Volle kerken voor Thérèse 1MMII M 'Steeds meer christenen in moslimlanden geëxecuteen CIDI spil in informatievoorziening over Israel ir Ivkwtt' i laptf^eskl^J Kerk Samenleving WOENSDAG 20 JANUARI 1999 iDAG Zingen voor godsdienstvrijheid srtVl*II new delhi» Christenen in New Delhi demonstreren met gezang tegen de aanvallen van hindoe-fundamentalisten op kerken in de westelijke Indiase deelstaat Gujarat. De demonstranten eisen van de regering, dat die de grondwettelijke vrijheid van gods dienst beschermd. De aanvallen van de hindoe's op kerken zou den te maken hebben met de angst, dat de christenen op grote schaal hindoe's willen bekeren tot het christendom. foto ap Moderne orthodox Joods vrouw leiden De opkomst van het feminisme in het orthodoxe Joden dom is een van de onderwerpen van een lezing die mevrouw D. Evers-Emden vanavond houdt in de bovenzaal van de Leidse sy nagoge aan het Levendaal 14. De spreekster put voor de lezing, waarin ook het opvoeden van kinderen aan de orde komt, uit haar eigen ervaringen. De bijeenkomst, die is georganiseerd door het Genootschap Nederland-Israel, begint vanavond om acht uur. Mensen die geen lid zijn van het Genootschap betalen een toegangsprijs van vijf gulden. Jezus in stripvorm roermond Het bisdom Roermond komt binnen een jaar met een Limburgse strip over het leven van Jezus. De dialectvereni ging Veldeke gaat de vertaling in het Limburgs verzorgen. Het bisdom wil ook een Nederlandse versie uitgeven. De uitgave is gebaseerd op de versie die de evangelische organisatie Agape twee jaar geleden introduceerde. Het bisdom vervangt de ty pisch protestantse termen. Het stripverhaal is vooral bedoeld voor de Limburgse jeugd en zal op scholen worden verspreid. Het boek verschijnt volgens een woordvoerder van het bisdom in kleur op A5-formaat. De oplage is nog niet bekend. Kerk in de toekomst oegstgeest Wat kan het geloof bijdrage aan meer welzijn in de samenleving? Op die vraag gaat vicaris-generaal D. Verbakei van het bisdom Rotterdam zondagmiddag in tijdens een bijeen komst in de rooms-katholieke Willibrordkerk aan de Rhijngees- terstraatweg in Oegstgeest. 'Over de drempel van de hoop ge loof en samenleven in het nieuwe millennium', luidt de titel van de lezing. De bijeenkomst, die om 14.00 uur begint, wordt opge luisterd met een optreden van de Schola Cantorum. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Lage Vuursche (parttime), G.J. van den Top. kan didaat uit Lunteren. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te IJmuiden. C. Lous teOosternijkerk. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJ GEMAAKT) Aangenomen: naar Marknesse en Blokzijl C.A., E. Rupke, kandi daat uit Kampen. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Heerde, A.M. van Leeuwen te Dronten. GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Bedankt: voor Scheveningen, J.S. van der Net te Apeldoorn GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen: te Terneuzen, J. Roos teOpheusden. redactie dick van der plas den bosch/vaticaanstad anp/dpa Er worden steeds meer rooms-katholieken in isla mitische landen geëxecuteerd. Dat zegt directeur J.G. Orban van de rk hulporganisatie Kerk in Nood te Den Bosch. Hij reageert daarmee op het rapport van een congres in het Vaticaan over de situatie van christenen in moslimlanden. Vooral over islamitische landen in Afrika be staan grote zorgen. Daar staat de relatie tussen christenen en moslims onder druk. De angst be staat dat een toenemend aantal rk-christenen wordt geëxecuteerd, aldus Orban. Enkele weken geleden wist de pauselijke nuntius in een niet na der te noemen Afrikaans land op het laatste mo ment de executie van twee priesters te voorko men. Het rapport behandelt de situatie van ongeveer 30 miljoen rooms-katholieken in 46 overwegend islamitische landen. Volgens het rapport wordt er in het zuiden van Sudan gewapenderhand tegen christenen opgetreden. In Koeweit werd een man die christen was geworden veroordeeld en ge dwongen tot de islam terug te keren. Wegens godslastering werd in Pakistan een man ter dood veroordeeld. Met het oog op het groeiend moslimfunda mentalisme besteedt het Vaticaan meer tijd aan activiteiten ter bevordering van het naleven van de mensenrechten. Volgens het rapport is een van de zwaarste schendingen van de mensen rechten, dat in veel islamitische landen niet-mos- lims niet in het openbaar voor hun geloof mogen Massaal protest hindoepriesters lucknow rtr Hindoepriesters in Ayodhya in het noorden van India hebben dinsdag gedreigd met massaal protest als de regering niet bin nen drie maanden het slepende conflict rond de verwoeste mos kee in de stad oplost. Ze willen op de plaats van de moskee een tempel bouwen. Extremistische hindoes maakten in 1992 een de 16e- eeuwse moskee in Ayodhya met de grond gelijk. Op die plaats, waar de god Rama zou zijn ge boren, moest een nieuwe tem pel komen. De vernietiging van de mos kee leidde tot een explosie van geweld tussen hindoes en mos lims in India en de buurlanden Pakistan en Bangladesh. Meer dan drieduizend mensen kwa men om het leven bij het reli gieuze conflict. De nationalistische hindoe partij BJP steunde destijds de campagne voor de tempel in Ayodhya, maar laat het afweten nu ze in de regering zit. vinden de hindoepriesters. Kinderbijbel VALKENBURG De Stuurgroep Jaar met de Bij bel houdt 27 januari een discus sie over kinderbijbels in 't Tref punt, achter de gereformeerde kerk aan de Valkenburgse Hoofdstraat. De heer F. van de Veen, medewerker van het Ne derlands Bijbelgenootschap, geeft een lezing met als thema 'Hoe dicht staat de kinderbijbel bij de Heilige Schrift'. Om 20.00 uur staat de koffie klaar. Relieken heilige van Lisieux 17 febniari in Leiden uitkomen. In Saudi-Arabië is zelfs het een bijbel verboden Kerk in Nood werd in 1947 als Oostpri opgericht door de Nederlandse pater van Straaten. Hij begon in Vlaanderen melingsactie voor de 14 miljoen vluchte het naoorlogse Duitsland. Daaraan he bijnaam spekpater te danken. De inkom ploS! Kerk in Nood, dat inmiddels in veel larv ejdst Derde Wereld werkt, liggen rond de 12 gulden per jaar. 1,1 aar c irt D gaan De relieken van de heilige Thérèse van Lisieux, die vanaf vrijdag een rondreis door Nederland maken, zullen volgens de organisa tie van het evenement volle kerken trekken. Gelovigen kunnen de botten van de heilige op veertien plaatsen vereren. Leiden is op woensdag 17 februari aan de beurt. Dan staat het kistje met botten in de Lo- dewijk-kerk aan de Steen- schuur. utrecht anp Thérèse (1873-1897) is volgens ingewijden enorm populair on der jongeren. Eind jaren zestig verdween haar zoetsappige imago en werd zij algemeen be schouwd als een authentieke jonge vrouw met een verfrissen de en geloofwaardige bood schap. In haar autobiografie, die later een bestseller werd, be schrijft zij God als een liefdevol le Vader in plaats van als autori teit. De stoffelijke resten van de op jonge leeftijd overleden vrouw worden al decennia lang de hele wereld overgedragen. Gelovigen komen massaal op de overblijf selen af om erbij te bidden en te mediteren. In Nederland doet de tot kerkleraar verheven heili ge veertien plaatsen aan. Kardinaal Simonis steunt na mens de bisschoppenconferen tie het initiatief de relieken van Thérèse naar Nederland te ha len. Hij bekende dat Bernadette Soubirous, de heilige maagd aan wie Maria in Lourdes ver scheen, hem meer aanspreekt dan Thérèse. „Dat is het rijke van het katholieke leven. De een spreekt dit aan, de ander dat." Hij wees op het belang voor bisschoppen om zich niet met één bepaalde heilige te identificeren. De relieken gaan ook langs enkele karmelitessenkloosters, zodat de bewoners kennis kun nen maken met hun 'zusje', al dus M. Timmermans, coördina tor van de reliekenreis. Thérèse was zelf een karmelietes. Daniela Prins, die zich laat in spireren door Thérèse, noemt de komst van de relieken een unieke kans voor jongeren. Vol gens Prins beschrijft de heilige in haar autobiografie zaken waar jongeren ook nu tegenaan lopen. „Thérèse was op zoek naar aandacht en beminning. Maar ze ontdekte dat ze be mind werd om wie ze was." De heilige Thérèse geeft in haar boek aan, dat het vreugde kan geven bezig te zijn voor de ander. Een boodschap die vol gens Prins in contrast staat met de huidige drang om carrière te maken. Ook legt zij nadruk op vergeving. „Thérèse had een groot vertrouwen in de barm hartigheid van God." De relieken trekken van 22 ja nuari tot 22 februari door Ne derland. Het startpunt van de rondreis is Den Haag. Daarna trekt het goudkleurige kistje naar Tilburg. Enschede, Hel- voirt, Heerlen, Sittard, Roer mond, Den Bosch, Oisterwijk, Eindhoven, Amsterdam, Utrecht, Leiden en Nijmegen. den haag anp Scheidend voorzitter R. Levisson van het Centrum In formatie en Documentatie Israël (CIDI) is eraan ge wend. Vragenstellers schakelen moeiteloos over van de politieke situatie in Israël op religieuze kwesties. „Wat vindt u van de politiek van Netanyahu, en wanneer is Grote Verzoendag ook al weer", klinkt het soms bijna in een adem. Na 25 jaar de belichaming van het CIDI te zijn ge weest, eerst als directeur en daarna als voorzitter, houdt Levisson (85) het voor gezien. Tijdens de jubileumvie ring draagt hij morgen de voorzittershamer over aan J. Manheim. Met directeur R. Naftaniel was Levisson het gezicht van het centrum, dat volgens hem een centrale plaats heeft verworven in de informatievoorziening over Israël en jodendom. Niet alleen de media, ook particulieren weten het CIDI moeiteloos te vinden. Levisson en de zijnen koesteren hun onafhankelijkheid. „Voorlichting en propaganda sluiten elkaar uit", was vanaf het begin het adagium. „We hebben altijd geprobeerd de ingewikkelde poli tieke situatie in Israël vanuit de feitelijke achtergrond te verklaren", zegt Levisson, van 1974 tot 1981 directeur en vanaf 1982 voorzitter. Of het CIDI grote invloed heeft gehad op de publieke opinie over Israël durft hij niet te zeggen. „Dat is zo moeilijk te meten." De drie joodse kerkgenootschappen, de liefdadig heidsinstelling B'nai B'rith en de Nederlandse Zionisten Bond namen in 1973 het initiatief tot de oprichting van een voorlichtingscentrum, dat tegenwicht moest bie den aan de 'propaganda' die de Arabische wereld ten tijde van de Jom Kippoeroorlog maakte. Later voegde de vereniging van zionistische vrouwen WIZO zich bij de oprichters. De toenmalige Israëlische ambassadeur verklaarde volgens Levisson onmiddellijk dat het CIDI meningen mocht verkondigen die haaks op de zijne stonden. Lang voor de Oslo-akkoorden schreef Levisson een stuk in het Nieuw Israëlietisch Weekblad (NIW), waarin hij stelde dat Israël ooit met de PLO moest gaan praten. Protestanl l in Vietnan geïntimidt MINKH ise - park t Vietnam voert een hai pagne tegen tantse zending' in het van het land. Protests het slachtoffer van int bedreiging en opsluitin ƒ1 De autoriteiten prob ,lvi harde hand bekering protestantisme, dat zij voertuig van westerse it zien, te ontmoedigen uit krantenberichten, dt ten en klachten van de te protestanten zelf. ringskrant Phap Luat e buitenstaanders zich v de noordelijke provi al nie Giang aan 'illegale' zie ^ell nerij schuldig maken, i ciale taakgroep is belast '|ai bestrijden ervan. zijn f Documenten maken van een campagne in I tegen 'kwade elemerc godsdienstwetten o\ 1>av0 door leden van de Hmo 'en e derheid tot het protes te bekeren. Dorpelinge in een brief over bedt He F door een lokale politien 'at F mensen deze godsdien dwij aanhangen, moeten ze ^at gen lang geslagen won de a< dat ze voorgoed naar d gaan", zou de agent het xen zegd. Volgens een bron heasser Noord-Vietnam 1500 ^oet( 300.000 Hmong het pt ;enP' tisme aangenomen. 0 a)B dertig kerkleiders zoude 'ee afgelopen jaar zijn gear !e^ De autoriteiten zoud !Pe^e Hmong hebben gedwot r v0 verklaring te tekenen, v hun nieuwe geloof afzw ite d Aan het slot uitte hij gekscherend de vrees dat de Israë lische ambassadeur hem nu wel op het matje zou roe pen. Levisson kreeg inderdaad een uitnodiging voor een vriendelijk gesprek. Structurele contacten met Palestijnse vertegenwoor digers in Nederland heeft het CIDI nooit gehad. Maar discussies in de media met pleitbezorgers van de Pales tijnse zaak ging het centrum nooit uit de weg. Levisson herinnert zich vooral in de begintijd felle, 'niet altijd even aangename' debatten met het Palestina Komitee. Het CIDI stelt zich ook nadrukkelijk ten doel de be langen van de joden in Nederland te behartigen. De or ganisatie is lid van het Centraal Joods Overleg en het Overlegorgaan van Joden en Christenen (OJEC). Het CIDI houdt meldingen van antisemitische incidenten bij en geeft het tijdschrift Antisemitism Research uit. Mensen als het voormalige evangelistenechtpaar Goe- ree kregen na antisemitische uitspraken meermalen een door het CIDI aangespannen proces aan de broek. Ook mengt het centrum zich in de afhandeling van joodse claims op door de nazi's geroofde bezittingen. Manheim nii voorzitter CE DEN HAAG ANP in w J. Manheim (59) vol) derdag R. Levisson voorzitter van het Ct Informatie en Docum Israël (CIDI). Ma neemt het voorzitta over op de viering v 25-jarig bestaan. •«- en De voormalig direct! i"*1! de Rotterdamse hand derneming Bergmann bestuursfuncties bij vj lende joodse organisa kleed. Manheim stuurslid van de Jood meente in Rotterd Foto uit de archieven h J, Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvmgskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven. Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 Vrijdag 20 Januari OEGSTGEEST Hedenmorgen zou het zoontje van den broodbakker L. Oudshoorn, te Oegst geest, brood bij de klanten, die aan de Postbrug te Sassen hei m wonen, bezorgen. Toen hij zich tusschen de N.-H. kerk en die brug bevond, kwamen hem aldaar achterop loopen twee personen, die hem om brood te koop vroegen. Een van hen nam daarop een plaat brood uit de mand en verwijderde er zich mede zonder te betalen. De kleine L. ging hui lende terug, om het aan zijn vader mede te dee- len. Aan de Kanaalbrug gekomen, bevonden zich aldaar de onbezoldigde Rijks-veldwachter P. v.d. Berg en de onbezoldigde gemeente-veldwachter L. De Nobel. Toen zij van het voorgevallene ken nis hadden gekregen, was het korte beraad: op weg naar Sassenheim en de personen achterna, ten einde ze in handen te krijgen. Het geluk diende hun, doordat zij met een voerman, die naar de Haarlemmermeer moest, mede konden rijden, en zij aldus de verdachte personen aan de Klinkenbergerbrug onder de gemeente Sas senheim aanhielden en terugbrachten, om tegen hen proces-verbaal op te maken. WOUBRUGGE Thans ook heeft de Chr. Jon- gedochters-Veceeniging 'Het Mosterdzaadje' in navolging van de Dames-vereenigmg 'Dorcas' nuttig wél gedaan door het doen uitreiken van gepaste kleedingstukken, enz., aan behoeftigen. ANN01974 Maandag 21 januari NOORDWIJK AAN ZEE Het Leiderdorpse aannemingsbedrijf Visscher is momenteel druk bezig met de voorbereidende werk zaamheden voor de aanleg van de parallel-boulevard in Noordwijk aan Zee. Het Palaceplein wordt gereconstrueerd en er worden te gelijkertijd buizen voor gas en wa ter gelegd. Het verkeer, dat van De Grent naar de Koningin Wil- helmina Boulevard of omgekeerd wil wordt over het parkeerterrein geleid. Men heeft de gehele be strating uit het wegdek gehaald en men is doende de trottoirs te verleggen. Alle bouwsels, die een belemmering vormen voor de aan leg van deze parallel-boulevard zijn thans verdwenen, zodat de wegenbouwers niets meer in de weg staat deze nieuwe verbinding van zuid naar noord te realiseren. LEIDEN Het Godfried Bomans Genootschap hield zaterdag in restaurant 'In den Vergulden Turk' zijn negende bijeenkomst. Jan Bomans, broer van de overle den schrijver, hield een lezing. Tijdens de bijeenkomst ontstond een geanimeerde discussie rond de briefwisseling die namens het genootschap door de praeses is gevoerd met o.a. Simon Carmig- gelt, Michel van der Plas, Dr. P. HenkTerlingen, Dr. Thiadens, Pater Wesseling, Hubert Lampo, Victor E. van Vriesland (beide laatsten zijn lid van het genoot schap), Guus Oster e.a. Van Si mon Carmiggelt ontving hij een gesigneerde, in veertig exempla ren uitgegeven herinneringsuitga- ve, waaraan ook G.B. zijn mede werking had verleend. Jan Bomans schonk het Genootschap de eerste drukken van het toneel stuk 'Bloed en Liefde'. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging Ma.t/m/vr 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adiund) l.f. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W F. Wegman, chef redactie Leiden A.J B.M. Brandenburg, chefeindred regio F Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a i. red. Duin en Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red Regio Leiden K Redactie: 07 Hoofdredactie: 01 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30tc: RUBRIEKSADVERTENUi Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 07! ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vei het automatisch afschrijven van hetato geld, ontvangen 1,- korting per beUb VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post :bi v/orden verzonden geldt een toeslag» aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETlL Voor mensen die moeilijk lezen, sla U hebben of blind zijn (of een an Je- Jv hebben), is een samenvatting van heli Jê nieuws uit het Leidsch Dagblad op pl beschikbaar Voor informatie 04864! (Centrum voor Gesproken Lectuur, N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd t& Dw Leids Universitair Medisch Centrum 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14