VVD eist onderzoek naar financiën LVP Muziekhuis wil alternatieve jazzweek ;is Concertgebouw verbindt naam aan jazz-orkest Cultuur&Kunst r|b<?» Optreden Rumbata laast om zeep geholpen 1 Leióse Blues Jazzweek Tarieven Lakenhal omhoog, jongeren gratis toegang iENSDAG 20 JANUAR11999 chef jan rijsdam, 071-5 1 chef annet van aarsen 071-5356443 uitse acteur Günter Strack overleden ^hurg De Duitse acteur Günter Strack is op 69-jarige leeftijd Jjédën. Strack is vooral bekend door zijn hoofdrol in de de- tiveserie 'Ein Fall für Zwei', die ook op de Nederlandse televi se zien was. Hij trad verder op in de Duitse tv-series 'Diese onibuschs' en 'Der König' en stond voor de camera's van de stelder lerikaanse regisseur Alfred Hitchcock, lis till luzikantenpetitie tegen piraterij it hett i bedi( tc ?ronge t kwijt lf niet De Franse muzikant Jean-Michel Jarre heeft het Euro 's Parlement gisteren een door honderden van zijn collega's dertekende petitie overhandigd. De artiesten eisen strengere tgeving om illegale verspreiding van hun werk, onder meer internet, tegen te gaan. Onder de vijfhonderd onderteke ns van de petitie zijn popgroepen en -sterren als Boyzone, en Eros Ramazotti, de cellist Mstislav Rostropovitsj en de naan Barbara Hendricks. De petitie heeft ook de steun van de lemationale Federatie van de Fonografische Industrie. !(j like Oldfield in Ahoy h [tfrdam Zanger, instrumentalist en componist Mike Oldfield a|s S »ft29 juni een eenmalig concert in Ahoy in Rotterdam. Het is rilist ui .jaar geleden dat hij zijn laatste concert in Nederland gaf. t strijl want! n.wim koevoet Leidse Blues- en Jazzweek ïkozei jt volgend jaar mogelijk •ijn vis correntie van een modem festival. De coördinator van Muziekhuis Ml23 en con- zaal Q-bus, John May, wil onvrede over de huidige t- Den 5. en jazzweek, het alterna- festival op poten zetten, moderne jazz en voor een >erpubliek," aldus May. het festival van de grond te >en zoekt hij samenwerking het Leids Vrijetijdscentrum J), cultureel centrum De X t Hub n0t House. Woordvoerders ijk di P ratie duren: n een e. He overj t strijl word het gi enken Zelf st van 22/1 Geertsema vreest geknoei met gemeenschapsgeld' De WD eist een accountantsonderzoek naar het finan ciële reilen en zeilen van de Leidse Vereniging van Pop muzikanten (LVP). De vereniging had tot voor kort con certzaal Q-bus aan de Middelstegracht onder haar hoe de. Het bestuur van de LVP is onlangs met stille trom vertrokken, een schuld van zeker 40.000 gulden achterla tend. A. Geertsema, namens de WD lid van de raads commissie cultuur, is gealarmeerd door uitspraken in de ze krant van de nieuwe beheerder, John May. De WD'er leidt eruit af dat de LVP heeft 'geknoeid met gemeen schapsgeld'. leiden wim koevoetgrammeurs van de LVP voor een paar duizend gulden be- May trof bij zijn aantreden als vriende bandjes hebben laten coördinator van Q-bus een fi- optreden, die in het LVC voor nanciële en organisatorische een schijntje van dat bedrag puinhoop aan. Zo zouden pro- hebben gespeeld. Verder zou promotiemateriaal ongebruikt in de kast zijn blijven liggen en werd voor elk concert licht- en geluidsapparatuur gehuurd. De LVP, die de exploitatie van Q-bus niet langer aan kon, heeft de huur van Q-bus en andere ruimten in het Muziekhuis in middels opgezegd. Uit bereke ningen is komen vast te staan dat de LVP nog voor 40.000 gul den in het krijt staat bij de stichting die nu het gehele ge bouw exploiteert. Vermoedelijk zijn er ook nog andere schul den. Onduidelijk is of en hoe de LVP dit probleem oplost. Het gebouw is eigendom van de gemeente. De stichting Ml23 is huurder en de LVP was on derhuurder en programmeur van de concertzaal. Het bestuur van de vereniging heeft een deel van zijn schulden bij de stich ting afbetaald met goederen. Geertsema vreest evenwel dat de gemeente op haar beurt naar huurpenningen kan fluiten. Volgens May is de financiële huishouding van Q-bus weer gezond te krijgen maar hij ver wacht dat 'er altijd een structu reel tekort blijft'. Voor Geertse ma is het 'geen vanzelfspre kendheid dat de gemeente dan maar bijlapt'. Ook zegt hij: „De stichting heeft kennelijk genoe gen genomen met betalingen die neerkwamen op het van ei genaar verwisselen van goede ren. Maar de gemeente Leiden zal toch gewoon huur willen zien en geen versterkers en gita ren." De WD'er vindt de Q-bus-af- faire een voorbeeld van 'het aloude verhaal over ongecon troleerde subsidies'. „Het colle ge verdedigt dikwijls de stelling dat het controleren van subsi dies aan culturele instellingen meer geld kost dan de subsidies zelf. Maar ik wil dat de onderste steen boven komt. De gemeen teraad moet inzage krijgen in de boeken van de LVP en van de stichting. Laten we deze zaak verder rusten dan kan dat wor den opgevat als een aanmoedi ging van financieel mismanage ment. Ook is het tegenover clubs die hun zaakjes wel op or de hebben vreemd als we dit over onze kant laten gaan." Het raadslid verbaast zich er over dat hij uit de krant moet le zen dat de LVP niet meer actief is in het Muziekhuis en dat niet heeft gehoord van cultuurwet houder A. Pechtold (D66). „Het laatste wat ik heb ge hoord is dat de Stichting M123 en de LVP niet meer door één deur konden." \üval met moderne muziek voor een jonger publiek deze instellingen laten we- Emni we[ je voelen voor het plan May, maar zeggen er bij dat eigentijdse jazzweek wat betreft geen protestfestival een poging om het bestuur de Leidse Blues- en Jazz- d- keen hak te zetten. ay maakt er daarentegen geheim van dat boosheid van zijn drijfveren is. Tus- Q-bus en de Leidse Blues- tensz [azzweek botert het op z'n Kkwal Hst gezegd niet. Q-bus (lees: verwijt de Blues- en Jazz- (lees: bestuurder Dick 's 0 isink) publicitaire blunders lom het concert van Saskia lo, aanstaande vrijdag. „Op affiches is de naam van de certzaal, Q-bus, onvermeld leven. In folders is de ver- erdan r(je datum afgedrukt en er ook nog eens fouten ver in voorverkoopadressen de entreeprijzen. Ik begrijp oed hoe je zo veel fouten maken in de publiciteit het absolute hoogtepunt de hele Blues- en Jazz- k," zegt May. et bestuur van de Leidsé es- en Jazzweek op zijn heeft moeite met het feit Q-bus op eigen houtje een icert, van nota bene de Blues sters, heeft georganiseerd op na laatste dag van 'de week'. os van deze kinnesinne akt May bezwaar tegen 'het Saskia Laroo, 'hoogtepunt van de hele Leids Blues- Jazzweek', vrijdag in Q-bus. FOTO PR/SASCHA VAN ESDONK PRODUKTIES weren-van jong talent en jong publiek'. „De jazzweek is al ja renlang een elitaire aangelegen heid, waar hoofdzakelijk veer tig- en vijftigjarigen aan hun trekken komen. Om het maar eens onvriendelijk te zeggen: ouwelullenjazz. Alles wat maar een beetje naar fusion of naar pop ruikt, komt er niet in. Vraag maar aan Bettie Plug van het LVC. Die wilde iets doen met moderne jazz en werd gewoon Programmeur Plug begint, om commentaar gevraagd, een beetje te giechelen. Ze heeft in derdaad wel eens leukere ge sprekken gevoerd, maar ze wil er geen 'zaak' van maken. „Ik heb meer zoiets van: 'graag of niet'. Nou, het was dus 'niet'. Ik deel wel de kritiek van John May dat er voor wat modernere stijlen meer ruimte zou moeten zijn. Maar ik wil met een alter natief jazzfestival niet een of an dere strijd aangaan. Thea Pieterse van Hot House, dat Laroo naar Q-bus heeft ge haald, betreurt net als May de fouten op de affiches en in an der promotiemateriaal, maar kwaad is ze niet. „Het bestuur heeft z'n excuses aangeboden en de mensen die afgelopen vrijdag naar Q-bus kwamen omdat ze dachten dat Laroo zou spelen, hebben we vrijkaartjes gegeven voor andere dagen van de Blues- en Jazz week. Daarmee is, wat Hot House betreft, de zaak afge daan." Zonder zich te mengen in de discussie of het festival te veel 'ouwelullenjazz' omvat, herin nert Pieterse er aan dat 'The modem jazz night', als vast on derdeel van de Blues- en Jazz week en een bijdrage van Hot House, zonder duidelijke op gaaf van redenen is geschrapt. „May's alternatieve festival zou dat gemis kunnen goedma ken. Maar ik wil niets doen te gen de Leidse Blues- en Jazz week. Ik sla het bestuur daarvan hoog aan, het zijn stuk voor stuk onbetaalde professionals met wie ik door één deur wil blijven kunnen. 'dachtenloos genieten van muziek i luidstechnisch wil het maar ^B t vlotten met de concerten in ^B Waag. Elke keer opnieuw nkt de geluidsman dat er een kgroep in de zaal staat, om van de schrik te zijn beko- n, heel langzaam bij te rege ls Zo werd ook haast het op- den van de bekende Latino- iep mba- pen. la het Ute en deze muziek essentiële piano- en keyboardsspel verdrong. Het is wel duidelijk waar de gemid delde geluidsman op ingesteld is: indirect en hard gitaar- en basgitaargeluid. Het kostte tel kens ongeveer de eerste helft van de drie sets voordat einde lijk alle instrumentalisten en vo calisten behoorlijk te horen wa ren. De forse formatie onder lei ding van leadzanger Marco An tonio Sanchez, een allegaartje van Zuidamerikanen en Neder landers t het Co- J antic zs. Rumbata bracht, ondanks het slechte zaalgeluid, bezoekers aan het dansen. bla- die op weinig originele wij- diythm blues-hits uit de ja- 1 zestig combineert met meer Eendaagse softfunk, kon imbata een uur later dan aan- tondigd het podium betre- Tijd voor een behoorlijke "ndcheck was er niet, zodat overversterkte bas het voor van de weinige Nederlandse 'salsa'-formaties is waarin af en toe serieus geïmproviseerd wordt. Ook zijn de arrangemen ten van de leider en conga-spe ler Jaime Rodriguez net iets speelser dan die van het gemid delde Latino-orkest. In de loop der tijd heeft de mars-achtige Colombiaans-Ve- nezolaanse cumbia steeds meer plaats ingeruimd voor de soe peler klinkende ritmiek van de rumba, merengue en mambo, zodat ondanks de handicap van het slechte zaalgeluid veel luis teraars meteen tot dansen ge nood werden. In de laatste twee stukken van elke set was eindelijk te horen hoe smakelijk de syncopen van de conga's, de timbales in een rumba kunnen klinken tegen over puntige blaaspartijen en percussief pianospèl. Ook dan pas werd er de ruimte gescha pen voor goed solowerk in vrij wel alle secties van het orkest. Sénchez, die ook de meeste eigen composities heeft ge schreven, weet samen met Rodriguez een eigen draai aan populaire Caraïbische stan- John May, percussionist en drij vende kracht achter Q-bus en het Muziekhuis, vindt dat Char lie Parkinson de Leidse Blues- en Jazzweek regeert. Hij ziet die ou welullenjazz niet meer zitten. Poetskatoen in al die trombones en trompetten! May zal volgend jaar een alternatief jazzfestival uit de grond roffelen. Het hart van de organisatie van de Leidse Blues- en Jazz week bonkt als een base-drum. De dagen van organisator Dick Wansink lijken geteld. Straks kan hij in een Volkswagenbusje langs de bejaardentehuizen. Ta feltje dek je, trompetje strek je! Maar niet heus. Ik heb zo het idee dat het alle maal wel zal meevallen. Wie hier in Leiden eenmaal op de or- ganisatietroon zit, moet je er met een plamuurmes vanaf ste ken. Wedden dat Leiden volgend jaar toch weer kiest voor de tra ditie en May's schaduw-festival wordt weggeschenen door de roodkoperen zon van Wansinks trompetterkorpsTremor et emergo. Intussen kabbelt de Leidse Blues- en Jazzweek gezellig voort. 'Summertime', 'Fifty ways to leave your lover', 'Stormy wheather', 'Killing me softly', 'Let's do it' - allemaal van die 'evergreens' die door de grote ar tiesten al veel beter zijn gezon gen en die in Leiden weer eens worden opgepoetst. Mooie juf fers met kujfers. Meisjes die op eens merken dat hun stem in de badkamer toch beter klinkt dan op het podium. Voor eventjes El- la Fitzgerald zijn. Het is hun ge gund. John May mag er dan duchtig op los filosoferen, als ik over zijn plannen met Q-bus lees dat daar bandjes moeten komen spelen voor 250 gulden per avond heb ik er een hard hoofd in. 250 Gul den! Daarvoor haalt een beetje muzikant zijn instrument nog niet eens uit het foedraal. Het doet mij wat betreft dat alterna tieve jazzfestival van May voor het ergste vrezen. Wat willen wij hier toch ei genlijk? 'I scream, you scream, ever body wants icecreamGeloof mij nu, het inag allemaal oubol lig zijn, maar dat ijs smelt nooit! Mannen met vlinderdasjes en strooien hoedjes d la Toon Her mans op het podium, dat willen we hier! Een Zeemannetje wordt nooit een Guerlain. Maar al met al wel erg gezellig. En gespon sord door Heineken. Ga zo door, Dick. Laat de kroonkurk niet van je hoofd stoten! B.Bob Astronoom Icke en zangeres Kaagman adviseurs gemeente leiden pablo cabenda Wat hebben voormalig pop zangeres Jemey Kaagman, as tronoom Vincent Icke en strip tekenaar Erik Schreurs met el kaar gemeen? Afgezien dat ze allemaal een bepaalde lande lijke bekendheid hebben, zit het bonte gezelschap vanaf 1 januari dit jaar samen met Janneke Wesseling, jazzmusi cus Bernard Berkhout en Paul Schaminee in een nieuwe commissie die de gemeente adviseert over 'bijzondere pro jecten op cultureel gebied'. Cultuurwethouder A Pecht old licht toe dat de commissie in het leven is geroepen om adviezen te geven over de be steding van drie ton uit een speciaal fonds. Dat bedrag wordt jaarlijks vrijgemaakt voor bijvoorbeeld concerten, bijzondere tentoonstellingen en uitvoeringen van amateur muzikanten. De keus voor mensen als Kaagman, Icke en Schreurs is geen toevallige geweest. Pech told heeft bewust met klinken de namen geprobeerd het fonds wat toegankelijker ma ken. „We merkten dat tot dus ver maar een beperkt groepje kunstenaars de weg naar het fonds kon vinden. Ik hoop dat met de laagdrempelige kop stukken wat meer kunste naars, die in aanmerking ko men voor gelden uit het fonds, hun weg naar de commissie vinden." leiden pablo cabenda De entreeprijs van Stedelijk Museum De Lakenhal gaat voor volwassenen fors omhoog. Jon geren mogen daarentegen vanaf 15 februari gratis naar het Leid se museum. Gehoopt wordt dat meer jongeren het stedelijk mu seum zullen bezoeken. Volwassenen gaan straks voor de prijs van een entreekaartje acht gulden betalen (nu vijf). Vijfenzestigplussers en jongeren met een CJP pas worden gecon fronteerd met een prijssstijging van honderd procent. Voor hen kost een kaartje straks vijf gul den in plaats van tweeënhalve gulden. Kinderen en jongeren tot achttien jaar betalen nu nog tweeënhalve gulden, maar mo gen die knaak straks in hun zak houden. De gemeente vindt het rede lijk de toegangsprijs van De La kenhal meer in overeenstem ming te brengen met andere Leidse musea en stedelijke mu sea in andere plaatsen. Gemid deld wordt voor een museum kaartje acht gulden gevraagd Ook de opknapbeurt van De La kenhal en het aantal tentoon stellingen rechtvaardigt volgens de gemeente een prijsverho ging- FOTO MARK LAMERS dards te geven. Hij ging er vanuit dat het publiek op de la te dinsdagavond in de Waag bij eengekomen was om vooral ge- dachtenloos te genieten van herkenbare muziek, zodat het grote potentieel aan de in de band aanwezige solisten nau welijks aangesproken werd. Hopelijk is er volgend jaar de mogelijkheid voor een revan che. amsterdam gpd Op initiatief van Martijn San ders, directeur van het Con certgebouw in Amsterdam, is er een samenwerking tot stand gebracht tussen The New Con cert Big Band en het Concert gebouw. Dat heeft geleid tot een nieuwe naam voor het or kest, 'Jazz Orchestra of the Concertgebouw'. Het is voor het eerst dat een wereldbe roemde concertzaal van dit ka liber zijn naam verbindt aan zowel een symfonie-orkest als aan een jazz-orkest, zo laten het Concertgebouw en het or kest in een gezamenlijk com muniqué weten. In het verleden is al vaker ge poogd een groot jazz-orkest op te richten die een vergelijkbare status in Nederland zou krijgen als het Koninklijk Concertge bouworkest. Dat leidde in de jaren 80 tot de oprichting van de Netherlands Concert Jazz band met als dirigent Henk Meutgeert. Dat gebeurde op initiatief van de Wereldom roep. Het orkest bestond vrij wel louter uit bekende solisten als Ferdinand Povel, Wim Overgaauw, Ruud Brink, Her man Schoonderwalt, Frans Ei sen, enz. Het oorspronkelijke initiatief, hoewel aanvankelijk financieel gesteund door het ministerie van WVC op advies van de Raad voor de Kunst, stierf na een paar jaar een zachte dood. In 1996 echter vatten enkele jonge musici het plan op om een groot jazz-orkest op te richten, The New Concert Big Band. Aan de basis van dit or kest stonden dirigent Henk Meutgeert, bassist Frans van Geest en drummer Hans Dek ker. Er werd een repertoire ge vormd van composities van Henk Meutgeert en originals, meegebracht door gastsolisten en gearrangeerd door Henk Meutgeert. De jonge big band speelt in tussen sinds zijn oprichting el ke twee weken met veel succes in het Amsterdamse BIM-Huis, waarbij gastsolisten uit bin nen- en buitenland optreden. The New Concert Big Band heeft intussen een indrukwek kende staat van dienst, met als hoogtepunten de opening van het Holland Festival in 1997, het North Sea Jazz Festival en een optteden in de grote zaal van het Concertgebouw met jazz-veteraan Joe Henderson in april '97. Jazz Orchestre of the Con certgebouw zal jaarlijks optre den in de serie Jazz in Het Concertgebouw. Ook zijn deze zomer twee concerten gepland in de serie Robeco Zomercon- certen. Daarnaast blijven de tweewekelijkse concerten in het BIM Huis gehandhaafd. Henk Meutgeert deed de af gelopen jaren van zich spreken door met het orkest bruggen te slaan tussen de diverse stro mingen in de jazzmuziek. In het kader van dit streven zijn verschillende projecten in voorbereiding waarin wordt samengewerkt met componis ten van hedendaagse jazz- en klassieke muziek.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21