Krajicek in honderd minuten klaar Sydney is einddoel, niet Argentinië Verdacht Fins IOC-lid stapt zelf op Sport Dopingstraf verdubbeld INSDAG 20 JANUARI 1999 sen zegt Anderlecht af Morten Olsen heeft aanbieding van An- jcht naast zich neerge- e Deen, die eind vorig non-actief werd ge- j door Ajax, was door lager Michel Verschue- jenaderd om trainer te vrr jen. „Maar Anderlecht it te vroeg. Ik heb nog interesse nu alweer aan jg te gaan", zei Olsen fren. Olsen heeft zijn ver bij Ajax nog steeds niet verkt. Daarom lijkt het 'yr~N\ onverstandig nu alweer gaan op aanbiedingen clubs. ,,Ik wil eerst hele- jlloskomen, fris worden ujn hoofd voordat ik r ga werken. Dat zal pas ezomer zijn. Ik heb in ie- een aantal moge- lêden." Bij Anderlecht dt nu vrijwel zeker Aime iuenis de nieuwe coach, vertrekt na dit seizoen bij uk 19 slissingsduel Zwolle en Thomas Sandra Zwolle en Annamarie Thomas moeten in een issingsduel uitmaken wielke mag starten op het WK sprint, olie eindigde het afgelopen weekeinde bij de NK als vierde, mas werd op geringe achterstand vijfde. De commissie kern- ;gen maakte gisteren bekend dat het duo eind deze maand erlijn een 500 en 1000 meter zal rijden. De.winnares plaatst ivoor de WK, op 21 en 22 februari in Calgary. De KNSB liet in ifweging meetellen dat Thomas tijdens het NK nog lichame- naweeën ondervond van de EK allround, het weekeinde rvoor in Heerenveen. Bij de mannen werden de eerste vier irs van het NK sprint aangewezen voor de wereldtitelstrijd, zijn Jan Bos, Jakko-Jan Leeuwangh, Erben Wennemars en tjeRitsma. Ids Postma is, evenals voor het WK allround, als erve aangewezen. Bij de vrouwen zijn Marianne Timmer, An- aNuyt en Tonny de Jong zeker van een startbewijs. EC weert bezoekende supporters NEC laat supporters van de bezoekende club de rest het seizoen niet meer toe in De Goffert. In verband met de rijpende verbouwing van het Nijmeegse stadion heeft NEC deze drastische maatregel besloten. NEC speelt dit seizoen 'zeven thuiswedstrijden, onder meer tegen Vitesse, Feye- ird en FC Utrecht. Volgende week wordt begonnen met de apvan de tribunes achter beide doelen. „Met al die bouwma nen voor het stadion kunnen we uit veiligheidsoverwegingen supporters van de tegenpartij meer toelaten", aldus sta- i-directeur Han Weijers. „In overleg met politie en de KNVB iben we dit besloten. Ik begrijp dat niemand nu voor ons at te klappen. Maar we kunnen niet anders. Veiligheid gaat tralies." 19 19 19 Racing Genk en heeft al een paar keer gesproken met de Brusselse club. ARCHIEFFOTO HANS VAN WEEL ïgeland toch in vijflandentoernooi Het nationale rugbyteam van Engeland mag toch ge- meedoen aan het jaarlijkse vijflandentoernooi. De natio- ebond is alsnog akkoord gegaan met een afspraak over de tv- hten van het prestigieuze evenement. Maandag verzuimde jeland de geldigheid van het akkoord uit 1996 te herbevesti- Daarop volgde een schorsing. egloop Bulls, Rodman stopt CAGQDe Chicago Bulls raken behalve Michael Jordan nog iaantal topspelers kwijt. De Amerikaanse basketbalclub, ja- ilang de sterkste van de wereld, houdt uitverkoop. Scottie Pip- i, Steve Kerr en Luc Longley hebben hun vertrek bevestigd, excentrieke Dennis Rodman stopt volgens zijn zaakwaarne- Pippen meldde gisteren naar de Houston Rockets te ver- :en. Hij zei in Chicago niet genoeg meèr te kunnen verdie- een jaarsalaris van ruim 5,5 miljoen gulden was hem te l Pippen laat zijn club nog een aardige erfenis. Hij onderte- iteen vijfjarig contract bij de Bulls, zodat de Houston nog een ike transfersom moeten betalen. biku op proef bij AZ maar» Mike Obiku is deze week op proef bij AZ. De oud- itballer van Feyenoord is samen met de Alkmaarse selectie op iningskamp in Callantsoog. AZ beslist tijdens het weekeinde iet de transfervrije spits wil inlijven. Vorig seizoen speelde de jarige Obiku voor het Japanse Avispa Fukuoka. Zijn contr act pdaar op 1 januari af. einer verdient olympisch startbewijs iQURNERoy Heiner heeft voor de Nederlandse zeilploeg het sde olympische startbewijs verdiend. Vanmorgen schaarde de |enaar van een zeilacademie uit Enkhuizen zich voor de kust n Melbourne bij de laatste vier in het WK matchracen in de ling. Heiner was met zijn bemanning Peter van Niekerk en rk de Ridder de beste van de dag. Hij behaalde acht overwin- igen en één nederlaag. Met de boten uit Nieuw-Zeeland, Eden en de Verenigde Staten bereikte hij de halve finales, larin neemt hij het morgen op tegen Zweden in een best-of-fi- istemaker keert terug bij Telstar Len-zuid Simon Kistemaker wordt per 1 juli de nieuwe trainer voetbalclub Telstar. De 58-jarige Santpoorter heeft een drie- igcontract getekend bij deVelsense eerste-divisionist. Kiste- iker, die van '93 tot '95 al eerder werkzaam was bij Telstar, aan het einde van het lopende seizoen Henny Lee op. Kis- naker was in het betaald voetbal werkzaam bij Volendam, >'79, Cambuur Leeuwarden en De Graafschap voordat hij in 93 naar Telstar kwam. De trainer maakte in 1995 de overstap arFC Utrecht. Kistemaker is momenteel bezig aan zijn derde izoen bij voetbalvereniging Spakenburg, dat op de tweede aats staat in de hoofdklasse B van het zaterdagvoetbal. ebuut Frank de Boer in beker CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071 -5356463 LEIDEN LOMAN LEEFMANS De Leidse hockeyinternational Tycho van Meer is verbaasd over de ophef die is ontstaan na de slechte resultaten van Oranje tijdens een trainingsstage in Ar gentinië. Het Nederlands elftal, winnaar van WK, Olympische Spelen en Champions Trophy verloor drie van de vier 'testmatches' tegen het gast land. Van Meer: „Natuurlijk hadden we moeten winnen. Dat zijn we aan onze stand ver plicht. Maar kom, het ging om een trainingsstage, om team building. Langzaam werken we naar Sydney toe. Dat is het uit eindelijke doel waar we op afge rekend mogen worden." Desondanks is er naast verba- Leidse hockey-international Van Meer begrijpt ophef over mislukte trip niet zing over de berichtgeving in kranten en op tv in de afgelo pen dagen wel begrip bij Van Meer dat er vragen worden ge steld over de matige prestaties. Die wekken de indruk dat Oran je meer vakantie heeft gevierd dan dat het zich op hockey heeft geconcentreerd. „Wij had den door de feestdagen drie we ken lang geen stick aangeraakt. Het is inderdaad zo dat wij ont spannen en misschien ook wel met niet helemaal de juiste in stelling zijn afgereisd. Wij ston den zogezegd stil en dat bete kent ook in de sport nu een maal achteruitgang." Daar stond in Buenos Aires een op en top gemotiveerd Ar gentinië tegenover. „Ze hadden vier weken lang keihard ge traind ter voorbereiding op het Pan-Amerikaans kampioen schap en ze waren gebrand op een overwinning op ons. De Ar gentijnen hadden zich voor het laatste WK niet kunnen plaat sen en wilden over de dip heen. We hebben ze, zonder het te willen, daarbij geholpen. Ze speelden echt fysiek en scherp en dan waren er nog factoren als scheidsrechters uit het eigen land die duidelijk moeite had den met tophockey. Het neemt niet weg dat wij onder welke omstandigheden dan ook ge woon hadden moeten winnen." De povere resultaten plus het feit dat de internationals bij te rugkomst stijf de kaken op el kaar hielden als het onderwerp van de 'nieuwe bondscoach werd aangesneden, voedde ge ruchten dat niet alles in kannen en kruiken is rond de aanstel ling van nu nog interim-coach Maurits Hendriks. „Dat wij de vragen ontwijkend beantwoor den, komt simpelweg omdat het een zaak van het bondsbe- stuur is. Daar zit verder niets achter", bezweert Van Meer, die bij HGC Hendriks als clubtrai ner heeft. „Een nieuwe coach wordt aangesteld tot en met Sydney in 2000 en dan kan ik me voorstel len dat het bestuur daar de tijd voor neemt. We hebben in de benoeming wel een stem, maar het is in niemands belang als wij op de zaken vooruitlopen. Ik ga er overigens vooralsnog vanuit dat hij het wel wordt want ik zou echt niet eens we ten of er een andere kandidaat is. Maar tot de komende zomer, als de competitie is afgelopen en de strijd om de Champions Trophy en later het EK zich aan dient, kan er natuurlijk nog van alles gebeuren. Laten we het er maar op houden dat de trip naar Argentinië voor alle be trokkenen een wijze les is ge weest." Backpackers steunen tennissers door dik en dun De Nederlandse backpac kers hebben binnen drie dagen in Melbourne Park een reputatie opgebouwd. De groep van circa 200 va kantiegangers die met rug zak door Australië trekken, steunen de tennissers op de Australian Open door dik en dun. MELBOURNE» ANP Richard Krajicek zag het bizar uitgedoste, oranje legioen van morgen met een glimlach aan. Hij had er tijdens zijn duel te gen de Argentijn Mariano Zaba- leta weinig last van. De 27-jarige speler uit Muiderberg, negende geplaatst, voltrok het vonnis in iets meer dan honderd minu ten, 6-3 6-2 7-5. In de derde ronde staat hij tegenover Wayne Ferreira. Seda Noorlander schrok van de luidruchtige aanhang die op 5-2 in de eerste set tegen Domi nique van Roost de tribunes op klom. „Ik wilde voor de set gaan serveren", keek ze terug, „toen ik opeens die gezangen hoorde. Ik verloor er mijn concentratie door." Ook de set en partij op de duur, 6-7 0-6. „Maar daar hadden de fans geen schuld aan. Ik speelde zelf veel te schij terig." Paul Haarhuis had geen oog voor de oranje bossen wortels op bruin verbrande hoofden. De 32-jarige Brabander was druk in de weer het duel tegen Jeff Tarango naar zich toe te trekken. Tot diep in de vierde set creëerde hij legio kansen, maar hij slaagde er niet in die ene, doorslaggevende door braak te forceren. Tarango, 66ste van de wereld, overleefde alle breekpunten en sloeg tegen het einde van de vierde set als een sluipschutter toe. „Dat was de ommekeer", meesmuilde Haarhuis. De vijfde set duurde zeventien minuten, 1-6 6-3 6-4 4-6 0-6. „Pijnlijk", erkende Haarhuis. „Vooral om dat ik hem niet een keer maar vijf keer liet glippen. Noorlander kon er over mee praten. De 24-jarige debutante uit Den Haag, 114de van de we reld, had de sensatie van de dag op haar racket. Ze sloeg de als elfde geplaatste Van Roost tot 5- 2 van het rebound ace. „Seda speelde supergoed", erkende de Belgische vedette. „Ze nam veel risico en zette me zwaar onder druk. Ze overrompelde me." Vanaf 5-2 kantelde de partij. Noorlander: „Omdat ik het ini tiatief uit handen gaf. Ik liep te wachten op de fouten van mijn tegenstander en ging niet meer voor de winners." Van Roost pakte de kans en vocht zich te rug in de wedstrijd. „Seda be gon te schuiven. Ze sloeg niet meer, maar schoof de bal over MELBOURNE ANP het net", constateerde bonds coach Felius. Van Roost haalde de tiebreak en nam daarin de voorsprong van 4-1. Nog was Noorlander niet verslagen. Ze kwam terug tot 5-5 en pakte op 6-5 het eer ste setpunt. Die verspeelde ze door een foutieve beoordeling. „Ik dacht dat die bal van Van Roost uitging, maar door de te genwind bleef hij hangen en viel hij boven op de lijn." Op 6-6 produceerde ze een dubbele fout waarna Van Roost haar eerste setpunt wel verzil verde. „Seda had schrik om te winnen", vond ze. „Ze was geen killer." In de tweede set ver zuimde Noorlander op 0-2 drie breekpunten te benutten. „Ein de partij", wist ze. „Ik was nog niet over mijn teleurstelling van die eerste set heen. Die bleef lang in mijn hoofd zeuren. Ik liep te balen op die baan." Als compensatie drong ze voor de eerste keer in haar loopbaan door tot de tophon- derd. Op de ranking na de Australian Open staat ze rond de 94ste plaats. Ze verdiende in Melbourne 20.000 gulden. Maar de finan ciële winst woog niet op tegen het sportieve verlies. „Mijn fout was dat ik graag wilde winnen, maar nog liever niet wilde ver liezen." Dominique van Roost had het in de eer ste set moeilijk tegen Seda Noorlander. Ui Na winst in de f||| tie-break wals- te de Belgische over de Haag- j|||g|| se heen: 7-6 6- *B<84!a4SÈ"Hgii! 0. FOTO AFP m Aan verliezen dacht Krajicek tegen Zabaleta geen seconde. Al raakte hij bij vlagen geïrriteerd door de verraderlijke wind. De 20-jarige Argentijn, een klassie ke gravelspeler, werd door de oranje fans voortdurend toege zongen met 'don't cry for me Argentina'. De baseliner kon er om grinniken. Hij wist zich kansloos tegen het serveerge- weld van de Muiderberger. Ook Krajicek was het onder- De internationale tennisfedera- tie ITF zal zich begin februari op het congres in Lausanne over doping scharen achter de dopingresolutie van het IOC. Dat betekent dat een tennisser die wordt betrapt op het ge bruik van doping, geschorst zal worden voor twee jaar. Tot dusverre hield de ITF vast aan de eigen regel van uitslui ting voor één jaar. Onder druk van de spelersvakbonden ATP (mannen) en vrouwen (WTA) heeft de tennisfederatie zijn standpunt gewijzigd. Wel zal de ITF vasthouden aan de huisre gel dat een positief bevonden speler of speelster het recht krijgt zijn zaak voor te leggen aan een speciale beroepscom missie. Petr Korda maakte gebruik van die regel en ontsnapte aan schorsing. Hij werd tijdens Wimbledon 1998 betrapt op het gebruik van nandrolon. De be roepscommissie sprak na de hoorzitting van 'buitengewone omstandigheden' en sprak de minimumstraf uit. Dat hield in dat de 31-jarige Tsjech alleen zijn op Wimbledon verdiende prijzengeld en punten voor de wereldranglijst moet inleveren. Korda riep tijdens de hoorzit ting de hulp in van Boris Becker en trainer Tony Pickard. Die ga ven zogenaamde karaktergetui genissen. De commissie oor deelde voorts dat de Tsjech tij dens de zitting een eerlijke en open indruk maakte. Ze nam bovendien in haar vonnis mee dat Korda in zijn 13-jarige loop baan nooit eerder positief was bevonden. De ITF is tegen de uitspraak van de commissie in beroep ge gaan bij het Hof van Arbitrage voor de sport in Lausanne. Op zijn beurt heeft Korda juristen ingeschakeld die voor het Britse High Court in Londen het recht van de ITF zullen aanvechten in hoger beroep te gaan. Korda is van oordeel dat de uitspraak van de commissie een bindend karakter heeft. werp van de gezangen van de fans die in Melbourne Park veel bekijks trekken en voor een biertje met iedereen op de foto gaan. De naam van zijn dochter Emma werd regelmatig gescan deerd, het spandoek 'dutchies, show your balls' herhaaldelijk uitgerold. Maar de absolute top hit was het 'We gaan nog niet naar huis'. En gericht aan Kraji cek: 'en als jij gaat, gaan wij nog niet'. 'Men kan mij beschuldigen van naïviteit, maar niet van corruptie' betrokken bij de oefeningen voor hoekschoppen", vertelde Phillip Cocu. Op dergelijke pa tronen wordt louter met basis spelers getraind. Even later deed Frank de Boer er, open als altijd, niet geheim zinnig over. Of Van Gaal hem al had ingeseind? „Hij heeft het er een beetje met me over gehad, ja." Hij behoort al in Benidorm tot de eerste elf van Barcelona, knikte Frank de Boer. Hij toon de zich gisteren onbevreesd. „Het is een mooie wedstrijd om te beginnen", zei hij. In de be wogen eerste week in de Spaan se metropool lijkt hem inder daad een relatief rustig moment om te debuteren gegund. Het stadionnetje van Benidorm, zo'n 600 kilometer van Barcelo na verwijderd, kan slechts 6000 toeschouwers herbergen. LAUSANNE DPA/ANP VERVOLG VAN VOORPAGINA Het eerste IOC-lid heeft conclusies getrok ken uit het corruptieschandaal bij de toe wijzing van de Olympische Winterspelen aan Salt Lake City in 2002. Pirjo Haggman uit Finland heeft gisteren haar vertrek aan gekondigd. De 47-jarige official, lid van het IOC sinds 1981, behoort tot de dertien ver dachten die zich bij de speciale onder- zoekscomissie moeten verantwoorden. Haggman zou voor haar man Bjarne een aantal bijbaantjes hebben geregeld bij di verse kandidaatsteden, waaronder Salt Lake City. Het Finse paar is inmiddels geschei den. Pirjo Haggman was wegens de be schuldigingen over belangenverstrengeling al uit de campagne voor de Olympische Winterspelen van 2006 gestapt. Helsinki, Lahti en Lillehammer hebben zich daarvoor gezamenlijk kandidaat gesteld. Ex-atlete Haggman eindigde tijdens de Spelen van Montreal (1976) op de vierde plaats op de 400 meter. Ze was de eerste vrouw die toetrad tot het IOC. Volgens de Finse houdt haar terugtreden geen schuld bekentenis in. „Men kan mij beschuldigen van naïviteit, maar niet van corruptie", liet ze in een persverklaring weten. „Ik heb geen IOC-regels overtreden en ik heb even min mijn olympische eed gebroken. Niette min ben ik niet meer in staat om als een constructief IOC-lid te functioneren. Haggman stelde dat ze niets wist van de zakelijke activiteiten van haar ex-man. „Misschien heeft hij mijn naam misbruikt", gaf ze te kennen. Het hoofdbestuur van het IOC bespreekt komend weekeinde in Lausanne de schrif telijke antwoorden van de dertien verdach te IOC-leden, onder wie Anton Geesink. Ook worden mogelijk nog enkele aange klaagde personen op het hoofdkwartier ge hoord. De verwachting is dat het hoofdbe stuur meteen daarna maatregelen zal ne men bij voldoende bewijs. Marijn de Koning, voormalig Tweede-Ka merlid voor D66, is niet verbaasd te horen over de corruptieschandalen rond leden van het IOC. De Koning was woordvoerster van het bidcomité dat vergeefs probeerde de Spelen van 1992 naar Amsterdam te ha len. „In de zakenwereld is omkoping, heel ge woon", aldus De Koning. Zij vertelde giste ren nooit iets te hebben gemerkt van Am sterdamse pogingen om de IOC-leden voor zich te winnen. „Misschien zijn wij wel te netjes geweest, misschien hebben we daar het gebrek aan succes wel aan te danken gehad." Amsterdam werd in de uiteindelij ke verkiezing met vijf stemmen in de eerste de beste ronde uitgeschakeld. Indien IOC-leden bij hun bezoeken aan kandidaat-stad Amsterdam af en toe op een bordeelbezoek werden getrakteerd, zoals De Telegraaf gisteren uit IOC-kringen ver nam, is dat geen schande, vindt De Koning. „Ik zeg niet dat het is gebeurd, bij mijn we ten niet. Maar het gebeurt overal in het be drijfsleven. Dat is een heel gewone kwestie van verstrekkende gastvrijheid voor mensen die van ver komen. Wel kregen leden van het IOC in Amster dam verschillende sieraden. „Ik heb zelf nog staan meehelpen om zilveren tulpjes te fabriceren. Of een gebrandschilderd raam pje, maar die bleven allemaal liggen, nie mand wilde ze." Vooral Afrikaanse IOC-leden vroegen openlijk om meer, aldus de herinneringen van De Koning. „Wilt u mijn stem, koop dan maar een Mercedes voor me, zo ging het. Ik had niet de indruk dat dergelijke uit spraken grappig waren bedoeld, nee. Bij an dere kandidaat-steden ging het om veel grotere zaken dan in Amsterdam. Een autootje hier, een studiebeursje daar. Ja, dat heb ik zelf wel meegemaakt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23