Golkar biedt excuses aan Ter kennismakii ƒ2,50 retour een nieuw Ecotone Ambiance. u pair bekent schuld aan ood Nederlandse baby Buitenland Roemeense mijnwerkers breken door politiekordon Britse Law Lords buigen ziel weer over arrestatie Pinochet Suriname: Weinig profijt van handelsb 5DAG 19 JANUARI 1999 elstraf voor oud-president Zimbabwe iare* Het hooggerechtshof in Zimbabwe heeft gisteren oud- jident Canaan Banana (62) wegens sodomie tot tien jaar ge- genisstraf veroordeeld, waarvan negen voorwaardelijk. Hij d schuldig bevonden aan illegale seksuele handelingen, aronder de verkrachting van een medewerker, en aanrandin- i tijdens zijn ambtsperiode (1980-1987). Banana kan tegen de spraak in beroep gaan. De zaak kwam in 1995 aan het rollen, de nu 36-jarige medewerker die door de president zou zijn racht, een collega doodschoot omdat die hem uitmaakte ir'Banana's vrouwtje'. uibië: Akkoord over bestand Congo jhoek Leiders van de vijf belangrijkste andere Afrikaanse |dën die betrokken zijn bij het conflict in de Democratische ■publiek Congo, hebben in het Namibische Windhoek over- jftstemming bereikt over een bestand. Dat heeft de Namibi- |e president Sam Nujoma gistermiddag meegedeeld. Ook de Bgolese president Kabila en de rebellen die tegen hem vech- Izouden hebben ingestemd met de regeling. Volgens Nujo- ■blijven de buitenlandse troepen in Congo-Kinshasa tot er I internationale vredesmacht is gestationeerd onder auspici- n de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) en de Ver- Igde Naties (VN). |abotage bij dood Belgische baby's' Het is niet uitgesloten dat bij de verkeerde etikette- van injectie-ampullen, die in het acacemisch ziekenhuis Leuven tot de dood van twee baby's heeft geleid, kwade op- in het spel is. Dat heeft M. Kiessling, verkoopdirecteur van Duitse farmaceutische bedrijf Braun, gisteren gezegd. De üjnse politie is in het bedrijf een onderzoek begonnen. Er nog geen verdachten aangemerkt. De twee te vroeg geboren fs waren overleden nadat zij een injectie hadden gekregen een ampul waarin kaliumchloride zat. Op het etiket van de GP0i|°r Braun geproduceerde ampullen stond echter glucose als loud. In de betreffende serie van 135.000 ampullen zijn er gevonden waarin in plaats van glucose kaliumchloride zat. De commandant van de rebellen in Sierra Leone, Sam jckarie, heeft gisteren de Britten van inmenging beschuldigd ar Ne! bestrijd om Freetown. Volgens Bockarie beschiet de Britse en bel I'ne steUingen van zijn troepen in de Sierraleoonse hoofd- d. „Groot-Brittannië neemt deel aan de strijd en heeft een lip tegen ons ingezet", aldus Bockarie. Hij voegde eraan toe tde Britten 'wapens en munitie leveren om ons volk te do- q'. Londen ontkende gisteravond categorisch de beschuldi- igen van Bockarie. Vorig jaar was de Britse regering zijdelings Ijj trokken bij acties om de rebellen uit Freetown te verdrijven, nden kneep toen een oogje dicht terwijl een Brits huurlin- nbedrijf wapens doorsluisde naar aanhangers van de verdre- volgen 'Pres^ent Kabbah. edofielen richten zich op buitenland .jflJiDENPedofielen in Groot-Brittannië richten zich steeds M ler op buitenlandse kinderen die naar het land komen om de ve il te leren. Ook gaan ze vaker naar het buitenland om jonge chtoffers te zoeken, zo leert politieonderzoek waarvan de re- Itaten vandaag bekend zijn gemaakt. Volgens de politie zijn 0 buitenlandse kinderen op een of andere manier verwaar- zacfinhsbruikt tijdens hun verblijf bij een Brits gastgezin, eeo n Procent van de kinderen is seksueel misbruikt. Gröot- vaj ittannië registreert sinds anderhalfjaar mensen die seksuele jy grijpen op hun naam hebben staan. Volgens de politie ne- :n pedofielen daardoor steeds meer hun toevlucht tot het Jts itenland. Politiefunctionarissen pleiten ervoor dat pedofielen l^e ortaan hun reisplannen bekend moeten maken bij de politie. dra bl pi merikanen tegen getuigen bij proces ritten strijden voor Freetown' HNGTONEen meerderheid van de Amerikanen wil dat de iaat na het requisitoir en de pleidooien een eind maakt aan tafzettingsproces tegen president Clinton. De meeste Ameri- jJ nen vinden niet dat er getuigen hoeven op te treden in het oces, blijkt uit een opiniepeiling van CNN/USA Today. Bijna stig op de honderd Amerikanen menen dat de senatoren geen ïde wt moeten oproepen bij het proces. Van de ondervraag- n vindt 57 procent dat het proces de gang van zaken in het Sjj ld verstoort en zes op de tien Amerikanen vindt niet dat de gewei K'^ent moet worden afgezet. eeft™ ordanië verwelkomt koning terug gi iman De Jordanische koning Hussein keert vandaag terug in jjjjj rdanië na een maandenlange behandeling tegen kanker in de Maa Irenigrie Staten. In Jordanië nemen de speculaties over een oedige opvolging van Hussein toe. Jordaanse functionarissen rwachten dat een miljoen Jordaniërs - bijna een kwart van de rolking - zullen deelnemen aan de feestelijkheden om de te- gkomst te vieren, die samenvallen met het suikerfeest aan het atvan de vastenmaand ramadan. De koning vertelde de be- ilking zaterdag in een emotionele rede op de televisie dat hij naar verlangde naar huis te gaan en belangrijke veranderin- nwil doorvoeren om de toekomst van de Jordaniërs te verbe- ompromis over Noord-Ierse regering least» Protestantse en katholieke leiders in Noord-Ierland Iroefei ibben gisteren een compromis-akkoord bereikt over de sa- ismidi enstelling van de nieuwe Noord-Ierse regering. De partijen g opb invaardden het compromis met 74 tegen 27 stemmen. Er Djen§ imt een regering met tien ministersposten verdeeld tussen de deve itholieke en protestantse partijen. Verder worden gemengde s Rusl immissies gevormd die de grensoverschrijdende samenwer- aehoe ngmet de Ierse Republiek gaan voorbereiden. Maar over het twaalf uciale punt in het vredesakkoord van Goede Vrijdag 1998, de derba ïtwapening van de terreurgroepen, hebben de partijen nog and li en overeenstemming bereikt. Hierdoor heeft het akkoord van wanti steren vooralsnog een symbolische waarde. iotste pen» harm harkema niet aan gevangenisstraf zal ontkomen. Sullivan heeft verklaard dat het drama plaatsvond toen de baby werd gevoed. Volgens Sul livan kreeg de baby toen een stuip, of iets wat daar op leek. In reactie daarop schudde zij Caroline toen door elkaar. De baby raakte in coma en over leed vier dagen later in een zie kenhuis. Volgens de verdedi ging schudde Louise Sullivan de baby door elkaar op grond van een eerste hulp cursus voor kinderen die zij in Australië had gevolgd. De 'schud-en- schreeuw-therapie' die zij toen leerde wordt toegepast om te zien of een slachtoffer nog bij kennis is. Het openbaar minis terie accepteerde deze uitleg niet. De 26-jarige Louise Sullivan staat bekend als een ervaren en gediplomeerde kinderverzorg ster, die dol is op baby's. Al haar voorgaande werkgevers in zowel Australië als Groot-Brit tannië, waar zij begin 1997 ging werken, waren zeer over haar te spreken. ANP Algemeen Nederlands Persl RTR Reuters Partij wordt verantwoordelijk gehouden voor huidige ëlle, !t Na lang hangen en wurgen heeft Golkar, het politieke in strument van de voormalige Indonesische president Soeharto in het parlement, de bevolking zijn excuses aangeboden voor wat het in het verleden heeft misdaan. De excuses van Golkar gingen gepaard met de belofte dat de partij voortaan de wet en de mensenrechten zal respecteren. Jakarta theo haerkensgaan door een lange periode correspondent van touwtrekken. Critici vinden dan ook dat de excuses als De excuses, gemaakt door voor- mosterd na de maaltijd komen, zitter Akbar Tanjung, tevens de Critici stellen Golkar verant- minister in het kabinet van pre- woordelijk voor de sociale, poli- sident Habibie, zijn vooraf ge- tieke en economische ellende die Indonesië op dit moment doormaakt. De partij zou zk Iï gedurende het 32-jarige bewind van Soeharto op grote schaal schuldig hebben gemaakt aan vriendjespolitiek, handjeklap en corruptie. Om de macht in han den te kunnen houden schroomde de partij er niet voor de verkiezingen te mani puleren. Steevast haalde de partij zo'n 70 tot 80 procent van de stemmen. Twee maanden geleden bood de voorzitter van Golkar in het volkscongres, Marzuki Darus man, namens Golkar excuses aan voor wat de organisatie, die pas kort een politieke partij is, in het verleden had misdaan. Onmiddellijk werd Darusman gecorrigeerd door voorzitter Tanjung. Excuses waren niet aan de orde omdat de organisa tie al streefde naar verbetering. Bovendien had Golkar niet al en verkeerde dingen gedaan maar ook goede daden verricht, aldus Tanjung begin november. Volgens hem waren er fouten gemaakt die iedereen had kun nen maken Inmiddels brokkelt de aan hang van Golkar af. Organisa ties die in het verleden verplicht lid waren, zoals de organisatie van leraren, hebben Golkar de rug toegekeerd. Afgelopen week hebben gepensioneerde gene raals uit Golkar een eigen partij opgericht, de PKP. Hoewel het debat daarover nog niet is afge rond, ziet het er naar uit dat Golkar het in de toekomst ook moet doen zonder de automati sche steun van de ambtenarij en delen van het leger, waar mee de organisatie in het verle den altijd een hechte band on derhield. Stakende mijnwerkers laten zich niet tegenhouden. Tijdens hun mars naar de Roemeense hoc k ver de brugpijlers, omdat het wegdek versperd is met meters hoge rotsblokken. foto epa robert ghement PETROSANI AFP-DPA-GPD In de Roemeense Jiu-vallei zijn duizenden mijnwerkers slaags geraakt met de politie, die pro beerde te verhinderen dat zij hun protestmars naar de hoofdstad Boekarest voortzet ten. De mijnwerkers uit de Jiu- vallei in het zuidwesten van Roemenië zijn sinds twee we ken in staking. Zij eisen van de regering een loonsverhoging van 35 procent en intrekking van het besluit om twee onren dabele mijnen in de vallei te sluiten. De staking kreeg gistermor gen een grimmig karalrter nadat een groep van naar schatting 10.000 mijnwerkers t unuit de stad Petrosani, 250 kilometer ten noordwesten van Boeka rest, tegen alle waarschuwingen van de regering in aan een mars op de Roemeense hoofdstad begon. Ongeveer 25 kilometer ten zuiden van de districts hoofdstad Petrosani hadden de speciale troepen van het min terie van binnenlandse zaken op de weg door de vallei een barricade opgeworpen. De mijnwerkers bestookten de po litie met keien. In een poging dé mijnwerkers tegen te hou den, bestookte de oproerpolitie de stoet demonstranten vanuit helikopters met traangas en trok zich een kilometer naar het zuiden terug. Dat stelde de mijnwerkers in de gelegenheid alsnog over de barricade te klimmen. Premier Radu Vasile bood de mijnwerkers gisteravond aan te onderhandelen, maar alleen als zij weer aan het werk gaan. Hij ging niet in op de eisen van de mijnwerkers. Jeltsin mogelijk onder het mes MOSKOU AFP-Rtr De artsen van Boris Jeltsin be slissen morgen na een gastro- scopie of de Russische presi dent aan zijn maagzweer ge opereerd moet worden. Dit heeft de leider van zijn artsen team, Sergej Mironov, gisteren laten weten. Van de uitslag van de gastro- scopie zal de verdere behande ling afhangen, evenals de duur van het verblijf van de 67-jarige Jeltsin in het ziekenhuis. Gister ochtend nog werd een behan deling met medicijnen geadvi seerd. Volgens de behandelende artsen mag Jeltsin zeker een maand niet werken, maar van Kremlin-functionarissen is ver nomen dat hij gevraagd heeft of de dossiers naar het ziekenhuis worden gebracht, zodat hij daar kan werken. Ook kan hij 2,5 drie maanden niet vliegen. Jel- tsins bezoek aan Frankrijk, dat voor later deze maand gepland was, is van de baan. De Russische president is zondagmiddag opgenomen in een ziekenhuis in Moskou. Af gelopen donderdag had Jeltsin voor het eerst sinds Kerstmis moeten terugkeren naar zijn kantoor in het Kremlin. Toen hij zonder verklaring wegbleef, zwol de geruchtenstroom over zijn gezondheid weer aan. De afgelopen jaren had de president hartproblemen en bezocht hij diverse kuuroorden en ziekenhuizen. In november 1996 onderging hij een bypass- operatie. Havel verwerpt speculaties over eerder aftreden De Tsjechische president Vacl av Havel heeft gisteren specula ties over een vervroegd terug treden verworpen. Wel zei hij de discussie over zijn opvolging toe te juichen. Havel stelde dat zijn (laatste) termijn als president pas over vier jaar verstrijkt. „Hoe eerder er over nieuwe kandidaten wordt gediscussieerd, des te be ter", zo benadrukte hij echter tevens de noodzaak om een op volger te vinden. Sinds een maand suggereren Tsjechische media dat de door een zwakke gezondheid ge plaagde president later dit jaar zal aftreden als Tsjechië is toe getreden tot de NAVO, een doel waarnaar Havel lange tijd heeft gestreefd. Bovendien geven opiniepei lingen aan dat de populariteit van Havel tot een dieptepunt is gedaald: 55 procent van de Tsjechen zou van mening zijn dat de president moet opstap pen. In december 1996, nadat hij was geopereerd aan kanker, stond nog 88 procent van de bevolking achter de voormalige dissident die na de omwente ling in 1989 president werd. LONDEN HARM HARKEMA correspondent Het hoogste Britse rechtscollege, de Law Lords in het Hogerhuis, buigt zich sinds gisteren opnieuw over de vraag of de Chileense oud-dictator Pino chet in oktober in Londen terecht is gearresteerd. Verwacht wordt dat de Law Lords, die in ieder geval deze week hoorzittingen houden over de kwestie, niet voor eind volgende week tot een uitspraak komen. Besluiten zij in het voordeel van Pinochet, dan wordt die onmiddellijk vrijge laten en mag hij terugkeren naar Chili. Zo niet, dan mogen de Spaanse autoriteiten in Groot- Brittannië een uitleveringsprocedure tegen Pino chet starten. Pinochet moet die procedure, die maanden en mogelijk nog veel langer kan duren, dan in Groot-Brittannië afwachten. Pinochet wordt in Spanje gezocht wegens moord op en marteling van duizenden politieke tegenstanders onder zijn regime in de jaren zeventig. De rechtszaak die gisteren is begonnen is in feite een terugkeer naar een eerdere fase in de in gewikkelde gerechtelijke procedure. Op 25 no vember al besliste een college van vijf Law Lords met drie stemmen voor en twee tegen dat Pino chet geen diplomatieke onschendbaarheid ge noot en dus niet onrechtmatig was gea n e tc c d. Minister van binnenlandse zaLen Jack Straw ba sloot naar aanleiding daarvan dat Spanje een ui - leveringsprocedure in gang mocht zetten. Advocaten van Pinochet tekenden echter be roep aan tegen de uitspraak van de Law Lords, omdat een hunner de schijn an pa nijdigheid op zich zou hebben geladen. Lord Hoffmann, die ten nadele van Pinochet had gestemd, is name lijk voorzitter van een inzamelingsfonds van de Amnesty International. De mensen ix-chtenorg nisatie is een vurig voorstander van berechting van Pinochet. In december haalde Pinochet zijn gelijk. Vijf andere Law Lords oordeelden dat Lord Hof mann ten onrechte in het college had ting g nomen, en vernietigden de uitspraak van hun collega's. Ze bepaalden dat een nieuw college van Law Lords de zaak opnieuw moest beoord len. Vier van de Law Lords die besloten dat de zaak moet worden overgedaan, maken nu deel uit van het zevenkoppig college dat opnieuw tot een oordeel moet komen. Kernvraag is of een staatshoofd (of in het geval van Pinochet een voormalig staatshoofd) in een derde land on schendbaar is voor de misdaden die ondei ijn regime zijn gepleegd. paramaribo armand snijders die veelal goedkoper en beter van kwaliteit zijn dan die van eigen bodem. Veel bedrijven zijn hierdoor in de problemen gekomen en hebben in een enkel geval de deuren zelfs moeten slui ten. Vorig jaar importeerde Suriname voor bijna 80 miljoen dollar uit andere Caricom-landen, terwijl de export nog geen 30 miljoen dollai ople 1 Op de internationale markt moet 1 e i vooral hebben van de handel met dc enk Staten. Door Europa wordt de Caricom niet ezi een serieuze handelspartner. Volgens MatPo secretaris internationale zaken van de VNO/N CW in Den Haag, is dat vooral te wijten aan de beperkte mogelijkheden binnen het gebied „Het Caribisch gebied kenmerkt zich door kleinscha ligheid, gebrek aan economische integratie en hoge schuldenlast en een tekort aan grondstof fen", zo schetst hij het probleem. KORTINGSBON Straat huisnummer: Giro- bankrekeningnummer: CORRESPONDENT De Surinaamse toetreding tot Caricom, het Cari bische handelsblok, heeft de economie van het land bepaald geen goed gedaan. De lokale pro ductiesector was onvoldoende voorbereid, terwijl de Surinaamse consument nu wordt overspoeld met goederen uit de regio. Suriname is de eerste helft van dit jaar voorzit ter van de Caricom, waarvan het ruim drie jaar geleden lid werd. President Jules Wijdenbosch hoopt het voorzitterschap te kunnen aangrijpen om het tij te keren. Suriname werd op 4 juli 1995 lid van het ruim 25 jaar geleden opgerichte handelsblok. De loka le producenten waren totaal niet voorbereid op de nieuwe markt die ontstond. Wat dat voor ge volgen heeft gehad is te zien in de winkels. De schappen liggen vol met produkten uit de regio De nieuwe Ecotone Ambiance spaarlampen van Philips zien er veel mooier uit, geven gezellig en sfeervol licht en gaan gemiddeld vijf jaar meè.Vul nu de bon in, plak de streepjescode c bij en u ontvangt f 2,50 retour op uw bank- of girorekening. de afgebeelde model ing. (Opsturen .n een gesloten enveloppe voor 27 mar I25I6.5680WD Son. Posttegel met nodig

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7