£Iden Regio OPHEFFINGS UITVERKOOP Kans op vertraging renovatie Volkshuis CD beschuldigt SP van inzetten 'knokploeg' DE VRIES RECYCLING Een mysterieus gat in het Maansteenpad Jf uithuis Leemhuis boos om trage benoeming burgemeester USDAG 20 JANUARI 1999 WWEGMAN, 071 -5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 toniobilist ramt gevel Een 24-jarige man uit Nieuw-Vennep heeft de afgelopen fmet zijn wagen een gevel geramd van een bedrijf op de pelikaanstraat/Haarlemmerstraat. De man raakte om- ks drie uur de macht over het stuur kwijt, slipte, knalde te- Ie gevel van het pand en kwam tot stilstand tegen een ver- suil en een prullenbak. De bestuurder zegt zich weinig te herinneren van het ongeluk, behalve dan dat hij te hard «reden. Volgens de politie had de man stevig gedronken, jjbewijs is ingenomen. ijfelende autobestuurder botst Dat de gulden middenweg niet altijd de beste is, ervoer ,5-jarige automobilist gistermiddag. De man twijfelde op mispunt Willem de Zwijgerlaan/Gooimeerlaan of hij zou of rechtdoor zou rijden. Doordat hij te laat de juiste posi- knalde hij tegen een verkeerslicht. De man klaagde na ...jeluk over zware hoofdpijn. Hij is naar het Rijnlandzie- uis gebracht. Onenigheid over financiering verbouwing eeduizend protesten tegen ggerstort Oostvlietpolder de komst van een slibde- een bedrijventerrein in gtvlietpolder zijn in totaal uizend protesten binnen- ien. Begin vorige week de teller nog op ruim vijf- gt projectleider A. de Kok e gemeente. Daarna is het ird gegaan. Bestuurslid J. omoet van de vereniging igenaren Zuidwest 100: ebben een week nodig ge- n alle bezwaren te tellen. Op een laat moment kwamen nog hele stapels binnen, zegt De Kok. Bovendien was een aantal bezwaarschriften ver keerd geadresseerd. Eén inwo ner van Zuidwest verzamelde 1.118 handtekeningen. De tegenstanders tekenen protest aan tegen de voorspelde stankoverlast van de overslag, die gepland is bij de Voorscho- terweg, achter de zuiveringsin stallatie. Van daaruit wordt de bagger naar een plas in de Oost vlietpolder gepompt. er geld voor verslavingszorg heeft recht op 2,3 mil- gulden extra voor versla- org. Dat is de mening van ad voor de financiële ver- ngen, die dat schrijft in dvies aan minister Borst gezondheid, welzijn en De bewindsvrouw beslist nkort of ze het advies eemt. Raad pleit voor een ande rdeling van het geld dat umgemeenten krijgen zaken als verslavingszorg, lenopvang en maatschap- opvang. De vorige secretaris van VWS, tra, wilde een objectievere eer evenwichtige verdeel- 'van het geld dat het Rijk beschikbaar stelt. Ze vroeg de Raad daarop met een uitge werkt voorstel te komen. Het volgen van het advies heeft voor veel gemeenten ingrijpende ge volgen. Een flink aantal raakt miljoenen aan steun kwijt. Bij het advies voor herverde ling van de gelden heeft de Raad gekeken nair inwoners per gemeente, het aantal uitke- ringsgrechtigden, minima en jongeren. Op basis daarvan is nu een verdeelvoorstel gedaan. Naast de extra miljoenen krijgt Leiden volgens het voorstel ook nog 7.000 gulden extra voor maatschappelijke opvang. Op de bijdrage voor vrouwenop- vang wil de Raad aan de andere kant 316.000 gulden korten. Per saldo gaat de gemeente er ech ter fors op vooruit. De verbouwing van het Volkshuis aan de Apothekersdijk dreigt grote vertraging op te lopen. Het was aanvankelijk de bedoeling dat het opknappen van het gebouw deze maand zou beginnen, maar door onenigheid over de fi nanciering lukt dat nu niet meer. Daardoor is het onze ker geworden of het Volkshuis zijn honderdjarig bestaan in oktober dit jaar in een volledig opgeknapt pand kan vieren. leiden kosten zou de gemeente op draaien. Na maanden van overleg zijn de partijen er echter nog steeds niet uit. H. Jansen, coördinator voor de LWO van het Volkshuis, heeft het in dat verband over 'fi nanciële hobbels die genomen moeten worden'. Welzijnswet houder H. Kruijt zegt dat 'de di verse financiële bronnen op el kaar moeten worden afge stemd'. „Het ziet er goed uit, ik hoop en denk dat we er snel uit komen. Maar alles moet na tuurlijk wel precies kloppen." Van de Stichting Beheer was niemand bereikbaar voor com mentaar. De verbouwing van het Volks huis staat al geruime tijd op de rol. De indeling van het pand, met tal van aparte ruimten en gangen, wordt door de gebrui kers als bijzonder onpraktisch ervaren. Bovendien is de bui tengevel hard aan een opknap beurt toe. De financiering is niet het enige probleem waardoor de verbouwing vertraging heeft opgelopen. Eerder moesten de tekeningen voor de opknap beurt van het pand, dat kandi- hermanjoustra Het is tot nu toe onduidelijk uit welke verschillende potjes de verbouwing van ongeveer twee miljoen gulden moet worden bekostigd. De gemeente, die ei genaar is van het pand, is op dit moment nog druk aan het puz zelen met de Stichting Beheer van het Volkshuis en de Leidse Welzijnsorganisatie. Belangrijk daarbij is de bijdra ge van de Stichting Beheer, de vroegere eigenaar van het pand. De stichting, die haar eigen geld volgens de statuten alleen mag besteden aan sociaal-cultureel werk, ondersteunt het Volkshuis nog steeds financieel met de huuropbrengst van winkelpan den aan de Haarlemmerstraat. Vorig jaar kwamen de partijen een globale verdeling van de kosten overeen. Ongeveer de helft van de kosten zouden voor rekening zijn van de Stichting Beheer, de kosten van het ach terstallig onderhoud (250.000) voor de LWO. Ook was er spra ke van een subsidie van monu mentenzorg. Voor de overige daat is voor de status van rijks monument, worden aangepast om de subsidie van monumen tenzorg niet in gevaar te bren gen. Zeker is in elk geval dat het kantoor en de activiteiten van het Volkshuis binnenkort tijde lijk verhuizen naar de Garen- markt 1 tot de verbouwing aan de Apothekersdijk is afgerond. „Het enige dat we daar missen is een grote zaal", zegt Jansen. „Maar daar kunnen we wel mee leven, omdat dat tijdelijk is." De gemeente kocht het pand aan de Garenmarkt vorig jaar van de Rijksgebouwendienst, met de bedoeling er 25 tot 30 ateliers voor kunstenaars in te vestigen. Het gebouw was vroe ger onder meer een meisjes school. Ook gaf de universiteit er colleges. In 1997 diende het pand nog als tijdelijk logeer adres voor deelnemers aan de El-Cidweek, de introductieweek voor nieuwe studenten in Lei den. Ook het kantoor en de op slagruimte van Cultureel Cen trum 'De X' worden tijdelijk aan de Garenmarkt gehuisvest. Bo vendien heeft het centrum voor de activiteiten een oplossing ge vonden. De concerten wereld muziek staan nu gepland in De Burcht. En het centrum is met concertzaal Q-bus aan de Mid delstegracht in overleg over het tijdelijk gebruiken van een ruimte. ilier en karton plastics bo 9002 \cl1iefvernietigw3 containerservice HH-waard I Alkmaar I NW-Vennep robbert minkhorst Schandalig, zegt loco-burgemeester T. van Rij over de mishandeling van twee CD'ers voor en in het stadhuis. „Het effect is averechts: de CD wordt de underdog. Geweld is nooit goed. Niet van links en niet van rechts." Voormalig CD- raadslid D. Meijer, een van de twee slachtoffers, beschuldigt SP-raadslid D. van Vugt van het in zetten van 'een knokploeg'. Een actiegroep die zichzelf Antifa Leiden noemt had de verantwoordelijkheid voor de mis handeling van de Rotterdammer en de Delfte naar opgeëist. Vijftien tot twintig 'antifascisten' gingen de twee met knuppels en staven te lijf. De slachtoffers raakten lichtgewond. De Delftenaar Icon de stad in vluchten, maar de Rotterdammer moest, in het nauw gedreven, het stadhuis in rennen. Hij verschool zich achter een balie. De actievoerders drongen het stadhuis binnen en sloegen in een poging de CD'er te ra ken een gat in de balie. Daarna verspreidde de groep zich over de binnenstad. De politie kon niemand aanhouden. Het Leidsch Dagblad ontving later die dag een ver klaring die was ondertekend met Antifa Leiden. De politie neemt die mee in haar onderzoek. De slachtoffers waren op het Stadhuisplein handte keningen aan het verzamelen om mee te kunnen doen aan de provinciale verkiezingen op 3 maart. Tegenover de politie verklaarden de CD'ers dat ze eerst met een voorbijganger hadden gepraat en dat kort daarna 'een knokploeg' op kwam draven. Volgens de politie legden de belaagden een verband daartussen. Die voorbijganger was het SP-raadslid Van Vugt, maar hij zegt met klem dat hij helemaal niets met de mishandeling te maken heeft. „Ik vind het te schandalig voor woorden dat Daan Meijer mij van zoiets lafhartigs beschul digt. Kennelijk denkt hij: laten we in onze val zo veel mogelijk anderen meenemen." Van Vugt is uiterst ongelukkig met deze zaak: „Mijn naam wordt hier mee in verband gebracht. Voor een wraakactie ben ik niet bang. Ik heb niets gedaan en dat weet Meijer ook." Lafhartig vindt de Leidse organisatie de Fabel van de Illegaal (die ook acties voert tegen ex- treem-rechts) het gebruik van geweld tegen de CD'ers niet, zegt Gerrit de Wit van de Leidse or ganisatie. „Het is een vrij vergaand middel. Maar die partij gaat zelf ook de lichamelijke confronta tie niet uit de weg. Dat ze met knuppels achterna zijn gezeten, daar lig ik niet wakker van. Nee, ik keur deze actie niet af." Overigens heeft de Fabel niets met Antifa Lei den te maken, zegt De Wit. Wie dan wel, dat weet hij niet „De woede van die groep kan ik me zeker voorstellen. Laat de CD op een eerlijke ma nier aan zijn stemmen komen. Ook de landelijke organisatie Antifascistische Actie (AFA) is niet verantwoordelijk voor de mis handeling van de twee CD'ers. Wel weet woord voerder P. Kraaijer te zeggen dat niet twee, maar vier centrumdemocraten op het Stadhuisplein handtekeningen ronselden. Maar gevraagd naar wat Antifa Leiden dan is, zwijgt Kraaijer. „Ik heb geen flauw idee." Tot drie jaar geleden was een Leidse afdeling van AFA in deze omgeving actief. Of een andere groep in het gat is gesprongen dat AFA mogelijk heeft achtergelaten, zegt de woordvoerder niet te weten. Net als de Fabel van de Illegaal keurt hij het gebruik van geweld tegen de CD'ers niet af. Alleen stelt AFA deze problematiek via andere wegen aan de kaak." Loco-burgemeester Van Rij heeft geen goed woord over voor de actie van Antifa Leiden. „Ik ben niet geschrokken dat deze mensen zijn bin nen gedrongen. Iedereen kan hier naar binnen lopen. Waar ik van geschrokken ben is de men sen die protesteren tegen de aantasting van de democratie zelf de democratische spelregels overtreden. Dat vind ik slecht en stom en kan ik op geen enkele manier goed praten." iet gat in de vloer - van een rschimmel aangetast huis de Storm Buysingstraat - Dp elf ;en we een week later en op geen 100 meter afstand die onheilsplek bijna par- smet de fiets in een ander In een gat in het insteenpad. Het was dat er e provisorisch opgestelde [hekken omheen stonden, ers waren er geheid en vast elukken gebeurd, ar ligt het Maansteenpad? Maansteenpad ligt aan de terkant van de Agaatlaan en lindt de Opaalstraat met de raglaan en omgekeerd. De ïnbuurt inderdaad, al kan it gat in het pad moeilijk sieraad voor de wijk noe- Zo zien ze dat daar ook uime tijd ergeren omwo nenden en reguliere passanten zich aan die kuil in het asfalt en die hekken er omheen die meer dan de helft van het fietspad in beslag nemen. Ten eerste is het een armoedig gézicht, ten tweede is het obstakel 's avonds slecht zichtbaar en dus gevaarlijk en ten derde: het duurt maar. Nu al enkele maanden. De vraag is waarom? Dat weet mevrouw Kamphuis van Stadsdeel West niet, de af deling waaronder de juwelen- buurt ressorteert. Maar ze heeft vaag ergens gehoord dat er iets mis is met de afvoer daar ter plekke en ze verbindt ons vriendelijk door met Wim Bur- gy van rioleringen. „Het klopt", windt Wim er geen doekjes om, „het zit 'm inderdaad in de rio lering." Wat volgt is een lang betoog De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad over een verzakking die er plots was en die eerst enkele malen werd gerepareerd aleer men in de gaten kreeg dat die lapmid delen geen effect sorteerden. Het gat kwam telkens terug, het zand en de tegels zakten steeds weer weg. Tot soms een halve meter diep. Ze stonden voor een raadsel. „Uiteindelijk zijn we vorig week maar eens met een came ra het riool ingegaan. Dat is een dure grap, dat kon alleen om dat we in de buurt ook andere werkzaamheden moesten ver richten en vandaar dat het wat langer heeft geduurd. Ik be doel, zit zo'n gat midden op de rijbaan, dan hadden we heus meteen maatregelen genomen. Nu zat het aan de zijkant en konden we wachten op die combinatie van graafwerk zaamheden." Goed, goed - maar is er een op lossing gevonden voor het mysterie; wordt het gat nog ooit gerepareerd? „Jazeker", meldt Wim Burgy. „Niets ern stigs eigenlijk. Geen breuk of zo. Een opzetter is lek en daar om loopt er zand weg. Wat een opzetter is? Een soort schoor steentje op het riool. Gaat zo'n potje kapot dan kan de boel verzakken. Dat is, wat hier is gebeurd." En nu? Duurt het lang eer het euvel is verholpen en het fiets pad in zijn oude staat is terug gebracht zodat die hekken aan de kant kunnen? „Volgende week gaan we aan de gang. Over twee weken is het klaar." Kijk, dat is duidelijke taal. den haag/leiden hans jacobs De Zuid-Hollandse commissaris van de Koningin, Leemhuis- Stout, is boos op minister Peper van Binnenlandse Zaken. Die wacht veel te lang met het be noemen van een nieuwe burge meester in Leiden. De commis saris, die in oktober al een voor dracht bij de minister op tafel legde, vindt de lange wachttijd niet fatsoenlijk. „Leiden heeft recht op zijn burgemeester", aldus de com missaris gisteren na afloop van de provinciale persbijeenkomst. „Ik word hier niet vrolijk van", was de veelzeggende formule ring die de commissaris koos. „De lange wachttijd is niet ge bruikelijk. Ik heb Peper al een paar maal aangesproken. Hij heeft mij al een paar keer be loofd dat de benoeming eraan zit te komen. Het is nu al half januari en nog steeds is er geen burgemeester." Leemhuis wees er nog eens op dat ze in goed samenspel met de vertrouwenscommissie uit de Leidse gemeenteraad juist voor elkaar had gekregen dat de selectie van kandidaten vlot is verlopen. .Alles was erop gericht om het afscheid van Goekoop niet te storen en tege lijkertijd er voor te zorgen dat er op 1 januari een nieuwe burge meester zou zitten". De leuning van de Trekvlietbrug zit op een plaats letterlijk met touwtjes en plankjes aan elkaar. FOTO MARK LAMERS Gat in de brug Het ziet er nogal provisorisch uit. Rechts zit het nog wel rede lijk vast, maar aan de linker kant... Met een soort waslijntje zijn de twee planken aan de brugleuning bevestigd. Wie hier op de Trekvlietbrug per ongeluk met zijn auto uit de bocht vliegt, is sowieso al niet echt blij, maar zodra hij de brugleuning ziet weet hij het zeker: hier hoeft hij geen heil van te verwachten. Deze arme tierige plankjes zullen zijn vaart niet remmen. Hij zal dwars door die planken het gat in dui ken en in het water van de T rekvliet belanden. Al zeker anderhalve maand ziet de reling er zo uit. Toen ramde een auto de leuning van de brug - ter hoogte van het Lam- menschansplein en liet een flink gat daarin achter. En Pro vinciale Staten, de eigenaar van de brug, hebben het beleid dit soort mankementen tijdelijk zo goedkoop mogelijk te repare ren. Dat is wel te zien ook. Maar.... binnenkort kunnen we weer een degelijk hekwerk ver wachten. De verzekering van deze automobilist liet al die tijd op zich wachten, maar vorige week werden de verzekerings beslommeringen afgehandeld. En konden Provinciale Staten eindelijk een nieuwe leuning bestellen. Over een week of twee zit 'ie er in, laat een woordvoerder van de provincie weten. Tot die tijd nog maar even uitkijken met de snelheid. ad van kaam janneke dejonge Door gebrek aan opvolging gaan wij sluiten. Onze zéér hoogvaardige collectie meubelen, tapijten en verlichting waaronder Bench - Giorgetti - Koekoek - Bielefelder - Lumiere - Marioni en vele andere wordt verkocht MET KORTINGEN VAN 5 TOT 50 ook hoge kortingen op de voorraad exclusieve lampen - spiegels en decoratiematerialen van o.a. Lumiere. Casa - Apart, Marbleous Onze hele voorraad wordt verkocht. Profiteer hiervan U bent van harte welkom. INTERIEURS Schoolstraat 32 2251 BJ Voorschoten Telefoon 071 - 5613609 -■EXCLUSIEVE I

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13