Leidsch Dagblad winter Walker spion en leugenaar' ctie NS'ers Olmsterdam oor verlof HaaWiÜ" eiden krijgt burgemeester die politiek wenst iCieba Mijnwerkers in opstand Zes verdachten overval Sassenheim aangehouden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Camera s in F16 vinden ook begraven lichamen \C22 JANUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 iSPREK VAN DE ÖAG Abeltje wil nu wel eens een echte cj actiefilm i Binnenland Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst RUUD SEP Snipperdagen voor kinderen en ouders op Drentse school 'Jezus voor veel mensen grijpbaarder dan God' Blik op het geheim van de mens Jan Postma: geen feestvierder maar invloedrijk bestuurder Tstige man. Een gedegen werker. -3 daard, wat beschouwend type dat 'l grote emoties vertoont. Niet ie- lie in het debat per se haantje de wil zijn, maar die als het op be- -3 [ining aankomt inhoudelijk wel de melk te brokkelen heeft. Zo Iijft PvdA'er Hans Kombrink zijn noot Jan Postma, de man die door het kabinet wordt be- Itot burgemeester van Leiden, brink, in het tweede kabinet Van itssecretaris van financiën en te- irdig wethouder in Rotterdam, istma met name uit de tijd dat hij van 1990 tot 1994 directeur-generaal was op het ministerie van defensieO „Het is niet het meest levendige men sentype dat ik ken. Hij is niet echt een feestvierder", vertelt de Rotterdamse wethouder over de aanstaande Leidse burgemeester. Enthousiast voorop gaan in het feestgedruis op 3 oktober? „Hij zou het zelf niet bedacht hebben. Maar ik weet niet wat hij allemaal opbrengt als zijn functie het verlangt." Als secretaris generaal van financiën behoort Postma tot de ambtelijke top van het land. Fi nanciën is één van de zwaarste en best georganiseerde departementen. Wanneer Postma vandaag officieel wordt bénoemd tot burgemeester van Leiden, betekent dat op verschillende fronten een breuk met de traditie. Wa ren de vorige burgemeesters steeds van WD-huize, Postma is een PvdA'er. In te genstelling tot zijn voorgangers heeft de nieuwe burgervader niet in Leiden ge studeerd, maar in Groningen. En boven dien is het al een hele tijd geleden dat Leiden de burgemeester kreeg waar de stad om vroeg. Postma staat bovenaan het lijstje van de vertrouwenscommissie en kan daardoor in elk geval bij de poli tiek rekenen op een hartelijk welkom. Zijn voorgangers moesten in de eerste jaren vechten tegen een gemeenteraad die liever iemand anders op de burge- meestersstoel had gezien. Goekoop stond op de voordracht van de commis sie slechts op de derde plaats. Dankzij het krediet dat Postma bij de politiek geniet, is er een goede kans dat hij de ruimte krijgt om zijn specifieke kwaliteiten in te zetten. Te verwachten valt dat Postma meer regie zal brengen in de ambtelijke organisatie, die nu nog erg uit kleine eilandjes bestaat. De vertrouwenscommissie stelde zich vorig voorjaar ten doel om vooral niet op zoek te gaan naar een kloon van Goe koop. Met de benoeming van een man die op zoveel punten de tegenpool vormt van zijn voorganger, is de com missie daar in elk geval glansrijk in ge- den haag-sassenheim anp job de kruiff De politie heeft zes mannen uit Den Haag aangehouden die be trokken zouden zijn geweest bij onder meer de overval op het Sassenheimse eetcafé De Voogd in de nacht van 15 op 16 november vorig jaar. De bende, die in wisselende samenstellingen opereerde, pleegde in oktober en novem ber nog meer gewelddadige overvallen op cafés en eetgele- genheden. Volgens de politie zeker vijf in Den Haag en één in einverkeer van en naar Amsterdam kan vanmiddag g ontregeld raken. Spoorwegpersoneel in Amster- Zjgaat actie voeren om verlofdagen te kunnen opne- In tegenstelling tot hun collega's in Lelystad, die --Jveek om dezelfde reden wilde staken, maar het uit- lijk niet deden op advies van de bonden, sturen de Istedelijke NS'ers aan op een harde confrontatie. het management uitgenodigd, onder wie de voor Lelystad ver antwoordelijke productiemana ger Montanus. Zijn Amster damse collega Karsten heeft al laten weten niet te komen. In 1997 hielden de Amsterdamse NS'ers al eens een wilde staking op de rails voor meer verlof. Het is niet uitgesloten dat het hier morgen ook toe komt. Volgens de FNV is de verlof achterstand van het rijdend personeel in Amsterdam met gemiddeld 23 dagen net zo erg als in Lelystad. Beide steden maken deel uit van het NS-dis- trict Randstad Noord. In Lelystad werd woensdag avond afgezien van een staking voor meer verlof. De spoorweg vakbond FSV was bang door de rechter te worden teruggeflo ten. Het personeel reageerde zeer ontgoocheld en de stem ming is sindsdien in mineur. Gisteren hebben zich vijf ma chinisten 'ziek' gemeld, waar door er nu negentien treinbe stuurders thuis zitten. brief roept de lokale af- van de FNV Bondgeno- machinisten, conduc- I p ondersteunend perso- het rayon Amsterdam ddags naar de 'dag van •lof te komen. Thema is ;e achterstand in verlof- Het is opvallend dat de actie organiseert, want lond heeft zich in Lely- ladrukkelijk afzijdig ge in het conflict tussen :el en directie, de bijeenkomst is ook i zie onze advertentie op pagina 4 irProiektmeubelenmeubelen H'Timnüniiini'Hgiii'SW itostoelen en ofdsteunen ngen niet liCANP melen en hoofdsteunen pniet. Uit onderzoek van Wegtransportmiddelen lat geen van de tien ge- iiiddenklassers een auto- Bfhoofdsteun heeft die ie- V bij een botsing op ver- Jorde wijze opvangt. lEonsumentenbond, die lèrkte aan het onderzoek, dat de wettelijke eisen Boende zijn en dat verko- luabrikant de consumen- Bter over de kwaliteit van (steunen moet informe- ministerie van verkeer en itaat noemt de uitkomst iet onderzoek 'ernstiger verwacht'. Volgens een 'oerder is dit voor minis- jetelenbos reden om met itobranche om de tafel te zitten. Ook in Europees nd wil Netelenbos aan- ri op aanscherping van btlijn<mi. aantal slachtoffers van whiplash in Nederland it elk jaar met zeker 15.000 maatschapppelijke kos- korden geschat op 1 mil- gulden. Veel mensen lopen iash p, doordat ze van i'en worden aangereden, joede autostoel is een mo- iieid om de kans op letsel 'tsoort aanrijdingen te vei len, horezu Een politieman probeert zich te beschermen tegen de stenen die woedende mijnwerkers naar hem gooien. Duizenden mijnwerkers zijn op weg naar de Roemeense hoofdstad Boekarest. Ze eisen 35 procent loonsverhoging en willen dat de twee verlies gevende mijnen die de overheid wil sluiten, open blijven. Pagina 5: 'Roemeense presi dent dreigt met uitroepen van de noodtoestand'. FOTO EPA In Servische media wemelt het van complotten Sale! Baalbergen ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, waarnemers. pristina harald doornbos correspondent „Waarnemers OVSE - medestanders van de ter roristen", luidt een van de koppen in de Servi sche krant Jedinstvo. Een andere krant kopt: „Walker is geen serieuze diplomaat". Een derde schrijft: „Walker is net zo geworden als een Alba nese crimineel of terrorist". De media in Servië laten er geen gras over groeien: sinds de Joego slavische regering het hoofd van de internationa le waarnemers William Walker töt persona non grata bestempelde, is op de televisie en in de kranten geen goed woord meer over voor de hebben we voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen. De mooiste meubelen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang, want op op! LEIDERDOR De grote hoofdschuldige is natuurlijk William Walker zelf. Hij heeft het in zijn hoofd gehaald om voor de camera de Servische ordetroepen te beschuldigen van de moord op 45 etnische Alba nezen, onder wie drie vrouwen, bejaarde man nen en een kind van twaalf. De Amerikaanse top diplomaat wordt sindsdien niet alleen beschul digd van het leveren van wapens aan Albanese rebellen. Ook is hij een spion en een leugenaar 'net zoals Richard Butler een Amerikaanse, leu genachtige spion was in Irak'. En dan zijn er natuurlijk de samenzweringen. De 45 Albanezen hebben zelfmoord gepleegd, zo haalde een krant een woordvoerder aan van de extreem rechtse regeringspartij, de Servische Ra dicale Partij. Het dagblad Blic schrijft dat Albane se terroristen hun eigen mensen hebben ver moord en verminkt in een poging de schuld te geven aan de Serviërs. „Deze tactiek is al eerder gebruikt door de moslims in Bosnië tijdens de bloedbaden op de markt in Sarajevo", voegde Blic er weinig subtiel aan toe. Andere media geven toe dat de Albanezen zijn gedood door Servische troepen. Maar omdat het terroristen waren en ze zijn simpelweg gedood tijdens een vuurgevecht. Een verklaring voor de dood van het twaalfjarige kind, de drie vrouwen en de bejaarde mannen wordt niet gegeven. Het is oorlog in Kosovo, roept iedereen, en dan ge beuren zulk soort zaken. Pagina 7: Golf 'nieuwspraak' overspoelt Servië NR. 41907 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 Deze week in lezersservice: Goedkoop een paar dagen Lissabon v.a. ƒ350,- Zie aanbieding elders in de krant Amsterdam. Het zestal overviel de cafés en restaurants altijd na sluitingstijd. De verdachten, in de leeftijd van 20 tot 30 jaar, be dreigden de personeelsleden met vuurwapens en messen. Ook werden de werknemers ge schopt en geslagen en vervol gens aan handen en voeten vastgebonden en achtergelaten. Sommige vrouwelijke slachtof fers zijn onzedelijk betast. De overvallers hebben geld, sieraden, drank, sigaretten en enkele auto's buitgemaakt. De gestolen auto's zijn inmiddels teruggevonden. lildïH-lil'MM John R. Fox Oppas: een tiener die zich volwassen moet gedragen, zodat een stel volwassenen zich als tieners kan gedra gen. 378° 5710° 377° ÏSS& 50% 70% 60% 10% 10% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 21 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport22,23,24 Strips10 LAKtheater presenteert 'De Ongelukkige' door De To neelschuur, bewerkt door Abdelkader Benali. Op de pagina Uitgaan een kortings bon. Oude beurscijfers Door een technische storing in het telefonische dataverkeer kunnen vandaag geen actuele beurscijfers worden afgedrukt. Waarvoor onze excuses. De hoofdredactie 'IOC'ers kregen geschenken van meer dan ton' den haag anp-afp Het IOC is gisteren opnieuw in opspraak gekomen. IOC-be- stuurder Dick Pound stelde in The Washington Post dat ten minste twaalf leden geschenken van soms meer dan 100.000 gulden hebben aangenomen. Dat blijkt uit het eigen IOC-on- derzoek, schrijft de krant. Ten minste dertien, en naar verluidt zelfs zestien IOC-leden, moeten wegens hun rol in het interne corruptieschandaal vrezen voor berisping, schorsing of roy ement. Anton Geesink is een van hen. De burgemeester van Nagano baarde gisteren opzien met zijn bekentenis dat hij opdracht heeft gegeven documenten te verbranden over de ontvangst die 62 IOC'ers in september 1991 in de Japanse stad ten deel is gevallen. Dagenlang was ver geefs naar de papieren gezocht. Dit na beschuldigingen dat ook de olympische gastheer van de Winterspelen 1998 IOC-leden met geld, goederen en diensten had verwend. Postcode; - i Tel: Plaats; - - (I.v.m. controle bezorging) utrecht gpd De inzet van F-16 straaljagers voor het opsporen van de vermiste 13-jarige Sy- bine Jansons uit Maarn is volgens de Koninklijke Luchtmacht niet bijzonder. De camera's onder de gevechtsvliegtui gen worden regelmatig ingezet op ver zoek van Justitie, maar ook voor andere civiele doeleinden. In december 1997 denderden de vlieg tuigen over het Friese Anjum, op zoek naar mogelijk meer begraven lichamen rond het pension in het voormalig tram station. Het bleef toen bij twee reeds ge vonden slachtoffers. In Spijkenisse werd vorig jaar vergeefs gezocht naar twee vermiste Vlaardingers. Bij wateroverlast vorig jaar in Overijs sel en vier jaar geleden in het Rivieren gebied maakten de toestellen luchtop namen. Daarmee was de verzadiging van dijken met water vast te stellen. De achttien straaljagers van het squa dron in Volkel kunnen worden uitgerust met verschillende soorten camera's. Die zijn van sprong bedoeld om verkennin gen boven vijandelijk gebied uit te voe ren of bijvoorbeeld het resultaat van bombardementen vast te stellen. Onder de vliegtuigen hangt een bijna vier meter lange huls met daarin een in- fraroodcamera en vijf daglichtcamera's die elk een strook van het terrein vast leggen. De infraroodcamera registreert temperatuurverschillen van 0,1 graad. Daarmee kunnen ook begraven licha men na lange tijd nog worden terugge vonden. Om het beste resultaat te krijgen vlie gen de F-16's op zo'n tachtig meter hoogte over het terrein met hun gebrui kelijke snelheid: zo'n 700 tot 900 ldlome- ter per uur. Het eigenlijke fotograferen van een terrein van enkele kilometers lang neemt dan ook nog geen halve mi nuut in beslag. Pagina 3: Verdwijning Sybine houdt Maarn in zijn greep Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal automatisch (f. 96.90) i automatisch (f. 33,70) O acceptgiro (f. 97.90) Nr. bank/giro:Handtekening;l Leidsch &sDagblad DE WERELD OM JE HEEN. ivelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1