Paars niet eens over studieloting Kritiek op Haarlemmermeer inzake weigering asielzoekers eel letsel Amsterdamse (enten gevolg agressie Binnenland Gevangenisboot alternatief voor Koraal Specht AMC weigert onderzoek betrokkenen Bijlmerramp Dame met deegroller 'Tineke in de markt voor welgestelde treingek' AZG-directeur blij met discussie handel in zorg HSDAG 20 JANUARI 1999 rdruk T-shirts stille tocht qui! bCHem In Gorinchem zijn duizend extra T-shirts bedrukt j^tekst 'Is er wel zinvol geweld???'. Ook is gisteren de stich- Gorinchem tegen geweld' opgericht. Er is veel vraag naar jtte kledingstukken, die afgelopen zaterdag massaal werden agen tijdens de stille tocht ter nagedachtenis van Marianne lenFroukje Schuitmaker, de slachtoffers van de schietpartij uziekcafé Bacchus Aanvankelijk waren vijfduizend shirts lar. 'Gorinchem tegen geweld' wil onder meer met le- het land de brede maatschappelijke discussie tegen ld gaande houden. De shirts zijn verkrijgbaar bij boekhan- Izin Gorinchem voor een gift van minimaal tien gulden. rkoold lichaam in brandende auto De Tilburgse politie onderzoekt de dood van een tot jéónbekende persoon die gisterenmiddag werd aangetrof fen bosperceel langs de autosnelweg A58 (Tilburg-Eind- donj n) in Moergestel. Een vrouw die daar haar honden uiüiet, UUr tn brandende auto staan. Toen de brand was geblust, ont- Ede brandweer een verkoold lichaam in de wagen. Een po- oordvoerder kon nog niets over de toedracht zeggen, maar een misdrijf niet uit. Met behulp van een vliegtuig heeft de igra'a' ie'ater f°to s van omgeving gemaakt. and bij KSG: ruim miljoen schade jen Een grote brand heeft gisterenmiddag bij de Konink- Schêlde Groep (KSG) in Vlissingen voor één tot anderhalf ien gulden schade aangericht. Er zijn geen chemische stof- injgekomen. De brand ontstond in het straalgedeelte van jnserveerafdeling. In verband met de hevige rookontwikke- en omdat niet bekend was of er schadelijke stoffen vrijkwa- is omwonenden via Omroep Zeeland gevraagd ramen en en te sluiten. De waarschuwing werd na korte tijd ingetrok- De brand is ontstaan in een straalcabine, maar de oorzaak 3n 0rs igonduidelijk. Een woordvoerder van KSG verwacht dat de 'rootr jjafdeling een aantal maanden uit bedrijf zal zijn. Hoe groot jevolgschade is, kon de woordvoerder nog niet zeggen. ;t itondes blijken veiliger 3ELF JE.-' jAACï Rotondes zijn veel veiliger dan gewone kruisingen verkeerslichten. Ze leveren tachtig procent minder ver- 92ia slachtoffers op. Rotondes zorgen bovendien voor een be- verkeerscirculatie. Dit blijkt uit onderzoek van de provincie Holland. De provincie heeft voor het onderzoek gekeken 23 verkeerssituaties in de periode 1987 tot en met 1997. rbijvverd duidelijk dat het gemiddeld aantal verkeersslacht- 15aanmerkelijk daalde nadat rotondes waren geplaatst. AND nstof in Nijmegen en Beuningen Er komt een onderzoek naar de aard en samenstelling ijnstof in Nijmegen-West en Beuningen. De provincie Gel and en de twee betrokken gemeentebesturen hebben voor eumaatregelen in het gebied driekwart miljoen gulden uit- okken. Nijmegen-West en Beuningen kwamen enkele jaren den in het nieuws toen bleek dat daar meer kanker voor in dan normaal. Bewoners wijten de gezondheidsklachten milieuvervuiling van omliggende bedrijven, waaronder een verwerker en de energieproductiecentrale EPON. Uit tal van erzoeken is tot nog toe echter niet gebleken dat er verband aat tussen de ziektes en de uitstoot van de bedrijven. b irdholt adviseert GVB nu gratis -ioler erdam De voormalig Amsterdamse korpschef Nordholt zijn advieswerk voortaan gratis voor het Amsterdamse Ge- 72 nteververbedrijf (GVB). Burgemeester Patijn van Amster- kreeg die toezegging aan de vooravond van een raadsdebat beg die kwestie. Nordholt kwam de afgelopen weken in op to ak, omdat hij zich via een eigen consultancybureau door iVB liet inhuren. Aan de directie verstrekte hij adviezen leiderschap. Hij liet zich betalen boven zijn toch al royaal nkomen van ruim 2,5 ton. De kwestie schoot de gemeente een lin het verkeerde keelgat. Patijn verzekerde aanvankelijk wij ui s te kunnen inbrengen tegen de schnabbel van Nordholt. g, n ndagavond hadden beide heren een goed gesprek tijdens won goede, doch eenvoudige maaltijd. Nordholt beloofde zijn ijj iezen voortaan gratis aan het GVB te leveren. sjaar cel verdachte Björn-tapes L0_i De 43-jarige Brit die als hoofdverdachte geldt in de rond de zogenoemde Björn-tapes met gruwelijke kinder- no is vanmorgen conform de eis veroordeeld tot zes jaar cel. nuafi rechtbank in Almelo achtte bewezen dat de Brit in 1990 de ls elfjarige jongen Björn uit Almelo seksueel heeft mis- ikt en dit misbruik op video'liet vastleggen. Ook acht de itbank vrijheidsberoving bewezen. De Björn-tapes werden eel Europa verspreid. De opnamen werden gemaakt door l0Nj ien jaar oudere stiefbroer van de jongen. Hij pleegde ook jcht met hem en kreeg vorig jaar 25 maanden cel met TBS voorwaarden opgelegd. arokkanen niet verantwoordelijk' 18 IERDAM CPD irds Amsterdam zijn vorig jaar agenten gewond geraakt agressief gedrag van bur- Het gaat om aandoenin- als nekletsel, gekneusde >en, verwondingen in het cht, bijtwonden, een trap ie buik van een zwangere nte en psychische schade. 12 gevallen waren de da- Marokkanen, 35 agenten Ien slachtoffer van Neder- ders, vijftien politiemensen sen letsel op door verzet niet-Nederlanders en bij [evvonden konden de da- sniet worden achterhaald. Ut blijkt een rapport dat 66 ^commissaris Kuiper van torps Amsterdam-Amstel- gisteren presenteerde de raadscommissie alge- ne zaken. Na rellen in de- vorig jaar, waarbij het )l|fy Amsterdam-Oost tot een ^frontatie kwam tussen tokkanen en de politie, tk Kuiper over tachtig Men die bijna allemaal ge- itd waren geraakt door toe ft van de Marokkaanse oMf ageren. 'e Stedelijke Marokkaanse eis bewijzen voor deze nun ogen harde beschuldi- Bij 42 gevallen blijkt dat daad rechtstreeks aan haar; volgens Kuiper zal v Ier onderzoek uitwijzen dat aantal uiteindelijk hoger •.Sinds de rellen van april waarbij het in Sloter- d/Overtoomseveld tot een Ntg kwam tussen Marok- ^n en de politie, signaleer ik een schoksgewijze reactie van verzet tegen agenten. Het gaat om uitdagingen en inti midatie, dat geldt specifiek voor Marokkaanse jongeren. Voor ons is dat een pro bleem." Voorafgaand presenteerde de Werkgroep Marokkaanse Amsterdammers (WMA) een eigen onderzoek waaruit bleek dat de arrestaties tijdens de rellen in Amsterdam-Oost en Slotervaart/Overtoomseveld onterecht waren. In het eerste geval heeft de werkgroep ge lijk, de verdachten zijn inmid dels vrijgelaten. Over de arres taties in Slotervaart kan de werkgroep echter nog niet oordelen omdat justitie het onderzoek nog niet heeft afge rond. Bij de emotionele bijeen komst bleek dat de werkgroep, die tientallen Marokkaanse organisaties vertegenwoor digt, geen hand in eigen boe zem steekt als het over crimi naliteit onder Marokkaanse jongens gaat. Ze schuift alle verantwoordelijkheid af. ,,De politie discrimineert, in de stad heerst de welzijnsmaffia en de politiek is arrogant", al dus woordvoerder Menebhi. Om de verhouding met de Marokkaanse gemeenschap te verbeteren organiseert burge meester Patijn binnenkort een bijeenkomst in zijn ambtswo ning. „Er is geen etnische oor log, maar we hebben wel een probleem. We moeten zo snel mogelijk de geest weer in de fles krijgen", aldus Patijn. Jederlands Persbufeau GPD Geassocieerde willemstad anp Om de overvolle Curaq:aose ge vangenis Koraal Specht te ont lasten, moeten zo snel mogelijk noodmaatregelen worden ge nomen. Een gevangenisboot of het plaatsen van gevangenen in politiecellen, noemde de Ka merdelegatie die gisteren de ge vangenis bezocht als mogelijk heden. In de gevangenis von den afgelopen jaar drie mensen de dood door de slechte om standigheden. „Ik ben blij dat ik er weer uit ben", verzuchtte Paul Rosen- möller (Groenlinks), voorzitter van de commissie Antilliaanse en Arubaanse Zaken na het be zoek. „Dit gebouw is echt dood- en doodziek. Ik heb mensen op de grond zien sla pen en constateerde hoe een meisje moet opgroeien met haar gedetineerde moeder in een cel tussen de ratten." 'Sommige delegatieleden vin den dat Nederland moet ingrij pen. Via een zogenoemde maatregel van Rijksbestuur kan het Koninkrijk dan de verant woordelijkheid voor de gevan genis overnemen. Rosenmöller voelt daar niet voor. „Het kan het effect hebben dat de Antil len dan in de leunstoel gaan zit ten en alles door Nederland la ten opknappen." Ook Schelte- ma-De Nie (D66) vreest daar voor. De delegatie van de Tweede Kamer op weg naar de Koraal Specht-ge vangenis wordt belaagd door cameraploegen en radioverslaggevers. foto anp amiooe de curasao AMSTERDAM ANP Het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam zegt het lichamelijk onderzoek van de mensen die betrokken wa ren bij de Bijlmerramp, niet te zullen uitvoeren. Dat heeft dé Raad van Bestuur gisteren be sloten naar aanleiding van het plan van minister Bórst van volksgezondheid om deze per sonen toch nader te laten on derzoeken. Het gaat volgens woordvoerder J. Kortenray Van het AMC niet om 'niet willen, maar niet kunnen'. Een uitge breid lichamelijk onderzoek is volgens het AMC alleen zinvol als je weet waar je naar moet ïiöeken. „Omdat de klachten zo divers zijn en geen klinisch beeld oproepen, is er geen dia gnose te stellen. Je moet overal gaan zoeken. Dat betekent veel eh langdurig onderzoek dat voor de patiënt belastend is", aldus Kortenray. Volgens hem gBat het hier om een klassiek geval van een uitkomst van een wetenschappelijk onderzoek die hiet strookt met de politieke Wéns. Bovendien vindt hij het kwalijk dat door dit besluit het wantrouwen van betrokken pa tiënten tegenover huisarts en specialist wordt gevoed. Het mthisterie van VWS kon nog hiet reageren op de weigering Van het AMC. Hbo voorziet problemen als briljante studenten voorrang krijgen Tussen de regeringspartijen bestaat verschil van mening over het voorstel van WD-minister Hermans om stu denten met een hoog gemiddeld eindexamencijfer zon der loting toe te laten tot een popupaire studie. De PvdA meent dat Hermans een te ruime uitleg geeft aan de af spraak in het regeerakkoord dat er met dit loslaten van loting voor briljante studenten mag worden geëxperi menteerd. WD en D66 steunen de minister. Het hoger beroepsonderwijs (hbo) vreest 'uitvoeringsproblemen' als Hermans' alternatief voor het lotingssysteem onver anderd wordt ingevoerd. hulp van deze decentrale toela tingsprocedures kunnen invul len met de beste en meest ge motiveerde mensen. De Hbo-Raad wijst erop dat in het nieuwe systeem proble men kunnen ontstaan doordat de eindexamencijfers pas laat in het studiejaar bekend zijn. Hogescholen moeten dus met de eigen selectie van studenten beginnen terwijl nog niet dui delijk is welke studenten we gens hun hoge eindexamencij fers hoe dan ook aan de studie mogen beginnen. Het voorstel van Hermans wordt vandaag in de Tweede Hermans wil studenten naast loting meer mogelijkheden ge ven om te worden toegelaten tot een opleiding met een stu dentenstop. Studenten met een gemiddeld eindexamencijfer van een acht of hoger worden direct toegelaten. Als ze een la ger cijfer hebben, kunnen ze lo ten of meedoen aan een soort sollicitatieprocedure voor een plek bij geneeskunde, tandheel kunde of diergeneeskunde. Het is de bedoeling dat instellingen straks dertig procent van alle numerus-fixusplaatsen met be- Kamer besproken. De PvdA wil het liefst zoveel mogelijk vast houden aan het huidige sys teem van 'gewogen loting', waarbij het gemiddeld eindexa mencijfer een grote rol speelt. Tijdens de formatie ging de partij echter akkoord met expe rimenten voor decentrale toela ting. Maar volgens de sociaal democraten is het voorstel van Hermans geen goede weergave van het regeerakkoord. Er j dreigt nu een opeenstapeling van systemen te komen, zegt Kamerlid Hamer (PvdA). Ze pleit daarom voor een grondige evaluatie van het wetsvoorstel en benadrukt het experimente le karakter ervan. De WD vindt juist dat het' voorstel van Hermans uitste kend past bij de afspraken en meent dat de decentrale toela- ting nog mag worden uitge breid. Ook D66 steunt het voor stel van Hermans. In bijzondere omstandigheden wil de PvdA wel dat studenten buiten de ge bruikelijke lotingsprocedure om toch aan een studie kunnen beginnen. Kamer: Afschuifgedrag vergroot druk op andere gemeenten DEN HAAG HANS JACOBS HAAGS REDACTEUR De Tweede Kamer is teleurge steld over de weigering van de gemeente Haarlemmermeer om zeshonderd asielzoekers op te vangen. PvdA en D66 heke len het afschuifgedrag van de gemeente, die zegt het veel te druk te hebben met Schiphol om er ook nog een opvangcen trum bij te nemen. „Iedere ge meente kan wel iets bedenken waarom het niet uitkomt", al dus het PvdA-Kamerlid Middel. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) heeft Haar lemmermeer een aantal jaren geleden al om ruimte gevraagd. In eerste instantie ging de ge meente akkoord, maar de COA heeft daarna niets meer gedaan met het aanbod. Vorige week maakten B en W bekend dat Haarlemmermeer geen asiel zoekers wil huisvesten. De Haarlemmermeerse gemeente raad moet op 28 januari nog een definitieve beslissing ne men over het opvangcentrum. Dittrich (D66) zegt geen be grip te hebben voor het besluit van B en W. „Zo heeft elke ge meente wel wat. Door dit af schuifgedrag wordt de druk op andere gemeenten groter. Ik zou Haarlemmermeer willen oproepen nog eens goed te kij ken of ze ruimte hebben." Hal- sema (Groenlinks) heeft grote bezwaren tegen de argumenta tie van het gemeentebestuur. .Asielzoekers worden nu ge bruikt in de discussie rond Schiphol terwijl er geen ver band is tussen deze twee za ken." Ze vindt dat ook Haar lemmermeer de plicht heeft de ze kwetsbare groep te helpen. PvdA-Kamerlid Middel pleit er voor dat de provincies meer te zeggen krijgen over de opvang van asielzoekers zodat gemeen ten minder gemakkelijk kunnen weglopen voor hun verant woordelijkheid. Wijn (CDA) deelt de mening dat elke gemeente haar verant woordelijkheid moet nemen. Hij vindt Haarlemmermeer echter een speciaal geval omdat het al een aanmeldcentrum voor asielzoekers heeft, en om dat het geen compacte stad is. Het WD-Kamerlid Kamp wil de gemeente niet veroordelen. „Het is niet aan mij om uit te maken of er plaats is." De libe raal ziet het besluit van Haar lemmermeer als een nieuw sig naal dat er in Nederland een einde komt aan de bereidheid asielzoekers op te vangen. Kamp vindt dat meer werk moet worden gemaakt van het terugbrengen van het aantal asielzoekers in plaats van het steeds maar zoeken naar nieu we opvangcentra. Concerten op kerkhof taboe 2WOLLE ANP Zwolle heeft een stokje gesto ken voor klassieke concerten op de plaatselijke algemene be graafplaats Kranenburg. Vorig jaar zomer werd voor het eerst een concert georganiseerd. Na bestaanden van mensen die er begraven liggen, hebben gepro testeerd tegen de muziek op het khekelveld. Het wachten is nu op een definitief oordeel van de gemeenteraad. Afgelopen zo mer vond voor het eerst een klassiek concert plaats bij de vijver van het uitgestrekte, in Engelse landschapsstijl inge richte Zwolse park Kranenburg, dat grotendeels dient als be graafplaats. Het concert trok ruim 2300 bezoekers. Hoofdrol bedrijfsleven bij aanleg HSL DEN HAAG HANS JACOBS HAAGS REDACTEUR Het wachten is op de in de populaire pers zo gewilde 'lovebaby'. Tineke Netelenbos is er helemaal klaar voor. De verkeersminister plaatste gistermiddag in de chique ambian ce van de Haagse sociëteit De Witte per soonlijk haar contactadvertentie. Radio en televisie hebben haar oproep onmiddellijk over het hele land verspreid. 'Gezocht door goed verzorgde, niet onbe middelde dame van middelbare leeftijd een welgestelde ondernemer, liefst treingek en goed voor tenminste anderhalf miljard gul den, voor het aangaan van een hopelijk voorspoedige HSL-relatie van tenminste dertig jaar. Buitenlander geen bezwaar. Volgens de stralende Tineke, die de media optrommelde om haar vorige week vrijdag door premier Wim Kok al aangekondigde aanzoek onder de aandacht te brengen, staan de kandidaten te trappelen van onge duld. Het is dan ook niet iedere dag dat een minister zich met zoveel charme en en thousiasme op de markt werpt om te ko men tot een 'publiek-private samenwer- king'. Het resultaat van deze verbintenis moet een vrijwel geheel door het bedrijfsleven gefinancierde snelspoorlijn zijn tussen Am sterdam en de Belgische grens. Op dit mo ment is de 'bovenbouw' van de zogeria&m- de hogesnelheidslijn in de aanbieding. La ter volgen ook het vervoer op het spoor en de HSL-stations onder het motto 'meer waarde door samenwerken'. Netelenbos wil dat een particulier bedrijf zowel de fi nanciering, het ontwerp, de bouw én net toekomstig onderhoud voor zijn rekening neemt. Daarbij gaat het dan om de spoor- constructie, de energiesystemen, de be- heers-en veiligheidssystemen, de geluids schermen en de telecommunicatiestrac- tuur van de supersnelle verbinding met Brussel en Parijs. Volgens de minister is het een uniek aaïibod en een 'belangrijke stap' op weg naar de ingebruikname van de spoorlijn. Defce moet, zoals is onder andere met Belgen afgesproken, in 2005 klaar zijn. Het bedrijf, de door Tineke gezochte on dernemer, verdient zijn geld terug uit een langdurig contract met het rijk voor ge bruik en onderhoud van het spoor. Hoe veel geld wordt betaald, hangt weer af van de mate waaïin het spoor beschikbaar is voör het treinverkeer. De risico's zijn in dit scenario voor de bouwer. Die krijgt dus ex tra prikkels om op het door het rijk betaal de railbed goed te presteren. Tineke verwacht nog deze zomer haar 'huwelijkskandidaat' bekend te kunnen maken. „Ik wacht met spanning af wie dit prachtige bod gegund gaat worden", zei ze zelfverzekerd. „U moet me maar op mijn blauwe ogen geloven", stelde ze eerder al aan de Tweede Kamer voor. Het bedrijfsle ven moet nu volgen. Hamel vreest privé-ziekenhuisjes GRONINGEN GERARD AKKERMAN Directeur Jan Hamel van het Academisch Ziekenhuis Gro ningen (AZG) kan tevreden zijn. Zijn vurig pleidooi om als zie kenhuis welgestelde patiënten versneld te helpen als ze daar fors voor willen betalen, heeft zijn effect niet gemist. De dis cussie is losgebarsten. En daar was het Hamel vooral om te doen. Hij is ervan overtuigd dat er over een jaar of tien overal privé-ziekenhuisjes verrijzen, wanneer nu niets gebeurt. Dat wil hij voorkomen, want Hamel is bang dat dat ten koste zal gaan van de kwaliteit van de normale zorg. Zijn tegenstan ders vrezen dat Hamel juist de deur naar tweedeling wijd openzet. Als ouderen zo graag snel een nieuwe heup willen en daar veel extra geld voor over heb ben, geef ze die heup dan. De wachtlijsten in het ziekenhuis nemen daardoor af en met het extra geld kan de zorg voor de minder bedeelde patiënt wor den verbeterd. Tweedeling waar iedereen van profiteert, volgens de ziekenhuisdirecteur. Het is een simpel plan, maar het ligt uiterst gevoelig. Solida riteit is een groot goed en de heersende opvatting is nog steeds dat de gezondheidszorg voor iedereen gelijk toeganke lijk moet zijn. De reacties zijn Hamel echter niet tegengeval len. Hij is niet 'ontmoedigd'. Naast de voorspelbare negatie ve reacties was er ook begrip en waardering voor het feit dat Ha mel zijn nek uitstak. Hamel, zelf een prominent socialist, voelt zich verantwoor delijk voor de zorg van 'zijn' pa tiënten. Om een echte tweede ling in de toekomst te voorko men, moeten volgens hem zie kenhuizen de mogelijkheid krij gen om naast hun normale werk commerciële activiteiten te beginnen. De opbrengst daarvan moet dan wel ten goe de komen van de zorg zelf. Het is een kwestie van tijd voor echte ondernemers dat gat in duiken, meent Hamel. „Mensen gaan eerst nog voor een behandeling naar Duits land tot er een Duitser komt die een 'buitenziekenhuisje' begint in de Randstad. Dan is het niet meer te stoppen en ben je al dat geld kwijt. We moeten er voor zorgen dat Nederland geen aantrekkelijke markt voor privé-zorgondememingen wordt." Het in Europa afge sproken vrije verkeer van goe deren en diensten maakt het buitenlandse ketens van privé- klinieken straks makkelijker iets in Nederland te beginnen. Die klinieken kopen straks goed opgeleid personeel weg bij de ziekenhuizen. Hamel merkt dit nu al. Ruggenpoli's of het whipiashcentrum trekken specialisten aan uit ziekenhui zen. En pensions voor welge stelde ouderen of zelfstandig wonende rijken halen verzor gend personeel weg uit de de verzorgingstehuizen en ver pleeginrichtingen. Medaillon met as teruggestuurd zwanenburg ilan sluis Het medaillon dat in de nacht begin deze maand werd gesto len uit een woning in Zwanen burg is terecht. De eigenaar van het medaillon kreeg het sieraad terug per post. In het medaillon zat as van zijn vriendin die vo rig jaar bij een motorongeluk om het leven kwam. Het sie raad was gemaakt door een Amsterdamse juwelier, die zo met de man te doen had, dat hij beloning uitloofde. Vorige week ontving de eigenaar een tele foontje van een vrouw die be weerde te weten wie het me daillon had. Afgelopen vrijdag zat het kleinood bij de post. \-V, Mi bergen op zoom In het zuiden van het land maken ze zich op voor het carnaval dat over een kleine maand losbarst. Met man en macht wordt gewerkt aan de praalwagens voor de carnavalsoptochten. In de werk plaats van de bouwclub 'de Leutige Krabben' in Bergen op Zoom krijgt een reusachtige 'Dame met deegrol ler' een verfbeurt. foto anp gerrit de heus

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5