gaan dan kan ze ver komen." Bij de mannen acht de bondscoach een Europese titel voor Versteeg haalbaar. ,,A1 heeft hij het nadeel dat hij in de finale tegenover drie Italianen kan komen te staan. Dan moet je mentaal heel sterk zijn om je niet te laten beïnvloeden." En daar schort het bij zijn pupil nog wel eens aan. „Dat kan nog beter, al is al veel veranderd. Vroeger kon hij zich, bij wijze van spreken, er druk om maken als iemand anders twee patat ten meer op zijn bord kreeg dan hij. Nu is hij veel meer bezig met alleen die zaken waar hij harder van gaat." ANTALYA GPD In zijn geboorteland Rusland waren an dersdenkenden helden voor de Westerse buitenwereld. In Nederland verschilde en verschilt de situatie niet van de tijden van de communistische overheersing. Ook hier zijn dissidenten vaak lastpakken, die men liever vandaag dan morgen kwijt is. Igor Kornejev kan er over meepraten. De voetballer van Feyenoord trainde maan denlang geïsoleerd en speelde sinds sep tember geen enkele wedstrijd meer. Het nieuwe jaar begon echter goed, want trai ner Leo Beenhakker inviteerde de aanval ler voor het trainingskamp in Antalya. In Turkije werkt de Rus keihard. „Het is heerlijk om je lichaam te voelen, om weer moe te zijn," bekent hij. Op het complex van het Sirene Hotel vlie gen de vonken er tijdens de trainingen van af. Igor Kornejev (31) doet niet voor zijn teamgenoten onder. Hij werkt even hard als zijn medespelers, corrigeert en moppert met het zelfde elan. Het doet de frêle aan valler zichtbaar goed. „Ik voel echt het ver schil. Mijn spieren zijn stijver dan anders. Ik zal voor morgen een dag rust aan de trainer vragen," legt Kornejev een dag voor de wedstrijd tegen Galatasaray zijn fysieke si tuatie uit „Spelen? Niemand heeft mij dat gevraagd. Ik denk er ook niet aan. Ik ben op dit moment al weer blij dat ik weer bij de selectie zit, dat ik alles mag meedoen. Hij kreeg het goede nieuws over de vol waardige terugkeer in de groep te horen na het kerstreces. „De trainer kwam naar mij toe en zei dat hij een aanbod had. Daarop reageerde ik dat ik elke aanbieding prima vond. We hebben toen en ook later niet over mijn situatie gesproken. We hebben wel meer contact dan voorheen. Dat is het." Een uitleg voor zijn verwijdering heeft Igor Kornejev dus nooit gekregen. Waarom de oud-speler van CSKA Moskou, Espanyol, Barcelona en Heerenveen eind september, na drie wedstrijden en drie doelpunten, van het Kuiptoneel moest verdwijnen, blijft vooralsnog een raadsel. „Men heeft toen een technisch besluit genomen. Waarom moet je de trainer vragen. Ik had het in elk geval nooit verwacht. Maar die situatie ligt achter mij," zet de Rus als een streep onder zijn verhaal. Hij wil zijn zaak ook niet vergelijken met de inmiddels aan Alaves verhuurde Pablo Sanchez en Fernando Picun, die deze week heel eenzaam op het bijveld in Rotterdam- Zuid traint. „Hun situatie was anders. Zij speelden al een hele tijd niet, terwijl de trai ner in het begin van de competitie mij wel opstelde." Zijn karakter en zijn ervaring sleepten Kornejev, wiens contract tot medio 2001 doorloopt, door de moeilijke periode. „Het was geen leuke tijd. Ik probeerde het beste er van te maken en zo hard mogelijk te trai nen. Soms met de groep, vaak ook in groep jes. Het was anders dan dit trainingskamp. Nu mag ik met alles weer meedoen. Het is fijn om weer bij de groep te horen." Tijdens zijn verbanning had de aanvaller niet te klagen over gebrek aan belangstel ling. Maar liefst acht clubs, drie uit Neder land en vijf uit het buitenland, waren geïn teresseerd in de speler, die van Feyenoord transfervrij mag vertrekken. „Al die clubs kwamen met minder goede aanbiedingen dan mijn huidige contract. Ik was niet van plan om wat dat betreft een stap terug te doen. Als ik een stap doe, dan moet die vooruit zijn. Ik wacht wel tot iets echt inte ressant komt." Dat zal wellicht sneller gaan als Komejevs aanvraag voor een Spaans paspoort wordt gehonoreerd. Zo lang hij geen ingezetene wordt van een land binnen de Europese ge meenschap zijn clubs verplicht hem een meer dan vorstelijk salaris te betalen. De interesse zal misschien groter worden als de Rus spelritme krijgt. In het afgelopen half jaar speelde de veertienvoudig interna tional geen enkele wedstrijd, ook niet voor het tweede elftal, waar enkele andere en vooral jongere selectieleden wel regelmatig opdraafden. „Ik heb heel lang geleden een keertje met het tweede tegen Groningen ge speeld. Daarna niet meer. Maar dat is ook een beslissing van de trainer. Hij bepaalt wie er met het tweede mee moet. Trou wens, ik train liever met de selectie, dan dat ik daar moet spelen. In het tweede kan ik geblesseerd raken. Uiteraard kan dat overal gebeuren, maar trainen met de groep vind ik voldoende. Niet dat ik zou weigeren om in het tweede te spelen. Als het moet, zou ik spelen. Ik zou er niet om vragen." De mooie start van 1999 heeft Igor Kor nejev het hoofd omhoog doen richten. „Ik hoop dat mijn situatie snel verandert. Of ik ooit nog voor Feyenoord zal spelen? Op die vraag kan ik moeilijk een antwoord geven. Ik weet ook niet wat de trainer met mij van plan is. Ik ben nog steeds speler van Feye noord. Als de trainer mij weer wil gebrui ken, zou ik heel blij zijn." ANTALYA GPD stolen geldkaarten en telefoons werden overigens tijdens de lange pauze via de paar overgebleven telefoontoestellen via Neder land geblokkeerd. Manager Hans Hagelstein is vol lof over de handelwijze van de Turkse politie. „Ze hebben in Istanbul twee man naar onze kleedkamer gestuurd, die aldaar de aangif ten hebben opgenomen. Daarnaast hebben de verantwoordelijken ook hun excuses aangeboden. Dat is toch duidelijk iets an ders dan het optreden van Galatasaray. Van die club heb ik nog niets gehoord." De diefstal in de Feyenoord-kleedkamer tij dens de eerste helft van wedstrijd tegen Ga latasaray is in de Turkse pers niet onbe sproken gebleven. .Avond van het schan daal" kopt Milliyet. „Schandaal in Ali Sami Yen" meldt Fanatik. Feyenoord heeft in middels aangifte gedaan bij de Turkse auto riteiten. Doelman Jurek Dudek was de zwaarst gedupeerde. Hij verloor niet alleen zijn Pools paspoort, maar ook zijn Pools en Nederlands rijbewijs en creditcards. Alle ge- Igor Kornejev in betere dagen. Geknuffeld door Peter van Vossen na een treffer tegen MW. SCOREBORD IJDAG Lucky Ten. Trekking van donderdj nuari: 4 - 13- 18 - 23 - 26 - 27 A1 38 - 39 - 47 - 50 - 60 - 62 - 65 72 - 79 - 80. (onder voorbehoud). SLSHEIM Spanje, beker, achtste finales, 1) strijd: Real Madrid - Villarreal 2-0 Oefenwedstrijden: Apeldoorn: n Sparta 3-3(1-2) Doelpunten Spar) oen en ha. Tammer, Wouden. Bijzon^ Toste) Krijgsman (Sparta) miste Jumping Indoor Lisse Nationaal springconcours, tabel A,| [der Br met ingesloten barrage 1.35 m. 1 Eva Brunius (Touching 22) Os dal 35,32 seconde, 2. AlbertZi jrmelt Ameril tard W an illusion) 0, 36,94; 3. Wiljan La (Cloudy Night V) 0, 38,14; 4. Jen. i (Hidden Creek's Angel) 0, 38,29,5 'e Schaper (Connawarra) 0, 38,68, Huis in 't Veld (King Spring) 0, 42., Nationaal springconcours, tabel A.I met ingesloten barrage 1.30 m. 1 Robert Puck (Kivolda) 0, 31,42 Johan Laseur (Jokar) 0, 31,47; Holtus (Hestia) 0, 32,09, 4. I (Invita) 0, 33,31, 5 Jur Vrielingi Roi) 0, 33,58; 6. Dave Maar 33,68. Wijk aan Zee. Hoogovenstoernooi.i vijfde ronde: Topalov (Bul) - V? (Ned) 1-0, Kasimdzjanov (Oez)-i (Ned) 0-1. Piket (Ned) - Kramra 1/2-1/2, Reinderman (Ned) - ,,rtpi (Rus) 0-1. Yermolinksky (VSt) - h* aariu „Igaatl jjnRüs W ftnieut heeft c labnrk. iraen( paardeh [tfd. De koop (Oek) 1/2-1/2, Sjirov (Spa) - Svidl 1/2-1/2, Sokolov (Bos) - Anand 1/2. Stand: 1. Kasparov 4 1/2 pu M\VB Anand 4, 3. Ivantsjoek, Krammk, Topalov 3, 7. Piket. Svidler, T« r-jks I 1/2, 10 Van Wely 2. 11 Kasim; Sokolov 1 1/2, 13. Reindermarj olmsky 1. om lar Altenmarkt. Open NK reuzenslalom ,'ni 29 nen Eindstand: 1 Koblar (Slv) 152 Bear (VSt) 1.52,95, 3. MoltuC 1.53,49, 13. Oosterbaan (Ni 1.54,86, 14 Wareman (Rolde) 1. 47. Buijs (Bergen) 2.04,38 50J (Dwingeloo) 2.05,82. Cortina d'Ampezzo. Wereldbeker n Afdaling: 1. Cavagnoud (Fra) 1.31 Kostner (Ita) 1 32,20. 3 Gf 1 31,26, 4 Hausl (Dui) 1.31.2Ï Bellet (Zwi) 1.31,42, 6. Wiber, 1.31,49. Stand WB algemeen: 1 smtzer (Oos) 1170, 2 Gerg 937. (Dui) 784 Stand WB afdaling: 1. (Oos) 360, 2 Gerg 309, 3 Va jerde lini .ee Melbourne. Australian Open. pbrei' de aut d. Dai Tarango (VSt) 1-6 6-3 6-2 6-3 (Ecu) - Titlström (Zwe) 4-6 7-6 2-ltg n 2, Rosset (Zwi) - Henman (GBr/611 prmir 7-5, Philippoussis (Aus/14) - Krosli 3-6 6-3 6-4 6-1, Kucera (Slw/7) (Rus) 6-2 6-4 6-2. Dubbelspel, tweede ronde: Mirny JpP. kiy (WRu/Rus) - Siemerink/Kempes 6-2 6-3 Vrouwen, derde ronde: Venus 4den (VSt/5) - Dragomir (Roe) 6-3 6-4, )r£je J-mc Mauresmo (Fra) - Pratt (Aus) 6-36-lcnec (Fra) - Martinez (Spa/9) 7-5 6-1. r (VSt) - Zvereva (WRu/15) 7-6 4-66 c Roost (Bel/11- Nejedly (Can) 6-16 Dubbelspel, tweede Oremans/Appelmans (Ned/Bel/15) zer/Steck (ZAf) 6-4 7-6, Bollegraf (Ned/VSt) - Vis/Spirlea (Ned/Roeg 5, Schett/Schnyder (Oos/Zwi/! Boogert/Sidot (Ned/Fra) 7-6 2-6 gis/Koernikova (Zwi/Rus/3) - N Mang (Ned/Tai) 6-1 7-5. Gemengd dubbel. eerste Albano/Bollegraf (Arg/Ned) - Haar (Ned/1)6-3*"^^^H Mannen, Champions League, twee de. Groep A: SC Espinho (Por) - Ness (Ned) 3-1 (22-25 25-16 25-18 Modena (Ita) - Paris UC (Fra) 3-0, i kos Piraeus (Gri) - Kedzierzyn (f Maaseik (Bel) - VfB Friedrichshafe 3-1. Stand: 1. Maaseik 2-4 (6-1 sets), 2. 2-4 (6-2), 3. Espinho 3-2 (5 Friedrichshafen 2-2 (4-3), 5 Kedez Olympiakos 2-2 (3-3), 7. Nesselan liter 1-6), 8. Pans UC 2-0 (0-6). igyoe Vrouwen. CEV-Cup, achtste finales,! j wedstrijd. ReDre Amsterdam: AMVJ (Ned) - GS Is (Tur) 0-3 (18-25 15-25 19-25) jssir wedstrijd 0-3, Istanbul naar kwartfin gen aan i kvvai Dennis Rodmi heeft één wens iSini op 1 jWV :rda isg< NEW YORK RTR/ANP Basketbalvedette Dennis lge man heeft nog één vurige w jj^e „Ik wil nog een keer poe naakt van het veld gaan", wef hult de 37-jarige rebouffl let ning van de NBA op zijn i website op Internet. Medei om is hij teruggekomen op besluit om te stoppen, stelt! De excentrieke Ameril W0( vertrekt wel bij Chicago dat na het afscheid van ter Michael Jordan kampt een ware leegloop. Rodi Scil staat in de belangstelling New York Knicks en Los An; ,IT Ijkers. Hij won in zijn turbuli y loopbaan vijf keer de NBA-t Zeven maal was hij de beste bounder, twee keer verdk hij de titel beste verdediger. n 'Badman' Rodman bal ook opzien met een kops aan een scheidsrechter en schop in het kruis van een meraman. Hij is één van meest geschorste spelers NBA. ■'ra PAJ3AMARIBO GPD Ruud Gullit, Frank Rijkaard, Edgar Davids, Clarence See- dorf, Patrick IGuivert. Jongens van wie we nooit gehoord zou den hebben als ze in Suriname opgegroeid waren. De voor malige kolonie van Nederland bulkt nog steeds van de tech nische straatvoetballers. Maar het talent gaat verloren. Hulp uit Nederland is volgens insi ders de enige en laatste kans het voetbal te redden. Het Surinaams voetbal pro beert krampachtig uit een diep dal te kruipen. De sport ver keerde een jaar geleden in een crisis die bij de echte liefhebber harder aankwam dan de eco nomische problemen. Ondanks het gebrek aan faciliteiten pro beert het bestuur het voetbal weer op het rechte pad te krij gen. De financiële situatie is echter zorgelijk. Met name het vorige bestuur heeft er een puinhoop van gemaakt, zo wordt gesteld. „Ik kijk liever vooruit, heb weinig zin met modder te gooi en, maar de feiten liggen er wel," aldus preses Krishneper- rad Bhoendie. „Bij de over dracht in juli zaten in kas hon derd dollar en veertigduizend Surinaamse guldens." Dat is omgerekend pakweg driehon derd Nederlandse guldens. Er bleek een hele lijst met schulden van in totaal bijna een ton te zijn. De grootste postenkost is de 40.000 dollar die overgemaakt moet worden voor het transport van de hoofdtribune van het oude Heerenveen-stadion. Dat laatste is een verhaal apart. Een van de vorige besturen vond het tijd voor een stunt en liet de tribune van het afgebroken Heerenveenstadion overko men. Drie jaar na dato, is er nog steeds niets mee gebeurd. De competitie lag een jaar geleden helemaal op zijn gat Het waren de eerste regels van een zwarte bladzijde in het Su- rinaajns voetbal. Het vorige be stuur wilde een nieuwe compe titie-opzet. De piramide-ge dachte, met de beste clubs in de hoogste klasse, moest ver dwijnen. Elke club diende zich aan te sluiten bij één van de districtsbonden. Negen van de tien verenigin gen uit de hoofdklasse gingen niet akkoord. Na de weigering aan de aftrap te verschijnen, werd het negental geroyeerd met als gevolg dat de competi tie maandenlang stil lag. Het bestuur hield lange tijd de boot af, maar werd in mei uiteinde lijk afgezet. Het oude bestuur stapte naar de rechter, maar ving daar later bot. „Het is voor ons heel moeilijk het hoofd boven water te hou den," aldus voorzitter Bhoendi. „We kunnen net de vaste lasten betalen. Onze inkomsten be staan uit recettes uit de op brengst van de eerste ronde van de competitie, reclamegel den en donaties. Door de eco nomische crisis is dat geen vet pot." Inmiddels is het André Kam perveenstadion gerenoveerd met de opbrengst van een be- nefietwedstrijd tussen de Suri- profs en het Nederlands elftal twee jaar geleden. De organisa tie, Stichting Voetbalsport Suri name, wilde de twee ton pas overmaken als er sprake was van enige rust. Die periode lijkt te zijn aangebroken. De SVB denkt nog eens twee ton nodig te hebben om uit de grootste problemen te komen. Hoopvol wordt gekeken rich ting Nederland. „De komst van Roda is een eerste stap," aldus Bhoendi. „Het stadion zat na jaren weer eens bomvol. Daar van heb ik bij mijn aantreden gedroomd. Nu moeten we de lijn doortrekken. Er is dringend behoefte aan opleidingen, want die zijn er nauwelijks." Hij vindt dat de KNVB mo reel verplicht is Suriname te helpen. „In de vorm van lesma En -,er teriaal, het sturen van leraren ^e of coaches. We hebben al paar honderd shirtjes gekrt om te verdelen in de districten. Hopelijk blijft het daar niet bij. Heel veel talent gaat verloren omdat zij zich zonder opleiding niet kunnen ontwikkelen, dat kost geld." Er zijn meer zorgen. Een groepering, die wordt gezien als verlengstuk van het vorige bestuur, heeft namelijk protest aangetekend tegen de wijze waarop de huidige groep in au gustus is gekozen. Opnieuw is ».a de rechter ingeschakeld. He! e einde van de crisis is, ondanks de energie die in de wederop bouw wordt gestoken, nog niet in zicht.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24