leiden Regio )litiek is voor behoud Meelfabriek Leidato voortaan geen tien, maar acht dagen Eurodusnie vraagt excuses van WD-raadslid Kuperus SP: reizigers moeten beslissen over bustijden Nog steeds geen geld voor Rijn-Gouwelijn duinrelf :ente Leiden moet zo snel mogelijk om de tafel en met de eigenaar van de Meelfabriek om 'een n' te bedenken. Uitgangspunt daarbij is dat zo- jelijk panden op het terrein bewaard blijven. Dat WD. Een rondgang langs fractiespecialisten irbij uit dat een meerderheid zich uitspreekt voor van delen van de fabriek. niet." Van der Veen: „Gezien de plaats zou het een mix van goedkopere en dure apparte menten moeten worden. Het moet allemaal wel bekostigd kunnen worden. Vlasveld beaamt dat het on mogelijk is om alleen woningen te bouwen waarvoor iedereen in aanmerking komt. „Van mij hoeft er alleen niet zoveel mar mer overal." Toch zet Vergeer in op goedkope woningen, een duidelijke wens ook van de be volking en de omwonenden. Dat bleek gisteren, toen de re sultaten van de enquête onder 400 inwoners van de stad wer den gepresenteerd. „Het zal moeilijk worden, maar ik vind dat de mogelijkheden voor bou wen in de sociale sector moeten worden onderzocht. Ik ver wacht dat het college met zon voorstel komt en anders vraag ik er zelf wel om." De meeste politici reageren met blijdschap op de uitkom sten van het onderzoek. Verras send vinden ze het niet dat een ruime meerderheid niet wil dat de fabriek wordt gesloopt. Vlas veld: „De uitkomst is geweldig. Grotendeels behoud is het beste voor het milieu, het goedkoop ste en aardig voor het indus trieel erfgoed van onze stad.' D66'er O. Welling: „Het is pret tig om te vernemen dat die ge dachte ook breder in de stad leeft. Maar helemaal behouden is denk ik onmogelijk." H. Budel, voorzitter van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) vindt de uitkom sten van de enquête juist wel verrassend. „Er is toch sprake voor een aardverschuiving. Er is 3 v merendeel van de /olking toch voor zo- elijk behoud is, doet zegt WD-leider M. JJu iedereen zich er uitgesproken, moe- uw kijken welke delen lijven staan en hoe je igelijk kunt bewaren." ralen zijn altijd voor leest van behoud Doiste panden van de Dit soort complexen prima voor herge- p en erna nieuw- waarschijnlijk duur- us Schultz. „Met die jnds en andere details daar hartstikke leuk. de Hingh van cs op dat wethouder van ruimtelijke orde- langzamerhand van b het veranderen is'. )k SP'er C. Vergeer, Welling en Schultz lan. De laatste: „Het deugd dat hij luistert de betrokkenen zelf FVÜ; felling: „Hij realiseer- Fffj at hij moest luisteren de discussie met de ging. Als hij echt hele- smet het gebouw had ld hij die discussie niet en met haar PvdA'er rVeen en M. Vlasveld J/De Groenen, denkt ^ou* omamebjk wat duur- 21 artementen in de fa- louwen worden ge- 5jJj Ie WD'er: „De prijzen 3906 I boven het gemiddel- Subsidies zijn er hten Alarm jaagt inbrekers op de vlucht Om 04.00 uur vannacht ging het alarm af bij een zaak aan de Steenstraat. De politie was snel ter plaatse en constateerde dat de inbrekers de deur volledig uit zijn voegen hadden getrapt. Zo wel slot als sluitplaat lag op straat. Op voorhand wordt niets ver mist. De Leidato wil met haar tijd mee gaan. Daarom duurt de familiebeurs voortaan niet langer tien maar acht dagen. De meeste consumentenbeur zen gingen in de afgelopen ja ren van tien naar acht dagen. Veel andere grote beurzen du ren slechts vijf dagen. De orga nisatie van de Leidato besloot daarom dat het tijd werd om mee te gaan in de landelijke trend. Dat is echter niet de enige verandering. Vanaf de komen de editie gaat de beurs door het leven als 'Leidato Beursda- gen'. Hiermee wil de directie vaste deelnemers behouden maar ook nieuwe beursdeel- nemers over de streep trekken. De beurs moet stijlvol en ver frissend worden. Dit jaar worden de Leidato Beursdagen gehouden van zondag 12 tot en met zondag 19 september. De deuren gaan op zondag 12 september om 11.00 uur open, maar 's mid dags vindt de traditionele flit sende opening plaats. De Leidse Groenoordhallen worden verdeeld in diverse themapleinen, een trend die vorig jaar ontstond en die de organisatie wil voortzetten. 22 JANUAR11999 Rijnland A Het Rijnland-Zie- I kenhuis in Leider dorp wordt de komende jaren voor 100 miljoen gulden verbouwd. Plan 2000 y| q Jacobswoude kiest I voor uitbreiding van winkelcentrum Batehof, waaraan Woubrugge gro te behoefte heeft. COMMENTAAR Onze lelijke puist De Meelfabriek heeft een aparte plaats verworven in de harten van de Leidenaars. Uit de gemeentelijke enquête blijkt dat een ruime meerderheid van de bevolking het complex, of in elk geval delen daarvan, foeilelijk vindt. En toch is een bijna even zo grote meerderheid tegen de sloop van alle gebouwen. 'De Meelfabriek is een lelijke puist, maar is wel ónze lelijke puist', zo schijnt het overheersende gevoel in Leiden te zijn. Verantwoordelijk wethouder T. van Rij, zelf steeds een groot voorstander geweest van totale sloop, legt zich langzamerhand bij het behoud neer. Hij formuleert het nog voorzichtig: 'Ik ver moed dat het college delen van het complex niet wil slopen'. Maar de boodschap is wel duidelijk. Belangrijke delen van de Meelfabriek zullen voor het nageslacht behouden blijven. Dat zal geen eenvoudig besluit zijn geweest voor Van Rij - het valt voor niemand mee afstand te doen van een mening die je zo fervent hebt uitgedragen. Maar het is wel een logisch besluit. De uitslag van de stadsdebatten en de enquête lieten hem weinig keuze over. Overigens blijft het jammer dat het college niet vanaf het begin meer oog had voor de cultuur-historische waarde van de Meelfa briek. Het anti-autoritair actiecentrum Eurodusnie wil dat WD-raads lid Tom Kuperus de beschuldi ging intrekt dat het actiecen trum betrokken is bij de recente golf van bommeldingen bij ves tigingen van McDonald's. Ku perus uitte zijn beschuldigingen in een interview in deze krant. Wanneer de WD'er zijn bewe ring niet intrekt, overweegt Eu rodusnie juridische stappen. Dit hebben de actievoerders giste ren per brief aan Kuperus laten weten. Het WD-raadslid trok afgelo pen zaterdag in' de krant fel van leer tegen de Leidse actiewe reld. Zo vergeleek hij Eurodus nie met de CD en stelde hij de organisatiestructuur van het ac tiecentrum op één lijn met die van de Baskische afscheidings beweging ETA. De actievoerders vinden deze stellingen 'badine rend en vol ongefundeerde insi nuaties', maar eisen niet dat de WD'er ook deze beweringen intrekt. Kuperus is echter niet van plan om iets van zijn verhaal in te trekken. „Ik ben van mening dat ik geen excuses verschul digd ben aan Eurodusnie voor wat ik tijdens het interview ge zegd heb. Als er iemand zijn ex cuses dient aan te bieden, dan zijn het de actievoerders van Eurodusnie. Niet aan mij, maar aan de inwoners van Leiden voor alle overlast die ze veroor zaken, en aan de mensen die ze een taart in het gezicht hebben gegooid", aldus Kuperus. leiden reizigers nu te weinig te vertel len. De statenfractie stelt voor de dienstregeling op de bussen en huis aan huis te verspreiden. Vervolgens moeten de gemeen ten in een enquête of een hoor zitting de mening van de bur gers onderzoeken. Gedeputeerde staten zien niets in het plan. „De dienstre geling wordt voorgelegd aan de gemeenten én aan erkende be langenorganisaties zoals Rover", zegt J. Disco, voorlichter van de provincie Zuid-Holland. „Er is dus voldoende inspraak. Boven dien kan iedereen die dat wil de dienstregeling inzien op het ge meentehuis." De statenfractie Zuid-Holland van de SP wil de nieuwe bus dienstregeling die op 30 mei in gaat voorleggen aan de reizi gers. Die kunnen dan vooraf be zwaar maken of verbeteringen aandragen. De huidige be- zwaarregeling staat slechts be zwaar toe als de dienstregeling al vastligt. Dat schrijft de SP in een brief aan de provincie Zuid- Holland. De provincie, de gemeente en de vervoersbedrijven ZWN en NZH overleggen deze maand over de conceptdienstregeling. In de visie van de SP hebben de Een Afrikaans huttendorp, een Turkse bazaar, een Thaise tempel en een sombrero-bar - wie vandaag, morgen en overmorgen in de Pieterskerk komt, waant zich in een compleet andere wereld. Dat klopt ook wel: het is de wereld van Djoser, het in Leiden gevestigde reisbureau, gespecialiseerd in verre en avontuurlijke reizen. Directeur Herman van de Velde heeft opnieuw kosten noch moeite gespaard om zijn jaarlijkse Reizigers- en Informatiedagen af te zetten tegen een decor zoals de klandizie dat straks ook in werkelijkheid zal aantreffen. Van de Velde verwacht de komende dagen zo'n 12.000 bezoekers op zijn exotische feestje, dat voor veel van zijn klanten en relaties geldt als een soort reünie. Voor hen zijn de (gratis) dagen ook bestemd. Wie nu nog een kaart hoopt te scoren, is duidelijk te laat. „Helaas, we zijn vol." FOTO* TACO VAN DER EB Kerstboom (2) 'Een beetje zuur stukje over on ze mooie kerstboom', zo wilde een van de ambtenaren op het stadhuis wel even kwijt. Maan dag veronderstelden we dat ze op het stadhuis waarschijnlijk zitten te slapen, hoogtevrees hebben of te lui zijn omdat er bijna een maand na kerst nog steeds een forse kerstboom in het nieuw te bouwen atrium prijkt. Die boom houdt de ambtenaren juist een beetje vrolijk, zo stelde de ambtenaar - die namens veel collega's zegt te spreken. „Dat atrium is tij dens de bouw maar een don ker, naargeestig gat. De kerst boom fleurt het tenminste nog een beetje op." De boom moet, kortom, maar zo lang mogelijk blijven staan. marc vlek en wim wegman >L) Geen j A Geen es mensen zijn gisteren in de stad het slachtoffer ge- enrollers slaan toe an zakkenrollers. In drie gevallen betrof het vrouwen -.«portemonnee tijdens het winkelen uit de schoudertas ^een oofd. Een 23-jarige Leidenaar miste in een café aan de O UlRijn bij het verlaten van de zaak zijn creditcard die in It Op Leiden Centraal sloegen de gauwdieven even- Een 60-jarige man uit Bloemendaal vond het vreemd het instappen van de trein tot tweemaal toe aan zijn Igetrokken. Hij weet dat evenwel aan de drukte. Bij na- ectie stond de de ritssluitng van zijn tasje open en mis- EL j in kinderdagverblijf anochtend in alle vroegte brak brand uit in kinderdag- e Grote Beer aan de Meerhof. De brandweer had het onder controle. De rookschade was evenwel aanzien- iat brandstichting niet wordt uitgesloten, stelt de tech- cherche een onderzoek in. Maak het spoor tussen Gouda en Leiden Lammenschans geschikt voor een sneltram. Leg bovendien van de Lammenschans door de Breestraat en via Leiden Centraal een nieuw sneltram-spoor aan tot het transferi um bij de A44. En trek die lijn in de toe komst via Valkerhout door naar Katwijk en Noordwijk. Dat is de aanbeveling die wordt gedaan in de 'Verkenningenstudie' naar de Rijn-Gouwelijn die gisteren door gedepu teerde T. Jansen is aangeboden aan minis ter Netelenbos. In principe is het mogelijk om in 2003 de eerste sneltrams te laten rijden over het tra ject Gouda-Alphen aan den Rijn-Leiden. Dat wil zeggen: wanneer de minister bereid is om geld ter beschikking te stellen voor de verdubbeling van het nog grotendeels enkel spoor. Tot zo'n toezegging was Netelenbos gisteren nog niet te verleiden, omdat het in vesteringsprogramma tot 2005 al is vastge steld. „We zullen hier de komende jaren, het komend decennium nog heel vaak over spreken", was het commentaar van de mi nister. Desondanks is de Leidse wethouder T. van Rij, die namens de betrokken gemeen ten een toespraak hield, niet bang dat de Rijn-Gouwelijn nog tien jaar op zich laat wachten. „Het voordeel is dat we in de re gio op één lijn zitten, terwijl bij een project als Randstad-rail Rotterdam en Den Haag nog aan het ruziën zijn over het te gebrui ken systeem. Dat geeft ons een voorsprong als het om het verdelen van het geld aan komt", aldus Van Rij. In vorige studies naar de Rijn-Gouwelijn waren voor het traject tussen Leiden en kat wijk twee gelijkwaardige varianten opgeno men: een lijn door de geplande woning bouwlocatie Valkerhout en een lijn die iets noordelijker door Rijnsburg rijdt. Inmiddels is de variant door Rijnsburg een stippellijn tje geworden, terwijl de sneltram door Val kerhout de voorkeursvariant is. Nog een verandering ten opzichte van de oudere plannen, is dat het lijntje door de Alphense wijk Ridderveld geschrapt is. Deze uitbreiding zou 100 miljoen gulden kosten en slechts een geringe toename van het aantal reizigers tot gevolg hebben. Er wordt dan ook geadviseerd om geen verder on derzoek te doen naar deze lijn. De Meelfabriek blijft hoogstwaarschijnlijk een gezichtsbepalend complex in Leiden. wel nooit officieel onderzoek naar verricht, maar in het verle den lagen de verhoudingen toch duidelijk anders. Toen wa ren meer mensen voor sloop dan nu." „De Leidse bevolking heeft dus gesproken en wethouder van Rij, die op den duur bijna nog als enige het standpunt 'De Meelfabriek is te veel massa op de verkeerde plaats' verdedigde, kan nu zonder gezichtsverlies de consequenties trekken uit het stadsdebat waar ook hij aan meewerkte. De politieke beslis sing moet in het verlengde lig gen van de uitkomst van de en quête." Datzelfde meent ook F. Sen- gers van de Vrienden van de Meelfabriek. „Die uitspraak van Van Rij doet me deugd. Maar eerlijk gezegd had ik ook niet ARCHIEFFOTO FRANS ROMBOUT anders verwacht dan dat het college zou besluiten tot be houd van de Meelfabriek. Ik had alleen niet gedacht dat Van Rij dat zou zeggen." Eigenaar Van der Wiel was van ochtend niet bereikbaar voor commentaar. zijn live. Eerder passeerden on der andere de brandweer, sok ken en het WK-voetbal de re vue. „Een uitzending bestaat alleen uit licht vermaak", licht Marianne, vrijwilligster bij de omroep, toe. „De kinderen die hier liggen hebben al genoeg aan hun hoofd. Op deze ma nier zijn ze er even uit. De omroep herhaalt de uitzen ding een week lang, zodat de kinderen zichzelf terug kunnen zien. Oudere kinderen, die niet meer zo nodig op televisie hoe ven, mogen meewerken als ca meraman. De kleintjes maakt het niet uit. Die zijn al lang blij met het lek kers. Na een filmpje over een alternatieve elfstedentocht door de gangen van het LUMC mag een patiëntje bellen naar de uitzending om het mooiste ijsbouwwerk aan te wijzen. Het kunstwerk met de titel 'klieder- klots' krijgt de eerste prijs. Nadat alle aanwezigen de groe ten hebben kunnen doen, komt de uitzending ten einde. De kinderen zijn moe en de twee ijstaarten zijn inmiddels ge smolten. Ook 'het warmste ijs ter wereld' blijkt niet bestand te zijn tegen de hete lampen in de studio. Voor de patiënten op de kin derafdeling heeft Ben Jerry's een ijsbakje klaarstaan. „We houden ook wat achter voor het personeel", zegt Remko, de vertegenwoordiger van de ijsfa- brikant. „Anders krijgen we scheve blikken." chocoladekoekjes. De 'Vermonster', vernoemd naar de Amerikaanse staat Vermont waar het bedrijf werd opge richt, drijft bijna van het dien blad af. Ben Jerry's is riiet zo maar ijs. Het is 'het warmste ijs ter we reld'. De oprichters, twee hip pies uit Amerika, wilden 'ijs met een boodschap' maken. Toen hun formule succes oogstte en de winst groeide, namen zij zich voor een deel van de opbrengst aan goede doelen te schenken. Vandaar dat het bedrijf graag meewerk te aan de actie van de zieken- huisomroep. Iedere week maakt de omroep een programma rond een be paald thema. De uitzendingen n wen, ijs bouwen!" Op en loopt een dreumes jaar of vier door de stu- de LUMC-kindertelevi- iekenhuisomroep van s Universitair Medisch wijdt de uitzending week aan het thema 350j iale attractie heeft de Vroep de Amerikaanse ant Ben Jerry's uitge- Deze heeft een doos beschikbaar gesteld, stwee teams van pa- het mooiste ijsje mo- 'en'. lept een jongetje gro- lijs op een dienblad, ijn teamgenootjes de jgoferoeiende berg versie- hagelslag, M&M's en TIKIBADOPEN DE HELE WINTER DOOR (OOK 'S AVONDS)! Op donderdag gesloten m,u.v. feestdagen en schoolvakantie Duinrell. Duinrell I, 2242 JP Wassenaar, (070) 51 55 155. http://www.duinrell.nl DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13