Verdeeldheid over lagere prijssubsidies voor boeren UPC grootste kabelaar Northwest Airlines diep in rode cijfers Economie Railtest voor Combino Beursfraudezaak levert staat al 90 miljoen op Bouwstenen onder Lego lijken weg te vallen Stratenmakersshow In Flevoland dreigt nieuwe treinstaking JJSDAG 20 JANUARI 1999 ïWei jikopterdivisie Boeing naar RDM UO [lü Boeing gaat de afdeling voor lichte civiele helikopters open aan een dochteronderneming van het Nederlandse l De afdeling kreeg Boeing in 1997 na de fusie met McDon- Douglas in handen. Boeing blijft wel militaire helikopters en. RDM-dochter MD Helicopters Holding Inc. koopt de iten op de helikopters MD-500, MD-600N en MD Explorer reen niet nader genoemd bedrag. De transactie, die nog •t worden goedgekeurd door de Amerikaanse federale han- commissie, kan medio februari rond zijn. iast auto- nu ook computerrijbewijs haag Vanaf vandaag is het mogelijk het Europees Compu- Üjbëwijs te bemachtigen. De bezitter ervan wordt geacht de sbegrippen voor de bediening van een pc onder de knie te ben. Minister Hermans (onderwijs) reikte vanmiddag het te rijbewijs-voor-toetsenborden-en-beeldschermen in Den g uitgereikt. Het Europees Computer Rijbewijs is een inter- Dnaal erkend document en staat in Nederland onder auspi- van de stichting European Computer Driving Licence. Met iivoering van dit document streeft de stichting onder meer rverhoging van het niveau van computervaardigheden. ote overneming in Internetbranche vork» De Amerikaanse provider AtHome neemt voor 12,7 ard gulden het Internetbedrijf Excite over. AtHome wordt rdoor een grote concurrent van bedrijven als America Onli- dicrosoft, Disney en Yahoo. AtHome biedt de toegang tot met aan via kabel-tv. Het heeft contracten met achttien ka- tv-maatschappijen, waaronder TCI. De laatstgenoemde on- neming wordt overgenomen door het telecomconcern AT&T lat biedt AtHome grote toekomstmogelijkheden. hoonmakers zijn klaar voor acties [CHT* FNV Bondgenoten verwacht dat zonder acties er geen )voor de schoonmaak komt. „Ik ben een optimistisch ns, maar ik moet mijn verwachtingen aanpassen aan de rea- Na vier dagen onderhandelen gaapt er een groot gat tus- wat wij willen en de werkgevers bieden", zegt onderhande- Berghuis. De bonden eisen een loonsverhoging van 3,5 cent. De Ondernemingsorganisatie Schoonmaak- en Be- fsdiensten stelt daar 2,5 procent tegenover. Ook zijn de kgevers volgens Berghuis niet bereid afspraken te maken r de werkdruk. Vrijdag wordt er onderhandeld. „Dan moe de werkgevers met een beter bod komen. Doen ze dat niet volgen er onherroepelijk acties", verzekert de bestuurder. imiliebedrijf na 111 jaar failliet •len Precies op de dag dat het familiebedrijf Hekkens' IJzer- erij 111 jaar bestaat, vraagt de bewindvoerder bij de Roer- ndse rechtbank het faillissement aan. De zestig werknemers al naar huis gestuurd, omdat overnamegesprekken misluk- Bestuurder Antonis van FNV Bondgenoten verwacht dat de ïtbank het faillissement vandaag of morgen zal uitspreken noemt de ondergang 'tragisch'. Bij zijn bezoek aan de verou- de gieterij kreeg hij zelfs nostalgische gevoelens. „Het is alsof een bedrijf uit de vorige eeuw loopt. De directiekamer zou naar een museum kunnen." De familie had al jaren niet ;r geïnvesteerd in de gieterij. De fabriek had veel last van de currentie uit Oost-Europa. Ook de zwaarder wordende mi- voorschriften zaten Hekkens dwars. aling werkloosheid minder sterk irburg De werkloosheid is in de laatste maanden van 1998 lieuw gedaald. In het vierde kwartaal waren er volgens de i-cijfers 260.000 mensen werkloos. Het werkloosheidpercen- daalde naar 3,7 procent (1997 4,9 procent). Wel daalde de :kloosheid minder snel dan in de afgelopen kwartalen, zo Idt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In de laatste anden vein het jaar daalde de werkloosheid met gemiddeld DO mensen per maand. In de voorafgaande maanden be leg de daling nog 6.000 per maand. Tussen medio 1997 en dio 1998 daalde de werkloosheid zelfs met 9.000 per maand, aantal werklozen is in het laatste kwartaal van 1998 gehal- rd ten opzichte van de top van 520.000 mensen begin 1994. el bouwt nieuwe Duitse fabriek sselsheim Opel gaat bij zijn hoofdvestiging in Ruesselsheim compleet nieuwe fabriek neerzetten. In de fabriek die rond miljard gulden gaat kosten, zullen de modellen Vectra en lega worden gebouwd. De productiehal moet eind 2001 klaar Woordvoerder Bruno Seifert zei dat de directie nog wacht de formele goedkeuring door het Amerikaanse moederbe- jf General Motors. Begin jaren negentig opende Opel een gaand geautomatiseerde fabriek in het Oost-Duitse Eisen- die model zal staan voor de nieuwe hal in Ruesselsheim. danks de opening van een nieuwe productiehal gaat de af- ïwvan het personeel in Ruesselsheim door. Eerder was al t de vakbonden overeengekomen het aantal medewerkers eind 2002 terug te brengen van 10.000 naar 6.000. an der Valk ook in Engeland fford Horecaconcern Van der Valk gaat zijn vleugels uit- an in Engeland. Het ligt in de bedoeling dat medio zomer gend jaar een wegrestaurant en hotel nabij Stafford aan de Manchester-Birmingham in gebruik worden genomen. Alphenaar Piet van de Poel is de nieuwe directeur Van der Ik UK. Volgens Van de Poel, nu nog directeur van Vogelpark ifauna (ook onderdeel van Van der Valk), is het niet uitgeslo- dat de horeca-onderneming meer vestigingen in Engeland at openen. „Maar we moeten eerst even afwachten hoe de za- iilopen." Naast zijn Engelse activiteiten is Van de Poel ook commercieel directeur verbonden aan de Pier in Schevenin- ook eigendom van het toekanconcern. De werkzaamheden nVan de Poel bij Avifauna worden overgenomen door J. de ion, afkomstig van De Apenheul in Apeldoorn. Het hotel in geland krijgt 180 kamers. Van der Valk heeft behalve in Ne- rland onder meer ook vestigingen in België en Curasao. Eind februari marathonvergadering over hervorming Europees landbouwbeleid De Europese Unie is ernstig verdeeld over de manier waarop de prijssubsidies voor boeren met maximaal dertig procent verlaagd kunnen worden. Eind februari trekken de EU-landbouwministers zich voor drie dagen terug om een doorbraak te forceren. Daaraan vooraf gaand wordt iedere minister in Brussel ontboden om te peilen waar de benodigde 'onderhandelingsruimte' zit. brussel gpd De ministers besloten gisteren tot deze marathonvergadering omdat de gesprekken over een nieuw landbouwbeleid tot nog toe nauwelijks resultaten heb ben opgeleverd. Europees Landbouwcommissaris Fischler en de Nederlandse minister Apotheker zijn optimistisch over de kans op een akkoord eind februari. De openingsdag van die ver gadering zal overigens worden 'opgefleurd' door een grote boerendemonstratie in Brussel. Blijft een akkoord uit, dan is de vrees groot dat de EU-ministers van financiën de touwtjes in handen nemen. Het landbouw beleid slorpt namelijk bijna helft (negentig miljard gulden per jaar) van het EU-budget op. De landbouwministers kwa men gisteren niet verder dan een herhaling van hun stand punten over voorstellen van de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EU. De Commissie wil de prijssubsidies voor rundvlees, graan en zuivel stapsgewijs met respectievelijk dertig, twintig en vijftien pro cent verlagen. De inkomensda ling voor de boeren wordt ge deeltelijk gecompenseerd. Fischler wil op die manier het landbouwbeleid betaalbaar houden, ook als de EU straks met nieuwe landen wordt uit gebreid. Over het idee van lagere prijs subsidies, zijn de meeste lan den het eens. Knelpunt is ech ter de verdeling van de pijn: welke groep boeren en welk land wordt het hardst getroffen en in welke mate komt er com pensatie. Zo heeft Nederland moeite met de verhoging van de zuivelquota met twee pro cent. Die is namelijk gereser veerd voor bergboeren en jonge agrariërs, waardoor ons land grotendeels buiten de boot valt. Apotheker stuurt aan op een eerlijker verdeling. Daarnaast bepleit de minister een Euro pees landbouwbudget dat ruim tien miljard lager uitvalt dan de Commissie voor ogen staat. Groot-Brittannië, Zweden, Denemarken en Italië stellen op hun beurt voor de zuivelprijs nog verder te verlagen, onder gelijktijdige uitbreiding van de quota. Op den duur zou het he le quota-systeem volgens deze 'bende van vier' op de helling moeten. Nederland voelt daar niets voor. Frankrijk wil in het geheel niets veranderen in de zuivelsector. Ook over de rund vlees-plannen zijn de landen diepgaand verdeeld, evenals over de lagere graanprijzen. De hervorming van het Euro pese landbouwbeleid maakt deel uit van de Agenda 2000, waarin de Commissie ook de steunfondsen voor arme regio's en de financiering van de EU op de schop neemt. Eind maart moet tijdens een extra topont moeting van de EU-regerings- leiders een akkoord over al deze onderwerpen bereikt worden. Pilotenstaking belangrijke oorzaak ter ook met een daling van de bezettingsgraad van 74,3 pro cent tot 73,1 procent. Er werd bovendien 5,8 procent minder gevlogen terwijl de kosten per verkochte stoel stegen en de opbrengst daalde. Ook de hoe veelheid vracht verminderde, met 14,4 procent. Het vierde kwartaal van 1998 werd afgesloten met een netto verlies geleden van 343,9 mil joen gulden. Zonder bijzondere lasten zou sprake zijn geweest van een verlies van 222,3 mil joen gulden. In 1997 werd in het vierde kwartaal nog een winst van 217,4 miljoen gulden geboekt. De omzet in het vierde kwartaal daalde met ruim elf procent, van 4,7 tot 4,2 miljard gulden. Northwest-topman John Dasburg typeerde 1998 als een 'teleurstellend jaar'. Niettemin sprak hij gisteren de verwach ting uit dat de maatschappij het komende jaar zijn leidende po sitie zal heroveren. haarlem rudolf kleun Northwest Airlines, alliantie partner van de KLM, is in 1998 diep in de rode cijfers terecht gekomen. Het afgelopen jaar werd afgesloten met een netto verlies van 543 miljoen gulden. Een jaar eerder boekte de maat schappij nog een record-netto winst van 1,2 miljard gulden. De omzet daalde 11,5 procent van 19,4 miljard gulden tot 17,2 miljard gulden. Belangrijke oorzaak van de teruggang is de pilotenstaking van het afgelopen najaar. Om die reden vindt Northwest zelf een goede vergelijking met 1997 niet mogelijk. De staking kostte de maatschappij ongeveer 570 miljoen gulden. Daarnaast was er sprake van van extra lasten door het afstoten van zeven Boeing 747's en CAO-nabeta- lingen. Zonder die lasten zou sprake zijn geweest van een be scheiden winst van 49,4 miljoen gulden. Northwest kampte ech- Amsterdam De inwoners van de hoofdstad kunnen vanaf morgen tot en met 4 februari kennismaken met de Combino, een nieuw type iage- vloertram. Siemens test de Combino op het tramnet van het GVB. Na de proef gaat de Combino naar Rotterdam waar ook een test wordt uitge voerd. De Combino heeft over de volle lengte een verlaagde vloer waardoor de ingestapte passagier geen hoogten meer hoeft te overbruggen. De Combino is ook voorzien van automatische halteafroep en is uitgerust met permanente camerabewaking. FOTO FOTOPERSBURO DIJKSTRA PETER BROM amsterdam gpd Operatie Clickfonds heeft de staat tot dusver ongeveer ne gentig miljoen gulden opgele verd. De fiscus incasseerde on geveer tachtig miljoen gulden aan belastingnahefïïngen; de Amsterdamse justitie ontving tien miljoen gulden aan boetes. De opbrengsten van de beurs fraudezaak zullen waarschijn lijk verder oplopen, omdat de hoofdverdachten nog voor de rechter moeten verschijnen. De Amsterdamse hoofdoffi cier van justitie Vrakking maak te de 'winst' van het justitieel onderzoek gisteren bekend bij de presentatie van het jaarplan van het hoofdstedelijke arron dissementsparket. Hij reageer de daarmee op kritiek dat Ope ratie Clickfonds tot dusver niet bijster succesvol zou zijn. Doordat een aantal zaken nog 'naijlt' is niet helemaal ze ker hoeveel de fiscus precies binnenkrijgt. In eerste instantie was de bedoeling dat de be trokken beurshandelaren en beheerders van pensioenfond sen eind 1998 voorgeleid zou den worden, maar dat schema kon justitie niet waarmaken. Vrakking: „Er is sprake van een flinke werkdruk, maar het is niet zo dat we door het bomen het bos niet meer kunnen zien." Het onderzoek naar de beurs fraude begon ruim een jaar ge leden. Justitie ontdekte tiental len Zwitserse en Luxemburgse coderekeningen waarachter be lastingontduikers schuil gingen. De meeste van dit soort 'kleine re' zaken zijn inmiddels afge handeld door justitie dan wel de fiscus. De beurshandelaren en beheerders van pensioen fondsen die behalve van belas tingontduiking ook worden ver dacht van handel met voorwe tenschap en lidmaatschap van een criminele organisatie wach ten nog op hun proces. De opsporing van financiële delicten blijft ook in 1999 één van de topprioriteiten voor de Amsterdamse justitie. Vrakking zegde toe extra mensen aan te stellen. Bovendien moet binnen justitie de kennis over de finan ciële wereld uitgebreid worden. Daarvoor is onder meer het Fi nanciële Expertise Centrum (FEC) opgezet. Dat moet het ze nuwcentrum van de financiële recherche worden. ENW en EWR dragen kabelnet binnenkort ook over den haag gpd Het kabelbedrijf United Pan- European Communications (UPC) wordt binnenkort op af stand het grootste kabelbedrijf van Nederland met 1,6 miljoen aansluitingen. Na de aankoop van de kabelbelangen van NUON, die gisteren werd be klonken, worden waarschijnlijk binnenkort ook de kabelnet werken van EWR(regio Leiden), ENW(Noord-Holland) en Ga- mog overgenomen. De deal vloeit volgens NUON-directie- voorzitter Tob Swelheim voort uit de onlangs aangekondigde fusie tussen NUON en de drie energiebedrijven. Swelheim ziet geen hoofdrol weggelegd voor NUON in de kabel- en multimediawereld: „We leggen ons weer toe op de leverantie van gas, licht en wa ter". Voor de snelle kabelwe reld, die wordt aangevuurd door de telecomsector en waar met miljarden wordt gesmeten, bleek NUON een maat te klein. NUON beurt ongeveer 550 miljoen gulden voor zijn 49- procentsaandeel in UPC Tele- kabel. Dat bedrag wordt, bij de komende beursgang van UPC, voor ongeveer de helft betaald in aandelen. Daardoor houdt NUON een belang van 'minder dan tien procent' in UPC. De deal levert het energiebedrijf volgens Swelheim een boek winst op van 275 miljoen. De overnameprijs komt volgens Swelheim uit 'ver boven 1500 gulden per abonnee.' UPC, dat inmiddels over vijf miljoen aansluitingen in Euro pa beschikt met 3,4 miljoen abonnees, timmert agressief aan de weg in Nederland. De eerste stap was de aankoop van het Amsterdamse kabelnet, sa men met Philips, in 1995 voor 700 miljoen gulden. Later volg de Hilversum. Doordat Philips zijn kabelbelangen in '97 ver kocht kreeg UPC (dat toen nog stond voor United Philips Com munications) ook de kabelnet ten van Eindhoven, Helmond, Son en Breugel en omstreken in handen. De fusie met NUON Teleka- bel (600.000 aansluitingen), be gin vorig jaar, bracht UPC op 1,4 miljoen aansluitingen. Gro ter dan Casema, tot dan toe nummer één met 1,1 miljoen aansluitingen en begin 1998 ge kocht door France Telecom van KPN. Alleen het Amsterdamse net wordt, tegen de zin van UPC, nog gedeeld met het Amerikaanse Media One, ont staan uit US West. Deense speelgoedfabrikant in de rode cijfers door concurrentie van elektronische spelletjes Volle schappen met afgeprijsde Znap van Lego. bijna niks nieuws uitgebracht", vertelt De Vogel. Het .verbaast hem dan ook niet dat het vanaf 1997 bergafwaarts ging met de winst van Lego. De officiële cijfers komen in april, maar woordvoerders van het bedrijf hebben al laten weten dat het afgelopen jaar met ver- FOTO GPD HARMEN DE JONG lies werd afgesloten. Het is de eerste keer in het 70-jarige be staan van Lego dat de fabrikant in de rode cijfers eindigt. De Vogel ziet de onderneming als een kat in het nauw die de spreekwoordelijke rare spron gen maakt. „Ze proberen van alles uit nu het slecht gaat. Een lachertje is bijvoorbeeld de UFO, die in november '97 in» productie kwam en er al weer is uitgegooid. Zo heb je meer voorbeelden, ook van modellen die nog korter in de winkel heb ben gelegen." Verder was De Vogel onaange naam verrast toen Lego in okto ber vorig jaar- plotseling met 'Znap' op de markt kwam. Vol gens hem is dit nieuwe product een 'regelrechte kopie' van het goedlopende speelgoed K'nex, de opvolger van Meccano. D. Bos, medewerker van een V&D- filiaal in Den Haag waai' Znap- waterscooters, straaljagers en racemonsters in de schappen liggen, vindt dat de Lego-vari ant niet kan tippen aan het ori gineel. „Ik heb de demohstra- tiemodellen hier opgebouwd, maar het is allemaal veel te simpel, niet mooi. Het verkoopt ook niet goed. K'nex gaat daar entegen wel hard." Volgens De Vogel probeert Lego de concurrentie nu onder meer af te troeven door op trends in te springen. Zo komt in april Starwars- en Winnie the Pooh- Lego op de markt: „Zoiets heb ben ze nooit eerder gedaan." Daarnaast constateert hij dat het speelgoed hier en daar een gewelddadig tintje krijgt. Per soonlijk heeft hij daar geen be zwaar tegen: „Kinderen vinden dat nu eenmaal leuk. Ik gooide m'n Lego-vliegtuigje vroeger ook al tegen de muur om het neer te laten storten." De Deense krant Mandag Mor gen zegt dat de onderneming is ingehaald door concurrenten die veel hebben geïnvesteerd in elektronische spelletjes. Lego probeert die markt te volgen door bijvoorbeeld producten met cd-rom te leveren, maar die verkopen nog niet echt goed. Waar de knelpunten volgens Lego zelf liggen en welke oplos singen het bedrijf in gedachten heeft, wordt in de loop van de week toegelicht. Bij de vestiging in Breda houdt men, net als in Denemarken, de kaken tot die tijd stijf op elkaar. Ook wordt gezwegen over eventuele gevol gen voor de 74 Nederlandse werknemers. Rotterdam In het tentoonstellingscomplex Ahoy' in de Maasstad is gisteren de beurs Infratech 99 geopend. Op de beurs zijn onder meer diverse soorten bestratingen te zien op het zogeheten 'stratenmakers plein'. Infratech zet de komende dagen de Nederlandse grond-, water en wegenbouw in de schijnwerpers. De organisatoren van de vakbeurs verwachten met name belangstelling van uitvoerders van grote infra structurele werken. foto anp Raymond rutting Omzet Viagra al 1,5 miljard gulden new york krf-anp i Het Amerikaanse farmaciecon cern Pfizer heeft vorig jaar flink geprofiteerd van de introductie van Viagra. De verkoop van de jS erectiepil kwam uit op 1,5 mil jard gulden, zo blijkt uit de gis teren gepubliceerde jaarcijfers van het concern. Viagra was vorig jaar al goed voor zes procent van de omzet van Pfizer. De omzet groeide ten opzichte van 1997 met 22,5 procent tot 25,7 miljard. De nettowinst ging omhoog met bijna 27 procent tot vijf miljard. VS-zuivelreus steekt 20 miljoen in plasticfabriek groningen-noordhorn gpd De Amerikaanse zuilvelgigant Dairy Farmers of America (DFA) wordt voor bijna vijftig procent eigenaar van een fa briek voor afbreekbaar plastic. Daartoe is een contract geslo ten met de universiteit in Gro ningen, die in Noordhom een proeffabriek onder de naam Hycail heeft opgezet. De productie bij Hycail wordt vooral gericht op het verwerken van melkwei, een restproduct bij het maken van kaas, tot af breekbaar plastic. Nu wordt wei als afvalproduct in het riool ge loosd en moet er een afvalhef- fing worden betaald. Het plastic kan worden gebruikt om kaas in te verpakken. De proeffa briek moet begin 2000 met achttien werknemers operatio neel worden. lelystad gpd Het spoorwegpersoneel in Lelystad probeert nog één keer óp een nette manier gedaan te krijgen dat de NS-directie instemt met de eisen rond de verlofdagen. Doet de directie dat niet voor van avond 18.00 uur, dan bereiden de spoorwegbon den acties voor. Een nieuwe staking in Flevoland, begin volgende week, is dan niet uitgesloten. Dat hebben de machinisten en conducteurs uit Lelystad gisteren besloten tijdens werkoverleg. Vanwege het overleg reden er 's ochtends tot 7.10 uur geen treinen vanaf Lelystad naar Amsterdam en Schiphol. Honderden reizigers waren de dupe van de werkonderbreking. De vertraging werd nog verergerd door een grote sein- en wisselsto ring in de regio Amsterdam. Ook had niet iedereen begrip voor de acties. Het werkoverleg was belegd, omdat het perso neel kwaad is dat hun chef zijn mondeling geda ne beloftes over verlofdagen niet had herhaald in een brief. Op 7 januari eiste het personeel dat de verlofdagen van 1999 dit jaar onvoorwaardelijk kunnen worden opgenomen. Volgens een NS- woordvoerder is dat 'niet haalbaar'. 'Het kan niet zo zijn dat verlofdagen onder alle omstandighe den gegarandeerd worden, rekening houdend met het hoge ziekteverzuim dat er in Lelystad is.'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9