'Zo'n tocht is een helende tegenkracht' Camera's in uitgaanscentra verhogen veilighei KLANKBO! Meningen Niet alle computers hebben een millenniumprobleem RD De binnenkant van Lei wordt steeds gruweli 0 De twintigste eeuw eint pas op 31 december 20 WOENSDAG 20 JANUAR11999 SDAG REDACTIE PAUL DE VLIEG De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.i UITGELICHT Alle Turken heten Ali en zijn moordenaars1 Naar aanleiding van de schiet partij in Gorinchem is in de journalistiek en daarmee ook op onze redactie een discussie gaande over de vraag hoe ver we moeten gaan met het ver melden van persoonlijke gege vens van verdachten? Maakt het wat uit dat de vermoedelij ke dader van Turkse afkomst is? Het antwoord op die vraag is in elk geval niet meer het hartgrondige 'nee' dat het journalistieke handelen in dit soort zaken tot voor kort do mineerde. Begin jaren zeventig voltrok zich bij de meeste kranten in Nederland een omwenteling in de wijze van berichtgeving over criminaliteit. Tot die tijd kon je bijvoorbeeld in de krant lezen: 'De 23-jarige Leidse kraandrijver Klaas V. heeft gis teren de 27-jarige Leiderdorp- se bloemenverkoopster Toos K. gewurgd. Het tweetal leefde al enkele jaren in onmin'. Zo gaat dat tegenwoordig niet meer. Politie, justitie en de media hebben meer oog gekregen voor de privacy van mensen en willen het stigma tiseren van beroeps- en bevol kingsgroepen voorkomen. Be richtgeving blijft sedertdien beperkt tot gegevens die een relatie hebben tot het gebeur de. Dat een 23-jarige Leidenaar zijn vriendin vanwege een ja renlange ruzie wurgt, is een bericht waard. Dat hij kraan drijver is en zij bloemenver koopster doet er niet toe. De naam van de dader is niet van belang en met de personalia van het slachtoffer moet al he lemaal zorgvuldig worden om gesprongen. Als uit onderzoek zou blijken dat negen van de tien moorden door kraandrij vers worden gepleegd, dan blijft dat natuurlijk niet onver meld. Maar wat destijds om res pectabele redenen is inge voerd, blijkt vandaag de dag om niet minder respectabele redenen niet meer in alle ge vallen vol te houden. De nuch tere cijfers van politie en justi tie laten bijvoorbeeld zien dat zich verhoudingsgewijs meer Marokkaanse dan niet-Marok kaanse jongeren aan crimineel gedrag schuldig maken. Dat gegeven moet je niet verzwij gen. want daarmee is het pu blieke debat over de van het probleem niet diend. De Duitse cineast Rainer Wemer Fassbinder legde in zijn film 'Alle Turken heten Ali' het racisme in de Duitse sa menleving bloot. De vraag waar politie, justitie en media zich nu over buigen is hoe wij vrij naar Fassbinder kunnen voorkomen dat het stigma on- staat dat 'alle Turken Ali heten en moordenaars zijn'. Daar over volgende week meer. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE ider NDW "lvoorz: 4ider de pedei fetgees Na de schokkende aanslag op het mu ziekcafé Bacchus in Gorinchem, waar bij twee jonge meisjes als toevallige slachtoffers te betreuren waren, laait de discussie over de aanpak van ge weld in uitgaanscentra weer op. De minister van justitie, de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, verschil lende burgemeesters en politiechefs be pleiten dat er meer observatiecame ra's in uitgaanscentra moeten komen. Anderen twijfelen aan het effect van dit middel, terwijl functionarissen van de registratiekamer, die waakt over de aantasting van de privacy van burgers, terughoudendheid bepleiten. OPINIE Het is merkwaardig dat we nooit iets horen over computers zonder millenniumproblemen. Ook lezen we nooit dat het ont breken van de eerste twee cij fers van een jaartal geheel en al een fout is van de 'o zo slimme' - maar toch kennelijk vrij dom me - lieden die hun computers simpelweg niet hebben voor zien van die eerste twee cijfers. Ook horen of lezen we nooit dat een computer als de Apple geen enkel probleem met dat millennium heeft. Die waren kennelijk slimmer vanaf het be gin; elk jaartal stond en staat volledig op de brieven, artike len, enzovoort. De volop terecht geprezen zogeheten Windows zijn overigens ook door Apple bedacht en op één of andere wijze door minder slimme mensen nagemaakt. Ik heb geen enkele zakelijke relatie met Apple, maar toch wil ik wel even kwijt dat ik niet be grijp waarom men niet even meldt dat die computer geen millenniumproblemen heeft. Dat zou in elk geval eleganter zijn. (En nogal zuur voor die an dere slimmerds.) K. Bakker, Oegstgeest. J.W. van der Sluijs is burgemeester van Noordwij k. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de zin of onzin van het plaatsen van observatiecamera's in uitgaansgebieden. De rubriek ingezonden brieven in de verschillende dagbladen geeft aan dat ook het publiek verdeeld is over de vraag of camera's helpen bij de beteu geling van geweld. De discussie lijkt zich toe te spitsen op een tweetal vra gen. Ten eerste: heeft het plaatsen van een observatie camera een positief effect op het voorko men van geweld in uitgaanscentra. En ten tweede: is er sprake van aantasting van de privacy en waar ligt dan de grens. Ten aanzien van de eerste vraag ben ik van oordeel, dat er in algemene zin wel een preventieve werking uitgaat van het plaatsen van camera's. Dit heeft echter alleen zin als dit een on derdeel vormt van een planmatige aanpak van 'veilig stappen'. Horeca, gemeente en politie moeten geza menlijk afspraken hebben gemaakt en zich, ieder vanuit de eigen rol en ver antwoordelijkheid, betrokken voelen bij de veiligheid in het uitgaanscen trum. Het te observeren (deel van het) uit gaanscentrum moet zich ook lenen voor observatie met camera's. Dat be tekent dat het gebied qua verlichting en ruimtelijke indeling geschikt is voor deze vorm van toezicht. De ca mera's moeten vandalismebestendig zijn en tenslotte moet het uitgaanspu bliek ter plaatse duidelijk worden ge ïnformeerd worden over de aanwezig heid en het doel van de camera's. Dit laatste heeft een dubbel doel: er gaat een preventieve werking vanuit en uit een oogpunt van privacybescherming is het fatsoenlijk dat het publiek op de hoogte is van het feit, dat het elektro- nisch in de gaten wordt gehouden. I Tot zover zullen de hoeders van de g privacybescherming ook weinig moei- - te hebben met de gang van zaken. Banden moeten na 24 uur worden ge wist en er mag door de politie slechts in bijzondere omstandigheden live worden meegekeken. Wanneer zich ernstige strafbare feiten hebben voor gedaan, kunnen beelden van observa tiecamera's achteraf ter beschikking gesteld worden van politie en justitie. Zo bleken de beelden van de veld slag tussen 'supporters' van Ajax en Feyenoord vastgelegd te zijn door een De Grent in Noordwijk. Hét uitgaansgebied voor Noordwijk en de regio. observatiecamera van Rijkswaterstaat langs de A9 en hebben deze in het proces tegen verschillende supporters een rol gespeeld. De beelden zijn zelfs op de televisie uitgezonden. Op zich is het goed dat de inzet van camera's steeds kritisch wordt ge volgd, maar ik zou toch willen pleiten voor verdergaande mogelijkheden dan de regelgeving nu biedt. Bij banken, maar ook bij benzinestations houden observatiecamera's ons doen en laten in de gaten. De meeste mensen valt het niet op en in een aantal gevallen staat het ook niet aangegeven. Ik vraag mij af of veel Nederlanders er bezwaar tegen hebben, dat came ra's over ons waken op bepaalde openbare plaatsen. Uitgaanscentra herbergen op bepaalde momenten grote groepen jongeren. Er wordt veel alcohol gebruikt en soms ook nog an dere middelen. Geweld is in de meeste uitgaanscentra nog een incident, maar het komt met een zekere regelmaat voor. Slechts de dodelijke slachtoffers halen de landelijke berichtgeving, maar vaak is er ook sprake van ernsti ge verwondingen Gezien de relatie tussen alcohol, drugs en geweld vind ik het plaatsen van observatiecamera's in een uit gaansgebied onder de eerder genoem de voorwaarden een wenselijke zaak, die bovendien de handhavings- en opsporingstaak kan ondersteunen. In een aantal gevallen gaat het boven dien om daders, die optreden in groepsverband. Camerabeelden kun nen een hulpmiddel zijn om achteraf ieders aandeel vast te stellen, opdat de juiste schuldigen worden gestraft. Gezien het belang .waar om het hier gaat, acht ik het tevens wenselijk dat de politie live moet kunnen meekij ken. Hierdoor kan mogelijk in een vroegtijdig stadium preventie «W opgetreden. Daarnaast zou bepaalde omstandigheden langer dan 24 uur willen be* in Ko een analyse te kunnen makei letele paalde incidenten, zodat een en raa maal effectiever opgetreden den, hetgeen uiteindelijk dei ten goede komt. Dit moet w delijke regelgeving worden i HIT er moet sprake zijn van onai ke controle. Inbreuk op de privacy vat lijkt mij niet aan de orde; zij? dat door hun gewelddadig h De inbreuk op de privacy van gaanspubliek acht ik aam; (jg gezien het grote belang vanv in uitgaansgebieden, waar va dig publiek onbezorgd moet uitgaan. hel o DRS.J.W. VAN DER SLUUS 've De RPF-ffactie van Katwijk vindt dat er in Katwijk een autoloze zondag moet komen. Als argument voert de partij niet alleen het terugdringen van het autogebruik aan; zo n maatregel heeft volgens de RPF-ffactie ook voordelen voor de zondagsrust. De RPF-ffactie in Katwijk is zich er niet van bewust dat in Katwijk ook een groot deel van de inwoners niet naar de kerk RPF moet niet alle inwoners van Katwijk zondagsrust opdringen gaat en misschien dus ook niet achter de zondagsrust staat. Deze fractie houdt alleen reke ning met hun zondagsrust en niet met de vrije dag van an dersdenkende mensen, zoals ik, die op de vrije zondag er met de auto op uit willen. Het heeft al nadelen voor niet-kerkgangers om in Katwijk te wonen, omdat er op zondag ook geen evenementen mogen worden georganiseerd, omdat de gemeente die simpelweg verbiedt. Mensen die op zon dag hun geloof willen belijden, kunnen dit thuis of in hun ker ken doen. Hiervoor hoef je niet alle inwoners van Katwijk een zondagsrust op te dringen. In de Nederlandse grondwet staat al tientallen jaren dat kerk en staat zijn gescheiden. In Katwijk is dat nog lang niet het geval. A. Mulder, Katwijk. Heel Nederland is tegen zinloos geweld en tienduizenden van ons zijn bereid om daar tegen te demonstreren. Na de dodelijke schietpartij in Gorinchem was er blijkbaar behoefte om gezamenlijk lucht te geven aan opgekropte frustraties. Maar wat de stille tocht nu precies was: een signaal naar de samenleving, een collectief rouwproces, vertoon van machteloze verontwaardiging of een mediahappening, daar zijn de meningen over verdeeld. Heeft zo'n stille tocht misschien niet één ding gemeen met dat monster waartegen het is gericht? Is de stille tocht zélf niet zinloos? U. Hentschei, hoogleraar persoonlijk- heidspsychologie verbonden aan de Universiteit Leiden: ,,Het is belangrijk voor mensen om te laten zien: wij heb ben het niet gedaan, wij geven onze steun aan deze actie. Het heeft wel iets sympathieks, maar wat levert het op? Het heeft iets kunstmatigs, vooral ads het wordt herhaald. Dan gaat het zo van: we hebben weer een incident en we organiseren weer wat. Na vijfhon derd keer maakt het geen indruk meer. Ik vind het wel goed dat je steun en medelijden in het openbaar toont, maar je moet er iets anders aan doen. Je moet de herhaling voorkomen. Zo'n stille tocht levert op den duur niets op. Maar een rouwspecialist als meneer Cleiren kan u daar vast meer over ver tellen." M. Cleiren, docent aan de Universi teit Leiden en gespecialiseerd in ver liesverwerking: ,,Er waren geen dertig duizend mensen bij die stille tocht ge weest als de media er niet bovenop hadden gezeten. De onderlinge ver banden in de maatschappij lopen te- De stille tocht in Gorinchem. Heeft zoiets nou zin of niet? genwoordig via de media. Je versterkt het wij-gevoel. Je kunt dat 'politiek correct' noemen, maar dat zal natuur lijk niemand zeggen. Zo'n tocht heeft in ieder geval een functie bij het om gaan met angst. Mensen worden door zo'n incident geconfronteerd met het feit dat ze in één klap dood kunnen zijn. De reactie daarop is voor een deel het onschadelijk maken van de drei ging, het bezweren van een onzeker heid. Het is een spontaan opkomend ritueel om de veiligheid en het ver trouwen in elkaar te herstellen. Je biedt massaal tegenwicht en dat is een geruststellingen een signaal naar jezelf en elkaar. Je zegt in feite in stilte: dit is een onverteerbaar drama. Het is de zwijgende meerderheid die spreekt. Dat vind ik toe te juichen. Voor de fa milie heeft de stille tocht wel nut, maar ik zie het niet als collectief rouwproces. Je kunt alleen rouwen om iemand waar je een relatie mee hebt. Zo'n tocht is een helende tegenkracht." Hette Yftin uit Hoogmade, zelf slacht offer van zinloos geweld in de Leidse binnenstad: ,,Een stille tocht is een noodzakelijk maatschappelijk signaal, maar de neutraliserende werking is nul komma nul. Het geweld heeft volgens mij te maken met twee factoren. De jeugd raakt door de commercie, door films bijvoorbeeld, gewend aan ge weld. Daarnaast leggen alcoholrecla mes een link tussen alcohol en 'je pret- FOTO PAUL V tig en jong voelen'. Maar na zes tot acht biertjes en een pilletje kunnen mensen volledig uit hun bol gaan. Te genwoordig tel je als jongere niet meer mee als je niet iemand in elkaar slaat. Ik ben daarom voorstander van het af schaffen van reclames voor drank. Het is nu Jazzweek, maar denk maar niet dat ik Leiden inga. Ik drink thuis wel een borreltje." W. van Noord socioloog verbonden aan de Universiteit van Leiden: ,,Zo'n stille tocht legt een typisch menselijk mechanisme bloot: imitatiegedrag door groepsdwang. Als iemand bij de stille tocht roept dat het openbaar ver voer plat moet, neemt iedereen het meteen over. Iemand die zich dan niet honderd procent voor de goede zaak inzet, is namelijk op voorhand al ver dacht. Met alle respect voor de slacht offers en hun familie, maar ik word een beetje kriegel van die mooie more le verontwaardiging van gezagsdra gers. Het doet nogal gratuite aan. Waarmee ik niet wil zeggen dat zo'n tocht geen nut heeft. Mensen hebben de behoefte een daad te stellen, ook al is dat een machteloos gebaar. Zinloos geweld moet tot de juiste proporties worden teruggebracht. De kans datje als Nederlander slachtoffer wordt van geweld is nog steeds erg klein. Zinloos geweld is nu een hype." Bart Wisbrun uit Noordwijk, introdu ceerde het lieveheersbeestje als mas cotte tegen zinloos geweld:Uiteraard heb ik meegelopen. Ik ben iemand met een grote mond maar hier ben ik behoorlijk stil van geworden. Of hier door minder zinloos geweld zal plaats vinden, weet ik niet. Wat ik wel weet, is dat mensen een bepaalde angst heb ben. Of dat nu terecht is of niet, die angst moet worden weggenomen. Voor mij is het doel in ieder geval in grote saamhorigheid een signaal geven datje dit soort dingen niet accepteert. Dat je niet de gordijnen dichttrekt en je ogen er voor sluit. Ik weet verder niet wat je concreet tegen zinloos ge weld zou moeten doen. Dat zou je aan de beleidsmakers en politici moeten wagen. Ik doe het op mijn manier." Pastoor G. Claassen uit Hazerswoude: „Ik heb het er afgelopen zaterdag in mijn preek over gehad. Heeft het zin om de klokken te luiden? Heeft zo'n stille tocht eigenlijk zin? De wagen worden steeds groter en de antwoor den steeds moeilijker. Ik zie de stille tocht als een uur van samenzijn van de slachtoffers, een waarschuwing tegen het geweld. Een stem tegen dat tekort in mensen en tegen dat tekort in de maatschappij. Zeker, je ervaart een ze kere onmacht maar zo'n tocht is ook zoeken naar inzicht. Maar ik ben niet zo naïef te denken dat hierdoor het ge weld zal stoppen." CONNIE VAN UFFELEN EN PABLO CABENDA Toen ik in februari 1996 een eruit ziet. Waarom dakloze jongeman naar een naar de HKD ge[ slaapplaats aan het brengen moest ik herstellen was, werd ik op de Beesten- daarna opnieuw won markt door drie weemden - ik reerd. Toen waren bedoel dus mensen die ik niet maanden verder. Ik kende - van mijn bril beroofd en vervolgens in elkaar gesla gen. De krantensparende lezer zou deze pijnlijke gebeurtenis kunnen terugvinden op de pa gina Leiden Regio, ik meen op 4 februari 1996. In een roze gekleurd kolommetje. Ik ben toen naar de St. Agnes- steeg gekropen en heb daar een man die auto's stond te poet sen, gewaagd de politie te bel len om me naar de Eerste Hulp te brengen. Er kwamen twee wouwelijke agenten. Later kreeg ik een pittige rekening die ik zelf moest betalen (ik heb na melijk een eigen risico van 1500 gulden). Ik was net geopereerd aan een kaakabces en in maart moest daar nog iets aan worden gedaan vanwege een kaakperfo- ratie. Allemaal niet leuk. Van wege de zinloze klappen die ik kreeg op de Beestenmarkt no men est omen?), heb ik twee we ken in bed gelegen. Tijd om na te denken. Natuurlijk had ik achteraf naar de HKD kunnen gaan. Bij de HerKenningsDienst krijf je dan een stapel foto's. Je wijst een vent aan die je gemoles teerd heeft. En dan? Het vermelde incident is nu zo'n drie jaar geleden en ik weet enige narigheid, nog precies hoe die ene grote lange blonde Hollandse fascist (met twee mediterrane slaafjes) Maar als je zelf slachtoffer bent get zogenaamd zinloos veerd) geweld, dan Dagblad toch met lezen. Sindsdien en thans vanuit de jou rordt berichtgeving, dat d< teste stad van Leiden in hfl de (vrijdag tot en nu rmei een sinistere plek isi Er zijn veel mensen het centrum van Lelt larie weekeinde mijden, d gen: ze gaan óf erge naartoe, of ze blijven: Op 3 oktober (je wel even van tevoren krijgt je hutspot en wittebrood. Leuk i denkwaardig, deze verwijzen naar Leuk Helaas, nu is het van buitenaf gezien 'ontzet' is, maar voor enders' wordt de van Leiden steeds one Steeds gruwelijker. Raad uw wienden sen een abonnemer nPri Leidsch Dagblad. D tem goed verzorgd en ii 3e.s dagblad, dat u ook in!31 einde thuis kunt leze ^j' Wink betr. ster AAN C szijr niet t len lA^ TJNI hierop sch N on H H «en kelir maa staa Vol goede moed en hoop zijn we onlangs een nieuw jaar inge gaan: 1999. Veel mensen be schouwen het als zijnde het laatste jaar van deze eeuw. Ook het Leidsch Dagblad schrijft over 'de afsluiting van deze eeuw, aan het einde van dit jaar'. Voor zover ik weet, telt een eeuw nog altijd honderd jaren. In deze veronderstelling is het logischer dat een eeuw van het jaar 1 tot en met het jaar 100 loopt. Dat wil zeggen dat de twintigste eeuw begon op 1 ja nuari 1901 en dus zal eindigen op 31 december 2000. Het is zo eenvoudig, maar toch zijn er zo velen die een eeuw van het jaar nul tot en met 99 willen laten lopen. Op met< ndei Voor degenen die l< ite p staande als flauwekul kcnr raad ik een kijkje o woord 'eeuw' in de Gr voor Ier Prins-encyclopedie enige 'medium' dat rdui wel lijkt open te hebbel le la rs i Omdat men al mO ige met het moment va Deg< eeuwwisseling gevierd hee te worden, zal ik T over de mensen meti ker verstand stellen dz :Roi maal geen 'milleniun f gebi bestaat. Her Nadenken over i een eeuwwisseling zou wd nik goed voornemen zijn derl. Alphen aan puv

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18