Clinton opent jacht op tabaksgiganten Buitenland Clintons aanhang acht getuigenverhoor 'onvermijdelijk' Muitende mijnwerkers op weg naar Boekarest Van Buitenen vestigt hoop op Europees Parlement Jordanië fluistert over opvolging koning Colombiaanse rebellen breken vredesoverleg af SDAG 20 JANUARI 1999 devergoeding na discriminatie Een rechtbankjury in Hartford, Connecticut, heeft hadevergoeding van 24 miljoen gulden toegekend aan heikundedocente die had aangevoerd dat zij geen vaste elling aan het Hartfordse Trinity College heeft gekregen ge haar sekse. Leslie Craine (55) werd in 1987 aangeno- een unanieme aanbeveling van haar afdeling, maar ijl 1993 niettemin te horen dat een vaste aanstelling er !zat. Nadat ze een rechtszaak had aangespannen, werd lijdelijke contract opgezegd. De jury verwierp Craine's acht van leeftijdsdiscriminatie, maar was wel overtuigd Msediscriminatie en contractbreuk door de universiteit. SRI tjSjj roder steunt ontwerp monument De Duitse bondskanselier Gerhard Schroder steunt een ipast ontwerp voor het monument voor de joodse slacht- van de nazi's. Het compromis over de opzet van het ge- teken in Berlijn kan een eind maken aan tien jaar gezeur de kwestie. De oorspronkelijke bouw van 2700 betonnen nbij de Brandenburger Tor wordt ingekrompen om plaats iken voor tentoonstellingsruimtes, een bibliotheek en een levoor archieven. Het sobere en meer monumentale origi- iad de uitdrukkelijke steun van de vorige bondskanselier, utKohl. Het compromis heeft slechts 1500 pilaren. ngersnood dreigt in Sierra Leone nfUi De voedselbevoorrading van de Sierraleoonse hoofd- ïeetown en andere grote steden in het land die door re- izijn afgesneden van de buitenwereld, is zo slecht dat hongersnood moet worden gevreesd. Internationale hulp- jiisaties hebben hierover gisteren alarm geslagen. De hulp- WfÊ isaties zeggen dat de inwoners van Freetown van geregel- edselleveranties uit het binnenland afgesneden zijn ge- l sinds de jongste gevechtsronde vorige maand uitbrak, ndien zijn de internationale hulpverleners uit de stad ver- :n en ontvangt de stad geen enkele buitenlandse hulp Het Wereldvoedselprogramma (WFP) roept de strijdende ■Rjien dringend op voedselleveranties aan Freetown mogelijk ü,li%en. 12, Le. ™tei ren en tomaten voor Cohn-Bendit ill Süii Daniel Cohn-Bendit, die in 1968 in Parijs als studen- 351 ider grote internationale bekendheid verwierf, is gisteren een bezoek aan de Franse opwerkingsfabriek in La Ha- ior werknemers op een regen van tomaten en eieren ont- Cohn-Bendit was naar de fabriek gekomen in het kader e campagne voor de in juni te houden verkiezingen van :oparlement. De werknemers protesteerden op deze wij- ;n het streven van de Duitse Groenen, waarvoor Cohn- campagne voert, om kernenergie gefaseerd af te schaf- rankrijk en Duitsland zijn het oneens over het besluit van itse regering niet langer gebruikte nucleaire brandstofsta- laar La Hague te sturen voor opwerking. ■dragers weten niet van besmetting [fu Eenderde van de Britse homoseksuelen die besmet zijn iet aids-virus weet dat zelf niet. Onderzoekers hebben dit in Londen gemeld op basis van gegevens uit zieken- aboratoria. Bij onderzoek van bloed- en urinemonsters dat eenderde van de aangetroffen hiv-dragers zich nooit had laten testen. In Groot-Brittannië hééft ongeveer ocent van de homoseksuele mannen een aidstest laten Dat is aanzienlijk minder dan bijvoorbeed in de Verenig- aten (90 procent) of andere West-Europese landen. ïepper 'Dolly' wil mensen klonen tfD De Britse wetenschapper lan Wilmut, schepper van ekloonde schaap Dolly, wil aan de slag met menselijke em- Het klonen van mensen is volgens hem bedoeld voor sche doeleinden. Wilmut onderhandelt met de Ameri- se firma Geron Corporation en hoopt binnen enkele weken het project te kunnen beginnen. Het is de bedoeling dat het klonen menselijke 'reserveonderdelen' ontstaan waar- hersenen en andere organen 'gerepareerd' kunnen wor- Wilmut zei dat hij geen moeite heeft met een dergelijk uitzicht, hoewel hij er zich van bewust is dat het voor veel sen shockerend kan zijn. ord-Koreaanse diplomaat ontvoerd Volgens Noord-Korea hebben Zuid-Koreaanse agenten diplomaat uit de Noord-Koreaanse ambasade in Berlijn oerd. De Verenigde Staten zouden handlangers van de ten zijn. Met de aantijgingen verbreekt het communisti- regime in Pyongyang zijn stilte rond de verdwijning van de ornaat. Het Noord-Koreaanse persbureau KCNA, spreekbuis de machthebbers, eist dat de VS de gekidnapte diplomaat iddellijk vrijlaten. Zuid-Koreaanse media meldden dat de jmaat samen met zijn vrouw is overgelopen naar de Ver- de Staten. De diplomaat, de 54-jarige Kim Kyong-pil, was de secretaris op de economische afdeling van de Noord- aanse ambassade. «dsdienstrellen in Indonesië ita» De jongste uitbarsting van religieus geweld in Indone- tort na het einde van de islarpitische vastenmaand Rama- heeft het leven geëist aan zeker vier personen. Bij de bloe confrontaties tussen christenen en moslims in de stad Am- op de Molukken vielen ook talrijke gewonden. Bij de rellen twee moskeeën en tientallen auto's in vlammen op. De sten zouden zijn ontstaan nadat moslims na hun gebeden een dronken man werden geconfronteerd. Islamieten mo- alcohol drinken. er toeristen verongelukt UFE' Op de Canarische Eilanden zijn waarschijnlijk vier va- fegangers verdronken. Ze werden aan de kust gegrepen rmetershoge golven terwijl ze poseerden voor een foto. Dat lurde op Tenerife met twee Amerikanen en op het eiland tarote met twee Britse toeristen. Reddingsdiensten op de arische eilanden schatten de kans dat iemand het drama i overleefd op bijna nihil. De Spaanse eilanden voor de «d-Afrikaanse kust zijn de afgelopen dagen geteisterd door ige storm die zes meter hoge golven veroorzaakte. igode raakt elektriciteitskabel /at !lla_» Een parade te water op de Filipijnen is gisteren op een ma uitgelopen toen een houten pagode die op een van de nemende boten was geplaatst een elektriciteitskabel raakte. iabel kwam op de boot terecht, waardoor zeker dertien nsen om het leven kwamen en nog eens tien gewond raak- •De slachtoffers, voor het merendeel tieners, namen deel een feest dat voorafging aan het stadsfestival van Lumban, ilometer ten zuidoosten van Manilla. Volgens een politie- 'rdvoerder kwamen ze om het leven door elektrocutie of ,jjj Irinking. Naar mogelijke vermisten wordt nog gezocht. t «itse hogesnelheidstrein loopt uit rails j 5 ÜSver Twee wagons van een Duitse hogesnelheidstrein gistermiddag enkele minuten na vertrek uit het station van mover ontspoord. De wagons bleven overeind en er vielen n slachtoffers. De oorzaak van de ontsporing is nog onbe- maar de autoriteiten gaan er van uit dat er geen sprake is sabotage. De InterCity Express (ICE) met bestemming Ber- feed op het moment van de ontsporing, kort na 13.00 uur, 'een snelheid van ongeveer 40 kilometer per uur, een fractie rijn maximumsnelheid (280 kilometer per uur)Vorig jaar 'ontspoorde een ICE-trein bij Eschede en vonden 101 pas iers de dood. Volgens onderzoekers was het ongeluk te wij- aan een wiel dat het had begeven. Niet alleen vanwege het Jeluk van vorig jaar juni, maar ook door een serie aanslagen deinen worden ongelukken en bij na-ongelukken met Duitse "en nauwlettend onderzocht. Aantal Republikeinse afgevaardigden blijft weg bij State of the Union In zijn jaarlijkse rede tot het Amerikaanse Congres, de 'State of the Union', heeft president Clinton vannacht de tabaksindustrie de oorlog verklaard. Hij maakte bekend dat hij zijn minister van justitie heeft opgedragen de si- garettenfabrikanten voor het gerecht te slepen. Naar voorbeeld van een reeks afzonderlijke Amerikaanse sta ten, verwacht nu ook de federale overheid dat zij de ta baksindustrie, 'die de Amerikaanse jeugd vergiftigt', mil jarden dollars zal kunnen aftroggelen. washington john wanders correspondent De immense schadevergoedin gen die Clinton voor ogen staan, zullen worden aange wend voor subsidieprogram ma's in de sector van de volks gezondheid, zei hij. Eerder al kondigde de president aan dat hij van plan is een belastingver hoging van 55 dollarcent door te voeren op elk pakje sigaret ten. Enkele elementen uit de 'Sta te of the Union' die qua ka rakter vergelijkbaar is met de Nederlandse Troonrede wa ren de afgelopen weken al uit gelekt. Zo sprak Clinton eerder al het voornemen uit de uitga ven voor defensie met 12 pro cent te verhogen. De Amerikaanse variant op de AOW was evenals vorig jaar een essentieel onderdeel in zijn 'State of the Union'. Clinton wil 60 procent van het begrotings overschot reserveren voor de oudedagsvoorziening van de 'babyboomers', de generatie die kort na de Tweede Wereld oorlog werd geboren. Ook de toekomst van het Amerikaanse onderwijs was wederom een gewichtig punt in Clintons speech. De Ameri kaanse regering wil af van de zogeheten 'sociale bevordering' van scholieren naar een hogere klas. De overheid zal scholen stimuleren leerlingen een jaar tje vast te houden op hetzelfde niveau als ze nog niet rijp zijn voor een hogere klas. Clinton had geweigerd het uitspreken van zijn 'State of the Union' uit te stellen in verband met het lopende afzettingspro ces in de Senaat. Een aantal van Clintons critici in het Con gres, onder wie de Republi keinse afgevaardigde Henry Hyde, kondigde tevoren aan dat zij de toespraak thuis vanaf de bank zouden gaan bekijken. Het zou volgens hen schijnhei lig zijn als zij pontificaal plaats zouden nemen in de zaal om te luisteren naar een president die in hun ogen al zijn geloof waardigheid en gezag heeft verspeeld. De afgelopen jaren viel de State of the Union voor Clinton elke keer op een ongelukkig moment. Vorig jaar sprak hij de speech uit luttele dagen nadat het land werd overdonderd door het eerste bericht over zijn toen nog 'vermeende' sek suele relatie met voormalige stagiaire Monica Lewinsky. De Amerikaanse president Bill Clinton begint zijn jaarlijkse toespraak, 'the State of the Union', voor het Congres. De president verwees slechts terloops naar het afzettingsproces dat tegen hem loopt. „Mis schien zien wij onder de dagelijkse druk der gebeurtenissen, in de bot sing van onenigheid, niet wat onze eigen tijd werkelijk is - een nieuwe voor Amerika", meende Clinton. FOTO REUTERS WIN MCNAMEE washington john wanders CORRESPONDENT Clintons achterban lijkt zich geleidelijk te verzoenen met de gedachte dat er in de rechtszaak tegen de president vrijwel zeker getuigen zullen worden opgeroe pen. Tom Daschle, leider de van de De mocratische fractie in de Senaat, acht het inmiddels 'onvermijdelijk' dat er ge tuigen zullen worden gehoord. Het ver horen van getuigen als Monica Lewins ky, Clintons secretaresse Betty Currie, Clintons vertrouweling Vernon Jordan en mogelijk ook 'onafhankelijk' aankla ger Ken Starr, zal waarschijnlijk deels achter gesloten deuren plaatsvinden. De Senaat beslist komende week of er getuigen nodig zijn om een fatsoenlijk eindoordeel te kunnen vellen over de vraag of Clinton al dan niet kan aanblij ven als president. Clintons advocaten zijn gisteren begonnen met hun plei dooi. Dat is er op gericht de aanklacht tegen de president steen voor steen af te breken. In een poging zijn aanklacht te gen Clinton substantie te geven, trok het Republikeinse smaldeel in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden veel te haastig conclusies, betoogde Charles Ruff, de leider van Clintons advocaten- team gisteren. „William Jefferson Clin ton is niet schuldig aan het plegen van meineed of het belemmeren van de rechtsgang". De vraag is volgens Ruff niet of Clin ton voortijdig weg moet. „De constitu tionele vraag die u moet beantwoorden, luidt of deze president een groot gevaar voor de natie vertegenwoordigt indien hij zijn termijn mag afmaken", zei hij tot de honderd senatoren, die voor dit bij zondere proces fungeren als 'onafhan kelijke leden van de jury'. Smartengeld voor ouders gestorven Belgische baby's brussel anp De Duitse farmaproducent B. Braun gaat smartengeld betalen aan de ouders van twee baby's, die afgelopen weekeinde over leden in een ziekenhuis in het Belgische Leuven. Dat heeft de firma toegezegd na een gesprek met de Belgische minister van volksgezondheid Colla. Deze had aangedrongen op een schadevergoeding. De baby's werden ingespoten met een zoutoplossing, in plaats van glucose. Het voor zuigelingen dodelijke kalium- chloride zat in een verpakking, waarop stond vermeld dat het om een suikeroplossing ging. De Duitse producent vermoedt dat op de verpakkingsafdeling in Berlijn een fout is gemaakt. Colla drong maandag meteen aan op de betaling van smar tengeld aan de ouders. De fir ma zei daar toen mee te willen wachten, totdat juridisch on derzoek was afgerond. Volgens een woordvoerder van de firma moet de betaling van schade vergoeding niet als schuldbe kentenis worden gezien. De Duitse onderneming heeft voor een week de productie van kaliumchloride stopgezet. In het ziekenhuis in Leuven zou den vijf ampullen met de ver keerde oplossing zijn aange troffen. Justitie in Duitsland heeft maandag een huiszoeking ver richt op het hoofdkantoor van B. Braun in Berlijn. Voor zover bekend heeft dit onderzoek geen resultaat opgeleverd. De Belgische apothekersbond APB heeft zijn leden opgeroepen alle producten van B. Braun terug te sturen. Kaliumchloride is zelfs bij een geringe hoeveelheid al do delijk voor zuigelingen. Voor volwassenen levert de oplos sing bij normaal gebruik geen problemen op. In overdosis ge bruiken artsen kaliumchloride bij de toepassing van euthana- Boedapest hans gertsen voor een herhaling van de ern stige rellen die mijnwerkers daar in het begin van de jaren negentig meerdere malen schopten. Daarbij vielen negen doden en honderden gewon den. Het gros van de Roemenen lijkt weinig sympathie voor de mijnwerkers te hebben. Zij ver dienen minstens tweemaal zo veel als de modale Roemeen en genieten van oudsher tal van privileges. De mijnwerkers gin gen zestien dagen geleden in staking uit protest tegen de sluiting van twee zwaar verlies gevende mijnen. Daarnaast ei sen ze 35 procent loonsverho ging en een afvloeiingsregeling van 10.000 dollar, honderd mo dale Roemeense maandsalaris sen, voor mijnwerkers die hun baan toch verliezen. correspondent De centrum-rechtse Roemeen se regering van premier Radu Vasile wordt zwaar op de proef gesteld door naar schatting 10.000 muitende mijnwerkers uit de Jiu-vallei. De mijnwer kers negeerden gisteren oproe pen van de regering om naar huis te gaan en zetten htm mars naar de hoofdstad Boeka rest voort. In en rond de stad Targu ]iu, 240 kilometer ten noordwesten van Boekarest, kwam het tot schermutselingen tussen de oproerpolitie en groepen mijnwerkers. Daarbij vielen minsten vijftien gewon den. De regering wil kost wat kost voorkomen dat de mijnwerkers Boekarest bereiken uit vrees Geschorste ambtenaar wil weer aan de slag Koning Hussein van Jordanië groet zijn onderdanen tijdens een rondtoer door Amman, na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten. FOTO AP LAURENT REBOURS amman ad bloemendaal CORRESPONDENT Als ik maar één zoon had zou ik hem aan de koning geven, net als Abraham bereid was Isaak te offeren". Voor Saini Al-Fayez, een Jordaanse Bedoeïen, is trouw aan het Hasjemitisch vorstenhuis geen zaak van twijfel. Drie dagen voor de terugkeer van de koning Hussein is hij met een deel van zijn uitgebreide familieclan vanuit Bani Sacher, in het zuiden van Jordanië, naar de hoofd stad Amman gereisd. Zijn zoon offert hij niet, maar wel wacht in de laadbak van zijn pick-up truck de mooiste kameel van zijn kudde. Later op de dag, als de koninklijke stoet passeert, zet Sami het een mes op de keel. Overal waar bedoeïnenclans langs de route samendromden, herhaalde zich gisteren dat ritueel van trouw aan het vorstenhuis. De laatste keer dat de clan van Bani-Sacher een kameel offerde was in 1992, toen ko ning Hussein uit Amerika terugkeerde na de verwijdering van een door kanker aan getaste nier. Ditmaal is hij volgens zijn art sen volledig vrij van zijn lymfklier-kanker, al zal pas in de komende jaren duidelijk worden of ér sprake is van volledige gene zing. De honderdduizenden Jordaniërs die giste ren de straat opgingen om hun leider har telijk en luidruchtig in te halen, zagen niet de gezonde vorst die hen vanaf duizenden officiële affiches en muurschilderingen toe lachte. Haarloos onder zijn roodwitte hoofddoek, door de slopende chemothera pie, en met ingevallen wangen, was de ko ning een schim van zichzelf. Husseins vermogen de vele gemeenschap pen in zijn land tevreden te houden is de sleutel van zijn succesvolle, nu al 46 jaar durende regeerperiode. De meeste andere Jordaniërs hebben nooit een andere heer ser gekend, maar iedereen realiseert zich nu meer dan ooit tevoren dat de dag waar op een nieuwe vorst de troon bestijgt nabij kan zijn. Ook Hussein zelf heeft in de afgelopen maanden zijn gedachten laten gaan over de toekomst van zijn land. „We hebben geen andere keuze dan spoedig onze na tionale koers te herzien en alle uitdagingen die ons pad blokkeren het hoofd te bie den", zei hij het afgelopen weekeinde in een televisietoespraak tot zijn volk vanuit Londen. De opvolging is een zaak waarover de Jor daanse media discreet zwijgen, maar in de salons van Amman gonst het van de ge ruchten. De koning heeft een nogal on stuimig liefdesleven achter de rug, met als gevolg een flink aantal troonpretendenten. Tot voor kort werd als zeker aangenomen dat zijn broer Hassan hem zal opvolgen. Maar de seismografen van het Jordaanse koninklijke leven constateren een lichte verschuiving in het taalgebruik van de ko ning. Dat deze de laatste dagen zijn broer al een paar keer heeft aangeduid als 'mijn plaatsvervanger' in plaats van 'mijn opvol ger', of 'de kroonprins' zou erop duiden dat hij een directe opvolging door één van zijn zonen of neven binnen een paar jaar mogelijk acht. Maar wie zal het worden? Toen de koning in 1965 Hassan aanwees als kroonprins, was Abdallah, zijn oudste zoon, nog maar net geboren. Abdallahs moeder, koningin Muna (de Britse offi ciersdochter Toni Gardiner) was Husseins tweede vrouw. Dat ze geen Arabisch bloed heeft werkt niet in het voordeel van haar zoon, die niettemin grote populariteit ge niet. Als het alleen zou gaan om afstamming is de 23-jarige prins Ali de favoriet. Hij is de zoon van de Palestijnse Alia Toukan, Hus seins derde vrouw. Als koning zou Ali defi nitief de band kunnen smeden tussen de Palestijnse meerderheid van de bevolking en de Jordaniërs van de Oostoever, die het openbare.leven beheersen. Er zijn meer kapers op de kust. De vrouw van prins Hassan, de Pakistaanse prinses Sarvat, probeert haar zoon Rashid naar vo ren te schuiven. Als haar echtgenoot Hus sein zou opvolgen, zou Rashid misschien een kans maken. Jordaniërs die het weten kunnen, houden het erop dat de koning uiteindelijk zal kie zen voor een van zijn eigen zonen. De favo- rietenrol is weggelegd voor de 18-jarige Hamzeh, zoon van Husseins vierde en hui dige echtgenote, de in Amerika als Lisa Ha- laby geboren koningin Noor. In 1992, toen hij in Amerika verbleef voor zijn nieroperatie, zou Hussein van plan zijn geweest de Hasjemitische familieraad bij een te roepen om de opvolgingskwestie voor eens en altijd te regelen. Maar op aan dringen van Hassan liet hij dat idee toen varen. Nu, zeven jaar later, lijkt de koning vastbesloten alsnog de raad te raadplegen, of beter gezegd: zijn besluiten mede te de len. Want wat voor alles in Jordanië geldt, geldt zeker voor de opvolgingskwestie: het laatste woord is aan de koning. brussel» anp De geschorste Nederlandse EU- ambtenaar Paul van Buitenen denkt dat hij via het Europees Parlement (EP) mogelijk bin nenkort weer aan de slag kan in zijn oude functie. Volgens Van Buitenen willen europarlemen tariërs van diverse fracties zich voor hem inzetten. De geschorste fraude-inspec teur van de Europese Commis sie wil tegelijkertijd een proce dure beginnen tegen zijn werk gever bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Volgens Van Buitenens advocaat maakt zijn zaak kans. Een uitspraak kan meer dan een jaar op zich laten wachten. Van Buitenen bracht de Euro pese Commissie aan het wanke len, door een rapport over frau de binnen het commissieappa raat door te spelen naar de groe ne fractie in het EP. Ondanks Van Buitenens verklaringen over fraude, waar Europese commis sarissen als Marin en Cresson niets aan deden, bleven de EU- functionarissen op hun post. Van Buitenen werd echter ge schorst. BOGOTA AFP-EFE-Rtr brachten onlangs, na het aflo pen van een eenzijdig kerstbe stand, in vier dagen ruim 140 mensen om het leven die van sympathie voor de guerrillero's werden verdacht. De acties van de doodseska ders wekten grote verontwaar diging, omdat bij veel Colombi- anen juist een sprankje hoop op stopzetting van het geweld was gerezen. De moordpartijen werden aanvankelijk be schouwd als een wanhopige ac tie om het vredesproces de grond in te boren, maar later werden zij meer gezien als po gingen om een sterke positie bij vredesonderhandelingen met de regering te verwerven. De burgeroorlog heeft in veertig jaar aan meer dan 120.000 Colombianen het leven gekost. De oudste, grootste en meest gevreesde rebellenbeweging van Colombia, de marxistische FARC, heeft het vredesoverleg met de regering opgeschort. De historische besprekingen in San Vicente del Caguan in de jungle van Zuid-Colombia waren der tien dagen geleden begomien. Zondag zou een derde ronde van besprekingen starten. De FARC, de Revolutionaire Strijdkrachten van Colombia, klaagt dat de regering niet vol doende optreedt tegen de doodseskaders van extreem rechts. FARC-commandant Reyer verklaarde dat het overleg pas wordt hervat als president Pastrana bevredigende resulta ten boekt bij de bestrijding van de paramilitaire bendes. Deze

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7