Blik op geheim van mens Cultuur&Kunst )nverwachte tractatie voor fijnproevers in The Duke Sponsors zijn ontrouwe minnaars ooi debuut van Helbach in het LAK Akoestiek Hooglandse Kerk leent zich niet voor jazztiming (DAG 22 JANUAR11999 Gees na 20 jaar opnieuw op een ufRSUMDe Bee Gees staan deze week na twintig jaar op- 1 Juwop de eerste plaats van de Album Top 100 met 'One Night I üly'. Twintig jaar terug leverden de broers Gibb die prestatie ■SI 'Spirits Having Flown'. 'One Night Only' is de live-registratie nu het concert van het drietal in 1997 in Las Vegas. De cd is een cameling van wereldwijde hits die de Bee Gees leverden voor lesten als Dolly Parton Kenny Rogers ('Islands in the iam') en Barbra Streisand ('Guilty'). ield verlengt contract Filmfestival ^tterdam Simon Field verlengt zijn contract met het Interna- iial Film Festival Rotterdam (IFFR). De Brit blijft nog zeker tot )2 aan als directeur van dat festival. De Rotterdamse Speel- ïprijs voor het beste oorspronkelijk Nederlandse scenario rdt dit jaar niet uitgereikt. De jury nomineerde drie inzendin- die kwalitatief min of meer gelijk zijn. Geen van de drie sce- io's is naar de mening van de jury rijp voor onmiddellijke lining. lub Dance in Leiden en Oud-Ade jen. The New Club In Town houdt de komende twee week- iden drie club-trance-avonden. Morgen kan men van 21.30 r tot 4.00 uur terecht in het Leidse Antonius zalencentrum jnde Lange Mare, en van 2.00 uur tot 7.00 uur in Meddle in •S lud-Ade. Op vrijdag 29 januari biedt Bar dancing Pleasure aan l eNieuwe Beestenmarkt in Leiden van 21.30 tot 3.00 uur live its en een lichtshow. tels van de rock worden door de gitarist als uitgangspunt voor zijn muziek genomen. De aan showelementen rijke rhythm blues en jump uit de jaren veer tig die zich vermengde met de meer bedaagde blanke volks muziek en country vormden immers de basis voor de rockabilly en de rock 'n roll. Wat betreft stijlelementen mag dit ad-hoc trio dan deze oirde vormen vermengen, pure nostalgie is het toch ook weer niet. De ontspannen en haast onderkoelde ritmiek van Ardin en De Boer gaven aan het op treden een jazzy feeling die je niet met dergelijke stijlen asso cieert. Van Gessel kiest niet al leen bekende standards om daar een eigen, meer eigentijd se draai aan te geven, ook eigen nummers passen naadloos in het kruispunt van deze muziek stijlen^ Als zanger is Ritchie van Gessel trefzeker en onpreten tieus met lichte country-verbui gingen, terwijl zijn spel en ge luid op de zelfgebouwde Gretsch-replica zijn voorkeur voor oude stijleffecten en een meer hedendaagse, subtielere dynamiek verraden. Dat dit Haagse drietal onder dergelijke omstandigheden - het grootste deel van het publiek klepte er rustig doorheen - nog tot zo'n smakelijke surprise in staat is, geeft niet alleen aan dat oudere stijlen een artistiek bestaans recht hebben, maar kan mis schien aanleiding geven om eens te kijken of een dergelijk concept geen continuïteit ver dient. RECENSIE KEN VOS Ij icert: The Charming Cats. Gezien: 21/1, The Duke, Leiden. CHEF JAN RIJSDAM, 071-5356444, PLV. CHEF ANNET VAN AARSEN 071 -5356443 Er wordt veel gezeurd over de hun relaties!cliëntèle. En in weer Leidde Blues- en Jazzweek. Dat andere gevallen is er sprake van het elk jaar hetzelfde is, dat je bij een vergoeding in de vorm van de meeste artiesten zo goed kunt ontvangsten, diners en rondlei- Diorama's met levensechte, bewegende modellen in de Kunsthal. ;5, durende de Leidse Blues- Kvveek programmeert Jazzca- The Duke net zo stug door als sj moonlijk, elke avond één act, Ca er of geen weer. Het enige :hil is het iets grotere aantal ekers. Volgens de program- ifolder zou een groep onder naam Duke's All Stars zijn maken, maar in rats daarvan stond een trio op [kleine podium dat het oor- inkelijk voor de maandag >Tngekondigde Hidden Charms aest vervangen. Fijnproevers irden daardoor op een onver- H ichte tra tatie vergast. Door ziekte van zanger en gi dst Rob van der Kraan leidde ch van Gessel, eveneens gita- l en vocalist, het drieman- hap dat een ingespeelde in jk maakte. Voor de gelegen- id koos basgitarist Jan den ler de naam The Charming lts, zowel een verwijzing naar eigen trio met de ook giste- aanwezige conga-speler anklin Ardin als naar de mu- fkstijl waarin die avond werd In de blues en jazz ordt gelukkig nog steeds met grootste gemak geïmprovi- erd. ËGitaarbouwer en liefhebber Hn populaire muziek van de ja- n veertig en vijftig, Ritch van fssel, die gewoonlijk leiding eft aan de jumpformatie Blue loon Special, bepaalde het re- toire van de avond. De wor- slapen en dat de meeste concer ten niets met jazz of blues te maken hebben. Maar ondertus sen is er iets veel ernstigers aan de hand met de sponsoring van de week'. Dat heeft namelijk niets meer met sponsoring te maken. In de afgelo pen 25 jaar is sponsoring door het bedrijfsleven van concerten, tentoonstellin gen en theater de gewoonste zaak van de we reld geworden. Aanvankelijk was het vooral nog de sportwe reld die profiteerde van de fi nanciële zegeningen van het be drijfsleven. Maar van lieverlee, na diverse bezuinigingsrondes van de overheid, heeft ook kunst- en cultuursponsoring een aanzienlijke om vang gekregen. Vanuit het bedrijfsleven gezien is sponsoring een van de instru- dingen. Als de entree kaartjes daardoor goedkoper worden is daar niets op tegen. De vrees dat kunstenaars, theaters enz. door sponso ring hun on afhankelijk heid zullen verliezen, dat sponsors zich bemoeien met inhou delijke as pecten van de kunst, is de afgelopen jaren niet of nauwelijks bewaarheid. Toch zit er wel een risico aan een te grote afhankelijkheid van sponsors. Als het slecht gaat met een bedrijf vliegt de kunst er meestal het eerst uit. En als een bedrijf zich een ander imago wenst aan te meten wisselt men het concertgebouworkest net zo makkelijk in voor Medisch Cen trum West, Noord, Oost of Zuid. Hoe is de mens ontstaan? Stammen we nu wel of niet van de apen af? Of zijn wij toch uit een rib van Adam on- staan? Iedereen heeft zich weieens afgevraagd wat de ge schiedenis van de mensheid is. In de Kunsthal wordt het geheim voor een deel prijs gegeven in de expositie 'Vier miljoen jaar mens'. ROTTERDAM JELLA PICHOTTE Als je de donkere grotingang doorloopt, sta je plotseling oog in oog met de beroemde Ameri kaanse paleontoloog Richard Leakey. Al tientallen jaren woont en werkt hij in Kenia in Afrika, waar hij samen met zijn vrouw Meave op zoek is naar fossielen van onze voorouders. Vanuit zijn werktent vertelt hij over zijn werkzaamheden en laat hij ons deelnemen aan de verkenning van onze geschiede nis. Het is niet vanwege de uitge strekte savannes en de rust dat de Leakeys zich in Afrika heb ben gevestigd. Onze verre voor ouders stonden hier vier mil joen jaar geleden aan het begin van een ontwikkeling die intus sen bij ons is beland en die ho pelijk nog vele miljoenen jaren zal doorgaan. Honderdduizend jaar geleden zette de mens voor het eerst voet buiten Afrika. In de Kunst hal zijn vier diorama's ingericht met de belangrijkste periodes uit de menselijke evolutie. Op een beeldscherm geven beken de wetenschappers uitleg over de leefsituatie van de verschil lende, verre voorouders. Zo zijn de Australopithecinen, de eerste homoniden (mensachtigen) die vijf tot twee miljoen jaar gele den leefden, te zien in hun da gelijkse beboste omgeving. De poppen in het diorama bewe gen, terwijl Meave Leakey op een tv-scherm over hen vertelt. De vroege Homo Erectus leef de 1,6 tot 0,5 miljoen jaar gele den van de jacht. Pijl en boog hadden deze mensen niet, dus om een dier te pakken moesten ze heel dichtbij komen. Dit liep vaak fout en velen vertrokken naar de eeuwige jachtvelden. De Neanderthaler leefde 200.000 tot 35.000 jaar geleden in Europa. Vermoed wordt dat de Neanderthalers (genoemd naar het Neanderthal in Duits land, waar de eerste werd ge vonden) nog enige jaren naast onze directe voorouders de Cro- Magnonmens (genoemd naar de Cro-Magnongrot in Frankrijk waar voor het eerst fossielen van deze mensen werden ge vonden) geleefd hebben. De Cro-Magnonmensen kon den evenwel langer bestaan doordat zij hun hersens beter konden gebruiken en daardoor met elkaar konden communice ren. Dit in tegenstelling tot de Neanderthaler, van wie onder zoekers vermoeden dat zij, doordat ze niet met elkaar kon den praten, zijn uitgestorven. De gezichten van deze twee voorouders leken, vergeleken met de Australopithecinen en de vroege Homo Erectus, erg op de gezichten van de mens van tegenwoordig. Als een Neander thaler moderne kleding zou aantrekken, zou je hem op straat niet meteen herkennen. De expositie gunt de toe schouwer ook een blik in de huiskamer van de toekomst mens, die zappend, bier drin kend en chips etend op de bank door het leven gaat. Langs de muur van de zaal staan borden met informatie over de verschil lende vondsten en verrassende feiten. Terwijl zij kijken naar onze verre en directe voorouders, kunnen bezoekers ook actief deelnemen aan de tentoonstel ling. In speciale vitrines staan replica"s van gevonden sche dels en werktuigen waar je aan mag zitten. Voel de schedel van een Homo Erectus en vergelijk die met de schedel van een me debezoeker. De toeschouwers kunnen zich ook verbazen over het verschil in grootte tussen hun eigen hand, de hand van een gorilla en die van een Austolopiticus. De meeste vondsten op de tentoonstelling komen uit Afri ka en uit het Midden-Oosten. In Nederland zouden archeologen, vanwege de vele sliblagen, kilo meters diep moeten graven om bij de fossiele lagen te komen. Het oudst gevonden skelet in Nederland is van een vrouw van achtduizend jaar gelden. De oudste sporen van leven zijn ge vonden in een leemgroeve in Maastricht waar sporen zijn aangetroffen van menselijke ac tiviteiten van meer dan 250.000 inenten waarmee een bedrijf Sponsors zijn dus ontrouwe naamsbekendheid kan krijgen minnaars, of zich kan profileren. Die doel- Sponsoring van de Leidse stelling kan men bereiken door Blues- en Jazzweek heeft nu ook Hoewel de wetenschap nog steeds bezig is met het uitpuz- zelen van onze geschiedenis, vinden archeologen en paleon tologen dagelijks nog bewijzen dat onze verre voorouders mis schien nog wel langer dan vier miljoen jaar geleden over deze aarde liepen. "Vier miljoen jaar mens', Kunsthal, Museumpark Rot terdam, van 23/1 t/m 28/2. Openingstijden: di. t/m za, van 10.00-17.00 uur, zon- en feest dagen van 11.00-17.00 uur. zowel het sponsoren van een Rembrandt-tentoonstelling als door het sponsoren van een wie lerploeg. Een belangrijk verschil is dat we de directeur van Stede lijk Museum De Lakenhal niet zo gauw met shirtreclame zullen zien rondlopen. Bedrijven die nen zich ten aanzien van kunst- sponsoring dus bescheiden op te stellen. Een paar jaar geleden verbood de toenmalige Leidse schouw burgdirecteur de opvoering van een live-reclame voor een siga rettenmerk, voorafgaand aan de door Van den Ende geproduceer de musical 'Funny Girl'. De siga- rettenfabrikant sponsorde de musical met een half miljoen gulden, maar ging met deze live- commercial als tegenprestatie duidelijk over de schreef. Natuurlijk is sponsoring geen liefdadigheid. Een onderneming wil - onder het motto: voor wat, hoort wat - wel waar voor z'n geld. Bij een tentoonstelling vin den we daarom de bedrijfsna men en -logo's terug op posters en in catalogi. Bij gesponsorde voorstellingen of concerten ge beurt hetzelfde in de program maboekjes. Een stapje verder is dat bedrijven een deel van de plaatsen in een theater of con certzaal krijgt toegewezen voor bedenkelijke vormen aangeno men. Twee van de zes grote con certen waren op voorhand uit verkocht omdat praktisch alle kaarten naar de sponsors gaan, te weten: Luba Uitzendbureau en Zorg Zekerheid. Dat is ze ker een zorgwekkende ontiuikke- ling. Het gaat hier namelijk niet meer om sponsoring maar om het annexeren van de jazzweek voor privéfeestjes. Welbe schouwd maakt de sponsor van de Hooglandse Kerk een soort skybox voor Zorg Zekerheid. Deze ziektekostenverzekeraar bewijst daarmee de Leidse bevol king, noch haar cliëntèle, een dienst. Nogmaals, met sponsoring is niets mis. Als ome Arie van der Valk de schouwburg een dikke poet toeschuift en in ndl daar voor bij elke voorstelling op de eerste rij zit, zal dat mij een zorg zijn. Maar als de hele zaal vol zit met Valkjes wordt het een ander verhaal. Het is niet dat gans Leiden binnenkort in een protestmars naar Jazzcafé The Duke zal trek ken, inaar als ik bestuurslid van de Jazzweek was zou ik mij on derhand toch eens afvragen of we met deze Verendemolisering van de Blues- en Jazzweek op de goede weg zijn. BEELDENDE KUNST RECENSIE. TITIA FUCHS itie: Jessica Helbach, schilderijen. Te t/m 12/2, LAKgalerie, Cleve- igaplaats 1, Leiden, ma. t/m za. 10.00- .00 uur en zo 14 00-17.00 uur. knallende kleuren in de childerijen van Jessica Helbach erlevendigen momenteel de iaie muren van het LAKge- ouw. Haar portretschilderijen tralen warmte en jeugdigheid 'Dit is het leven, het is mooi, ligt nog voor me en ik sta als inzelfsprekend in het middel punt', lijken de modellen je te toeroepen. Dat is niet rerwonderlijk als je bedenkt dat ie kunstenaar haar doeken ba- eert op portretfoto's uit mode- Men. De schilderijen zijn di- W afgeleid van modefoto's, en Momodellen stralen natuurlijk ut het middelpunt te zijn. Helbach, die in 1998 afstu- leerde aan de Hogeschool voor 'jm ie Kunsten in Arnhem, kopieert ie foto's uit de bladen zo vaak ot er alleen nog donker- en thtgrijze vlakken over zijn. let overtrekpapier neemt ze de tontouren over van gezicht, 'jgen, mond en soms ook de motieven op de achtergrond, "ie tekening wordt het uit- ugspunt voor het schilderij, heldere analyse legt duide- t de essentie van het beeld, •vel de oorspronkelijke foto het schilderij, bloot: houding uitstraling. De opvallende «eurencombinaties doen daar niets aan af, voegen eerder iets ie. Het is niet nodig dat de teke- Ingen ook op de expositie te Sen zijn, want ze zijn volstrekt oninteressant. De wetenschap jl2 toe Helbach precies de voof- studie heeft gemaakt voegt wei- aan haar werk toe. Hoog stens zou ik de originele foto's, Waarop de schilderijen geba- seerd zijn, willen zien. De schilderijen mogen er daarentegen zijn. Misschien zijn ze (nog) niet vernieuwend, maar ze zijn goed gemaakt en treffen doel. De portretten zijn indringend, buitengewoon di rect en overwegend vrolijk en warm. Sommige modellen la chen met hun hele gezicht, an dere kijken mysterieus. De di rectheid van het werk is inhe rent aan de beroepsgroep die hier is afgebeeld. Fotomodellen kennen geen gêne, terughou dendheid of valse bescheiden heid. Het formaat van de schilderij en (ongeveer anderhalf bij twee meter) draagt zeker bij aan de indringenheid van het werk. Maar ook de heldere lijnvoering en het kleurgebruik zijn van be lang: pastelmint of fluoresce rend gele achtergronden met bloemetjesbehang, gifgroen en staalgrijs. De vergelijking met popart dringt zich op als inspiratie bron, maai" ook het fauvisme is Knallende kleuren in de schilderijen van Jessica Helbach. FOTO PR van invloed. Vooral bij de la chende modellen die in de grote gang hangen worden con- trastrerende kiemen zo tegen over elkaar gezet dat toch een geheel in het gezicht ontstaat. Koel blauw met de warme gloed van geeloranje en een toefje gloeiend rood: de kleurvlakken verraden verschillende warmte graden en dat geeft de gezich ten hun levendigheid en dyna miek. Voor de net afgestudeer de Jessica Helbach is deze expo sitie een mooi debuut. MUZIEK RECENSIE SABINE VAN DEN BERG Concert" 'Highland Jazz' met Masters of Swing o.l.v. Michael Varekamp, Jean 'Toots' Thielemans m.m.v. het Karei Boe- hlee combo. Gehoord: 21/1, Hooglandse Kerk, Leiden. Hij haalt een van zijn onverge telijke herinneringen op. Ge componeerd door Rogier van Otterloo. Het geniale thema van de film 'Turks fruit'. Daar klinkt die zinderende schepping door de winterkerk aan de Nieuw- straat. Adembenemend en het hoogtepunt van het concert. Wereldster Jean 'Toots' Thiele mans bracht zijn mondharmo nica gisteravond mee naar Lei den. En dat zou hij weten ook. Hoe knullig wordt hij hier ontvangen. De akoestiek leent zich niet voor jazztiming. De in strumenten zijn daardoor nau welijks van elkaar te onder scheiden, de bar kan de volle zaal niet aan en een voor de ge legenheid opgetrommelde 'spreekstalmeester' gebruikt de pauzes voor zijn 'huishoudelijke mededelingen'. Nee, met echte muzikanten weet de organisatie zich geen raad. Trompettist Michael Va rekamp blaast de zaal met zijn vijfkoppige formatie warm. Ze brengen swing. Vooral de drie 'kopersolo's' zijn de moeite waard. De Rus Dimitri Shapko haalt een imposant 'diep' geluid uit zijn instrument. Maar deze 'jonkies' hebben eigenlijk de ondankbare taak om het wach- Leidse Blues Jazztoeek ten op de negenenzeventigjari- ge man, die over de hele wereld fiirore maakte en speelde met Charlie Parker en Bill Evans, van muzikale begeleiding te voorzien. Toots klimt op een kruk en krult zich rond zijn mondhar monica of hij er dezelfde avond nog in moet kruipen. Zodra hij begint te spelen begrijp je waar om 'ie zo beroemd is. Deze ve teraan communiceert via zijn muziek en doet dat instinctief. Toots strooit wel wat Vlaams- Amerikaanse anekdotes rond maar de helft is onverstaanbaar. Af en toe grinnikt hij als een kind, of spuugt hij in de micro foon. Tot hij opeens weer begint te spelen. Samen met Karei Boehlee en het combo gaat hij op bezoek bij George Gershwin in 'I love you Porgy' waarin op thema's als 'Summertime' en 'It ain't necessarily so' virtuoos wordt geïmproviseerd. Hij draait rond op zijn kruk om contact te ma ken met de drummer want het is tijd voor een muzikaal vraag- en antwoordspel. De mondhar monica, of zijn 'broodje' zoals hij het noemt 'vreet hij op' in een constante zoektocht naar onverwachte loopjes, verrassen de improvisaties. Onvermoei baar. Na een pauze voegt gita rist Martijn van Iterson zich bij het viertal. Stuk voor stuk top- muzikanten maar het geluid is zo slecht dat veel in een mist blijft hangen. Van Stevie Won der leerde de Belg dat 'each no te must count': dat je elke noot met toewijding moet spelen. Hij heeft gelijk. Het publiek wil ook elke noot kunnen verstaan, maar kwam er gisteren dus be kaaid af. Zeven uur in de ochtend. Mist ligt over de stad. De mensen blij ven lang verborgen voor elkaar. Fietsers komen uit het niets op duiken, in de spotlights van autolichten. Melancholiek weer. 'A foggy day in London town De Leidse Blues- en Jazzweek nadert het einde. Een week die gisteravond had mogen eindigen in De Waag. Met The Bluesscat- ters. Vier muzikanten die de vraag of er zinvol geweld be staat, bevestigen. Muzikaal ge weld. Al bij de eerste song die Jean-Paul Verdijk de zaal in slingert, is het duidelijk. Blues met de power van een diesel. Verdijk zingt zijn lovesongs alsof hij in ijs bijt. Hard, grimmig. Zoals de liefde is. Later. Muziek die met een drilboor de onderste lagen van je bewust zijn opensplijt. Zin om je koffer tje te pakken en nooit meer te rug te komen. 'Rebel without a cause'. Spring maar op de lege kolenwagon naar het zuiden. Verdwijn maar in de mist. Langs de kantoormensen die wachten bij de spoorwegovergang langs de grommende auto's met zand, langs al die kantoren met hun misse, spiegelende, zonnebrillen op. Een meisje begint te dansen. Wild. Alsof de stenen in de Waag haar lanceren. Niemand danst mee. Hollanders dansen niet. Ze staan naar het meisje te kijken alsof ze verongelukt. Snel, haal dokter Jazz. Dokter Blues mag ook. Na afloop van de eerste sessie loop ik naar een van de bandle den toe. Hij kijkt met een min zaam glimlachje naar mijn blocnote. Je ziet hem denken: wat moet die ouwe colporteur? Hier zit ik dan, in de mistige ochtend. Grijs pak, zwarte strop das. Bluesbrother die zijn broer kwijt is. Vandaag moet ik ie mand gaan begraven. Laat het mistig blijven. Verdoezel de dood maar een beetje. Ergens in mijn achterhoofd begint Chet Baker te zingen. Met een jonge maar hese stem. 'On my own, will I wonder through this wonderland alone B. Bob

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21