Lekker eten in een lawaaierige atmosfeer Martijn uit Oegstgeest lokt extra publiek naar 'Miss Saigon' Leiden Regio Borrelen tussen de dode dieren af eis Ondernemersclubs piekeren niet over fusie AAN TAFEL 19 JANUAR11999 chef wim wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra. 071-5356430 De musical Miss Saigon in het Scheveningse Circusthe ater trekt momenteel extra veel bezoekers uit de Leidse regio. Reden: de vijfjarige Martijn Oei uit Oegstgeest speelt er de hoofdrol in. Hij speelt het jon getje Tam, het zoontje van hoofdrolspeler Kim die zich in ^ebeun t. Phar- pleegd et Leidse e en aceutisch itse vq 'handelt' nemei de dieren, e zake is, het na- c is nie orischmu- luitdrip it vorig dat va ipu- luitvcx ikker eeft alleen •ren bin- muren. edat Phar- nieuw- eptie - in- indleiding week nu ld binnen invan Na- Ie week kend dat Luis Ri nnan, het Mei hgemani- nferen e dier van ig. moge- en stukje j] bij het aan. getocn 'an elk roceso e delic aan de veg wordt Is dat idee elfde strijd l atsborrel en ij enenpijl- (Zap rbuiten r tINou, liming- Qict'zö teleur o Zedi ns kui »^,et de vat 000 eei Ideal, wél gebo- ien soort- (fgelopen najaar kwam ik voor het eerst in Naturalis, tijdens een kennisma kingsbijeenkomst met het bedrijf In- troGene. We bou wen namelijk een nieuw hoofdkan toor in het Bio Science Park en daarin wordt In- troGene onze buurman. Terwijl we elkaar nog niet kenden - en onze andere buurman Naturalis even min. Enfin, van het één komt het ander, je raakt aan de praat. Bleek dat Naturalis zeer ge ïnteresseerd was in een eventuele tentoonstelling over biotechnolo gie én in Herman. Populair gesteld: men wil daar niet alleen 'dode', maar ook 'leven de' dieren laten zien." „Inmiddels wistik dat wij de proef- boerderij in Pols broek zouden slui ten omdat we geen runderen meer mogen klo nen, dus voor Her man en zijn twee kalfjes een oplos sing moesten vin den. De projectlei der van Naturalis was gelijk enthou siast. Zo kan een balletje dus rol len." Pharming rolt zelf ook maar door. Het tien jaar jonge bedrijf telt nu 140 man/vrouw perso neel, maar denkt in de nieuwbouw, inclusief centraal laboratorium, zo'n 200 werknemers onder te brengen. De club timmert onder leiding van directeur George Hersbach vooral internationaal aan de weg, maar wil de regionale rela ties vooral niet vergeten. De universiteit, TNO, het Acade misch Bedrijven Centrum, het Ne derlands Centrum van Directeuren (afdeling Leiden): ze waren nadruk kelijk voor de nieuwjaarsrecep tie uitgenodigd. Gerard van Beynum: ,,We hechten veel be lang aan-een goe de relatie met de Leidse regio. Daar entegen kwam er ook een Ameri kaan speciaal voor de receptie even overvliegen." de Vietnamoorlog staande moet zien te houden. Ouders, schooljuffen, kinderen, familie en vrienden: allemaal willen ze de kleine Martijn als het jongetje Tam de sterren van de hemel zien spelen en ach teraf 'backstage' met hem mee naar de bekende artiesten glu ren. Martijn zelf ondergaat alle belangstelling rustig: „Hij blijft er onverstoorbaar onder", er vaart zijn moeder. Afgelopen zondag trad hij wederom in de spotlights en komende weken 'mag' hij nog drie keer. Hoe komt een 'gewone' kleuter uit het kleine Oegstgeest bij zo'n musical-spektakel terecht? Martijns moeder Antoinette Oei: „Ik zag Miss Saigon zelf een paar jaar geleden al en toen las ik in het programmaboekje dat ze kinderen met een Azia tisch uiterlijk zochten. Er is een heel leger kinderen nodig, om dat ze van de Arbeidsinspectie maar vier keer per jaar mogen optreden. Via-via heb ik hem aangemeld. Twee keer moest Martijn auditie doen en toen was het bekeken. Tekst heeft hij niet, dat is wel weer gemakke lijk. En hij vond het zelf leuk. Want dat is een voorwaarde van de organisatie: het kind moet echt zélf willen, anders beginnen ze er niet aan". „Inmiddels heeft hij al vier keer meegespeeld en omdat we nu in een nieuwjaar zitten, mag Martijn nóg vier keer meedoen. En ik zit natuurlijk iedere keer op de eerste rij. Het leuke is: na afloop krijgt Martijn altijd het meeste applaus. Antoinette Oei ervaart datje als moeder-van-een-musicalster retje vooral uit de buurt moet blijven. „Ja, je wordt afgevoerd. De vijfjarige Martijn Oei (in het gele shirt naast de juf): 's avonds tot elf uur op het toneel bij Miss Saigon, 's morgens gewoon weer bij juf Joke in de klas. foto hielco kuipers Je levert je kind af bij de arties tenfoyer en mag er verder niet bij blijven. Een begeleidster en een ontwikkelingspsychologe ontfermen zich over hem en houden hem constant in de gi Martijn maakt zelf weinig woorden vuil aan zijn optre dens. Hij mag 's morgens na de voorstelling (als hij tot elf uur op de planken heeft gestaan) iets later naar school. Dat hij als beloning een spaarbankboekje heeft gekregen, zal hij over een jaar of wat wel aardig vinden. Blijer is hij nu met de Miss Sai- gon-pet die hij heeft gekregen, en met de extra aandacht van fotograaf, juffen en kinderen. pe ierritsen (personeelszaken) en George Hersbach (directeur) Vming prikken een cocktailtje weg tijdens de nieuwjaarsre den een adempauze voordat er weer een stormachtig jaar kt bij het Leidse bedrijf. foto taco van der eb yo) ;aan doe je voor je lol. Wat gaat neen avond verwend worden M aede kok en een aardige ober die i ettige omgeving het ene na het gstrelende gerecht voorzet? Hoe- !e mensen denken dat het in alleen om het voedsel gaat, ire genoegens flink verziekt »r chagrijnig personeel of rigTL-licht. Om nog maar te n 'muzak' die te hard staat of tsigaren. Iets dergelijks over- in het piepkleine restaurantje 'e Bijlen aan de Leidse Mors- Ti er rant a mek linaire g i machtig II irijvenv* korting? ding pö dieperp< ,0. ïldteenK adopt leilijklo n (oteenr jkenLei :en voort" 1,1 itgeveql m Mooie 'primeur' van het Leidse de partement van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del en de Leidse Vereniging voor On dernemingen (LVI). Voor de gezamen lijke nieuwjaarslunch in Holiday Inn hadden de clubs de aankomend lan delijk CDA-voorzitter, Marnix van Rij, weten te strikken. Nog 'vers' en stra lend van enthousiasme is deze Was senaarder, die niet bang is om zijn partij kritisch te benaderen („Het CDA zal harder en beter moeten werken om de concrete ideeën voor het voet licht te brengen"). Lovende woorden gonsden er na af loop van zijn voordracht door de lucht boven de ondernemers, plaatselijke politici en bestuurders uit diverse ge ledingen in en om Leiden. Van Rij 'bekt' goed, heeft flair, is finan cieel onafhankelijk want ondernemer (accountant) en is ook nog relatief jong (38), hetgeen tegenwoordig ook een must blijkt te zijn. In zijn eigen woonplaats heeft Van Rij al een der tienjarige politieke carrière achter de rug. Maar voor de Wassenaarse poli tiek is hij écht verloren: „In maart neem ik afscheid van de gemeente raad. Anders gaan er te veel zaken door elkaar lopen", aldus Van Rij, die bekent dat het geen pre is om Wasse naar als woonplaats te hebben. „Men vereenzelvigt het altijd als elite-ge meente, terwijl het - op die villawijk na - toch een gewoon dorp is. Enfin, jullie in Leiden weten dat natuurlijk al wel." De druk bezochte nieuwjaarsbijeen komst is ieder jaar het enige gezamen lijke 'uitje' van de Leidse Vereniging voor Ondernemingen en de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De clubs grazen ongeveer dezelfde weiden af, hangt er geen fusie in de lucht? „Beslist niet, daar zouden we allebei slechter van worden", zegt Pim van Duuren, 'Maatschappij'- voorzitter en in het dagelijks leven ad vocaat in Leiden. Bestuurslid notaris Renée Meiners houdt de boot ook af: „Deze bijeen komst is altijd heel leuk, maar je hebt het toch over twee verschillende orga nisaties. De LVI is echt een belangen vereniging, terwijl wij een soort plat form zijn. Bovendien zijn hier heel wat aanwezigen van beide clubs lid. Want Leiden blijft natuurlijk maar klein en je komt elkaar toch overal weer te gen." Ja, Leiden is klein. We namen in Holi day Inn niet alleen geestelijk, maar ook stoffelijk voedsel tot ons en be landden aanvankelijk tot onze schrik aan een tafel tussen drie volstrekt on bekende heren. Blijken er al aftastend toch weer genoeg dwarsverbanden en raakvlakken voor een aardig gesprek. Eén van de tafelgenoten is Ed Cohen, commercieel directeur van de Rabo bank Leiden/Oegstgeest, met een gloedvol verhaal over de actie die de bank (al vóór de orkaan Mitch trou wens) voor Nicaragua houdt. „Onze honderd personeelsleden hebben er zelfs spontaan de kerstpakketten voor ingeleverd en de directie heeft het vrij gekomen bedrag verdubbeld. Leverde toch weer 20.000 gulden op." Tweede tafelgenoot blijkt Cas Kort- mann, directeur van een Leids bedrijf in laboratorium-benodigdheden en telg uit het roemrijk Zoetervvouds ge slacht. „Waar ik ook ben, komt die achternaam ter sprake. Ja, mijn vader was de eerste en enige huisarts in het dorp. Hij is nu 90 en nog volop actief in Zoeterwoude. Vorig jaar heeft een kleindochter hem nog op de PC leren werken." En als derde treffen we Joop Gijsman, bestuurslid van de Stichting Indus trieel Erfgoed STIEL, met wie we in een gloednieuwe Holiday Inn-zaal een gloedvol gesprek over het behoud van mooie, oude gebouwen in en rond Leiden hebben. Totdat één van de an dere heren opstapt met de opmerking: „Kom, ik ga nog 's wat verdienen van- pen is een café dat sinds jaar en Wis serveert. Bij de borrel zijn lekkernijen te bestellen en in de iet terras kunnen gasten zelfs 0 n verse oesters. Sinds kort heeft naparte ruimte ingericht, een •amertje waar in afzondering kan dineerd. Nieuwsgierig geworden van de kok van De Bijlen, re- we een tafeltje. ivolle café banen we ons op een jaans-avond een weg naar de pte achterin Huis De Bijlen. De id mensen in het restaurantge- één hand te tellen. We nemen de trap en vernemen van de f ober dat hier nog niet zo lang toiletten waren. Cafébezoekers ertollige vocht kwijt willen, moe de eerste verdieping via dezelf- merken wij al snel. Het regelma- n vergezelt ons de hele avond. vroeger dus de wc's waren, na een - waarschijnlijk grondige ®g. Marmeren vloertegels, zacht- n. met linnen gedekte tafeltjes en svan Pablo Picasso maken het er fnaam toeven. De ober is vriende- Het Huis De Bijlen Morsstraat 60 Leiden Tel. 071 -5125671 Keuken: goed Menukaart: compact Ambiance: lawaaierig Bediening: vr.- Prijs/kwaliteit: redelgk vriendelijk lijk en schenkt ons twee glazen rode huis wijn in (Cötes de Ventoux). Jammer alleen van dat constante orkest van stemmen op de achtergrond. Het geluid zachter draaien, is onmogelijk. We concentreren ons op de compacte kaart waar zowel vis- als vleesliefhebbers iets van hun gading kunnen vinden. De kok houdt van wild, zo valt ons op. Hoofdgerechten zijn er onder meer met kotelet, ribeye, griet, hazerug en wilde eend. Voor de vegetariërs is er een toumedos van geitekaas. Buiten de kaart heeft de kok vandaag iets extra's ge maakt: fazant, zo vertelt de ober. We kiezen als voorgerecht de vissoep met zeeduivel en aioli (9 gulden) en een salade met gerookte eendeborst, reepjes gerookte zalm en pijnboompitjes (14,50). Mijn soep smaakt lekker, al had ik gehoopt op iets meer vulling. In het diepe bord drijven hooguit vier dobbelsteentjes vis in een ver der wat waterige substantie. Een stuk stok brood - met aioli? - heeft veel van het soep- nat geabsorbeerd. Een goede vissoep is naar mijn idee wat steviger. Het voorgerecht van mijn tafelgenoot smaakt lekker: een verrassende combinatie van zalm met eendeborst. Maar mijn ge sprekspartner mist iets in de dressing die alleen uit olie bestaat. Hij verlangt naar een 'zuurtje': een vleugje citroen of azijn. Verder vinden we het jammer dat er bij het mandje warme brood geen boter wordt geserveerd. We hebben geen zin om erom te vragen. De jongeman van de bediening komt af en toe vragen of alles naar wens is en doet zijn uiterste best om het ons naar de zin te ma ken. Dat stemt tot tevredenheid. Over de hoofdgerechten hebben wij ook niet te kla gen: mijn fazant (38 gulden) wordt opge diend met zuurkool, spek en rookworst. De vogel is een tikje droog, maar hij smstakt lekker. De nootjes lamsfilet (38 gulden) in portsaus met gehakte truffel zijn ook goed. Erbij krijgen we een schaaltje verse frites en sla (consequent zonder azijn). We drinken er de rode huiswijn bij die zacht van smaak is (Ventoux - een half karafje voor 15 gul den). De maaltijd stemt ons tevreden. Op wat de tails na was het eten smakelijk. Het nage recht van mijn partner is een heerlijk aan- stampertje: mousse van bittere chocola, vermengd met gecarameliseerde en gehak te walnoten 11,50)Zelf heb ik een sappig peertje in chocoladesaus. Hoewel we de kok niet zouden willen bele digen - hij heeft echt zijn best gedaan - zijn we toch een tikje opgelucht dat we het pand kunnen verlaten. We hebben namelijk bijna schele hoofdpijn van het gebonk op de trap en het geroezemoes uit het café. Als we het pand 144,50 gulden lichter verlaten, zien we dat veel cafégasten een bord met foto mark lamers eten voor hun neus hebben. Een volgende keer zullen wij waarschijnlijk hetzelfde doen: deelnemen aan de herrie is beter dan er naar te moeten luisteren. tekst stella carson

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15