Leidsch Dagblad 14 Spanning rond Kosovo loopt op n Siemerink verliest ewapende overvallers pakt in Leimuiden ark Cronesteyn wijkt ellicht voor bedrijven Antifascisten mishandelen CD'ers met knuppels 'Niet paniekerig doen over Latijn op school' Treinverkeer rond Amsterdam gestoord TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. )AG 19 JANUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 ïsprek van de öag Goedkope vakantie zwakbegaafd stel pakt duur uit Economie Kerk en Samenleving Lego zit in de rode 9 cijfers en moet afbouwen Mexico wacht af wat de paus in petto heeft Cultuur en Kunst iemerink verloor vanmorgen van de Armeniër Sargis Sargsian. daarmee uitgeschakeld in de Australian Open. foto anp paul vreeker Jan Siemerink is de Au- ian Open afgelopen. De irige Rijnsburger verloor in Melbourne in de te ronde van de Armeniër Sargsian, 4-6 6-3 2-6 3- rgsian staat 99ste op de Idranglijst. erink nam voor de ne- e keer deel aan de Au- an Open. Bij zijn debuut aide hij zijn beste pres- de vierde ronde. Daarna hij twee keer tot de der inde. is Moya, in Melbourne lerde geplaatst, is ook uit oemooi. Hij verloor van uitser Nicolas Kiefer, 6-7 66-3. Sjeng Schalken meer succes, hij versloeg mas Muster. Peter Wes- stond niet helemaal fit op verloor van Jim merikaan, viervoudig d-slamwinnaar, baarde en met uitspraken over Courier vermoedt dat er in het Europese tenniscir- cuit gebruik wordt gemaakt van bloeddoping EPO. Cou rier meent bovendien dat Pe- tr Korda na zijn positieve controle op nandrolon on middellijk voor een jaar ge schorst had moeten worden. In zijn ogen had Korda op de Australian Open zijn titel niet mogen verdedigen. Korda won in die eerste ronde in vijf zware sets van de Spanjaard Blanco. In de der de set ging de titelverdediger door zijn linkerenkel. Krim pend van de pijn vervolgde de Tsjech het duel. Maar gaandeweg zakte de pijn en in de vijfde set liep de 'Woody Woodpecker" van het tenniscircuit weer als een kie vit. Tot ergernis van Blanco die vermoedde dat Korda theater speelde. De Span jaard weigerde zijn tegen stander na afloop de hand te drukken. Pagina 23: Superdag Schalken inwoners van Almere van 22 jaar oud hebben een ige Alphenaar gisteravond van een wa- overvallen. Ze gingen er zijn handtas met daarin kleine hoeveelheid soft- in een auto vandoor. Kort overval konden ze wor- angehouden op de Gene van Merleweg in Leimui- overval had rond tien uur op de Argostraat in de Al- e Sterrenbuurt. Het toffer dat niet gewond noteerde het kenteken le vluchtauto en infor meerde de politie over de rich ting waarin het tweetal was ge vlucht. Met assistentie van de politie uit Leiderdorp kon de politie van Alphen de verdach ten korte tijd later inrekenen. Het wapen hadden zij op het moment van de aanhouding niet meer bij zich. Volgens politiewoordvoerder H. Schimmel is het slachtoffer van de overval actief in het Al- phense drugscircuit. De Alphe naar zegt zijn overvallers niet te kennen. Volgens Schimmel is het mogelijk dat beide partijen een afspraak hadden over de te verhandelen drugs of dat de overvallers wisten wat er in de tas zat. RUUD SEP Cronesteyn moet 'lijk wijken voor de groei Leiden. In vier scenario's oor de ambtelijke project- 1 Oostflank zijn opgesteld, het polderpark niet één ongemoeid. Twee scena- uit van het volledig vijnen van Cronesteyn ten van woningen en be- In de andere twee op- vordt het park verkleind, projectgroep heeft de ver- 0 jUl 'ende ontwikkelingsrich- n aangegeven voor de rant van Leiden, oftewel zone aan beide zijden de A4. Bij de ontwikkeling 'et gebied lijkt het uitgeslo- om in de Zoeterwoudse s Polder te gaan bouwen r er ook aan de Leidse offers worden gebracht, 'n Leiden moeten daarom e gebieden wijken voor bebouwing. Naast het polderpark staan ook de volkstuinen in de Oost- vlietpolder ter discussie. In alle scenario's worden de volkstuin ders verplaatst naar ofwel de Grote Polder, ofwel de Leider- dorpse Munnikenpolder. Alle scenario's gaan uit van ingrijpende veranderingen in de Grote Polder. In de meest 'vriendelijke' optie wordt het veenweidegebied deels voor volkstuinders en deels als nieuw polderpark ingericht. Het meest ingrijpende plan gaat uit van 6.000 woningen en 160 hectare bedrijventerrein op Zoeterwoudse grondgebied. In dat laatste geval wordt de be bouwing aan de oostkant op nieuw 'ingepakt' met een groot park op de grens met het Groe ne Hart. Pagina Leiden: Regio verdeeld over toekomst Zelfs Rusland vraagt Milosevic standpunt te herzien De keiharde opstelling van de Joegoslavische president Milosevic jaagt de spanning rond de provincie Kosovo omhoog. Twee NAVO-generaals hebben vandaag een onderhoud met Milosevic om hem te waarschuwen dat de verdragsorganisatie klaar staat om in actie te komen als hij niet zorgt dat er een einde komt aan de schending van het staakt-het-vuren. pristina anpspelen. Ze eisten het vertrek van de leider van de OVSE- De autoriteiten in Belgrado waamemersmissie, William hebben gisteren klaarblijkelijk Walker, en weigerden de hoofd besloten het spel met de inter- aanklager van het Joegoslavië- nationale gemeenschap over Tribunaal, Louise Arbour, toe- het bloedbad in Racak hard te gang tot Kosovo, waar zij on derzoek wilde doen naar de moordpartij. Tegelijkertijd breidde het Ser vische leger zijn militaire ope ratie in de omgeving van Racak uit. De Servische autoriteiten lieten gisteren de stoffelijke res ten van de 45 vermoorde Alba nezen weghalen uit de moskee waar zij lagen opgebaard. De lijken zijn naar de Kosovaarse hoofdstad Pristina overge bracht, 'voor onderzoek'. Al deze ontwikkelingen heb ben ervoor gezorgd dat Joego slavië en de NAVO aan de rand van een 'zeer ernstige crisis' staan, zei Richard Holbrooke, de Amerikaanse speciale gezant voor de Balkan. Holbrooke sloot vorig jaar oktober na lang durige onderhandelingen een overeenkomst waarbij de Joe goslavische president Milosevic beloofde het geweld in Kosovo in te dammen. Door zijn troe pen terug te trekken voorkwam Milosevic NAVO-luchtaanval- len. Joegoslavië vindt dat het hoofd van de waarnemersmis sie, William Walker, het land uit moet. Hij zou partij hebben ge kozen voor het Kosovo Bevrij- leiden Telefoneren met een kwartje op zak kan weer op het station. Leiden Centraal had gisteren de primeur. Daar werd de eerste telefooncel van Telfort geopend door Tel fort-directeur Koos van der Meulen na een optreden van een groepje dansers en een weelderig uitgedoste drumband. Het telecombedrijf, een joint venture van de NS en British Telecom, vervangt de komende maanden alle 770 KPN-telefoons op perrons en stationshallen en -pleinen in Nederland. De munttelefoon werd enkele jaren geleden door KPN afgeschaft wegens het gevaar van inbraak en diefstal. Telfort zegt dat het daar wat op gevonden heeft. Alle telefooncellen staan in verbinding met een centrale. Een kraakpoging gaat dan ook niet onopgemerkt voorbij. Wie echter z'n huidige tele foonkaart in een sleuf van de nieuwe telefoonzuilen en -cellen duwt om te bellen, komt voortaan bedrogen uit; de kaarten van KPN Telecom werken niet op de apparaten van Telfort. Te duur, aldus Van der Meulen. In plaats daarvan is een eigen kaart van het be drijf te koop bij de NS-loketten en de Wizzl's-winkels. Pagina Leiden: Mediaspektakel luidt primeur voor Leiden in. foto hielco kuipers Vroeger raadslid Meijer zou slachtojfer zijn leiden robbert minkhorst Twee CD'ers zijn gisteren voor en in het Leidse stadhuis door een knokploeg be laagd met knuppels en ijzeren staven. De CD'ers, een 25-jarige Rotterdammer en een 34-jarige Delftenaar, raakten licht gewond. De daders, een groep van 15 tot 20 mensen die zichzelf 'antifascisten' noemen, zijn gevlucht. De politie neemt de zaak hoog op. De actiegroep Antifa Leiden heeft in een persverklaring de verantwoordelijkheid voor de actie op geëist. In de verder anonieme verklaring be weert de groep dat één van de twee mannen het vroegere Leidse CD-raads- lid Daan Meijer is. Hij probeerde 'met enkele van zijn kameraden' op het stad huisplein handtekeningen te kopen om zijn partij te kunnen inschrijven in het kiesregister voor de verkiezingen van de Provinciale Staten. Eerder beschuldigde het WD-raadslid Alexander Geertsema Meijer van dezelfde praktijken. De poli tie wil niet zeggen of het vroegere CD- raadslid één van de twee slachtoffers is. Meijer woont in Rotterdam. De CD'ers verklaarden tegenover de politie dat een voorbijganger een discus sie met hen was aangegaan. Later keer de hij terug met 'een knokploeg'. De ac tievoerders sloegen met knuppels en staven op het tweetal in. De Delftenaar werd geraakt en kon later vluchten. De tweede man werd in het nauw ge dreven en zocht een heenkomen in het stadhuis. Hij verschanste zich achter een balie, maar de 'antifascisten' dron gen het gebouw binnen en sloegen een gat in de balie. De Rotterdammer kreeg nog een klap op zijn pols. Pagina Leiden: Herkomst actiegroep Antifa onduidelijk NR. 41904 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Puinruimer John May 'gooit Q-bus écht open' Gratis juridisch advies Tijdens het inluopspreekuur van Hengst Advocaten Iedere woensdagavond van 19.00 uur tul 20.30 uur aan de Rijnstraat 37 te Katwijk HET WOORD IS AAN Dolores Thijs Op de landkaart des levens is iedere mens een eiland. dingsleger door de schuld voor het bloedbad van Racak bij het Servische leger te leggen. De OVSE zegt dat Walker blijft waar hij is en eiste gisteren dat de Joegoslavische regering de uitwijzing inslikt. De hele inter nationale gemeenschap keurde de maatregel van Belgrado in scherpe bewoordingen af. Ook Milosevic' traditionele bondge noot Rusland vroeg Joegoslavië terug te komen van zijn stand punt. Pagina 2: Commentaar nu eb danr motregen^ 5°/8° 276° 178° 40% 20% 50% 10% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina24 VANDAAG 24 PAGINA'S Buitenland6,7 Cultuur21 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17 RTV/programma's11 Sport23 Strips10 Super Oldtimerfestival in de Groenoordhallen in Leiden, waarvoor een kortingsbon op de pagina Uitgaan. Bonden willen veel hoger bod van Hermans den haag anp Informeel overleg tussen amb tenaren van minister Hermans en de onderwijsbonden over een nieuwe onderwijs-CAO heeft gisteren geen zicht gebo den op een oplossing. Dat zeg gen woordvoerders van de Al gemene Onderwijsbond (AOb) en de Onderwijsbonden CNV. Zij praten later deze week ver der. Hermans' ambtenaren gin gen gisteren weer met de bon den aan tafel tijdens de eerste dag van een estafettestaking. Volgens een woordvoerder van de CNV-bonden spraken zij zo'n zes uur met elkaar, vooral over de vergelijking van het bod van Hermans met de politie- CAO die zaterdag werd afgeslo ten. De bonden willen dat Her mans meer geld beschikbaar stelt voor loonsverhoging. „Maar uit niets is gebleken dat Hermans van het kabinet ruim te heeft gekregen dat in de rich ting komt van het bod van Pe per", aldus de woordvoerder van de AOb. Het ministerie van onderwijs wilde niet op het ge sprek ingaan. Eerder beweerde Hermans dat zijn bod net zo goed was als dat van minister Peper (bin nenlandse zaken) aan de poli tie. De politie zag af van acties toen daar te elfder ure een CAO werd gesloten. utrecht anp caroune van overbeeke Het vak Latijn voldoet op tweederde van de scholen niet aan de eindexamenei- sen. De moeilijkheidsgraad van schoolonderzoeken loopt op verschillende scho len sterk uiteen. Dit conclu deert de Inspectie van het Onderwijs in een evaluatie van het schoolonderzoek La tijn in het schooljaar 1997- 1998. Van de scholen slaagt 63 procent er niet in om de vwo-eindexamenkandidaten minimaal 45 bladzijden La tijnse teksten te laten lezen, vertalen en interpreteren. De Onderwijsinspectie vindt het 'zorgelijk' dat de omstandig heden op school 'kennelijk onvoldoende ruimte bieden het examenprogramma vol ledig uit te voeren'. Op het Stedelijk Gymasium in Leiden lezen de leerlingen wel de vereiste 45 bladzijden. J. Toorenaar: „Bij ons op school beginnen de leerlin gen ook al in de eerste klas met Latijn. Dat is niet overal het geval." Het Aquino Colle ge heeft meer moeite om aan de eis te voldoen, aldus J. Sa- velkoul. „Het is keihard wer ken, maar het lukt wel. Ver der gaat volgend jaar de eindexameneis omlaag. We hoeven hier dus niet panie kerig over te doen." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. haarlem gerard van putten Het treinverkeer in de omge ving van Amsterdam heeft van morgen als gevolg van een werkonderbreking van NS-per- soneel in Lelystad en een seinstoring op station Schiphol ernstige hinder ondervonden. Uit onvrede met de verlof dagenregeling van de NS voer den machinisten en conduc teurs vanmorgen tussen half vijf en zeven uur 'werkoverleg', waardoor in de vroege uren geen treinen reden tussen Lely stad, Almere en Amsterdam. Na de bijeenkomst hebben machi nisten en treinconducteurs de hoofddirectie een ultimatum gesteld om voor morgenavond zes uur eerder gedane toezeg gingen alsnog na te komen. De stremming, die rond vier honderd reizigers op station Le lystad dupeerde, werd verhe vigd door een seinstoring die tegen zes uur station Schiphol trof. Daardoor ontstond vol gens NS-woordvoerder Van den Berg een cumulatie van proble men. „De afvoer van de reizi gers in Lelystad werd extra ver traagd. Bovendien konden op Schiphol spoor 3 en spoor 4 niet worden gebruikt, met als consequentie dat de intercity's Amsterdam-Leiden via Haar lem moesten worden omgeleid. Postcode: - Tel: - {I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal /Q automatisch (f. 96.90) automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) Nr. bank/giro: - - Handtekening: - Leidsch IÜ& Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 8 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1