Opmars van de (kleine) lave WEER n Vuilnismannen: opgeruimd 'Belgen moeten trots zijn op hun friet' CAO WOENSDAG 20 JANUARI 1999 COMMENTAAR Zwanenburg aan zee Een peperdure luchthaven in de Noordzee is voor het kabinet een serieuze optie om de lawaaihinder rond Schiphol op te lossen. De komende tijd worden tal van studies verricht naar het plan om het vliegverkeer te verhuizen naar een eiland. Tegelijkertijd bestudeert het kabinet de mogelijkheid om Schiphol met een ander banen stelsel op de huidige plek door te laten groeien. Diverse deskundigen hebben gewezen op problemen die de ver huizing van de luchwaart naar de Noordzee met zich mee zal brengen. Niemand weet wie de tientallen miljarden voor het plan moet betalen. De aanleg van een (ondergrondse) shuttleverbin ding naar het eiland zal niet alleen een technisch hoogstandje moeten worden, maar ook stuiten op de gebruikelijke lange be zwaarprocedures. Dan zijn er de twijfels over de veiligheid vanwe ge het gevaar van vogelaanvaringen. De invloed op zeestromingen en de kust moet worden onderzocht, evenals de effecten van zout op vliegtuigen. Door al deze bezwaren en onzekerheden heeft het kabinet zich niet laten afschrikken. Het idee om alle lawaaihinder in één klap op te lossen met een nieuw staaltje Hollands glorie wordt met na me door de PvdA-ministers omarmd. Eén ding is alvast zeker: voor adviesbureaus, consultants en techneuten breken gouden tijden aan. Hun onderzoeken en verkenningen zullen de belastingbetaler miljoenen gaan kosten. Straks weten we alles over de bewegingen van de zeebodem rond een luchthaveneiland en de invloed daar van op de visstand. En nog heel veel meer. TU-professor Berkhout werpt nu terecht de vraag op of een vlieg veld in de Noordzee de hinder wel kdn oplossen. De hamvraag die al bijna vergeten lijkt te zijn geraakt. Iedereen die wel eens heeft rondgedobberd op een bootje, weet dat geluid boven water verder draagt dan boven land. Het is daarom helemaal geen rare veron derstelling dat een vliegveld in zee wel eens onverwacht veel hin der langs de kust zou kunnen veroorzaken. Nederlanders worden ook steeds gevoeliger voor vliegtuiglawaai, zo blijkt uit het toene mend aantal klachten uit plaatsen op grote afstand van Schiphol. De oproep van Berkhout om allereerst maar eens geluidsproeven te doen boven zee is hopelijk niet aan dovemansoren gericht. De rest van de onderzoeken kan wel wachten totdat duidelijk is of een vliegveld voor de kust wel echt een manier is om de lawaaiproble men op te lossen. Het zou wel zeer wrang zijn als dit gigantische project ertoe leidt dat inwoners van Katwijk, Noordwijk, Zandvoort en IJmuiden de Zwanenburgers van de 21ste eeuw worden. Engelse nuchterheid Als je 'redders' in actie wilt zien kun je sinds de komst van de com- merciëlen op de Nederlandstalige zenders goed terecht. Gisteravond hadden we de keuze uit Search and rescue - een achtdelige pro grammaserie over de reddingshelikopter van de Koninklijke Land macht op Nederland 2 - en Mayday mayday op RTL 4. Ongetwijfeld werden er in '5 in hei land' weer tal van katten, hon denvogels en cavia 's gered uit een flat met rookschade ten gevolge van een kelderbrand. En op Nederland 2 had je nog Intensive Care, een serie over noodgevallen in hetLeids Universitair Medisch Cen trum. Redden is in. In Mayday Mayday werden ook wel mensen gered, maar er gingen vooral heel veel mensen dood. In de Engelse documentaireserie over scheepsrampen vielen de doden soms bij honderden, soms bij dui zenden. En steeds weer werden die gruwelijke beelden begeleid door de meest bombastische commentaren. Het moest allemaal zo erg en zo groot mogelijk worden gemaakt. Dat is nou eenmaal de gewoonte bij reality-tv. De kijker werd dus wijsgemaakt dat hij beelden zag van 'de ergste ramp met een passa giersschip ooit' en van 'een van de grootste scheepsmysteries van de laatste vijftig jaar'. De zee beukte 'meedogenloos in' op een gekap seisd schip. Buikschepen heten in zo'n programma 'de levensader van de wereldeconomie'. Bij beelden van de ramp met de Herald of Free Enterprise zei de commentaarstem: „Er werden vierhonderd passagiers aan land gebracht, maar het dodental bleef maar stij gen." En midden tussen die bombast was er dan ineens één nuchtere En gelsman die dat uur televisie-ellende toch weer de moeite waard maakte: de uitbater van de tax-freewinkel op de Herald. Die vertel de dat, toen een fles whiskey uit de schappen vloogen stuksloeg zijn eerste gedachte was: heb ik nog wel een schoon overhemd? Die zich herinnerde dat de passagiers aanvankelijk juichten toen de boot begon over te hellen, kennelijk in de veronderstelling dat de kapitein een kunststukje uithaalde. Aan het verhaal van die ene man was niets bombastisch, groot of overdreven. Een gewoon verhaal overeen vreselijke gebeurtenis. .Achtendertig begrafenissen zei hij, „is veel in een maand. Maar ik moest er naartoe. "Misschien was, met een andere tekstschrijver, de rest van het programma ook wel heel acceptabel geweest. wil buis» Het blijft (boter)zacht Het is (boter)zacht, het wordt iets minder zacht maar zacht winterweer blijft het tot zeker midden volgende week. Daarmee dreigt januari uit te groeien tot een van de lauwste maanden van de twintigste eeuw. De gemiddelde temperatuur in De Bilt bedraagt momenteel circa 5,5 gra den. Dat zijn er ruim 3 meer dan normaal. De zachtste drie janua rimaanden - van 1921, 1975 en 1983 - delen de eerste plaats met een maandgemiddelde van 5,2 graad. Een nieuwe portie zeer zachte lucht bereikte gisteren tegen het einde van de middag Nederland. Om 19 uur stond de thermometer op Schiphol op 9,4 graden en even daarvoor was het op Valkenburg bij Leiden al 9,6 geweest. Tijdens de afgelopen nacht bleef het heel zacht en vanochtend om 6 uur was het in Bloemendaal aan Zee 10,3 graad. Het 'binnenhalen' van de zachte lucht ging gisteren tijdens de late middag gepaard met regen (er vielen enkele millimeters) en er stond veel wind. Aan zee woei het vrijwel continu krachtig tot hard uit het zuiden tot zuidwesten. Een slepend front, dat de overgang markeert naar iets minder zacht weer, trekt er morgen de hele dag voor uit om Nederland te passeren. Dat gaat gepaard met bewolking en periodiek regen en motregen. Doordat de drukverschillen sterk afnemen (bo ven de Britse eilanden stijgt de luchtdruk) neemt de zuidwesten wind flink af. In het algemeen waait het niet meer dan matig. Morgenavond wordt de wind westelijk van richting. De temperatu ren schommelen zowel in de nacht als morgen overdag tussen de 7 en 10 graden. Op vrijdag en zaterdag blijft het hoogstwaarschijn lijk droog en is er kans op enkele opklaringen. Daarna nemen de regenkansen weer toe. In de drukverdeling komt tot voorbij het weekeinde weinig verandering. Het weerglas staat op 'mooi weer' ten zuiden en op 'regen' ten noorden van Neder land. IJzige troepenbewegingen van Koning Winter blij- ven beperkt tot de randen van de weerkaart: ondermeer het noordoosten van Rusland. JAN VISSER uw Een 6: .gekre reisbu iar reis fdaara nioest iVfrika. 1 den on kact 'Signalen' noemt Cees Vrisekoop dat. 'Signalen uit de markt'. En wie is hij om daar weerstand aan te bieden? „Ik bedoel, er was voor die grote huislaven best wel belangstelling. Maar de mensen hadden er domweg geen plaats voor. In Amerika is dat natuurlijk geen probleem. Daar wonen ze in knotsen van huizen. Maar bij de gemiddelde Nederlander ligt dat duidelijk an ders. Waardoor er automatisch vraag kwam naar kleinere laven. En die zijn dus een on-ge-loof-lijk succes." Polil teletubbies. Dat is even maar in Engeland zijni 1 op de terugtocht. Datw 'T e voorkomen. Mijn laven - er over twintig jaar ook Pter zijn. Zoals de figuren Disney. En de smurfea HCf ik mij er al mee mag vei p ken, maar ik zie ze wel; r voorbeeld. Geen conces lm'. Cees Vrisekoop deed in het voorjaar van 1997 iets heel geks. Hij begon aan de reanimatie van de al jaren in coma liggen de tuinkabouter. Daar is toen tertijd nog hard om gelachen in Nederland. Want wie wilde er nu zo'n achterhaalde puntmuts voor z'n huis. Maar de Haar lemmer gaf geen krimp. Hij kocht het ventje een splinter nieuwe garderobe, zond hem voor een face-lift naar ontwer per Ton van der Ven en ziedaar, Nederland had zijn tuinlaaf. Nazaat van een vrolijk volkje dat eerder attractiepark de Efte- ling al op stelten had gezet. Een smashing hit, wordt zoiets in Nederland tegenwoordig wel genoemd. Binnen de kortste ke ren namelijk had de Haarlem mer ruim vijftigduizend laven aan de man gebracht. En als er niet wat aanvangsprobleempjes waren geweest met de kleur vastheid en het drijfvermogen van die vrolijke kwanten, dan hadden het er waarschijnlijk nog veel meer geweest. Niet dat Vrisekoop daar overi gens nachtmerries van heeft ge had hoor, 'nou neu'. Op zulke momenten namelijk mag hij zich graag spiegelen aan de grote wijsgeer Johan Cruijff, die met zijn nu al gevleugelde ge zegde 'Elk nadeel hep z'n voor deel' een hele natie aan z'n voe ten kreeg. Vrisekoop: „Ik moet toegeven, ik ben er eventjes doodziek van geweest. Dat komt, ik ben een perfectionist. Mijn laven mogen niet verkleu ren. Dat heb ik ze verboden. Maar toen dat bij die eerste zending toch gebeurde, hebben we snel de body-spray uitge vonden. Een wereldproduct, geloof me. Daar zijn uiteindelijk duizenden bussen van ver kocht. Logisch, want die laven fleurden er helemaal van op." Nooit voor een gat te vangen. Plus een rotsvast vertrouwen in de levensvatbaarheid van de laaf. Echt, ze zijn niet kapot te krijgen, die kleine guiten. Zo mer 1997. Een mevrouw aan de telefoon. Huilend bijna. Haar juist gekochte laaf - die snoes met dat zwembandje - was uit doen aan de kwaliteit e oorVo Cees Vrisekoop: 'Het mag geen rage worden de tuin gestolen. En ze had 'm nog niet verzekerd. Of Cees Vri sekoop. de Koning der Laven himself, misschien een oplos sing had. Tsja, daar wilde hij eerst wel even over nadenken. Tegen de avond echter al werd hij opnieuw gebeld. Door die zelfde mevTouw. Misverstand, misverstand, misverstand. Haar laaf was slechts gezonken. Ze had 'm ontdekt op de bodem van de vijver, had hem c ken en... hij leefde. Cees Vrisekoop: „Leuk toch? Wij hebben dat eerste malheur uiteindelijk maar beschouwd als kinderziektes. Vervelend, maar niet aan te ontkomen. Daarbij, wat had ik te klagen. Aan het eind van dat eerste jaar al kreeg ik namelijk in de gaten, dat er meer in zat. Dat er naast die tuinlaven ook andere laven moesten komen. We hebben toen toch weer een fout ge maakt door de grote huislaaf te introduceren. Daar wilde-Ne- derland niet aan. Of laat ik het goed zeggen: er was wel be langstelling voor, maar hij nam te veel plaats in. De mensen wilden een kleine laaf." Succes ligt om het hoekje. Na tuurlijk had hij er wel eens eer der aan gedacht, aan zo'n lilli- laaf. Maar 't was er domweg niet van gekomen. Totdat de markt er dus naar begon te vra gen. En Cees Vrisekoop wel moest. Gevolg: bij Blokker ver kopen ze nu de letter-laven ('een eclatant succes'), bij Gam ma de water-laven ('niet aan te slepen') en bij Praxis de beroe- pen-laven ('daar hebben we er ook nooit genoeg van'). De en trepreneur spinnend van tevre denheid: 'Het eerste jaar had den we een omzet van acht mil joen gulden: dit jaar verwacht ik de vijftig te halen.' Bang dat het allemaal te snel gaat, is Vrisekoop niet. „Ik ben zuinig op ze. Ik bedoel, het mag geen rage worden. Zoals bij de Opengescheurde vuilniszakken, overvolle containers en kilo's huisvuil. Dagelijks krijgen ze het te verstouwen: de vuilnis mannen van Den Haag. Aanlei ding voor fotograaf Geert Gun- neweg om de Haagse Reiniging in beeld te brengen. Vrijdag presenteen hij zijn boek 'De Reiniging. Portret van de vuil nismannen van Den Haag' in het stadhuis. De Haagse fotograaf bewondert de werknemers van de reini ging. „Een vuilnisman staat on der aan de sociale ladder. Daar om wilde ik weten wat er alle maal bij het werk komt kijken." Het idee voor een fotoboek ont stond in 1997. De werknemers van de Reinigingsdienst rea geerden enthousiast. „In een kantine vol vuilnismannen vroeg het hoofd of er bezwaren waren. Het antwoord was 'nee' en ik kon aan de slag." Gunneweg liep vanaf de zomer van 1997 tot eind zomer vorig jaar mee. Eén dag per week schoot hij plaatjes van vuilnis mannen achter de wagen, op straat, in de kantine en op de werf. „Ze waren trots. Slechts af en toe kreeg ik een snauw als ik in de weg liep. In de kantine kwamen volgens de fotograaf de verhalen los over het werk. „De Haagse rei nigingsdienst heeft bijvoor beeld experimenten uitgevoerd, waarbij te zware of openge scheurde vuilniszakken niet werden meegenomen. Dit liep wel eens uit op matpartijen met bewoners." Gunnewegs werk telt 72 pagi na's. Hij noemt het boek rede lijk representatief. „Het is een multiculturele wereld. Op een derde van de foto's staan dan ook allochtone medewerkers." Zijn waardering voor de vuilnis mannen is gedurende zijn pro ject toegenomen. Soms kon hij de werknemers niet bijhouden vanwege de snelheid waarmee per dag 7000 kilo huisvuil wordt opgehaald. „Het is heel zwaar. Maar ze zijn trots op hun werk en hanteren het motto: De straat moet schoon." Oom of tante agent één dag voor de klas. Dat is weer eens wat anders. De dames en heren van het onderwijs en van het openbaar gezag trejfen elkaar op de barricaden voor de betere CAO. Dan komen de goede ideeën uit de bus. Als de le raren staken, vult een diender de leegte voor het schoolbord. Prachtig toch dat de goede Nordholt dat op zijn oude dagdeel nog mag meemaken. De politie is je beste kameraad en schooljuf frouw. In elk geval is het onderricht in de Nederlandse taal een paar uur in beproefde handen, want de agent gaat zeifin zijn proces-verbaal nooit over één nacht ijs. Op het politiebureau is een rijwiel nog echt een rijwiel en zeker niet een fiets. Als het weer eens verdwenen is, dat rijwiel dus, dan is het niet gejat maar 'ontvreemd' en met twee van zijn knoestige vingers op het toetsenbord gaat de brigadier het taalbederf te lijf, uit naam van het wettig gezag. Dus leraren, houdt nog even de poot stijf voor een mens waardig CAO-bestaan en in de tussen tijd zorgt veel blauw in de klas voor weer wat puntjes op de i. Niks ge doogbeleid, zero tolerance. Het zal de hoogste tijd worden ook. Een taalgeleerde zegt dat het hard achteruit hobbelt met hoe hij het in het Nederlands gezegd wil hebben. Gelijk heeft ie. Ik hoor op de televisie ongeveer dagelijks de De Boertjes. Hun taalbehandeling verschilt van die van de bal. De tweeling laat de woorden simpelweg uit de meestal op groot onrecht afge stemde mond vallen. Ze morsen woorden zoals ik 's morgens bij het ontbijt altijd mors met het pak Brinta. Frank en Ronald lopen al hun HAN MULDER hele lange leven te klagen en zoetjesaan is een hele generatie kinderen groot geworden in het besef dat je om te praten louter je onderkaak hoeft te laten zakken. Nou, een ochtendje met een oom agent in het schoollokaal tnaakt duide lijk dat het heel anders zit. Jongelui, wij spreken altijd met twee woorden en in het meervoud. 'Letten wij niet meer op het rode stoplicht?' 'Aha, wij letten wel op het stoplicht maar het stoplicht lette niet op ons. Zozo, wij maken grappen, mo gen wij dan wel even de papiertjes zien?' Dar is Nederlands zoals het hoort, maar het dreigt uit te sterven. Een koffergrammofoon heeft bij wijze van spreken méér toekomst. Vrouwen met een hoge opleiding koken al lang niet meer voor een man maar articuleren liever roet in zijn eten. Ze maken van een ei of ij een 'aai'en erger. Dat zegt de taalgeleerde van zonet. Koken ho maar, maar 'Blaaifbaai maai' smeken ze hun partner, want emancipatie heeft grenzen en Paul de Leeuws onschuldige jongensalt ver zorgt de tiveede stem. Het taalbederf zit als pla que tegen tong huigen verhemelte. Oom agent, doe wat. Hier heeft u alvast een krijtje. Mijn meester vertelde me lang geleden dat ze in Haarlem het netste Nederlands spraken. Toen belegerden Haagse komieken in groten getale Hilversum en voortaan gold 'mot je eih met uih" als het algemeenst beschaafd. Vervolgens ont dekten de geleerde vrouwen het blijf-van-mijn-lijfhuis, maakten er een blaaif- -vanmaain-laaifhuis van en het complete Ne derlandse poldermodel zegt het nu na. Behalve Frank en Ronald. Die krijgen nu van Louis van Gaal zelf privé-les, hoe je woorden uit je mond laat vallen in het Spaans. Voor hen komt oom agent te laat naar het klaslokaal, maar die tiuee hebben gelukkig al een leuke CAO. Een paar jaar geleden klopten de Belgen zich nog fier op de borst: hun landgenoot Giusep pe Bonsignore. uit het stadje Herstal, had een patent in de wacht gesleept voor zijn zes- kantige frieten. Die frieten wa ren gezonder dan de gewone patat, zo bleek uit onderzoek van regeringswege. De 'gezond heidsfrieten' bleken echter geen doorslaand succes en de Belgi sche trots over het nationale volksvoedsel kwijnde al snel weg. Vlamingen en Walen zijn ge passioneerde patateters. Thuis, in restaurants en in de zogehe ten frietkotten langs de weg: vaak niet meer dan omgebouw de caravannetjes of houten hut jes, soms opgedirkt als Zwitser se chalets of Venetiaanse pa- leisjes. „Heb je het over Belgie, dan heb je het over friet", zegt Paul Ilegems, een docent aan de Antwerpse kunstacademie die de Belgische liefde voor de gefrituurde snack onüeed, er drie boeken over schreef en er een reizende kunstexpositie over samenstelde. Ilegems wil dat de Belgen de friet omhelzen als hun nationa le symbool, als bron van natio nale trots. Hij is zich ervan be wust dat er nog veel water door de Schelde zal moeten stromen voor het zover is: „De Belgen schamen zich voor hun friet cultuur omdat er in Nederland en Frankrijk veel moppen over worden gemaakt", aldus Ile gems. In zijn eerste twee boeken („De frietkot-cultuur" en „Het Belgi sche frietenboek") beschreef Ilegems de geschiedenis van de patat in zijn land. De boeken bevatten onder meer fotomate riaal van opmerkelijke frietkra men en legendes uit de frietwe reld. Zo is er aandacht voor de verkoper die in 1994 in een Bel gisch voetbalstadion bij elke puntzak een gratis condoom le verde. „Het definitieve Belgische frie tenboek", Ilegems derde boek werk. wacht nog op een uitge ver. Hij verklaart erin dat de Belgische frietcultuur een me tafoor is voor het gehele land: llegem ziet Belgie als een onge organiseerde, armoedige friet kot die op een achternamiddag in elkaar is getimmerd. De kunstverzameling van lle gem omvat onder meer een hoeveelheid frietvorkjes. Ook bezit hij schilderijen die de pa tatten als thema hebben. Daar naast heeft hij een groot sculp tuur in de vorm van een friet- zak. Lucien Decrayer, die aan het hoofd staat van de 7.000 leden tellende bond voor patatboe- ren, schat het aantal frietkotten in het land op 3.500. Halverwe ge de jaren tachtig waren dat er nog 4.500. „Het aantal daalt omdat de plaatselijke overhe den op hygiënische en estheti sche gronden hard optreden te gen frietkotten", zegt Decrayer. Zijn organisatie, de Belgische Frietbalckers Federatie, streeft dan ook naar een hoge stan daard op het gebied van kwali teit en gezondheid. Mogelijk zal de zeskantige friet dus weer in het frituurvet gaan. Dierenhotel Schiphol tijdelijk dicht Het dierenhotel op Schiphol is sinds gisteren tijdelijk gesloten. Dit in verband met de reiniging en ontsmetting van enkele ruimtes na het plotselinge over lijden van een paard afgelopen weekeinde. De Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) heeft in overleg met KLM Cargo tot de sluiting besloten. De 16-jarige hengst zou aan een hartstilstand zijn overleden, maar de RW sluit niet uit dat besmetting met een virus de dood heeft veroorzaakt. Daar om wil men uit preventief oog punt enkele ruimtes schoon maken. Het onderzoek is ingesteld door de Faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit van Utrecht en wordt waarschijnlijk morgen afgerond. Uit voorzorg is de af handeling van het KLM dieren transport tijdelijk elders op het terrein van KLM Cargo onder gebracht. nooit verstoppen als en hoopt iets mis gaat. Me;0111 grijpen, oplossingen zoe ^nS, Hij begon met tien lave j zijn het er al tweehondi net f tig. En straks - nog tijde 'ert zomer - zullen het er vij vt)(FF11 derd zijn. Sport-laven,! n^'!^ laven, asbak-laven, vaas raaTS kortom de opmars duurert De onverbiddelijke opt nog het best in beeld ws [1103 bracht in de Haarlemse n derpolder. Vorige maaiy daar een showroom geoian Een mini-Efteling op ee n&en drijventerrein. Of hoe je F)an, een koudbetonnen bed; e pand met een beetje fat een warme sprookjeswe e kunt maken. Vrisekoop %eï. een die hier komt is ven kijkt z'n ogen uit." erd Hetgeen uiteraard zijnb n8en ling was. Nee, getwijfeld hij ondanks dat aanvanl 11101 hoongelach nooit. Maai n weet hij het helemaal zd laven gaan het maken.! leen in Nederland, maar ®e 1 ver daarbuiten. Tiental! fn nv nen heeft hij nog. Hondi ,F?er misschien wel. En ze bui j als lotto-balletjes doorz hoofd. Want - om maai voorbeeld te noemen -i 1 r smurfen een tophit kum maken, dan moeten zijn dat toch ook kunnen? Ei denken van een televisk rtil« Vrisekoop enthousiast: de Mol is al bezig. Als al - gaat, komen de eerste al ezj gen eind dit jaar op het scherm." All you need is laaf Laai '[J] The Bold and the Beauti Mogelijkheden te over. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN' MENSELIJ jen Volgens de advocaten var (DAM JAGGER is de Rolling-Sto ger „niet getrouwd" metf; |ercje del Jerry Hall, die een eelt dingprocedure is begonne zijn ook nooit getrouwd ge noei zei een vertegenwoordigd advocatenkantoor Smyth Barkham, dat aankondigd door Hall aangevraagdeec scheiding om deze reden: vechten. Na talrijke dreige ten diende Hall vorige wee ,stap dag officieel een verzoek' scheiding in. Haar advoca „ja{ schuldigden Jagger van w met een onbekende. De 5 ne q :r en 42-jarige Halltr ^er den volgens eerdere bene1 1991 op Bali. Maar Smyt ,nsh Barkham spreekt dit teger. spoe der deden dergelijke geruc de ronde, toen het paarini een crisis doormaakte. Er P" dat de priester die' MC( welijk sloot met de vereist lijke papieren had ontvang ms( Britse consul. |enc Hall heeft het prestigieuze toor Mischon de Reya inge jers keld, dat voor prinses Diar, 1(ja riante scheidingsregeling; |at„( Hall eiste de scheiding nal ster ten in de Britse pers dat Ja 0p(f een kind had verwekt bije ziliaans schone. ina' Van kop tot teen een r reageren de meeste vroii de kleding van mannen gisteren gepubliceerde e van het Duitse blad MODE+MAGAZIN. ondê lezeressen, blijkt dat dn l|( klaagt over de „kleuret heid" van mannen. Enf de drie walgt van tennis i*.pA onder een pak. Bijna beklaagt zich erover dan Jan ding bij mannen slecht! rin, deel daarvan wijst onde n op verouderde, door ha iwjj, wassen niet meer pa* Une slips. Ook de zomerse oiü jn veel mannen roept nej ang reacties op. Daarbij ga I he vooral om korte broeken |jne ken met sandalen en i r nu broek gestopte pullovers. Jniv ge2 Een vrouw is op een fokkeri reuzenpanda's in de Chines vincie SICHUAN dooreent dieren gebeten en zwaarga I geraakt, zo heeft het staats bureau Xinhua gisteren ge' De vrouw was het gras aanh J maaien, kwam daarbij ten- belandde in het buitenverf een van de reuzenpanda's dier schrok zo van de vroiff V hij een stuk uit haar dij b$ vervolgens zijn tanden zette haar andere been, aldus ft net N

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2