Theologiestudenten kennen bijbel niet Mexico wacht af wat paus in petto heel Kerk Samenleving Oud-synodevoorzitter Jörg (86) overleden !en sl Leidsch Dagblad DINSDAG 19 JANUAR11999 19 J Rebellen ontvoeren elf religieuzen rome/freetown Rebellen in Sierra Leone hebben elf buitenland se religieuzen ontvoerd, onder wie zes nonnen van de orde die door moeder Teresa is gesticht. De geestelijken zijn een week geleden ontvoerd in de wijk Kissy in het oosten van de hoofd stad Freetown. Een pater in Sierra Leone kon het bericht pas gis teren bevestigen. Behalve de nonnen zijn vier Italiaanse en een Spaanse priesters ontvoerd. De opstandelingen in Sierra Leone houden sinds vorige week maandag ook de aartsbisschop van Freetown, mgr. Joseph Henry Ganda (66), in gijzeling. Verder houden ze nog altijd de 64-jarige Italiaanse pater Mario Guerra vast. Guerra werd november vorig jaar ontvoerd. Joods kerkhof beklad gottingenOnbekenden hebben de muur van het joodse kerk hof in de Duitse stad Göttingen met vier hakenkruisen beklad. Een week geleden waren op de toegangspoort en een grafsteen ook al hakenkruisen aangetroffen. De politie stelt een onderzoek in. De daders hebben de nazisymbolen in de nacht van zaterdag op zondag met witte verf aangebracht, deelde de politie maan dag mee. In de omgeving van de begraafplaats zijn ook haken kruisen gevonden in een winkelcentrum en bij een kinderspeel plaats. Oecumeen Cullmann overleden bazel» De nieuwtestamenticus en oecumenische pionier Oscar Cullmann is zaterdag op 97-jarige leeftijd in Chamonix overle den. Van 1938 tot 1972 Vvas hij hoogleraar aan de Universiteit van Bazel. Daarnaast was hij vele jaren gastdocent aan de Sor- bonne in Parijs. Cullmann werd vooral bekend door zijn oecu menische activiteiten. Al in de jaren '20 voerde hij gesprekken met rooms-katholieken en orthodoxen. Hij was in 1958 een van de initiatiefnemers van het oecumenisch-theologisch instituut Tantur in Jeruzalem. Als eerste protestant ontving hij in 1993 de internationale Paulus VI-prijs uit handen van kardinaal Martini, aartsbisschop van Milaan. Profetische seminars alphen aan den run 'Het bovennatuurlijke van God ook in de 21-ste eeuw'. Dat is het thema van een tweetal seminars dat het echtpaar Jaap en Zwaantje Kooy zaterdag 23 en zondag 25 janu ari houdt in het Scala CoÜege aan de Diamantstraat 31 in Al phen. Mensen moeten geen bovennatuurlijke leiding zoeken bij waarzeggers en astrologen, zo luidt de stelling van het echtpaar, 'want God wil vandaag nog spreken door Zijn woord, de bijbel'. Het echtpaar Kooy verrichtte jarenlang zendingswerk in Indone sië en Australië. Sinds 1989 is Jaap Kooy directeur van het Evan gelie Centrum in Zevenhuizen. De seminars beginnen zaterdag avond om acht uur en zondagochtend om tien uur. De Nieuw Leven Praise Band luistert de diensten op met zang en muziek. Tienerdienst over vrijheid runsburg» Theatergroep Vivid uit Aalsmeer speelt komende zondag drie stukken in een tienerdienst in de Bethelkerk in Rijnsburg. Het thema van de dienst, die wordt geleid door domi nee D. Verboom, is vrijheid Na de dienst, die om 17.00 uur be gint. is er gelegenheid een drankje te drinken en nog wat na te praten. Winkeler voorzitter De Bazuin den bosch Dr. L. Winkeler is benoemd tot voorzitter van de stichting De Bazuin, uitgeefster van het progressieve rooms-ka- tholieke opinieblad. Hij volgt J. Reuten op. die vorig jaar april na twaalf jaar afscheid van het bestuur nam. Het tweewekelijkse blad heeft 6000 abonnees. De theoloog Winkeler (47) is sinds 1985 als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het Ka tholiek Documentatie Centrum in Nijmegen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen: te Aartswoud. Abbe- kerk/Lambertschaag en Opper does, W. Smit, kandidaat uit Haarlem; te Ameide-Tienhoven en te Reeuwijk, W.J. Dekker te Molenaarsgraaf: te Eek en Wiel, H.W.J. Faassen te Wezep (Pauluskerk); te Giessen-Oude- kerk-Peursum. F.A.J. Heikoop te 's-Graveland: te Oud Avereest- Baikbrug. G.J. Gardenier te Wemeldinge en Kattendijke; te Winterswijk (wijk 3)(toez.H.J. ten Brinke te Gendt, die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Ryptsjerk (SoW), mw. S.A.F. Hofstra te langezwaagen Lippenhuizen- Hemrik. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Ede. C P Koole te Stiens; te Tzum (SoW), C.G. Kant te Boornbergum en Kortehem- men. Aangenomen: naar Apeldoorn (parttime), mw. C.A. Fijnvan- draat-de Ridder, kandidaat uit Veenendaal; naar Pesse, J. van den Berg, kandidaat uit Kampen, die bedankte voor Vries. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Vlaardingen, B L C. Aarnoudse. kandidaat uit Ba- rendrecht. Bedankt: voor Dokkum, H. de Bruijnete 's-Gravenhage-West; voor Wildervank-Veendam i.c.m. Zuidlaren, P.C. de Lange te Thesinge. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Dordrecht. A.T. Ver- gunst te Kalamazoo (VS). Bedankt: voor Gouda. M. Karens te Werkendam; voor Kapelle-Bie- zelinge, A.B. van der Heiden te Utrecht. ermelo anp Dominee J. Jörg, oud-voor zitter van de synode der Ne derlandse Hervormde Kerk, is op 86-jarige leeftijd in zijn woonplaats Ermelo overle den. Dat heeft de familie bekendgemaakt. Jörg, die onder anderen bij Karl Barth in Bazel stu deerde, was vanaf 1939 pre dikant in Sint Jansga (het huidige Sint Johannesga), Nieuw-Vennep, Vorden, Breda en Apeldoorn. Na zijn emeritaat in 1977 was hij nog tot 1983 voorganger van een protestantse ge meente in Ganterschwiil in Zwitserland. Jörg is vele jaren lid ge weest van de hervormde sy node. In 1947 werd hij voor het eerst gekozen, in 1961 voor de tweede maal. Van 1971 tot 1975 was hij syno devoorzitter. Het was de tijd van hoog oplopende polarisatie in de Hervormde Kerk, zei hij la ter in een interview. De no- vembersynode van 1971, die hij leidde, kenschetste hij zelfs als een 'roverssyno de'. verwijzend naar de zo geheten roverssynode van Efeze in 449. Jörg was een groot voor stander van het Samen-op- Weg-proces, het samengaan van de Hervormde met de Gereformeerde Kerken, waarbij later de lutheranen zich hebben aangesloten. ,,Het lag zowel bij ons als bij de gereformeerden dui delijk in het voornemen tot integratie over te gaan", zei hij in 1974 in Hervormd Ne derland. Doordat de gere formeerde synode besloot een eigen bureau in Leus den te bouwen, waar de Hervormden niet naartoe wilden, werd er 'een stap te rug' gezet. REDACTIE DICK VAN DER Groeiend duiveluiti londen dpa Theologiestudenten weten steeds minder van de bijbel. De theologische faculteit van de Rijksuniversiteit Gronin gen ziet zich daardoor genoodzaakt de eerstejaars stu denten vanaf komend cursusjaar meer basiskennis over de inhoud van de bijbelboeken bij te brengen. groningen/utrecht anp Veel studenten kunnen niet uit de voeten met een vak waarin de geschiedenis van de bijbel boeken centraal staat, omdat zij de bijbel zelf onvoldoende ken nen. Daarom zullen de eerste colleges van dat vak in Gronin gen vanaf volgend jaar gebruikt worden om met schema's en af beeldingen de globale inhoud en de structuur van de bijbel boeken duidelijk te maken. Volgens hoogleraar Oude Tes tament E. Noort is een dergelij ke inleiding op de bijbel niet nieuw. Een aantal jaren geleden sneuvelde het onderdeel we gens bezuinigingen. De theolo gische faculteit ging er vanuit dat de bijbelverhalen wel be kend zouden zijn bij de studen ten. „Er werd vanuit gegaan da de studenten op de hoogte zou den zijn van de inhoud van de bijbel. Dat bleek niet meer hei geval", zegt Noort. Volgens de hoogleraar is kennis van de bij bel behalve voor theologiestu denten ook noodzakelijk voor studenten geschiedenis en kunstgeschiedenis. .Anders kunnen zij nauwelijks klassieke werken begrijpen. De Universiteit van Amster dam besloot eerder al om vanaf september 1999 een cursus bij belverhalen voor niet-ingewij- den samen te stellen. De nadruk ligt daarbij vooral op de cul tuurhistorische aspecten. In Utrecht bestaan dergelijke plannen nog niet. Volgens P, van der Horst, hoogleraar Nieu we Testament, wordt er in het onderwijsprogramma van de fa culteit der Godgeleerdheid al aandacht besteed aan 'basic bij belkennis'. Bovendien weten de Utrecht se studenten, van wie 40 pro cent uit de behoudende Gere formeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk komt, over het algemeen vrij veel van de bijbel. In zijn dertigjarige carrière heeft Van der Horst ook in die kring de bijbelkennis ech ter zien afnemen. De Anglicaanse Brittanië wil iets i groeiende aantal uitdrijvingen. In de synode voert i een onderzoek uit „Ik ken men; rand van de ondJ den, doordat de 1 praatte dat ze bez zegt G. Baldwin, een organisatie dj aan slachtoffers drijvingen. Volgei Walker van Readi uitdrijvingen een bleem. Vooral mensen psychische hulp worden gemakkeli van bijgelovige Het is zelfs gebeun zelfmoord pleegd traumatische en i aceL ervaring. Britse va nen een toeneme ded voor occulte zake is, hi caanse Kerk is nii orisi tegen duiveluitdrij tvo waarde is dat va ipu uitdrijvingen uitvot ekke eeft eren s v idir. J 'Miljoenen verstoken van werkelijke kansen op vooruitgang' mexico-stad afp/rtr/dpa/anp Zal hij de groeiende armoede in Mexico aanklagen? Zal hij een doorbraak weten te forceren in Chiapas, waar regering en in diaanse opstandelingen in een slepend conflict verwikkeld zijn? De Mexicanen wachten af wat paus Johannes Paulus II tijdens zijn vierde bezoek aan hun land voor hen in petto heeft. De 78-jarige kerkleider be zoekt van 22 tot 28 januari Mexico en Saint Louis in de Amerikaanse staat Missouri. Tij dens zijn korte stop in de Vere nigde Staten heeft hij een ont moeting met president Clinton. In het Midden-Amerikaanse land sluit hij formeel de synode van de bisschoppen uit Noord-, Midden- en Zuid-Amerika af, die eind 1997 in het Vaticaan plaatsvond. Vrijdag ondertekent hij in Mexico-Stad het slotdocu ment van de vergadering. In het slotdocument roepen de 330 bisschoppen op tot kwijtschelding van de schulden van de armste landen. Ze klagen verder de groeiende kloof tus sen arm en rijk in Noord-Ameri- ka aan en stellen het leed van straatkinderen, gebroken gezin nen, seizoenarbeiders en in heemse volken aan de kaak. Ze zeggen indianen en zwarten hun steun toe bij de verdedi ging van hun waardigheid en erfgoed. Sommige waarnemers ver wachten dat de paus de aarts bisschop van Mexico-Stad zal volgen in diens recente kritiek op het liberale economische be leid van de regering. „We zijn gevangen in de wervelwind van een economie die uitsluiting als uitgangspunt heeft en die het grootste deel van de goederen Een etalage vol beelden en prenten van paus Johannes Paulus II in Mexico-Stad. De winkeliers maken zich op voor het bezoek van de paus, die de ze week arriveert. foto af in de handen van enkelen heeft Rivera uitte zijn kritiek in de mis op. Volgens een Mexicaan- gegeven, terwijl miljoenen ver- basiliek van Guadalupe in de se commentator loert de oppo- stoken zijn van werkelijke kan- hoofdstad, het voornaamste side op pauselijke uitspraken sen op vooruitgang aldus kar- Mexicaanse bedevaartsoord. De die haar strijd tegen de regering dinaai Norberto Rivera. paus draagt daar zaterdag de steunen. „Johannes Paulus II trekt massa's. Alle aandacht is op hem gericht. Uit elk gebaar en elk woord van de paus kan munt geslagen worden, vooral door de oppositie", denkt Ber- levvi nardo Barranco. kent Bisschop Luis Ri 0113 ter van de Mei hj>e schoppenconferen e(^ de verwachtingen 'fr11 „De paus zal niet en.s kwesties ingaan. H 'b') veel respect getotnaa autonomie van elk in het blad Proceso Een andere delic de slepende strijd i geringsleger en ii ene standelingen (Zapi deelstaat Chiapas. van de paus tot e 10111 van het conflict zo ^ec dent Ernesto Zed: 1,311 de laatste kans huffy-*" voor het einde termijn in 2000 eel ces van de grom *ns „Het is niet zo ma }'Jee Het is de laatste 1 historicus Jan deVi De Rooms-Kath nauw bij het confli Bisschop Samuel I Cristobal de las C zelvigt zich met i bevolking van Chijl de door het VaticT bevrijdingstheologl zond de paus bijl bezoek aan Mexicq 'pastorale brief van de indianen. Chiapas is bov( neel van een hevi tiestrijd tussen del protestantse groepen. De laatste] rekenen daar i cent van de bevofl aanhang. In het I welddadige conf sen beide kampeni riano Avila, hoofd' byteriaanse Kerk, oproept tot respe «m1 dersdenkenden. uit de Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aah de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 ANN01974 Donderdag 19 Januari INGEZONDEN Sinds eenige weken is de Com missie voor Schoolkindervoeding bezig twee keer per week aan de kinderen van lagere openbare en bijzondere scholen, die dit behoeven, warme spijs te doen uitreiken in den vorm van een voedzame erwtensoep, toebereid in de keuken der Vincentius vereen iging. Al is het winterweder zacht en doet mitsdien de honger zich niet zoo sterk gevoelen, toch is het een lust om te zien, met welk een gretigheid de kinder tjes de door vriendelijke dameshanden hun voorge zette kommen ledigen en de sneden voedzaam brood verorberen. Sommige vinden die soep zóó heerlijk dat zij nog een tweeden schep, zelfs een derden vragen en ontvangen. De Commissie heeft er over gedacht, om haar werkzaamheid in dit opzich ook uit te strekken tot kinderen van de bewaarscholen, maar de kas ver oorlooft, helaas! de uitgaven daarvoor niet. Zelfs dreigt een tekort voor de gewone soepuitdeeling. In dit jaar toch is het getal der kinderen, die er van gebruik maken, met 110 vermeerderd. De Commissie moet dus een ernstig beroep doen op den weldadigheidszin onzer stadgenooten. Hier is een veld van werkzaamheid, waarop allen, van welk kerkgenootschap of welke richting ook, kun nen en moeten samenwerken. Wie zich en zijn gezin behoorlijk voeden kan en denkt aan'de kinderen, die hongeren naar voedza me spijs, voele zich gedrongen in den zak te tasten en zende zijn grootere of kiemere bijdrage (liefst de eerste) aan den penningmeester der Commissie, den heer A J. Witmans, Oude Rijn 75. Zaterdag 19 januari LEIDERDORP Afgelopen dins dag heeft de Leiderdorpse tand arts L. Monas (38) met zijn broer in de bekende televisiekwis 'Twee voor twaalf' gewonnen van een Leidse hoogleraar. Daarmee heb ben ze de tweede ronde gehaald die od dinsdag 29 januari via de t.v. wordt uitgezonden. Tandarts Monas heeft veel re acties gehad op de eerste uitzen ding. Dat kwam hoofdzakelijk door het antwoord dat hij kwis- leider Joop Koopman gaf op diens vraag of er te weinig tand artsen waren. Monas antwoordde daarop: ,,Er zijn teveel gaten." ALPHEN/ZWAMMERDAM De kans, dat het Romeinse vracht schip (opgegraven uit het terrein van de Johannes Stichting in Zwammerdam) behouden blijft, wordt steeds groter. Prof.dr. W. Glasbergen van de Amsterdamse universiteit heeft besloten op nieuw een week uitstel te verle nen, zodat de graafmachines nog even aan de kant blijven. De Amsterdamse professor ver telde veel vertrouwen te hebben in de actie 'Red het Romeinse schip in Zwammerdam'. Tot dins dag jl. was er 5000 aan giften Tandarts Monas vertelde dat betere voedingsgewoonten (geen suiker) en de hulpmaatregel men de beste combinatie vormen om de bevolkii toegezegd. Donderdag hoopt men een beter inzicht te hebben in de financiële stand van zaken. Dan verwacht men namelijk diverse Diking cariësvrij te maken. reacties binnen te hebben op de 6600 'bedelbrieven', die naar mogelijk grote geldgevers zijn verstuurd. de fluoridering sa- foto archief leidsch dagblad Als het geld er komt, in totaal een bedrag van een half miljoen gulden, moet de berging vóór eind maart rond zijn. kt bi L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma.t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. 8outerse (ad/unct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (ad/unct) L F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst WF Wegman. chef redactie Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red. Duin en Bollenstr W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden nooiareuacue. j ADVERTENT Maandag t/m vrijdag vanl Cltl; gs RUBRIEKSADVEK gt Maandag t/m vrijdagvans ABONNEMEKfna bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machüj in h het automatisch afschrijven )e B: geld, ontvangen 1,- kortingp VERZENDING PO jlen Voor abonnementen die per po |gje worden verzonden geldt eenl: aan portokosten per verschijnt LEIDSCH DAGBLAD 0PC ÜV( Voor mensen die moeilijk Ie n hebben of blind zijn (of eenl hebben), is een samenvatting nieuws uit het Leidsch Dagbü' beschikbaar Voor informatief ffk (Centrum voor Gesproken Lei we Auteursrechten voor Dagbladuitgever, I gaai nte E-MAIL jdlT K N H U I Z •di ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis. maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond 'me Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. nat

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14