'Vredesmissies zijn voornaamste taak' Binnenland Arnhem wil trolleybus niet kwijt Nieuw meetsysteem kan lawaai Schiphol beperken Nieuw jasje Museumplein i lesco wil meldpunten uderporno op Internet 'Engel met een missie' stak voorbijgangers in opdracht Ybema wil niet praten over mensenrechten in China Offensief tegen betaald in de file staan ISDAG 20 JANUARI 1999 iiivv wil geen hulp van zwarte Een 62-jarige inwoonster van Exloo heeft een proces- j| gekregen voor een discriminerende opmerking die ze ireisbureau maakte. De vrouw wilde bij het bespreken iar reis geen hulp van een zwarte baliemedewerkster. Ze edaaraan toe dat de vrouw maar naar 'haar eigen land' moest gaan. De medewerkster komt van oorsprong uit Afrika. Het reisbureau schakelde de politie in. Tegenover jtie verklaarde de vrouw dat ze zich het recht wilde voor den om door een Nederlandse te worden geholpen. kactie naar vermist meisje Politie, brandweer, boswachters en het korps mariniers Sds gisteravond met ruim 250 man op zoek naar een 13- n neisje uit Maarn. Volgens de politie heeft het meisje na jtijd een boodschap gedaan in Doorn en is toen naar huis il, Sindsdien is ze verdwenen. Er is bij de zoekactie een r ook! Pter 'n8ezet om bossen af te zoeken. ner wil RIVM onderzoeken ^e?' Fracties in de Tweede Kamer willen van minister on (milieu) weten of de milieurapportages van het Rijkinsti- ,;f 65 oor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) wel kloppen. 5 p Groenlinks en de Socialistische Partij hebben hier van- Mp! 5111 gevraa8d nadat een RIVM-medewerker het instituut ugens en bedrog heeft beschuldigd. Het RIVM brengt av°! ks de Milieubalans uit. Daarin meldt het instituut hoe het ond' ™et milieuvervuiling in Nederland, en of de situatie tjjf/ tert of verslechtert. Het rapport is een belangrijk docu- voor minister Pronk en de Tweede Kamer bij discussies igrijpende milieumaatregelen. Volgens senior-statisticus vaadsteniet bevat de balans veel onzekerheden maar pre- ert het RIVM ze als waarheden. 'id'S ndam boos over verhuizing RDW naaiv 8emeente Veendam is ontstemd over het voome- ran de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) om naar p ngen te verhuizen. De RDW is in de jaren zeventig in het van de spreiding van Rijksdiensten naar Veendam geko- pj De dienst is nu ondergebracht in verschillende panden en r [hconcentreren in één pand. Daartoe had de gemeente esvw ouwterrein van 12.300 vierkante meter gereserveerd. Dat de gemeente volgens de burgemeester op hoge rentelas- jaagd. Bovendien kost vertrek van de R\\D de regio vijf- erd tot zevenhonderd arbeidsplaatsen. De RWD denkt in tijnb ^en aan automatiseringspersoneel te komen ïvaiS ihouding Hilvarenbeek-moorden Gi De politie heeft gisteren een 47-jarige man uit Maas- aangehouden die betrokken zou zijn geweest bij de vier- gemoord vorig jaar in Hilvarenbeek. Bij de moordpartij ntalleien twee Limburgse drugscriminelen om het leven, alsme- londi '3roers Taminiau. De broers waren volgens de politie ver- e bm getiiige van de moord op de andere twee mannen. trol de aangehouden verdachte zou hebben gespeeld, wil litie niet zeggen. In verband met het onderzoek wil de po- venmin iets kwijt over de achtergrond van de aangehou- loiiïian" P°^^e zette aanvankelijk een team van veertig re- ziii! 'ieurs °P zaa'c' 'ater werd dat gehalveerd. ngeo rthals overlegt met Marokko iAGMinisters Korthals (justitie) en Van Aartsen (buiten ezaken) hebben 'de eerste stappen gezet' voor een ver net Marokko voor het uitleveren van gevangenen. Maar als waarschuwde direct dat de Nederlanders die in Ma- in de gevangenis zitten, niet te hoge verwachtingen moe- ,a ebben, omdat zoiets tijd kost. Korthals wil eigenlijk dat Ne- ,er nd zulke uitleveringen regelt in internationale verdragen, e omstandigheden voor de gevangenen zijn nu zo erbar- dat een bilateraal rechtshulpverdrag noodzakelijk is. Op oment zitten ongeveer negentig Nederlanders in Marok- se gevangenissen. Verschillende van hen zijn in hongersta- jeweest omdat ze hun straf in Nederland willen uitzitten. ft Jen bij schietpartij in Amsterdam rdam Bij een schietpartij in Amsterdam-West zijn gister- dtwee mannen van 28 en 23 jaar om het leven gekomen. Tietti |ercje man j-aajtfe zwaargewond. De achtergrond van de 1 (partij is nog niet bekend, maar de politie houdt het op een ening binnen het criminele milieu. Twaalf rechercheurs rzoeken de zaak. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. duidelijkheid over gijzeling Jemen i/londen Het Nederlandse gezin en het Britse echtpaar die °ns agin Jemen zijn ontvoerd, verkeren in 'goede gezondheid', heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken gezegd. Estafleden van een ziekenhuis in Sadah, ten noorden van oofdstad Sanaa, hebben verklaard dat zij de twee Britten voc<s ndag hebben gezien. Het echtpaar kan op korte termijn in 1! len vrijgelaten, aldus een woordvoerder van het Britse mi ne. Of dat ook voor de vier Nederlanders geldt, is niet be- Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse in Den Haag zei de berichten te kennen, maar het gaat ms hem om gedateerde informatie. Ook wil hij het bericht spoedige vrijlating niet voor zijn rekening nemen. poverleg zinloos geweld gevraagd MLï Voorzitter Korthals Altes van de Eerste Kamer wil dat i korte termijn een topoverleg komt over zinloos geweld. van^ ens de voormalige minister van justitie moet dat overleg len gehouden tussen de ministers van justitie en binnen- se zaken, de burgemeesters van gfote steden en korpsbe- ders. Korthals Altes zei dat gisteren voor de EO-radio. Hij I dat het hard nodig is om de koppen bij elkaar te steken 'n^i at gezagsdragers elkaar tegenspreken. „Nog geen dag nadat - "lister Korthals van Justitie heeft voorgesteld om meer came- op te hangen in uitgaansgebieden, zei de burgemeester van 3II inchem al: Dat helpt niet. Dan denk ik: denk nou liever eerst inifi ik. da' land moet een meldpunt kinderporno op Internet De VN-organisatie voor ijs, wetenschap en cul- Unesco zal daar op korte ou! ijn bij alle regeringen op Iffl Iringer heeft professor J. Groe- Jnesco-adviseur en hoog- r massacommunicatie aan 'niversiteit Utrecht, van- De instelling van 'oldpunten, die onderling IE> en samenwerken, is vol den manier om de ver van kinderporno via 'ereldwijde computernet- bestrijden. Het is de be- dat de meldpunten len doorgeven aan de po- Internetproviders. Die a'< |Jen vervolgens maatregelen I. teland en enkele andere ui Kabinet begint discussie over bezuinigingen Defensie De Grave moet echte keuzen maken, is de politieke boodschap die de minister van defensie vrijdag kan meenemen naar de ministerraad. Dan bespreekt het ka binet De Graves bezuinigingsplannen die hij in een hoofdlijnennotitie heeft neergelegd. Intussen heeft al leen de PvdA een duidelijk uitgewerkt idee over de nieu we krijgsmacht. De andere andere Kamerfracties hebben vooralsnog niet duidelijk gemaakt waar ze met het leger heen willen in de volgende eeuw. Wel is vrijwel iedereen het er over eens dat vredesmissies de voornaamste taak van de krijgsmacht worden. den haag anp De hoofdlijnennotitie van De Grave moet de basis vormen voor een brede discussie over de gewenste omvang van de krijgsmacht. De discussie moet uitmonden in een Defensieno ta, waaraan de Tweede Kamer haar goedkeuring moet hech ten. De PvdA heeft met de in april vorig jaar verschenen noti tie Investeren in een nieuwe krijgsmacht", een min of meer duidelijke visie neergelegd. De Kamer is het erover eens dat minister De Grave niet de kaasschaaf mag hanteren: bij alle krijgsmachtonderdelen wat weghalen om zo de 375 miljoen gulden aan jaarlijkse bezuini gingen bij elkaar te sprokkelen. De PvdA neemt in de notitie af stand van de jarenlang populai re kaasschaafmethodes en kiest voor versterking van de (nieu we) kerntaak van de krijgs macht. Deze denkwijze levert bovendien ruim een verdubbe ling op van de in het tweede Paarse regeerakkoord afgespro ken bezuiniging. De sociaal-democraten plei ten voor een ongedeelde krijgs macht, die gespecialiseerd is in crisisbeheersing en vredesmis sies. Onderzeeboten en de be strijding daarvan passen daar niet bij en kunnen dus worden geschrapt. Daarnaast pleit de PvdA ervoor van vier fregatten en twee squadrons (36 toestel len) F-16's te schrappen. Als ge volg van deze ingrepen kan het vliegkamp Valkenburg en een van de drie vliegbasis voor de F-16 (Twente) worden gesloten. De WD legde zich tijdens de onderhandelingen over Paars-2 morrend neer bij de nieuwe be zuinigingronde. De liberalen zullen partijgenoot De Grave vooral afrekenen op de vraag of de krijgsmacht voldoende mid delen behoudt om zijn kernta ken (vredesmissies en verdedi ging grondgebied) naar beho ren uit te voeren. Een tweede voorwaarde is dat de defensie organisatie na deze ingreep voorlopig gevrijwaard wordt van nieuwe bezuinigingen. D66 heeft een paar rekenmo dellen laten opstellen, waarin verschillende keuzen voor de inrichting van de krijgsmacht de revue passeren. De fractie heeft nog geen keuze gemaakt en wacht op de notitie van De Grave. Wel menen de liberalen dat bij een duidelijke opwaar dering van vredesmissies tot kerntaak binnen de krijgsmacht fundamentele aanpassingen nodig zijn. Het CDA is van begin af aan tegen nieuwe bezuinigingen op Defensie geweest en is dat nog. De partij bereidt zich met een speciale werkgroep voor op de strategische discussie. Voor Groenlinks en de SP is het vooral van belang dat De Grave fundamentele keuzen maakt. arnhem anp Arnhem is de enige stad in Ne derland waar trolleybussen rij den. En als het aan de gemeen te en het openbaarvervoerbe drijf Oostnet ligt, blijven de elektrisch aangedreven bussen ook nog heel lang het stads beeld bepalen. De vijftigjarige trolley kan gemakkelijk nog eens vijftig jaar mee. Dat meent H. de Gooijer, woordvoerder van Oostnet. „De trolley is geluidloos en milieu vriendelijk. Het lijnennet loopt meestal parallel aan de straat, zodat de trolley in het centrum sneller is dan de auto. Voor Arnhem is de elektrische bus veel aantrekkelijker dan bij voorbeeld lightrail." Vandaag neemt Oostnet de eerste twee volledig in Neder land gefabriceerde trolleybus sen in gebruik. Daarmee luidt het bedrijf de festiviteiten rond om het vijftigjarig bestaan van het trolleynet in de Gelderse hoofdstad in. De nieuwe bus sen kosten elk ongeveer een miljoen gulden. „Op 5 september 1949 reed 'de 101' de eerste rit door Arn hem. Voor de oorlog waren Nij megen en Groningen al voor zichtig met elektrische bussen begonnen. In Arnhem lag een uitgebreid tramnetwerk, maar dat werd in 1944 bij de Slag om Arnhem volledig verwoest. De gemeente koos toen uit kosten- oogpunt voor trolley's, omdat die lijnen veel goedkoper aan te leggen waren dan nieuwe tram rails", zegt De Gooijer. Arnhem begon als laatste aan TU-professor wil veel microfoons rond luchthaven plaatsen delft» richard mooyman vervolg voorpagina Het vlieglawaai rond Schiphol kan nauwkeurig worden geme ten met behulp van grote aan tallen microfoons, zo blijkt uit onderzoek van TU-professor A. Berkhout. Hij noemt dit 'akoes tische radar'. Deze methode is veel betrouwbaarder en bruik baarder dan de huidige manier om geluid te berekenen. Aan de bestaande meetposten met slechts enkele microfoons kle ven te veel nadelen, aldus Berk hout. Hij denkt dat met zijn metho de de lawaaihinder rond Schip hol kan worden teruggedron gen. Bijkomend voordeel is dat de veiligheid bij starts en lan dingen kan worden verhoogd omdat er meer gegevens be schikbaar komen over wind en temperatuur. Volgens de 'lawaaiprofessor' is het de hoogste tijd om de eindeloze discussie over de ver meende hoeveelheid lawaai te staken en een betrouwbaar meetsysteem in te voeren. De inmiddels omstreden Kosten eenheid uit de jaren zestig -ge noemd naar zijn voorganger professor Kosten- moet worden losgelaten. De ingewikkelde re kenmethode is geen bruikbare maat voor de werkelijk ervaren hinder, aldus Berkhout. „Met deze norm komen we er nooit uit. Al die wrijving daarover is doodzonde, niemand vertrouwt elkaar nog. We moeten dus meetgegevens gaan verzame len. Feiten waar niemand om heen kan." Op basis van de cijfers van de 'akoestische radar' kan de la waaihinder volgens Berkhout worden beperkt. Door lawaai ige toestellen te weren, door desgewenst de vliegroute te verleggen of boetes uit te delen aan piloten die zich niet aan de regels houden. „Je kunt per vliegtuig gaan meten op welke plek hij veel lawaai maakt. Je leunt dan heel gericht per toe stel gaan zeggen: dit accepteren wij niet. Er zitten misschien toestellen bij die niet veel la waai zouden 'moeten maken, maai- dat in de praktijk toch doen." Berkhout noemt de huidige geluidregelgeving rond Schip hol volledig achterhaald. Eind vorig jaar moesten enkele ba nen dicht omdat de geluidzone was volgevlogen. Het resultaat was dat er elders meer hinder ontstond door het noodge dwongen gebruik van andere banen. Enkele toestellen moes ten zelfs uitwijken naar Rotter dam. „Dat is toch te gek om los te lopen. Alsof je het teveel aan lawaai kunt compenseren door de laatste maanden van het jaar banen te sluiten. We willen juist over het hele jaar minder la waai." Zijn ideeën hebben inmid dels gehoor gevonden. Zo heeft minister Netelenbos (verkeer) zich positief uitgelaten over het invoeren van een nieuw lawaai- meetsysteem. Berkhout wil zo snel mogelijk een proefstation Een trolleybus in Arnhem in 1974. trolleybussen, maar bleef ook als laatste stad over. De Gooijer: „In de moderniseringsgolf eind jaren zestig besloten Nijmegen en Groningen om over te stap pen op dieselbussen. Toen het Arnhemse gemeentebestuur dat ook overwoog, brak een storm van protest los. Nog steeds beschouwen Arnhem mers de trolley als iets van hen zelf. Het zou nu ondenkbaar zijn de trolleylijnen te schrap pen." Volgens De Gooijer is het voor andere steden niet aan trekkelijk om nu nog te begin nen met trolley's. „Het vergt een enorme investering als alle leidingen nog moeten worden aangelegd. De zichtbare draden vragen ook aangepaste milieu regels. Bovendien hebben de buschauffeurs een aanvullende opleiding nodig, zodat ze kun nen omgaan met de stroomtoe voer en de wissels." De trolley is wel populair ge worden in Oost-Europa. Het ministerie van economische za ken heeft de bouw van de nieu we bussen fors gesubsidieerd bij wijze van investering in de Nederlandse expertise. Het Val- kenswaardse bedrijf gaat die kennis en bussen exporteren naar het voormalige Oostblok. Tot nu toe bouwden alleen be drijven in Duitsland en België moderne trolleybussen. neerzetten om ervaring op te doen. Daarna kan een netwerk worden opgezet van een tiental stations die circa twee miljoen gulden per stuk gaan kosten. Op plaatsen dichtbij Schiphol, maar ook bij voorbeeld in de buurt van Haarlem en Leiden waar eveneens over vlieglawaai wordt geklaagd. Het systeem is volgens Berkhout goed bruik baar rond andere Nederlandse luchthavens. Het meetnetwerk plus de stu ringsmaatregelen om de hinder te beperken kunnen gezamen lijk worden ontwikkeld door de Technische Universiteit, TNO en het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium, zo stelt Berkhout. Hij ziet uitste kende exportmogelijkheden. „Op dit gebied lopen wij duide lijk voorop. Er zijn nogal wat vliegvelden met dezelfde pro blemen. De hele wereld kan meeprofiteren. Dit is echt een gouden kans." rotterdam anp vatbaar oordeelde de medisch specialist. Het openbaar minis terie (OM) nam dit advies over en eiste TBS met dwangverple ging wegens poging tot moord. De messentrekster vluchtte na haar daad een café of restau rant in en spoelde daar op het toilet het bloed van haar mes, gooide haar rubberen hand schoenen weg en ontdeed zich van haar vermomming. Alsof er niets was gebeurd maar met een tevreden gevoel te hebben voldaan aan haar 'opdracht', liep ze daarna weer de stad in. In een aantal gevallen, ver klaarde de verdachte, was ze na haar daad niet tevreden.' Ze had het slachtoffer dan niet 'goed genoeg' geraakt. In dat geval haalde ze die dag nog een keer Ze was een 'engel met een mis sie'. Om met zichzelf in het rei ne te komen, moest de 29-jarige vrouw mensen verwonden. Al leen zo kon ze afrekenen met haar negativiteit. Gisteren ver scheen de vrouw, die afgelopen zomer negen willekeurige voor bijgangers stak, voor de rechter. De zaak leidde vorig jaar zo mer tot veel commotie. Een vreemd gekleedde man of vrouw stak in drukke winkel straten in Amsterdam, Middel burg, Den Haag en Rotterdam zonder aanleiding vrouwen met een mes in de nek. De slachtof fers werden meestal hevig bloe dend achtergelaten. De dader verdween telkens spoorloos. De verdachte lijdt volgens de psychiater aan 'religieus getinte psychoses'. Niet toerekenings- uit. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. den haag gpd Amsterdam Langzaam wordt de vorm van de vijver zichtbaar op het Museumplein in Amsterdam. Het plein wordt helemaal opnieuw ingericht naar een plan van de architect Sven-lngvar Andersson, en is al maanden één grote bouwput. Over ruim een half jaar moeten de werkzaamheden klaar zijn. Op de achtergrond is het Rijksmuseum te zien. foto anp cor mulder „Ik kan de mensenrechten wel aan de orde stellen, maar de Kamer weet zelf ook dat er dan een standaardantwoord van de Chinese autoriteiten komt. Niet meer dan een dooddoener. Het effect op de mensenrechten is nul." Duidelijker kon staatsse cretaris Ybema (economische zaken) het niet zeggen. PvdA, CDA en GroenLinks, samen goed voor een meerderheid in de Tweede Kamer, probeerden Ybema er gisteren toe te dwin gen op zijn handelsmissie naar China ook de mensenrechten aan de orde te stellen. Ybema, die vandaag met achttien bedrijven in zijn kiel zog vertrekt, liet duidelijk blij ken daar maar weinig voor te voelen. „Wij hebben in het ka binet afgesproken dat mensen rechten primair onder de ver antwoordelijkheid vallen van minister Van Aartsen (buiten landse zaken). Het gaat hier om een totaal andere missie", be toogde hij. „Mijn eerste verant woordelijkheid is de bedrijven- delegatie." Bovendien vindt de regering dat de discussie over de men senrechten in China via de Eu ropese Unie moet worden ge voerd. „Je moet kijken naar wat de meest effectieve aanpak is en in het geval van China is dat in het kader van de EU", ver klaarde Ybema. „Ik zal de dis cussie in ieder geval niet actief zoeken." Daarbij had de staats secretaris waarschijnlijk in zijn achterhoofd dat China een paar jaar geleden nog een delegatie van de vorige minister van eco nomische zaken, Wijers, wei gerde, nadat de toenmalige mi nister Van Mierlo kritiek op de mensenrechten had geuit. Ybema's afhoudende opstel ling schoot GroenLinks-woord- voerster Vos, die het debat had aangezwengeld, in het verkeer de keelgat. ,,De rechten van de mens zijn niet het exclusieve terrein van Buitenlandse Zaken, daar moeten andere ministers ook over praten." Dat was het beleid van het vorige kabinet, aldus Vos. De regering kan de EU moeilijk als enige de kastan jes uit het Vuur laten halen. Ook de woordvoerders van andere fracties, die zich eerder afzijdig hadden gehouden, repten zich vervolgens naar de interruptie microfoon. landen hebben al een meld punt voor kinderporno op In ternet. Maar dat is onvoldoen de, vindt de Unesco, omdat de verspreiding van de kinderpor nografische afbeeldingen niet aan grenzen is gebonden. De landen moeten dat als een ge meenschappelijk probleem gaan beschouwen en samen werken. De Unesco zal de in stelling van de 'hotlines' coör dineren. Alleen al vorig jaar zijn 500.000 afbeeldingen van kin derporno op Internet onder schept. Groebel woonde de afgelo pen dagen in Parijs een interna tionaal Unesco-congres bij over kinderporno en pedofilie op het computernetwerk. De secreta ris-generaal van de Unesco, Fe- derico 'Mayor, zei daar dat er internationale wetgeving moet komen om het seksueel mis bruik van kinderen te stoppen. den haag gpd Wij zijn tegen 'betaald in de file staan'. Met die simpele boodschap is de ANWB haar campagne tegen de invoering van rekeningrijden begonnen. Een dergelijke tolheffing is weinig meer dan een lastenverzwaring, vindt de ANWB, en bovendien maakt het geen einde aan de files. Minister Nete lenbos (verkeer en waterstaat) beüeurt de ANWB-actie. Volgens ANWB - directeur Paul Nouwen ver werpt zo'n tachtig procent van de leden van zijn vereniging het plan van het kabinet. Nouwen wil in de komende maanden de Tweede Kamer over tuigen dat zijn alternatieven beter zijn voor het tegengaan van files in de spits. Hij herhaalde gis teren in Den Haag zijn pleidooi voor de aanleg van speciale betaalstroken langs de knelpunten op het hoofdwegennet, pay lanes, zoals hij dat noemt. Nouwen ziet met zijn eigen plan brede, vrijwel lege autowegen voor zich. Hij verwijst naar Franlo'ijk waar de automobilist tegen betaling van een gering bedrag onbeperkt kan doorrijden. „Ons grootste bezwaar tegen rekeningrijden is de 'cordonheffing'. Iedereen moet betalen, niet al leen op de hoofdweg, maar ook op het onderlig gende wegennet. Elders, zoals in Frankrijk heb ben ze wel een keuze durven maken. Daar heb je de vrijwel fileloze autoroute. Daarnaast ligt een alternatieve route als je niet wilt betalen." Maar in de spits zijn ook de Franse en Italiaanse tolwegen overbelast, met name rond de grote steden. Op de rondwegen staat het verkeer stil, net als in Nederland. En bij de péages of de sfaz/o«es,.waar de tol moet worden betaald, moet vaak lang worden gewacht. Filevrij rijden lukt in het buitenland alleen op plaatsen waar bijna nie mand woont. Nouwen geeft toe dat hij niet kan garanderen dat de aanleg van betaalstroken een eind maakt aan het hele fileprobleem. „Ik weet niet of dit het probleem totaal op lost", zegt hij. Maar het leidt in ieder geval tot een verlichting van het pro bleem. Die betaalstroken komen immers op de knelpunten naast de bestaande weg te liggen. De hele weg wordt daardoor breder. In de plannen van het kabinet ontbreekt die extra infrastruc tuur. De campagne tegen rekeningrijden kreeg zater dag de unanieme instemming van de Bondsraad van de ANWB. Voorlopig wil de ANWB 'enkele tonnen' uitgeven aan onder meer radiospotjes. Mocht het nodig zijn dan zal dit bedrag fors kun nen worden verhoogd, aldus Nouwen. Het kabinet gelooft dat rekeningrijden de files zal tegengaan. Uit berekeningen van het ministerie van verkeer en waterstaat komt naar voren dat zo'n vijftien tot twintig procent van de automobi listen in de ochtendspits daar niets heeft te zoe ken. Deze toeristische rijders zullen vroeger of juist later van huis gaan om de heffing van vijf gulden te vermijden, verwacht het ministerie. Dat zou voldoende zijn de files te laten verdwij nen. Minister Netelenbos: „Het is jammer dat ik Nou wen niet hebben kunnen overtuigen. Laat mij nou eerst bewijzen dat het werkt. In Noorwegen voldoet het prima." Nouwens rekensom dat een forens tweeduizend gulden per jaar kwijt is, gaat volgens de minister niet op. „Tweehonderd werkdagen maal vijf gulden is bij mij duizend gulden." Werkgeversorganisatie VNO/NCW, MKB-Neder- land, de Bovag en RAI protesteren ook al langer tegen rekeningrijden. Gistermiddag schaarden vertegenwoordigers die lid zijn van vakbond De Unie zich achter het verzet. „Voor vertegenwoor digers en handelsagenten, de motoren van onze economie, is rekeningrijden een kwalijke belas ting", zegt een woordvoerder. GroenLinks daarentegen heeft geen goed woord over voor de campagne. „De ANWB heeft zich weer eens neergezet als kortzichtige belangenbe hartiger van de automobilist. Wij roepen de ANWB op actief alternatieven voor het autover keer te helpen ontwikkelen", zegt Tweede-Ka merlid Van der Steenhoven. Hij verwacht dat au tomobilisten door rekeningrijden kiezen voor het openbaar vervoer of de fiets.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3