Nieuw Rijnland kost honderd miljoen Ma pensioen meedoen aan de halve marathon ïinkeliers: vaart tten achter an Lange Voort "ifffff Amedaniëhoudt Warmond groen CDA Zoeterwoude tegen windmolens Regio 241 'Onveilige gevoelens' op de Buitenhoflaan List tegen hardrijders: asfalt met klinkermotief \G 22 JANUAR11999 chef* erna straatsma.071-5356437.plv-chef «judy nihof. 071-5356416 erbanö raak in raadhuis Voorschoten "ïnddip moTENDe inbreker was al weg toen de politie vannacht n uur of tweë na een inbraakalarm arriveerde bij het Voor- ?nse gemeentehuis. Er bleek een ruit te zijn vernield. In de vond de politie een computer en een toetsenbord. 19j iV( )ij middag in De Meester woude Café De Meester in Zoeterwoude staat zondag- ag in het teken van Ierland. De formatie Blue Monday ver- iraditionele folkmuziek en daarnaast kunnen bezoekers [i. Verder worden video's gedraaid over Ierland en zijn er ïapjes en drankjes. •sus bridgen in Voorschoten hoten De Voorschotense bond voor vijftigplussers, de Niel), begint half februari met een cursus bridgen in het Cultu- 9.3 entrum. De cursus bestaat uit 24 lessen van twee uur idag- of dinsdagochtend van 10-12 uur) en duurt zes iden. Voor meer informatie en/of opgave kunnen belang- nden zich melden bij het secretariaat van de ANBO: 071 - irAnc inen met Henk Angenent 104 haar» Henk Angenent, elfstedentochtwinnaar uit Alphen, zaterdag naar Wassenaar voor een wedstrijd klunen. De is kerk 'liersvereniging 'Langstraat' geeft het startsein voor een [rijd in de Molenstraat. Alle deelnemers ontvangen een zak pruitjes, het 'winterwondermiddel' van Angenent. De ijd begint om 11 uur. n, pas Leiderdorps ziekenhuis moet in 2004 klaar zijn Het Rijnland-Ziekenhuis in Leiderdorp wordt de komen de jaren voor 100 miljoen gulden ingrijpend verbouwd en uitgebreid. Op de huidige parkeerplaats aan de voor kant komt een vier verdiepingen tellend nieuw gebouw. Daarin komen het merendeel van de poliklinieken, de in tensive care en de operatiekamers. Het huidige gebouw blijft onder meer dienst doen als beddenhuis en wordt gerenoveerd. De belangrijkste verandering hier is dat de kamers met zes bedden er maximaal nog vier gaan tellen. In 2004 moet het werk achter de rug zijn. leiderdorpmarieta kroft,,Het ziekenhuis is begin jaren zeventig gebouwd. Normaal De twee ziekenhuisdirecteuren gaat zón gebouw veertig jaar E. van Royen en J. Cappon lich- mee. Maar nu na ruim twintig ten met enthousiasme hun jaar is het toch verouderd^' bouwplannen toe. Cappon: Van Royen vult aan: ,,De meeste kamers hebben wel zes bedden. Dat is niet meer van deze tijd. Wij willen dat de cliënten meer privacy krijgen.' De hoogste tijd is het, aldus Van Royen, dat de logistiek in het ziekenhuis wordt aangepakt. .Alle transport door het zieken huis moet nu door een centrale hal. ,,Dat geeft een vervelende, rommelige uitstraling^' Een reden voor de verbou wing is ook de overplaatsing van bedden van het Alphense ziekenhuis Rijnoord naar de Leiderdorpse vestiging. Boven dien zijn er door de jaren heen in Leiderdorp poliklinieken bij gekomen die kris-kras door het gebouw zijn gehuisvest en over veel te kleine wachtruimten be schikken. „Voldoende redenen dus om een aanvraag in te die nen', zegt Van Royen. Het colle ge van ziekenhuisvoorzieningen heeft inmiddels het licht op groen gezet. De werkzaamheden beginnen halverwege dit jaar. De nieuw bouw komt via een gang in ver binding met het bestaande ge bouw te staan. Tussen de twee panden komen binnentuinen. Om de overlast zoveel mogelijk te beperken, is er bij het zieken huis een tijdelijke huisvesting in nReJ s voor nieuw uitstel kerk. i(] gst maarten keulemans Oegstgeest moet de over de verbouwing van je Voort snel doorhak- 'jTieuw uitstel kan het win- trum in 'echt grote pro- G n' brengen. Al zijn er tot 'weinig brokken geval- concurrentiepositie van f'kert ige Voort in de regio is slecht geworden. Dat de Stichting Winkelcen- Gi ange Voort in een brand- 1"- lan de media en de frac- rzitters van de politieke 31. Nigj winkeliers benadrukken iw dat ze vierkant achter we ontwerp voor de ver staan. Al schrijft de n dat de klachten van Verii lenden 'serieus' moeten genomen, in praktijk de winkeliers vast aan s Petfistreden onderdelen an. Zo vinden ze de ge- nieuwbouw 'zeker niet ot' en zorgen de winkels het Irispark moeten ko- voor 'meer evenwicht' r de winkels aangebrach- /oortt isdak zal het park zeker 0 antasten en het gezelliger leelscr maken", stelt de lenst ier. R Ide winkeliers betreft blijft IS: a nge Voort een dorps win- n jjj? ntruin. „Met de goede jgj? Voorzieningen in de om- jen„ ide plaatsen is een regio centrum bijna niet meer ijk. De uitbreiding van rinkelcentrum is daarom gericht op de bewoners kerk: op van ons eigen dorp dan daar buiten." De stichting wil wel dat het winkelaanbod wordt uitgebreid met bijvoorbeeld een Hema, een doe-het-zelfwinkel, een sportzaak en een petit-restau- rant. Aan de andere kant is de stichting faliekant 'tegen de uit breiding van landelijke filiaalbe drijven'. „Dat hoort in de grote steden en in de megacentra thuis", schrijft de winkeliers stichting. „Geef lokale onderne mers de ruimte!" De brief van de winkeliers komt aan de vooravond van de presentatie van het 'officiële' verbouwingsplan van de Lange Voort. Het eerste, ruwe ontwerp zorgde voor opschudding in de buurt, omdat het winkelcen trum volgens omwonenden veel te massaal zou worden en ten koste zou gaan van te veel groen. Wethouder M. Smitsloo (WD) kondigde enkele weken geleden al aan dat hij erover dacht om het plan grondig te wijzigen. Een van de mogelijk heden is dat er aan de 'kop' van de Lange Voort een 'brug' over de weg komt met huizen erin. Hierdoor zou de nieuwbouw minder hoog kunnen. Het is nog niet helemaal ze ker of de verbouwing wel voor de eeuwwisseling kan beginnen, zoals Oegstgeest graag wil. De gemeente heeft immers nog geen nieuw onderdak voor de Montessorischool. En dat kan in het ergste geval leiden tot nieu we vertragingen, liet Smitsloo vorige week doorschemeren. «s>V <êr* -... "v/ H* V,^ja iïlcxrU e<"mar FOTO TACO VAN DER EB Bart de Haas met een schets van 'Amedanië'. „Het is niet de bedoeling dat het zo'n vage flathoop wordt." Bart de Haas dingt mee naar jeugdprijs warmond afke van der toolen Vroeger tekende hij al land kaartjes 'zuiver voor de lol', maar nu denkt hij dat het wel eens wat serieuzer kan worden. Bart de Haas, vijftien jaar oud en zelf de gelukkige bewoner van een oude boerderij in War mond, ontwierp een hele nieu we provincie. Om het pro bleem van de overbevolking voor eens en voor altijd op te lossen. Hoewel: „Nou ja, het zal mis schien geen definitieve oplos sing zijn. Want er komen steeds meer mensen bij en ik denk niet dat dat snel op houdt." Bart de Haas dingt met zijn plan mee voor de Nederlandse Jeugd Prijs. Die is ingesteld om ideeën van jongeren ook echt in werkelijkheid om te zetten. De hoofdprijs: 3000 gulden. „Nee, daar haal ik het natuur lijk niet mee. Maar dan krijgt mijn plan in elk geval wel aan dacht van de regering of zo." Ook hoopt Bart op sponsors. De provinciale voorronde is op 27 januari. De nieuwe provincie moet Amedanië - 'Nee, dat betekent niks' - gaan heten en komt als alles goed gaat te liggen in het Markermeer. Er komt een stad op van honderdduizend inwo ners, een kantorenwijk, een meer en een vliegveld. „Het is wel de bedoeling dat het mooi wordt. Niet zo'n grote vage flat- hoop." Aan bijzondere details heeft Bart ook gedacht: zo moet er middenin de stad een enorme piramide komen te staan. 'Een heel mooi beeldwerk', zoals hij het noemt, dat in zijn visie bij voorbeeld dienst zou kunnen doen als museum. De piramide moet zijn warmte betrekken uit de zonnepanelen erop. „Goed voor het milieu." Zou het niet simpeler zijn om gewoon de polders rondom zijn eigen Warmond vol te bouwen? „O nee, dat wil ik ab soluut niet. Ze hebben het ook over een vliegveld in zee en dan zou hier in Warmond zo'n transferium moeten komen. Maar Warmond is gewoon een natuurgebied en dat moet zo blijven." Verstoren Bart denkt niet dat hij met zijn nieuwe provincie enige natuur in de Markermeer verstoort. „Er zitten daar geen zeehon den, dus het enige is dan vissen en zo. Watervogels? Daar had ik nog niet aan gedacht. Ik weet niet of die daar zitten. Maar langs de kust komen dijken en dan een heel stuk groen en dan verderop pas de snelweg. Dus die kunnen wel terecht. Leiderdorpse bankier Pierre van Overloop neemt afscheid W 55! afke van der toolen iruari? Dan gaat hij eerst in, met een stel andere Drsch igge\ enden in het bedrijfs- Voor een cursus 'pen- n s in zicht'. Pierre van Over- huia fbijna 57') moet er zelf een om lachen. Hij voelt zich t, hij voelt zich nog ge en nog ambitieus ook. zeg ik dat netjes? Ze moe- geen ouwe sok gaan vin- Eén van zijn verlangens om het leven-na-de-Ra- gaat: de halve mara- lopen. ,,'t Is eigenlijk af-, d nemen op het hoogte- Dat heeft toch wel wat." hij straks de deur van zijn K>r - 'hier is heel wat be- ïngeti ken!' - voor het laatst achter dichttrekt, is Van Overloop iar lang directeur van de frdorpse Rabobank ge- I In totaal heeft hij er dan Wef tnstjaren bij de voormalige oenleenbank op zitten. „Tot 417 fde dag van vandaag ga ik Jijzonder veel plezier - flui- naar mijn werk. En geluk - ■g (res inaar. 't Is toch wel min of 'm'n hobby." Waarom dan a'sjiuden? „Inderdaad, ik heb lang geaarzeld. Maar er zich nu eenmaal op dit indent de kans voor om ver uit te treden. Anders ik wachten tot m'n 62- ik mijn gevoel laat wer- zou ik rustig blijven zitten, m'n verstand zegt: ik ben 5-plusser. Op leeftijd, zoals heet. Dan moet je er reke- mec houden dat je ge luidsproblemen kan krij- Irrt-;'' Pierre van Overloop na 35 jaar bankieren: „Ik ga tot op de dag van vandaag met bijzonder veel plezier naar mijn werk." FOTO HIELCO KUIPERS ir« Een bekend gezicht is hij door de jaren heen geworden, een geziene gast - 'eh, daar moeten anderen maar over oordelen' - bij allerlei plaatselijke (sport)evenementen, die door zijn bank worden gesponsord. Dat hoort wel een beetje bij zijn werk, maar het past ook bij z'n eigen inslag. Al was het alleen maar omdat sport zijn hobby is. Van 1985 tot 1990 was hij voor zitter van tennisclub De Mun- nik. „Organiseren, een kar trek ken, dat ligt mij wel." Dus, al stopt Van Overloop met bankie ren, het ziet er vooralsnog niet naar uit dat hij voor Leiderdorp verloren gaat. Wat hij precies wil, dat'weet hij nog niet. „Nu eerst die cursus in de bossen, dan genieten van een winter sportvakantie, helemaal tot rust komen hoop ik en dan zullen we wel zien." Midden in de samenleving. Het nieuwe adagium van zijn bank past wel bij Pierre van Overloop als mens. Maar als bankier staat hij toch wat min der tussen de mensen als hij wel eens zou willen. Voordat hij in Leiderdorp ging werken, was hij bankdirecteur in Valkenburg. Dat was een heel ander verhaal. Daar kende hij iedere dorpsge noot. „Dan heb je heel veel eer van je werk. Het is dankbaar werk als je iemand van A tot Z van dienst kan zijn." In Leider dorp is de bank veel groter - er werken nu 43 mensen - en dan is er geen sprake van dat je al je klanten zelf helpt. „Je bent meer generalist, moet veel meer dele geren. Dat vind ik wel eens jam mer. Al help ik nog steeds een X aantal relaties zelf. Om bij te blijven." Van Overloop komt oorspron kelijk uit een echte plattelands gemeente, het Zeeuws-Vlaamse Aardenburg. Zo'n plattelands gemeente zoals Leiderdorp ook ooit was. Elke zaterdagochtend jogt hij met een groepje door het resterende polderschoon rond Leiderdorp. Hij heeft per soonlijk dus best wel een beetje een 'groen hart'. Toch pleit hij aanbouw. Daarin worden de komende jaren om de beurt af delingen gehuisvest. Het Rijnlandziekenhuis over legt nog met de gemeente Lei derdorp over de wijziging van het bestemmingsplan. De op pervlakte van het ziekenhuis- neemt immers met eenderde toe, licht directeur bedrijfsvoe ring Cappon toe. Ook is er nog overleg over de parkeerplaat sen. De ziekenhuisdirectie wil het aantal parkeerplaatsen uit breiden van 600 naar 1000. Daarvoor zijn nog mogelijkhe den aan de achterkant van het gebouw. Ze denken niet aan een akelige parkeerkelder, maar willen vanuit het ziekenhuis ook geen zicht hebben op al het autoblik. „Het idee is om heu vels te creëren, waardoor het blik enigszins aan het zicht wordt onttrokken', aldus Van Royen. De ziekenhuisdirecteuren schromen niet om nu al weer aan de volgende grootscheepse verbouwing te denken. „Rond 2020', veronderstelt Cappon. „Dan wordt het beddenhuis ge sloopt en komt er op die plek een kopie van het nieuw te bou wen deel." Leiderdorp praat mee over verkeersplan leiderdorp afke van der toolen Vanaf volgende week woensdag is het zover: heel Leiderdorp mag gaan meepraten over het verkeerscirculatieplan (VCP) voor het dorp. Afgelopen dins dagavond was er alvast een voorproefje van deze nieuwe, 'interactieve' werkwijze van de gemeente. Omwonenden van de Buitenhoflaan kwamen met de gemeente van gedachten wisselen over de verkeerspro blemen in hun straat. Verkeers wethouder V. Molkenboer kiest voor deze aanpak omdat hij denkt op die manier meer men sen achter het uiteindelijke plan te krijgen. De opkomst dinsdagavond belooft veel goeds voor de ko mende bijeenkomsten over het VCP: zo'n honderdvijftig men sen vulden de raadszaal en veertig daarvan gaven zich op voor werkgroepjes waarin de problemen en oplossingen ver der worden uitgewerkt. „Boven verwachting", meldt een woordvoerder van de gemeente daags na de bijeenkomst. Maar het was ook al snel dui delijk wat een probleem van de nieuwe werkwijze kan zijn. De politie zegt namelijk dat de Bui- tenhoflaan helemaal niet zo'n extreem gevaarlijke weg is, ter wijl de omwonenden schreeu wen om maatregelen. Metingen wijzen uit dat er gemiddeld niet harder dan 45 kilometer per uur wordt gereden. „Maar gemid delden zeggen niks. Het gaat om de uitschieters", aldus een van de bewoners. Het probleem is dus het ver schil tussen de 'gevoelens van onveiligheid' van buurtbewo ners en de beschikbare politie cijfers. Molkenboer liet er echter geen twijfel over bestaan wat voor hem het belangrijkste is: „Wat ervaart." De kneep zit 'm in het feit dat de Buitenhoflaan de laatste tijd veel drukker is geworden. „Een paar jaar geleden reed er nog geen hond", zei een buurtbe woner. Maar daar is met de bouw van de wijk Leyhof. in het ver lengde van de Buitenhoflaan, voor altijd verandering in geko men. De buurtbewoners dron gen dinsdagavond dan ook vooral aan op snelle maatrege len die op de nieuwe situatie in spelen, zoals een betere wegbe- lijning en duidelijke voorrangs- regels. Maar men riep elkaar ook op om zelf minder hard te rijden. Politiewoordvoerder J. Nelemans liet op zijn beurt we ten dat echte fietspaden al een hoop zouden kunnen schelen. Landelijke omgeving niet geschikt voor meer bedrijfsterreinen en in deze contreien betekent dat nu eenmaal: afknibbelen van dat Groene Hart. „Tja, daar moet je natuurlijk een goede mix in vinden." Prachtig Maar het is nu eenmaal zo, zegt de bankier, dat meer bedrijvig heid goed zou zijn voor het dorp. „Dus ook goed voor de bank", gooit hij er als grapje doorheen, maar dat neemt niet weg dat hij dat van dat dorp echt meent. „Het is een prachti ge plaats, maar het zou meer moeten zijn dan alleen maar een woonstad. Het zou goed zijn als er meer inwoners dich terbij konden gaan werken. Het is nu echt een forensendorp, er werken veel mensen in Den Haag. Rotterdam en Amster dam. En dan is er nog veel ver loop ook. Wat binnenkomt voelt zich vaak toch veel minder be trokken." Daar zou Van Overloop in de toekomst wel wat aan willen doen: de mensen enthou siasmeren. meer betrekken bij hun dorp. Vrijwilligersactivitei- ten zouden hoe dan ook meer moeten worden ondersteund: „Daar moet het gemeentebe stuur overigens z'n steentje aan bijdragen." Hij verwijst naar de recente nieuwjaarstoespraak van burgemeester Michiel Zon- nevylle. „Die deed een oproep aan de Leiderdorpers om meer aan vrijwilligerswerk te doen. En het is waar: er komt steeds meer op steeds dezelfde men sen neer." zoeterwoude erna straatsma Het CDA is tegen de plaatsing van windmolens in Zoeterwou de. Fractievoorzitter M. Ateg liet gisteravond, tijdens commissie vergadering, weten niets te voe len voor de komst van hoge blikvangers langs de A4. Ze vindt de opvallende objecten niet passend in de landelijke omgeving van Zoeterwoude. Toelichting De overige fracties spraken zich niet uit voor of tegen de plaat sing van windmolens, die be doeld zijn voor het opwekken van elektriciteit. Gisteravond kreeg de raadscommissie grondgebied een toelichting op de regionale plannen voor het opwekken van meer windener gie. De gemeente Zoeterwoude besloot in mei vorig jaar al toe stemming te geven voor twee 83 meter hoge windmolens langs de A4, in de Groote Westeind- sche Polder. De provincie Zuid- Holland heeft Zoeterwoude daarvoor overigens teruggeflo ten, omdat het niet is toege staan om inde polder, vlakbij de snelweg te bouwen. In de toekomst worden de re gels waarschijnlijk echter ver soepeld. Provincie en gemeen ten in de regio werken aan een haalbaarheidstudie naar winde- energie in het gebied van ener giebedrijf EWR. Onderdeel van die studie is de mogelijkheid om bestaande regels te versoe pelen, waardoor het wel moge lijk wordt om vlak naast snelwe gen windmolens te plaatsen. B en W van Zoeterwoude zijn tegen het besluit van GS in be roep gegaan. Leiderdorp past asfalt toe in Leyhof leiderdorp afke van der toolen Het ziet eruit als een vriende lijk klinkerstraatje; maar dat is het niet. Men kan er net zo hard op racen als op gewoon asfalt, maar dat doet men niet. 'Straatasfalt', zo heet deze nieuwe list tegen hardrijders, die volledig leunt op de macht der suggestie. Leiderdorp past dit speciale asfalt met klinker- motief toe in de nieuwbouw wijk Leyhof. Het gaat om een nieuwe productiemethode uit Canada. In gewoon asfalt wordt met flexibele staaldraadmatten een klinkerpatroon gedrukt. Alle gangbare straatpatronen zijn mogelijk. Ook de kleur van het asfalt zelf kan naar wens wor den ingevuld. Het gevolg is een straat met een dorpse uit straling, waarlangs niemand wakker hoeft te liggen van het lawaai van autobanden op klinkers. Maai' het mooiste is nog dat automobilisten ge neigd zijn om hun snelheid aan te passen, alsof ze op een gewone klinkerstraat rijden. In Utrecht zijn er al verschil lende straten voorzien van de ze bijzondere wegbedekking. Leiderdorp is van plan het as falt met klinkermotief toe te passen op de Torenwacht, een van de hoofdwegen in de nieuwbouwwijk Leyhof. „Inderdaad vanwege de sug gestieve werking: we denken dat het veiliger is. De mooiig heid is voor ons een bijkom stigheid", zegt een woordvoer der van de gemeente. In de wijk Leyhof, die nog niet af is, wordt bijzondere architectuur toegepast met een uitstraling die aan een burcht doet den ken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17