Uzige Enqvist laat Australië huilen Kasparov komt alleen op kop Ook vergaderziekte kan Hans Blankert niet afschrikken Novotna krijgt de bal niet over het net oi Sport )AG 22 JANUAR11999 23 Gary Kasparov heeft gisteren in het 61ste Hoogovens schaak toernooi alleen de leiding geno men. De Russische nummer één van de wereldranglijst boekte in de vijfde ronde een duidelijke zege op Dimitri Rein- derman. Hij kwam daardoor 'los' van de Indiër Viswanathan Anand, die remiseerde met de Bosniër Ivan Sokolov uit Oegst- geest. Kasparov begint zich zo lang zamerhand thuis te voelen in het op het oog rommelige schaakmekka van het dorpshuis De Moriaan in Wijk aan Zee. Bij de persconferentie ter gelegen heid van de opening van het toernooi werd hem nog ge vraagd of hij er geen bezwaar tegen had zijn kunsten te verto nen temidden van zo'n 1500 amateurs in een zaal, die naar erwtensoep en broodjes haring rook. Kasparov antwoordde met een nerveus lachje dat hij zoiets inderdaad een jaar of tien niet meer had meegemaakt, maar dat het wel zou wennen. Toch hield Kasparov zich de eerste ronden zoveel mogelijk afzijdig van het gewoel. Hij liet zich niet in de perskamer zien en analyseren was er ook niet bij. Na de schitterende zege die Kasparov woensdag op de Bul gaar Topalov boekte, (kaaide hij echter bij. Gisteren was hij zelfs voor de tweede keer achtereen tot 'na- schaken' bereid. Het slachtoffer, de nog onervaren Reinderman, genoot. „Je krijgt niet elkje dag de kans je partij met de wereld kampioen te bespreken", zei hij glimmend. „Ik heb er aardig wat van opgestoken. Ik had zelf ook wel wat op te merken, maar hij is natuurlijk veel sterker." Anand had in zijn treffen met Sokolov geen moment uitzicht op een vol punt. De met wit spelende Nederlandse kam pioen ruilde in ijltempo de meeste stukken en pionnen van het bord. De Indiër had dat slechts uit de weg kunnen gaan door onverantwoorde risico's te nemen. Daartoe bleek hij niet bereid. Jan Timman kwam op een score van vijftig procent door een overwinning op Kasimdzja- nov. De Oezbeek raakte in tijd nood de draad volkomen kwijt, waarna Timman zonder veel problemen de aanvankelijk ge WK aan Las Vegas voorbij las vegas ppa/anp Het FIDE-wereldkampioenschap schaken in Las Vegas is on danks een bemiddelingspoging van de Rus Anatoli Karpov van de baan. De Amerikaanse organisatoren hebben de internatio nale federatie definitief laten weten dat ze niet in staat zijn het evenement met de honderd beste grootmeesters (knockout) ko mende zomer in hotel Belaggio door te laten gaan. De reden ga ven ze er niet bij. De FIDE wilde het evenement eigenlijk al in december '98 houden in de gokstad in de woestijn van Nevada. De 47-jarige titelverdediger Karpov, die begin vorig jaar in Lausanne Anand in de finale had verslagen, maakte daartegen echter met succes bezwaar. Aanvankelijk was het, tot grote schrik van Wijk aan Zee, de bedoeling in januari te spelen, maar uiteindelijk werd gekozen voor juni/juli 1999. Jana Novotna was geschokt. Op de persconferentie stamelde ze de ene verontschuldiging na de andere. Zo slecht als tegen de Spaanse Maria Sanchez Loren zo (3-6 0-6) had ze nog nooit gespeeld. Nog nooit sinds 26 februari 1987, de dag waarop ze prof werd. De als derde geplaatste Tsje chische werd vanmorgen het grootste vrouwelijke slachtoffer op de Australian Open. Drie jaar had ze het Australische grand slam overgeslagen. „Om dat ik in de herfst niet dood moe aan het indoorseizoen wil de beginnen." In dat indoorseizen pakte ze haar grootste successen, op Wimbledon 1998 na. Maar in de laatste maanden van 1998 raakte ze geblesseerd. En dus stapte ze begin januari op het vliegtuig naar Australië voor haar rentree in de Open. Het einde kwam in de derde ronde. De 21-jarige Sanchez Lorenzo, 65ste van de wereld, behaalde de grootste triomf uit haar loopbaan. Ze hoefde er niets voor te doen. „Ik kreeg om de een of andere raadsel achtige reden de bal niet over het net", zei Novotna. De overwinning van Sanchez Lorenzo compenseerde de ne derlaag van Conchita Martinez, negende geplaatst, tegen de Fran^aise Emilie Loit, 95ste van de wereld, 5-7 1-6. Een dag eer der werd Arantxa Sanchez- Vicario, vierde geplaatst, door de Oostenrijkse Schett van het 'rebound ace' geslagen. Natasja Zvereva werd de der de geplaatste speelster (15de) die Melbourne Park verliet. De speelster uit Minsk verloor in drie sets van Chanda Rubin, 6- 7 6-4 4-6. Zvereva produceerde in de 146 minuten 77 afzwaai ers. Novotna in 51 minuten 33. ibregts krijgt zijn zin 1 £s_ï Thijs Libregts kan voor zijn officiële debuut als bonds- ach van Nigeria beschikken over een voltallige selectie. Na het blukte WK in Frankrijk onder bondscoach Milutinovic be- 5P m nkten veel internationals voor de nationale ploeg. Met veel I Hen wist Libregts alle afgezwaaide spelers voor een nieuw Dntuur te interesseren. De bonte selectie van Libregts telt drie fiers die in de Nederlandse competitie uitkomen. Het gaat om iseh, Babangida (beiden Ajax) en Lawal (Roda JC). jk al Eerste kennismaking met NOCNSF bevalt nieuwe voorzitter agano verbrandde belastende cumenten voor IOC-leden uku Tsukada, de burge ier van Nagano, heeft gis- opzien gebaard met zijn 'ntenis dat hij opdracht IjJi gegeven documenten te landen over de ontvangst 62 IOC'ers in september in de Japanse stad ten deel vallen. Dagenlang was ver- Is naar de papieren gezocht, na beschuldigingen dat ook jj °lympische gastheer van de >t te ttersPe'en 1998 IOC-leden 'geld, goederen en diensten verwend. Het IOC-bezoek kostte 15 miljoen gulden. „Dit is de Japanse manier om een dos sier af te sluiten", zei de burge meester over het verbranden. De documenten werden al in 1992 vernietigd, nadat het IOC Nagano de Spelen had toegewe zen. De voormalig voorzitter van het campagneteam, Junichi Yamaguchi, verbrandde ze. „We dachten dat de IOC-leden er weinig waarde aan zouden hechten", zei hij. Volgens The Washington Post en The New York Times hebben enkele IOC- leden opdracht gegeven de pa pieren te vernietigen. Kandidaat-voorzitter Hans Blankert arriveert op Papendal voor de besloten vergadering van het NOCNSF. foto gpd Het was even zoeken naar de ingang van het NOCNSF-kantoor op Papendal, maar eenmaal binnen was Hans Blankert er niet meer weg te slaan. De toekomstige voorzitter van de sportkoe pel viel met de neus in de boter, want de be stuursvergadering, die hij als gast bijwoonde, duurde maar liefst vijf uur. Het schrikte hem niet af; Blankert handhaaft zijn kandidatuur. De kennismaking met het bestuur van NOCNSF is Blankert goed bevallen. Hij had met de meesten al persoonlijk de hand geschud, maar in vrijwel complete samenstelling - alleen Anton Geesink ontbrak - had hij hen nog niet gespro ken. Het bestuur voldeed gisteravond aan één van Blankerts voorwaarden, namelijk door zich unaniem voor zijn kandidatuur als voorzitter uit te spreken. De andere is dat ook de leden van NOCNSF zich unaniem achter Blankert scharen. Om die gevoelens te peilen wil interim-voorzitter Joop van der Reijden in februari een ledenberaad hou den. „Ik wil voor alles zorgvuldig handelen om het risico te vermijden dat Blankert niet kamer breed wordt gesteund", verklaart hij zich nader. Als de leden zich volgende maand positief uit spreken. zal het bestuur Blankerts kandidatuur voor de voorjaarsvergadering in mei voorberei den. Dan kan de officiële verkiezing plaatsheb ben. NOCNSF zal dan nog tot november moeten wachten voordat Blankert het roer van Van der Reijden overneemt. Hij neemt namelijk op 5 no vember afscheid als voorzitter van de werkgevers organisatie -VNO-NCW. Van der Reijden: „Wat mij betreft kan hij op 6 november beginnen, of schoon we daarover geen afspraken hebben ge maakt. Misschien is het wel leuk als ik in de na jaarsvergadering de hamer officieel overdraag. Dat ik de vergadering begin en hij het halverwege van me overneemt. Op die manier kunnen we overdracht een ceremonieel tintje geven." Zijn kennismaking met de olympische wereld viel Blankert derhalve niet tegen, al was liij ge schrokken van de hoeveelheid stukken. „Dat ben ik niet gewend", klonk het verbaasd. „En er spe len nogal wat zaken. zeg. Dat had ik evenmin ver wacht. Wat me opviel was, dat er qua organisatie veel paralellen zijn te trekken tussen NOCNSF en VNO-NCW. Het zijn beide koepelorganisaties, dat zal derhalve niet het probleem worden." Gezien de ontwikkelingen tot nu toe kan ge voeglijk worden aangenomen dat drs. Hans Blan kert (58) eind dit jaar aantreedt als voorzitter van NOC*NSF. Zij het een jaar later dan gepland, Van der Reijden heeft dan zijn taak volbracht om een opvolger voor Wouter Huibregtsen te zoeken. ax deelt in Antwerpse fusieclub iPENAjax gaat deelnemen in de nieuwe Belgische fusie- ilclub Germinal Beerschot Antwerpen. Volgens Arie van penningmeester van de Amsterdammers, wordt Ajax voor percentage tussen de 45 en 55 procent eigenaar van de e Antwerpse club, die volgend jaar in de Belgische eerste gaat voetballen. Een financieel onderzoek moet de ko rt de maanden exact bepalen voor hoeveel procent Ajax eige- 'w-ordt van de voetbalfusie tussen Germinal Ekeren en Beer- as PSV-stadion krijgt meer lucht gvEN» PSV wil niet in de val trappen waar Ajax in viel. Bij 12j itbreiding van het Eindhovense stadion moeten ventilatie- lers in de hoeken voorkomen dat de grasmat te weinig lucht 12,1 t Afsluiting van licht en lucht is fataal voor de conditie van asmat, heeft de Amsterdam Arena ondervonden. Het plan architect Toon van Aken, die in Eindhoven de vier hoeken a het stadion dichtbouwt, voorziet in rolluiken die openstaan r niet gespeeld wordt. oi anje rugbyers in vijflandentoernooi idam De Nederlandse rugbyselectie komt vanaf februari luit in het tweede vijflandentoernooi dat de internationale itie (FIRA) in het leven heeft geroepen. Tegenstanders zijn tnenië, Spanje, Portugal en Georgië. De Europese toplanden land, Frankrijk, Ierland, Schotland en Wales hebben al sjaar en dag een onderling vergelijk. De vijf krijgen volgend Italië erbij als opponent. De Nederlandse rugbyers spelen 4 maart (Amsterdam) en 4 april (Seoul) tegen Zuid-Korea. is de eerste herkansing op een plek bij het WK, dat in okto- Wales begint. Als Oranje deze tweestrijd met de Aziaten dan volgen nog kwalificatieduels tegen Georgië of het ster- eveld op scheidsrechterscursus Dertien ex-profs hebben zich in Zeist aangemeld voor de éde KNVB-scheidsrechterscursus. Onder hen Raymond Atte- 8 zijn l(FC Groningen) en Fred van der Hoorn (FC Den Bosch), in aketti voetbalcarrière notoire kaartenverzamelaars. Nu willen ze De a tot het arbiterskorps toetreden. Scheidsrechters Cees Bak- jMario van der Ende, Frans Houben en John Blankenstein ide docenten voor de cursus van veertig uur. Ook Johan Infon telfs heeft zich aangemeld. izoen Friesinger voorbij De Duitse schaatsster Anni Friesinger komt dit seizoen meer in actie. De wereldkampioene en -recordhoudster op 500 meter, heeft een ernstige rugblessure. Na een medisch erzoek van bondsarts Volker Smasal is besloten dat Friesin- Iiee tot drie maanden rust moet nemen. Friesinger, die zich meldde voor de EK in Heerenveen, kon door haar rugblessu- langere tijd niet optimaal trainen. Cee> «c jfeber start goed in Stellenbosch ibosch Na de eerste ronde van achttien holes heeft het 1 zon loemooi om de open Zuid-Afrikaanse titel in Stellenbosch j zulk leiders. De Brit Ian Garbutt, de Amerikaan Ronnie McCann en. i leDuitser Sven Struven kwamen rond in 67 slagen. De-Ne- lemei lander Maarten Lafeber hield zich goed door op 72 slagen uit ;en ni omen. Dat was slechts één boven par. Hij plaatsfe zich daar- och i .als gedeeld 48ste. Niels Kraay ging in het geweld ten onder matei 'een totaal van 80 slagen, te cli ieuzenslalomtitel voor Oosterbaan Zweed zet titelfavoriet Patrick Rafter de voet dwars in derde ronde Kasparov aan zet. De jonge Amsterdammer Dimitri Reinderman schrijft ijverig mee. foto anp lijk opgaande strijd in zijn voor deel besliste. Leiderdorper Jeroen Piket en de Rus Kramnik besloten direct na de opening tot een punten- deling. Loek van Wely leed een pijnlijke nederlaag tegen Topa lov. De Brabander verkeerde in de veronderstelling dat hij over klast was, maar in de analyse bleek dat de zaken anders la gen. Hij had in het middenspel, toen hij al niet meer in zijn kan sen geloofde, met een andere strategie zelfs nog een winnen de aanval kunnen opzetten. In de B-groep, die dinsdag begon, gaat na drie ronden een trio aan de leiding. De Neder landers Friso Nijboer, de Rus Giek en Leidenaar John van der Wiel verzamelden 2,5 punten. Australië huilde. Idool Pat Rafter werd uit de Australian Open gesla gen. Door een Zweed die in 1999 nog niet verloor. Thomas Enqvist, een baseliner met een zwiepende forehand, een daverende passeer- slag en spijkerharde mentaliteit. MELBOURNE «ANP De 24-jarige Zweed beroofde het Austra lische grand slam in vier intense sets van zijn grootste vedette, 6-4 4-6 6-4 6-4. Met het vertrek van Rafter, derde ge plaatst, werd het grand slam onthoofd. Binnen vijf dagen verdwenen tien van de zestien geplaatste spelers, onder wie de top-vier. Rios meldde zich op de openingsdag af met een rugblessure. Corretja, de we reldkampioen, verloor in de tweede ron de van de Noorse houthakker Ruud en Moya legde het af tegen Kiefer, de nieu we Becker. Voor Rafter betekende de derde ronde voor het tweede opeenvol gende jaar een onneembare hindernis. Australië heeft nog één troef achter de hand: Mark 'Scud' Philippoussis. Die schaarde zich vanmorgen in Melbourne Park bij de laatste zestien door een soli de overwinning op de Slowaak Jan Kroslak, 3-6 6-3 6-4 6-1. Hij is de laatste hoop op een eerste Australische winnaar van het eigen grand slam sinds Mark Edmondson in 1976. Maar oh wee, wie is de tegenstander van Philippoussis in de vierde ronde? Juist, Thomas Enqvist. Er vertrok nog een geplaatste speler. Tim Henman, zesde op de beschermde lijst. Hij hoorde ballistische projectielen langs zich heen suizen, de opslagen van Mare Rosset die regelmatig insloegen, 7- 6 6-3 7-5. In de tiebreak van de eerste set leidde Henman met 5-2, maar de Zwit ser scoorde de vijf volgende punten. Rafter, tweevoudig winnaar van de US Open, stormde bij elke gelegenheid naar het net. Stond daar geweldig te keepen maar Enqvist vond toch telkens dat mi nuscule gaatje. „En de kansen die ik kreeg, verzuimde ik te benutten." Hij verwierf zeven breekpunten en verzil verde er slechts één. Rafter kwam naar Melbourne Park met een schromelijk tekort aan wed strijdritme. Half november borg hij zijn racket op om een beschadigde meniscus in de linkerknie te laten genezen. Pas na Kerstmis haalde hij zijn gereedschap weer tevoorschijn. In de aanloop naar het grand slam won hij één potje, van de Japanner Suzuki. Hij verloor in Adelaide van Dosedel en in Sydney van Hewitt en dook na die ne derlaag onder in Melbourne. Hij trainde 's ochtends en stond 's middags op de golfbaan. Maar van een gedegen voor bereiding was geen sprake. „Pat heeft veel wedstrijden nodig om in vorm te komen", meent Daviscupcoach New- combe. In de aanloop naar de US Open 1998 bijvoorbeeld won Rafter drie toer nooien. Enqvist deed het anders. Hij trainde zich suf in de maand december en kwam in puike conditie naar Australië. Na twee voetoperaties, die hem drie maanden buiten de baan hielden, had hij honger naar de bal. Hij won Adelaide en de Kooyong Classic en stapte onge slagen de Australian Open binnen. Maar die status garandeerde niets. „In de grand slams presteerde ik nooit veel", zei hij. Een kwartfinale op de Australian Open 1996 was in 20 grand slams zijn beste verrichting. „Bovendien spelen de weersomstandigheden in Mel bourne een grote rol. De ene dag is het veertig graden en zijn de banen en bal len razendsnel, de andere dag is het kil en lijkt tennis een heel ander spel." In Melboure Park ontwikkelde Enqvist zich tot erfgenaam van de dynastie Borg-Wilander-Edberg. In februari '96 stond hij even zesde van de wereld. Door blessures werd hij ver teruggewor pen. „Maar uit die tijd heb ik geleerd dat ik de capaciteiten heb van alle toppers te winnen." Tegen Rafter dacht hij een goede kans te maken. „Pat is een aanvaller, een scherpe serve-volleyer, maar hij bezit niet de opslag van Krajicek of Philip poussis. De kracht van Pat is zijn menta liteit, zijn vechtlust, zijn bloeddorstige instelling." Rafter beaamde die visie, maar van daag werd de krijger uit Queensland ontwapend door een Zweeds ijskonijn. Die koel bleef onder de luidruchtige toe juichingen voor Rafter en zijn concen tratie niet verloor. Venus Williams be reikte vanmorgen de vierde ronde op de Australian Open door Ruxandra Dragomir in twee sets voor te blij ven. foto» ap imarkt Roger Oosterbaan heeft gisteren in het Oostenrijk- lltenmarkt verrassend de Nederlandse titel op de reuzensla- iveroverd. De Nijmegenaar bleef favoriet Hayo Wareman voor. Het brons was voor Berry Buijs uit Bergen, eindigde in de strijd om het Open Nederlands kam- op de dertiende plaats. De Sloveen Jerney Koblar wedstrijd. Hij was ruim twee seconden sneller dan de Nederlandse kampioen. Fred Westgeest inaar De Wassenaarse profbokser Fred Westgeest bokst !7 februari om de 'WBU international fight' titel. Deze titel beschouwd als een opstapje naar andere titelgevechten, om de Europese en wereldtitel. Tegenstander van (27) is de Hongaar Lajos Eros, die 94ste staat op de en zijn titel verdedigt. Westgeest bezet op dezelf- plaats. De trainer van Westgeest, Harrie van der (rechts op de foto sparrend met zijn pupil), schat de kan zijn pupil op 'fifty-fifty'. „Fred is aan zijn hand geope- en is er daar maar net van hersteld. Normaal gesproken je te pieken voor zo'n gevecht. Dat is nu iets moeilijker." archieffoto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23