Universiteit weigert theol Jezus voor veel mensen grijpbaarder dan Go EVlsJV U Kerk Samenleving Bisdom raakt sponsor kwijt Plan chipkaart voor pelgrims in Vaticaan 3» U! Leidsch Dagblad €111 VRIJDAG 22 JANUAR11999 NETivoTOrthodoxe Joden dansen op het dak van een vrachtau to in de buurt van het graf van rabbi Baba Sali in de stad Netivot in Israël. De vijftien jaar geleden overleden Marokkaanse rabbi wordt door zijn volgelingen gezien als een wonderdoener. Zijn graf wordt op zijn sterfdag, 21 januari, bezocht door pelgrims. FOTO AFP Kerkklok Kaag wordt opgeknapt de kaag» De torenklok van de Hervormde Gemeente Kaag staat al heel lang stil op half elf. Maar het kerkbestuur hoopt dat op 28 maan de ldok opgeknapt en weer bij de tijd is. De gemeente viert die dag het 125-jarig bestaan. Particulieren, organisaties en fondsen hebben al bijna zevenduizend gulden toegezegd voor het opknappen van de klok en de opdracht voor de renovatie van uurwerk en luidklok is gegeven. Pauselijke orde Van den Dries tilburg Paus Johannes Paulus II heeft de Tilburgse universi teitsbestuurder W. van den Dries benoemd tot ridder in de orde van de Heilige Gregorius de Grote. Bisschop Hurkmans van Den Bosch reikte de onderscheiding gisteren uit. Van den Dries krijgt de hoge onderscheiding voor zijn 'intense betrokkenheid bij de ontwikkeling van de wetenschappelijke theologiebeoefening'. Hij nam donderdag afscheid als secretaris-penningmeester van het curatorium van de Theologische Faculteit Tilburg. Het pen ningmeesterschap bekleedde hij vanaf 1987, sinds 1993 was hij ook secretaris. Van 1987 tot 1998 zat hij ook in het stichtingsbe stuurvan de Katholieke Universiteit Brabant. Engelse kerken krijgen bewakers londen Anglicaanse kerken zetten vrijwilligers in om hun kerk gebouwen te beschermen tegen indringers. Sinds jaar en dag zijn de kerken overdag vrij toegankelijk. Eenderde van de kerken valt daardoor elk jaar ten prooi aan diefstal en criminaliteit. De vrijwillige oppassers kunnen per telefoon waarschuwen zodra ze verdachte personen in de kerk zien. Een coördinator, die in con tact staat met de politie, vangt de telefoontjes op. Uit de veelal middeleeuwse kerken verdwijnen met grote regelmaat kostbaar heden. Ook de vele brandstichtingen zijn een groot probleem. Jaarlijks keert de verzekeraar ongeveer 12 miljoen gulden aan de kerken uit. In het bisdom Bath and Wells, in het zuiden van En geland, werden in drie maanden tijd 1004 incidenten gemeld in 573 kerken. Hindoetempel India in vlammen op ahmedabad Een groep plunderaars heeft in de westelijke India se deelstaat Gujarat een hindoetempel in brand gestoken. Het voorval vond plaats in het district Dangs, waar sinds eind vorig jaar meermalen kerken en christenen zijn aangevallen. De poli tie maakte gisteren bekend dat ongeveer twintig mensen in het dorp Padalkhari een tempel, gewijd aan de aapgod Hanuman, plunderden en in brand staken. De politie stelt een onderzoek in. Volgens de woordvoerder was het de eerste aanval op een hindoetempel in het gebied. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Bergam bacht, Jac. Westland te Putten. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Hengelo (Ov.), A.C. van der Wekken te Winschoten. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEEN TEN Beroepen: te Hoogezand Wold- wijck, H.W. Wieringa, kandidaat uitSappemeer. Beroepbaarstelling: A.J. Boer- rigter uit Ede; A. Schipper uit Emmen-, H.W. Wieringa uit Sap- pemeer. redactie dick van derfij Het bisdom Roermond loopt een sponsorbijdrage van 10.000 gulden mis voor de wijding van hulpbisschop E. de Jong. Uit- vaartverzekeraar Dela ziet af van sponsoring. Het bisdom maakte met een medewerker van Dela de afspraak dat de ver zekeraar de rechtstreekse uit zending via Omroep Limburg op 6 februari zou sponsoren in ruil voor een gratis advertentie in het bisdomblad. Directeur D. Mol van Dela trok die toezeg ging later in. Dela draagt alleen bij aan culturele evenementen die iets met de uitvaartbranche te maken hebben, legt Mol uit. „Een bisschopswijding past daar niet in." Dresen is faculteit te vooruitstrevend VATICAANSTAD RTR Het Vaticaan heeft een hightech-plan ontvouwd om pelgrims het nieuwe millenni um binnen te leiden. Voor be zoekers van de heilige stad komt er een pelgrimkaart, die geldig is in hotels en restau rants. Daarmee kunnen zij ook hun bezoek aan het Vaticaan boeken. De organisatoren die de komst van de miljoenen pel grims voorbereiden hopen, dat de kaart bijdraagt aan een soepel verloop van de eeuw wisseling in de stad. In totaal worden ongeveer tien miljoen kaarten gemaakt. De kerk en de Italiaanse rege ring maken gedetailleerde plannen om de miljoenen pel grims te huisvesten en vervoe ren. Mensen die niet meer in Ro me terecht kunnen, worden tot 600 kilometer van Rome ondergebracht. Zij worden dan per trein of vliegtuig naar de hoofdstad vervoerd. Niet alleen rond de jaarwis seling zal Rome een drukbe zochte stad zijn. Het Vaticaan verwacht volgend jaar zo'n 25 miljoen pelgrims. Dat is rijf keer zoveel als in 'gewone' ja- numegen «anp De theologische faculteit van de Katholieke Universiteit Nijme gen (KUN) heeft geweigerd de theologe G. Dresen bij kardinaal Simonis voor te dragen voor een benoeming als universitair docent moraaltheologie. Haar opvattingen over het kerkelijk verbod op voorbehoedmiddelen zouden de aanstelling in de weg hebben gestaan. Simonis, groot-kanselier van de theologische faculteit van de KUN, moet benoemingen aan de faculteit goedkeuren. De be noemingscommissie had een voorkeur voor Dresen, maar de faculteit heeft besloten haar aanstelling niet bij Simonis aan te bevelen. Dresen wijt de 'zelfcensuur' van de faculteit aan haar recen te publicatie Is dit mijn li chaam?, waarin zij waagt ekens plaatst bij de koppeling die de rooms-katholieke kerk legt tus sen geslachtsgemeenschap en voortplanting. Ook het feit dat zij niet voor de kerk getrouwd is, zou in strijd zijn met de ker kelijke regels voor benoemin gen aan rooms-katholieke theo logische faculteiten. Dresen is momenteel verbon den aan het centrum voor wou wenstudies en het centrum voor ethiek van de KUN. Voor die aanstellingen was geen kerkelij ke goedkeuring nod van de faculteit wel onderzoeksbaan gekregen. igeren ijn op it de Secretaris L. Hi theologische fai privacy-overwegii dedelingen doen ov £8 8e( van de afwijzing. Hid da dat Dresens wetens heel C kwaliteit niet in hetj De faculteit ziet li gemeen als haar ta 1van en levenswandel vj ten aan de kerkei werk en leven trot leergezag voor. Aan het eind van het pad dat naar de voordeur van ont moetings centrum Marinhof leidt staat een straatnaambordje met de aanduiding: Vermeulenpad. Het paad je langs de rk kerk is ver noemd naar Joke Vermeu len uit Lisse. Zij is e'e'n van die zeldzame vrouwe lijke rooms-katholieke priesters. Althans, ze be kleedt het ambt dat voor een vrouw in de buurt van het priesterschap komt: pastoraal medewerkster. Ze doet alles wat een priester doet, behalve het toedienen van de sacra menten. Maar bij die activiteiten is Joke Vermeulen zo intensief betrokken dat er in de praktijk volgens haar nauwelijks sprake is van een discriminerende situatie. Zij voelt zich eer der bevoorrecht. Want: „Wie ben ik dat ik dit mag doen? Ik heb nooit theolo gie gestudeerd", zegt de energieke, 60-jarige Vermeulen. Onlangs heeft zij naast haar pastorale taak in Lisse (Maria-paro- chie) ook een benoeming gekregen voor eenzelfde functie bij de Johannes de Doper-parochie in Kat wijk. 72 h vine aan v zorgt door ONNO VAN T KLOOSTER Pastoraal werkster Joke Vermeulen: „Al werkende heb ik mijn plekje veroverd.' Dertien jaar geleden kreeg ik van bis- schop Bar mijn pastorale zending. Ik weet nog goed dat er tijdens mijn eerste overweging tijdens de mis rijf mensen opstonden en wegliepen. Uit protest, omdat ik een wouw was. Te genwoordig is het heel gewoon als ik voorga. Het mooie van dat verhaal is dat ik tien jaar later e'e'n van die mensen, een wouw, een paar keer bezocht aan haar ziekbed. Die wouw heeft aan het einde van haar leven gewaagd of ik de uitvaart wilde doen. En dat is voor mij dan toch wel een van de kronen op m'n werk. Ik ben grootgebracht in Lisse, als tweede kind van een bolienkweker in een gezin met vijftien kinderen. We waren fijn katholiek. Niet streng. Ik had e'e'n broer boven mij. 'Had', want we zijn er inmiddels niet meer allemaal. Het was een leuk gezin, maar we hebben inmiddels ook veel ver driet gehad. Twee broers en zussen zijn overle den, ook mijn oudere broer. Dat is nu twee jaar geleden, maar ik kan er nog elke dag om huilen. Natuurlijk hielp ik mijn moeder heel vaak in dat grote gezin. Als 16-jarig meisje stond ik om halfzeven op om lopend naar de St. Agathakerk te gaan. Dan was ik nog op tijd terug om de rest te helpen. Ik werd natuurlijk erg opgeslokt door het leven met al die broers en zusjes. Toch was ik al woeg actief in de kerk, vooral in de jeugdbeweging. Later trouwde ik, kreeg ik drie kinderen en een aantal pleegkinderen, waarvan er e'e'n ons vierde kind is geworden. Dat was een periode waarin ik niet vaak meer naar de kerk ging. Pas toen de jongste vier werd en naar school ging werd ik weer actief. Ik ging cursussen doen, onder meer de pastorale school en werkte in de bejaardenzorg. Ik ben eigenlijk heel natuurlijk in het pastorale werk gerold. Ik ben dus niet iemand die gestu deerd heeft. Al werkende heb ik m'n plekje ver overd. Aan de ene kant is het jammer dat ik geen theologie heb gestudeerd, aan de andere kant heb ik nooit de verwachting gekoesterd om meer te moeten doen. Bovendien had ik dan pas op la tere leeftijd nog aan een studie moeten beginnen. Wat zou ik dan nog voor een jaren overhouden? Je mag tot je 75-ste blijven werken, maar dat ga ik echt niet doen. Ik heb m'n gezin al deze jaren toch al veel tekort gedaan. Je betaalt wel een prijs. Vergeet niet dat ik ook nog zeven kleinkinderen heb. Nu al heb ik daar veel te weinig tijd voor. Bij een studie zou ik ook nog de weekeinden bezig zijn geweest. Nee, ik heb er bewust voor gekozen dat niet te doen. Dat neemt niet weg dat ik soms voel dat er hia ten in mijn kennis zitten. Ik mis toch een bepaal de achtergrond. In een gesprek denk ik soms: dat woord kan ik beter niet gebruiken, omdat ik er geen handen en voeten aan kan geven. Maar goed, ik blijf werken met de mogelijkheden die ik heb. Tot nu toe gaat dat goed. Ik ben blij met mijn benoeming in Katwijk. Heb er ontzettend veel zin in. Om dit werk te kunnen doen moet je iets van een roeping voelen. Een vrijwilliger in de kerk is bijvoorbeeld toch iets anders dan een vrijwilliger in de sport. Je zult iets van een relatie met Jezus moeten hebben. Jezus is voor veel mensen een grijpbaarder begrip dan God. Toen ik vrijwilliger was gold dat voor mij ook. Zo groeide bij mij de overtuiging dat je vanuit je eigen geloof iets voor mensen kan betekenen. Dat is voor mij de roeping geweest. Iedere keer weer met mensen in gesprek gaan. En als je er zelf van overtuigd bent dat God iets voor mensen kan betekenen, kun je het ook overbrengen. Dat heb ik geleerd, zeker toen ik beroepsmatig voor de kerk ging werken. Het was vanochtend nog zo leuk: ai bijt vertel ik mijn kleindochter van elf Q' week op de kinderen van mijn dochter meneer van de krant komt en dat ik dasers °P nend vind. Ze zegt: 'Ik denk dat die mt n: vragen waarom u zoveel voor God doet .c r/ dat je gewoon door jezelf te zijn al ietsi loof meegeeft. e. Zelf put ik meestal inspiratie uit hetf j"N den. Ik weet nog goed hoe intensief ik meisje tijdens die ochtendmissen mei sprek ging, een band met hem opbou I ligt de basis van mijn roeping. Ik steeds heel vast. Ook in het hiernaire - mijn eigen Godsbeeld en ik wil het nfc 'u leggen. Hoewel ik probeer ook mens *r parochie met dit geloof te bemoedigen Mijn oudere broer zei vlak voor z'ni gen mij: 'Joke, we zien elkaar weer. Vu maar niet erg dat ik doodga, want ik vind het zelf ook niet erg. Het is goed in het hiernamaals en we zien elkaar weer.' Ik geloof hem. Zoals ik mijn broer nu in m'n dromen ont moet, zo zal ik hem straks ook weer zien. Dat is m'n geloof. de d ;n, s toi ;adi( pure blii de pen met erdul igifter net 30 bin Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschri|vingskaart) ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op testu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven. Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANN01899 ANN01974 Zaterdag 21 Januari LEIDEN Gisteravond te acht uren werd brand ontdekt in het pakhuis van den smid Knotter in de Kolfmakerssteeg No. 3, alhier. Een paar agenten van politie en eenige bur gers waren spoedig aanwezig en konden het vuur met eeni ge emmers water blusschen, zoodat de spoedig aanwezige spuit der weesburgers geen water behoefde te geven. De brand is vermoedelijk ontstaan in een kist met krullen, ter wijl het vuur zich reeds had medegedeeld aan een trap, die gedeeltelijk verbrand is-, ook is de zolder eenigszins ge schroeid. De schade is gering. LEIDEN Bij Koninklijk besluit isaan den heer A.W. Sijt- hoff, boekdrukkeren uitgever te Leiden, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder in de orde van de Poolster, hem door den Koning van Zweden en Noorwe gen geschonken. OUD-ADE Aan het alhier gehouden biljartconcours werd door 19 liefhebbers deelgenomen. De eerste prijs werd be haald door P.H. Van der Voort, van Noordwijk; de 2de door Joh. Van Leeuwen, van Nootdorp; de 3de door H. Prins van Noordwijk. Er werden flinke partijen gemaakt, wel de moei te waard ze te bekijken. Aan toeschouwers ontbrak het dan ook niet. Na afloop bleef men nog geruimen tijd bijeen, waarbij zoo nu en dan de wisselvalligheden van het spel werden besproken, een en ander niet ten nadeele van den kaste lein. ROELOF-ARENDSVEEN Als een bewijs, dat deze winter zijn barre natuur schijnt te hebben afgelegd, geldt het on gewone feit, dat een in de nabijheid dezer plaats wonende veehouder zijn vee dagelijks kan onthalen op versch gras, dat door hem in de vrije natuur wordt afgemaaid. Dinsdag 22 januari LEIDERDORPDe eerste paal van de rooms-katholieke school op het Van Alphenplein in Leiderdorp zit er in. Vanmid dag was de voorzitter van de Stichting Parochiële Scholen Meerburg, de heer E.Th.M. Ha- geman, de spil waarom alles draaide en die de hei-installa tie bediende. Luid toegejuicht door de katholieke kindertjes, waarvan een groep momenteel gastvrij onderdak hebben in de 'Openbare', en onder het toe ziend oog van charmante wet houder mevrouw Tichler-Moer- man klaarde de heer Hageman dit karwei. Het is de laatste school die in het Binnenhof gebouwd wordt door de specialisten van het scholenbouwteam Midden- Holland o.l.v. architect Stuur man. Bouwer van deze school, die in september open moet gaan, is de firma Noorlander. De school gaat 'De Schakel' heten en heeft een zesklassige basisschool en twee kleuter klassen onderzijn dak. WASSENAAR De Wasse- De spandoeken lieten aan duidelijkheid niets te wensen over: Geen gekakel, hier komt De Schakel, t oto ar chief leidsch dagblad naarse buitenplaats 'Backers- hagen' de voormalige residen tie van de Indonesische am bassadeur, is gisteravond ge heel uitgebrand. Het kapitale gebouw stond al jaren leeg en was eigendom van Exploitatie Maatschappij Scheveningen. De hoofdingang en een aantal ramen waren dichtgetimmerd. De Wassenaarse brandweer stond vrijwel machteloos te genover de vlammenzee. Toen de brand al uren aan de gang was sloegen nog steeds de vlammen op tal van plaatsen uit het gebouw. De brandweer vermoedt dat de brand is ontstaan doordat kinderen met vuur hebben ge speeld. ■Ml L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -53 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (ad/und) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A.J B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red. Duin en Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn-en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Maandag t/m vrijdag vi ABONNEMENT: bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half |aar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigt; het automatisch afschrijven vat geld, ontvangen 1,- korting pert VERZENDING PER? Voor abonnementen die per pos worden verzonden geldt eent« aan portokosten per verschijnds LEIDSCH DAGBLAD OPOi Voor mensen die moeilijk lezet hebben of blind zijn (of een, hebben), is een samenvatting** nieuws uit het Leidsch Dagblad: beschikbaar Voor infor (Centrum voor Gesproken Ledii K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. uitgezond Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 oarkt het 2 0 achto die gele ;ntb b

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14