'Zegerplas is ideale plek oude schepen' kijken toe terwijl de robot het werk doet ie; Rijn Veenstreek De laatste loodjes Alphen houdt Eurosport nog een jaar op de kabel Waterschap handhaaft heffing voor minima Nieuwe voorzitter: meer aandacht kleine kweker iDAG 20 JANUARI 1999 chef tim brouwer de koning, 071 -5356417. plv.-chef marieta kroft, 071 -5356411 lider voorzitter Tuinbouw Midwest :mdsveen Fons Elstgeest uit Roelofarendsveen wordt de voorzitter van Tuinbouw Midwest. Deze organisatie, val eer de WLTO, behartigt belangen van de tuinders in de ibieden, Aalsmeer, de Bollenstreek en de regio Waddinx- Istgeest volgt Barend Wegman uit Aalsmeer op. De nieu- pitter zegt zich vooral sterk te willen maken voor de klei- vekers. cel voor wurgpoging aki den rijn De 33-jarige Alphenaar die in september vo- probeerde zijn vrouw te wurgen, moet anderhalfjaar de jarvan is zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd jaar. Ook moet hij zich voor zijn alcoholprobleem laten elen. Dat heeft de rechter in Den Haag gisteren besloten, jer van justitie eiste twee weken geleden dezelfde straf, lenaar ontkende tijdens de zitting dat hij zijn vrouw op- --i [van het leven wilde beroven. Hij zei dat hij haar alleen Jde maken, omdat zij van hem wilde scheiden. trachter tien maanden cel in nu den run» Een 38-jarige Burundese vluchteling, die in woont, heeft een celstraf gekregen van vijftien maanden ikrachting en vrijheidsberoving van zijn ex-vriendin, n is vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van r. De man ontkende tijdens de zitting twee weken gele- ;n eiste de officier van justitie anderhalf jaar onvoor- ijke celstraf. ld- en tuinbouwvrouwen woedend •ndsveen De Land- en tuinbouwvrouwen (LTV) in Ie protesteren in een brief aan de gemeenteraad fel te- :voornemen om geen subsidie voor een computercursus iaar te stellen. Ze zijn niet alleen verbijsterd over de de- ide opmerkingen die commissieleden onlangs over de nng en de subsidieaanvraag maakten. Ook wijzen ze op toezeggingen van ambtenaren dat ze konden rekenen laai 500 gulden. Omdat de definitieve besluitvorming imeente Alkemade alsmaar uitbleef, hebben ze bij de rijzen rekening gehouden met deze 500 gulden. De ge- rAco iéraad neemt maandag een definitief besluit. ven4ekers bezoeken bedrijfspanden eden uk aan den run Uit twee bedrijfspanden aan de Lage n bew in Koudekerk aan den Rijn zijn gisternacht geld en een maken Ie telefoon gestolen. De inbrekers kwamen naar binnen R eem en raam te vernielen. Ze doorzochten kasten, bureaus, edenl jgazijn en de werkplaats, ik de\f oet W| :den ont uur vliegt in brand ;ring Een schuur aan het Pijlkruid in Oude Wetering v jsteravond rook- en brandschade opgelopen. De brand id iets na acht uur doordat een jongen die kluste, een hel omstootte. De brandweer bluste het vuur. e; zij aa™ lie haalt dronken man van de weg vanv iar va arendsveen De politie heeft een 41-jarige man uit Oude van de weg gehaald. Agenten zagen hem rijden terwijl ontzegging van de rijbevoegdheid had. Bij zijn aanhou- leek de man ook nog onder invloed van alcohol te zijn. vergeefs met koffie aan de haal aan den run Zonder te betalen wilde een 31-jarige Alphe- istermiddag met twaalf pakken koffie een supermarkt ver- Winkelpersoneel van de super in winkelcentrum De Rid- betrapte de man op heterdaad en schakelde de politie in. m de verdachte mee voor verhoor en reikte hem een dag- ng uit. Binnenkort moet hij voor de rechter verschijnen. sterieuze inbraak in woning aan den run Een videorecorder, enkele sieraden en auto- en, di ls onfi Is zijn gisteren uit een woning aan de Havixhorst gestolen, niet bekend hoe de dader de woning is binnengekomen. len vervroegd vervangen 'an ga arendsveen De Lupinestraat, Delfland, Gooiland en de iet an ian het Gruttohof in Roelofarendsveen krijgen vanaf vol- n en' maand een nieuwe riolering. Tussen 22 februari en 16 e jou rordt in vier fasen het verzwakte riool vervangen. De ge- dat dt ie stelde vorig jaar vast dat de bijna dertig jaar oude buizen in he; ian vervanging toe zijn. Normaal gaan de buizen zo'n vijf- rmee. De gemeente stuitte op de zwakke plek in het riool- m tijdens controles in het kader van het doorlopende ge- isen ii lelijk rioolplan. Bewoners konden zich gisteren tijdens een n Leid natiemiddag op het gemeentehuis laten voorlichten. Vereniging ijvert voor binnenhavenmuseum in Alphen De gemeente Alphen is in principe bereid mee te werken aan de komst van een binnenhavenmuseum. De Lande lijke Vereniging tot Behoud van het Zeilend Bedrijfsvaar- tuig, die hiertoe het initiatief nam, heeft haar voorkeur voor een plekje in de Zegerplas. Maar zij is ook tevreden met de zogenaamde insteekhaventjes langs de Oude Rijn. De vereniging hoopt, dat er binnen drie jaar vijf tot zeven schepen (die nog varen) in het Alphense binnen havenmuseum kunnen afmeren. alphen aan den run jan westerlaken Het binnenhavenmuseum in Alphen moet eenzelfde beeld krijgen als dat in het Galgewater in Leiden waar ook oude zeil schepen liggen. De Landelijke Vereniging tot Behoud van het Zeilend Bedrijfsvaartuig wil Al phen volgend jaar al laten ken nismaken met deze schepen. In juli is er een reünie rond 150 jaar scheepsbouwgeschiedenis in Alphen. Een jaar later, zo ver wacht bestuurslid J. Janse van de vereniging, moeten de eerste vaartuigen er te bewonderen zijn. Alphen, aldus Janse, heeft een rijkere scheepvaartgeschiedenis dan het denkt. Hij noemt het bedrijf Boot, dat ooit schepen bouwde nabij Gouwsluis en de motorenfabriek De Industrie, die jaren geleden was gevestigd op een stuk grond aan de Oude Rijn langs de Prins Hendrik straat. ,,We proberen de ge schiedenis van de scheepvaart in Alphen boven water te tillen en kijken wat we in beeld terug kunnen brengen. Het is toch doodzonde, dat zo veel schepen de gemeente zo madr voorbij varen? Alphen ligt in de zoge naamde mastenroute, maar er is geen enkele plek waar zo'n vaartuig even kan afmeren. Daarin wil onze vereniging ver andering brengen. Janse gaf al aan, dat hij drie jaar nodig denkt te hebben voordat een binnenhavenmuse um in Alphen van de grond komt. Hij baseert zich daarbij op ervaringen, die hij in Gouda met een soortgelijke haven in de Turfsingel heeft opgedaan. Ook daar namen de voorberei dingen zo'n drie jaar in beslag voor dat de eerste schepen een plekje in de haven konden inne men. "Je kunt wachten tot je de meeste ideale plek vindt, maar dan moet je zeker vijf jaar ge duld hebben en krijg je boven dien nog eens te maken met al lerlei zaken als bestemmings plannen. In drie jaar moet het lukken." Volgens Janse moet er meteen een begin worden ge maakt als er een plaats is. Die plek, licht hij toe, hoeft zeker niet definitief te zijn. "Als er eenmaal maar een begin is, komt de rest vanzelf. Later zou je het schip kunnen verhuizen naar een plaats, die wel voor goed kan worden ingenomen. We hebben een voorkeur voor de Zegerplas en de insteekha- vens langs de Oude Rijn. Bij de vroegere motorenfabriek De In dustrie is er een. Dat is een mooie plek. Vlakbij bij de plek waar de motoren voor de sche pen zijn gemaakt, vlak bij de molen. Prachtig, terug naar de oorsprong. Voor echte Alphena- ren is dat geweldig. En zeker voor de mensen, die jaren gele den bij de motorenfabriek heb ben gewerkt." Janse is blij dat Alphen posi tief staat tegenover de komst van een binnenhavenmuseum. „Er is genoeg belangstelling van mensen met zo'n antiek vaar tuig om dit in Alphen af te me ren. Alphen is voor hen ook in teressant want het heeft, in te genstelling tot Leiden, bruggen hazerswoude-runduk Nog één keer ondervinden de bezoekers aan het winkelcentrum Da Costa of aan het gemeentehuis van Rijnwoude overlast. Nadat de Da Costasingel vorig najaar enkele maanden overhoop heeft gele gen, is deze week het aangren zende kruispunt met de Frederik van Eedenlaan aan de beurt. Het kruispunt wordt opnieuw geas falteerd. De Da Costasingel krijgt nog nieuwe straattegels en stoepranden. De winkelstraat on derging vorig jaar een me tamorfose. Hoewel het werk door het slechte weer nog niet hele- avond is het werk af en kan het maal af was, werd de straat op 28 verkeer weer door de straten, november feestelijk heropend. Overigens is het gemeentehuis De gemeente besloot het reste rende werk tot deze maand uit te stellen, omdat de winkeliers geen werkzaamheden wensten in de feestmaand december. Vrijdag- gewoon bereikbaar. foto hielco kuipers Technisch vernuft op LandbouwRai in Amsterdam tien a MN hoffscholte voor de bi :r op station Nieuw Ven- ontspannen. De talrijke rs uit de omgeving heb- zichtbaar zin in. Zij la praten gezellig bij. Het stemming van we gaan en jj gje stappen en de Land ed in! in Amsterdam is het |ezf( enlijke doel. Daar komt ph Nederland deze week om de allernieuwste n de landbouw te aan- 0 ven. „Want je moet de delingen toch een beetje 1I1( - T Li «r Nieuwe ontwikkelingen in de landbouw staan centraal tijdens de LandbouwRai. foto united photos de boer/rob Hendriks beurs rond. Zijn zwager uit men meteen even bij de Land- van de uitmestrobot, de gewas- ringsautomaat voor drijfmest en Rijpwetering is veertig jaar ge- bouwRai te kijken. geleide schoffel of de meebewe- de gelede kuilhapper. Het zijn trouwd, een goede reden om De Rai staat bol van het tech- gende trekkerstoel, de ploeg- normale termen in de land- naar Nederland te komen en sa- nisch vernuft. Wat te denken snedeverkleiner, de bemonste- bouw van nu. Een boer moet te vens technicus zijn. Met name in de Hollandhal is het een opeenstapeling van specialistische apparaten en machines. Nieuw staat er aan geplakt op een grote rood-blau- we borstelinstallatie. Het is de' happy.cow: iets dat lijkt op wat je in een autowasserette ziet, maar is bedoeld om de rug van een koe te borstelen. „Kijken, daar gaat het om. Je moet toch een beetje bijblij ven", zegt een veehouder in ruste uit Bodegraven. Samen met enige collegas en aanhang is hij een dagje uit. Voor de ont spanning en om het robot- -melkeri te zien, „want dat is dit jaar toch wel de attractie." In de Noordhal staan tachtig Holsteiner-koeien in het mid delpunt van de belangstelling bij de demonstratie van twee systemen voor volautomatisch melken. Zij laten zien dat zij geen boef meer nodig hebben om hun melk kwijt te raken. Uit zichzelf lopen de koeien in een klein hokje, waar een com puter-arm automatisch de uiers opzoekt. Via allerlei slangetjes komt de melk vervolgens in een grote kan terecht, die na elke koe vanzelf wordt geleegd. Rond de ligboxen zijn tribu nes neergezet, zodat het publiek alle handelingen nauwgezet kan volgen. ,Als een koe nooit ma chinaal is gemolken, lukt het de eerste keer toch niet. Dan moet er iemand bij zijn", beweert een boer op leeftijd. Dat valt best mee, denkt een jongere vakge noot. „Ze moeten wel wennen, maar koeien wennen snel." die open kunnen en ruime ope ningstijden. Bovendien is Al phen op zoek naar zijn geschie denis. Denk maar aan de opgra vingen in het centrum en aan Archeon. In dat beeld passen die zeilende schepen perfect. Daarom is het niet zo vreemd dat de gemeente positief op ons verzoek heeft gereageerd. En daar ben ik blij om. alphen aan den run meenteraad moet het benodig de geld daarvoor, ongeveer vier miljoen gulden, nog beschik baar stellen. saskia buitelaar De sportzender Eurosport is waarschijnlijk ook het komende jaar op de Alphense kabel te zien. De gemeente wil het con tract met Eurosport voor een jaar verlengen en betaalt daar voor 0,95 cent per abonnee. Dat is een verhoging van 0,15 cent per abonnee ten opzichte van vorig jaar. Alphen wil in de toekomst de abonnee laten kiezen welke zenders hij op de kabel wil ont vangen. Dat kan door middel van een basis- of het uitgebrei dere pluspakket. De vernieu wing is onderdeel van een gro ter plan om via de televisie nieuwe diensten aan te bieden, zoals internet, stemmen via de tv, bewaking en 'video on de- mand'. Het kabelnet moet dan eerst geschikt gemaakt worden voor twee-wegverkeer. De ge- De discussie over Eurosport op de kabel laaide de afgelopen twee jaar hoog op tijdens de commissie- en raadsvergaderin gen erover. In 1997 verdween de zender tijdelijk van de kabel, omdat de gemeente de vergoe ding te hoog vond. Op initiatief van de WD kwamen particulie ren en bedrijven met sponsor geld over de brug, zodat de zen der voor een jaar behouden kon blijven. Die sponsoring liep tot april 1998, waardoor de ge meente vorig jaar slechts negen maanden vergoeding aan Euro sport hoefde te betalen. Voor 1999 zijn burgemeester en wet houders bereid het volledige be drag, ruim 25.000 gulden, uit de opbrengt van het kabelbedrijf te betalen. alphen aan den rijn saskia buitelaar Het waterschap De Oude Rijn stromen is niet van plan om het kwijtscheldingsbeleid voor mi nima te versoepelen. De vere nigde vergadering (vergelijkbaar met de gemeenteraad) heeft dat besloten in reactie op kritiek van de Alphense Socialistische Partij. De SP noemde het beleid van het waterschap dit najaar 'middeleeuws'. Minimabeleid is echter een taak van de gemeen te, schrijft het waterschap in een brief aan de SP. Bovendien zou meer kwijt schelding betekenen dat voor de overige betalers de bijdrage aan het waterschap moet stij gen. Ook mensen die net niet voor kwijtschelding in aanmer king komen zouden in dat geval duurder uit zijn. Een andere overweging van De Oude Rijn stromen is dat de belasting de enige inkomstenbron voor het waterschap is. Alleen aan mensen met een inkomen van tien procent on der de bijstandsnorm verleent het waterschap kwijtschelding. Zij mogen dan geen eigen ver mogen hebben. De ingezetenen van waterschap De Oude Rijn stromen (de noordelijke delen van de Rijnstreek en de Bollen streek, de gemeente Voorscho ten en delen van Wassenaar) betalen jaarlijks 67 gulden. Alp- henaren die op de Hoge Zijde van de Oude Rijn wonen vallen echter onder een ander water schap: Wilck en Wiericke (voor heen De Gouwelanden). Zij be talen 48 gulden. roelofarendsveen ivo pommerel De Veense afdeling van de WL TO heeft gisteravond tijdens een drukbezochte jaarvergade ring in café 't Veen Ger Loos als nieuwe voorzitter gekozen. Scheidend-voorzitter Jan Klein wees in zijn afscheidswoord op de verantwoordelijkheid die de tuindersvereniging heeft voor de kleinere kwekers. Hij sprak de vrees uit dat deze kleinschalige bedrijven onder gesneeuwd raken door alle aan dacht voor schaalvergroting en herstructurering. Enige kwekers uit de zaal wezen ook op gebrek aan aandacht voor hun specifie ke problemen. Verder vroegen ze om waak zaamheid bij herstructurering, de aanleg van de HSL en ver breding van de A4. „Zorg alsje blieft dat we door afbrokkeling van het tuindersgebied niet on ze centrumpositie kwijtraken. Voordat we een meter wegge ven aan de A4, moet er zeker heid zijn dat die meter er elders weer bijkomt", zei een veront ruste tuinder. Hoogewaard tijdelijk 30-kilometerzone koudekerk aan den run In verband met de slechte toestand van het wegdek is de Hoog ewaard in Koudekerk tijdelijk een 30-kilometerzone geworden. De gemeente wilde er eigenlijk een gevarenbord plaatsen, maar die was niet voorradig en plaatste daarom een 30-kilometerbord. Vol gende week komt er alsnog een bord dat automobilisten wijst op de gevaarlijke situatie. De Hoogewaard wordt dan weer een 50-ki- lometerweg. Behalve op de Hoogewaard, zijn er ook op de Weide- dreef gaten in het wegdek ontstaan. Beide wegen zijn in 1995 nog geasfalteerd. De gemeente onderzoekt de oorzaak voor de slechte toestand van het wegdek. Mogelijk wordt de aannemer aansprake lijk gesteld. De wegen worden in mei opnieuw geasfalteerd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19