Dagprijsje Piket: winst op Timman ilMooi Minder SALE n f Allergrootste zege Johan Museeuw moet nog komen winter Sport wirvteï sale saee Emoties op zanderij ,b« I ic M ARC bedwingt RC WOENSDAG 20 JANUAR11999 TIELT GPD/ANP Johan Museeuw heeft veel gewonnen in zijn wie lerleven. Vorig jaar sloeg het noodlot onbarmhar tig toe. Na een valpartij in Parijs-Roubaix maak ten de hem behandelende medici grove fouten. Een infectie hield hem ruim een half jaar aan het ziekbed gekluisterd. Nu is Museeuw terug, al thans een beetje: ,,Ik word nooit meer de coureur die ik was." Hij was nog niet klaar om te stoppen. Het had gekund. Museeuw, 33 inmiddels had eerder al eens aangegeven aan een afscheid te denken. ..Maar ik stop als ik er klaar voor ben. niet gedwongen door medische fouten", sprak de renner gisteren verbeten tijdens de perspresenta tie van zijn ploeg Mapei-Quick Step in het Belgi sche Tielt. ..Het is een moeilijke periode geweest. Ik hoop dit nooit meer mee te maken", blikte hij terug. ..Ik heb soms geweend om meer morfine, maar ik zat al aan de limiet. De pijn was verschrikkelijk." In 1996 was er een moment, vlak voor het WK in Lugano, dat hij zijn afscheid aankondigde. Zo maar, van de ene op de andere dag. Hij werd we reldkampioen dat jaar. vervolgde toch zijn loop baan. maar leek vaak door twijfels overmand. „Ik had nu heel makkelijk kunnen zeggen: ik stop. Ik had een goed excuus. Maar ik houd nog te veel van het wielrennen. Ik wil het nog een keer pro beren." Zijn linkerknie mist nog 20 procent kracht ten opzichte van de rechter. Zonder pijn zal hij nooit meer fietsen. „Ik zal een stapje terug doen, me vaak wegcijferen voor anderen. Ik ben geen kop man meer. Het publiek zal daar misschien moei te mee hebben. Jammer, maar ik wil voor mezelf een aanvaardbaar niveau halen. Als dat lukt is dat misschien wel mijn grootste overwinning." Tom Steels is veel optimistischer. „Johan rijdt even goed als vorig jaar in januari. En hij straalt weer dezelfde autoriteit uit die van hem de onbetwiste leider maakt van onze groep. De hele ploeg rea geert blij op zijn terugkeer. Als hij straks weer topkoersen wint, zal ik niet verrast zijn". Max van Heeswijk won in 1997 de slotetappe van de Ronde van Spanje en voelde zich klaar voor het grote werk. Maar voor de Tour werd de Rabo-renner afgelopen zomer gepasseerd. Dat stak de Limburger, die zich onmiddellijk eerdere interesse van Patrick Lefevere. de teammanager van Mapei, herinnerde. Ze waren er zo uit. Giste ren werd hij gepresenteerd als een van de nieuwe gezichten in de Italiaans/Belgische sterrenforma tie. Daar zat hij dan, Max van Heeswijk, een vrolij ke Limburger temidden van louter vedetten. Knie aan knie met Museeuw. „Ik ging er vanuit dat ik in de ploeg voor de Tour zou zitten. Ik was er klaar voor, maar ze gingen aan me voorbij. Ik be greep er niets van. Er gingen jongens naar de Tour die zeker niet beter waren dan ik. Er sprak weinig vertrouwen uit. Hem werd verteld dat hij aan rust toe was, dat de Tour een te zware opgave zou zijn. „Ik was het ook niet altijd eens met het programma dat ik moest rijden. In het voorjaar heb ik om rust ge vraagd maar ik moest wedstrijden blijven rijden. In de Ronde van Zwitserland heb ik daardoor twee slechte dagen gehad. Daarop ben ik afgere kend, terwijl er tussen die ronde en de Tour vol doende ruimte zat om de accu op te laden." Van Heeswijk ziet niet om in wrok. „Integen deel. Ik ben netjes behandeld door Rabobank. Ook nadat ik mijn vertrek had bekendgemaakt heb ik een goed programma mogen rijden met onder meer opnieuw de Ronde van Spanje. Ach teraf ben ik blij dat het zo gelopen is. De Vuelta kent hij inmiddels op zijn duimpje, dit jaar wacht een nieuwe uitdaging: niet de Tour, maar de Ronde van Italië. „Het is zeker dat ik die ronde rijd. De Tour is voor Steels. Hij is gewoon de beste sprinter. Ik kan er mee leven. Ik weet in ieder geval waar ik aan toe ben." Van Heeswijk wil in het vroege voorjaar al naam maken. Zoals hij vorig jaar al meteen in de Ruta del Sol een etappe won. „Tot april wil ik pie ken. Misschien niet in wereldbekerwedstrijden, maar in koersen net daar onder. Ik zal vaak voor Tom Steels moeten werken. Dat is geen pro bleem. Ik weet ook zeker dat Tom voor mij iets zal terugdoen. Zeker met de Belgen in deze ploeg heb ik een uitstekend contact." „Wat levert het op?", vroeg Jeroen Piket nadat hij werd nisser al meer dan een topscha- gesommeerd de persconferentie te verzorgen na de winst op Jan Timman. „Vijfhonderd gulden", zei de perschef grootmoedig. Die wist toen al dat Piket de publieksprijs voor de mooiste partij van de dag had gekregen. Groot: vijfhonderd gulden. Vandaar het gulle gebaar. WUKAAN ZEE CPD Piket had het naar z'n zin giste ren in Wijk aan Zee. Winnen van Timman is altijd iets bij zonders en dan nog in zo n par tij. De bonus was ook leuk mee genomen. En dat terwijl de grootmeester uit Leiderdorp de nacht ervoor zo slecht had ge slapen, nog duizelend van het snelschaaktoemooi, een dag eerder. Piket vond dat de publieks prijs wel terecht was. „Het was een mooie partij. Ik heb de an dere niet gezien, maar m'n ge voel zegt me. dat er iets bijzon ders gebeurde. Ik kwam matig uit de opening, omdat Jan met een tamelijk grote verrassing kwam. Een Engelse opening, zoals die bijna nooit wordt ge speeld. Ik wist wel dat-ie be stond. maar heb er geen echte smdie van gemaakt, omdat hij bekend staat als dubieus. Maar Jan wilde blijkbaar snel het ini tiatief nemen." Halverwege de partij was er een onduidelijke stelling ontstaan, maar Piket had de betere kwaliteit en won. De winnaar in Wijk aan Zee krijgt het aardige sommetje van 20.000 gulden. Wordt in Austra lië een tennisser in de eerste ronde uitgeschakeld, ontvangt hij 14.000 gulden. Hoeft ie geen set voor gewonnen te hebben, geen punt voor gemaakt. Piket: „Dat is nu eenmaal een gege ven. Tennis kun je nooit verge lijken met schaken, hoewel ik wel vind dat de verhoudingen zoek zijn. In een gemiddeld ATP-toernooi verdient een ten- ker.' Niet dat hij klaagt. Hij heeft een goed leven. Sterke schakers kunnen in Nederland een goede boterham verdienen: .Als ik het afzet tegen voetbal, tennis of basketbal, ja, dan is het peanuts wat wij verdienen. Vergeleken met schaatsers, volleyballers of hockeyers doen wij het niet zo slecht, dacht ik." Het kan beter, dat wel. Want schaken was vroeger nog wel eens op televisie. Hans Böhm kon met veel passie vertellen over een statische denksport die daardoor nog leuk werd ook. Maar Studio Sport mijdt Hoog ovens, zelfs nu de omstreden wereldkampioen er rondloopt. „Dat hebben we een beetje aan onszelf te wijten. De huidige chaos in de schaakwereld is na tuurlijk niet bevorderlijk voor het imago. Dat schrikt sponsors af. Niemand weet waar ie aan toe is, wie de wereldkampioen is. welke bond de lakens uit deelt. Natuurlijk scharen we ons allemaal achter Iljoemzjinov en de Fide. Er is toch geen alterna tief. Kasparov is de hoofdschul dige van deze situatie, dat weet- ie zelf ook wel. Maar nu is er niemand meer die de brokken lijmt. Jan Timman? Die heeft natuurlijk ook teveel petjes op. Hij zat in de GMA, PCA, nu ge woon in de Fide. Een ander? Ik zou niet weten wie. An and voelt er niets voor, die wil gewoon schaken. Net als wij trouwens. Bovendien, als je een initiatief zou nemen, word je onmiddel lijk beticht van eigenbelang. Dus hangt de schaakwereld achterover en wacht af. Piket: „Er zit niets anders op. Je mag hopen dat er ooit een einde komt aan de periode Kasparov en er een minder omstreden wereldkampioen opstaat. Alleen dan heeft een poging om de stukken te lijmen kans van sla gen. Nu niet. Daarvoor is Kasparov te onverzoenlijk, maar ook te onbetrouwbaar. Ik kom hem hier natuurlijk vaak tegen en nu is hij nog heel innemend, omdat het goed gaat. Maar o wee als hij verliest. Dan is hij niet te genieten. Bovendien vind ik dat-ie wel wat meer res pect mag tonen voor zijn colle- Tot 30 januari maken wij ruimte voor de nieuwe montuurcollectie 1999 Dat is pas een prettig begin van het nieuwe jaar. Maar liefst 50% korting op de speciale "Mooi-voor-Minder"-collectie. Met prachtige monturen van bekende modemerken en monturen uit de Collectie van Het Hl is! Gaat uw voorkeur uit naar een montuur dat builen de "Mooi-voor-Minder"-collectie valt? Dan geven wij u toch graag 10% koning tijdens de opruimingsmaand tot 30 januari. Kies ook voor een mooie start van het nieuwe jaar en kom snel langs bij Het Hl is Opticiens. zien zonder zorgen HET HUIS Rinck. LEIDEN. Breestraal 121. (071) 5125036 Regilio Vrede bezoekt monument vliegramp PARAMARIBO CPD Hij was er nog nooit geweest. Roda-voetballer Regilio Vrede liet het monument ter nage dachtenis aan de vliegramp op 7 juni 1989 bij de talrijke be zoekjes aan zijn vaderland altijd links liggen. „Ik ben er vaak langs gereden, maar heb nooit de moed kunnen opbrengen er daadwerkelijk op af te stappen." Ditmaal moest hij eraan gelo ven. Het is een decennium gele den dat de DC 8 Anthony Nesty neerstortte bij Cola Kreek. Bijna alle inzittenden, meer dan 180 personen, vonden de dood. Slechts een enkeling, onder wie ex-Fortunaspeler en huidig spe lersmakelaar Sigi Lens, ont snapte op miraculeuze wijze aan de vlammen. Onder de rei zigers bevond zich het 'kleurrijk elftal', dat in Suriname wedstrij den zou gaan spelen. Een mijl paal in de voetbalbetrekkingen tussen Nederland en zijn voor malige kolonie. Zo ver is het nooit gekomen. Het monument maakt deel uit van een kerkhof langs een drukke weg. De vier stenen pila ren met elk een gebroken straal motor er bovenop staan er een beetje mistroostig bij. Stille ge tuigen van een ramp die de Su rinaamse gemeenschap als een dolksteek velde. Op de pilaren staan de namen van de slacht offers. Voorletters, achternaam, geboortedatum. Regilio Vrede heeft het zicht baar moeilijk. De reus van Para maribo is voor even amper drie turven hoog. Vochtige ogen, trillende lippen, wazige blik. „Deze ramp heb ik altijd op af stand verwerkt. Ik ben daarna vaak in Suriname geweest, heb in totaal vier benefietwedstrij den gespeeld. Nooit heb ik het echter aangedurfd deze stap te zetten." De lange verdediger kan slechts met moeite zijn tranen bedwingen. „Bij het betreden van het terrein had ik het heel zwaar. Het kost me veel moeite niet te gaan huilen. Dit is een hele belangrijke gebeurtenis in mijn leven. Ik heb eindelijk de drempel durven nemen." Sa men met medespeler Humphrey Rudge legt Vrede een krans. Een enorme last lijkt van zijn schouders te vallen. Vrede kan zich de ramp nog herinneren als de dag van giste ren. Zestien jaar was hij. „Ik speelde in de BI van Haarlem. Ortwin Linger was mijn idool. Van het ene op het andere mo ment was hij er niet meer. Een vreemde gewaarwording als je zelf zo jong bent." Zijn wijsvinger gaat in de richting van een van de namen: H. Kesser. Eigenaar van caf e De Draver in Amsterdam en vriend van de familie Vrede. „Mijn va der kon het nieuws eerst niet geloven. We zijn meteen naar Schiphol gegaan om de details van de ramp te vernemen. Het was daar een enorme drukte. Gillende en duwende mensen, paniek. We hoorden dat er en kele overlevenden waren. Humphrey bleek daar niet bij te zijn..." Hij zwijgt, alsof hij de boodschap zonet heeft verno men. Een familielid van Vrede stond wel op de lijst van geluk kigen. „Een zoon van een oom van mijn vader. Hij zit sinds die verschrikkelijke dag in een rol stoel." Roda-speler Bernard Tchout- ang doet met gevouwen handen voor het gezicht voor elke pilaar een schietgebedje, voorzitter Theo Pickée vraagt om een mi nuut stilte, er worden drie kran sen gelegd. Voor even lijkt de tijd haar werkzaamheden te sta ken. De stilte overtreft het la waai van het langs razende ver keer, de wind speelt met het on kruid rondom het monument. Tot ergernis van Humphrey Rudge senior. „Ze wisten dat kransen zouden worden gelegd, waarom wordt het gras dan niet even gemaaid?" Op de eerste pilaar staat de naam van Steve van Dorpel. De talentvolle 23-jarige aanvaller van Volendam was vlak voor de trip vastgelegd door Roda. Hij had zelfs, zo blijkt uit een kran tenartikel van een dag na de ramp, zakgeld meegekregen van Nol Hendriks. „Is dat zo?" vraagt Hendriks zich af. „Ik weet wel dat we hem net had den gecontracteerd. Helaas heeft hij nooit voor ons kunnen voetballen. Het was een jongen van mijn hart. Na de kranslegging verlaat de selectie het terrein. De harde muziek in de bus werpt de spe lers weer terug in de realiteit. Vrede zit met zijn handen voor het gelaat. Verdrietig en opge lucht tegelijk. Eindelijk heeft hij 'zijn' monument bezocht. CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DlJK.07 DUIVENTIL ittit Wilt U iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenl gelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-! E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl Ogenschijnlijke desinteresse aan het schaakbord. Jeroen Piket wrijft de slaap uit zijn ogen terwijl de blik van Jan Timman afdwaalt. foto anp ga schakers. Hij heeft ons in Til burg ooit behoorlijk vernederd, omdat hij zich eigenlijk te goed voelde om tegen Nederlanders te spelen. Dat is Kasparov ten voeten uit. Soms volstrekt on uitstaanbaar. Aan de andere kant: misschien hoort dat wel bij een wereldkampioen." Kasparov heeft overigens met Anand de leiding genomen in het toernooi. De wereldkam pioen versloeg Yermolinsky in een langdurig en meeslepend gevecht. Anand nam met zwart genoegen met een snelle remise tegen Shirov. Wim van Harskamp en de Sassenheimse voetbalver eniging Teylingen zijn tot over eenstemming gekomen tot een verlenging van een nieuw een jarig contract. Datzelfde kwa men ook Leidenaar Hen Bee- renfenger en derdeklasser Al - phia overeen. Jeugdtrainer Mark de Hom verlaat Voorscho- ten'97 aan het einde van dit sei zoen. Alphenaar Dennis van der IJssel stopt bij ADO Den Haag. Hij had de Haagse jeugd drie jaar onder zijn hoede Wim Tijl wordt volgend seizoen de nieu we trainer van zaterdageerste klasser Spijkenisse. Aad An- driessen (ex-speler van UVS) heeft voor twee jaar bijgetekend bij hoofdklasser Capelle. Chris Treling heeft zijn contract bij PEC Den Haag met een jaar ver lengd. Han van der Walle (WOR). HenkSalari (Excelsior Pernis) en Rien van Zanten (DOTO) gaan weg bij hun hui dige club Oefenvoetbal: Pa- pendrecht-FC Utrecht 1-5 (lx Dirk Kuijt), WSB-VCS 3-3, Voorschoten'97-Vredenburch2- 3 De fusiecommissie van de voetbalverenigingen Concordia en Hillegom komt volgende week met het eindrapport. De kans op een fusie lijkt erg groot De Blauwe Gans is net als Ho- resca shirtsponsor van Noord- wijk. Het restaurant neemt de achterkant van het shirt voor zijn rekening Zondaghoofd klasser Sporting Flevoland (zon dag tegenstander van UVS) wil snel een licentie aanvragen. De club denkt in 2001 te kunnen toetreden tot het betaald voet bal Op donderdag 11 februari houdt Aad Siera een recreatief zaalvoetbaltoernooi in de Groenoordhallen in Leiden. Aanmelden: 071-5768484 De kampioenschappen van Neder land wielrennen voor cyclospor- tieven en veteranen worden op zondag 20 juni in Luttenberg (bij Raalte) gehouden. De Hel van Mergelland gaat toch door. Enkele Limburgse wielerbe- stuurders hebben de organisatie van de zware klassieker opge pakt. De Holland Ladies Tour heeft (ook) problemen met poli tiebegeleiding. Het korps Rot terdam Rijnmond weigert zijn medewerking aan de tweede etappe in Ridderkerk Hans van Leeuwen (Nieuwveen) won een cyclo-cross op het p u van het Leidse Swift. Jan der Tang (Voorhout) enl A- Goede (Zoeterwoude) fij ;oilC als tweede en derde. Hei pval gels is het wielerseizoen j jj begonnen. In Melbourne Vogels kampioen van Au eëe Aart Vierhouten is gisten het Eemlandziekenhuis: zej niet geopereerd. De beki g.j breuk blijkt met rust tela genezen. Vierhouten is» drie maanden uitgeschal De Nederlandse wielerpi Jans Koerts, Michael van Wolf, Davy Dubbeldam, mond Meijs (allen Colgn wen Kees Hopmans (Tönisstt ler hebben een nieuw contr ,rst tekend Rhenen heeft dt ?or c ropesekampioenschapp 'et v mountain-bikein2000ti öar wezen gekregen De vijf i'an( schaatsmarathon om de der Helm Cup is gewonn door Stompwijker Martij Es. Jolanda van Goozenl on made) won bij de vrouw 'er Teams die willen deelnei a&, 1 aan de Nacht van Leider a zaterdag 29 mei kunnen "aai aanmelden via het telefo nummer 071 -5417160 maa groot succes gaat het Alp! ras AZC door met miniwatei R Kinderen van 6 tot 10 jaz-ler 1 het bezit zijn van een A e ploma kunnen enkele za c van 9.00 tot 10.00 uur mi 8oe nen in zwembad De Hot lichtingen bij Patricia vai f ne (0172-499787) Chen Jek Simson en Sanne van Bol (BV Leiderdorp) zijn gese teerd voor het Nederland meisjesbasketbalteam poloclub Alkemade en ki club Fluks (Noordwijk)z i zoek naar een trainer/co i Casba Wonen gaat bij vo vereniging Meerburg eet elektronisch scorebord $f A ren. Hans Verkerk is pert als sponsor afgehaakt bij I Nederlands Handbal Vd I (NHV). De sponsor vindt P doelstelling, verhogen va B naamsbekendheid, is gel Foreholte oefende gisten Q op het eigen kunstgrasvd W gen hoofdklasser FC Lisa won met 3-2. Oscar vanf (2x) en Julian Jansen set voor de thuisploeg. Ricl Groeneweg en Aad Bozt maakten de goals bij FCI VOETBALLER VAN HET JAAR Rijnsburg - Zwart Wit'28 2-1 Hegie Roest 71. Vaartjes De Kort De Roode Van Lochem Aalbersberg Boer Den Haan Slingerland Faber 90. Borst Boulayoune Klassement (clubs): 1.Noordwijk 2.Quick Boys -.FC Lisse 4.UVS 5.Katwijk -.Rijnsburgse Boys 7j\RC 6,92 6,59 6,59 6,52 6,51 6,51 6,44 Klassement (Individueel): 1. Berry Charite (UVS) 2. Raymond Flaton (Quick Boys) 3. Patrick van Dam (Noordwijk) 4. Martin van Kins (Noordwijk) -. Wesley Slingerland (Rijnsb Boys) 6. Tom van der Niet (Quick Boys) -. Peter Timmermans (Quick Boys) 8. Mohamed Boulayoune (Rijnsb Boys) 9. Wim de Jong (Noordwijk) 10.Lucas ten Brinke (Noordwijk) -. Marco Korff (Noordwijk) -. Jerrel Linger (FC Lisse) 13.Tien spelers scoorden: LEIDERDORP ANTON DIEDRICH De LD-cupwedstrijd tussen hoofdklasser ARC en derdeklas ser RCL was gisteravond beter en spannender dan het niveau verschil zou doen vermoeden. In Leiderdorp werd het 0-2 voor de Alphenaren, een stand die al bij rust was bereikt. Zeker in de tweede helft wierp de thuisclub alle schroom van zich af. ARC combineerde in het be gin in een hoger tempo dan de Leiderdorpers, maar RCL liet zich niet intimideren en speelde het voetbal dat de ploeg het beste ligt - toevalligerwijs ook het voetbal waar het de kans toe kreeg door de speelwijze van de tegenstander: één op één ach terin, het spel verdelen vanuit het middenveld en met goed positiespel van de snelle spitsen door een verdediging heensnij- den. Juist de passes in het midden veld maakten het verschil. Het eerste doelpunt kwam Ruud Bos, nadat Remcol links de achterlijn had en de bal had teruggen de tweede uit een corneri net zo'n aanval op rech! veroverd. Maurice Balk trapte de hoekschop, Reinders Folmer schoot i draai de bal achter chard Zwetsloot. Ook RCL een paar kleine kansen, (k te daarvan werd door Plomp recht op doelmar Admiraal geschoten. Na de rust drong ARCH aan. De thuisclub ging 1 jagen, de voorhoede werd bereikt. Een schot van Zirkzee, die zich op lirf» vrij gespeeld, zeilde vlak de kruising en een vrije tn Pepijn Brands moest do» f miraal uit diezelfde winkij V geranseld worden. Ook kwam verscheidene kerfl vaarlijk dicht bij een do^ maar gescoord werd f

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24