Natuurramp proeftuin voor de TU Delft >k Rijp en Groen Kiezen of delen VRIJDAG 22 JANUARI 1999 Planten passen zich aan de omstandigheden aan BARCELONA HENK VAN DEN BOOM Microbiologen van de Techni sche Universiteit van Delft gaan samen met andere Europese onderzoekers in het Zuid- Spaanse natuurpark Donana een proef beginnen om zware metalen te verwijderen met be hulp van transgene planten en bacteriën. Het project waarvoor subsidie is aangevraagd bij de Europese Commissie zal vele jaren in beslag nemen. Het stroomgebied van de rivier Guadiamar, die door Donana stroomt, is een van de zwaarst vervuilde gebieden van Europa sinds vorig jaar april een dam doorbrak rondom een bassin waarin vijf miljoen kubieke me ter giftige blubber uit de koper mijnen van Aznalcollar was op geslagen. Duizenden hectaren natuur- en landbouwgebied verdwenen onder een dikke laag modder. Veertigduizend ton afval spoelde de rivier in. die het slijk over een afstand van veertig kilometer meevoer de naar het natuurpark. Met man en macht hebben de Spaanse overheden geprobeerd de schade te beperken door dammen te bouwen en de bo venste laag van de grond af te graven. Maar een groot deel van de zware metalen is wegge zakt in de bodem of ligt nog. moeilijk bereikbaar, in de bed ding van de rivier. Professor dr. J. Gijs Kuenen, hoofd van het Kluyver Labora torium voor biotechnologie van de TU in Delft, spreekt over een 'regelrechte natuurramp'. Als voorzitter van de milieuafdeling van het Europese wetenschap pelijke samenwerkingsverband European Science Foundation heeft hij samen met zestig an dere milieuwetenschappers uit een groot aantal landen on langs een bezoek gebracht aan het rampgebied. Daama is be keken wat er het beste kan wor den gedaan om zoveel mogelijk gif uit de bodem te halen. Kuenen: ..Het probleem is te omvangrijk om alleen met con ventionele methodes te lijf te gaan. zoals afgraven en schoon wassen. In dit geval moeten we de natuur zelf het werk laten doen. Daar kunnen wij mis schien een handje bij helpen." Eerst moeten de gifstoffen im mobiel worden gemaakt, zegt de microbioloog, zodat ze niet verder in de natuur worden verspreid. Dat kan volgens hem het beste, hoe raar het ook klinkt, door andere chemicaliën toe te voegen, zoals bijvoor beeld kalk. ijzeroxide en voor bewerkte klei. Daardoor wor den de zware metalen vastge zet. Vervolgens kan met de ver wijdering worden begonnen. De wetenschappers kiezen voor de biochemische methode. Het is bekend dat bepaalde plan tensoorten in staat zijn zware metalen op te nemen en in hun bladeren op te slaan. Door ze te oogsten kunnen de metalen Het stroomgebied van de rivier Guadiamar, die door het natuurpark Donana stroomt, is een van de zwaarst vervuilde gebieden van Europa. worden verwijderd. Het is vol- ken. Het is de bedoeling dat de ze transgene planten straks het verwijderen van de zware meta len versneld en versterkt kun nen aanpakken. Volgens Kuenen wordt deze 'schoonmaakmethode' nog vrijwel nergens toegepast. Al leen in Noord-België zijn goede resultaten geboekt met zwaar vervuilde grond door zinksmel- terijen. De Delftse professor is gens Kuenen nou net de kunst om te weten welke planten je op welke plaatsen moet neer zetten. „Dat moeten we uitpro beren en een paar jaar lang nauwgezet volgen door middel van metingen. Wanneer we we ten welke planten voor dit werk het meest geschikt zijn willen we door overbrenging van ge nen die eigenschappen verster- foto anp zich ervan bewust dat de bio chemie niet alleen de zaligma kende oplossing is voor het Do- nana-gebied. „Deze giga-pro- blemen kun je niet zwart of wit benaderen. Ie moet nuanceren. Je mag blij zijn als je met deze methode een deel van het pro bleem kunt oplossen." Zo hebben de microbiologen geen kant en klaar antwoord op de vraag wat er met het gif moet gebeuren dat nog op de bodem van de rivier ligt. Tijde lijk kan dat het beste worden vastgezet in de modder door de groei van bacteriën te stimule ren. zegt Kuenen. Maar uitein delijk is er volgens hem maar een oplossing: gewoon wegzui gen en opruimen. Een zeer kostbaar en moeilijk karwei. Voor Kuenen is het Spaanse Donana een 'proefkonijn'. „Ook al klinkt het reuze zuur, we hopen hier veel kennis op te doen die we weer kunnen ge bruiken bij een volgende ramp." Greenpeace Spanje heeft in middels de voorgestelde oplos sing van de wetenschappers van de hand gewezen. Als te genstanders van manipulatie met genen vinden zij het mid del erger dan de kwaal. Kuenen is het daar volstrekt niet mee eens. „Wat wij doen is hetzelfde als wat in de natuur zelf ge beurt. Daar passen planten zich ook genetisch aan aan de om standigheden. Wij doen het al leen wat sneller." Het project van Kuenen gaat overigens verder dan beperken van de al aangerichte schade. „We stellen ook voor om de stroom van afval die vrijkomt bij de koperwinning aan te pak ken. Dat kan door het inzetten van bacteriën. Met die techniek is het mogelijk de afvalstroom sterk te minimaliseren of zelf helemaal te voorkomen. Pre ventie dus", aldus Kuenen. Illustratie Han van der Ven Dat het altijd weer een kwestie van kiezen a of delen is, wordt wel eens vermoeiend. Neem nu de aanschaf van een bosje snijbloemen dat je iemand cadeau wilt geven of waarmee je de eigen kamer wat op wilt fleuren. In het achterhoofd gon zen de gedachten aan de grote hoeveel heid gifstoffen en aan het energieverbruik dat gemoeid was met de teelt van de bloe men. Natuurlijk doe je alle moeite om de kos telijke aanwinst zo lang mogelijk in leven te houden. Dus geen spoor van een blaadje in het water want dat veroorzaakt rotting, snijbloemenvoedsel om de bloe men lang fris te houden en vooral geen plaats bij een warmtebron dan wel bij rij pend fruit. Maar dan nog? Gelukkig is er sinds augustus 1998 ook een milieukeur voor planten en bloemen. Milieukeur wil in dit geval zeggen dat deze met veel minder milieubelas ting zijn gekweekt dan de gangba re soortgenoten. De eisen zijn vastgesteld door de Stichting Mi lieukeur en er wordt geregeld ge controleerd of de teelt nog aan de eisen voldoet. Ze zijn vastgelegd in een certificaat waaraan de be trokken organisaties meewerken. Deze Stichting is alweer enkele jaren en oud en werd in 1992 op initiatief van de overheid opgericht om de consument een overzicht te bieden in de wirwar van producten die al dan niet terecht als milieu vriendelijk worden aangeprezen. Op dit mo ment kunnen zo'n honderd producten bo gen op milieukeur. Ze variëren van papier tot reinigingsmiddelen, van schoenen tot li noleum. Voor deze rubriek is milieukeur pas van belang sinds de Stichting ook gekeken heeft naar de teelt van bloemen en planten. Door het kopen van bloemen en planten met milieukeur ondersteunt men de kwekers die moeite doen om een goed product te brengen met zo weinig mogelijk belasting van de leefomgeving. Men kan nu dus ook snijbloemen kopen zonder het kwade gewe ten dat bij een beetje doordenken plaagt. De moeilijkheid is alleen nog dat er tot op dit moment niet zo erg veel verkooppunten zijn voor dit soort planten en bloemen. Planten met milieukeur kan men kopen bij Intratuin, die zich garant heeft gesteld om 25 van zulke planten in het assortiment op te nemen. Met snijbloemen is het wat minder eenvoudig. Daar zullen de milieubewuste bloemenlief hebbers voor moeten zorgen. Dat kan alleen als ze telefonisch informeren naar de zaken die in eigen buurt bloemen met een keur merk in de handel brengen. Niet zo eenvou dig dus, maar het is in elk geval een begin. Navragen van adressen kan men bij bij de coördinator Ruud Baars, telefoon 0318 - 527568. Hoe meer mensen overgaan tot het gebruik van milieuvriendelijke planten en bloemen, des te meer kwekers zullen beslui ten om ook op vriendelijkere wijze te gaan kweken. GREET BUCHNER kleur grauwe dagen met groene kamerplanten, te kust en te keur bij: OJICO bloemendaal bv. rijksstraatweg wassenaar PUZZEL rijdag 22-1-1999 Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Licht aangeschoten? Nee, volkomen bezopen! (6); 7. Treurig als je zo snel ouder wordt! (5); 8. Bijzonder eerste deel (5); 9. Bocht in zee voor 'n stad in Peru (5); 10. Zoek op, dan zit het wel goed! (4); 11. Weg met die slons in de roeiboot! (6); 12. Het verkwisten van kosmetische producten (6). VERTICAAL: 2. In het oog springende olie (5); 3. Naar beneden lopen als een gieter (6); 4. Geestelijke die manuscripten doorleest (6j; 5. De eerste slons van stand (4); 6. Opgedirkte vrouw op het toilet (8); 10. Hij is te vet om snel te zijn (4); 11. Voor en middenin de klaprozen (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Kanon; 5. kat; 6. oer; 8. rente; 11. Ran; 13. ram; 15. ui; 16. esp; 18. ha; 19. ei; 20. of; 21. ka; 23. kil; 25. ma; 26. elp; 28. ven: 29. larve; 32. vak; 33. les; 34. tsaar. Verticaal: 1Karn; 2. Ate; 3. oot: 4. neer; 7. drukker; 9. nis; 10. amarant; 12. ai; 14 ah; 16. eik: 17. pol; 22. al; 24. Ier; 25. me; 27. plat; 28. veer; 30. aks; 31vla. HEINZ *VÏ47~CXZ>£-7~ <S£*S7r' 7~Ar TOM POES Heer Bommel en de Killers Hij remde krachtig en stapte uit om het bord beter te kunnen bestude ren. Zodoende werd hij een klein mannetje gewaar, dat in de schaduw van de paal zat te peinzen. „Kwetal!" riep hij verrast uit. „Dat is toevallig! Jij bent degene die ons helpen kan. Kun jij ons de weg wijzen naar de Deskundige op het gebied van Vrije tijdsbesteding? Je weet wel." „Nee", zei het ventje, grote ogen opzettend. „Ik heb maar een klein denkraampje en u gebruikt zulke dunne woorden. Wat is dat?" „Een deskundige", ver klaarde heer Oliie. „Iemand die kun dig in des is. Ik bedoel, die alles weet over vrije tijd. Hoe je die gebruiken moet, bedoel ik." „Wat is vrije tijd?" vroeg het ventje bevreemd. Heer Bommel fronste de wenkbrauwen, maar hij beheerste zich. „Vrije tijd", zei hij, langzaam en duidelijk spre kend, „is de tijd die er overblijft wan neer men zijn werk gedaan heeft en waarmee men geen raad weet, als je begrijpt wat ik bedoel." Kwetal knik te peinzend en zijn gelaat betrok. „Ik begrijp u, nu u zo bol praat", mom pelde hij. ,,U bedoelt tijd doden! Dat is kil werk en erg gevaarlijk! Maar u hebt zón groot denkraam, dat u het wel zult weten. Kijk, als u in die rich ting rijdt, komt u er vanzelf." „Waar kom ik dan?" vroeg heer Ollie, terwijl hij zich terughaastte naar zijn auto. „Bij die kundige", zei het ventje. „Vroeger woonde hij daar tenminste en toen noemden wij hem een killer. Rechtdoor. Dodenvallei heet die plek." Heer Bommel luisterde echter al niet meer en stuurde de Oude Schicht met grote snelheid de heuvel af. REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA Plant werkt als batterij Wetenschappers van de Uni versiteit van Wisconsin in Madison (VS) hebben ont dekt dat planten werken als een soort batterij. Planten kunnen een elektrische span ning opwekken van bijna een halve volt tussen celmembra nen. Door dit spanningsver schil kan de plant zelfs heel lage concentraties kalium uit de grond halen. De negatief geladen wortelcellen trekken de positief geladen kaliumio- nen uit het grondwater. Dit onmisbare element houdt bij planten het water vast in stengel en blad. Bij kaliumge- brek gaan de bladeren slap hangen en stoppen de cellen met groeien. Kalium wordt door de plant opgenomen via speciale membraaneiwitten of ka- liumkanalen. De onderzoe kers vonden met een speciale techniek uit duizenden mutanten een zandraket, Arabidopsis thaliana, met een kapot gen dat normaal co deert voor de vorming van kaliumkanalen. Door deze IEC NO! mutant te vergelijken nu dere planten konden de tenschappers achterhaü hoe goed het kaliumkan werkt. „De sterkte van hj elektrische veld maaktb kanalen mogelijk om zei lium op te nemen bij coi trades die voor onmogel The werden gehouden." zegt leculair bioloog Michael sman. Het elektrisch vel planten is veel groter da bij zenuwprikkels in met dier, waarbij eveneens k sen liumkanalen zijn betrok! zei „Belangrijke landbouw^ Stu wassen hebben misschif r"' niet exact hetzelfde kaliumkanalen als de zat ke. ket," zegt Sussman, „nu wel een gen dat er erg vu lijkt. Door die genen te tificeren en te testen is hi NO! mogelijk om gewassen te Nel wikkelen die toe kunnen Acl minder kunstmest. Dew Hel schappers zijn inmiddel Mu begonnen met studies n andere voedingsstoffen de plant, zoals ijzer en c um. Juc Heruitgave plantengeneeskunt Hennip-bladig Leverkruid. Bloeitijd in de maand Augus tus, aan de kanten der slooten, bijna overal In Noordhol land, onder 't riet en op veele andere plaatsen, ter hoogt van 3 of 4 voeten. tekening firm Niet vaak wordt een waarde vol historisch boek opnieuw uitgegeven. Het eerste deel van de zesdelige serie 'Be schrijvingen der Artseny-ge- wassen' is net uitgekomen, ruim tweehonderd jaar na het verschijnen van de oorspron kelijke handgeschilderde druk Het boek is, behalve als waar devolle bron voor natuurge nezers, ook zeer interessant voor liefhebbers van planten en kruiden. In elk deel van de serie worden honderd inder tijd bekende en gebruikte plantensoorten paginagroot afgebeeld en beschreven. In de beschrijving wordt inge gaan op de geneeskrachtige werking van de plant en daar naast wordt de plant op een bijzondere manier omschre ven. Tenslotte worden de plaatsen benoemd waar de e s plant destijds in Nederla werd aangetroffen. De uitgave is een lust va het oog van liefhebbers i oude naslagwerken. Deo spronkelijke uitgave was ha; sluitend via intekeningv krijgbaar en verscheen in nt beperkte oplage. In elkb ea; werden alle honderd aflx juif dingen zeer natuurgetroi met de hand ingekleurd Naast de afbeelding vani gehele plant zijn ook d*. van de plantzoals bloei het blad, apart weergege rer In de nieuwe uitgave zijn noi afbeeldingen in kleur ge drukt. Het resultaat doel welijks onder voor de spronkelijke handgeschil de tekeningen. Beschrijvingen der Arts gewassen; D.L. Oskamp; 79.50; informatie 036- 5320280 Veevoer zonder antibiotica Deens onderzoek heeft uitge wezen dat toevoeging van an tibiotica aan varkensvoer niet. nodig is als men het brijvoer acht uur laat gisten. Door dit proces ontstaat een zuur mi lieu dat ziekteverwekkers doodt. Steeds meer vleesvar kenshouders kiezen ervoor om brijvoer te geven. Dit var kensvoer bestaat uit reststof fen uit de voedingsindustrie, zoals mayonaise, koekjes, soep, aardappelschillen, chips, biergist, sojamelk en vruchtenconcentraat. Uit die delen wordt een natte mix ge maakt waarin alle nodige stoffen zitten voor de groei, zoals eiwitten, vettpn en kool hydraten. Volgens de onder zoekers moet de slobber min stens acht uur broeien in een mengtank bij een tempera- tri( tuur van twintig graden.I ee die tijd zijn er voldoende rn melkzuur en melkzuurbi »e: riën gevormd. De zuurgï dvc is dan voldoende hoog o! di te rekenen met mogelijke l ziekteverwekkende bactfl de zoals salmonella en coli-l tci teriën. Penicilline is dan< bodig. Antibiotica in vee is omstreden. Het zou re tentie kunnen veroorzah He waardoor ziekteverwekla ongevoelig raken voor vei wante geneesmiddelen.!1 af deze zomer worden on reden in Europa vier sooi antibiotica als toevoeging 02 verboden. Denemarken 1 lot voorop en heeft als enigl Ea< zichzelf vorig jaar al eenu willig verbod opgelegd w antibiotica in varkensvoe Th Er zijn allerlei manieren om de groei van de wijnstokken te leiden, links detF "'J' Gobelet (oudste snoelwljze) en rechts methode Guyot (Zuid-Frankrijk, Spanje en* u van ItaliS) FOTO m

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10