Uitbreiding winkelhart Woubrugge Alphen begint met uitwisseling gegevens minima Ouderen vragen meer dan twintig jaar geleden' Piet Verhoef wil de tuinders in het Groene Hart prikkelen, niet dwingen i: Rijn Veenstreek 'amenwerking met andere jningbou wverenigingen Hooge Burch straks vol met lege bedden )AG 22 JANUARI 1999 chef tim brouwer de koning. 071-5356417, plv.-chef marieta kroft, 071-5356411 PvdA-fractievoorzitter Leo Kleingeld stapt onmiddellijke ingang uit de Alphense gemeenteraad. Sinds •r vorig jaar kampt Kleingeld met gezondheidsproblemen, hooisti door hij niet meer optimaal kan functioneren. De 48-jarige jRos, nu nog bestuursvoorzitter en eerder actief binnen ewestelijke PvdA-bestuur, neemt zijn plaats in. De fractie ;en'. de PvdA kiest volgende week dinsdag een nieuwe fractie- ke Broa zitter uit haar midden. Daarnaast gaan de sociaal-demo- 1 Jsseifjn op zoek naar een nieuwe voorzitter van het bestuur. stolen met eigen bestelbus Inbrekers bij een bedrijf aan de Van Wassenaer- tgeraar zijn er gisternacht vandoor gegaan met he )p® ijfsbusje. Via een raam kwamen de dieven het kantoorpand iter.R, ien waar zij twee computers, een printer, een faxapparaat, telefoon enkele honderden guldens contant geld meena- i.De inbrekers begaven zich vervolgens naar de garage wt tegen» encd-speler uit een auto stalen. De gehele buit laadden ze telen? in bestelbusje dat ook in de garage stond. Daarin bevond 'e prtj nog eens voor duizenden guldens aan gereedschap. De in- He'w erszijn nog voortvluchtig. rdachten 'oudejaarsnacht' gepakt j/koop De politie heeft zes jongeren uit Nieuwkoop i aven opgepakt. De verdachten, in de leeftijd van 14 tot en 19 jaar, zouden betrokken zijn geweest bij de vernielingen iet geweld van afgelopen oudejaarsnacht in Nieuwkoop. Op Kennedyplein hadden zij het voorzien op de Rabobank en Lucht! upetmarkt. Een reclamezuil en twee lichtmasten moesten happig ook ontgelden. Enige jongeren hebben inmiddels bekend, ide dia; noeten de schade betalen. Het onderzoek loopt nog. uit dei elkrakers rammen pui kledingzaak «haan den rijn Snelkrakers hebben zich afgelopen nacht zo'nii grof geweld toegang verschaft tot een kledingwinkel in win- ek Hg entrum De Aarhof in Alphen aan den Rijn. Met een gestolen roeilo 'u'1 Dordrecht ramden de dieven de toegangsdeur. Daarbij d de gehele voorpui ontzet. Het stalen rolhek aan de bin- kant van de winkel was evenmin bestand tegen het geweld, snelkrakers gingen er vervolgens vandoor met 50 leren jas- jsteker voor passantenhaven )8-i& pi aan den run Alphen krijgt 150.000 gulden cadeau voor de erk m leg van een passantenhaven in de Zegerplas. De landelijke e ont< ïting Recreatietoervaart Nederland ondersteunt jaarlijks chillende projecten in Nederland om de vaarwegen voor de iervaart te verbeteren en aantrekkelijker te maken. De ge- üite is in vergevorderd overleg met projectontwikkelaar rol over de plannen. Naast een jachthaven is er plaats voor ele restaurants en een boothuis voor watersportactiviteiten. 'roota is KEN lelijk! SASKIA BUITELAAR Binnen enkele weken koppelt Alphen aan den Rijn persoonsgegevens uit de eigen administratie aan inkomensgegevens van de belastingdienst. Ze wil op die manier mensen opsporen die geen gebruik maken van huursubsidie, bijzondere bij stand, het declaratiefonds of kwijtschelding van gemeentelijke belastingen, terwijl ze daar wel recht op hebben. Alphen doet samen met Gro ningen en Den Haag mee aan dit proefproject van de ministeries van sociale zaken en werkge legenheid en volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer. Zij willen met dit project onderzoeken of zij het niet gebruiken van finan ciële regelingen voor minima kunnen terugdrin gen. Naar schatting maakt in Alphen aan den Rijn tien procent van de 26.000 huishoudens geen gebruik van de regelingen waarvoor zij wel in aanmerking komen. Duizend mensen staan wel bij Sociale Zaken ingeschreven. De bedoeling was dat Alphen afgelopen najaar zou beginnen met de vergelijking van de bestan den, maar dat bleek technisch niet zo snel moge lijk. Op dit moment worden de computersyste men van de deelnemende instanties op elkaar af gestemd, zodat in februari of maart de bestands koppeling kan beginnen. Binnen een half jaar moeten de eerste resultaten van het onderzoek duidelijk zijn. Het project duurt tot het eind van dit jaar. Behalve voor technisch gepuzzel, heeft de ge meente ook nog tijd nodig om ontvangers van huursubsidie en bijstandsgerechtigden, van wie de gegevens voor uitwisseling in aanmerking ko men, op de hoogte te brengen van het project. Zij kunnen deelname weigeren en hebben het recht om de resultaten van het onderzoek in te zien. Het onderzoeksbureau Moret, Ernst Young be kijkt of de bestandskoppeling een effectieve ma nier is om niet-gebruik terug te dringen. De drie proefprojecten kunnen eventueel leiden tot een landelijke aanpak. ekerk aan den run ners van zes huizenblokken iaaugustinus over de renovatieplannen van de vereniging. De bewoners willen af van vochtvorming in hun woningen, die dateren uit de jaren zeventig. Een meerder heid heeft behoefte aan grotere doucheruimtes en overkapping van het balkon om de slaapka mer te vergroten. Met rie woningbouwverenigin- -on:W lan Rijnwoude gaan nau- samenwerken. Vice-voor- C. de Jong van de Koude- ie woningbouwvereniging I Wonen zei gisteravond een informatie-avond bewoners uit de Den Toll en de Prins Bernardstraat hij daarover gesprekken met de andere verenigin- Over de aard van de sa- beurlwerking liet hij zich niet igl.Op het tot een fusie of een e samenwerkingsvorm moeten de leden van I Wonen zich daarover uit- ;en. Gisteravond praatten n zaal van Nieuw Poelgeest ludekerk zo'n dertig bewo- De kosten van luxe-aanpas singen komen volgens De Jong voor rekening van de bewoners. De bewoners kozen staande de vergadering zes leden uit mid den in een bewonerscommis sie, die de verdere besprekin gen met Goed Wonen gaat voe ren. Op donderdag 28 januari houdt Goed Wonen een infor- matie-avond voor de bewoners van de Kerklaan en Van Poel geestlaan. Het kluwen dat herstructurering heet ivo pommerel Tuinbouw in het Groene Hart: het moet allemaal beter, groter, efficiënter en milieuvriendelij ker. Daar gaan recente her structureringsplannen in elk geval van uit. Piet Verhoef, oud burgemeester van Ter Aar, is als een spin in het web van de ver gaande plannen. Maar zo lang zamerhand weet Verhoef ook niet precies meer hoe hij een leek uitlegt wat IOP, KOG, PGH en Stiveen met elkaar te maken hebben. Dreigt het ambitieuze plan voor de glastuinbouw een onontwarbare kluwen te wor den? Tijd voor duidelijkheid in deze taaie kost met verstrek kende gevolgen. Al jaren houdt Verhoef zich bezig met de glastuinbouw in de regio. „Zo'n vijf jaar geleden zat de tuinbouw in een diep dal. Er moest wat gebeuren, an ders dreigden er tientallen fail lissementen. Door een initiatief Vein de organisatie van Neder land Tuinbouwland werd een herstructureringsplan opge steld, dat de LTO al snel over nam. Kassen moesten groter en efficiënter worden, kleine kwe kers moesten weg of bij elkaar gaan zitten en samenwerken", legt Verhoef uit. Een wirwar aan polderkaar- ten, brieven en documenten bedekken Verhoefs riante werk tafel thuis. Als voorzitter van Stiveen (Stichting tot verbete ring van de agrarische structuur in de Veen- en Rijnstreek) nam Verhoef het op zich een plan op te stellen om de tuinbouw radi caal te moderniseren. Dat plan, dat in 1996 gereed kwam, vormt de basis van het Integraal Ont wikkelingsplan voor de glas tuinbouw, kortweg IOP. Op 5 februari biedt Verhoef dit plan aan de commissaris van de ko ningin aan. „Het nieuwe plan is eigenlijk een aanvulling op het oude. Het IOP beschrijft ook hoe herstructurering gefinan cierd kan worden. Dat is alle maal in samenwerking met het Piet Verhoef trekt namens de KOG de regio door, zoals als afgelopen woensdag in Ter Aar, op zoek naar Platform Groene Hart, het PGH tot stand gekomen. In dat plat form zitten mensen van ge meenten, provincie, en het rijk", aldus Verhoef die de ge meenten in de regio afreist om uitleg te geven en steun te zoe ken. „Het is ingewikkeld, maar Sti veen zit weer samen met pro vinciebestuurders en gemeen tevertegenwoordigers in de Kerngroep Ontwikkeling Glas tuinbouw, KOG. Officiëel is de KOG de opsteller van dat nieu we plan, het IOP. De KOG ver trouwt weer op allerlei regiona le werkgroepen waarin tuinders en gemeenten op lokaal niveau de plannen bekijken, bijstellen en uitwerken." Verhoef wijst op allerlei structuurdiagrammen op tafel. „Dat plan is dus nu af en gaat binnenkort officieel naar de provincie." Het plan behelst het volgen de. In Alkemade, Ter Aar en Nieuwveen moeten kasgebie- den allemaal bij elkaar komen. Waar kassen verdwijnen, komt of natuur, of recreatie of wo ningbouw en bedrijfsruimte. Maar ook voor die nieuwe be stemmingen geldt dat ze bij el kaar moeten worden gebracht. Tuinbouwbedrijven moeten bovendien groter worden. Dat is efficiënter en milieuvriende lijker volgens de plannensme- ders. Een 80-meternorm zou FOTO ANNETTE LAMEIJER het beste zijn: slechts kassen die minstens deze breedte heb ben, zouden in de toekomst le vensvatbaar zijn. Hoe gaat Verhoef kleine kwe kers overhalen hun bedrijf op te doeken in het belang van de grote kwekerijen? Verhoef: „Dat is een probleem. Niets moet, we kunnen niemand dwingen, het hele plan is op vrijwilligheid gebaseerd. Ik ben van mening dat enige vorm van dwang wel nodig is als dat in het algemeen belang van tuinders is. Onteige nen is een emotioneel geladen woord en ik wil het dan ook niet gebruiken. Maar we moe ten op zoek naar sterke stimu lerende instrumenten." ihense sen'iceflat Driehoorne bestaat kwart eeuw haan den run 'an kuilenburg ervice op peil houden en nodig uitbreiden. Dat is ins directeur Sita Ooster- i-Tjepkema de boodschap 22 de komende jaren bij de ense serviceflat Driehoor- p 5i, Er komt steeds meer con- aj sntie op ons terrein. Pro- intwikkelaars zien moge eden om geld te verdienen, r ook de ouderen vragen r dan twintig jaar geleden, noeten ons dus meer profi le maand is het 25 jaar ge- i dat Driehoorne open al werd de eerste woning find 1973 opgeleverd. In [was het een nieuwe woon- voor ouderen. Nu zijn h iceflats gemeengoed. Al velen Driehoorne - met flats met ongeveer 380 nog als een verzor- -Wofl shuis. „Dat is een hardnek- misverstand dat we uit de p. Willen ruimen." p ™sterbaan is sinds oktober in dienst. Daarvoor was bestuur verantwoordelijk het reilen en zeilen. De h van de flat wijst naar de hoorns in het wapen van •ormalige gemeente Ouds- gers die vanuit een bepaalde discipline, zoals de gemeente, bankwezen en de zorg, kennis van zaken bezaten. Dat is nog steeds zo. Al werkt het bestuur, doordat er sinds 1992 een di- recteür is, nu meer op de ach tergrond." De serviceflat bestaat uit huurwoningen, die bestemd zijn voor ouderen vanaf 65 jaar. „Deze grens wordt in Alphen gehanteerd, maar wellicht gaat die in de toekomst wat om laag." De flats zijn bedoeld voor alle inkomensgroepen. „Al moeten de mensen die in aan merking komen voor een flat zelf de financiën, zoals huur subsidie, regelen. Wij verhuren het huis en zorgen voor facili teiten die het leven voor oude ren veraangenamen. Ook met de zorg, als dat nodig is, be moeien wij ons niet. Daar zijn andere instanties voor, zoals de 24-uurs thuiszorg en Tafeltje Dekje. Wij werken met een be paald budget, dat de bewoners gezamenlijk opbrengen. Daar van bekostigen wij zaken, zoals het 24-uurs zuster-oproep-sys- teem mee. Mensen die hulp no dig hebben kunnen daarop een beroep doen. Ook is er sinds kort een welzijnsmelding. Be woners die daaraan willen mee doen, moeten zich voor half tien 's morgens via een systeem bij ons melden. Als er vanuit een woning geen melding is, volgt er actie. De bewoners stel len deze voorziening op prijs. Dat past volledig in ons streven, om steeds meer welzijn te bie den. Zo kunnen mensen langer actief en zelfstandig blijven. In de flat zijn behalve de wo- Sita Ooster- baan-Tjepkema: „We moeten de concurrentie aangaan en nog meer oog voor het welzijn krij gen." FOTO'EN- CEL LAMEIJER ningen ook een supermarkt, kapsalon, bibliotheek, een be- zinningsruimte, een ruimte voor een fysiotherapeut en een grote zaal ondergebracht. On dernemers huren die ruimte van de stichting. Bij Driehoorne werken 15 personeelsleden, onder wie drie verpleegkundigen, een hoofd bewonerszaken en een techni sche man. Afgeslankte versie van Plan 2000 Jacobswoude kiest voor uitbreiding van winkelcentrum De Batehof, waaraan het dorp grote behoefte heeft. Daarover blijken alle gemeenteraadsfracties het eens te zijn na een besloten vergadering eerder deze week. Ge bouw De Wijk moet daarvoor wijken. woubrugge Over een nieuw onderkomen voor de gebruikers van dat dorpsgebouw en de uitbreiding van voetbalvereniging Wou brugge (WW) is het laatste woord nog niet gezegd. Wet houder M. Dambrink van Ja cobswoude denkt over enkele weken te weten of zij de vereni gingen mee krijgt voor een af gekalfde vorm van het ambiti euze Plan 2000, dat uitgaat van een nieuw multifuncitioneel verenigingsgebouw in Wou- brugge. Het ambitieuze plan van WW om een duur multifunctioneel gebouw neer te zetten voor de voetballers en de gebruikers van De Wijk dreigde in een bu reaula terecht te komen. De voetbalvereniging en met name de biljartervereniging, die in De Wijk niet meer uit de voeten kan, knapten af op de besluite loosheid van het gemeentebe stuur. Die had niet alleen te maken met de hartklachten van wethouder J. Haasbroek, die na de zomervakantie enkele weken node werd gemist. Zijn partij Gemeentebelang had boven dien van meet af aan de groot ste bedenkingen tegen het plan. „Het oude plan van 1,9 miljoen was een lachertje", zegt Haas broek nadat hij heeft geconsta teerd dat zijn partij als enige voor behoud van De Wijk pleit. Voetbalvoorzitter H. van den Berg deelt die mening niet. Wel is hij bereid om met Dambrink te praten over een afgeslankte versie van het plan. ,.A1 weet ik nog niet welke kant het op gaat", zegt Van den Berg, die vreest dat WW nu zelf moet zorgen voor uitbreiding van zijn kleedruimte. In het oorspron kelijke plan is de voetbalvereni ging juist een belangrijke ge bruiker van het multifunctione le gebouw dat in de buurt van de sporthal en de voetbalvelden moet verrijzen. Dambrink hoopt dat zij ge bruikers van De Wijk kan on derbrengen in een vleugel aan sporthal Oudendijk. „Dan be spreken we tevens of we tot een gezamenlijk beheer door stich ting sporthal en verenigingen kunnen komen. De zelfstandige Stichting Sporthal gaat nu ook meepraten. Ik venvacht dat de biljarters wel weer willen mee doen. Voor de 12.000, gulden die ze volgens het plan jaarlijks zouden moeten betalen, heb ben ze zo gauw niets anders. Bovendien moeten we de ande re verenigingen die nu in De Wijk zitten niet vergeten. Het mag niet zo zijn dat Woubrugge straks geen dorpshuis meer heeft." Voorzitter H. Hoekstra wacht nog even een telefoontje van de wethouder af, maar hij heeft nog weinig fiducie in de nieuwe plannen. „Ik voel er niets voor om met enkele armlastige ver enigingen in een vleugel van de sporthal te zitten. Dan ga ik lie ver met de voetbalvereniging praten om samen wat te onder nemen. Al zal ik daarvoor wat plooien moeten gladstrijken, want de verhoudingen zijn me de door wat uitspraken in de krant verstoord. Oud-wethouder Cees de Lan ge (CDA) is blij dat de gemeente eindelijk het voortouw neemt om het afgeslankte plan 2000 te verwezenlijken. „Nu is daar nog het plan Batehof bijgekomen", zegt De Lange monter. „Dat klinkt anders dan het plan van Haasbroek die De Wijk wilde behouden. In plaats daarvan pleitte hij voor sloop van de acht Nieuw Leven-woningen aan de Bateweg, maar daarvan is nu geen sprake meer." den haag /zwammerdam HANS JACOBS Aan het einde van dit jaar heeft het centrum voor zwakzinni genzorg De Hooge Burch in Zwammerdam naar verwach ting zo'n 115 plaatsen vrij. Het bestuur, dat deze ontwikkeling tijdig heeft zien aankomen, wacht al sinds november 1996 op een antwoord van het mi nisterie van volksgezondheid op de vraag wat er met de vrije plaatsen kan worden gedaan. Het CDA-Tweede Kamerlid N. Dankers vindt het zonde dat de ruimte niet wordt benut en heeft staatssecretaris M. Vlie- genthart gisteren om ophelde ring gevraagd. „De Hooge Burch wordt geblokkeerd in zijn ontwikkeling." Vorig jaar al zijn er bij De Hooge Burch 32 plaatsen vrij gekomen als gevolg van het zo geheten deconcentratiebeleid van de overheid. Dat houdt in dat verstandelijk gehandicap ten op andere wijze, veelal op kleinere schaal, worden gehuis vest. Dit jaar komen nog eens 82 bedden vrij. Reden voor De Hooge Burch om de minister tijdig te vragen of zij die ruimte kan gebruiken voor uitbreiding van het bestaande specialis tisch bovenregionaal centrum voor, zoals dat heet. 'Sterk Ge dragsgestoorde Licht Verstan delijk Gehandicapten'.Zowel gedeputeerde staten van Zuid- - Holland als de Gezondheids inspectie schaarden zich achter het voorstel. Het College voor Ziekenhuisvoorzieningen be sliste evenwel dat de aanvraag pas kan worden behandeld na dat het ministerie zijn beleid op dit gebied opnieuw heeft be- paald.Dankers vindt dat vreemd. Op veel plaatsen be staat ruimtegebrek en moeten gehandicapte kinderen en au tisten op behandeling wachten. Bij De Hooge Burch is ruim te, maar die wordt niet benut omdat de beleidsmakers geen tempo maken. „Niet efficie"nt", oordeelt het Kamerlid, en bo vendien maatschappelijk slecht te verkopen. „Het werkt boven dien demotiverend voor de mensen die De Hooge Burch runnen". Ze dringt daarom aan op een snelle beslissing.Dankers wil te vens opheldering over het eind vorig jaar door het College voor Ziekenhuisvoorzieningen aan bevolen plan om te komen tot elf nieuwe multifunctionele centra voor licht verstandelijke gehandicapte jongeren. „Een jaar eerder is een soortgelijk initiatief van De Hooge Burch afgewezen. Hoe kan dat?" vraagt de christen-democrate aan Vliegenthart. „Het is toch gek dat we aan de ene kant nieuwe voorzieningen schep pen en aan de andere kant plaatsen onbenut laten", zegt Dankers. Ze wil dan ook dat De Hooge Burch tot die elf centra gaat behoren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19