vdA: jongerenwerk schiet tekort leer aangiften ikkenrollerij idanks actie ft rrV\jrrr-j[Ti 0 I r urr -:;1 Pancras-West begint proces tegen gemeente Leiden Leiden Regio li Zestien maanden cel voor diefstal auto en inbraken CD-leden doen aangifte mishandeling LEIDEN G 22 JANUAR11999 i vindt dat gemeente moet ingrijpen jgerenwerk in Leiden schiet tekort. De instellingen Hu$ jjn 0p dat gebied leveren te weinig rendement op. 5rf eit de groep Marokkaanse probleemjongeren nog en ot en gedraagt deze groep zich harder. Het is daarom ig. Hj jjd dat de gemeente ingrijpt, het jongerenwerk in 'etenü heel doorlicht en ten slotte vaststelt wat er moet 1 h^l en om de zaak weer op de rails te krijgen. Dat is tai ivan de notitie die de PvdA binnenkort wil voor- lel v? aan welzijnswethouder H. Kruijt. „Wij maken ons erkeliizorgen", zeggen E. van der Veen en H. El Houari, toe! e schrijvers van de notitie. Uil 1SRMANJOUSTRA 0 het duo beperkt de ge- zich voornamelijk tot en van subsidies. Met de van het jongerenwerk, ding van het geld en de en, bemoeit het college Een visie op het jon- erk ontbreekt. ,,Het col- net zeggen: als we het mverk belangrijk vinden dan kijken of het geld de juiste plek wordt be- op de juiste manier", i der Veen toe. „Het moet zich de vragen wat gaat er financieel om en wat levert het jat gebeurt op dit mo- fniet, constateert de p elke subsidie die wordt li, willen wij een goede Inving zien. Wat wil je met een bepaald project berei ken, wat gebeurt er precies in dat project, wat verwacht je er van? En als een project al loopt: wat is het rendement ervan? Heeft het effect?" Dat zijn geen loze kreten, zegt El Houari. Er zijn genoeg methoden om die vragen te beantwoorden. „De zogeheten volgsystemen en re gistratiesystemen. Voor een deel komt dat gewoon neer op tellen en volgen: hoeveel jonge ren bereiken we met onze pro jecten en slaan die projecten aan bij de jongeren? Praat met de welzijnswerkers over wat ze doen en hoe ze dat doen. Praat met de jongeren die deelnemen aan de projecten. En probeer ook in contact te komen met de jongeren die niet worden be reikt." Dat een grote groep pro bleemjongeren niet wordt be reikt, staat voor de twee als een H. El Houari en E. van der Veen: „Het college moet zeggen: als we het jongerenwerk belangrijk vinden, laten we dan kijken of het geld wel op de juiste plek wordt besteed en op de juiste manier." FOTO'S HENK BOUWMAN paal boven water. „Zoals dus de groeiende groep Marokkaanse jongeren", zegt El Houari. „We vangen daarover signalen op uit de Marokkaanse gemeenschap. Van de politie. Van buurtbewo ners, die melden dat die jonge ren voor overlast zorgen. Dat de jongeren zich zichtbaar naar vervelen. En heel belangrijk: die jongeren geven dat zelf ook aan. Dat zijn signalen die we heel se rieus nemen. Over samenscho lingen maken we ons geen zor gen, maar als die jongeren zich te veel vervelen, kan de situatie escaleren. Uit onze gesprekken met hen blijkt dat ze willen dat er meer in de buurt gebeurt. Dat sluit aan bij wat daarover in de Welzijnsnota staat, namelijk dat het uitgangspunt is zoveel mogelijk wijkgericht te wer ken." Van der Veen benadrukt ech ter dat het bereiken van de groep Marokkaanse jongeren L.et IrolSers! Beware of pickpockets! Hüten Sie sich vor TaschendieHfenU Attention aqx Pickpockets I 1 iber voerde de Leidse de binnenstad op gro- al actie tegen zakkenrol- et gevolg: in die drukke de helft van het aantal „Jen in vergelijking met daarvoor. toen vorige week de k da!ers °P 'V£^gebied' los- - was het desondanks rikken. Ten opzichte i bleek dat eens zoveel het slachtoffer waren •s ien van zakkenrollers, de dekking even wordt ten, slaan die lui onver- Jpure nochalance bij het ,t Hj. publiek. Pas als ze zelf iens er de klos zijn, gaan de ipen en gaan ze eindelijk tmet hun spulletjes om." erdubbeling van het aan giften - ruim 600 in 1998 iet 300 in 1996 - baart het binnenstad grote zor- ir is duidelijk sprake van ie op dit terrein. En dan ame in het gebied rond de (raat, de Maarsmansteeg marktroute. Logisch, want shet zeker op zaterdag al- ït drukste. Daar kost het Iers de minste moeite om Ojachtoffers te kiezen.' die daders kan Durieux veel zeggen. „Ze komen geledingen van de maat- )ij. Dikwijls komen ze de stad zelf, maar ma- deel uit van een soort eizend circuit. Voor die is zakkenrollen de voor- 'ENllÉjp bron van inkomsten. 83 cht daderprofiel is moei- i te stellen. Of er verband :Jj| it tussen het groeiend buitenlanders en de toe van criminaliteit op dit 1 durf ik niet hardop te n. Ze behoren bij het min- elgestelde deel van de be volking: ze zitten er zeker tus sen. Maar ook autochtonen ma ken zich schuldig aan deze ver grijpen." Over de slachtoffers daarente gen kan Durieux een boek schrijven. „Het is ongelooflijk als je ziet hoe gemakkelijk men sen met hun portemonnee, tassen en andere spullen om gaan. Je zou bijna zeggen, dat een flink deel van het winkelend publiek gewoon aanleiding geeft tot het wegnemen van hun eigendom. Losjes de porte monnee bovenop de tas. Spul len in een pashokje laten staan en dan zomaar de afdeling op lopen om een ander jasje te kie zen. Daar lopen die lui op te loeren, daar zitten ze letterlijk in de paskamers op te wachten." De actie in december - met posters, met spandoeken, met borden op straat, in bussen en taxi's - was er vooral op gericht om de mensen alert te maken op dit fenomeen. „Het meest effectief bleek nog het aanspre ken op straat te zijn. Surveillan ten pikten de mensen er zo uit die aanleiding gaven. Omge keerd doen zakkenrollers dat net zo, die zien dat ook. De re acties waren over het algemeen positief. 'Goh, nu u het zegt. Ik zal voortaan beter opletten'. En de cijfers liegen niet: het werk te." Als het dan zo'n succes was, waarom dan niet het hele jaar door doelgericht actie voeren van de zijde van de politie? Durieux zucht. „Ten eerste hebben we daar de mensen niet voor, zoiets kost veel inzet. Ten tweede werkt zoiets op langere termijn niet, dan verslapt op ge geven moment de aandacht." „Wel overwegen we meer yan dit soort opfrisacties te voeren. Speciaal daartoe hebben we zelf een aantal posters ontworpen met teksten als: 'De zakkenroller vindt altijd Jül - A/,. :::*k «CA i •- i Mf i ■A WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 zeker niet het enige probleem van het jongerenwerk is. „Het is één van de problemen. Het jon gerenwerk in zijn geheel moet onder de loep genomen wor den. Het kan best zijn dat een deel van het geld dat de ge meente verstrekt goed besteed is. Maar als dat zo is willen wij dat graag onderbouwd zien." De PvdA gaf in dat verband vorig jaar al zijn twijfels te heb ben over de verbouwing van jongerencentrum 't Stathuys aan de Breestraat. De partij gaf toen aan dat dat geld wellicht beter besteed zou kunnen wor den. Het steekt Van der Veen en El Houari echter dat hun kritiek door sommigen is uitgelegd als een aanval op 't Stathuys. „En dat is absoluut niet het geval. Waar het ons om gaat is dat die verbouwing twee miljoen gul den kost. Dan vinden we ook dat de gemeente moet kunnen aantonen dat die besteding no dig is." „Of anders gezegd: de ge meente moet kunnen aantonen wat het rendement is van 't Stathuys. Dat moet volgens ons gelden voor heel het jongeren werk en in wezen ook voor het welzijnswerk in zijn geheel. Maar gezien de problemen heeft het jongerenwerk nu onze prioriteit." De politie waarschuwde eind vorig jaar onder meer met spandoeken tegen zakkenrollers. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS Out/c llawxaacL Van der Meulen Bio-volkoren beschuit Volkorenbeschuic gemaakt met ecologisch verantwoorde ingrediënten. Rol 13 stuks. Met Klantenkaart 50% korting 1^9" cLt cLxJ- LEIDEN ROBBERT MINKHORST De twee leden van de Centrumdemocraten (CD) die maandag zijn belaagd door een groep activis ten die zich Antifa Leiden noemt, hebben giste ren aangifte gedaan van mishandeling. Een van de twee slachtoffers blijkt uiteindelijk niet Daan Meijer te zijn, het vroegere raadslid voor de CD in Leiden. De belagers van Meijer hadden die in druk aanvankelijk gewekt. Overigens hebben ooggetuigen de Rotterdammer, die na de raads verkiezingen zijn zetel verloor, die dag wel op het Stadhuisplein gezien. Maandag gingen ongeveer vijftien mensen vier CD'er met knuppels en staven te lijf. Twee Cen trumdemocraten liepen klappen op en legden kort daarna een verklaring bij de politie af. De da ders hadden zich toen al verspreid over de bin nenstad. Later die dag eiste de vooralsnog onbe kende groep Antifa Leiden de verantwoordelijk heid op voor de actie. Welke CD-leden dan wel zijn geslagen, wil de politie niet zeggen. Woordvoerder R. Blom meldt dat de recherche wel enkele aanknopingspunten WIJKLAÓDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigjngen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl BOS- EN GASTHUIS De vereniging Samen Verder voor CVA-getrof- fenen en hun partners houdt morgen in verpleeghuis Zuydtwijck een bijeenkomst met als thema ergotherapie. Ergotherapeute A. Smelt verzorgt de inhoud van deze bijeenkomst. CVA (Cerebro Vas culair Accident) is beter bekend als beroerte, hersenbloeding of herseninfarct. Belangstellenden zijn om 14.00 welkom in het ver pleeghuis aan de Aaltje Noordewierlaan 50. Voor inlichtingen kan men terecht bij A.Kastelein-Nijdam (5147411). GROENOORD Koopjesjagers kunnen het weekeinde hun hart op halen in de Groenoordhallen. Op een snuffelmarkt worden duizen den artikelen - van ski's en boeken tot bijzondere lp's - aangebo den. De snuffelmarkt is zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur te bezoe ken. Zondag kunnen de koopjesjagers van 10.00 tot 17.00 uur te recht. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Kinderen van zes tot twaalf jaar en 65-plussers betalen drie gulden. BINNENSTAD In Silvester Jeugdboekhandel aan het Rapenburg 17 worden morgen twee poppenkastvoorstellingen gegeven. Om 14.00 uur en 16.00 uur beginnen de voorstellingen. Voor reserveringen kan men terecht bij Silvester (5128658). Diefstal komt ex-gedetineerde duur te staan DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS De diefstal van een kluis met 45 gulden van Stadsparkeerplan Leiden is een 20-jarige Leide- naar duur komen te staan. De man is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van vier weken en moet bovendien de voorwaardelijke straf van acht maanden van een eerdere veroordeling uitzitten. De man was net op vrije voe ten toen hij betrokken raakte bij de diefstal. De vier daders wer den aangehouden toen zij om de kluis open te krijgen deze midden in de nacht van een flat in Leiden gooiden. Wakker ge schrokken bewoners waar schuwden de politie, die het viertal inrekende. De staf is ge lijk aan de eis van de openbare aanklaagster. Een tweede, eveneens 20-jari- ge Leidenaar is veroordeeld tot een werkstraf van 180 uur. Daarnaast moet hij nog 80 uur onbetaalde arbeid verrichten wegens een eerdere veroorde ling. De man was eveneens be trokken bij de diefstal van de kluis. Daarnaast maakte hij zich nog schuldig aan de diefstal van een auto, een poging tot in braak bij café de Branderij aan de Middelweg en diefstal van 300 gulden uit het clubgebouw van voetbalvereniging de Sleu tels. Tegen de man was zes maanden cel en tenuitvoerleg ging van een voorwaardelijke straf van zes weken geëist. BINNENSTAD De Telefonische Hulpdienst Leiden (THD) houdt maandag een informatiebijeenkomst voor aspirant-vrijwilligers. De THD staat 24 uur per dag klaar voor 'een gesprek van mens tot mens', dat vertrouwelijk en anoniem plaatsvindt. Uiteenlopende onderwerpen komen tijdens zo'n telefoongesprek aan de orde: doodsverlangen, relatieproblemen of gewoon een praatje. Vooraf gaand aan het draaien van telefoondiensten krijgen de vrijwilligers een intensieve training. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in De Bakkerij aan de Oude Rijn 44b/c. Voor meer informatie kunnen ge- interesseerden bellen (5143578). PANCRAS In buurthuis De Pancrat is woensdag een gezelligheids middag voor 50-plussers. Van 13.30 tot 16.00 uur wordt ondermeer een bingo gehouden. Voor deelname wordt een bijdrage van zes gulden gevraagd. Buurthuis De Pancrat staat aan de Middelsteg racht 85. MORS Home-Start Leiden is op zoek naar vrijwilligers, die mini maal één dagdeel per week beschikbaar zijn. Home-Start biedt in de vorm van vrijwilligers vriendschap, steun en praktische hulp aan ouders met jonge kinderen. Vrijwilligers krijgen een voorbereiden de cursus, begeleiding op maat, deskundigheidsbevordering en een onkostenvergoeding. De cursus begint 2 februari. Geïnteresseerden kunnen voor meer informatie en aanmelding terecht bij coördina tor Home-Start Annemiek van Keulen (5722700). DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Voor onder meer een wonin ginbraak aan de Glenn Miller- straat in Leiden is een 35-jari- ge man uit Breda gisteren door de Haagse rechtbank veroor deeld tot een celstraf van zes tien maanden. Tegen de man was twintig maanden geëist. De 35-jarige heeft bekend op 16 november vorig jaar in Bre da een auto gestolen te heb ben. Met het voertuig reed hij naar Leiden waar hij uit de woning een spaarpot met 200 gulden stal. Vervolgens pro beerde de onder invloed van alcohol en drugs verkerende man in Leiden op nog vier plaatsen in te breken. Op de terugweg naar Breda werd de man bij een vijfde poging tot inbraak in Den Haag aange houden. 'Onzorgvuldig met bezwaarschrift' wel een zak' en 'Hoe vaak moe- bleem opgesloten: het gaat om durf ik te wedden dat 95 pro ten we U nog waarschuwen'." bewustwording van de mensen, cent van het leed meteen gele- „Want met name in dat Stoppen die hun spullen beter den is." laatste ligt de kem van het pro- weg, letten die beter op, dan D. Meijer niet onder de slachtoffers heeft, 'omdat er namen genoemd zijn'. Details geeft de voorlichter niet prijs. De CD'ers wensen geen contact met de pers. Dagblad Trouw meldde gisteren dat de Rotter damse neonazi E. Polman een van de twee be laagden is. Polman was vroeger een actief lid van CP'86. Dat beweert de antifascistisce onderzoeks groep Kafka op haar homepage op Internet. Hij stelde zich in 1995 kandidaat voor de Statenver kiezingen van de provincie Zuid-Holland. „Polmans belangrijkste activiteiten liggen ech ter op straat", aldus Kafka. „Hij kan met recht een activist genoemd worden en hij wordt bij prak tisch elke extreem-rechtse actie in Nederland ge signaleerd." Polman zegt dat CD'er H. Janmaat hefti heeft betaald voor het ronselen van handte keningen. Om mee te mogen doen aan de Staten verkiezingen, moet de CD in ieder kiesdistrict mi nimaal dertig handtekeningen hebben verza meld. De relatie tussen Janmaat en Polman is op vallend: CP'86 was een afsplitsing van de Cen trumdemocraten. De partijlijn van Janmaat ging de CP'86'ers niet ver genoeg. De partij werd vorig jaar verboden. LEIDEN* MARC VLEK De gemeente Leiden is on zorgvuldig omgesprongen met een bezwaarschrift dat de wijk- vereniging Pancras-West april 1998 heeft ingediend. Dat be weert de vereniging in een brief die zij gestuurd heeft aan het college van B en W. De wijkver- eniging stapt nu naar de rech ter. Pancras-West protesteerde vorig jaar tegen de vergunning die de gemeente had verleend aan het café Annie's Verjaardag. De gemeente verleende het café toestemming voor het houden van drie openluchtoptredens, op 29 en 30 april en 5 mei 1998. J. van Meijgaarden, voorzitter van de wijkvereniging spreekt van een 'dubieuze zaak'. „Het college heeft op 18 december 1998 ons bezwaarschrift op de evenementenkalender onge grond verklaard, maar geen ex pliciet antwoord gegeven op ons andere bezwaarschrift te gen de geluidssterkte bij de op tredens bij Annie's Verjaardag." Van Meijgaarden wil dat de ge meente alsnog reageert op het bezwaarschrift. Pancras-West is al eerder naar de rechter gestapt, maar deze oordeelde dat de gemeen te bevoegd was om de decibel norm vast te stellen. De wijkver eniging heeft zich ook al eerder beldaagd over de handelwijze van de gemeente in deze zaak. „Dat u vervolgens in het geheel niet op ons bezwaar reageert, onthoudt ons de mogelijkheid tegen uw beslissing eventueel bij de Raad van State beroep aan te tekenen", schrijft het be stuur van de vereniging aan het college van B en W. „Naar onze mening handelt u hiermee in strijd met de Algemene Wet be stuursrecht." N. Kettenis van de milieu dienst van de gemeente Leiden gaat uit van een vergissing van de wijkvereniging. „Het college heeft op 1 december beide be zwaarschriften ongegrond ver klaard. Op 18 december is deze uitspraak medegedeeld aan de wijkvereniging." Van Meijgaar den wijst deze visie van de hand. „De gemeente moet nu echt met de billen bloot. Wij stappen naar de rechter." mm GROENOORDHALLEN KRAAMVERHUUR 0164-257521 DE GEZELLIGSTE ROAAMELAAARKT VAN NEDERLAND januari 9.00 TOT 17.00 uur januari

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15